Duurste hektrawler ouder Spaanse vlag Torenbouw aan Witte Singel Revolutionair schip kost bijna 7 miljoen gulden Uitslagen Nevobo Linnaeusliof nu failliet Verordening tegen „wild" kamperen Rijnland gaat vele miljoenen besteden Cito-stalling gaat misschien weer open Rijnland bezorgd voor bloembollencultuur Boekje met tips voor gepensioneerde n «EUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 Aantal auto's geschat op 700 LEIDEN Dr. S. J. Roorda, lid van de gemeenteraad, stelde B. en W. onlangs vragen naar aanleiding van de plannen van de universiteit voor een deel van de Witte Singel en de toekomstige parkeergelegenheid aldaar. -i B. en W. antwoorden: Onder de enkele duizenden per sonen, die werkzaam zullen zijn in een universitair gebouwencomplex aan de Witte Singel, zal een groot aantal studenten zijn. Niettemin wordt het aantal auto's, dat volgens de berekeningen der verkeersdes- kundigen dagelijks dit grote complex zal willen bereiken, geraamd op ca. 700, hetgeen ter plaatse ingrij pende verkeers- en parkeervoorzie ningen zal vereisen. Bij B. en W. is inmiddels een schetsplan voor een gebouwencom plex ter plaatse ingediend, dat een Noordwijkse sloper de gevangenis in DEN HAAG De rechtbank heeft gisteren een 45-jarige sloper uit Noordwijk veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar alsmede ver beurdverklaring van zijn vracht- Veertien dagen geleden stond hij terecht wegens het toebrengen van lichamelijk letsel en het besturen van een auto, terwijl hem daartoe de bevoegdheid was ontzegd. De man had op de Haarlemmer weg in Leiden geen gevolg gegeven aan het stopteken, dat hem door een hoofdagent van politie was gegeven. Aanvankelijk remde hij af. doch gaf dichtbij de politieman gekomen, vol gas, waardoor deze op de motor kap terechtkwam. De agent liep verwondingen op. Verdachte bleek 7 flesjes bier te hebben gedronken. Aanvankelijk had zijn zoon gezegd de auto te hebben bestuurd, doch later werd verdachte door de politie gearres- De officier van justitie had twee weken geleden tegen verdachte een jaar en zes maanden gevangenis straf geëist met aftrek van voorar rest. Twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdverkla ring van de auto. LEIDEN Uitslagen Nederlandse Volleybalbond afd. Leiden: Heren le klas: DSS 1Donar 1 22, Kangeroes 3Donar 2 31, VVS 3 DVO 1 2—2. WS 4—de Valken 10—3. Castell. 1Rijnsburg 1 22. Heren 2e klas: SUES 1—DSS 2 1—3, Ley than 1—DAC 1 3—0, LUSV 2— Catena 1 2—2. Raaphorst 1—LUSV 3 1—3, Castell. 3—WW 1 3—0. Rijns burg 2Castell. 2 22. Heren 3e klas: Catena 2LUSV 4 3—1. DVO 2—de Vinnen 1 3—0. WS 5—de Valken 2 1—3. DOG 1—Leython 2 22, Leython 3Rijnsburg 3 22, Armada 1Meerburg 1 22. Heren 4e kl A: DVO 3—Castell 6 1—3, VVS 6—Castell. 4 3—0. Leython 4— DAC 2 03. Advendo 1Kangeroes 4 30 Raaphorst 2Rijmsburg 6 30. Raaphorst 3—DSS 3 1—3. WW 1—de Valken 3 1—3. Heren 4e klas B: de Vinnen 2LUSV 5 2—2. In Up Go 2—Donar 4 3—1. GGV 2—SUES 2 2—2, Meerburg 2—WW 3 13. de Vinnen 2Advendo 2 03, Rijnsburg 4Castell 5 03. Rijnsburg 5Augustinus 1 31. Dames le klas: Argos 3de Valken 1 3—0, DAC 1—Nw Brunhilde 1 1—3, LUSV 1Rijnsburg 1 sch. n.o.. Rijns- burg 2Kangeroes 2 31, WW 1 DVO 1 DVO n.o. Dames 2e klas: Donar 1de Valken 2 3—0, stjES 1—DAC 2 DAC n.o., Nw Brunhilde 2Rijnsburg 3 13. Argos 4—Raaphorst 1 1—3. Dames 3e klas: Leython 1DAC 4 30, Donar 2Catena 1 03, GGV 1 —Armada 1 13. de Vinnen 1Argos 5 22. Castell. 3Armada 2 30. Dames 4c klas: Meerburg 1Rijns- burg 4 22, In Up Go 1In Up Go 2 3—0 Catena 2—Castell. 4 Cat. n.o., WVV 2Raaphorst 2 13. totale vloeroppervlakte van 70.000 m2 omvat in drie bouwlagen met een bibliotheektoren en een facul teitstoren. Omtrent de vraag of een gebouw van deze omvang en schaal op deze plaats in beginsel voor de gemeente aanvaardbaar is, heeft zo wel op bestuurlijk als op technisch - ambtelijk niveau overleg tussen de Universiteit en de gemeente plaats. Het spreekt vanzelf, dat bij de be sprekingen het parkeers- en ver- keersaspect een belangrijke rol speelt. Indien het gebouwencomplex op deze plaats tot stand kan komen, zal ervoor moeten worden zorg gedra gen, dat op eigen terrein in de be hoefte aan voldoende parkeerge legenheid wordt voorzien. HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft gisteren de defini tief tot 28 maart 1968 verleende sur séance van betaling aan de N.V. Lin- naeushof te Bennebroek en van de directeur, de heer H. W. Roozen, in getrokken en beide failliet ver klaard. Het recreatiepark Linnaeushof raakte in het voorjaar van 1967 in financiële moeilijkheden, die onder meer leidden tot het verlenen van surséance van betaling. De provincie Noord-Holland kocht het wandel park, nadat reeds een openbare ver koping was voorbereid. De provincie verhuurde het park aan de N.V. Linnaeushof en eind april werd het park voor het publiek opengesteld. De raadslieden van de N.V. en van de directeur, resp. mr. A. D. P. V. Loeben Seis en mr. F. M. Obermann, hebben beroep aangetekend bij het gerechtshof te Amsterdam met het verzoek het faillissement te vernie tigen. LEIDEN Er is behoefte aan een kampeerverordening voor deze ge meente. Sinds de totstandkoming van de grenswijziging nl. beschikt Leiden over vrij uitgestrekte lande lijke gebieden, die als potentiële kampeergebieden kunnen worden aangemerkt en die ten dele ook in de toekomst een recreatieve bestem ming dienen te verkrijgen (met name valt hier te noemen het toe komstige recreatiegebied ten zui den van de Vliet en het Rijn Schiekanaal). Zowel het kampenen op de daar toe bestemde terreinen in heit be lang van de openbare orde, zedelijk heid. gezondheid en welstand in goede banen te leiden als om het „wilde" kamperen tegen te gaan, is een kampeerverordening hel aan gewezen middel. In de omtwerp-verondening is een zodanige opzet gekozen, dat: a. verboden wordt om zonder ver gunning van B en W binnen de ge meente te kamperen, behoudens in Zeven miljoen ton melk bij fabrieken DEN HAAG De melkaflevering aan de zuivelfabrieken in Nederland kan in 1968 de 7 miljoen ton overschrijden, volgens een berekening van het produktschap voor zuivel. Er zullen 1 a 2 pet. meer melkkoeien zijn, maar deze zullen per stuk iets minder leveren. In 1967 is de produktie van 1,76 a 1.77 min. melkkoeien 7.5 min. ton. waarvan 6,92 (vorig jaar 6.61 min. haar fabrieken. De produktie per koe is 4250 (v.j. 4180, record 1960 4275) kg. Van 2 april tot 14 oktober was de aflevering 4,56 min. ton (4.6 pet. meer dan vorig jaar, 2 pot. meer dan de raming), aantal koeien 1 a 2 pet meer, melkgift per koe 2 k 3 pet. meer, in het tijdvak 12 november tot 1 april zal de aflevering 5 pet. hoger zijn. met 2 a 3 pet meer koeien en 2 pet. hogere melkgift. Fractieverzekering koopsom onbeperkt UTRECHT De Nederlandse ver eniging ter bevordering van het le- veDsverzekeringswezen meldt dat de aangesloten bedrijven thans ook frac tieverzekeringen sluiten op koopsom. (Tot nog toe was de maximum koopsom f 5000». Ook is het sinds eni ge tijd mogelijk de uitkering bij over lijden op een vast bedrag te stellen, terwijl die bij leven aan de fractie- waarde gebonden is.' Bovendien kan men bij fractieverzekering kiezen tus sen vaste en aan de fractiewaa-rde ge bonden premie. de verordening genoemde uitzonde ringen; b. verboden wordt zonder ver gunning van B en W als rechtheb bende op een binnen de gemeente meente gelegen terrein, gebouw of bouwsel, toe te laten, dat daar op of daarin worcüt gekampeerd, be houdens in de verordening genoem de uitzonderingen. Onder kamperen wordt in deze verordening verstaan: „het genieten van recreatief verblijf, waarbij over nacht wordt: a. in een tent, caravan, kampeer wagen of een ander voertuig; b. in een gebouw of bouwsel, met uitzondering van een woning, hotel, logement of pension". 1. De tonijn in bet „zaknet" wordt door de tunnel onder water via een opening in het net naar binnen gezogen. 2. De klep voor de zuigtunnel kan vanaf de brug automatisch wor den geopend. 3. De vis komt op een transport band en het water kan daar worden afgevoerd. 4. Het zeewater wordt met kracht naar buiten gespoten. Door de sterke stroom (zie pijl) wordt het net naar boven gedrukt, waardoor de vangst recht voor de tunnelingang komt. 5. In vriestanks wordt de tonijn bevroren, zodat het langer houdbaar is. 6. De vis gaat van de vriestanks naar de gekoelde ruimte. 7. Met een transportband wordt de vis naar het dek gebracht, waar de vangst in volle zee kan worden overgeladen in vrachtschepen. Drie bootjes op LEIDEN De verenigde vergade ring van het hoogheemraadschap van Rijnland heeft in beginsel be sloten tot vervanging van het uit 1852 daterende, langzamerhand ver sleten rakende stoomgemaal te Half weg. Het nieuwe gemaal zal iets oostelijker worden gebouwd. De bouwkosten worden geraamd op zes tot acht miljoen gulden- De capaciteit van het gemaal wordt 2000 kubieke meter per minuut, tegen 1476 kubieke meter van het bestaan de gemaal. De totale Rijnlandse be malingscapaciteit zal hierdoor stij gen van 8700 tot 9204 kubieke meter per minuut. Er wordt naar gestreefd het gemaal 1 januari 1972 gereed te hebben. Het algemene begrotingsgedeelte voor het dienstjaar 1968 sluit met totalen aan ontvangsten en uitgaven van ƒ5.584.100 tegen ƒ5.189.400 in 1967. Door een beroep te doen op de algemene reserve (ƒ875.159,23) tot een bedrag van 327.800 kon de be groting sluitend worden gemaakt zonder omslagverhoging. Hel begrotingsgedeelte waterkwa- Shell dweilt olie van de zee RIJSWIJK Het Koninklijke/Shell Exploratie en Produktie Laboratorium heeft twee nieuwe werkwijzen ont- wikketd om olie van het wateropper vlak te verwijderen: een mechanische dweil-methode en een adsorptie-me- thode met gebruik van zand en chemi- LEIDEN Enige tijd geleden is een plan opgesteld tot stichting van een open fietsenstalling op het Schuttersveld. De uitvoering van dit plan is echter voorlopig opgeschort, LEIDEN Het verzoek van de Haarlemmenneerpolder met een nieuw gemaal op de boezem uit te slaan heeft het hoogheemraadschap van Rijnland veel hoofdbrekens ge kost. Het nieuwe als hoofdgemaal gedachte geniaal bleek geprojec teerd te zijn aan de westelijke ring vaart ter hoogte van Hillegom, juist derhalve tegenover het hart van de Bollenstreek. Op grond van de beschikbare ge gevens met betrekking tot het chlo ridegehalte van het polderwater en van het uitslag water van de be staande gemalen De Lyn.den en 1 Leeghwater moest bij aanvankelijke beschouwing ernstig worden ge vreesd voor nadelige beïnvloeding van het chloridegehalte van de boe zemwateren in de Bollenstreek, met alle nadelige gevolgen voor de op dit punt zeer gevoelige bolgewassen. Na gedetailleerd nader technisch onderzoek en na herhaald overleg met poldervertegenwoordigers kon aan de verenigde vergadering thans een concept-besluit worden voorge legd. waarbij weliswaar toelating wordt verleend, doch ondei zeer stringente, beperkende voorwaarden- Zo zal de bemaling dienen te wor den gestopt, zodra het chloridegehalte van het uitslagwater de kritiek ge achte grens van 300 mg/1 heeft be reikt. terwijl het gemaal niet als hoofdgemaal zal mogen fungeren, doch alleen voor het van de verdere polder af te stuiten gedeelte van de polder ten zuiden van de Geniedijk. Voorts zal de polder alle gasbron nen, nortonpompen en waterwellen in het zuidelijke poldergedeelte die nen te doen dichten vóór de inge bruikstelling van het nieuwe ge maal. terwijl o.m. ook hel peil van onderbemalingen aan Rijnlands goedkeuring zal zijn gebonden. omdat de kans niet is uitgesloten, dat de Cito-stalling weer voor het pu bliek zal worden opengesteld. Zo hebben B. en W. geantwoord op schriftelijke vragen van het raadslid mr. M. L. Kuyt inzake fietsenstallingen en surveillances door de politie. De nabij het station onbeheerd achtergelaten fietsen en bromfietsen worden regelmatig verwijderd. In de loop van dit jaar werden enige honderden naar het bureau van politie overgebracht. Zo nodig zullen ook in de toekomst dergelijke acties worden ondernomen. Doordat de op- berggelegen-heid. van het bureau van politie onvoldoende is, is het optre den tegen het gesignaleerde aan een zekere beperking onderworpen. De aandacht van het politieperso neel blijft gevestigd op het hinder lijk en gevaarlijk neerzetten van fietsen op het Rapenburg. Ook hier werden in de afgelopen tijd enige malen fietsen verwijderd. Bij bijzondere universitaire ge beurtenissen wordt met enige soe pelheid opgetreden. Verdere uitbreiding van de gerich te surveillance, hoe gewenst ook, stuit, in verband met de tegen woordige personeelsbezetting, op moeilijkheden. De burgemeester is bereid deze surveillance van tijd tot tijd te doen geschieden. Hierbij dient echter wel te worden bedacht, dat dit gaat ten koste van andere - even eens essentiële - surveillansetaken. liteil sluit met totalen aan ontvang sten en uitgaven van 5.333.000 tegenover voor 1967 ƒ3.900.000. De verhoging wordt veroorzaakt door het voor het eerst opnemen van ex ploitatiekosten van over te nemen zuiveringsinstallaties. Voor wat de kapitaaldienst water kwaliteit betreft werd twaalf mil joen geraamd voor de bouw van nieuwe wei-ken. groot achterdek BARCELONA - In de uo- teren voor de kust van West-A frika vaart schipper Ramon IAzarribar en zijn 25-koppige bemanning op één van de duurste hek- trawlers van de wereld. Het schip draagt de naam van de Span jaard Sarasua. de geestelijke vader van het in vele opzichten bijzonde. re vaartuie. Jaren van zoeken, proberen en studie gingen vooraf, voordat de heer Sarasua (36) zijn ideeën op papier had staan. De Spanjaard is geen scheepsbouwer, geen inge nieur of wetenschapsman. Alleen zijn ervaringen op het gebied van de verschillende methoden van vissen bracht hij van toepassing op zijn uitvinding. Men kan het inderdaad een uitvinding noemen, IN LEIDEN 65 WORDEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Iemand die in deze tijd 65 jaar wordt kan doorgaans zijn eigen boontjes wel doppen. De groep van mensen-boven-de-65 wordt echter zo groot en de gevol gen van het passeren van die leef tijdsgrens zijn zo ingrijpend, dat wij er toch een boekje aan hebben ge wijd". Dit schrijft burgemeester mr. G. C. van der Willigen in zijn inleiding tot het boekje „In Leiden 65 wor den", dat het Bureau voorlichting van de gemeente dezer dagen heeft laten verschijnen en dat elke Leide- naar een half jaar voor zijn 65e krijgt toegezonden. Binnen een klein bestek wordt veel informatie gegeven die voor degenen tot wie het boekje zich richt, wetenswaardig is. Zo zijn er van de 32 bladzijden die het in oblong formaat uitgegeven boekje telt, 10 gewijd aan „belangrijke adressen": van de sociaal raads vrouw. van ziekenhuizen, apotheken, kruisverenigingen, bejaardenbon den, musea, bioscopen en andere diensten en instellingen. De boven-65-ers krijgen verder allerlei tips om dit vooral niet te vergeten en dat (voortaan de hele dag in bed door te brengen, bij voorbeeld) maar liever na te laten. De goede raad wordt overigens niet gegeven op een autoritaire of schoolmeesterachtige toon en de ge pensioneerden worden ook niet aan gesproken in de trant van „Luister eens. opa", maar benaderd als men sen die bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd niet plotseling hun volwassenheid verliezen. Geen lieve foto's Ook hebben de samenstellers niet de fout gemaakt allerlei lieve, maar voor degenen die bijna 65 zijn toch niet zo leuke foto's op te nemen van mannetjes of vrouwtjes die ge zellig op een bankie-in-het-parre- kic-in-de-zon van hun pensioen zit ten te genieten. Wie wil aantonen dat je als gepensioneerde bent uit geteld en uitsluitend nog een deco ratieve functie (nou ja) kunt ver vullen, zal juist met zo'n foto succes boeken. Het onderhavige boekje toont aan dat „levenskrachtige 65-ers" nog van alles kunnen aanpakken en sug gereert wat manieren waarop dat zou kunnen. Achterin het boekje zijn twee correspondentiekaarten opgenomen. Wie over een bepaald onderwerp nader wil worden geïn formeerd, kan met die kaart zijn wensen kenbaar maken. Het ontbreken van foto's betekent overigens niet dat in deze „handrei king" geen illustraties voorkomen. In het ook verder uitstekend (door Studio Loridan) verzorgde boekje is een aantal geslaagde pentekenin gen opgenomen. Eén kritische opmerking tot slot: in het begin van het boekje wordt gesuggereerd dat bij de pensione ring alle verschillen in stand weg vallen. Letterlijk staat er: „Hij (de gepensioneerde) is inderdaad be langrijker als meneer-zus-en-zo dan als beoefenaar van een beroep". Dat staat nog te bezien. Is een gepen sioneerde timmerman of een gepen sioneerde bankier „belangrijker" dan een timmerman of een bankier? En breekt, voor wie in Leiden 65 wordt, plotseling de klassenloze maat schappij aan? Was het maar waar: Pond staat laag LONDEN Op de wisselmarkt heeft het pond 5 december het laagste peil bereikt sinds de devaluatie. De koers schommelde tussen 2,4101 en 2.4115. De niet te omvangrijke verko pen hielden verband met de onzeker heid over de arbeidsverhoudingen door de modelaotie bij de spoorwegen en het geschil tussen luchtrederijen en vliegers. Een deel van het aanbod was wellicht afkomstig van mensen, die kochten toen de koers vóór de devaluatie dicht bij 2.80 kwam en nu hun verlies willen beperken, en geen verdere daling riskeren. Burgerlijke stand van Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Andrea M d v A J Ouwerkerk en M A v Mil. Zijldijk 23 a: Karin J W. d v J Mo- lema en J W van Kuilenburg, Maurits- singel 38: Cornelis G M. z v H P Huijbers en J C M Heemskerk. Dijk- gravenlaan 6. Ondertrouwd: M Ouahabi 26 j, Heomradlaan 59 en M M J Pieterse te Voorschoten, toek. adres Veurseweg 265. Voorschoten: F G Miggels 24 j te Leiden en J Jongeleen 21 j. Reseda straat 44, toek. adres Roodborststr 2, Leiden; W Bloemcndaal 27 j. Hoog- madeseweg 43 en H P M v Dijk 22 j te Noordwijk. toek. adres: Hoogmade- seweg 43: M W v d Jagt te Zoeter- woudc en G v Ommering 21 j. Fred. Hendriklaan 102, toek. dres Potgieters laan 5. Hazerswoude: S G P de Vries. Bloemhofstraat 2 en M Pijnakker 19 j te Leiden. want zün trawler wijkt op zeer veel essentiële punten af van het con ventionele type. Het schip werd gebouwd op een werf bij San Sebastian in Spanje. Sarasua ontwikkelde een revolu tionair systeem om tonijn te van gen. Het schip werkt het reusach tige net over de achtersteven en voor dit doel werd op het achter dek een sterke stellage gebouwd. Het „geheim" van de Sarasua is de zuigtunnel onder water, die even boven de dubbele schroef is aangebracht. De 1400 ton metende trawler gebruikt een net van on geveer een kilometer lengte en met een diepte van 30 meter, dat de scholen tonijn insluit. Het net wordt ingetrokken en de voorste kant wordt vervolgens vastge maakt aan de automatisch op de brug geopende deksel van de zuig tunnel. Twee geweldige pompen zuigen het water met de vis naar binnen. De tonijn gaat via een transport band naar de vriestanks en het water wordt met grote kracht on der het net naar buiten gepompt. Dit heeft het grote ypordeel, dat door de sterke stroming van het uitgepompte water het net vrijwel horizontaal komt te drijven en de tonijn recht voor de zuigtunnel komt. De pompen hebben een ca paciteit van 22.000 ton water per uur. De gekoelde ruimen kunnen 1000 ton vis bergen. Zijn de rui men vol, dan kan de vis met een transportband naar het voordek worden gevoerd, waar men met een speciale installatie op volle zee de tonijn kan overzetten op vracht schepen. Kostbare tijd om naar een haven te stomen kan men be sparen. Men gebruikt minder brandstof en het schip hieft in de haven niet te wachten tot het kan lossen. VIS ZOEKEN Op het grote achterdek is ruimte voor drie kleinere boten, die per takel overboord kunnen worden ge zet en op zoek gaan naar de scholen tonijn- Deze scheepjes zijn uitgerust met de modernste sonarapparatuur om de vis op te sporen. De heer Ignacio brak met alle traditionele methoden. De uitvinder vindt het een logische ontwikkeling om tot een verhoging van de effi ciency van grote vissersschepen te komen. De Sarasua koste bijna 7 mil joen gulden en is 73 meter lang. Voorlopig nog de enige in zijn soort, maar gezien de geweldige tonijn vangsten van de Spaanse trawler, zou „Sarasua" wel eens de naam van een nieuwe,wijdverbreide vismetho- de kunnen worden. Geel. Staten zeggen in nota: Geen urgentieschema voor recreatie-voorzieningen DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen geen urgen tieschema opstellen voor de aanleg van recreatieve voorzieningen. Wel kan voor de komende jaren een programma worden vastgesteld. Het is echter on doenlijk in theorie de urgentiegraad te bepalen. Soms zal men van een gunsti ge gelegenheid moeten profiteren, zo als initiatieven van andere instanties, uitvoering van andere werken, moge lijkheid om grond te verwerven, enz. Dit is te lezen in het boekje „Vrije uren in de vrije natuür": een in op dracht van G. S. opgestelde nota over de openluchtrecreatie buiten de be bouwde kom in Zuid-Holland. Behoud en verbetering van bestaande recreatie- objecten en -gebieden hebben volgens deze nota een hoge voorrang. Dit geldt evenzeer voor de aanleg van nieuwe gebieden bij de grote steden, terwijl ook grondverwerving, daar waar dit voor de recreatie van belang is, hoog op-de lijst staat. Over het te voeren beleid staat in de nota: „daar waar de uitvoering van re creatieve werken door de ontwikkeling hoogst urgent is (zoals in het verleden bij de Brielse Maas en thans o.m. bij „Midden-Delfland" en 's Gravenwoude) zal de provincie alles doen wat in haar vermogen ligt om de uitvoering te be vorderen. Wat de overige uitvoerings- Israëlavond met dia's bij Happy Jack LEIDERDORP Voor leden van jeugdcentrum Happy Jack en niet- leden komt zaterdagavond om 8 uur in het gebouw Eikenlaan mevrouw P. van der Berg-Groen spreken over Israël. Ongeveer anderhalf jaar ge leden is mevrouw Van der Berg met haar man op huwelijksreis in Israël geweest. Daar heeft zij in een kib boets gewerkt. Van deze reis heeft zij veel dia's gemaakt, die zaterdag avond vertoond zullen worden. plannen betreft, die in het kader van deze nota passen, zal de provincie deze daar, waar zich een gunstige gelegen heid voordoet, aangrijpen." Leiden naar 68 LEIDEN Evenals vorig jaar heeft het gemeentelijke Bureau voorlichting een „begrotingskrant" uitgegeven ter gelegenheid van de openbare behandeling van de ge meentebegroting, waarmee de raad morgenavond begint. De krant heet dit jaar „Leiden naar '68", ook te lezen als ,J-,eidenaar '68". Iedere in woner van Leiden krijgt deze pa pieren Leidenaar in de bus, zodat ook de publieke tribune kan weten waarover de raadsleden praten. Hoewel een verzameling „oud nieuws", is de krant weer bijzonder leesbaar. Op de voorpagina wordt aandacht besteed aan de twee sport hallen die Leiden krijgt. Met een interieurschets van de toekomstige sporthal aan de Willem de Zwijger- laan is de krant de dagbladen zelfs voor geweest. Een paar andere onderwerpen waarover wordt geschreven: de sanering van oude panden in de Leidse binnenstad, bruggenbouw in Leiden, de uitbreiding van het ge meente-archief („sluimerplaats voor vele Leidse Forsyte Saga's"), de Leidse volksuniversiteit („grootste van Nederland"), de demping van de Langegracht en de operting van de mytylschool. Als uitsmijter uit 't een „stukje Mammoetwet uit 't vuistje" geoffreerd: een heldere uit eenzetting van alle nieuwe vormen van onderwijs die ook Leiden bin nenkort krijgt. Wie verstandig is, gooit het blad niet ongelezen weg. Of om het an ders te zeggen: deze krant kunt u niet missen geen jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7