KRACHTTOER: DAG VAN 10 MILJOEN BRODEN Koopkracht lonen steeg in vier jaar met 20 procent Te lage winsten beknotten onze welvaartskansen Commentaren Werkgevers: Reden tot voldoening Spaarloon ondoelmatig Acht jaar geëist voor moord op echtgenoot WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 Die drukkevrije, laatste dagen... Minister De Block: „Conjunctuur is niet ongunstig'' DE SPAANSE SINAASAPPELEN zijn er weer Flukver* uil Span]* (na 48 uur al op uw tafelboor- Ir. J. Bosma, voorzitter van het Centraal sociaal werkgeversverbond, noemde dit gisteren in de algemene ledenvergadering een beduidende verschuiving in de inkomensverde ling, waarvan hij meer voldoening in werknemerskring had verwacht. Over de dividenden, die over het algemeen niet veel zijn teruggelopen, zei de heer Bosma, dat deze niet al tijd een juiste maatstaf zijn voor de ontwikkeling van de winst en de winstmarge. Gelijke dividenden bete kenen tengevolge van de waardeda ling van het geld lagere dividenden Fusie liberale werkgeversverbonden (Van onze sociaal-economische redactie) ARNHEM De beide liberale werkgeversverbonden VNW (Verbond van Nederlandse werkgevers) en CSWV (Cen traal sociaal werkgeversver- Betrekkelijk TJET is met opiniepeilingen in Ame- rika als in andere landen, waar men van deze onderzoekmethode ge bruik maakt: men kan er vele kan ten mee uit. Steekproeven worden meestal geno men na belangrijke gebeurtenissen en de uitkomst ervan blijkt vaak snel achterhaald. Dat geldt ook voor de populariteit van president Johnson en diens Viet- nambeleid. Volgens de jongste Har- ris-proef is Johnson weer aan de winnende hand. De president zal echter de eerste zijn die beseft, hoe betrekkelijk de winst kan zijn die uit de gegevens naar Hier staat tegenover, dat ook cijfers die op een bepaald ogenblik verlies aangeven met eenzelfde terughou dendheid bezien moeten worden. In een tv-interview heeft senator Bob Kennedy bepaald geen aan- hanger van Johnson over de be trekkelijkheid van dergelijke cijfers geen misverstand laten bestaan. Regeling QPVALLEND is dat bijna 60% der Amerikanen volgens de Harris- proef de strijd wil laten voortduren, totdat door onderhandelingen een regeling wordt getroffen. Voor een deel kan dit verhoogde percentage worden toegeschreven aan onverkwikkelijke demonstraties, die men ziet als het in de steek laten van „de jongens in Vietnam". Een nieuwe opiniepeiling kan na het optreden van McCarthy als te genkandidaat van Johnson en het af treden van minister van defensie McNamara interessante cijfers te zien geven. Men moet echter geen voorbarige conclusies trekken. Want ook al gaat het volgend jaar in Vietnam niet naar de wens van de Amerikanen, dan staat nog niet vast, dat zij John son de rug zullen toekeren. Mogelijkheid ryE naderende feestdagen bieden president Johnson gelegenheid, tijdens een bestand opnieuw de ver meende bereidheid te toetsen, die bij Hanoi ten aanzien van onderhande lingen zou bestaan. Er zijn aanwijzingen dat Amerika ook contact heeft gezocht met ver tegenwoordigers van het Zuidviet- namese Nationale bevrijdingsfront, de politieke organisatie van de Viet- De autoriteiten te Saigon, die er niet over te spreken zijn, hebben deze contacten aan het licht gebracht. De vraag is nu, hoe Noord-Vietnam op deze nieuwe ontwikkeling zal reage- De mogelijkheden voor een politieke oplossing van het conflict zijn in be ginsel aanwezig. Blijft de vraag, of alle betrokken partijen voldoende willen geven-en-1 nemen om een akkoord te bereiken. (Van onze sociaal-economische redactie) ARNHEM In de afgelopen vier jaar is het reële inkomen van de werknemers in Nederland gestegen met ruim 20 pet. De lonen gingen bruto 45 pet omhoog en de prqzen ongeveer 22 pet. Voor de werkgevers stegen de loonkosten per werknemer met circa 52 pet. De arbeidsproduktiviteit, die toenam met 20 pet, bleef hierbij dus ver achter. en bovendien is veel van deze divi denden verdiend bij ondernemingen in het buitenland. Er zijn al bedrijfstakken in Neder land. waarvan het loonniveau be hoort tot het hoogste in West-Europa. Het grote belang van de vrije loon politiek voor 1968 noemde de heer Bosma de kans om te komen tot een grotere differentiatie; een betere afstemming van de lonen op de resultaten in de bedrijven. Hij waarschuwde er voor, niet de consumptie te stimuleren om zo werkgelegenheid te creëren, want een dergelijke consumptie gaat ten koste van de noodzakelijke investe- Geen spaarloon Het door de vakbeweging voor gestelde spaarloon wees hij als on doelmatig van de hand. Of het nu ingehouden of uitbetaald loon is, in beide gevallen is het een normale kostenfactor, die de kostprijs ver hoogt en de concurrentiepositie ver zwakt. Ingehouden winsten zijn ook nog dikwijls schijnwinsten, wanneer zij niet tot verhoging van de rentabi liteit leiden. Bepaalde kostenfactoren zijn dan te laag getaxeerd. De heer Bosma noemde het onjuist, dat werknemers een deel van inge houden winsten claimen, zonder dat zij weten of deze winsten tot een hoger rendement zullen leiden. Ook zonder spaarloon profiteren de werknemers van ingehouden winsten, aldus de heer Bosma, want deze winsten dienen om het toekomstige inkomen zowel van kapitaalverschaf fers als van werknemers te doen groeien. Zij bezorgdheid sprak de heer Bosma uit over de stijging van de kosten van sociale verzekering in drie jaar tijds van 6,1 miljard tot 10,2 miljard gulden of met 67 pet. De voorzieningen zelf zijn prachtig, maar achter het rendement van de vele miljarden guldens zette hij een groot vraagteken. Hij twijfelde aan het kostenbesef van velen, die bij de besteding van de gelden betrokken zijn. Hij zou verzekerden een eigen risico willen laten dragen om onno dig beroep op bepaalde voorzieningen te voorkomen. De heer Bosma verklaarde zich be reid aan de begrippen overleg en de- bond) smelten op 1 januari 1968 samen tot het Verband van Nederlandse ondernemingen (VNO). De bestuursleden van de twee verbonden zullen samen het bestuur van het VNO vor men. Na verloop van tijd wordt een nieuw bestuur gekozen. Ook de secretariaten worden samen gevoegd. Het VNO hoopt de samenwer king met de confessionele or ganisaties in de Raad van Ne derlandse werkgeversverbonden voort te zetten en uit te bouwen. In de algemene, ledenvergadering van het VNW en het CSWV deed de heer W. Bruynzeel (voorzitter VNW) hiervan hedenmiddag mededeling. Na de federatie van r.k. en prot. chr. werkgevers en de samenwerking van de r.k. en prot. chr. middenstand is dit thans de derde concentratie van organisaties in de Nederlandse on dernemerswereld. In zijn rede vroeg de heer Bruyn zeel grote aandacht voor de ongunsti ge winstpositie van de Nederlandse ondernemingen. Uitgedrukt in gul dens van gelijke koopkracht is de rente en winst van de Industriële be drijven ln Nederland sinds 1960 ge daald van 4,3 miljard tot 3,6 miljard gulden per jaar, een daling van 16 pet. Hoewel er een grotere behoefte Is aan winst ter financiering van in vesteringen om de bevolkingsgroei en de concurrentie op te vangen, is er juist een tegengestelde ontwikkeling De dalende winsten hebben de animo om te Investeren verminderd. Minder ivinst De heer Briiynzeel vond dit funest, omdat voor de financiering van de groei van onze economie winst nodig is. In Amerika is het nationaal inko men per hoofd van de bevolking twee maal zo hoog «ils in Nederland. Hier nemen de winsten af, dalen de investeringen en komt de welvaarts groei in gedrang. Om in een modern bedrijf een man meer aan het werk te zetten is ƒ40.000 of meer nodig. Afnemende groei betekent op den duur afnemende concurrentiekracht. „Winst is niet iets waartegen gea geerd moet worden, zoals nog wel eens gebeurt, maar het is de noodza kelijke voorwaarde om een gezond bedrijfsleven en daardoor een gezon de welvaart op te bouwen", zo meen de de heer Bruynzeel. In de laatste 7 jaar zijn de op brengsten van de vennootschapsbe lasting veel sterker gestegen dan de winsten van het bedrijfsleven. Oorza ken waren de versnelde heffingen minder vervroegde afschrijvingen en toeneming van belastingdruk door in flatie. Op de verminderde winst drukte ook nog een zwaardere be lasting. Fiscale maatregelen, die de in vesteringen moeten bevorderen zijn niet hersteld en de nieuwe omzetbe lasting stelt Nederland achter bij Frankrijk. De heer Bruynzeel zei, er zich over te verheugen, dat een aantal onder nemers bereid is zich als vertrou wenslieden beschikbaar te stellen om te bemiddelen binnen besturen van ondernemingen, waar moeiljkheden zijn gerezen. Prins de Bourbon Parma overleden CANNES In zijn woning bij Cannes is in de nacht van maandag op dinsdag op 67-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden prins Lode- wijk de Bourbon Parma, zwager van. ex-koning Umberto van Italië en verwant aan verscheidene Europese koninklijke families. Prins Lodewijk was een zoon van prins Robert, directe afstammeling van de Spaanse koning Philips de Vierde, en de Por tugese prinses Maria de Braganza. ARNHEM Afgezien van het werkloosheidscijfer van honderddui zend waarvan hij niet „aarzelde te zeggen dat het te hoog was" ipeent minister De Block van Economische zaken, dat de ontwikkeling van de conjunctuur gunstiger is dan wordt verwacht. De heer De Block zei dit tot de gecombineerde vergadering van het Verbond van Nederlandse Werkge vers in Nederland en het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond. Er zijn verscheidene lichtpunten: de betalingsbalans zal eindelijk weer een positief saldo laten zien, de pro- duktie van bedrijven zal dit jaar waarschijnlijk met vijf procent toe nemen, en de arbeidsproduktiviteit in de bedrijven met niet minder dan zes procent. Er is iets meer ruimte voor in vesteringen en op grond van de laatste gegevens is te verwachten, dat de prijzen in 1967 met 3 tot 3,5 procent zullen stijgen. Begin dit jaar verwachtte men nog 4,5 procent; de reële loonstijging is achteraf dus een procent hoger. De heer De Block verwachtte niet, dat we weer in zo'n hausse terecht zullen komen als in de periode 1959-1966. De situatie zal meer zijn zoals die van vandaag en dat zal voor ondernemers inhouden dat zij meer dan vroeger moeite zullen hebben af zet voor hun produkten te vinden. Hard werken wordt het parool. PUNTEARENA (Chili) Britse, Argentijnse en Chiieense metereo- logen en technici hebben hun bases op het eiland Deception ontruimd in verband met een krachtige vulkanische uitbarsting. De Britse en Chileense bases zouden bijna geheel verwoest zijn. De evacuatie geschied de per hefschroefvliegtuig. legatie van verantwoordelijkheid in het bedrijf meer inhoud te geven. Op het gebied van de hnenselijke verhou dingen, van overleg, van taakverde ling zouden de werkgevers zelf initi atieven moeten ontplooien, zoals dit in enkele gevallen reeds gebeurt. Hij dacht vooral aan goed werkende on dernemingsraden. Hij wilde zich wel wagen aan experimenten (nog meer delegatie van bevoegdheden), al is men bij voorbaat niet zeker van suc ces. Bij de mislukte poging van de werkgevers tot een gesprek met de regering over de overheidssalarissen, ging het niet om de omvang van de salarisverhoging voor 1968. maar om de te kiezen methodiek met het oog op het gevaar van een algemene toonbeweging. De heer Bosma noem de het merkwaardig, dat voor som mige leden van een bond van over heidspersoneel er geen t.v.- en radio kanalen genoeg waren om tegen een gesprek tussen werkgevers en over heid te protesteren. De poging werd verkeerd uitgelegd, de gemoederen geraakten emotioneel, terwijl het juist ging om een goede zakelijke be nadering in ietiers belang, aldus de voorzitter van het CSWV. U (Van onze sociaal-economische redactie) TRECHT De laatste week van het jaar wordt voor de brood bezorgers en de melkslijters een krachttoer. De broodbezor gers zullen het moeten presteren op zaterdag 23 december hun clientele brood te bezorgen voor tenminste 4 dagen. Dat hiervoor ook in de bakkerijen en in de broodfabrieken onder hoogspanning gewerkt moet worden laat zich begrijpen. In Nederland moeten voor de meer dan twaalf miljoen inwoners per dag ongeveer 3.500.000 broden bezorgd of bij de bakker afgehaald worden. Za terdag 23 december moeten er zo leert de ervaring ongeveer tien min. broden aan de man worden gebracht plus het bijzondere brood, dat juist met deze dagen nog veel extra verkocht wordt. Uren overwerk Voor de bakkers en broodbezorgers betekent dit vele uren overwerk. Op zaterdag 30 december krijgt men nog een kleine herhaling. Dan moet voor drie dagen brood geproduceerd en af geleverd worden, maar de beroemde Nederlandse oliebollen, die nog veel door de huisvrouw thuis gebakken worden, vervangen dan een groot deel van de broodconsumptie. Bij de minister van sociale zaken heeft het Nederlandse bakkersbedrijf evenals voorgaande jaren ontheffing van het werktijdenbesluit gevraagd om in deze dagen 's morgens vroeger dan 5 uur met de produktie en 's werd Zwarte Piet ivitte bruid Dat geleuter over „eeuwenoud" rondom mijn persoon ben ik zat, zei gisteren een Sinterklaas in Gouda. Om zijn vooruitstrevend heid te tonen doorbrak hij (al vast?) het celibaat, door op zijn verjaardag (alsnog) in het hu welijk te treden. Tot stomme verbazing van de scholieren van het christelijk lyceum aan de Heemskerkstraat, die daar geens zins op voorbereid waren, ver scheen hij niet in gezelschap van zijn zwarte Piet, maar van zijn sneeuwwitte, kersverse bruid by de school. Een aantal leerlingen twijfelde echter aan de echtheid van Sin terklaas: men meende in hem een bekende leraar te zien. Vers houden Het vershouden van het brood wordt bevorderd door het enige tijd in de dicpvriesruimte van de koel kast te leggen en het verder ln de gewone koelruimte te bewaren. Voor tijdige ontdooiing dient het brood de avond voor de dag van gebruik uit de koelkast gehaald te worden. Vol gens deskundigen is een broodtrom mel voor het bewaren van brood een „onding". Het zoveel mogelijk vers houden van het brood is belangrijk, omdat velen op woensdagmorgen 27 decem ber niet voor acht uur vers brood in huis zullen hebben, zodat ook dan nog het brood van zaterdag in zo goed mogelijk staat moet zijn. Een dringend verzoek van de broodbezor gers aan het publiek: Probeert U de bezorger op zaterdag 23 december zo snel mogelijk te helpen, want hij staat voor een bijna onmogelijke taak. Melkhandel Hetzelfde geldt voor de melkslijter, al zal de bezorging zich hier niet zo sterk op één dag toespitsen. Melk in flessen of andere verpakking kan ook reeds op donderdag en vrijdag voor de Kerstdagen worden ingekocht, waardoor de bezorging op zaterdag 23 december kan worden ontlast. Gemiddeld bezorgt de melkslijter in Nederland per dag 400 liter melk, waar dan bijprodukten als yoghurt, vla, pap, jam, margarine, eieren enz. nog bijkomen. Op zaterdag 23 decem ber kan dit oplopen tot 1500 liter en meer. Het tijdig betrekken van een voor raadje flessen melk en het kopen van artikelen, die in de koelkast bewaard kunnen blijven, bevordert de goede gang van zaken. De melkslijter, die zich op zaterdag veelal toch van hulpjes moet bedienen om op tijd klaar te komen, zal tegen de Kerst dagen de medewerking nodig hebben van alle consumenten. Vandaag is eigenlijk niet anders dan de dag na gisteren. Voor som migen eventjes uitslapen, voor de winkels eindeloze ruilpartijen, voor de huisvrouwen opruimen en voor de kinderen de eerste vreugden en de eerste smarten van het nieuwe speelgoed, dat vol verrassingen maar ook dikwijls snel vol manke menten is. Vanmorgen heb ik het cadeautje gevonden, dat weken geleden met geestdrift ingekocht was. Helaas gisteren was het onvindbaar. Hoe meer ik zocht des te erger werd de chaos en des te onmogelijker kon ik me herinneren waar ter wereld ik het gestopt kon hebben. Vanmorgen, toen ik helemaal niet meer zocht, lag het opeens voor mijn neus. Heel gewoon onder de map met geschriften, die me altijd nog eens tot een stukje moeten inspireren, maar nooit aan bod ko- baard en zich gehuld in dennegroen, schitter-glitter en wattensneeuw. De marsepein gebitten en fopboekjes zijn verdwenen en zilveren en rode denne-appels omhullen nu het snoepgoed. Boterletters zijn de eerste kerst kransen geworden. De kaarsen rij zen op als grillige stalagmieten. Zo na Nieuwjaar moet al wat met het winkelbedrijf te maken heeft wel volslagen uitgeput zijn. En toch moet men dan alweer doorstomen naar de uitverkoop- Na de uitverkoop de nieuwe mode door Parijs gedicteerd en dan op naar de examentijd. Het zal zaak zijn inmiddels zich te bezinnen op de plannen voor de zomervakantie. Wie daarvan terugkomt vindt de eerste speculaasjes al op zijn boter- Het is allemaal wel hollen om het bij te houden. Nergens willen we iets van mis sen. Bij elk hoogtepunt, dat we ge haald hebben, halen we eens diep adem. Zeggen: „Blij dat het voorbij is" en stellen ons opnieuw aan de startlijn op. Waarom? Misschien wel omdat juist die spanning er de pit ln houdt. Neem nu de dichtader, die alleen geopend kan worden op de aller laatste dag, zo niet in het aller laatste uur van 5 december. Wie weet op koekepan, vlinderdas en zakagenda nu nog een rijmwoord te vinden? Gisteren lukte het toch. Driehonderdvijfenzestig volle dagen van dit jaar moeten we weer wach ten, vierentwintig uur langer dan an dere jaren, want 1968 is een schrik keljaar. Heel even uithijgen mag ..Hij ivas als een beest voor ons gezin'' DEN HAAG Acht jaar ge vangenisstraf met aftrek ter zake van moord op haar echt genoot, zo luitje de eis van de Haagse officier van justitie tegen de 48-jarige Jacoba de N. Op 3 september '66, de verjaardag van het slachtoffer, had zij en haar 18-jarige zoon met behulp van een pipet druppels vergif in een flesje bier gedaan en dat vervolgens naast de man resp. vader neergezet. Hij dronk ervan gleed vrijwel ogenblik kelijk van zijn stoel en was binnen een kwartier dood. „Hij was als een beest voor ons gezin. Hij mishandelde mij en de kinderen. Wij hadden geen leven, wat moet je doen", luidde het ver weer van de vrouw. „Uw gedrag was anders ook niet zoals het behoort", reageerde de president. „Uw man moge dan geen voorbeeldig echtgenoot zijn geweest en u en de kinderen hebben mishan deld, maar uw leven was ook niet onberispelijk". Het gezin telde dertien kinderen, van wie nog negen thuis woonden ten tijde van de moord. Vier waren onder voogdij van de kinderbescher ming geplaatst. Overigens trachtte de vrouw her haaldelijk de grootste schuld te schuiven op haar 18-jarige zoon, die in juni al werd veroordeeld tot een gevangenisstraf en ter beschikking- deplichtigheid. Omdat de vrouw toen ziek was moest de zaak worden aangehouden, zodat de rechtbank stelling van de regering wegens me- pas gisteren zich weer met de kwes tie kon bezighouden. Volgens de verklaring van de vrouw had haar zoon verscheidene malen de mogelijkheid geopperd zijn vader door vergif om het leven te brengen, door haar het verhaal te vertellen een landbouwvergif was overleden. „Hij vertelde dat verhaal telkens opnieuw, en ik begreep wel waar hij op doelde", aldus de vrouw. Een week voor de laatste verjaar dag van de vader op 2 september zou de zoon opnieuw toespelingen op ver giftiging hebben gemaakt, vertelde de moeder ter zitting. ..Ik zei dat hij dan maar wat mee moest brengen". De zoon werkte namelijk bij een tuinder in Pijnacker- Omstreeks tien uur op de bewuste avond kwam hij thuis. Het verjaar dagsfeest was toen in volle gang. Er werd gedronken en gedanst Tijdens het feest gaf de zoon zijn moeder een flesje met vergif, die het voorlo pig in een lade van het dressoir zette. „Ik raakte zelf dronken en wist am per wat ik deed", vertelde zij. Omstreeks middernacht zou haar zoon haar een wenk hebben gegeven om mee naar de slaapkamer te gaan. Daar werden -met een pipet wat druppels in het bierflesje gegoten, dat naast het slachtoffer werd neer gezet. Hij dronk ervan en was binnen een kwartier dood. In een psychiatrisch rapport wordt zij volledig toerekeningsvatbaar ge acht, zij het op het moment van het plegen van de moord in verminderde mate. Zij ontkende reeds eerder het plan te hebben gehad haar man uit de weg te ruimen. Het was het tweede huwelijk van de vrouw. De officier van justitie hield haar voor, dat haar eerste hu welijk was mislukt door het slechte leven, dat zij leidde en dat zij dat ook i n haar tweede huwelijk had voortgezet. Overigens meende de of ficier dat de vrouw toch ook wel het gevoel koesterde de kinderen tegen de vader te moeten beschermen. De verdediger wees op de moeilijke huiselijke omstandigheden, die zijns Inziens de voornaamste rol hebben gespeeld, en bepleitte de uiterste cle mentie. (Advertentie) Met roken ophouden is gemakkelijk geworden en bespaart 550,- NEW YORK Het „Anti-Tobacco Pro paganda Center" deelt mede, dat men thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich rekenschap van te geven, dank zij een tablet, dat gelei delijk de behoefte aan nicotine doet ver dwijnen. Dank zy dit tablet zijn duizen den Amerikaanse. Duitse, Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, defini tief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 verstokt! rokers, waaronder talrijke artsen. Resul taat: 88.648 van hen (oftewel 92,8%) hielden op met roken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven kopen bespaart men jaarlijks ongeveer 550,—. Rokers, die op hun beurt het r zouden willen laten, worden uitgenodigd zich rechtstreeks te richten tot het Anti- Tabak Propaganda Centrum (afld. 265/A), Brugstraat 44, Postbus 123, Roosendaal, lehoeven hiertoe slechts een envelop hun naam en adres aan deze organi satie te zenden. Het geheel is gratis. DAG HAAR, ZEI WALLY Wally Tax, lid van de Amster damse popgroep The Outsiders, is zijn lange haren kwijt. Tijdens het NCRV-programma Twien zette de Amstelveense kapper Folkertsma gisteravond driftig de schaar in de door vele fans zo bewonderde lokken. Wally moet nu wel het gevoel hebben of hij met een kaal hoofd door de wereld gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5