Eensgezind protestants front werd doorbroken Hervormde Arabische Kerk studenten helpt Rennies Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Samenwerking Rome-Genève Paulus vóór Christus Kerkedag 1969' in Stuttgart Spierpijnen reumatische pijnen,spit,ver^ koudheid- Overal waai warmte helptiV helpt Philips Infraphil beter „We hebben geen tijd- om zelf te studeren" E Spaanse kerken beginnen te aarzelen Drie dagen achtereen hebben we stil gestaan bij de psalmen, were psalm gaf op eigen wijze uiting aan het geloof. Psalm 90 zegt: God kunnen we geloven want Hij was een toevlucht in het verleden. Psalm 91: God mogen we geloven want Hij heeft ons lief. Psalm 92: God geloven we want Hij laat ons met in de steek. Dan komt psalm 93: De Here is Koning. Dit is een geloofs- woord. Hier wordt de heerschappij Gods nog niet gezien, maar wel beleden. Hoe kunnen we dat zeggenIn de wereld blijkt dat toch allerminst. De voorpagina van de krant laat overvloedig zien dat de mens nog steeds het heft in handen heeft en de punt van het zwaard richt op de medemens. Er wordt oorlog ge voerd, er gebeuren ongelukken, mensen worden vermoord, er wordt fraude gepleegd. Toch zingt de psalmist: De Here is Koning! Waarom? Hij geeft zelf het antwoord„Uw getuigenissen zijn zeer be trouwbaar." Een christen loopt op hoop, zoals een auto loopt op benzine, schreef ds. Okke Jager eens. Maar het is een gegronde hoop. Gods beloften, zou ik zeggen, Gods Woord is de krachtbron. Gods Woord is waar, want het wordt werkelijkheid. De Heer is Koning, want Hij heeft beloofd het heft zelf in handen te nemen. We lezen vandaag: Jeremia 36: 2032. DONDERDAG 7 DECEMBER 191 Brandend maagzuur, druk op de rn'aiig, opgeblazen gevoel? helpen direkt! CENTRUM VOOR STUDERENDEN IN JERUZALEM DIRECT CONTACT VAN HERVORMDEN MET ISRAËL Joden in VS willen betere relaties met negers NEW YORK Twee van de grootste joodse organisaties in de Verenigde Staten hebben de Ameri kaanse joden opgeroepen, hun rela ties tot de negers te verbeteren. De negers in de getto's uiten gere geld de 'klacht, dat zij worden uitge buit door joodse zakenlieden. Vele huiseigenaars in de negergetto's zijn joden. De joodse organisaties zeggen, dat de Amerikaanse joden zich meer voor de toestand van de negers moe ten interesseren. Zij stellen voor, ethische richtlijnen op te stellen voor joodse huiseigenaars en kooplieden in de negergetto's. SALONIKI Een krijgsraad in Saloniki heeft zes mannen veroor deeld tot gevangenisstraffen van 6 maanden tot 5 jaar wegens het beleg gen van klandestiene bijeenkomsten en het schrijven van tegen de rege ring gerichte leuzen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Kan men van een witte seringenboom stekken afhalen en dan poten? Antwoord: Stekken van seringen gaat zeer moeilijk, vandaar dat men ze vermenigvuldigt door enten en oculeren. Hiertoe moet men beschikken over een onderstam, dit kan voor buiten ook een worteluitloper zijn, dus opslag. Hierop kan men begin juli ocule ren met een oog van de witte sering, dus wanneer er nog groei in zit, d.w.z. als de bast nog loslaat. In bak of kas kan men in het na- Jaar de wildeling oppotten en in fe bruarimaart met zogenaamde hand- veredeling enten door plakenten (co puleren). Kan de sering gescheurd worden, d.w.z. als er uit de grond meer takken komen, dan kan men dat in het late najaar doen. vraag: Hoe draait de zon en hoe draait de aarde? Antwoord: De zon, het centrale hemellichaam van ons zonnestelsel, bevint zich op een afstand van ge middeld 150 miljoen kilometer van de aarde, en beweegt zich samen met alle planeten (waaronder ook de aarde) min of meer rechtlijning in de richting van een punt in het heelal, apex geheten, met een snel heid van 7000 km per uur. De aarde draait in ongeveer 365 dagen één keer om de zon. De zon draait zelf ook om haar as. De maan draait op een gemiddel de afstand van 400.000 km in een maand om de aarde heen. De aarde wentelt in een etmaal om haar eig:n as. Dat geeft ons de indruk dat zon en maan dagelijks om de aarde draaien, en het spraak gebruik heeft zich daarbij aange past. Naar het zich laat aanzien zullen in 1970 weer diensten kunnen worden gehouden in de Nieuwe Kerk op de Dam van Amsterdam. Dat wil niet zeggen, dut de kerk dan helemaal gereed is, want volgens de plannen zal de kerk in 1974 voltooid zijn. In 1959 is men aan de grote opknapbeurt begonnen, die ruim veertien jaar zou vergen. Deze tijd heeft men nodig om de grote kosten te spreiden: in totaal 22 miljoen gulden. De oude schilderachtige huisjes rond de kerk, die voor de werk zaamheden waren ingericht als winkeltjes, worden ook opgeknapt en zullen waarschijnlijk wel weer hun oude bestemming krijgen. JERUZALEM Bij de He breeuwse Universiteit van Je ruzalem wordt een centrum voor Arabische studenten ge sticht in samenwerking met het werelddiaconaat van de Neder landse Hervormde Kerk. Dit centrum is speciaal bestemd voor Arabische jongeren uit de thans door Israël beheerde ge bieden, die zich nu komen aan melden voor studie in Jeruza lem. Het plan is door net hervormde werelddiaconaat ontwikkeld in over leg met de Collectieve Israël Actie. Men heeft er een bedrag van 100.000 voor beschikbaar gesteld. In dit eigen centrum krijgen Arabische studenten, die zich nu nog vaak vreemd voelen in Jeruzalem, de kans om in een vrije en ongedwongen sfeer contacten te ontwikkelen met de Joodse studenten. Een onmiddellijke integratie van de nieuwe Arabische studenten in de universitaire gemeenschap in Jeruza lem is praktisch onmogelijk. Zij ko men doorgaans uit zeer afgezonderde en sterk afgesloten dorpsge meenschappen en voelen zich voor- ASSISI (Italië) De ge mengde werkgroep, die oecu menische samenwerking en be ter begrip wil bevorderen tus sen de Rooms-Katholieke Kerk en de kerken van de Wereld raad, zal versterkt en gereorga niseerd worden. Dit werd meegedeeld aan het eind van een vijfdaagse conferentie, die voornamelijk groter samenwerking op het gebied van de interkerkelijke hulpverlening tot doel had. „Tot nu toe waren de besprekin gen vooral informatief. De tijd is ge komen. dat onze groep een meer positieve functie krijgt", aldus de officiële verklaring. De gezamenlijke hulpverlening is in het afgelopen jaar belangrijk uit gebreid. Dezer dagen werd men het binnen twee uur eens over een ge zamenlijke actie voor de slachtoffers van de overstromingen in Portugal. Volgend jaar april zal in Beiroet een gezamenlijke conferentie wor den gehouden over de te volgen ge dragslijn bij de ontwikkelingshulp. De delegatie van de Wereldrtad stond onder leiding van dr. Eugene Carson Blake. De rooms-katholieken werden geleid door mgr. J. Wille- brands. Tekst referaat prof. Rolirbach ROTTERDAM Vele lezers heb ben bij ons geïnformeerd, waar zij de volledige tekst zouden kunnen krij gen van het referaat van prof. Hans Rohrbach over de verhouding tussen Bijbel en natuurwetenschap, waar van wij een uittreksel in vertaling publiceerden ln ons zondagsblad van 25 november. Het referaat is verkrijgbaar bij de Bekenntnisbewegung ..Kein ande- deres Evangelium". p/a Pfarrer P fc. Deitenbeck. 588 Ludenscheid. JHorthstrasse 49, West-Duiteland. Meer toeloop voor de theologie (Van onze ondenvijsredactie) DEN HAAG Eind oktober waren bij de universiteiten en hogescholen 13.400 eerstejaarsstudenten in geschreven, 450 meer dan in 1966. De belangstelling nam in de facul teit der godgeleerdheid toe met 26 pro cent (meer dan de helft* van de stu denten liet zich in Nijmegen inschrij ven), in de exacte wetenschappen j met 4 procent (waaronder in de bio- I logie met 16 procent), in de tech nische wetenschappen met 5 procent Voor de maatschappijwe- 1 tenschappen bedroeg de stijging 4 procent (waaronder psychologie 9 procent, opvoedkunde 28 procent, aardrijkskunde 37 procent). In de let- teren en de medische wetenschappen bleef de belangstelling gelijk. Daarnaast waren er bij de uni versiteiten nog 700 eerstejaars in geschreven voor een mo-opleiding te gen 650 het jaar daarvoor. Ke.rhnamen in VS NEW YORK Lutheranen in de Verenigde Staten zijn eens gaan tur ven, welke naam het meest voor een kerk gebruikt Wordt. Het bleek, dat de naam Drieëen- heidskerk het meest voorkomt onder de 6216 lutherse kerken in Amerika Onmiddellijk daarna komt de naam Pauluskerk en vervolgens Christus kerk en eenvoudig Eerste Kerk. Gangbaar zijn verder de namen van de evangelisten Mattheus. Mar cus, Lucas en Johannes en andere personen uit het Nieuwe Testamen: als Petrus. Philippus. Stephanu». Thomas en Timotheüs. Immigranten uit de Scandinavische landen noem de n hun kerken nog al eens naar de Middeleeuwse zendelingen Ansgar en Olaf. Kamper conflict vanavond op tv (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Vanavond zal in de tv-rubriek Kenmerk-laat aandacht wonten besteed aan de moeilijkheden rond de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) i in Kampen. De uitzending (via het tweede net) begin vier minuten voor tien. De regeringen van 33 VN-Ieden hebben 92 miljoen gulden toegezegd voor hulp aan Palestijnse vluchte lingen. Het geld wordt overhandigd aan de speciale hulporganisatie voor de Palestijnse vluchtelingen (UNR- XV A). FRANKFORT De veertiende Duitse Evangelische Kerkedag is vastgesteld van 16 tot 20 juli 1969 in Stuttgart. Het presidium heeft eind vorige week de uitnodiging van bisschop dr. Erlah Eichele van Wiirttemberg aan genomen. Inmiddels heeft ook de burge meester van Stuttgart de Kerkedag officieel uitgenodigd en alle moge lijke hulp toegezegd bij de organisa tie. Bisschop Eichele heeft aan de ko mende Kerkedag in zijn stad drie wensen verbonden. Ten eerste hoopt hij, dat het niet tot een confrontatie, maar tot een ontmoeting komen zal tussen de verschillende groepen in de kerk. Ten tweede wil hij, dat ook de jeugd volledig aan haar trekken ko men zal en ten derde moet een Ker kedag in Stuttgart een „Kerkedag van de Bijbel" zijn. In Stuttgart zijn namelijk het grootste protestantse bijbelge nootschap van Duitsland en het rooms-katholieke bijbelgenootschap gevestigd. De twintigjarige Kanneth Delia heeft zichzelf gisteravond voor het VN-hoofdkwartier in New York in brand gestoken na zich eerst met een brandbare vloeistof te hebben over goten. Een agent wist de vlammen te doven. De toestand van de man is kritiek. alsnog in de meer westers ingestelde studentenkringen van Jeruzalem niet thuis. Hostel Het initiatief voor dit Arabische hostel is genomen door prof. dr. R. J. zwi Werblowsky, dekaan van de fa culteit voor letteren en wijsbegeerte aan deze universiteit Prof. Wer blowsky studeerde in Nederland en is in ons land bekend door zijn publika- ties over de verhouding tussen joden dom en christendom. Eerste voorwaarde voor een beter begrip tussen Israël en de Arabieren is naar de mening van prof. Wer blowsky, dat de beide groepen elkaar op gelijk niveau kunnen ontmoeten. Hulp aan Arabische studenten is in de Israëlische verhoudingen een zeer belangrijke vorm van ontwikkelings hulp. Deelname hierin van niet-joodse en niet-Israëlische zijde is van grote be tekenis, omdat hierdoor duidelijk wordt, dat de Arabische studenten niet uitsluitend afhankelijk zijn van Israëlische hulp. De bedoeling is dat het tehuis op de duur woonruimte zal verschaffen aan 70 studenten. Er is in Jeruzalem een groot tekort aan kamers voor studenten. Ook dit probleem wordt door het centrum dus gedeeltelijk op gelost. In totaal studeren aan de He breeuwse Universiteit ongeveer 250 Arabische jongeren. Dit zijn zowel christenen als moslims. Rechtstreeks Tot nu toe verliep de Nederlandse kerkelijke hulp in Israël vrijwel uitsluitend via de Wereldraad van Kerken. Met dit project treedt het hervormd werelddiaconaat evenwel rechtstreeks in contact met een Israëlische instelling. Ook de Gere formeerde Kerken van ons land de den dit door hulpverlening aan een Israëlische middelbaar technische school in Tel Aviv. Hier ging het eveneens om studiemogelijkheden te scheppen voor Arabische leerlingen uit de Jordaanse gebieden. Het studentenhostel in Jeruza lem wordt door het hervormd werelddiaconaat gefinancierd uit de collecte, die deze zomer in de kerken is gehouden voor het Midden- en Verre Oosten. Voor projecten van de Wereld raad van Kerken voor vluchte lingen in de Gazastrook en in Syrië stelde men 25.000 be schikbaar. Verder is 50.000 naar Vietnam gezonden. Kerken willen meer ontwikkelingshulp OTTAWA De Canadese regering moet de belastingen zo verhogen, dat de ontwikkelingshulp verdubbeld kan worden. Verder zou een verjaar dagsgeschenk (Canada viert dit jaar haar eeuwfeest) aan de arme landen op zijn plaats zijn, aldus een resolu tie van de generale synode van de Anglicaanse Kerk van Canada. Een aantal kerken in Australië 'hebben de regering daar gevraagd een procent van het nationaal inko men ter beschikking te stellen voor de ontwikkelingshulp. Het angli caanse bisdom van Perth heeft voor zichzelf deze maatregel al genomen. PHILIPS 42.50™ infraphil Klacht van hoogleraar H Volkskerstzang in 70 plaatsen UTRECHT Dit jaar zu'llen on geveer in zeventig plaatsen in ons land voTkskerstzangavonden worden gehouden. In Utrecht is het de vijf tiende maal, dat een dergelijk evene ment wordt georganiseerd. Utrecht was de eerste stad waar een volkskerstzang werd gehouden. Men verwacht ook dit jaar weer 7500 mensen op donderdag 21 december in een van de jaarbeurshallen. Dr. J. J. Buskes zal spreken en burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz leest uit de Bijbel. (Van een medewerkers)I doctorale examens, KAMPEN De uitbreiding van het aantal studenten brengt mee, dat er voor ons te weinig tijd om te studeren overblijft. Het aantal docenten had al lang uitgebreid moeten worden. Het is zeer in het belang van de kerken, dat de generale synode toestemming verleent, om het ingediende* ontwikkelingsplan althans enigszins te verwerke lijken. Deze opmerking maakte dr. J. L. Koole gisteravond bij de rectoraats overdracht aan de Theologische Ho geschool der Gereformeerde Kerken. Er staan thans 266 studenten inge schreven aan de hogeschool en de met haar verbonden Johannes Cal- vijn Academie. Van deze studenten zijn er zestig ingeschreven voor de doctoraal studie. In het afgelopen jaar vond één promotie plaats (dr. B. C. Lategan uit Zuid-Afrika). Er werden twee (Van een onzer medewerkers) MADRID De protestantse kerken van Spanje zijn het er nog altijd over eens dat de nieuwe wet op de godsdienstvrijheid onaanvaardbaar is. Maar ze vormen geen eensgezind front meer naar buiten. Naar mate het einde van de decembermaand in zicht komt, waarin de kerken zich offi cieel door de staat moeten laten registre ren, beginnen sommige kerken te aarzelen. Ze vragen zich af of het wel wjjs is om in hun verzet tegen de wet te volharden. De zevende-dagsadventisten, die door de pro testanten niet in hun midden worden ontvangen hebben van meet af aan gezegd dat zij zich zouden laten registreren. Ze hebben zelfs de Spaanse regering officieel bedankt voor de nieu we erkenning. Hun voorbeeld is nu gevolgd door de Churches of Christ. Dit is een geheel nieuwe groep. Ameri kaanse zendelingen van deze kerkgemeenschap zijn er in geslaagd om twaalf voorheen onafhan- ijke gemeenten tot een nieuwe Spaanse kerk gemeenschap samen te bundelen. Ook deze groep zal de wet erkennen, hoewel ze vindt dat die wet onvoldoende vrijheid geeft. Toen op 30 en 31 oktober de Protestantse Ver dedigingscommissie in Madrid bijeenkwam, sa men met officiële gedelegeerden van de aangeslo ten kerken, was het eensgezind front in Spaanse ogen reeds gebroken. Op eerder petities gaf de regering geen antwoord, omdat zij verwachtte dat ook de kerken in deze commissie hun knieën uiteindelijk wel zouden buigen. Die gedachte werd versterkt, toen de conferen tie er in twee dagen niet in slaagde om tot een eensgezind getuigenis te komen. De vergadering MANIFEST Uiteindelijk werd een manifest opgesteld, ge richt aan de Spaanse pers en de protestantse kerken. Het bestaat uit drie punten: 1. We hebben niet alle hoop opgegeven om tot een vergelijk te komen tussen de regering en de protestantse kerken. Er is nog steeds hoop. 2. Wij willen niet onwrikbaar vast staan op ons standpunt en zijn geen fanatici. We zijn bereid om tot een gesprek te komen met de autoritei ten. Maar tegelijkertijd willen we aan bepaalde principes vasthouden, die wij niet zelf hebben vastgesteld, maar die een geloofsgetuigenis zijn, een openbaring van God in de Schrift waar we niets aan kunnen toevoegen, noch iets van mo gen afdoen. 3. De Spaanse Protestantse Verdedigingscom missie, samen met vertegenwoordigers van alle kerken, raadt de gemeenten aan zich nog niet te laten registreren en te wachten tot de rege ring duidelijker garanties geeft. Zoals de wet nu vast ligt, is die onaanvaardbaar. Het manifest was ondertekend door de officiële afgevaardigden van de Spaanse Evangelische Kerk, de Unie van Spaanse Baptisten Gemeenten, de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, de Episcopaalse Kerk. de Pinkstergemeenten, de Assemblees van God ook een groep van pinkstergemeentenen de Vergaderingen van Gelovigen. VERSCHILLEN Sindsdien blijkt uit de kerkbladen dat vooral de baptisten en de Spaanse Evangelische Kerk het strakst willen vasthouden aan het standpunt dat de wet onaanvaardbaar is en de kerken zich daarom niet moeten laten registreren. De Episcopaalse Kerk, die het eerste „neen" zei tegen de wet op de godsdienstvrijheid, zegt nu dat ze eerst de uitvoeringsmaatregalen wil af wachten. om te zien of die acceptabel zijn. De Vrije Evangelische Gemeenten hadden In dertijd hun „neen" al aarzelend uitgesproken en kiezen nu de kant van de Episcopaalse Kerk. „Wij willen erkend worden," zei hun woordvoer der. De Vergaderingen van Gelovigen wachten at wat er allemaal gebeuren gaat. De rooms-katholieke pers geeft veel ruimte aan deze onderlinge verschillen. Sommige bladen ge bruiken ze om aan te tonen dat de protestanten het onderling niet eens kunnen worden en daar om niet serieus genomen behoeven te worden. OPROEP De baptisten hebben al een oproep gericht tot de andere kerken om mee te blijven strijden voor een betere wet „De baptisten willen hun geeste lijke voorrechten niet als Esau verkopen", zeggen Ondertussen heeft de regering nog niet gerea geerd. Aangenomen wordt dat zij verwacht dat de meningsverschillen zo groot zullen worden dat de kerken zich uiteindelijk toch wel bij de wet zullen neerleggen. Opnieuw is de wet misbruikt. Een niet-rooms katholiek paar vroeg een burgerlijk huwelijk aan in Jaén en overlegde een bewijs van de plaatse lijke baptistenpredikant, dat zij tot zijn gemeente behoorden. Het verzoek werd geweigerd, omdat de predikant zich niet heeft laten registreren. Twee maanden geleden werd in Bilbao een bap- tistenkerk gesloten, omdat de gemeente zich ook niet had laten registreren. 14 kandidaats-den kandidaatsexamens B en 35 propedeutische examens afge-den nomen. Achttien studenten dedenjcep een colloquium. F De „domineescolleges" makenjplu eveneens grote opgang. Iedere eerste L.P maandag van de maand komen 120 H predikanten naar Kampen voor bjj-4o scholing. c Zuid-Afrika Prof. Koole wees op de noodzaak g u van diepere bezinning op de verbijs terende problemen van de dag. De H hogeschool kan zich daaraan onder jq geen beding onttrekken. In dit ver band noemde hij vooral de relaties, die Kampen met Zuid-Afrika heeft. C Prof. dr. H. N. Ridderbos maakte in Ap de loop van dit jaar daar een tournee wo en er werden verschillende Zuidafri- We kaanse studenten ingeschreven. r Punten, die de aandacht krijgen, is de vraag of de verhouding tussen de kandidaatsopleiding en de doctorale studie herzien moet worden. Of de wetenschappelijke staf niet moet worden uitgebreid, om het steeds ag' breder veld van de theologie te kun- nen overzien. En of er aanleiding is om de hogeschool, hoewel geen ge- v subsidieerde instelling, toch officieel de door de regering als inrichting voor 1 wetenschappelijk onderwijs te doen x, erkennen. Moeilijk ligt de zaak ten aanzien ve van de verantwoordelijkheid van de hoogleraar voor de geestelijke vor ming van de aanstaande predikant. Naast het persoonlijk contact tussen de student en de hoogleraar is er ook behoefte aan pastorale zorg van de j kant van een predikant. op Zegen Prof. Koole hield eerst .een rede da over „het laatste woord". Hierin be handelde hij de Aaronitische zegen Si: uit Numeri 6, waarmee de kerkdiens- io ten vanouds worden besloten. Het begrip „zegen" heeft in de Bij- m bel niet de bijna nietszeggende bete- |sl< kenis, waarmee het woord vaak on der ons gebruikt wordt. Het zegen woord brengt het goddelijk welgeval- 1 len in de mens tot uitdrukking en °F stimuleert zijn capaciteiten. Het is dus veel meer dan een „vrome wens", di De nieuwe rector is prof. dr. J. T. w Bakker. 18 NED. 1IERV. KERK Beroepen te Rijk-Rijsenhout (gem. Haarlemmermeer)K Schaap te Tange- Alteveer (Gr.). Aangenomen naar Zoetermeer (3e pred.pl. met bijz. opdracht voor vor mingswerk): J. W. de Jong te Vlaar- dingen; naar Workum (vac. G. v. Ze- ben): L. A. Eijgenraam te Hallum (Fr GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling: kand. J. v. d. Klis, i Buitennieuwstraat 1 te Kampen is m.i v. 1 morgen beroepbaar. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt wr Heerde: H. J. Venhui zen te Noord \rgum (Fr.). GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Hóogvüet: F. Harinck te Benthuizen en J. C. Weststrate te Me- liskerke. HET WEER IN EUROPA Kopen (ragen Londen Amsterdam» Brussel Luxemburg Partis Nice Frankfort gisteren slag g

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2