de stad en dokter Moore PUZZELHOEK AVRO's dercle rijtest Yerkeersperikelen nu in Nederland gefilmd ONTVANGEN BOEKEN Portret van een Madonna Israël maakt alleen tv voor buurlanden oro!r'"'"™ MBER 1 DONDERDAG 7 DECEMBER 1987 Vara signaleert Blijvend ongeval in ialuminiumfabriek (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Tom Pauka heeft ïor de VARA-radio een opvallende ocumentaire gemaakt over een ironisch bedrijfsongeval in de Alu- linlumfabriek Delfzijl N.V. Door rijkomende dampen bij het smelten an aluminium-erts treden bij 10 tot I pet van de werknemers vernau wingen van de luchtwegen op en en- irlen van hen werden zelfs in het inatorium Beatrixoord opgenomen. De fabriek is anderhalf jaar oud. btnutoe is men er niet in geslaagd e kwaaddoende dampen behoorlijk f te zuigen, hoewel er alles aan ■ordt gedaan. De luisteraar krijgt op de avond in woensdag 13 december a.s. 10.05-10.30 uur) ruime informatie ver deze toestand, middels gesprek en welke Tom Pauka heeft gevoerd iet enkele getroffen arbeiders, hun rouwen, prof. dr. N. G. M. Ori, oogleraar in de leer der longziekten Groningen en ir. R. Smit, directeur tl het met deze moeilijkheden tampende bedrijf. K. Schippers krijgt Amsterdamse prijs AMSTERDAM Het gemeente bestuur van de hoofdstad heeft de «zieprijs 1966 toegekend aan K. Slippers voor zijn in 1965 bij Querido I verschenen bundel „Een klok en pro- |!M". De letterkundigen C. Buddingh', I a. Morrien en K. Schuur vormden de ljury. I Vrijdag 8 december wordt de prijs I In Stedelijk Museum uitgereikt tij- dens de dan te houden vergadering de Amsterdamse Kunstraad. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. kleur, 4. muziek noot, 5. muzieknoot, 7. oud gewicht, 9. rivier in Spanje en Portugal, 11. gesloten, 12. ik (Lat), 14. laag schoven op de dorsvloer, 16. muzieknoot, 18. jongensnaam, 19. bijwoord, 20. voeg woord, 21. bijwoord, 22. voorzetsel, 23. voorzetsel, 25. voorzetsel, 27. ope ning, 29. voegwoord, 31. aanw. voor- naamw., 33. rustig, 35. twijg. 37. voor voegsel, 39. voegwoord, 40. klein kind. Verticaal: 1. nachtgewaad, 2. spil van een wiel, 3. groente, 4. soort van hond, 6. koemestvocht. 7. rivier in I Italië, 8. lidwoord, 9. meisjesnaam, 10.- voornaamw., 11. langzaam, 13. gebod, 15. oude vlaktemaat, 17. boom, 18. wilde haver, 23. jongensnaam, 24. ou de lengtemaat, 26. lusthof. 28. over- blijfsel bij verbranding, 29. telwoord, sint (afk), 32. meisjesnaam, 34. i opening ener fuik. 36. achting, 38. voegwoord (Fr). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 sterk - Isar. 2. ar- mee - atap. 3. lepel - pats. 4. leep - Donar. 5. as - Leerdam. 6. nader - alge. 7. daar - Adorp. 8. arm - slager. 8. adé - ter - els. Verticaal: 1. Salland - Aa. 2. Trees I aard. 3. Empel - dame. 4. reep - eerst. 5. kelder - ale. 6. ia - Po - radar. 7. stand - loge. 8. Aa - Taag - rel. 9. RP - Sr - mep - Rs. (Van onze radio- en tv-redactie) j welke worden gegeven. Men kan aan het einde van de uitzending controle- HILVERSUM De grote belangstelling voor de reeds eerder gehouden televisie rij tests heeft de AVRO doen be sluiten in samenwerking met het Verbond voor Veilig Ver keer en de KNAC een derde test op touw te zetten. Iedereen kan weer thuis meedoen en wel op de avond van woensdag 15 december a.s., tussen 8.20 en 9.15 uur via Ned. 1. Een goede bijkomstigheid is, dat de situaties en verkeers- perikelen waarmee de test zich ophoudt nu niet meer onder delen van Amerikaanse make lij vertonen, maar alle in Ne derland zijn gefilmd. Dit zal de duidelijkheid en de aan trekkelijkheid ten goede komen. Men herkent nu vertrouwde zaken op de weg. De test is samengesteld uit zes on derdelen: rijden in de bergen (en daarvoor werden eigen opnamen ge maakt op de Grimselpas in Zwitser land), twee opgaven in verband met kennis van verkeersregels en rijtech- niek, twee films over gevaren op de weg die men tevoren moet onderken nen en een aantal vragen op tech nisch gebied. Het gaat er weer om. dat men zelf elke vraag tracht te beantwoorden. Daarna zal men de juistheid ervan kunnen opmaken uit de oplossingen. Ben Hur, filmeditie, door Lewis Wallace. Zesde druk. Uitgave H. Meulenhoff, Den Haag. (384 blz., 3.95). Bolke de Beer en De zoon van Bol- ke da Beer, door A. D. Hildebrand. Herdrukken. Uitgave H. Meulenhoff, Den Haag. (Per deel 2,95). Zwerfkat in Rome, door Vicki Fo- kelberg. Uitgave H. Meulenhoff, Den Haag. (148 blz., 7.90). Robin Hood, in een bewerking van J. H. Poolman. Tweede druik. Uitgave H. Meulenhoff, Den Haag. (146 blz., 5,90). Verhalen na '60. door Martin Hart kamp. Uitgave Polak en Van Gennep. Amsterdam. (219'blz., ƒ7,90). Helleslat, door,i P^er van Dijk. Uit-., gave Kunstkring Haaksbergen. Pirn en Pom de praatjesmakers, door Mies Bouhuys. Uitgave ABC-boeken, Amsterdam. (157 blz., 2,25). De tuin der folteringen, door Octa ve Mlrbeau. Uitgave ABC-boeken, Amsterdam. (219 blz., ƒ7,90). De markies de Sade, door Gemma Pappot. (Een portret uit brieven en documenten). Uitgave De Arbei derspers, Amsterdam. (208 blz., 8,90). Werk van nu (deel 2). Uitgave Manteau, Den Haag. (134 blz., 3,50). Mensen onderweg (52 weekend-me ditaties), door ds. P. J. O. de Bruijne. Uitgave Zomer en Keuning, Wage- ningen. (Horizonreeks). Pausin Johanna, door Emmanuel Rhoïdis. Uitgave De Arbeiderspers, Amsterdam. (201 blz., 7.50). De zwarte zuster, door Dagmar Edqvist. Tweede druk. Uitgave G. F. Callenbaeh, Nijkerk. (265 blz., 6,50). Russisch dagboek, door Cor de Back. Uitgavt In den Toren, Baarn. (96 blz., 6,90). Wereld onder water, door F. P. Möhres. Uitgave Zomer en Keuning, Wageningen. (257 blz., 13,90). Geneeskrachtige planten, Honden en Bladplanten, cactussen en vet- planten in de serie Meulenhoff Na- tuurgidsen. Uitgave J. M. Meulen hoff, Amsterdam. Geïllustreerd, per deel 5,90. Hip Square. Vrijmoedige relaties tussen twee generaties, door Nina Farewell. Uitgave Hollandia, Baarn. (140 blz., 6,50). De held van Wittenberg. Het leven van dr. Maarten Luther, door P. de Zeeuw J. Gzn. Uitgave Nederlandse Christelijke Uitg. Mij., Haarlem. (37 blz., 1,75). hoeveel fouten men heeft ge maakt. Antwoorden dienen niet bij de AVRO te worden ingestuurd, het is allemaal „doe het zelf". Evenals de vorige keren is het bu reau Intomart weer ingeschakeld voor diverse onderzoeken. Een daar van bestond uit hét voorvertonen van de film in tegenwoordigheid van 500 geselecteerde personen, die represen tatief Worden geacht voor het Neder landse langs 's heren wegen voorttuf- fende publiek. Ook nu weer bevon den deze personen zich in vier ge meenten en wel Assen, Heerlen, Haarlem en Middelburg. Hun ant woorden en reacties zijn al op de film vastgelegd en worden mede in de uitzending vertoond. De opnamen voor de verkeerstech nische opgaven werden gemaakt op het vliegveld Deelen. de films „geva ren op de weg" in Rotterdam en Apeldoorn. Resultaten De AVRO vertelde ons, dat de resultaten van het opinie-onderzoek door Intomart na de tweede test ver richt verheugend zijn geweest. Men had een redelijke kijkdichtheid van 39 pet., waarbij natuurlijk rekening dient te worden gehouden met het feit dat de interesse van personen beneden 18 en boven 65 jaar gering was. Er werden goede waarde ringscijfers gegeven: gemiddeld 7,9 maar AVRO-leden deden er een schepje op. Ook bleek, dat vrouwen even be langstellend keken als mannen en dat onder de kijkers alle beroepengroe- pen waren vertegenwoordigd, maar de zelfstandige middenstand (die waarschijnlijk het meest met auto's heeft te maken aldus Intomart) het meest. De AVRO noemt het opvallend, dat plattelanders en personen uit de ho gere beroepen vrij weinig keken en ook geen hoog waarderingscijfer op brachten. In het westen van het land werd het drukst gekeken, langs de grenzen en in oost, noord en zuid keek men op die avond van 16 janua ri j.I. liever naar de buitenlandse programma's. In dt tragische eenakter van Tennessee iniliams, uelke de TROS vanavond op Ned. 1 vertoont, speelt Caro ion Eyk de rol van de geestelijk door een obsessie be narde oude dame en Lex Goudsmit die van de toeluisterende portier. Tennessee JTilliams is in ons land vooral bekend geworden door zijn veelgespeelde avondvullende stukken zoals Glazen speel goed" en Tramlijn Begeerte". Zijn voor treffelijke eenakters zijn minder in de be langstelling gebracht. In .J'ortret van een Madonnais het be jaarde dametje Lucretia Collins slacht- offer van een jeugdfrustratie, die zij opliep van de zuidelijke Amerikaanse staten: zij kon haar laakte zich belachelijk en moest vluchten voor „de RADIO CAROLINE HIELD HET NIET (Van o e radio- en tv-redactie) HILVERSUM Radio Caroline, de Britse radiopiraat die zo opgewekt Nederland binnenkwam en meende, naast Veronica wel een goede boter ham te kunnen verdienen, heeft het niet kunnen houden. Het kantoor in Amsterdam moest worden gesloten en dat in Parijs zal ook spoedig dichtgaan. De radio-onderneming is in last ge raakt toen op 15 augustus j.I. de Britse piratenwet van kracht werd en zij haar Engelse bedrijf moest stoppen. Gebleken is, dat het Nederlandse bedrijfsleven praktisch geen be langstelling heeft voor adverteren via de Britse piraat, die overigens heel goed te horen is in ons land en zon der inkomsten kan de molen niet draaien. De directieleden zijn het met el kaar oneens geworden, het overge bleven zendschip kan van Engeland uit niet meer worden bevoorraad om dat zulks daar strafbaar is gesteld en zo loopt alles in elkaar. Wel zal er als noodmaatregel nu door een Neder landse firma voedsel naar het schip worden gezonden, maar ook dat is slechts lapmiddel. Bij de nu gesplitste directie wordt overwogen of men ook zal opstomen naar Ierland en daar het bedrijf voortzetten. Beeldprop a ganda (Van onze radio- en tv-r&Iaètie) HILVERSUM De Israëlische re gering heeft besloten op zo kort mo gelijke termijn te komen tot tele visie-uitzendingen via een voorlopig net. dat uitsluitend gericht zal zijn op de vijandige Arabische buurlan den. De programma's zullen summier zijn, maar gebruikt worden als pro pagandamiddel tot verbreiding van de juiste bedoelingen van Isral. Totnutoe kent Israël geen eigen te levisie, behalve twee kleine zenders voor school-tv. Er is door de jaren heen af en toe wel over gesproken, maar er werd al zoveel geïnvesteerd in de bouw van een goed radiocom plex, dat de regering het niet verant woord achtte ook al met televisie te komen. Thans echter heeft de overheid besloten, een eigen televisiestation op te richten en dat aan het einde van het volgende jaar in gebruik te ne- Tijdens de bouw zal men een expe rimenteel net voorrang geven, zodat de uitzendingen voor buiten de gren zen veel eerder kunnen starten. Dit worden uiteraard geen avondvul lende programma's, men denkt aan een half tot een heel uur per dag om te beginnen. Israël kan dit doen. omdat in de landen rondom (behalve in Jordanië) reeds televisie is. Maar langs de grenzen wonende Jordaniërs bezitten ook al toestellen, evenals trouwens ongeveer 30.000 Israëliërs, die naar de gewone Arabische programma's kijken, voor zover ze die kunnen op vangen. Hiertegen maakt de Israëlische regering geen bezwaar. Bij de voorgenomen uitzendingen voor de buurlanden zal alleen in Arabische talen worden gesproken. RADIO VAAIAVO.MI Htlver AVRO itualltel- 18.20 Uitzending van de CHU. 18 30 De tafel van (half) gevarieerd programma. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk f en dichtbij. 19.40 Avond- 'd. AVRO: 20.05 Kunstkro- 20.25 (Stereo) Symfonisch j Staatsorkest van de U.S.S.R. diste. 22.30 Nieuws. 22.40 ïziek. 23.30 de hedendaai (Stereo) Klein Radiokoor. I NRU: 23.50 De Zesdaagse in Amsterdam. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 ra. NCRV: 1.30 Nieuws en weerpraatle. i.45 Actualiteiten. 19 00 Mu- ek van het Leger des Hells, ipn.). 19.15 Uit irlstelljke org Oude orgels in ïationale «rk. zending en oekumene. 20.10 Pianorecital, (gr.) 20.30 :ker: Steravondprogramma, i Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverden- klng. 22.50 (Stereo) Vocaal ;mble. 23.00 Studio 2300: Nederland II. NTS: NCRV: 20.20 bouw. 12.30 Vo< 12.40 Lichte orkestmuziek. 12.50 Recht en slecht. lezinR. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten. 13.20 Bespreking van buiten landse kranten en tijdschrif ten. VARA: 13.30 Voor de mid denstand. 13.35 Kamer Radio Saarland. landbouw. 12.27 Medede- itereo: Latijns amerlkaanse nuzlek (gr.). 17.30 Sportkom- 11.02 Licht pla- Bij dit experiment zullen zover mo gelijk ook de beide educatieve zen ders worden ingeschakeld. Deze wor den totnutoe slechts gebruikt voor ondersteuning van het onderwijs en zij staan in Jeruzalem en Tel Aviv. Voor de bouw van het nieuwe sta tion wordt Israël geadviseerd door het grote Amerikaanse network CBS en waarschijnlijk zullen ook de beno digde apparaturen uit Amerika ko- Bij de bouw van het nieuwe radi ostation heeft Israël zich destijds ook in Nederland geïnformeerd. Satellieten-net boven Rusland (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Naar uit Moskou wordt bericht, is de Sovjet Unie klaar met het aanbrengen van een compleet satellieten-net boven het el- gen grote rijk. Het omvat 20 bo- demstation: en 6 satellieten. Dit kostbare werk is natuurlijk niet alleen bedoeld voor het over brengen van televisie alleen, het dient tevens om telefoon- en telegraafver bindingen van Balkan tot het uiterste noorden en oosten van Siberië te on derhouden. De satellieten draaien alle met de aarde mee en hebben dus een „vaste standplaats" boven het land en zijn geannexeerde gebieden. -g- De Christian and Missionary Allian ce (CAMA) gaat buiten New York op een terrein van 2400 hectare een nieuw hoofdkwartier bouwen. VANAVOND TE ZIEN Ned. I TROS 7.39 uur Martine Bijl zingt haar kinderliedjes. 8.20 uur actualiteiten, daarna „dingen die „in" zijn. 9.25 uur eenakter van Tennessee Williams „Portret van een Madonna". 10.00 uur documentaire over diepzee-onderzoek. Ned. 2 NCRV 7.39 uur portret van Peter Post (NTS). 8.20 uur sport en amusement in het wintercentrum Lech am Arlberg. 9.02 uur 9e aflevering van „De parallelle wereld", Franse bijdrage, laat. 9.56 uur (kefkelijke zendgemachtigden) Kenmerk VANAVOND TE HOREN Hilversum I Avro 8.25 uur Russische Symfonisch Staatsorkest certeert. 10.55 uur hedendaagse muziek. 7.30 uur orgelconcert Hans van der Harst 8.30 uur Stekker, amusementsprogramma. 11.00 uur Studio 2300, gevarieerd programma. Afftrthu Ymsttff 123 Perkins schreeuwde: „Kom terug, Je..." Hij bl^f staan, luisterde naar de geluiden van krakend hout. Hij riep ween „Howie!" En weer luisterde hy. Het gekraak klonk verder- weg. Hij wreef met zijn hand over zijn gezicht en ging naar het hert kijken. De bek was nu open, ofschoon er geen bloed meer uit kwam. De voorpoten stonden nog gebogen, da hoeven waren in de aarde gedrukt en de voorkant van het lijf schommelde een beetje. Perkins raapte het stuk ijzer op. Met een snelle nauwkeurig berekende beweging liet hij het op de schedel van het hert neerkomen en sprong toen terug om de kop niet op zicii ta krijgen. Hij liep snel terug naar de jeep en gooide de staaf op da vloer. Daarna ging hij weer terug naar het hert, keek ernaar, wilde er zeker van zijn dat het dood was. Hij stroopte zijn mouwen op, trok het hert aan de voorpoten van de weg af de greppel in. Daarna stapte hij weer in zijn jeep, keek een tijdje peinzend en luisterend naar het bos. Het bos was zwart en stil. Hij draaide het contactsleuteltje om en de motor sprong grommend aan. Ianthe werd vroeg wakker, ofschoon zij weinig had gesla pen nadat Howie aan de keukendeur had gerammeld, net voor zonsopgang. Zij had direct gezien dat de jongen er slecht aan toe was. Hij zag er vuil uit. hij huilde toen zij haar armen om hem heensloeg en zij voelde dat hij heel wat te verduren had gehad. Zij keek op de klok, zag dat het even over zeven uur was, en haastte zich het bed uit. Zij trok haar pantoffels aan. sloeg de warme jas om en verliet snel en stil haar kamer, net zoals ze altijd deed als zij voorbij Nats kamer moest. Voor de deur van de kamer bleef zij staan om te luisteren. Zij hoorde niets, zij duwde de deur wat open. Howie lag te slapen, met zijn gezicht naar haar gekeerd, zijn fijne hand met -de lange vingers lag op de sprei. Hij leek heel teer en ziek. Hij had kringen om zijn ogen, scheen al een moeilijk leven achter zich te hebben, had geen onbezorgde jeugd gekend. Zij slaakte een zucht, had medelijden met hem en sloot behoedzaam de deur. Zij liep de trap af, nam weer bezit van het stille grote huis. Beneden zocht zij in het telefoonboek, vond het num mer van Perkins, gaf het door aan de telefoniste, sprak erg zacht, omdat de jongen sliep. Toen kwam de slaperige stem van May: „Met het bureau van de artsen." „May, goedemorgen. Met Ianthe Norton. Ik wil met Adel» Perkins spreken en weet het privénummer niet." „Ik zal haar vragen of ze je op wil bellen." Ianthe wachtte met haar hand op de telefoon en nam direct de hoorn op toen de bel overging. Ze zei: „Hallo, Adele?" „Ja." Er klonk ongerustheid en afstand in hetzelfde woord. „Het spijt me dat ik je moet lastig vallen zo vroeg in de morgen, maar ik dacht dat je je wel ongerust zou maken over Howie en daarom kan ik Je beter zeggen dat hij hier bij mij is." Er klonk een lange stilte voor Adele zei: „Dank je, wil je hem alsjeblieft zeggen dat hij direct naar huis moet ko men?" „Ik denk dat je beter hierheen kan komen. Misschien jij en Howard samen." „Waarom? Is er iets met Howie? Is hij gewond?" „Hij is niet gewond. Hij slaapt boven. Hij kwam hier ln het holst van de nacht." „Waarom heb je ons toen niet opgebeld?" „Dat zal ik je wel uitleggen, en er zijn nog een paar andere dingen waar ik het over wil hebben. Ik geloof dat je het beste direct hierheen kunt komen. Ik zou wel naar jou komen, maar ik geloof dat het beter is thuis te blijven." Er viel weer een stilte voor Adele zei: „Howard is al naar het ziekenhuis. Hij operëert vanmorgen. Ik kom zodra ik aangekleed ben." Een goed half uur later zag Ianthe die zich ook snel had gekleed, uit haar slaapkamerraam, Adele vlug op de voor deur aflopen. Even later viel de klopper en Ianthe keek even in de richting van de kamer waar Howie sliep. Zij had een blos op haar gezicht Toen liep zij snel de trap af naar de deur, opende die en zei: „Kom binnen, Adele." „Mankeert Howie werkelijk niets? Is er hem niets overko men?" „Hij slaapt. Hij is beslist niet gewond, maar ik kan niet zeggen dat hij in orde is. Hij is erg overstuur en daarom wil ik met je praten. Laat me je jas aanpakken." „Ik houd hem maar aan, bedankt, Ianthe." „Laten we naar de studeerkamer gaan... Ik zal de deur dichtdoen, hoewel ik niet geloof dat Howie ons kan horen." Adele liep naar de schoorsteen en ging met haar rug naar de kachel staan, haar handen in haar zakken. Toen Ianthe vroeg: „Wil je niet gaan zitten?" schudde zij haar hoofd. „Er is niet veel tijd. Ik moet hem meenemen naar hui», hij moet zich wassen en eten voor hij naar school gaat." (Wordt vervolgd) Hoe langer hoe dikker De Russische confectie-in dustrie past op het ogenblik het matensche- de grotere baby's van de jaren zestig. In de afgelopen maanden zijn te Moskou 3000 baby's gemeten en uit dat onderzoek bleek waarom de kin derkleding zo slecht verkocht werd: zij is te klein voor de dikkere en langere baby's van nu. Jonge bur gers die 54 tot 56 centimeter lang zijn en maar vier kilogram wegen werden enkele jaren geleden nog reuzen genoemd. FERDNAND ©pib yyl

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13