HEEL NEDERLAND EEN EUROPOORT" 31 [ARTTRANSPLANTATIE ►ABY IN VS MISLUKT Belangrijke wijzigingen in vlees etenis, vermitvvoord eten dagdijks'ngoede jX)itie vlees Wegenbou wer s zij n in principe bereid 's nachts te werken Lagere uitkeringen opheffing bedrijven Opvoering Butterfly schonk veel genot Eemshaven derde in grootte Postume dank Sir Malcolm Nieuw Azië rijst op dankzij Amerikanen 5MB BR 11 DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 NEW YORK De tweede arttransplantatie in de medi- Jche geschiedenis is helaas niet veslaagd. Een ploeg doktoren, fcnder leiding van dr. Adrian [fantrowicz, trachtte gisteren in Newyorkse Maimonides- tiekenhuis het hart van een lasgestorven twee dagen oude •aby in dat van een baby van 1% week oud over te brengen; fVz uur na de operatie is het ngetje gestorven. „De dood van het kindje met het ieuwe hart kwam voor ons geheel Jjverwacht", aldus dr. Kantrowicz, pionier op het gebied van hart- hirurgie. „Het hart stond plotseling (til. Maar de dood was echter niet te ijten aan uitstoting door het li- iaam van vreemd weefsel", zo zei Dr. Kantrowicz zei .ontmoedigd en i beetje bedroefd" te zijn door de i-geslaagde operatie. Het onder- >ek in de VS op dit gebied was ïeds vöjf jaar aan de gang. Er wa- i meer dan 250 proeven genomen 1 (honden. Vragen Kamerleden llauwe girokaart heeft bezwaren DEN HAAG De KVP-Twee- •-Kamerleden Peijnenburg en No- •jiboom voorzien in het door de istchèque en girodienst gepropa- ierde betalen met een blauwe giro- mart tal van moeilijkheden voor le- reranciers èn voor justitie. Zij vragen minister Witteveen of blauwe girokaart kan worden ïschouwd als een volkomen betaal middel, waar de betaling niet {eschiedt als het girosaldo onvol doende is. Indien de ministers dit be- erkennen, geloven zij dan niet [dat een grootscheepse introductie van e wijze van betalen in een land Nederland, waar betaling per Jchèque nooit een grote omvang heeft n, tot een ongezonde situatie |in het betalingsverkeer kan leiden? Ze willen van de minister weten of Ihij het juist vindt dat een över- Iheidsinstelling propaganda maakt I voor een wijze van betalen waaraan I dit bezwaar kleeft. Volgens de Ka- I merleden wordt onder de deelnemers I aan het betalingsverkeer verwarring I gesticht, temeer omdat de voorlich- I ting omtrent de girokaart bijvoor- I beeld onvermeld laat dat een garan- tie jegens de begunstigde ontbreekt. Snoep verstandig eet 'n appel m Ceausescu kondigt decentralisatie aan BOEKAREST Do Roemeense partijleider Nicolae Ceausescu heeft gisteren op een nationale partijconfe rentie belangrijke wijzigingen in bestuur en economie aangekondigd en andere communistische landen ge vraagd de handel niet met politiek te vermengen. In een toespraak van vier uur zette Ceausescu ontwerprichtlijnen uiteen voor een zekere decentralisatie van het bestuur, waarbij de ondernemin gen grotere vrijheid krijgen. Het land zal worden verdeeld in een veertigtal districten, i.p.v. de te genwoordige zeventien provincies, met eigen „bedrijfscentrales". Verder zullen partij- en staatsambten op hetzelfde bestuurlijke niveau worden samengevoegd, wat wil zeggen dat de leiders van afdelingen van het cen trale comité tegelijkertijd minister zullen zijn voor de sectoren die zij behandelen. De Roemeense partijleider drong aan op strikte naleving van de han delsverdragen. Zo nu en dan worden de bepalingen van overeenkomsten op lange termijn niet ten volle uitge voerd, zei hij, wat voor Roemenië onaanvaardbaar is. Ceausescu kondigde voorts een re organisatie in partij en regering aan. Hij wil naar verluidt het Roemeense bestuur verjongen. Ceausescu is zelf 49 jaar. Grapjes Dr. Adrian Kantrowitz De toestand van de baby was voor de transplantatie al hopeloos. Maar na de operatie, die 2 uur en een heeft geduurd, leek de toestand be trekkelijk stabiel. Moedige poging Prof. Chris Barnard, de leider van de Zuidafrikaanse medische ploeg die de eerste harttransplantatie ter we reld op een mens heeft verricht t.w. de 55-jarige Louis Washkansky, heeft de poging van de Newyorkse chirur gen „een zo moeilijke operatie op een klein kind te verrichten een zeer moedige genoemd". Hij zelf zou aan een dergelijke operatie niet begonnen zijn. Professor Barnard vindt haar tech nisch moeilijker dan een operatie op een volwassene. Aan de andere kant zou, als de operatie op de baby was gelukt, de kans dat het nieuwe hart niet afgestoten wordt, groter zijn ge- De toestand van Louis Waskansky, de man met het nieuwe hart, gaat bijzonder goed vooruit tot grote ver bazing van de artsen van het Groote Schuur-ziekenhuis in Kaapstad. Hij kan wellicht al over een week of drie naar huis. De 55-jarige zakenman was giste ren in een goede stemming en maak te grapjes met verpleegsters. „Ik ben het nieuwe monster van Fran kenstein", zo grapte hij tegen zijn verzorgsters. Intussen is de 25-jarige Denise Ann Darvall, aan wie Waskansky zijn nieuwe hart te denken heeft, gisteren samen met haar moeder (zij kwamen beide om bij een auto-ongeluk) ge cremeerd. Twee leden van het chi rurgische team waren bij de crematie aanwezig. Mr. J. H. Vijgeboom burgemeester van Alblasserdam DEN HAAG Bij Koninklijk Be sluit is met ingang van 1 februari 1968 benoemd tot burgemeester van Alblasserdam mr. J. H. Vijgeboom met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van de gemeenten Geervliet en Heenvliet. De heer Vijgeboom, die 51 jaar is, is sinds 16 maart 1955 burgemeester van Geervliet en Heenvliet. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de PvdA. Als Rijkswaterstaat meewerkt Onderhond drukke knooppunten (Van onze parlementsredactie) r\EN HAAG Als Rgks- waterstaat medewerking verleent, kunnen onderhouds- en herstelwerkzaamheden aan de grote wegen, met name op de drukke knooppunten, veel snel- Geen „import" van mond- en klauwzeer DEN HAAG In het Landbouw schap is gisteren meegedeeld dat de mond- en klauwzeersituatie in West- Duitsland zich gunstig ontwikkelt, waardoor het gevaar voor overslaan naar ons land thans vrij klein is. Dat „import" van deze ziekte thans niet heeft plaatsgevonden is vooral te danken aan de grootscheepse „bar rière-entingen" in Overijssel en Gel derland langs de grens met Duits land. Nieuwe regeling landbouw (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Op 1 januari wordt een nieuwe regeling voor het beëindigen van landbouw bedrijven van kracht. De uit keringen worden aanmerkelijk lager. Thans wordt gemiddeld (gekapitaliseerd) 40 a 45.000 per geval uitgekeerd. Bij de nieuwe regeling zal men gemid deld op 60 a 70 procent van dat bedrag komen. De regeling is vastgesteld door het bestuur van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de land bouw en inmiddels door minister Lardinois goedgekeurd. Zij is niet meer gebonden aan een leeftijds grens en als maatstaf voor de mini male omvang der in aanmerking 'komendë bedrijven geldt niet meer het fiscale bedrijfsinkomen. Inplaats daarvan komt een puntenwaarde ring, waarbij ook rekening wordt gehouden met oppervlakte, bouw plan en veebezetting van het bedrijf. De huidige leeftijdsgrenzen (50 en 65 jaar) worden door een com binatie van beide. Wie op 50-jarige leeftijd zijn bedrijf beëindigt krijgt een maandelijkse uitkering van 140. Voor elk jaar, dat men op het tijdstip van bedrijfsbeëindiging meer telt dan vijftig jaar krijgt men bij die maandelijkse 140 gulden 7 op geteld. Houdt men er bijvoorbeeld op zijn zestigste jaar mee op, dan krijgt men maandelijks 140 plus ƒ70, dus ƒ210. Deze maandelijkse uitkeringen worden waardevast, d.w.z. gekoppeld aan het index cijfer voor kosten van levensonder houd. De regeling voorziet ook in een nitkering-ineens. Wie op ziin viif- tigste jaar stopt kriigt, afhankelijk van de grootte van het bedrijf een nitkering-ineens. die varieert van 5.000 en f 20.000. Voor elk jaar dat men op het tijdstip van bedrijfs- GS van Zuid-Holland Geen plaats voor zwakzinnigen DEN HAAG In Zuid-Holland worden thans 2500 zwakzinnigen ver pleegd. Ruim 5000 zwakzinnigen kun nen echter niet worden opgenomen. De verpleeggelegenheid moet dan ook drastisch worden uitgebreid, aldus een rapport van GS van Zuid-Hol land. De capaciteit voor geesteszieken in engere zin (psychiatrische inrichtin gen) is wel voldoende. Vele plaatsen in psychiatrische inrichtingen zijn thans ingenomen door zwakzinnigen en geestelijk gestoorde bejaarden. Deze laatsten moeten echter in speci ale tehuizen worden opgenomen. Tn het actieve leven ven deze tijd Is dat 'n gezond adviee. Vlees houdt fit. de eiwitten In vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie, voor vitaliteit. Boven dien, vlees is goed voor de lijn. Kortom beëindiging ouder is dan vijftig jaar gaat er van de uitkering-ineens 5 pet. af tot een minimum van 30 pet. Wie er op z'n 65ste jaar of nog hogere leeftijd het bedrijf staakt krijgt omdat hij dan al aow geniet, geen maandelijkse uitkering meer. Wel het minimum van 30 procent van de uitkering-ineens. Wie voor zijn 50ste jaar stopt krijgt ook geen maandelijkse uitkering, maar wel de volle uitkering-ineens. Dit hele systeem is gegoten in de vorm van een puntenwaardering. De nieuwe regeling heeft niet alleen bezuiniging ten doel, maar ook een structuurverbeterend effect, zo is gisteren in de vergadering van het Landbouwschap meegedeeld. AI was het dan een dag te laat, toch ontmoette minister Luns, die op het Heerlijk Avondje te Londen vertoefde, nog Sint- Nicolaas. Hij zag de kindervriend gisteren op Schiphol. Minister Luns stapte uit het vliegtuig en Sint-Nicolaas stond op het punt met een vliegtuig naar Canada te vertrekken voor een bezoek de Nederlandse kolonie en het ziekenhuis waar prinses Margriet is geboren. Prostituee werd bijna gewurgd AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisteravond op de Gel derse Kade in Amsterdam de 24-jari- ge stuurman P- de K. uit Amsterdam aangehouden, verdacht van een po ging tot wurging van een 26-jarige prostituee. Nog voordat de man de kans kreeg om zich uit de voeten te maken werd hij door de inmiddels gewaarschuwde politie onmiddellijk na zijn daad gegrepen. Snoep verstandig eet 'n appel m ROTTERDAM Hoe moeilijk het bij een opera is om achter de scher men, dus zonder directe leiding uit de orkestbak zuiver te zingen bleek woensdagavond weer in di Rotterdamse Schouwburg, waar d< Nederlandse Opera-stichting eei voorstelling gaf van Puccini's onster felijke „Butterfly". Toen de hoofd persoon van dit drama met haar vriendinnen achter de schermen haar aria „Ancora un passo or via" inzette, klonk die zuiver, maar toen zij ver der van het orkest af liep, kwam die zuiverheid lelijk in het gedrang. Berucht De operaliefhebbers zullen haar dit zeker hebben vergeven omdat dit ge deelte er berucht om is, en ook om dat Navia Maria Goltara haar zeer zware rol zij is vrijwel steeds op het toneel voortreffelijk heeft ver vuld. Haar stem is bijzonder soepel, zij schreeuwt nooit en haar pianissi mo hoge inzetten met daarna een crescendo en een decrescendo zijn bewonderenswaardig. Daarbij acteert zij temperamentvol en haar stille spel is vol uitdrukking. ERUGGESTEUND door de tweede ruimte-nota gaan de noorder- lingen ernst maken met hun Eemshavenplannen. Volgens die nota is het recept voor de noordelijke problematiek: industrialisatie, gepaard gaande met een verdubbeling van de noordelijke bevolking tot drie miljoen inwoners. Het is de Eemshaven die vooral de injectie daartoe moet geven. Daarom, zo zeggen de provinciale bestuurderen, moeten we haast maken. Liefst nog volgend jaar moet met de aanleg van die Eems haven worden begonnen. Dan althans dat wordt gehoopt kan de industrialisatie eindelijk eens goed op gang komen en een begin worden gemaakt met het inhalen van de noordelijke achterstand. De Provinciale Planologische Dienst van Groningen heeft de laatste maanden op volle toeren gedraaid. Resultaat: nog midden deze maand kan de Provinciale Planologische Commissie onder aanvoering van gedeputeerde J. L. van Hasselt een uitgewerkt havenplan op tafel leg gen. Daarover wordt al druk gespe culeerd. Het zou een buitendijkse insteekhaven worden van anderhalve kilometer lang boven Uithuizen, waarschepen tot 40.000 ton dwt. zich vrijelijk kunnen bewegen. Speculaties ook over enkele „che mische reuzen" die een oogje op het Eemsmondgebied met 3000 ha bui tendijks haven- en Industrie-terrein zouden hebben laten vallen: Dow Chemical, Shell Chemie en een petro chemisch bedrijf uit Frankrijk. Basis-industrie Als die Eemshavenplannen in fe bruari volgend jaar door de Gronin ger provinciale staten worden aange nomen. staat het noorden zoals men zich dat voorstelt in het jaar 2000, nagenoeg helemaal op papier. De uit werking hangt af van de vraag of er (genoeg) industrieën zijn die er wor tel willen schieten. En dat moeten dan niet de „half was" bedrijven zijn die het noorden tot nu toe heeft aangetrokken in het kader van het kemenbeleid, maar basis-industrieën die het een eigen economische zelfstandigheid verzeke- Alles zal ook mee afhangen van de uitvoering die de regering geeft aan de ruimtelijke ordenings-ideeën. Het zijn deze ideeën waarop de noorde lijke provincies afzonderlijk hun ont wikkelingsplannen en één gezamenlijk rapport „Het noorden op weg naar het jaar 2000" hebben gebaseerd. En wat moet het noorden zelf doen, behalve het op papier zetten van al die plannen? „De krachten bundelen en er voor zorgen dat heel Nederland Europoort wordt", zo zegt de heer D. J. Woltjer, mede-oprichter van de studie-groep „Eemstnond" in Uithui zen en Uithuizermeeden. Het was deze groep die dit jaar een protest-trein van Groningen naar Roodeschool organiseerde, toen de Nederlandse Spoorwegen met het voornemen op de proppen kwamen om een aantal onrendabele lijnen maar op te heffen. „Maar dat druist immers lijnrecht in tegen onze Eemshavenplannen. Die spoorlijn in Noord-Groningen is een levensbe lang", zo klonken talloze officiële en onofficiële stemmen in koor. De NS zijn nu bezig met een proef op dit baanvak: een centrale radio-ver keersleiding. Met die samenbundeling van krachten schijnt het in de directe otngeving van het Eemshavenproject echter allemaal nog niet zo snor te zitten. Men dubt nog met het bestaan van verschillende kleine en weinig levenskrachtige plattelandsgemeen ten, rondom de huidige havenplaats Delfzijl. „Hoe lang kunnen we ons de luxe van al die kleine gemeenten nog per mitteren?" vraagt burgemeester mr. A. P. J. van Bruggen van Delfzijl zich ietwat bezorgd af. Het gaat niet zo vlot als Delfzijl wel zou willen. Pogingen om één gemeente van de tegen elkaar aangevlijde gemeenten Appingedam en Delfzijl te maken, zijn gestrand op de weerstand van Appingedam. In principe waren de Damster vroede vaderen er wel iswaar niet tegen, maar men wilde toch maar liever niets in concrete afsprek n. „Het gaat allemaal te langzaam en zo heel veel tijd hebben meent Dclfzijls' bur- 130.000 inwoners Delfzijl zelf gehandicapt door het feit van een te geringe diepte van Ihaven- en toegangswegen doet in tussen zijn uiterste best zich te ontwik kelen. Burgemeester Van Bruggen is daar niet ontevreden over. In de laatste tien jaar heeft het havenstad je zijn inwonertal nagenoeg verdub beld tot 21.000 inwoners, een klein begin van het voornemen om in de komende drie decennia alleen al de agglomeratie Appingedam-Delfzijl tot een 130.000 invtfoners te laten uit groeien. Ten zuiden van Delfzijl hebben en kele zware industrieën zoals de Aluminium. AKU-Petrochemie en Soda voor ingrijpende wijzigin gen gezorgd. Eén dorp. Heveskes, is al zo goed als van de kaart verdwenen. Twee andere dorpen Oterdum en Amsweer is hetzelfde lot bescho ren. In Noord-Delfzijl wordt onder tussen een geheel nieuw woongebied ontwikkeld. Als alles volgens de plannen verloopt, komt dit woonge bied straks tussen de huidige zuide lijke industrieën en het toekomstige Eemshaven-project te liggen. „En er is alle kans dat dit na Rotterdam en Amsterdam de derde haven van Nederland wordt", meent de heer Van Bruggen. Haar tegenspeler, Veriano Luchetti, zong en speelde zijn rol van de Ame rikaanse zee-officier Pinkerton uitstekend, al is hij dan ook niet het voorbeeld van een lyrische (enor. Op vallend goed van stem en spel was Attilio d'Orazi als consul Sharpless. In de kleine rollen voldeden Elena Barcis als Kate Pinkerton. Mario Ferrara als Goro, Andrea Mineo als Prins Yamadori en als de Keizerlijke Commissaris, en Loris Gambelli als de oom van Butterfly ook heel goed. Ook Suzuki, de gedienstige van Butterfly, is vrijwel de hele opera door op het toneel; Anna di Stario wist deze rol waar te maken door fraaie zang en ingetogen spel. Haar „Bloemenduet" met Butterfly was een open doekje waard geweest, wat ook gezegd moet worden van het zo dramatisch getinte, prachtige lief desduet aan het eind van het eerste bedrijf, en van het terzet Suzuki-Pin- kerton-Sharpless in het laatste. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest zat in de orkestbak, waar het zijn taak onder de pittige leiding van Franco Ferraris, die het geheel uitstekend in de hand had, fraai van klank met opvallend mooie soli ver vulde, al klonk het vóór in de zaal wel eens wat aan de te luide kant Beschaafd en klankrijk zong het Nederlands Operakoor, dat door Cor Olthuis wordt geleid. De kostuums van Renée Wolf wa ren fraai en fleurig, de regie van Enrico Frigerio en J. M. Landier was zeer levendig en het geheel speelde zich af om en in een strak modem gehouden Japans huisje, dat door Rudolf Küfner was ontworpen. Al met al een voorstelling, die de operaliefhebbers goed heeft gedaan, waarvan de langdurige ovatie aan het slot dan ook getuigde. G. M. Dersjant Jonge arbeider onder vallende pakken bedolven WOERDEN De 27-jarige heftruck chauffeur N. W. Sloof uit Kamerik werd gistermiddag op slag gedood, toen by werd bedolven onder een grote stapel dozen, gevuld met veekoeken. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. Hij was werkzaam in de expeditie- loods van de NV Industrie- en Handel maatschappij Arie Blok aan de Hoge Rijndijk. In deze loods staan hoge sta pels dozen met veekoeken. Gistermid dag ontdekte de bedrijfsleider, de heer L. Sportel, dat enkele stapels scheef stonden. Om het gevaar te bezweren sprak hij met zijn medewerkers af een nieuwe stapel te maken. Ook de heer Sloof was daarbij betrokken. Terwijl men met dat werk bezig was wankelde een van de stapels. De be drijfsleider gaf nog een waarschuwing de heer Sloof sprong nog snel weg. t was echter te laat. Door de hoogte 1 de stapel werd hij door de vallen de pakken bedolven. Zijn collega's haalden het verminkte slachtoffer even later uit de ravage. Ier worden uitgevoerd dan thans het geval is. Een aantal wegen- bouwaannemers heeft zich na melijk bereid verklaard 's nachts dit soort werk uit te voeren. Zij hebben dit laten weten aan het Tweede-Kamerlid ir. P. A. M. Come- lissen (kath. v.), die deze zaak vorige maand in de Kamercommissie voor verkeer en waterstaat ter sprake bracht. Minister Bakker nodigde hem toen uit een lijstje voor te leggen van wegenbouwondememingen die voor nachtwerk voelen. Wellicht zou Rijkswaterstaat dan enige opdrach ten voor hen hebben. Reacties Ir. Comelissen kreeg binnen enkels dagen positieve reacties en inmiddels heeft hij de minister twaalf namen van grote en kleinere wegenbouwon dernemingen opgegeven. Op zijn lijstje staat ook de Bond van aannemers in de bouwnijverheid. De aannemers geloven niet, dat het nachtwerk de kosten verhoogt. In sommige gevallen kan zelfs goedko per worden gewerkt, omdat het ma teriaal korter in gebruik is. Het voordeel van nachtwerk Is, dat niet meer honderden miljoenen wor den verknoeid door langdurig wach ten als gevolg van verkeersopstop pingen. Ook de verkeersveiligheid is er mee gediend. „Thanks. Sir Malcolm" is de titel van een door Bovema onder het label van His Master's Voice uitgebrachte langspeelplaat, die een postuum eer betoon wil zijn aan de niet alleen bij de Britten geliefde dirigent. Zijn populariteit had de dit jaar nog plotseling overleden Sir Malcolm Sargent voor een belangrijk deel te danken aan de befaamde promenade concerten van zijn BBC symfonie-or kest, waarvan hij sinds 1950 de leider De plaat houdt de herinnering aan de sfeer en de muzikale betekenis van zo'n „Prom" levendig. Op de A-kant zijn vast gelegd: Sullivans ouverture „Die Ballo", Tatiana's briefscène uit „Eugene Onegin" van Tsóhaikowsky met Joan Hammond als sopraan en de Slavische dans no. 10 in e, opus 2 van Dvorak. Op de keerzijde zijn te beluisteren: delen uit "Le roi malgré lui" van Cherkassky als pianosolist en natuur- D, opus 11 van Tschaikowky, het sdherzo uit Litolffs Concerto Syrn- phonique no 4, opus 102 met Shura Cherkassky als pianoslist en natuur lijk Elgar's Pomp and Circumstance. Het zijn zaalopnamen compleet met het stemmen van het orkest en de geestdriftige bijval van het publiek. (SXLPH 1517, stereo en mono weer te geven). Snoep verstandig eet 'n appel Minister Dean Rusk: NEW YORK Amerika zorgt door zgn optreden in Vietnam voor een schild waar achter een nieuw Azië oprijst, zo heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, gisteren verklaard in een rede tot fabrikanten. De bewindsman ontkende dat de toestand in Zuid-Vietnam in een im passe verkeert. Sinds de zomer van 1965 werd belangrijke, op militair en politiek terrein zelfs „spectaculaire" vooruitgang geboekt. De Amerikanen hadden in Zuid-Vietnam al „resulta ten van historische waarde" bereikt, aldus Rusk. De meeste niet-communistische landen in Zuidoost-Azië hadden nu de overtuiging dat ze zich vrijelijk konden ontwikkelen onder leiding van een regering die zij zelf gekozen hadden, aldus Rusk. Zij wisten „dat de strijdlustige lei ders in Peking en hun dicipelen niet zal worden toegestaan hun n iet-com munistische buren in dat deel van de wereld te vernietigen of op te slor pen," zo zei Rusk ten slotte. Intussen bevestigden officiële Amerikaanse kringen gisteren dat Amerika en zijn bondgenoten in Vietnam op het ogenblik overleg ple gen over eventuele stopzetting van de militaire operaties gedurende de komende feestdagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11