Katwijk naar verjongd gezicht met wat stedelijke trekjes Kaartenaktie voor spastische kind in Katwijk aan Zee Straks betere woningen en meer ruimte Op plaats van 733 panden komen er 880 terug Geen dames bi j de politie in Katwijk Katwijk overlegt me N'wijk over recreate Vuilnisbelt houdt de ratten juist bij zich Suiker twee cent duurder Katwijk gaat industrie aantrekken nieuwe leidse courant DONDERDAG 7 DECEMBER 19 (Va® een onzer redacteuren KATWIJK AAM ZEE - Binnen twintig jaar zal het belangrijk' ste deel van het saneringsplan Katwijk aan Zee zijn uitgevoerd. Dat betekent, dat de badplaats tegen die tijd een heel ander gezicht zal hebben gekregen. Dat nieuwe gezicht zal veel stede lijke trekjes vertonendoordat het vrij veel hoogbouw laat zien, enkele forse verkeersaders en flinke parkeerruimten. Een or delijker bebouwing, betere wo ningen en belangrijke verkeers- verbeteringen zijn de meest in het oog springende voordelen van deze zuiveringsoperatie. Dat er meer ruimte ontstaat bete kent niet dat de woningvoorraad kleiner uiordt. Integendeel. Wan neer het hele plan is uitgevoerd, zullen 733 woon- en winkelpanden zijr afgebroken, maar er komen op hetzelfde grondgeebied 888 nieuwe voor in de plaats. De bebouwing, zoals zij in vroeger jaren tot stand is gekomen, blijkt uit een oogpunt van grondverde- ling erg oneconomisch te zijn op gezet. Dat is geen wonder, want er is zonder plan gebouwd. Er is een tijd geweest, dat men zo nauw niet keek en men van stadsplano logie nauwelijks had gehoord. Wie een stukje grond had, kon bou toen. Badcentrum yOALS meermalen tot uitdrukking is gekomen, zou het gemeente bestuur het liefst zijn begonnen met de sanering van het badcen trum. De kwaliteit van de huizen is daar weliswaar niet uitzonder lijk slecht, maar van grote beteke nis acht men het pogen Katwijk door een snelle ingreep daar beter geschikt te maken voor zijn taak als badplaats. Het ligt nanteluk in de bedoeling een badcentrum te creëren, dat als voornaamste kenmerk een grote ruimtewerking heeft. Men zal er heerlijk kunnen wandelen. Bo vendien zal er een concentratie rijn van allerlei zaken waaraan op het ogenblik een grote behoefte bestaat: goed geoutilleerde restau rants. aantrekkelijke vergader- en ontspanningsgelegenheden, een leuk winkelcentrum en een mo dern WV-kantoor. Kwaliteit flOORDAT de provinciale directie U de uraentie niet naar badplaats tot verbetering van de woning kwaliteit beoordeelt, kon het bad centrum officieel niet in de eerste fase van het saneringsplan worden opgenomen. De provinciale directie heeft een dikke vinger in de pap, omdat zij het rijk adviseert ten aanzien van de subsidieverlening. En volgens de regels van het spel zal het rijk 26 miljoen van de 33 miljoen gul den die de sanering vergt, voor zijn rekening nemen. Niettemin probeert het gemeentebe stuur op eigen houtje een begin te maken met de badcentrumsa- nering. In hoeverre dat lukken zal, hangt van tal van factoren af, waarvan de financiële de voor naamste is. Omdat het rijksgeld voor de sane ring van het badcentrum pas in een later stadium ter beschikking komt, moet de gemeente voorfi nancieren op lange termijn en dat betekent een aanzienlijke rente last, die onaangenaam op het ge meentelijke budget komt te druk ken. Eerste fase eerste fase worden opgenomen de omgeving van het Parlevlietslop en die van Louwestraat en Bal juwstraat. De kosten van eigen domsverwerving van de gronden en opstallen hier worden geraamd op respectievelijk f 1.277.285 en f 1.172.050. Het komende jaar hoopt men dit ge deelte van het plan min of meer rond te krijgen. In deze eerste fase worden 150 woningen afge broken. Er komen er 180 voor in de plaats. Plantsoen In de omgeving van het Parle vlietslop tussen Zuidstraat en Wil ly Sluijtersstraat komt ten dele bedrijfsbebouwing, zoals aan de Sluijtersstraat al is gerealiseerd: bedrijfsbebouwing met tooningen als bovenverdieping. Verder zijn er eengezinswoningen geprojec teerd om een plantsoen heen. In de buurt van de Baljuwstraat komen eengezinswoningen, waar bij bedrijfs- of winkelbebouwing is toegestaan. Het binnenterrein zal een parkeergelegenheid wor den. Betrekkelijk Overigens is de fase-indeling maar betrekkelijk. Zy houdt een in grote lijnen aan te houden volgor de in. Wanneer de omstandigheden in een gebied dat nog niet aan de beurt is, gunstig zijn, zal men niet aarzelen daar aan de slag te gaan. Een rol hierbij spelen de bouwcon- tingering het aanwezig zijn van woonruimte voor te verplaatsen gezinnen en natuurlijk weer de financiële mogelijkheden. Om de fase-indeling in grote lijnen te kunnen bepalen, is van gemeen tewege een indrukwekkend kwa liteitsonderzoek ingesteld, waarbij alle in het plan opgenomen pan den zijn bezocht en een soort schoolrapport hebben gekregen. De Volgorde J^N GROTE LIJNEN is de volgorde Fase 1: Parvlietslop, Louwe straat en zo mogelijk Waaigat, Emmaplein, Loggerstraat en Ha venstraat. Fase 2: Baljuwstraat, Hoog straat en Oostpad. Fase 3: Tramstraat, Noord straat, Zwanenburgstr. Fase 5: E.A. Borgerstraat. Fase 6: Sluisweg. Fase 7: gedeelte Zuidstraat achter Schoolstraat by de gemeentewerf Van de belangrijkste verkeersver bindingen die een gevolg van de sanering zullen zijn, is vooral ook van betekenis de noordzuidver- binding van Koestal-Overduin dwars door de dorpskern heen naar de Hoornespolder. Deze weg krijgt een 23 meter breed profiel een 9 meter brede rijbaan met twee voetpaden. Het tempo waarin het gehele plan tot uitvoering kan worden ge bracht, zal in hoge mate afhanke lijk zijn van. de omvang van de rijksbijdragen en de tijdstippen waarop ze binnenkomen. Het ko mende jaar wordt op een rijkssub sidie van een half miljoen gulden gerekend. Meer presentiegeld voor raadsleden KATWIJK De vervanging van de presentiegelden der raadsleden door een vaste vergoeding, zoals uit de raad voorgesteld, zou volgens B. en W. een ingrijpende wijziging zijn van het systeem, dat tot nu toe voor zover bekend nergens Is gevolgd. Het komt hen voor, dat daartoe meer en gedegener argumenten moeten worden aangevoerd dan in het algemeen verslag is geschied, wil het althans enige zin hebben deze suggestie kenbaar te maken. Daarbij komt, dat het voorgestel de percentage van 10 niet in een juiste verhouding staat tot de werk zaamheden van een wethouder ener zijds en van een raadslid anderzijds. Indien de raad van mening is, dat een forse verhoging van de presen tiegelden moet worden voorgelegd aan Gedeputeerde Staten die im mers het bedrag daarvan vaststellen staat het hem uiteraard vrij daar toe te besluiten. Onzerzijds bestaat de indruk dat een verhoging met resp. 20 en 25% binnen het raam van het mogelijke valt. Daggeld verlaagd AMSTERDAM - Het tarief voor dag geld is 6 december van 4"6 tot 4 pet verlaagd, daar de geldmarkt minder krap is geworden nu na Sinterklaas bankbiljetten terugkeren. Vanuit de lucht, komt duidelijk uit, dat bepaalde delen van Kat wijk hard aan sanering toe zijn. Links van kalkbranderij Ouwe hand aan het Parlevlietslop zijn al verscheidene woningen ge sloopt. KATWIJK Een gemeenteraads lid heeft verzocht bij het politie korps vrouwelijk personeel aan te stellen in verband met het toezicht op kinderen. De burgemeester heeft onoverko melijke bezwaren. Vrouwelijk po litiepersoneel kan namelijk niet bo ven de door de minister vastgestelde sterkte van het korps worden aan gesteld en het zou dus by voorko mende vacatures de plaatsen inne men van mannelijk personeel. Aangezien de dienst van de dames door de aard van de taken buiten het rooster voor dag-, nacht- en zon dagsdienst zal vallen, zou dit rooster voor het mannelijk personeel aan zienlijk worden verzwaard. In gemeenten van de grootte van Katwijk is nergens vrouwelijk po litiepersoneel in dienst. Maaltijden aan huis voor bejaarden in Katwijk? KATWIJK B. en W. zijn bereid initiatieven tot het aan huis brengen van warme maaltijden aan bejaar den, aan te moedigen. KATWIJK B. en W. zijn van oordeel, dat voor de ontsluiting van het strand in zuidelijke richting de aanleg van enkele slagen onvermij delijk is. Plannen hiervoor zijn ech ter nog niet in bewerking. De uit breiding van de recreatie in noorde lijke richting wordt momenteel be zien in nauw overleg met het ge meentebestuur van Noordwijk. Hier voor zal een gezamenlijk plan wor den uitgewerkt. Indien Katwijk zijn taak als bad plaats wil blijven vervullen, zal met deze factor rekening moeten worden gehouden bij de bepaling van het voorzieningenpeil. Zeer concreet kan daarbij worden gedacht aan het aan tal eetgelegenheden, waaraan drin gend behoefte bestaat Daarnaast moeten echter ook voorzieningen komen, waar ontspan ning mogelijk is op dagen, waarop het weer zich niet leent voor recrea tie aan het strand of in de duinen. Bevoegdheid Het lijkt B en W te sterk uitge drukt, dat het gemeentebestuur geen taak zou hebben in de kwestie „sla persbadplaats-familiebadplaats". Al leen reeds de mogelijkheden, die in de bestemmingsplannen worden ge opend voor de woningbouw zyn van invloed op de ontwikkeling in deze. Daarnaast kan het gemeentebe stuur toch zeker niet de bevoegd heid worden ontzegt een ontwikke ling in een goede richting te stimu leren en een in andere richting af te remmen. Daarbij is geen sprake van een tegenstelling tussen bevolking KATWIJK Volgens B. en W. staat de toeneming van het aantal rattenklachten in Katwijk overi gens een landelijk verschijnsel in geen enkel verband met de aan wezigheid van de vuilnisbelt. Bij een enige tijd geleden inge steld onderzoek met de provinciaal leider van de volksgezondheid is van uitwijken naar elders niets ge bleken. Dit is in de toekomst ook niet te verwachten. Immers door de veelheid van etensresten op de belt is er in feite voor de ratten een ideaal woonoord geschapen. Zoals reeds meermalen opgemerkt, geschiedt de bestrijding onder supervisie en periodieke con trole van genoemd provinciaal lei der. Momenteel is de toestand zeer goed te noemen. Ook de bestrijding in de hoofd riolering heeft de volledige aan dacht. Regelmatig wordt in de con- troleputten van de rioleringen gif gedeponeerd. Deze preventieve be handeling strekt zich uit over de gehele gemeente en wordt wijks- gewijs uitgevoerd. LEIDEN De bedrijfstechnische school hoopt ook dit jaar een be drag van ongeveer f 5000 bijeen te brengen met haar kerstkaartenaktie, die voor de negende maal wordt gehouden en morgen van start gaat. De leerlingen komen weer aan de deur met een mapje met vier kaarten, die tegen de prijs van een gulden per mapje te koop worden aangeboden. De kaarten zijn getekend door Karei Hoogendorp 17), Wiet Nieberding (16), Cor v d Reyden (15J en Eldert v. d. Wees (16). Het geld dat de vorige acties op brachten is steeds naar 't buitenland gegaan. Dit jaar heeft de school het dichter bij huis gezocht. Om de leerlingen duidelijk te maken dat niet alleen kinderen in het buiten land maar ook in Nederland steun nodig hebben, is de opbrengst van deze negende aktie bestemd voor het Rotterdamse zeehospitium in Kat wijk aan Zee. RECORD Voor spastische kinderen wordt daar een revalidatiecentrum ge bouwd, waaraan ook een werkplaats is verbonden. Het speciale, pneu matisch aangedreven, gereedschap, dat gebruikt moet worden, zal door DEN HAAG Met ingang van heden is de publiekprijs voor suiker in het gehele land worden gebracht op een niveau van ten hoogste f 1,24 per kilo. Als gevolg hiervan zal in bepaal de detailhandelszaken de suikerprijs met maximaal 2 ct kunnen worden ver hoogd. In tegenstelling daarmee zul len in andere zaken prijsverlagingen van eveneens maximaal 2 et plaats dienen tie hebben. Deze regeling is het resultaat van overleg tussen vertegen woordigers van het levensmiddelen be drijf en het ministerie van Economi sche Zaken omtrent die hoogte van de consumentenprijs van suiker. Tot dus ver bestonden er tamelijk grote ver schillen tussen de prijzen, dde in de verschillende verkooppunten aan het publiek in rekening worden gebracht. Prijzen varieerden nl. van f 1,22 tot en met f 126 per kilo. de Leidse scholieren worden bekos tigd. Wie door de huis aan huis verko pende leerlingen mocht worden overgeslagen, kan een mapje bestel len bij de heer D. J. Peterusma, Va- leriusstraat 100 in Leiden. Ook kun nen bijdragen worden gestort op giro 104190 van de heer Joh. G. Fok- kema, Kapteynstraat 5 in Leiden, onder vermelding van: Het spas tische kind. De leerlingen dde de meeste kaar ten verkopen, kunnen weer rekenen op een prijsje in de vorm van een boeken-, platen- of cadeaubon. De verkoopprestaties worden bijgehou den op een scorebord. Het hoogste aantal mapjes dat tot nog toe door één man is verkocht, bedraagt 686. Een mooi record, dat misschien dit jaar toch wondt gebroken Ten aanzien van een eventueel te voeren actie zij opgemerkt dat enige keren per jaar in „De Kat- wyksche Post" een advertentie wordt geplaatst. Dat hiermee een goed effect wordt gesorteerd, blijkt uit het feit, dat het aantal meldin gen na de lezing van deze annonce toeneemt. In dit verband menen B. en W. nog te moeten wijzen op het met de P.T.T. en de Gemeentebedrijven gevoerde overleg, hetgeen ertoe heeft geleid dat alle gaten rond de in- en uitvoeren van de leidingen ten behoeve van de gebouwen goed zijn dichtgemaakt. KATWIJK - B. en W. zijn bereid een onderzoek in te stellen naar de om vang van de verschillende soorten van werk-forensisme teneinde ge gevens te verkrijgen omtrent de vraag in hoeverre daarbij kwets bare groepen zijn betrokken. Ten aanzien van het aantrekken van nog niet ter plaatse gevestigde industrieën wijzen zij er yp, dat in de raad tot nu toe steeds terughou dendheid is betracht, indien over dergelijke vestigingen werd gespro ken. Afgezien daarvan echter werden de activiteiten in veel sterkere mate geremd door de omstandigheid, dat nog geen bouwrijp industrieterrein beschikbaar was, terwijl evenmin voldoende exact bekend was wan neer dit beschikbaar zou komen. Nu inmiddels het voor het bouw- rypmaken van 't Heen beschikbaar gestelde krediet is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten kan een meer gericht beleid worden gevoerd. Daar bij wordt zeer zeker ook gedacht aan publiciteit. Gelet op de aanwezigheid van woonbebouwing nabij het industrie terrein enerzijds en op de nabijheid van een tuinbouwgebied anderzijds, zal het beleid van het college nood zakelijkerwijs gericht moeten zijn en blijven op het aantrekken van in dustrieën die voor geen van beide belangen een bedreiging vormen. Aan de vormgeving van de be drijfsbebouwing zal nauwlettend aandacht worden geschonken. Een van de in kleurendruk uit- gevoerde kerstkaarten, waarmee de leerlingen van de Bedrijfs technische school de komende weken aan de deur komen. Deze is ontworpen door de 16- jarige Eldert v. d. Wees. en bestuur, omdat het gemeentel stuur in totaliteit immers door bevolking wordt gekozen. B en W verwachten op dit ment niet, dat de reeds vastgesl bestemmingsplannen wijziging den moeten ondergaan. Wel be< uiteraard de mogelijkheid, dat de realisering van het bestemimii plan Katwijk aan Zee met bepai aspecten rekening wordt gehoui In de Vereniging Contact Noi zeekustgemeenten wordt aan de strijding van strandverontreinii door olie aandacht geschonken, middels is een interdepartementj Wi commissie ingesteld, die zich be houdt met vraagstukken samen] Woningbouw voor bejaarden (v Ka OF KATWIJK Ook B. en W. zj te van mening, dat het aantrekken kan zijn groepjes bejaardenwoni gen tussen andere woningen i plaatsen. Op hun instigatie is l Katwijksche Bouwvereeniging k reid gevonden een plan voor _e bouw van een aantal bejaarden^ |ir ningen tot ontwikkeling te breng) sie in Katwijk aan den Rijn op gronden, gelegen tussen de Keil straat en de Commandeurslaan. 1 opdracht tot het maken van et in schetsontwerp voor deze woningi ar is reeds door de vereniging aan et m architect verstrekt er B. en W. zijn bereid een onde zoek in te stellen naar de mogely) heid op meer plaatsen in de dorp er kernen dergelijke groepen bejaa vc denwoningen te doen stichte Reeds op voorhand moet hierl) echter de opmerking worden gi plaatst dat dit, voor wat de te s| neren gebieden betreft, een moe €C lijk haalbare zaak zal zijn uit hoo' ei de van de in deze gebieden voor gronden te berekenen uitgifte-prj n zen Do suggestie in plaats van c achter de aan de Hoorneslaan i aanbouw zijnde flatwoningen gf dachte garageboxen, bejaardenwi ningen te doen bouwen, menen 1 en W. om redenen van stedebouv kundige aard te moeten af wij ze) Iets anders is, indien de bouwei f dezer flatwoningen ertoe zoude v. besluiten in de onderbouw van q flatgebouwen nog enkele bejaai denwoningen op te nemen. Dit zi w. moeten gaan ten koste van de i bedoelde onderbouwen opgenoma garages. In het stadium waarin de uh voering van deze bouwwerken ve» keert, is dit echter afhankelijk va c het initiatief van bedoelde aai i nemers. Raadsleden kwame tijd tekort zich in te werken KATWIJK De gemeenteraa komt bijeen ter behandeling va de begroting op dinsdag 12 a woensdag 13 december, beide kert) 's middags om half drie. Verscheidene raadsleden zijn ovi rigens van oordeel, dat de tijd vod de bestudering van de begrotinge met bijlagen tekort is geweest. In verband met dit gebrek aa tijd hebben zij zich niet voldoend in de materie kunnen inwerken. Zj behouden zich daarom het reel! onderwerpen het woord te voere dan die waarover wordt gesprokej in het algemeen verslag van h^ verhandelde in de afdelingen. Wat dit laatste betreft, antwoor den B. en W., dat zij dat niet kun nen aanvaarden. Het is in strij met het reglement van orde. Geen accommodatii voor atletiek KATWIJK B en W kunnei zich soms niet aan de indruk ont trekken, dat de eenzijdigheid in di sportbeoefening bij de raadslede) meer zorgen veroorzaakt dan bij d beoefenaren van de sport. In feit bereiken B en W, behalve uit d sector van de volleybalsport, gee) verzoeken om accommodatie. In tussen geven zij toe, dat eenzijdig1 sportbeoefening geen aanbevelinj verdient. In dit verband dient dan ook tl worden gezien het voornemen ove te gaan tot de stichting van een spotrhal. De2e zou allereerst allerlei sportvormen mogelijk maken, dii thans nog niet worden beoefend. Daarnaast zouden ook de moeilijk heden van de Katwijkse volleybal olub kunnen worden opgelost. Hoewel moeilijk te bepalen is wï in deze oorzaak is en wat gevolg zyt wij toch zeer huiverig om bv. ove! te gaan tot de aanleg van een atle tie-accommodatie, zolang niet mee: belangstelling daarvoor is geble ken. Prioriteiten in Katwijk KATWIJK B en W hebben de volgende rangorde van prioriteiten vastgesteld: 1 sanering. 2 2e sys- teemschool, 3 restauratie molen,- 4 sportvelden Hoornes, 5 riolering Sportlaan, 6 gebouw vleeskeurings dienst, 7 3e systeemschool, 8 sport hal. 9 open bad, 10 cultureel een-, trum, 11 voetpad naar Pambos. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag: hoog water 8.14 en 20.43 uur; laag water 3.47 en 16.16 uur. KATWIJK De huis-aan-huis- collecte ten bate van het Nederland^ se Asthmafonds bracht f2477,39 op

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4