lekkere lekkere Blue Band boordevol bouwstoffen vitamine encaroteen de groei stoei energie Age Klink: Koningin en linkse beweging Pseudo-arts .onderzocht' kinderen „ZIJ PRAAT ALS 'N MOEDER MET JE Hoe bij kind beschermenPr"f'll:l>,l"",,f""ms echtscheiding of vastgelopen huwelijk? Grondig onderzoek naar rijksstudietoelagen Mini-bank gaf 10 procent Honderden spaarders hun geld kwijt Blue [Band tegeiwoftüg zoveel 1„weinig? 9 WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 Lia Does dertiende in jeugdtornooi WENEN De Nederlandse kunstrijdster Lia Does bezet na de verplichte figuren van een internati onaal jeugdtornooi, dat in Wenen wordt gehouden en waaraan zeven tien meisjes uit vijftien Europese landen deelnemen, de dertiende plaats met het plaatscijfer 8,5 en 428.2 punten. De Oostenrijkse Maja Winter heeft de leiding met plaatscij fer 8,5 en 508.4 punten. (Door Rolf Hoekstra) VLAARDINGEN Ontvangen door de Koningin? Wat. moet je ervan zeggen? Ik heb gehoord dat ze als een moeder met je praat. Vind ik niet erg. Alleen die hele toestand er omheen. Heel deprimerend. Die lakeien en zo. Ik weet het niet. 't Is -wel reklame". resultaat gehad, dat hem is aangebo den in een galerie te exposeren. Age Klink wil niet in de con tra-prestatie, maar zijn zelfstandig heid bewaren. In de avonduren werkt hij bij de PTT in Rotterdam. ,,'s Zomers doe ik veel buitenwerk Hekjes schilderen en zo. Je pakt wat er is. Zo leven er duizenden. Het hoort bij je leeftijd, maar ik ben er niet meer zo happig op." Hij toont het resultaat van zeven jaar werken. Het meeste is vernie tigd, want van de doeken die hij niet belangrijk vond heeft hij de verf af gekrabd om toch verder te kunnen schilderen wanneer het geld voor lin nen ontbrak. Wat bewaard is geble ven geeft een boeiend overzicht van de ontwikkeling die hij als schilder heeft doorgemaakt. In het begin schilderde hij stille, sombere en vaak dreigende doeken. Daarna veranderde z'n palet totaal. Hij maakte landschappen in pastel tinten groen, geel en blauw, kinder lijke werken met een soms pijnlijke knipoog naar de ironie. Schilder kreeg koninklijke subsidie Age Klink (27) praat niet in volzin nen, maar meer in woortfen. Hij is kunstenaar in hart en nieren. „Schil der", zou hij verbeteren, want van het woord „kunstenaar" houdt hij niet. ,,Dat klinkt allemaal veel te verhe ven. Het land van Rembraridt. Die erfenis. Daar zitten we mee. Kunst moet verheven zijn." Hem is de koninklijke subsidie voor vrije schilderkust toegekend. Er waren meer dan 200 inzendingen en het werk van deze Vlaardingse schil der en van een Amsterdammer en Rotterdammer is bekroond met een subsidie van ƒ2.500. De kunstenaars zullen begin volgend jaar het be kroonde werk aan koningin Juliana Het atelier van Age Klink in de Landstraat 33 is vol werkwoede. Op de tafels heerst de chaos van half leeggeknepen tubes, conservenblikjes en allerlei andere dingen. Alleen de penselen naast de schildersezel liggen netjes geordend. De wanden zijn vol- geprikt met platen uit kranten en tijdschriften. Koppen van politici zijn met rode verf besmeurd. „M'n persoonlijke executies", licht Age Klink toe. Hij is de enige Vlaardinger dié schilderijen en tekeningen heeft in gestuurd. Hij vindt de onderscheiding een goede reklame voor zichzelf, maar meer nog voor Vlaardingen. „Wethouder De Bruijn zei bij de ope ning van onze kunstenaarssociëteit, dat we ook 's wat naar buiten moesten tonen. Kijk, en nu doen we een beetje mee." Age Klink begon in 1959 met schil deren. Hij doorliep de Mulo-B deed daarna twee jaar HTS en besloot vervolgens naar de kunstacademie in Rotterdam te gaan. Van zijn doeken is weinig verkocht. De subsidie is z'n eerste succes en heeft tot nog toe als DEN HAAG De 20-jarige Hage naar W.L.P., zonder beroep, is giste ren voor de officier van justitie ge leid. De jongeman bezocht in de loop van vrijdagmorgen een aantal scho len, gaf zich uit als medisch student of arts, naar het hem uitkwam, en vroeg de schoolkrachten of hij de kinderen mocht onderzoeken. Door zijn zelfverzekerde optreden kreeg hij toestemming. P. onderwierp de kinderen aan een „medisóh onder zoek" waarbij hij ze vermoedelijk betast heeft. In één geval heeft hij een 6-jarig jongetje een injectie met fysiolo gische zoutoplossing toegediend. Deze inspuiting had wel geen nadelige invloed maar het kind is voor alle zekerheid toch onder doktersbehan deling gesteld. Zijn medische kennis bestond slechts uit niet meer dan die welke hij had opgestoken tijdens een niet-voltooide opleiding als hospi taal-soldaat. Bij het verlaten van de dienst, kortgeleden, heeft hij wat me dicamenten en wat injectienaalden verduisterd. P. werd gepakt na een tip van een van de ouders van de kinderen die hij had onderzocht. Bommen Zoals het schilderstuk van de twee vliegtuigen, waar de een de ander bestookt met bommen waarop de woorden „God bless you" staan. Ook deze doeken behoren tot het verleden en Age Klink schildert nu bizarre gezichten, verkrampt met open mon den. Van deze werken heeft hij drie schilderijen en vijf tekeningen inge zonden voor de koninklijke subsidie. Hij zegt beïnvloed te zijn door de Vlaardinger Remi Poppe, de agressie ve schilder van felle anti-oorlogstafe relen, van uitgemergelde soldatenge zichten, mitrailleurs, kanonnen, tanks en zwaar-gzdecoreerde oud-strij ders. Ook de student in de kunst geschiedenis Kees Vollemans, die hij heel intelligent noemt, heeft invloed op hem gehad. Met nog enige kunste naars vormen zij een linkse bewe ging. Deze beweging noemt zich plastisch de aktiegroep „Stront aan de knikker" en houdt zich bezig met het verspreiden van pamfletten „om de ogen van de mensen te openen." Waarvoor? Bijvoorbeeld voor het consumptiefestijn dat de mid denstand van het Sinterklaasfeest heeft gemaakt. Een fragment uit dit pamflet: Geboortefeest „U hebt van mijn geboortefeest een prijzenslag gemaakt, herén mid denstanders, en vooral u, onzichtbare kwaadaardige huichelachtige en stompzinnige hoge pieten met de dol lars en de guldens en invloed tot in dé tweede kamer die er wel voor zorgen dat iedereen zich zo zat vreet dat zijn protest gesmoord wordt in een boer, en iedereen daar zo blijft kreperen dat hij teveel honger heeft om te protesteren." Staat Age Klink volledig achter de ze aktiegroep? Hij is het er volledig mee eens, al is de manier waarop wordt geprotesteerd niet altijd even gelukkig gekozen. „We maken fou ten", zegt hij, „maar het gaat om het engagement. Hoe ver dien je naast de maatschappij te staan en hoeveel moet je geëngageerd zijn? Remi Poppe geeft een overdreven informatie. Zijn antwoord op het kwaad is: het kwaad tonen. Matisse had ook een antwoord. Hij zei: „La ten we de zon schilderen." Ik heb het antwoord nog niet ge vonden Zoals Remi Poppe is? Zo ben ik niet. Ik lach meer. Maar met la chen los je ook niets op. Ik weet niet hoe je als kunstenaar deze wereld, die toch maar met. de keiharde reali teit van Vietnam zit, moet verande ren. Het belangrijkste is bezig te blij ven." En als de koningin hem ontvangt, gaat hij dan pamfletjes ronddelen? Age Klink: „Ja, de koningin een De Israëlische kampioen Verinas Maccabi heeft dinsdag in Tel Aviv de eerste wedstrijd uit de eerste ronde van het tomooi om de Europese basketbalbeker voor landskampioe nen (heren) met 105—62 (6129) ge wonnen van MTV Giessen (W-Dld.). in wielerzesdaagse UTRECHT Ruim 10.000 kinderen zijn jaarlijks betrok ken bij de 6.000 echtscheidingen en 1000 scheidingen van tafel en bed, die in ons land worden uit gesproken. Dat zijn de reële cijfers die aan de orde gesteld werden op de aan het thema „Kind en echtscheiding" ge wijde bijeenkomst van de Katho lieke centrale vereniging voor gees telijke volksgezondheid. Onbekend is het aantal verlatingen en mislukte huwelijken, dat niet wordt ontbon den. Een schatting wil dat in onge veer 200.000 huwelijken het sein op rood staat. Beide inleiders, mevrouw prof. dr. J. C. Hu dig, buitengewoon hoog leraar in het kinderrecht en de kin derbescherming in Utrecht, en dr. A. F. W. van Meurs, directeur van het Nederlands instituut voor kin derstudie meenden, dat er géén di rect verband bestaat tussen echt scheiding en kinderverwaarlozing of jeugdmisdadigheid. Dr. Van Meurs zei, dat de bestaan de onjuiste opvattingen voortkomen uit een behoefte, gescheiden ouders te veroordelen. Dat men daarbij ook het kind treft, wordt vaak vergeten. DEN HAAG Het percentage echtscheidingen blijft vrij constant, in de grote st.e- den hoger dan in kleine landelijke gemeenten. De top ligt in Den Haag met in 1964 5,7 echtscheidingen per 1000 echtparen. Prof. Hudig noemde verschillende leemten in de wetgeving: het gemis aan bezoekrec'ht en de onmogelijk heid om bij gebleken ongeschiktheid van beide ouders kinderen aan een derde toe te vertrouwen. Prof. Hudïg zou er wel iets voor voélen de rfiet met het gezag belaste ouder niet helemaal uit te schakelen, maar het recht te geven te worden gehoord over belangrijke opvoedingskwesties en om het kind te ontmoeten. Keuze tussen ouders is voor de reohter vaak bijzonder moeilijk. Bij al of niet toewijzing gaat het er niet om wie schuld heeft: slechts het be lang van het kind geldt Prof. Hudig zou het onbiElijk vinden, van echt scheiding een nieuwe gTorti te ma ken voor ontzetting uit ouderlijke VROEGER Het belang van het kind in het oog houdend, zou prof. Hudig het wenselijk vinden, dat de rechter be slissingen over het gezag zou kun nen nemeq als ouders feitelijk ge scheiden leven zonder dat er sprake is van echtscheidingsprocedures. Op het ogenblik regelt de wet alleen de onderhoudsverplichting. Tenslotte bepleit prof. Hudig de inschakeling van een gezinsraad om ouders en kinderen die de gevolgen van een scheiding niet alleen kun nen verwerken, op basis van vrij willigheid terzijde te staan. Ook dr. Van Meurs wilde de aan pak van het echtscheidingsvraagstuk vroeger beginnen, namelijk daar waar sprake is van een disharmo- misoh huwelijk. Het zijn meestal jonge kinderen de gemiddelde huwelijksduur bij scheidingen be draagt tien jaar die de dupe zijn. Soms zelfs worden ze door de een tegen de ander uitgespeeld of wel eens gebruikt als compensatie-: voor de ontbrekende partner. Uitgangspunt zou moeten zijn: sanering van het leefmilieu van het kind en niet de mensonwaardige schermutseling over een meestal fictieve schuldvraag. AMSTERDAM De jonge Bra bander Rinl Wagtmans zal in de Zesdaagse van Amsterdam, die op 7 december van start gaat, zijn debuut als professional maken. Wagtmans zal een koppel vormen met de Australiër Ron Baensch. Het was aanvankelijk de bedoeling van Wagtmans om pas per 1 januari a.s. tot de beroepsklasse over te gaan. Hij zou dan ook in de Amsterdamse toekomstzesdaagse met streekgenoot Van Hest rijden. Maar omdat de oorspronkelijke koppelgenoot van Baensch, oud-we reldkampioen Patterson plotseling naar Australië terugging, is het pro ces voor Wagtmans iets versneld. Eerst had men de Italiaan De Lillo aan Baensch gekoppeld, maar uitein delijk is de voorkeur gegeven aan. Wagtmans. INZELL De Nederlandse heren- ploeg, met uitzondering van Kees Verkerk, die in Oslo de Oscar Mathi- sentrofee in ontvangst zal nemen, zal het komende weekeinde deelnemen aan internationale schaatswedstrijden over 500 m, 1000 m, 1500 m en 3000 n in het Westduitse Inzeil. Ard Schenk, Peter Nottet, Jorrlt Jorritsma. Arie Eriks en Karei Te Winkel zullen strijd moeten leveren met de Westduitsers, enkele Noren en Oostenrijkers en een Brit. Commissie-Andriessen start DEN HAAG Minister dr. G. H. Veringa heeft gisteren de commissie-collegegelden, rijks studietoelagen, kinderbijslag en kinderaftrek onder voorzitter schap van prof. dr. J. E. An driessen geïnstalleerd. De commissie gaat het gehele stu- dietoclagenbeleid tot in zijn grondslagen bestuderen om te kun nen komen met voorstellen voor een studiefinanciering. Minister Veringa herinnerde in zijn toespraak aan de enige jaren geleden overwogen verhoging van collegegel den, waarvoor geen parlementaire meerderheid was te vinden. Het hui dige kabinet geeft de voorkeur aan een verhoging van de inschrijf- en examengelden. De commissie-Andriessen moet de onderlinge verhoudingen tussen col legegelden, rijksstudietoelagen, kin derbijslag en kinderaftrek bezien en voorstellen doen voor eventuele her ziening van bestaande regelingen. Aan de orde moeten komen vele vragen zoals: is het huidige uit gangspunt waarbij de draagkracht van de ouders een belangrijke rol speelt, juist, of dient de hulp voor de kosten van studie en levensonder houd hiervan te worden losgekop peld, zoals door voorstanders van een integrale studiekostenvergoeding wordt beoogd? Verder wordt 'erzocht of een eventuele losko ng geldt voor al le studenten, m._Je in verband met een leeftijdsgrens, dan wel dat of het aanbeveling verdient studieleningen te verstrekken, waarbij niet alleen aan bursalen, maar ook aan niet-bursalen valt te denken. Aan de orde komt tevens of een eventuele wijziging beperkt dient te blijven tot studenten bij het wetenschappelijk onderwijs, dan wel ook zal gelden voor bijvoorbeeld het hoger be roepsonderwijs en het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs. Ten slotte wordt onderzocht op welke wijze de financiering van de rijksstudietoelagen geregeld kan wor den, indien de commissie-Andriessen een stelsel zou aanbevelen, dat tot hogere uitgaven leidt dan het huidi ge. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Honderden spaarders zijn de dupe, omdat ze hun geld b(j een eenmans zaakje, dat zich weids de Col lectieve Beleggings Club noem de, hebben gedeponeerd. De eigenaar, de 30-jarige D. v. d. S., oorspronkelijk uit Dordt afkom stig, kan zjjn verplichtingen niet meer nakomen, ook al had hij een bruto-produktie van ruim een miljoen. Een jaar geleden vestigde hij zich in Stein, na tevoren in het Gooi te hebben gewerkt. Hij stuurde markante „open brieven" rond in grote oplagen, waarin hij spaarders opriep hun geld bij hem te beleggen, waarmee dan de her industrialisatie van Limburg zou wor den gefinancierd. Vooral de hoge rente '10 pet.) lokte velen. Bewindvoerder mr. P. Russel die na het voorlopige uitstel van be taling als zodanig is benoemd, ver klaarde, dat sommige spaarders tien mills en meer kan bonafide banken haalden om het in handen van „club"-elgenaar te geven. Onbetaalde vorderingen en een toe loop van ongeruste spaarders hebben het mini-bankje in moeilijkheden ge bracht. De schuldeisers eisen voorrang op de spaarders, omdat de club geen rechtspersoonlijkheid zou bezitten en dus niet bevoegd was contracten aan te gaan. Slachtoffers van het bankje wo nen niet alleen in Limburg, maar ook in de Randstad. Onbegrijpelijk Bankkrlngen noemen het een onbe grijpelijke zaak dat nog zoveel mensen in blind vertrouwen hun geld brengen naar dergelijke wankele ondernemin gen, terwijl herhaaldelijk tegen dit ge vaar en met name tegen dit mlni- bankje (ln persberichten) is gewaar- waarschuwd. In deze kringen acht men wetswijzi ging noodzakelijk, opdat niet zo maar iedereen met een spaargelegenheid kan starten, terwijl bonafide, gevestig de bankinstellingen (terecht) aan de strengste bepalingen inzake credietver- lening zijn gebonden. Het aantal schuldeisers bedraagt 139. De onmiddellijke schuldvorderingen belopen anderhalve ton. ramm.en kerngezond! VOOf ZO

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9