IN HOUAND STAAT EN HUIS U Gedwongen werk af te maken U RAIFFEISENBANK KERSTDINERS: MAANDEIS VAN VOORBEREIDINGEN Ambtenaar mag niet beslissen alles goed/ en wely CNVbijslag eerste kind niet afschaffen Studentenrel in Madrid 5 DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 Die drukke, vrije, laatste dagen.. ie ROOMS-ROOD IN KAMER RESLIST OVER BEGROTINGSCOMMISSIE >r 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag niet willen voldoen aan het verzoek van de Algemene Begrotings commissie (ABC) haar van haar taak te ontheffen. Na een zeer gecompliceerd debat ver wierp een Kamermeerderheid van KVP, PvdA, Boerenpartij en de PSP-er Lankhorst een 1 voorstel-Toxopeus (lib.) om de opdracht aan de oommissie in te trekken. j Door dit besluit zag de begro tingscommissie zich genoodzaakt I' alsnog verslag uit te brengen over de moties en amendementen, die de af gelopen weken tijdens het begro- 1 tingsoverleg in de openbare commis sievergaderingen van de Kamer zijn J ingediend. De commissie werd door de Kamer I in het leven geroepen om moties en i amendementen, die in openbare com missievergaderingen zijn ingediend en waaraan financiële consequenties zijn verbonden, vóór de plenaire be- grotingsbehandeling te coördineren en van een meerderheidsadvies te voorzien. Alsnog? Het ABC-overleg liep vorige week echter vast. Reeds eerder waren ernstige meningsverschillen gerezen over de vraag of moties en amende menten, die in de commissieverga- de harde matras met alle comfort van eea zachte! Oud-landdrost Smeding overleden ie LUNTEREN Gisteren is de oud directeur van de Wieringermeer en landdrost van de Noordoostpolder, dr. ir. S. Smeding, op 78-jarige leef tijd overleden. Dr. Smeding heeft meer dan 25 jaar de leiding gehad, eerst van de ontginning en koloni satie van de Wieringermeer en daar na van de Noordoostpolder. In 1930 werd hy lid van de Wie- ringermeerdirectie, nadat hij reeds zitting had genomen in de staats commissie ter bestudering van de Zuiderzeeplannen. De heer Smeding was ereburger van de Noordoostpol der en eredoctor in de landbouw- Elisabeth Bas in Zweedse handen BOXTEL De Svenska Tabaks Aktiebolaget in Stockholm heeft een meerderheidsbelang verworven in de NV Elisabeth Bas sigarenfabrieken en haar dochteronderneming NV La Paz in Boxtel. Het aantal personeels leden zal hierdoor eerder worden uitgebreid dan ingekrompen, aldus de directie. Eén pot (2) De heer H. Leijger jr. heeft de ge zondheidszorg in Engeland mijns in ziens wel erg eenzijdig bekeken. Het voorbeeld dat hij aanhaalde (zes ïnaanden wachten op een bril) zal een uitzondering zijn. Ik ben zelf in Engeland woonachtig geweest en mijn (Engelse) tandarts vroeg mij voor de behandeling altijd heel voorkomend of ik een lichte of een zware verdoving wenste. Aan de behandeling werden kosten noch moeite gespaard, hoewel men wist dat ik binnen afzienbare tijd Engeland weer zou verlaten. Ergo: mijn tandarts vroeg mij toch voora1! vóór vertrek naar Nederland nog bij hem te komen voor een laatste inspektie. Daart>ij perfektioneerde hij zelfs nog e.e.a. aan het gebit van zijn niet-Britse patiënt, wetende, dat deze zelfs geen penny zelf had be taald. U ziet het: National Health Service kan ook, werkelijke „service" inhou- Leiden Mej. I. Oost Kunstvlees (2) Moet ik aannemen dat het ingezon den stuk van 2 december representa tief is voor uw en de „christelijke" opvatting? Zijn wij carnivoren en kannibalen? Nu er straks kunstvlees op de markt komt voor de helft van de prijs van natuurlijk vlees en in alle smaken is nietnand te verontschuldigen voor het door hem veroorzaakte dierenleed. Ook weten wij dat binnenkort goed en goedkoop schoeisel op de markt komt, dat zonder dierenexploitatie is ontstaan. Ik hoop dat u aan al deze zaken alle aandacht schenkt. Rotterdam Drs. N. C. Schenderling deringen zijn verworpen, alsnog in de ABC dienen te worden behandeld. Men kwam er niet uit en op voorstel van VVD-fractiele'der mr. Toxopeus besloot de ABC de Kamer te verzoeken haar van haar op dracht te ontheffen (tegen stemden toen KVP, PvdA en ARP). Dit verzoek leidde in de Kamerver gadering van gistermiddag tot een steekspel, waaraan zo nu en dan geen touw meer was vast te knopen. Het duidelijkst was nog mr. Toxopeus, die het „monnikenwerk" noemde om reeds behandelde en afgewezen voorstellen nog eens een keer te gaan behanlielen. PvdA-fractieleider Den Uyl was te gen het intrekken van de opdracht, omdat hij dit in strijd met het regle ment van orde achtte. Omdat hij de „rechten van de min derheid", in casu de PvdA, wilde eer biedigen, schaarde KVP-aanvoerder drs. Schmelzer zich aan de zijde van zijn PvdA-collegazij het zonder enthousiasme. Niet voortijdig In de parlementaire wandelgangen verklaarde men de houding van drs. Schmelzer uit het feit, dat de KVP-fractie onlangs heeft besloten in de ABC alsnog met een motie te ko men om het begrotingsbedrag voor ontwikkelingshulp in 1968 met 45 miljoen te verhogen. Daarom zou de heer Schmelzer de ABC niet voortij dig naar huis willen sturen. Ook deden nog geruchten de ronde, dat enkele KVP-radicalen bij de be grotingsbehandeling van buitenlandse zaken met een motie tot verhoging van de ontwikkelingshulp zullen ko- Verworpen Hoe dan ook, het voorstel-Toxo peus om de ABC van haar opdracht te ontheffen werd met 66 tegen 54 stemmen verworpen. Dus toog de commissie alsnog aan het werk om advies uit te brengen over de inge diende moties en amendementen. Dit leverde niets nieuws op. De commis sie voorzag de reeds verworpen voorstellen, die verhoging van de rijksuitgaven beogen, van een nega tief advies, met uitzondering van een amondement-Kieft (drie ton meer voor de jeugdherbergen). Door deze verwikkelingen kon de Kamer gisteren niet meer beginnen aan de plenaire begrotingsbehande ling. Ze moest eerst wachten op het ABC-rapport. Het debat over de justitiebegroting werd daarom uit gesteld. ivaar men véél meer doet dan sparen. De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u spaarbank en alle bankzaken (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het CNV is niet gelukkig met het plan van mi nister Roolvink tot afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind en verwerking van deze bijslag in de lonen. De mi nister heeft over deze zaak aan de SER advies gevraagd. De suggestie van de minister maakt deel uit van een veel grotere adviesaanvrage, waarin meer kwes ties over sociale voorzieningen zijn opgenomen. Het CNV wil zich daar om nog een uiteindelijk oordeel voorbehouden, wel vindt het bestuur het tijdstip van adviesaanvrage on gelukkig gekozen. Juist nu de vrije loonpolitiek wordt ingevoerd zal het niet mogelijk blijken ook nog de kinderbijslag voor het eerste kind in de lonen te verwerken. Het verbond tekent verder aan, dat het onmogelijk zal zijn de kin derbijslag voor het eerste kind 400 per jaar) over de hele linie te com penseren. Bepaalde groepen werk nemers zullen hier buiten vallen, omdat de maatregel anders te kost baar wordt. In het 'kader van een vrije loonpolitiek is een verplichte compensatie immers moeilijk. Het CNV vraagt zich ten slotte af, wat de zin van de maatregel is, om dat er geen gelden vrijkomen voor andere wensen op sociaal gebied. Het CNV zou meer voelen voor maatregelen die door vereenvoudi ging van de uitvoering van de socia le verzekering een bezuiniging be tekenen zonder aantasting van ver kregen rechten. Geen verkiezingen in Groningen DEN HAAG In Groningen zul len na wijziging van de gemeente grenzen geen verkiezingen worden gehouden. In antwoord op vragen van de Kamerleden mejuffrouw Goudsmit (D '66) en Jongeling (gpv) zegt minister Beernink dat geen der gemeenten die bij de grenswijziging zijn betrokken om verkiezingen heeft gevraagd en ook bij de behandeling van het wetsontwerp is vanuit de Kamer evenmin op verkiezingen aan gedrongen. Advocaat mocht niet in Portugal komen LISSABON Mario Porzio, secre taris van de internationale commissie in Genève, is gisteren Portugal uitge zet, zo is uit goede bron vernomen. Porzio was maandag in Lissabon aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de rechtsorde in het land. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Kerst voor het restaurantbedrijf begint al in oktober. Kaarsen, hulst en bomen zijn dan weliswaar nog roman tisch perspectief, maar velen reserveren toch dan al hun kerstdiner. En veel grote restaurants zijn nü al volgeboekt. Directeur N. van Weizen van het Rotterdamse café-restaurant Erasmus: „Al enkele maanden van tevoren worden de voorbereidingen getroffen. Er moeten menu-kaarten worden gedrukt (wat betekent, dat die menu's ook moeten worden gekozen), er moeten bestellingen worden ge daan (ja, nauurlijk ook fazanten: die zijn nog steeds veel gevraagd), je moet zorgen dat je de versieringen in huis krijgt, er moet een muziekje zijn en je moet de diensten van je personeel van tevoren regelen. MADRID De Madrileense politie heeft gisteren op het terrein van de universiteit van Madrid gevochten met honderden studenten die leuzen schreeuwden, gericht tegen het be wind van Franco. De vechtpartij brak uit nadat de studenten in het openbaar Spaanse kranten hadden verbrand uit protest tegen de verslagen van de relletjes die al sinds maandag de normale gang van zaken aan de universiteit onmogelijk maken. Duizenden studenten staken nog steeds uit protest tegen recente ar restaties en het optreden van de poli tie. De relletjes begonnen toen een groep tegen de regering-Franco ge kante studenten een bijeenkomst hield om van gedachten te wisselen over de te volgen taktiek. Dergelijke bijeenkomsten zijn in Spanje verbo den. Bloedige strijd in rood China MOSKOU Tass meldt dat er in de Chinese kustprovincie Foekien bloedige gevechten zijn uitgebroken en dat er in de straten van Peking weer militaire vrachtauto's met sol daten en rode gardisten zijn versche- Tass, dat geen bron geeft voor dit nieuws, zegt voorts dat er in en rond Sjanghai een gespannen sfeer heerst. Het blad Wen Hoe-e Pao had gemeld dat aanhangers van partijleider Mao in het gebied van Sjanghai slaags zijn geraakt met boeren. Op de muren in Peking zouden bil jetten zijn aangeplakt waarin de be volking van de stad wordt opgeroe pen het „proletarisch hoofdkwartier van voorzitter Mao" te verdedigen. In Debar weer een kind doodgevroren BELGRADO ea In het onlangs door een aardbeving getroffen Zuidsla- vische stadje Debar is dinsdagnacht weer een kind doodgevroren. Een dag eerder kwamen twee jonge kinderen om van de kou. Rond 80 procent van Debars 8000 inwoners en duizenden mensen uit dorpen in de buurt van het stadje zijn door de aardbeving van afgelopen donderdag dakloos ge worden. Het grootste deel woont in de harde matras met alle comfort van een zachte! Minister Polak van Justitie wachtte gisteren tevergeefs. Hij moest zich, in de Tweede Kamer beschikbaar houden omdat de begroting van zijn departement aan de orde zou komen. Maar een ordedebat van enkele uren gooide de plannen omver. Tegen vier uur verliet de minister on- verrichterzake de Kamer. In Engeland dreigt grote vliegerstaking LONDEN Na de piloten van de British Overseas Airways Corpora tion hebben gisteren ook die van de British European Airways zich uit gesproken voor een staking om kracht bij te zetten aan salariseisen. Negentig procent van óe 980 BEA- vliegers zei het werk neer te zul len leggen wanneer de bond daartoe oproept. De BOAC^piloten zijn van plan vrijdag voor 48 uur in staking te gaan. Biafraans leger weer in offensief LAGOS In Nigeria hebben troe pen van het afgescheiden Biafra een aanval ontketend op een federaal bolwerk op het olie-eiland Bonny en zich weer teruggetrokken tot in de zuidelijke buitenwijken van hun hoofdstad Enoegoe, aldus in de fe derale hoofdstad Lagos ontvangen berichten. De Amsterdammer is de man vol gein, de Rotterdammer de stoerling en de Hagenaar de snob. Nu weet iedereen, wat een man met gein is en wat een stoerling is, maar wat is een snob eigenlijk pre cies? Een opschepper roepen sommigen. De man met de houten ham en aardappelen in een vioolkist. Ze hebben ongelijk. Een snob zal liever een half onsje, „dungesneden, graag" van de aller duurste ham bij de allerduurste sla ger kopen, dan het gemene surro gaat op tafel zetten. Wanneer hij ooit zijn aardappelen in een viool kist haalt, doet hij dat omdat hij de vioolkist fraaier vindt dan een boodschappentas. De vioolkist ver hoogt zijn elegance, de boodschap pentas maakt hem tot zwoeger. De ware snob is geen vulgaire opschepper. Zeker, hij verzamelt kostelijke titels en lange namen gaarne tot een aureool rond eigen persoon. Maar hij zal weloverwogen en zeer behoedzaam dat aureool op poetsen, zodat het hem mild omstraalt en nooit door een verkeer de plaatsing der illustere namen de glans tot valse schittering laten worden. Neen, de snob is niet zomaar een opschepper. Eerder het tegendeel. Een opschepper zal hij verachten, hem ruw en onbehouwen vinden. De snob speelt zijn spel heel sub tiel. Hij is meer de dromer, die wel iswaar weet dat hij droomt, maar zich toch in de onwerkelijkheid koestert. Het is de kunst die droom vast te houden. Het ligt aan zijn snob-ver mogen hoelang zijn droom zal duren en hoe vaak die droom verbroken wordt. Hoe echter de snob, des te langer en voortdurend zijn droom. De snob is een gelukkig mens. Hij heeft immers voortdurend iets om zich aan te koesteren, ook om te cultiveren. Hij mag nimmer verslap pen of verzaken. Zo leeft hij zijn rozig bestaan. Het snobschap is een even positie ve eigenschap als humor of flink heid. Het enige verschil is, dat hu mor en flinkheid vrijwel steeds op anderen geprojecteerd worden, ter wijl de snob zich zorgvuldig een ivoren toren bouwt. Misschien is Den Haag daarom zo de stad van beslotenheid. Van stille straten in de avond, van veel feesten in exclusieve besloten kring. De stad van neutrale vriendelijk heid, die emoties verbergen moet. De stad van de glimlach en de hand, die juist een millimeter boven de hand blijft zweven. De stad waar zoveel illusters is, dat de gewone burgers er niet meer voor stil staan. Maar ook zoveel rangen en rangetjes, dat het altijd begeerlijk is een trapje hoger te klimmen. Het snob-zijn is misschien het I beste te karakteriseren als een nooit aflatende oefening hoe het zal zijn, wanneer we dat stapje en het vol- gende enz. gedaan hebben. En zo bekeken is het snobschap toch ook een deugd. Eigenlijk is het een enorm kostbare zaak. Het publiek denkt wel dat er op deze hoogtijdagen goud wordt verdiend, maar dan heeft het de hoge onkostenposten niet gezien". Show Er zijn grote restaurants, die het nog veel duurder doen. Hilton-Rot terdam bijvoorbeeld heeft een arran gement opgesteld met een complete show erin. TV-representatrice Ma rijke Philips is als gastvrouwe geëngageerd om het programma in te leiden. O.a. heeft men daarvoor leden van de Britse ploeg, die dit jaar het Knokke-festival wonnen, uitgenodigd. Maar zo'n ,,all-in-diner" kost dan ook 55 per persoon, wat betekent dat wanneer men er een echt fa milie-uitje van maakt men er toch «1 gauw een zak vol briefjes van honderd voor moet uittrekken... De onkosten moeten eruit, dat is duidelijk. En waar dat onmogelijk is, wordt de zaak op deze dagen geslo ten. In veel kleinere restaurants bui ten de stad is dat ditmaal meer dan vorige jaren het geval. Alleen de aparte exclusieve eetge- legenheden in de provincie geven de kerstdagen speciaal accent. Veluwezoom De hele Veluwezoom bijvoorbeeld biedt kerstarrangementen aan voor enkele dagen: drie dagen lang eten, drinken, slapen en genieten van met hulst, kaarslicht en dennegroen aan gedragen kerstsfeer. De belangstelling ervoor is enorm groot. De meeste van deze hotel-restaurants zijn al geheel volgeboekt. Want kerst vieren buitenshuis aan met zilver ge dekte tafels, een knapperende open haard en een goed glas, is een attractie waarvoor een steeds grotere groep de huise lijke haard graag wil doven Uitspraak Kroon over Bijstandswet (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Zo langzamer hand is er een omvangrijke jurisprudentie ontstaan over de toepassing van de Algemene Bijstandswet. Dit kon door de vele beroepen, die na afwijzing van bijstand op hogere bestuurs organen werden gedaan. Ook de Kroon heeft in de afgelo pen jaren reeds heel wat koninklijke besluiten laten verschijnen over de toepassing van deze wet. Deze week is wel een bijzonder besluit uitgege ven. De achtergrond van het nogal ingewikkelde besluit is, dat alleen burgemeester en wethouders of het gemeentelijk college voor de bijstand over aanvragen om bijstand mogen beslissen en niet een bepaalde ambtenaar, zoals bijvoorbeeld de di recteur van een gemeentelijke dienst voor sociale zaken. De affaire, waarop het koninklijk besluit betrekking heeft, speelt zich af in Leeuwarden. Daar woont een schipper, die op een bepaald moment via de Nederlandse pro testants-christelijke schippersbond in Rotterdam om een geldlening van 12.000 gaat vragen om een schip te kopen. Dit bedrag wordt later ver hoogd tot 27.000 voor aflossing van schulden, ontstaan bij hoge repara tiekosten. De directeur van de gemeentelijke sociale dienst van Leeuwarden beschikte afwijzend op dit verzoek, omdat hij meende, dat de betreffende schipper niet bijstandsbehoevend zou zijn. Nadat de schippersbond hiero ver een bezwaarschrift had inge diend, beslisten burgemeester en wet houders conform de directeur van de gemeentelijke sociale dienst. De schippersbond ging toen in be roep bij Gedeputeerde Staten van Friesland. Dit college besloot, dat al leen een geldlening kon worden verstrekt tot 12.000. Nu was het de beurt aan burgemeester en wethou ders om in beroep te gaan bij de Niet direct In het nu verschenen koninklijk besluit gaat de Kroon niet in op de aanvraag zelf. „In dit geschil dient allereerst de vraag aan de orde te worden gesteld, of op een aanvraag om bijstand rechtsgeldig kan wor den beschikt namens B. en W. door Ouders geven duur cadeau (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het ouderco mité van het rooms-katholieke Sint Liduinalyceum heeft de scholengemeenschap vanmorgen een kostbaar cadeautje gegeven. Het is een sterrewacht die dertig duizend gulden heeft gekost. Het instrument komt te staan op het dak van het vier verdie pingen tellende schoolgebouw waarvoor de langste leerling en de kortste leerlingen vanmorgen samen, in aanwezigheid van Sin terklaas en Zwarte Piet, de - eerste paal hebben geslagen. De sschool komt eind 1969 klaar. Bouw en inrichting kosten ongeveer vijf miljoen gulden. de directeur van de sociale dienst" Dan wordt opgemerkt, dat op een aanvraag om bijstand moet worden beschikt door B. en W. of door een door de gemeenteraad ingesteld col lege voor de verlening van bijstand. Alle genomen beslissingen over de aanvraag van de schipper om een lening zijn nu door de Kroon vernie tigd, alleen door het feit, dat niet B. en W., maar de directeur van de soci ale dienst over zijn aanvraag hebben beslist. De schipper kan nu opnieuw zijn aanvraag om een lening indienen bij burgemeester en wethouders van Leeuwarden J. van Noord leidt EEG j ongerenbond EDE De heer J. van Noord uit Dwingeioo is met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van het sa menwerkingsorgaan van organisaties van agrarische jongeren in de EEG. De heer Van Noord (37) was tot voor kort vlce-voorzitter van de Neder landse christelijke plattelandsjonge- renbond. Al een jaar was de heer Van Noord vice-voorzitter van dit orgaan, dat acht jaar geleden werd opgericht Er zijn twaalf organisaties van land- bouwjongeren in de EEG bij aan gesloten. Samen hebben ze driekwart miljoen leden. Het is de eerste keer dat een Ne derlander het voorzitterschap van dit „Comité d'entente" bekleedt. Geen paniek, asjeblieft. Die lieve Nancy Sinatra wordt helemaal niet opgebracht. De stoere agent is haar vader, de zanger-acteur Frank Sina tra, met wie zij gaat lunchen. Frank speelt de rol van een New Yorkse politieagent in de film De Detectives, en Nancy maakt een televisiefilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5