Nieuwe Leidse Courant WINTER BEMOEILIJKT WEGVERKEER JAMIN Geen jacht op ontvoerders Burgemeester neemt ontslag Nieuwe woonwijken maar geen goede verbindingen PTT krimpt m Vrijdag 8 december 1967 48ste jaargang tfeun P. DIEMER Mredacteur. Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stentveatich ia ghebleven mijn hert In teghenapoetl" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Groot aantal kettingbotsingen Noorden van land geen last Velen te laat op hun werk ïsprek textiel- Icao muurvast (Van onze s m. redactie) TRECHT In de Twents-Gelderse >enlndustrie gaat het nog steeds t best. De textielwerkgevers hebben J de vakbonden dan ook aangeklopt gevraagd om de mogelijkheid voor ■drijven die het moeilijk hebben de lonsverhoging voor volgend jaar niet I laten doorgaan. In de textiel bestaat op het ogenblik ™n langlopend contract dat voor 1968 eerkomt op een loonsverhoging van Jjna tien procent. ■De vakbonden zijn bereid in bepaal- gevallen, waar de werkgelegenheid i het geding is. de loonsverhoging uit stellen op voorwaarde dat men in- jage krijgt in de cijfers van de betrok ken ondei-neming. De vakbonden wen- :en tevens een woordje mee te praten ;iver de wijze waarop de rentabiliteit in j»n dergelijk bedrijf verbeterd kan wor- )De koopkracht van de lonen mag jverigens niet dalen, zodat de lonen Énminste met het stijgingspercentage en de prijzen omhoog zullen moeten, ie vakbonden behouden zich het recht (oor later, wanneer de situatie zich 'erbeterd heeft, alsnog d» volle loons verhoging over 1968 te claimen. 1 Gisteren hebben partijen uren ge lraat zonder resultaat te bereiken. Ik geef op als i nieuwe abonnee: straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Ale betoning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. (Van onze verslaggevers) UTRECHT Ondanks het strooien waren er ook op de hoofdwegen vanmorgen spiegelgladde weggedeelten, die een groot aantal kettingbotsingen veroorzaakten. Ernstig persoon lijk letsel werd niet gemeld, wel veel blikschade. Tussen zeven en negen uur, de spitsuren vanmorgen, ont stonden grote opstoppingen. Men kreeg de indruk dat in de afgelopen nacht het „strooiprogrannna" van de pekelwagens niet helemaal kon worden afgewerkt. Op de rijksweg Den Haag Rotterdam was vooral even ten noorden van Overschie de weg gevaarlijk. Op de weg Den HaagAmsterdam was het zelfde te constateren tussen Lisse en Schiphol. In het al gemeen gold dat ten zuiden van de lijn MeppelCoevorden overal met vaak onverwach te plaatselijke gladheid op de wegen rekening moest worden gehouden. Zo groot was het aantal botsingen, dat een opsomming een onbegonnen zaak is. Weggedeelten die aanvan kelijk goed berijdbaar waren, wer den door nieuwe sneeuwbuien op nieuw slecht te berijden. Op sommige gedeelten was alleen een snelheid van 20 km per uur ver antwoord. Merkwaardig genoeg ble ven sommige autorijders er de gang in houden alsof het een zomerse dag was. 15 centimeter Gisteravond ondervond het ver keer vooral in Zuid-Limburg, waar hier en daar lagen van meer dan 15 centimeter waren neergevallen veel hinder. Ook hier tal van botsingen. Tussen Neerbeek en Spaubeek raakten 23 wagens betrokken bij een kettingbotsing. Elders in het zuiden kwamen tal van wagens slippend tegen vangrails terecht of schoten via de vluchtstroken sloten of weilanden in. Een frontale botsing deed zich gisteren voor bij Bemmel, waar een personenwagen slipte en frontaal tegen een tegenligger, een vracht wagen, botste. De bestuurster, me vrouw W. H. M. Hermsen-Rensen uit Doornenberg, overleed ter plaat- Spoor bijster Op de rijkswegen naar Gorkum, Dordt en Rotterdam raakten de au to's het spoor bijster. Garagehou der J. A. Pieterman belandde in een sloot. Rijkspolitieman A. Krud- de uit Didam botste even verder te gen een vangrail en kwam midden op de weg tot stilstand. Op de rijksweg Alblasserdam Rotterdam botste de wagen van ver tegenwoordiger Kubbe Papen - drecht) tegen een boom en werd onherstelbaar beschadigd. De ra vage deed de achter hem komende ambtenaar L. Schenk uit Dordt sterk remmen, die daardoor even eens uit de koers raakte en in een sloot dook, waar de auto rechtstan dig bleef steken. Beiden hadden lichte verwondingen. Kind terugbrengen" De Franse minister van binnen landse zaken. Fouchet, heeft gister avond de jacht op de ontvoerder(s) van de zevenjarige Emmanuel Mil- liart voor 24 uur laten onderbreken, om het kind weer bij zijn ouders te laten bezorgen. In een voor de televisie afgelegde verklaring zei Fouchet: „Ik geef u tot vrijdag middernacht de tijd de jongen gezond en wel bij zijn ouders terug te bezorgen. De politie heeft opdracht gekregen 24 uur lang geen jacht op u te maken." De minister zei op te treden met toestemming van de vader van de sinds maandag vermiste Emmanuel, voor wie een losprijs van 20.000 frank is gevraagd. Minister Fouchet voegde de ont- voerder(s) nog toe: .,U weet heel goed dat heel Frankrijk samenwerkt met de Franse politiemacht een der beste ter wereld om u aan te houden. Komt het kind niet terug, dan zullen vy u achtervolgen, ar resteren en straffen. Luister naar de stem van uw eigen belang te ven» de stem van menslievendheid." Op de Molendijk in Ridderkerk slipte de 36-jarige T. T. Hehewerth uit Oostendam. Zijn wagen sloeg tweemaal over de kop, belandde zes meter lager op een andere weg en schoof vervolgens in de wetering. Een nat pak en een total-loss wa gen waren het resultaat. Half uur In de loop van de morgen, namen de moeilijkheden, ook al door de af genomen drukte, langzamerhand af. De meeste mensen die per auto ge wend zijn van huis te rijden, kwa men gemiddeld een half uur later dan normaal op hun werk. Ook andere landen hebben te lij den van de eerste sneeuwgolf van het seizoen. Vooral in Schotland is het wegverkeer erg moeilijk en door sneeuwmassa's zelfs hier en daar volledig stilgelegd. In Engeland zijn in 43 graafschappen de wegen door sneeuw en ijzel uiterst moeilyk be gaanbaar. Niet drie maar vier man op coaster Limfjord DEN HAAG De speurtocht naar de sinds dinsdagmorgen vermiste Ne derlandse kustvaarder Limfjord heeft nog geen resultaten opgeleverd. Aan boord van het schip zouden zich niet, zoals aanvankelijk werd gemeld drie maar vier personen heb ben bevonden: de 48-jarige kapi tein-eigenaar A. Doornbos uit Gro ningen, de Duitse stuurman Pieter Koch en een broer van hem, en de Duitse matroos Hugo Skarupke. De niet-opgeblazen dingy, die woensdag aanspoelde op het eiland Sylt, blijkt van de Limfjord af komstig te zijn. Het zoeken naar de vermiste coaster zal worden voortge zet. gevulde musketkransjes 200 gram 89 niet duur' wel heerlijk Omstreden bouwbeleid i zijn ge- De heer Blom zou bouwvergunningen hebben afgegeven voor projecfen, die ver uitgingen boven de grens van 10.000 tot welk bedrag burgemeesters zonder verdere inmenging van hoger hand bouwvergunningen mogen ver- strekken. In raadsvergaderingen zijn hierover de laatste maanden veel harde woorden gevallen Tenslotte heeft minister Schut (volkshuisvesting) aan Vinkeveen de bevoegdheid ontnomen zelfstandig bouwvergunningen af te geven. De sneeuw moge dan het nodige ongerief voor de weggebruikers meebrengen (bah, die sneeuw!), de jeugd viert feest: ha, eindelijk AMSTERDAM De be kende Amerikaanse ver- keersdeskundige prof. David Jokinen, die van 1959 tot 1963 in ons land heeft ge werkt, vindt dat het verband tussen wegen- en stedenbouw niet voldoende wordt» inge zien. Te vaak komt men in Nederland plannen tegen voor nieuwe woonwijken zonder dat goede verbindin gen met het oude centrum zijn gecreëerd. Prof. Jokinen heeft op ver zoek van de stichting Weg een rapport samengesteld over de verkeersproblematiek in de ste den. Zijn uitgangspunt is dat de wegen van het rijkswegen net niet mogen vastlopen in de steden. De interlokale verbin dingen moeten tot in het hart van de steden die zij verbinden, doordringen. Wilson naar Moskou en Washington LONDEN De Britse premier Wilson zal binnen twee maanden maar Moskou en daarma naar Washington reizen om besprekingen te voeren ïnet resp. Kosygin en Johnson. Een preciese datum is nog niet vastgesteld. Via diplomatieke kanalen wordt het bezoek nu voorbe reid, zo wordt uit Londen vernomen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie ontkent dat in Thailand bombarde menten zijn uitgevoerd op communisti sche infiltratiewegen uit Lagos. Officieren op de Amerikaanse luchtmachtbasis Eglin' in Florida hadden gemeld dat zulke bom-! bardementen worden uitgevoerd en da daarbij enige vliegtuigen zijn neerge- De stichting Weg heeft de Ame rikaanse hoogleraar prof. dr. A. Jokinen naar ons land uitgeno digd om de verkeerssituatie te bestuderen. Hier de hoogleraar met het rapport dat hij heeft uitgebracht over de verkeers situatie in de steden Amsterdam, Deventer en Maastricht. Nederland heeft uitstekende waterbouwkundige ingenieurs, die weten hoe de stromen zich gedragen, aldus prof. Jokinen. Maak deze ingenieurs „droog" en laat zij hun waterbouwkun dige ervaring ten dienste van het landverkeer stellen. AMSTERDAM In liet bijzonder heeft prof. Jokinen plannen voorgesteld r de Amsterdamse binnen stad. Hij bepleit de aanleg van een zestal citywegen die groten deels geleid dienen te worden door de zogenaamde sanerings- wijken en die het verkeer tot in de binnenstad brengen of zo men het historische deel geslo ten wil houden, tot binnen de nieuwe stadskern, die naast het huidige centrum zal moeten ont staan. Prof. Jokinen voelt niets voor ;en stadsspoor, omdat de reali sering van die plannen zoveel tijd zal vergen dat toch een tussenoplossing nodig zal zijn. Amsterdam zal spoedig een op lossing voor zijn interne ver keer moeten vinden, anders wordt deze stad het „Enkhuizen van Europa". Prinses Benedikte van Denemar ken, die een bezoek van enkele dagen aan het prinselijk pdar op Drakesteyn zal brengen, ge fotografeerd bij haar aankomst. Zij werd op Schiphol verwel komd door jonkvrouwe C. E. B. Röell. De verloofde van de Prinses zal per auto naar Neder land komen. Bestellers mogen niet ,,te ver gaan" (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De PTT wil zyn bestellers minder ver laten lopen. Bewoners van woningen met een tuin voor het huis, afgelegen boer derijen en flats zullen een centraal brievenbussenset of een bus aan de straat moeten aanschaffen. Er is een wetsontwerp in voorbe reiding, dat in meters aangeeft hoe ver de besteller „mag gaan". Ver wacht wordt dat het wetsvoorstel volgend jaar in de Kamer zol wor den behandeld. De PTT wil overgaan tot dit in krimpen van het dienstbetoon om de kosten te besparen (zie verder pa gina 9). Ir. Geuze uit Eerste Kamer DEN HAAG Ir. M. A. Geuze (c.h.) zal wegens drukke werkzaamheden per 18 december bedanken als lid van de Eerste Kamer. Hij heeft ruim elf jaar zitting gehad in de Senaat. De heer Geuze, die ook fractievoor zitter van de CHU in de Eerste Ka mer is geweest, heeft onlangs ook zijn functie van voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij neergelegd. Thans is hij voorzitter van de Neder landse suikerunie. Hy is tevens raads lid in zijn woonplaats Poortvliet, waar hij ook een landbouwbedrijf heeft. De heer Geuze (50) zal vermoede lijk in de Kamer worden opgevolgd door de heer J. Hey. wethouder van Arnhem en eveneens een landbouw- specialist. 4 doden gevonden op reddingvlot GOTHENBURG De Zweedse treiler Ingo heeft gisteren ten noor den van Skagen vier dode zeelieden op een reddingvlot gevonden. Het Deense radiostation te Skagen deelde later mee dat de vier slachtoffers geïdentificeerd zijn als de vier Zweedse opvarenden van een treiler welk verloren is gegaan. Kerst-etalages Een bijzondere vermelding ver dienen de Kerst-etalages bij de N.V. Kledingmagazijnen Verhulst, Br eestraat tlo stadhuis, Leiden. De enige aanmerking die wij op deze etalages hebben is dal hierin niet de aantrekkelijke winteraan- bieding in kostuums en winter jassen tot zijn volle recht komt In de zaak ontdekten wij n.l. win ter/assen van f55,-, 85,-, f105,- en 135,- en kostuums van f 125-, 155,- cn 195,-. Beide in kwaliteiten die normaal guldens duurder moeten zijn. Een aanbieding die wij nog aan trekkelijker vinden dan de Kerst etalages. Vandaar onze aanmerking op deze etalages. Ook Defensie ]\/ÏEER voor ontwikkelingshulp en minder voor defensie is een veel gehoorde roep. In principe is een dergelijke benade ring van het probleem natuurlijk ge zond, al houden de propagandisten van .deze politieke leuze niet altijd voldoende rekening met politieke, economische en organisatorische mo gelijkheden. Daarom is het initiatief van onze re gering, de ministeries van defensie en ontwikkelingshulp samen te laten werken in een ontwikkelingshulp project in India zo gelukkig te noe men. Hier worden bestaande mogelijkhe den het zijn er voorlopig nog wei nig uitgebuit om het militaire dienstbaar te maken aan de nood van deze wereld. Een klein maar lofwaardig begin. Het wil nog niet zeggen, dat Neder land het leger nu maar gelijk moet omvormen tot een vredesleger in dienst van de ontwikkelingshulp. Nederland heeft internationale ver plichtingen, waarvan het nog steeds de noodzaak inziet. Bovendien kun nen ontwikkelingslanden dit soort technische hulp slechts op kleine schaal opnemen. Méér behoefte is er aan een voort durende kapitaalsstroom van rijk naar arm. De in de aanhef genoem de leuze is er dan ook zo ver niet naast, ware het niet dat de politieke werkelijkheid anders wil. Welke regering zou trouwens moge- lijkheden in die richting niet met beide handen aangrijpen? Goldberg ^AAR zich laat aanzien zal ook Goldberg, de Amerikaanse am bassadeur bij de Ver. Naties, het team van president Johnson gaan verlaten. Helemaal duidelijk is de situatie op dit ogenblik niet. Goldberg zelf noemde de kwestie nogal speculatief en zei, geen ontslag te hebben ge nomen. Niettemin heeft president Johnson laten weten, aan de wensen van zijn ambassadeur te willen voldoen. Een beslissing is blijkbaar nog niet ge nomen. De mogelijkheid bestaat, dat Johnson en Goldberg zodanig van mening verschillen over het Vietnambeleid, dat de laatste heeft aangeboden terug te treden. Dat zou iets anders zijn dan ontslag vragen. Een dergelijk gebaar zou de deur open houden voor een verge lijk. Blijkt dit laatste niet mogelijk, dan moet terdege rekening worden ge houden met het vertrek van Gold berg. HU zou zich anders in de onmoge lijke situatie bevinden, een beleid te moeten verdedigen, tegen voortzet ting waarvan hij bezwaren heeft. SPREUK Vrouwen en olifanten ver geten nooit een belediging. SAKI „ER BESTAAN IN FEITE GEEN VERSTRAETES" - PAG. RADIO TV. „Wilt u mijn tromp* HET WEER Sinds gistermiddag zijn grote delen van ons land een winters beeld gaan vertonen. Dit als ge volg van de zware aneenuwbuien die door een stormachtige noord westen wind via de Noordzee werden aangevoerd, plaatselijk vergezeld van onweer. In Zuid- I.imburg ligt 15 tot 20 cm sneeuw, maar ook in het westen van het land wordt plaatselijk twee tot vier centimeter sneeuw gemeten. De stormachtige wind die lucht uit het Poolgebied aanvoert, gaat langzaam afnemen. Vandaag drij ven nog wel enkele sneeuwbuien van zee binnen. De temperatuur schommelt dicht bij het vriespunt, maar kan in de komende dagen iets lager worden. Kleine lucht drukstijgingen boven Scandinavië brengen de wind iets meer naar noord tot noordoost, waardoor koudere lucht uit Denemarken tot ons land kan doordringen. In geheel Scandinavië tot bij Noordwest-Duitsland wordt vier tot tien graden vorst gemeten. •mber: zon op S.35, onder 16.2»; I

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1