KVP VOOR GROOT LIJM-PROBLEEM VERWARRING RU START ZESDAAGSE oeg: %an vreemd k wennen klimaat SPORT EEG ,pas op de plaats bij afwijzing Engeland Morgen geen voetbal i knipsels 9 Breuk met de radicalen Stembus- akkoord hangijzer Philips fabriceert computers 11 VRIJDAG 8 DECEMBER 196T ikpa) »-] KNZB NEEMT SOCIALE 35 BEGELEIDING TER HAND 89.51j 804-^ ROB KERKHOVEN OVER TRIP VAN ZES WEKEN 'erlaaj oed« 1ÉÉIÉÉÉÉÉÉ T1 IT Vogelnieuws, clubblad van de voetbalvereniging IJsnelmerrvogelg uit Spakenburg, lichten we het volgende rti keltje „Vroeger was het zo, dat een voetbal- ■rcniging op zaterdag ging spelen, om- lat de leden tegen zondagsport ernstige cipicle bezwaren hadden. En dit zal bepaalde verenigingen nog wel zo Ver-»'jn- Maar de groei van het zaterdagyoet- n d«bal is niet te danken aan al die princi piële voetballers. Steeds meer nieuwe •en verenigingen gaan op zaterdag voetballen be- omdat deze dag hen beter uitkomt dan pondag. Het komt er eigenlijk op neer, dat men voor het gemak op zaterdag gaat spelen. Iedereen is natuurlijk vrij te voetballen wanneer hij wil. Wel is van belang te JMi stellen dat het zaterdagvoetbal zich niet meer onderscheidt van het zondagvoet- W bal. Dit wordt op vele punten bewezen. Het aantal strafzaken in het zaterdagvoet bal is nog altijd het hoogst. Het fana- - ^tisnic bij de supporters is nog altijd sterk. De waarde die men aan de sport *becbt is ook in „zaterdag- kringen" even sterk als bij de overige sportliefhebbers. 'Al met al redenen om er eens over na te denken. Welke waarde Hoe waarderen we de sport op zich? Maken we er een goede vrijetijdsbeste ding van of wordt het voor ons een zaak van levensbelang? Zijn we er alleen voor de voetbalsport of weten we onze plaats 'n het gehele leven? Laten we onze na- uur niet de vrije loop op het voetbal- eld? Durven we nuchter met beide be ien langs de voetballijn te staan? Wij menen dat ook in on6 dorp wel •ens vergeten wordt, dat we voor ons plezier lid zijn van een voetbalvereni ging. Dat daarom de voetbalsport niet de ganse week onze gesprekken beheerst, er geen geroddel is over spelers en bestuur of elftalcommissie en er nog minder gescholden wordt langs de lijn. Als echte zaterdagsportliefhebbers moeten we hier- Iin te onderscheiden zijn van de rest. Nee, sterker nog: als Christenen moeten we sport bedrijven. Onze manier En we weten als Spakenburgers toch wel wat dit betekent? Echt, het is geen zedenpreek, maar we willen onze suppor- I ters wel eens wijzen op de manier van sport bedrijven. Op onze manier spreken over voetbal. Laten we dit allemaal ter ieta harte nemen. Misschien gaan we dan niet •klle meer op de vuist na een emotionele wedstrijd. Misschien stoppen we dan eens met tieren en schelden langs de lijn. r Misschien vallen we dan eens op als echt PRINCIPIEEL zaterdagvoetballer." Tot zover het clubblad van IJsselmeer- vogels. Hoewel in de eerste alinea's enige nisd onjuistheden staan, willen we vooral de slotpassage ter lezing en lering doorgeven, want wat voor IJsselmecrvogels geldt is strlliz noe voor diverse andere, princi- belang. •njuistheden betreft: het zaterdagvoetbal dankt zijn oorsprong niet aan de bezwaren tegen de zondagsporl, maar aan een Amsterdams initiatief om naast de zondagcompetitie op zaterdag in bedrijfsverband te gaan voetballen. Dat was in 1910. Niettemin hebben de princi piële zatcrdagvoetballers het leeuwedeel bijgedragen aan de uitbouw van het za terdagvoetbal door hun activiteiten, hun propaganda, hun wil om van die zater dagcompetitie iets goeds te maken. Dat geldt in feite nu nog. Vergane glorie irde rechtsbuiten van het Braziliaanse voetbalelftal dat mede dankzij zijn wer velende acties in 1958 en 1962 wereld kampioen werd, ervaart aan den lijve dat roem snel vergaat. Hij slijt zijn laatste voetbaljaren op de stoffige velden in de Braziliaanse binnenlanden. De voorbeen ranke, srhotvaardige Braziliaan is nu zwaarlijvig cn mist zijn scherpschutters- instinct. Onder de weipij bekoorlijke omstandigheden waaronder hij als kleine jongen de voetbalsport leerde, hoopt hij zijn laatste voetbalpleziertjes te beleven. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „De moeilijk heid in een klein land als het onze is dat de laag van top- sportlieden bijzonder smal is. Het is daarom onmogelijk vlak vóór de Olympische Spelen se lectiewedstrijden te organise ren. Dergelijke wedstrijden zou den te veel van de sportlieden eisen en de tijd om zich op de Spelen voor te bereiden wordt te kort. Het resultaat van een der gelijke methode hebben we in Rome en in mindere mate in Tokio gezien". Tot die conclusie kwam Rob Kerk hoven, coach-trainer van de Neder landse zwemploeg, gistermiddag op een persconferentie in het gebouw van de Koninklijke Nederlandse Zwembond in Utrecht. „We hebben daarom nu een uitge breid, zorgvuldig uitgebalanceerd trainingsprogramma opgesteld. Het belangrijkste deel van het schema vormt een Europese toernee van 1 maart tot 7 april. Op 18 februari zul len selectiewedstrijden worden ge houden waaruit achttien zwem- mers(sters) voor de trip zullen wor den gekozen. Zij zullen worden ver gezeld door twee begeleiders." Het belangrijkste doel van de toer nee noemde Kerkhoven „het wennen aan een lange tijd van huis zijn". „Het is enorm belangrijk de geselec teerden aan vreemde omstandigheden te laten wennen. Zij leren elkaar in de bijna zes weken beter kennen en dat is alleen maar bevorderlijk voor het klimaat in de ploeg." BELADEN „Het programma ziet er op het eerste gezicht misschien nogal bela den uit maar ook dat heeft een re den. De ploeg zal moeten „leren" de spanningen die internationale wedstrijden met zit^h brengen te weerstaan. Er staan dan ook landen- ontmoetingen met Tsjechoslowakije, Oostenrijk en Polen op het program ma, terwijl wij verder zullen mee doen aan internationale wedstrijden in Bremen, Praag, Minsk, Milaan en Zagreb. De trip wordt afgesloten met een trainingswedstrijd tegen Groot-Bri- tannië te Font Romeu (Frankrijk). De zwemmers(sters) zullen daar gecon fronteerd worden met een hoogte verschil, dat ook in de Spelen van Mexico een essentieel punt vormt." „Wanneer tijdens de toernee mocht blijken dat een der uitverkorenen psychisch niet tegen de vreemde omstandigheden is opgewassen", ver volgde Kerkhoven, „kunnen wij alsnog maatregelen nemen. Dat zou onmogelijk zijn wanneer de trip vlak voor de Spelen zou worden afgeslo ten. Na de Europese toernee volgen nog enkele internationale wedstrij den en bijeenkomsten in het sport centrum in Zeist. Van 30 juli tot 5 augustus zullen de nationale kampioenschappen worden gehouden. Indien tijdens die kampi oenschappen iemand die niet in de selectieploeg was opgenomen zich door een prestatie van internationaal niveau wat me overigens niet waarschijnlijk lijkt weet te on derscheiden, kan hij of zij alsnog in DEN HAAG Voor de eerste keer in dit seizoen heeft de compe titieleiding van de KNVB zich ge noodzaakt gezien een algehele af gelasting af te kondigen. Het gehele voor morgen vastgestelde program ma, zowel in de onderafdelingen als in de KNVB-klassen, is in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen afgelast. Of het programma naar volgende week zal worden doorgeschoven hangt af van de vraag of ook het zondagvoetbal geheel wordt afgelast. BEGELEIDING Ook de sociale begeleiding kwam ter sprake. De heer J. de Vries, voor zitter van de Koninklijke Neder landse Zwembond zei daarover: „Wij hebben contact gehad met ouders, le raren, werkgevers en zelfs met mili taire instanties. De reacties waren steeds bijzonder verheugend. Dat is voor ons een stimulans ermee door te gaan." „Topsport eist echter een hoge tol. Scholieren die door uitzending naar de Spelen op school vaak moeten verzuimen, lopen het risico te dou bleren. De beslissing over uitzending naar Mexico dient door de ouders te worden genomen. De tijd dat iemand zijn land op de Olympische Spelen na „wat training" mocht vertegen woordigen is voorbij...." „Bij werknemers liggen de zaken nog moeilijker", aldus de heer De Vries. „Zij kunnen door afwezigheid promotiekansen verspelen en lijden soms financieel verlies. WATERPOLO Het waterpoloteam zal zich voor de Olympische Spelen moeten kwalifice ren in een tornooi dat van 3 tot 9 juni in Milaan wordt gehouden. Tot nu toe hebben reeds de volgende lan den ingeschreven: Oostenrijk, België, Bulgarije, Groot Britannië, Grieken land, Finland, Maltha, Spanje, Zwe den, West-Duitsland en Nederland. De eerste drie plaatsen zich voor de Spe len. DRUK OP POND TOEGENOMEN LONDEN Op de Londense wissel markt is gisteren de druk op het pond sterling weer toegenomen. Vooral de verklaring van de Britse minister Jo nes, dat binnen twee jaar een volgende devaluatie van het pond sterling nodig zal zijn als de export niet aan de ver wachtingen voldoet, was hier debet aan. Woensdagmiddag was de koers van het pond al gedaald tot het laagste Eeil sinds de devaluatie. En gisteren wam hij voor het eerst onder de grens van 2.41 dollar. In parlementaire kringen was men eveneens ongerust over de indruk die de woorden van de minister in het buitenland kunnen maken. Jones sprak niet namens de regering, hij gaf slechts zijn persoonlijke mening. i ROTTERDAM Het is nu zeker dat van 7 tot 13 februari voor het eerst na ruim dertig jaar in Rotterdam een wie- leszesdaagse zal worden ge houden. Dat gebeurt dan ter gelegenheid van de ingebruik name van de metro, die 9 februari door prinses Beatrix officieel zal worden geopend. Publiek slikt ..bocht", maar: Veel Franse wijn te goedkoop UTRECHT Officier van justitie mr. Pitlo heeft geen goed woord over voor de kwaliteit van de uiterst goed kope Franse wijnen die onder meer in warenhuizen en supermarten te koop zyn. „Het publiek slikt zonder meer dit „bocht", dat naar inkt smaakt. Mr. Pitlo uitte deze kritiek gisteren voor de politierechter, waar de 61- jarige wijnhandelaar H. W. uit Utrecht zich moesi verantwoorden voor het in de verkoop brengen van een on- deugelijke wijnsoort. Er is volgens mr. Pitlo geen enkele behoorlijke Franse wijn te krijgen be neden de 4, desondanks ziet men kans wijnen voor prijzen die daar ver beneden liggen aan de man te brengen. Dit moet ten koste gaan van de kwaliteit De heer W. die een overtreding van het wijnbesluit ten laste werd gelegd, had zichzelf aangegeven. Hij was het met de kritiek eens. Ook hij vond dat de door hem in België gekochte wijn niet deugde. De officier volstond dan ook met een boete van tweemaal 1 te eisen. Politierechter mr. Klaver bracht dit nog eens tot de helft te rug. Den Bosch heeft donderdagavond de iishockeywedstrijd tegen het Mo Hawks met 50 gewonnen. De tussen standen waren 30. 10 en 10. Er waren 1.000 toeschouwers. Gyoer. De lij ks pel (2—2). In feite zijn er voor de KVP-raad maar twee reële keuzemogelijkheden: 1. de zg. christen-democratische stroming, voorgestaan door de partij leiding, die niet verder wil gaan dan nauwe samenwerking met de ARP en CHU, en Start op belangrijk moment EINDHOVEN In de zomer van 1968 opent Philips een computerindustrie in Apeldoorn. Dan zal worden begonnen met het maken van drie typen computers in de middenklasse bestemd voor administratief en wetenschappelijk gebruik. In de tweede helft van 1968 wor den de eerste computersystemen voor intern gebruik bij Philips in be drijf genomen. In 1969 begint men de aflevering aan derden. De vesti ging in Apeldoorn is gebaseerd op omzetprognoses tot een bedrag van honderden miljoenen guldens per jaar, zo deelde ir. Philips gisteren mee. Geheugen Een van de kenmerken van de nieuwe computers is een snel ge heugen. Ze worden zo gemaakt dat de algemeen aanvaarde computerta len kunnen worden gebruikt. Dat geldt ook voor de in gebruik zijnde informatiedragers. Programma's die geschreven zijn door andere computers kunnen ge makkelijk worden vertaald door de ze computers. Het op de markt brengen van com putersystemen voor algemene toe passing in 1968 betekent, aldus Phi lips, dat geheel nieuwe apparatuur kon worden ontwikkeld met een grote ontvankelijkheid wat betreft het meest recente technische kunnen. Men heeft profijt kunnen trekken van de ervaring die Philips als groot gebruiker van computers heeft op gedaan. Beslissend Het programma wordt geïntrodu ceerd in een beslissende fase in de ontwikkeling van de gehele Europese computer-industrie, waarin automa tische informatieverwerking zal uit groeien tot een onmisbaar hulpmid del bij een verdere economische en sociale ontwikkeling, aldus Philips. Sinds 1959 zijn bij Philips als ruim 300 computersystemen vervaardigd en geïnstalleerd. In heel de wereld staan thans 50.000 computers, waar van 10.000 in Europa. In Apeldoorn werken al duizend mensen bij Philips, terwijl elders in het concern meer dan 6000 mensen direct of indirect bij het computer programma zijn betrokken. Philips heeft in de afgelopen jaren meer dan 25 miljoen per jaar aan ontwikkelingskosten voor de compu ters uitgegeven. Ir. Philips zei giste ren op een vergadering van de raad van bestuur te verwachten dat de overheid, evenals dat in andere lan den geschiedt, een ruggesteun in welke vorm dan ook aan deze com puterindustrie zal geven. PARIJS Wanneer de besprekingen over het EEG-lidmaatschap van Engeland zullen mislukken moet de gemeenschap „een pas op de plaats" maken. Dat wil zeggen belangrijke acties, die de kloof tussen de „zes" en Engeland groter maken moeten achterwege blijven totdat Engeland gereed is om deel uit te maken van de Euromarkt. Dit stelde gisteren minister Luns van buitenlandse zaken voor in het parlement van de Westeuropese Unie te Parijs. Di Nederlandse bewindsman sprak ..Iedere suggestie over associatie, of zich nogmaals duidelijk uit voor een pre-lidmaatschap of iedere andere volledig lidmaatschap van Engeland' soort van overeenkomst lijkt mij niet Alle andere constructies als associatie relevant en nauwelijks het overwe- of een lidmaatschap in fasen ver- j gen waard", zei hij letterlijk, wiero hij categorisch. De voornaamste reden waarom (Vai verslaggevers) AMSTERDAM Onderlinge on enigheid tussen onze landgenoot Peter Post en de Zwitser Fritz Pfenniger heeft er toe geleid dat er tot gister avond Iaat verwarring bestond in het organisatiekamp van de Amsterdamse zesdaagse. In Zürich, waar woensdag avond de zesdaagse ten einde liep, verweet Pfenniger zjjn traditionele koppelgenoot Post dat deze niet zijn uiterste best had gedaan om te win nen. Post ontkende dat. Pfenniger liet weten dat hij er voor zou zorgen dat Post in Amsterdam niet zou winnen, waardoor hij niet tot een verbetering van het overwinnin genrecord van Rik -'an Steenbergen Post zocht telefonisch contact met organisator Kurt Vyth, die meteen de samenstelling van de koppels wijzig de. Post kreeg de Duitser Altig als partner, Pfenniger onze landgenoot De Roo en de Belg De Loof de Duit ser Renz die aanvankelijk met Altig zou optrekken. Alle moeilijkheden waren nog lang niet opgelost toen cabaretier Toon Hermans om tien uur het startschot loste. Post en Altig konden slechts hun fiets bestijgen, omdat Jan Spenkelink, mecanicien van de Denen Lykke en Eugen. zo vriendelijk was geweest de wieltjes te „steken". Het eigen perso neel van de zo plots verscheurde com binaties had namelijk de weg naar de diverse cabines nog niet gevonden. Doelloos liepen de heren met zware koffers heen en weer te sjouwen, niet wetend welke meesters zij gaan dienen. Nederlaag Toen de meute zich in de grote jacht over ecu uur stortte, waarin door de winnaars LykkeEugen ruim 50 km werden afgelegd, waren de voornaam ste problemen rond de cabines wel op gelost. Fritz Pfenninger bleek een ne derlaag te hebben geleden, want zijn vaste soigneur sinds jaren, landgenoot Hans Brunner, bleek naar het vijan delijke kamp van Post te zjjn overge lopen. Daar nam Brunner nu de spie ren van Post en Altig onder handen. Maar toch reikte de Zwitser nog hei- Intussen werd het gedurende het wisselende programma in de eerste nacht duidelijk welke koppels een vooraanstaande rol in deze editie van de zesdaagse zullen spelen. Natuurlijk Lykke en Eugen. Post en Altig zij werden in de loop van de nacht op een ronde gefietst de gelegenheids combinatie De Roo Pfenninger, Renz en De Loof en onze landgenoten Jan Janssen en Gerard Koel. Deze koppels streden ook samen met KarstensSe- vereins 's nachts in de derniewed- strijd om een caravan, een van de hoofdprijzen. De eerste ontmoeting le verde een zege op voor AltigPost, die in een half uur bijna 28 km af legden. LykkeEugen werden tweede met minieme achterstand, de rest ein digde op minstens twee ronden. de piste tjes hebben gehad en dan ook na de vaak fel oplaaiende strijd met stijve in de cabines terugkeerden. Moeilijk Bijzonder moeilijk was de eerste nacht voor de wegrenners Karstens, Nijdam, Schuuring en Vianen. die al lang geen winterbaan onder de wiel- Geen last van dit alles had de negen tienjarige Leo Duyndam, die maar weinig te spreken is over zijn be roemde koppelgenoot Guiseppe Beghetto. „Ik heb maar een rare maat. Hij miste me een paar keer bij het af lossen en gaat steeds omhoog alsof hij aan het sprinten is", zo bromde Duyn- De stand sterdam ns sprints van in de zesdaagse van Am- de laatste klassements donderdagnacht was: 1. LykkeEugen 'Den) 6 pnt.; op 1 ronde: 2. Post—Altig 'Ned.-Did.) 38 pnt.: 3. De RooPfenninger 'Ned.- Zwit) 11 pnt.; op 2 ronden: 4. Renz De Loof (Dld-Belg) 16 pnt.; op 3 ronden: 5. JanssenKoel 'Ned) 18 pnt.; op 6 ronden: 6. Duyndam Beghetto (Ned-It) 17 pnt.; 7. Fore Verschueren (Belg) 5 pnt.; op 7 ron den: 8. WagtmansBaensch (Ned-Aus) 9 pnt.: 9. KarstensSevereyna 'Ned- Belg) 6 pnt, op 10 ronden: 10. Schuu ringVianen 'Ned) 19 pnt; op 14 ronden: 11. ZoetNijdam (Ned) 20 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Arnhemse muziektempel „Musis Sacrum" begint vanavond om kwart voor zeven de belangrijke twee daagse vergadering van de KVP-partijraad. Morgen zal dit college te vergelijken met het ARP-convent aan de hand van vijf resoluties gaan uitmaken welke politieke koers Nèderland's grootste partij moet volgen. 2. de christen-radicale richting van oud-minister Bogaers, die een stem busakkoord wenst met PvdA en eventueel D '66. Historisch? Het kan daar in Arnhem een histo rische vergadering worden, die het politieke patroon van ons land beslis send zal beïnvloeden. Dat hangt hele maal van het verloop van de discus sie af. Het lijdt geen twijfel dat de KVP-raad in grote meerderheid voor de christen-democratische stroming en dus voor het standpunt van par tijvoorzitter mr. Aalberse en fractie leider drs. Schmelzer zal kiezen. De grote vraag is echter welke consequenties de KVP-radicalen aan die keus zullen verbinden: uittreden uit de KVP of zich voorlopig neerleg gen bij de meerderheidsbeslissing in de hoop, dat de radicale eisen vol gend jaar opnieuw aEui de orde zullen komen? Dat laatste is niet geheel uitgeslo ten. want er zijn aanwijzingen dat de partijleiding tot een wapenstilstand met de radicalen wil komen door het grote breekpunt van het stembusak koord met PvdA en D '66 tijdelijk te omzeilen. In de belangrijkste resolutie van het partijbestuur wordt geconsta teerd, dat er in de KVP „onoverko- menlijke bezwaren" bestaan tegen een stembusakkoord. Wel wil het bestuur een studiegroep aan het werk zetten, die moet nagaan welke èndere mogelijkheden er (buiten het stembusakkoord) zoal zijn om vóór de verkiezingen ook met niet-christe- lijke partijen tot enigerlei vorm van samengaan te komen. Als het partijbestuur die resolutie nu zo wijzigt, dat ook de mogelijk heid van een stembusakkoord met PvdA (D '66) door de studiegroep mag worden onderzocht, is dat een concessie aan de radicalen. Als die tqehappen, moet drs. Bogaers echter zijn eigen resolutie, waarin een „links" stembusakkoord wordt be pleit, intrekken of voorlopig in de ijskast opbergen. De radicalen verlangen van de par tijleiding nog een tweede concessie. Deze houdt schrapping in van de passage in de bestuursresolutie, waarin gezegd wordt dat bij het uitspreken van een voorkeur voor sa menwerking met niet-confessionele partijen „als uitgangspunt moet die nen de volkomen gelijkwaardigheid van alle in aanmerking komende par tijen." Met andere woorden: het partij bestuur wil van de partijraad de uitspraak, dat samenwerking met PvdA-D '66 of WD in principe „lood om oud ijzer" is. De groep-Bogaers wijst die theorie radicaal van de hand. Najaar 1968 Indien de KVP-top op die twee punten tot concessies bereid blijkt, de radicalen daar genoegen mee ne men en van hun eigen eisen nog geen halszaak willen maken, dan is de breuk tijdelijk gelijmd, beter gezegd: gecamoufleerd, en wordt het me ningsverschil over het stembusak koord pas beslecht in het najaar van 1968. wanneer de partijraad zich aan de hand van het rapport van de stu diegroep en de resultaten van het overleg met ARP en CHU definitief over de samenwerkingsproblematiek zal uitspreken. De radicalen kunnen dan hopen, dat tegen die tijd de partijraad aan zienlijk meer Bogaers-klanten zal tellen dan nu het geval is en dat ook bi.i de bestuursverkiezing In februari 1968 de progressieven sterk aan in vloed zullen winnen, zodat de kans op aanvaarding van het stembusak koord in het volgend najaar belang rijk groter wordt. In dit verband verdient het uit KVP-radicale kring afkomstige ge rucht vermelding, dat mr. Aalberse vanavond zijn aftreden als partij voorzitter zou aankondigen. Als zijn opvolger wordt genoemd het Twee de-Kamerlid mr. R. J. Nelissen. men oplossingen als associatie etc. verwerpen moec is dat ze geen bevre digende oplossing bieden voor het institutionele probleem", aldus de be windsman. Een geassocieerd land heeft geen stem in de formuleringen en beslissingen, betreffende bijvoor beeld een gemeenschappelijke han dels, transport of landbouwpolitiek, zo verklaarde hij. „Als er iets is dat risico's en geva ren inhoudt, dan is dat nu precies een associatie met belangrijke en volle dig ontwikkelde Europese landen". Er blijf' bovendien nog het pro bleem van de overgang van geasso cieerd zijn tot volledig lidmaatschap. Zal zo'n overgang plaats vinden of niet? Zij die associatie voorstaan als een reëel alternatief hebben nog nooit op deze vraag een antwoord gegeven zo meent de minister. Zoals bekend wil de Franse presi dent De Gaulle Engeland alleen via een associatieregeling in de EEG hebben. Weg Uitstel Minister Luns werd gisteren geïnterviewd vooi de Franse radio en tv. Hem werd gevraagd wat zijn ver wachtingen zijn omtrent de bijeen komst van de EEG-ministerraad van 18 en 19 december in Brussel. Luns zei dat de „zes" spoedig een beslis sing moeten nemen ten aanzien van de Britse toetreding. Hij sloot even wel de mogelijkheid niet uit dat zo'n besluit nog wordt uitgesteld tijdens de bijeenkomst. Wat er dan ook mag gebeuren, er zal een antwoord moe ten komen. Een afwijzing zal waarschijnlijk repercussies teweeg brengen door de drang der omstan digheden. als ik dat zo mag zeggen, aldus de minister. Van de zijde der KVP-leiding werd dit gisteren met klem tegengespro ken. Het is overigens duidelijk, dat de KVP-radicalen mr. Aalberse lie ver vandaag dan morgen weg zien gaan. Zij aohten een radicalisering van de KVP met handhaving van het duo Aalberse-Schmelzer aan de top ondenkbaar. Het zou ook een le vensgrote sta-in-de-weg zijn voor sa menwerking met de socialisten, om dat PvdA-voorzitter dr. Tans onlangs een verbond van zijn partij rr»?t een door Aalberse-Schmelzer geleide KVP uitdrukkelijk heeft uitgesloten. Weliswaar zou het aftreden van mr. Aalberse dé doorslaggevende con cessie aan de radicalen kunnen zijn, maar niemand gelooft dat het partij bestuur die prijs voor de eenheid van de oartij zal willen betalen. Wel houdt men odk buiten radicale kring rekening met de mogelijkheid, dat mr. Aalberse zich in februari om gezondheidsredenen niet herkiesbaar stelt, maar dat zal in ieder geval niet in Arnhem worden aangekondigd. Nog eens: of het morgen tot „uitstel van executie", tot een tijde lijke wapenstilstand tussen de twee hoofdstromingen komt, hangt hele maal van het verloop van het debat af. Scherpe uitspraken er persoon lijke verwijten over en weer kunnen een uiterst geprikkelde stemming doen ontstaan, die de eventuele be reidheid tot wederzijdse concessies al meteen om zeep helpt Er zijn trouwens in beide kampen groepen, die nu duidelijkheid wensen en van uitstel van de beslissing niet willen weten. Zij menen dat de KVP niet ook niet tijdelijk kan blij ven proberen „het onverzoenlijke te verzoenen". Als dit de sfeer in de partijraad is, dan wordt het een ge vecht van hard tegen hard, dat de KVP-radicalen onherroepelijk zullen verliezen. De resolutie-Bogaers inza ke het stembusakkoord zal dan zon der meer worden afgestemd. Onzeker Of de radicalen in dat geval de KVP vaarwel zullen zeggen, is onze ker. Op 8 november zei drs. Bogaers in Eindhoven: „Als de partijraad in 'december ons programma aanvaardt, maar het stembusakkoord dat wij verlangen daarvan uitsluit, dan rul len de KVP-radicalen niet zonder meer uit de partij treden. Wij zullen ons dan over onze houding moeten beraden en daarvoor ook overleggen met geestverwanten in andere partij- Niet alle KVP-radicalen zijn zo „gematigd" als hun voorman. Uitspraken als die van de secretarii van de werkgroep van christen-radi calen, de KVP-er dr. M. van Huiten, doen vermoeden dat een deel van de Bogaers-aanhang radicalere conse quenties zal verbinden aan de afwij zing van hun eisen. Opvallend is, dat zowel de christen-democratische als de radica le stroming „vooruitstrevend" willen heten. Dat blijkt uit de resoluties. De eerste resolutie van het partijbestuur zegt. dat in samenwerking met ARP en CHU gestreefd moet worden naar een algemeen christelijke volkspartij met een „consequent vooruitstrevend karakter", ook wat het programma betreft. De resolutie-Bogaers wil de KVP omvormen tot een „radi caal-vooruitstrevende partij". Laten we het stembusakkoord dus even buiten beschouwing, dan zit het verschil in vooruitstrevendheid dus in het onderscheid tussen „conse quent" en „radicaal". Zolang de algemeen christelijke volkspartij nog niet realiseerbaar is, wil het partijbestuur streven naar „verdergaande samenwerking of fe deratie" met ARP en CHU, maar in het najaar van '68 zal de partijraad moeten beslissen of dit ftrev«a dient te worden voortgezet, t Bo gaers wil ook federatieve 4ji>»eer- king of fusie van de (radic.*.*- KVP met de (eveneens radical# ARP en CHU, echter niet zonder «tembusak- koord met niet-confessionele partijen van radicaal-vooruitstrevende signa tuur. Andere Vandaag en morgen komen in Arn hem ook nog andere KVP-stromingen aan het woord, die echter naar alge mene verwachting geen been aan de grond zullen krijgen. We noemen de richtingen-Couwenberg en -Crijns, die beide „deconfessionalisering" voorstaan; het loslaten van de christelijke partijvorming. Verder is er de stroming-Van der Grinten, die de KVP wil laten blijven wat ze is: een partij voor rooms-katholieken, die geen nauw samengaan met pro testanten wil, maar wel een voorkeur heeft voor een min of meer duurza me politieke samenwerking met.de PvdA. Na de openingsrede van partijvoorzitter Aalberse zul len de vertegenwoordigers van de verschillende stromingen hun standpunt toelichten. On dervoorzitter drs. Horbach treedt op als woordvoerder van de christen-democratische rich ting, drs. Bogaers spreekt na mens de KVP-radicalen. Akkoord over verzekering ziektekosten ambtenaren (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De centrale organi saties van overheidspersoneel, uitge zonderd de Centrale van hogere ambtenaren, zijn gisteren zij het met enige tegenzin akkoord ge gaan met het plan van staatssecre taris mr. C. van Veen om de premie voor de ziektekostenvoorziening te verhogen, teneinde ook de gepen sioneerden daarvan ten volle te laten profiteren. In het wetsontwerp Algemene ziek tekostenverzekering ambtenaren, dat al lange tijd wacht op behandeling in de Tweede Kamer, was aanvan kelijk voorzien in een premie van 5.3 procent, waarvan het Rijk de helft voor zijn rekening neemt, be halve voor de gepensioneerden, die de volle premie zouden moeten be talen. Zoals wy onlangs reeds meldden wilden de organisaties ook voor de gepensioneerden „halve premie". Maar de overheid bleek daartoe al leen bereid door de premie voor actief-dienenden met 0.2 pet. te ver hogen (waarvan de helft voor reke ning van het Ryk) en die voor ge pensioneerden met 0.1 pet. (geheel voor hun rekening). In de centrale commissie voor ge organiseerd overleg is het grootst® deel der organisaties daarmee giste ren akkoord gegaan, al betwistten zij het morele recht van de regerign, een wetsontwerp van zo groot be lang vlak voor de openbare behan deling in de Kamer om budgettaire redenen te besnoeien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11