WEL MIRAGES VOOR IRAK IK Radicale geld naar motie: Defensie Ontwikkeling van Kleuter kwam om in oerwoud Israël: Franse politiek bedreigt vrede Nieuwe theorie Pearl Harbour ATHENE WEET NIETS VAN ASIEL-AANBOD PREMIER DE JONG Uit de Haagse hof geplukt Amerikanen bombarderen landgenoten Schiller zou nazi-verleden hebben VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 ganj raads :t laai In het kantoor de achtste verdieping van een pand bij de Champs Elysée in Parijs is gisteren brand uitge broken. Een der directeuren, Jean de Wissoco, kwam in de vlammen om. Het is nog niet bekend hoe de brand ontstaan is. Men denkt aan sabotage. Brand in gebouw Time/Life: 2 doden PARIJS Bij een brand op de bovenste verdiepingen van het ge bouw van Time-Life in Parijs zijn gisterochtend twee mensen omgeko men, onder wie Jean de Wissocq, be last met de buitenlandse betrekkin gen van het concern. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. Het is heel goed mogelijk dat de brand is gesticht door een groepering die met de Vietcong guerillastrijders sympathiseren. De groepering zou De van Troy-groepen heten, genoemd naar Ngoejen van Troy, een jonge Vietcongstrijder die op 2 december 1964 in Saigon werd gefusilleerd. De Van Troy-groep heeft al enkele aanslagen gepleegd op Amerikaanse gebouwen in Parijs. LONDEN Volgens de Chicago Tribune was tot Amerikaanse deel neming aan de Tweede Wereldoor log al besloten, voordat Japan Pearl Harbqur aanviel. In geheime overeenkomsten met Engeland en Nederland was be paald a'ldus The Times dat Amerika in de oorlog zou worden betrok ken, indien Japanse vlooteenheden de Britse en Nederlandse posities zouden bedreigen. Dit laatste gebeurde op 3 decem ber 1941. Drie dagen daarna liet pre sident Roosevelt weten, dat hij zich aan de overeenkomst zou houden. Het Congres werd niet geraadpleegd. Volgens de Chicago Tribune was de Japanse aanval op Pearl Har bour op 7 december er oorzaak van, dat Roosevelt het Amerikaanse volk niet duidélijk hoefde te maken waarom het Japan de oorlog had willen verklaren. Voorstellen voor leraren gunstiger DEN HAAG Juist voor de lan delijke vergadering van de vijf le rarenorganisaties, die morgen in Utrecht gehouden zal worden is er enig succes geboekt in het overleg gisteren tussen ministerie en organi- De regering schijnt op het laatste moment enige concessies gedaan te hebben met betrekking tot salarissen en les/uren. Een van de vijf lerarenorganisa ties in het Georganiseerd Overleg liet weten dat het gesprek op 14 december (een dag voor de vermoe delijke behandeling van de begro ting van onderwijs en wetenschap pen in de Tweede Kamer) zal wor den voortgezet. Men wil dan trach ten een beslissing te forceren. Dr. P. J. Reimer van het Genoot schap van leraren aan Nederlandse gymnasia en lycea vindt dat het mi nisterie standpunten heeft ontwik keld die voor de leraren beter te aanvaarden zijn. De landelijke vergadering van morgen in Utrecht, waarvoor de deelnemers zich in groten getale aanmelden, zal nu een meer infor matief dan demonstratief karakter dragen. Naar verwachting zuïlen vierduizend leraren de bijeenkomst bijwonen. DEN HAAG KVP-radicaal drs. J. M. Aarden heeft gisteren in een vrij lauw debat over de defensiebegroting voor het no dige vuurwerk gezorgd door in een motie te vragen 38 miljoen van de defensiebegroting naar de ontwikkelingshulp over te hevelen. Bovendien steunde hij het voorstel van de socialist Franssen om ƒ7 mil joen op de post voor civiele verdedi ging te bezuinigen. In totaal komt het bedrag dat de KVP-radicalen ex tra voor ontwikkelingshulp willen besteden voor 1968 op 45 miljoen. Drs. Aarden zei dat ontwikke lingshulp èn defensie een vredestaak hebben. Hij achtte het billijk de de fensiebegroting te verlagen, omdat juist deze de laatste jaren relatief voorrang heeft gekregen terwijl nu de ontwikkelingshulp extra prioriteit dient te hebben. Op een begroting van ƒ3 miljard kon naar zijn mening best ƒ40 miljoen bezuinigd worden. SLECHTS VIER Overigens viel het op dat de mo tie-Aarden niet door alle zeven KVP-radicalen in de Kamer was on dertekend: behalve de heer Aarden slechts door de heren Van Doorn, Janssen en mejuffrouw Kessel. De motie zal maandag in stemming worden gebracht. Voordien zal de Al gemene Begrotingscommissie zich over het stuk beraden. Het ziet er niet naar uit dat de motie-Aarden wordt aangenomen. De heer Aarden kreeg steun van de CPN, D'66 en de PSP, terwijl onge twijfeld ook de PvdA, die een veel grotere bezuiniging wenst, zal voorstemmen. Wellicht ook AR-radi- caal drs. Boersma. die bij interruptie opmerkte dat een bezuiniging van 38 miljoen moeilijk maar wellicht niet onmogelijk is. De KVP-defensie-specialist Jansen (niet te verwarren met de radicaal Janssen) meende dat op de begroting niet meer bezuinigd kon worden. Dit was ook het standpunt van de heren Walburg (a.r.), Koudijs (lib.) en Kik kert (c.h.). De liberaal Vonhoff meende dat de heer Aarden verplicht was aan te geven op welke oosten hij dan wilde bezuinigen. Drs. Aarden vond dit niet de taak van de Kamer. Bovendien beriep hij zich op de rede van drs. Schmelzer bij de algemene beschou wingen. Daar had de KVP-fractieleider ge zegd dat een verhoging van de ont wikkelingshulp wenselijk was. Hij deed een beroep op de regering om hierover met de Kamer mee te den ken. Het gaat hier dus om Kamer en regering, aldus de heer Aarden. Groep werklozen aangepakt AMSTERDAM Het Gewestelijk arbeidsbureau in de hoofdstad gaat strenger optreden tegen mensen die zich als werkloze laten Inschrijven, niet om werk te krijgen maar om de uitkering. Het gaat in eerste instantie om een groep van ruim zeshonderd man jon ger dan 35 jaar. Er zal voor hen niet meer worden bemiddeld. Het ar- D '66 Ook de heer Imkamp (D'66) kreeg het even zwaar te verduren. In de commissievergadering had hij name lijk tegen het voorstel van dc socia list Wierda gestemd om 80 miljoen op de defensiebegroting te bezuinigen, de heer Imkamp, gesteund door zijn beidsbureau zal de organen die belast zijn met de uitvoering van de werk- loo heidswet inlichten over de gron den waarop deze mensen als niet reëel werkzoekenden worden aange merkt. Deze instanties moeten dan beslissen of de uitkering al dan niet moet worden voortgezet. Onder de categorie niet-werkwilli- gen vallen zij die onredelijke loon eisen stellen, niet te verwezenlijken arbeidstijden eisen e.d. Deze mensen kosten het arbeidsbureau te veel tijd, wat ten koste gaat van de goedwil lende werkzoekenden. het uit de vaart de Karei Doorman en de De Ruyter vraagt. „Dit gaat ons te ver. Maar we zijn wél voor bezuiniging bij de fensie", aldus de heer Imkamp. Minister Den Toom beklemtoonde dat verdere verlaging van de de fensiebegroting onverantwoord is. Hij herhaalde de woorden van premier De Jong dat deze begroting zeer krap is opgezet. Ditzelfde geldt voor de moties van de socialisten Wierda en Wieldraai er. De heer Wierda wenst dus een bezuiniging van 80 miljoen en de heer Wieldraaijer vraagt in een mo tie 10 miljoen om de dienstplichti gen in 1968 een vakantietoeslag van 6 procent te kunnen uitkeren. ONVERANTWOORD De bewindsman zei dat het uit de vaart nemen van de Karei Doorman en de De Ruyter op dit moment niet verantwoord is. Ook in andere NA- VO-landen worden in afwachting van betere verdedigingsmiddelen oudere schepen zodanig opgeknapt dat ze nog enige jaren meekunnen, aldus minister Den Toom. Ook over deze moties die in de commissievergaderingen zijn verwor pen zal maandag worden gestemd. 8berl-13cic pvea R 1520 Amokmaker steekt zes mensen dood VIENTIANE Een wild geworden oud-politieman heeft gisteren op de markt in de Laotiaanse stad Savan- nakhet zes mensen met een sla gersmes doodgestoken en drie ernsti ge verwondingen toegebracht. Het Britse ministerie van vervoer heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt van H. S. Johnson tot president-directeur van de Britse spoorwegen. Johnson, een spoorwegman van carrière, was vice- voorzitter van de bestuursraad. PARIJS Frankrfjk is bereid Irak wapens en vliegtuigen te verkopen. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat De Gaulle het wapen embargo voor de Arabische landen geheel zal opheffen. Dit nieuws is als een bom in de Franse hoofdstad en ook in Israël ingeslagen. De plaatsvervangend stafchef van Irak, generaal Sabri, voert op het ogenblik besprekingen in Parijs. Hoewel officiële Franse zegslieden nog steeds „geen commentaar" ge ven, wilde men in Israël wel kwijt een dergelijke politiek te beschouwen als een directe bedreiging van de vrede in het Nabije Oosten. Zelfs al zou het embargo op wa penleveranties aan de landen die di rect bij de oorlog betrokken waren, gehandhaafd blijven, bestaat de mo gelijkheid dat Jordanië door Irak be wapend zou worden. Het aanhalen van de banden tus sen Frankrijk en de Arabische lan den stemt overeen met de door de Franse president op zjjn persconfe rentie van 27 november uitgestip pelde politiek. Hij verklaarde toen dat een politiek van vriendschap en samenwerking met de Arabische volken de grondslag dient te zjjn van de Franse buitenlandse politiek. Bij dezelfde gelegenheid veroor deelde hij de Israëlische „agressie" en de .slechte" politiek van Israël door niet te trachten zich door de Arabische wereld te doen accepteren. Op de achtergrond speelt de ge dachte van De Gaulle, dat Israël een Amerikaans bolwerk in het Nabije Oosten is. De betrekkingen met Irak zjjn wel heel snel verbeterd. In september een handelsovereenkomst. In novem ber een overeenkomst waarbij een Franse firma de olie-exploitatie in Irak kreeg. Vorige week nam De Gaulle een uitnodiging naar Bagdad te komen, aan. Hoewel het niet met zoveel woor den werd gezegd, zou Frankrijk ook aan andere Arabische landen wapens willen leveren. „Het ziet geen reden het wapenembargo te handhaven als financiële en economische redenen belangwekkend zijn". En, zegt men Wordt voormalig kamp Amersfoort museum? DEN HAAG Twee AR Twee de-Kamerleden, de heren Schakel en Walburg, hebben premier De Jong in schriftelijke vragen verzocht te on derzoeken of op het terrein van het voormalige concentratiekamp Amersfoort een nationaal ver zetsmuseum kan worden gesticht. Naar aanleiding van berichten dat de barakken van het vroegere kamp spoedig zullen worden afgebroken wijzen zij er op dat in Nederland geen nationaal verzetsmuseum bestaat, dat echter zowel uit het oog- pünt van nagedachtenis als wegens het belang voor onderwijs en opvoe ding van grote betekenis zou kunnen in Parijs, waarom geen Mirages als Rusland Migs levert? Uit de verklaring valt ook op te maken dat Israël buiten de leveran ties gehouden wordt. Israël had nog 50 Mirages in bestelling toen de oor log uitbrak. Een verzoek tot levering is begin november afgewezen. Irak vraagt nu 65 Mirage-jagers, 8 Nord- Atlas transporttoestellen, 4 Iestoe- stellen en 150 pantserwagens. Is raël had de drastische wijziging in de Franse politiek overigens al eni ge tijd voorspeld. Dorp opgeblazen door Israëliërs? AMMAN Vluchtelingen uit het dorp Auju hebben gisteren verteld dat Israëlische soldaten 300 huizen in hun dorp hebben opgeblazen. De Arabisohe bevolking van het dorp, dat ten noordwesten van Jericho ligt, zou zijn gedeporteerd naar de Jor daanse kant van de rivier de Jor- daan. Volgens de vluchtelingen had den de Israëlische soldaten vier mensen doodgeschoten. De Israëlische autoriteiten ontken nen dit, maar zeggen dat enige hon derdes bedoeïenen om het dorp Au ja naar een ander gebied overgebracht zijn vanwege de toenemende smok kel. Ongeveer 160 van hen wilden naar Jordanië. ATHENE De Griekse mi nister voor de staatsveiligheid, Totomis, heeft gisteren verklaard niets te weten van het Neder landse aanbod asiel te verlenen aan Griekse politieke gevangenen. Tot dusver heeft geen enkel land ons hiervoor benaderd, aldus Totomis die dit zei tegen buitenlandse persvertegenwoordigers. De minister zei dit naar aanleiding van vragen over de houding van Nederland in deze kwestie. Zoals bekend heeft premier De Jong vorige week woensdag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de Ne derlandse ambassadeur in Athene op dracht had gekregen, de Griekse au toriteiten te benaderen over de mo- EET SPAANSE SINAASAPPELEN ...boordevol sap Dank zij do krachtige Spaanse zon zijn Spaanse sinaasappelen altijd opvallend sappig. U perst er dus meer uit. Meer sap. meer smaak, meer vitamine CI Denk er eens aan deze winter4 Auto botste op tankivagen: dode HEERENVEEN Gistermiddag omstreeks vijf uur had op rijks weg 32 te Heerenveen een botsing plaats tussen een personenauto en een tankwagen. De bestuurder van de personenauto, de heer Visser (53), kwam hierbij om het leven. Het slachtoffer heeft vermoedelijk enige voor hem rijdende auto's willen in halen, want hij verscheen op het linkerweggedeelte plotseling voor de tankwagen. In een poging van de heer Visser om de tankauto nog te ontwijken, week hij naar links uit, doch hij werd in de flank aangere den. Hij was op slag dood. DEDEMSVAART Gisteravond omstreeks half zeven is de 12-jarige Cootje Snoejer uit Dedemsvaart bü het oversteken gegrepen door een auto. In zorgwekkende toestand werd het meisje naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd, al waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. I riepen: luistervinken stinken... heel aparte toon- altijd tegengesproken en de waar- man overigens meestal de sleutel tot smalend heid zullen we wel nooit ontdekken, het oplossen van misdaden. Waar Mevrouw Helb heeft in de Haagse zou Maigret moeten blijven, wan neer hij niet alle telefoons van zijn haar man verdachten onder controle zette? woede. Het was helemaal niet leuk tevens geaccrediteerd was. tijdens Maar al die praktijken zullen als wanneer het op de schoolbanken zijn ambassadeurschap in Belgrado, het wetsontwerp ter bescherming uitgewisselde geheim in het speel kwartier plotseling via een luister vink het hele schoolplein bereikt bleek te hebben. Pas veel later in het volwassen leven ontdekte je, dat er veel meer af te luisteren was dan via de schoolbanken. Daar waren de zaken lieden, die gehaast in de hoorn van de telefoon riepen, dal ze het alle maal liever persoonlijk uitlegden. het fraaie verhaal in Zuid-Afrika Luistervinken 5 maanden in de cel kunnen bren gen. Binnenshuis is afluisteren dub bel zo strafbaar als buiten. Dat is allemaal prachtig. In volle veiligheid kunnen we onze gehei men uitwisselen, wie afluistert lapt zichzelf erbij, zodra hij of zij van een lezine verwerkte die kennis gebruik gaat maken, een lezing yerwerjcie Alleen de BVD mag luisteren als het staatsbelang dat eist. Blijft wel de vraag wat de heren, onbekend en helaas voor hen ook onbemind, in extra aangedane moeite maar al te gen van Kamerleden geantwoord, vaak met: „Ziet u, alle gesprekken dat die pers het niet goed gehoord dat staatsbelang betrekken. gaan over de centrale en wie daar had. meeluistert kan je nooit zeggen". Er is een tijd geweest, dat er klik- Het IJzeren Gordijn Maar desalniettemin, wie onschul dig van hart is kan in de toekomst immers al zijn geheimen veilig de telefoon de telefoon waren en de le- inmiddels iets fluweliger geworden, in fluisteren. Dat kan een opluch- venswijze gesprekspartner riep: „Niks meer zeggen, ze luisteren af..." Dat laatste is officieel technisch De schuld op de journalisten gooien ting zijn. Al doe je het maar tegen gelijkheid van het aanbieden van asiel aan de politieke gevangenen. De mnister-president voegde hieji vn toe, dat reeds contact was opgenomen met het internationale rode kruis. Minister Totomis schatte het aantal mensen die op het eiland Leros en Jaros gevangan zitten op circa 2.600. Bijna al deze mensen, die in april of mei van dit jaar na de mili taire staatsgreep van 21 april werden opgepakt, zullen volgens uitspraken van de zg. „veiligheidscomités" een jaar worden vastgehouden. Dit gold ook voor de 22 politici overwegend afgevaardigden van de Centrum-partij die op het eiland Syros gevangen zitten. Totomis deelde nog mee dat de linkse politicus en componist Theodo- rakis zich nog in een gevange nishospitaal bevindt, maar dat het hem nu goed gaat. Binnenkort zal hij voor de rechter worden gebracht als de man, die beschouwd wordt als op richter van de verzetsorganisatie het „Vaderlandse front", waarvan al een aantal leden is berecht. SAIGON Een Amerikaanse jachtbommenwerper, die een verken ningspatrouille in het gebied ten zui den van de gedemilitariseerde zone steun moest verlenen, heeft woensdag per ongeluk een bom laten vallen op de stellingen van de Amerikaanse mariniers. Vijf mariniers kwamen om het le ven en twee liepen verwondingen op. In New York duren de anti-Viet- nam betogingen intussen voort. Voor de vierde achtereenvolgende dag werd gisteren gedemonstreerd voor het meldingsbureau voor de militaire dienst op Manhattan. De 2.500 tot 3.000 politiemannen wisten de ruim duizend betogers echter tegen te hou den. Het aantal arrestanten bedroeg ongeveer 300. NEW YORK Een door Joodse immigranten in New York uitgege ven weekblad, Der Aufbau, heeft de Westduitse SPD-minister van econo mische zaken, Karl Schiller, van een nazi-verleden beschuldigd. Volgens het blad was Schiller sinds juni 1933 bij de SA geweest cn sinds 1936 had hij deel uitgemaakt van de nationaal socialistische partij. Verder is hij lid geweest van de nazistische docenten bond. Der Aufbau kwam achter het ver leden van minister Schiller via Oost- duitse documenten. De behandeling van de defensie begroting in de Tweede Kamer heeft gisteren de gemoederen beziggehouden. Drs. Nederhorst, die mr. Van Thiel als voorzitter vervangt, in gesprek met KVP- fractieleider drs. Schmelzer. ICJ brandmerkt Portugal als politiestaat GENèVE De internationale com missie van juristen (ICJ) heeft giste ren na de uitwijzing van een harer vertegenwoordigers uit Portugal, dat land gebrandmerkt als politiestaat. De commissie deelde mee dat de be wuste jurist, Marino Porzio, afgelo pen dinsdag in zijn hotel te Lissabon door de politie was gearresteerd en de volgende dag in een vliegtuig naar Genève was gezet. Porzio was naar Portugal gegaan om met juristen daar van gedachten te wisselen over manifestaties ter ge legenheid van het internationale jaar van de rechten van de mens, dat zondag begint. De ICJ zegt dat het gebeurde met Porzio „duidelijk wijst op het bestaan van een politiestaat in Portu gal". De commissie had de zaak opgeno men met de Portugese regering en de politie. De Portugese autoriteiten geprotesteerd tegen het optreden van beweerden dat Porzio het land on wettig was binnengekomen, maar „dat is onwaar want hij had een gel dig paspoort en een door het Portu gese consulaat in Genève verstrekt visum", aldus de ICJ. In Szczecin 'het voormalige Stettin), de grootste Poolse haven aan de Oostzee, zijn gisteren vijftien mensen om het leven gekomen toen een trein uit de rails liep. De 54-jarige weduwe A. Swart is in haar woning in de Pirolastraat in Amster- Noord door verstikking om het leven ge komen. Volgens de politie heerste in de onvoldoende geventileerde woning een drukkende atmosfeer. De Gaulle Het akelige gevoel dat mij steeds overvalt wanneer president De Gaulle voor het forum van de gehele wereld zijn staatkundige inzichten naar voren brengt, overviel mij opnieuw na zijn laatste persconferentie. Ik dacht: hij schijnt niet te willen inzien, dat men de grootheid van een land of volk, in casu Frankrijk, niet behoeft te bewij zen, omdat deze grootheid zichzelf be wijst Naar mijn mening is hij, hoe integer ook, het slachtoffer van zijn woeden de, razende ik, dat alle hogere gevoe lens overstemt, met name de dank baarheid jegens zijn grote tegen woordige vijanden Amerika en Enge land, die n.b. Frankrijk gered hebben van de ondergang. Hitier droomde van een „Deutsch- land über alles, über alles in der Welt". Droomt De Gaulle van een der gelijk Frankrijk? Dc ben een beetje bang, dat de president in dit geval lijdende is aan een chronische intel lectuele blindheid, waardoor hij met de laatste remmen ook de laatste schaamte zou kunnen verliezen. Zeist, D. Witzand JOHANNESBURG De 2-jarige Trixie Gibbs is na twee dagen zwerven in de dichte wouden van Zuid-Afrika van honger en uitputting omgekomen. Trixie ging afgelopen zondag met haar ouders mee uit picknicken. Op een gegeven ogenblik raakte zij zoek in een dichtbebost gebied bij Heidelberg I ruim 30 km van Johannesburg. Dinsdag werd haar lichaampje gevonden! I Op armen en benen zaten diepe schrammen cn wonden. Men veronderstelde dat de kleuter door brvianen was aangevallen. Maar na een lijkschouwing constateerde een arts dat Trixie van honger en uitputting is gestorven. De schrammen en wonden waren veroorzaakt door takken en gesteente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5