Weekagenda Gemeenlandshuis over drie jaar in oude luister Ds. P. Kloek 25 jaar predikant Voorgevel naar bestek van 1597 Opheffing Kikkerpolder en polder Marendijk Koninklijk silver en lof van Sint voor jubilaris Groot subsidie voor sporthal Bosh.laan Grote show met 1000 dieren in Gehoorzaal ME UWE LEIDSE COURANT WOENSDAG DECEMBER 19BT Woensdag (6 december) Pieterskerk. 7.15 uur: avondgebed. Stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur so ciale raadsvrouw. Museum Volkenkunde, 8.15 uur: H. D. van Goudoever over christendom en anthroposofie. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Rott. Toneel met „Mimicry". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 u.: Residentie-Orkest, met Hans Henke- mans, piano. Donderdag (7 december) Stadhuis, 7.30 uur: vergadering ge meenteraad (begroting). Haagweg 14: tentoonstelling Avibus, 8 tot 10 uur. DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: Virginia Shuey, alt, m.m.v. Bruno Was- sil, piano. SCHEVENINGEN Circus-theater, 8 uur: Ned. Operastichting met „II Tro- vatóre" van Verdi. Vrijdag (8 december) Stadhuis, 2 en 7.30 uur: vergadering gemeenteraad (begroting). Het Boshuis, achter Hoflaan 74, 7 uur: ruilclub voor verzamelaars. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tie nersociëteit. Gehoorzaal, 8 uur: Chr. Oratorium vereniging Con Amore, Le Roi David van Honegger en Gloria van Poulenc. Foyer en kleine zaal Gehoorzaal, 8 uur: pluimvee- en konijnententoonstel ling L.P.K.V. Haagweg 14: tentoonstelling Avibus, to tot 22 uur. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Yerma". Zaterdag (9 december) Vestestaat 40, 8 uur: Micro-theater, Imperium, De Herbergierster, voor kaarten tel. 01710-32754. Gehoorzaal, 2 uur: herdenkingsbij eenkomst 75-jarig bestaan St. Elisa- beth-ziekenhuis, 4.30 tot 6.30 uur: re ceptie in ziekenhuis. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid den- en ouderensociëteit. Breestraat 85, 3 tot 4.30 uur: afd. Lei den Ned. Reisvereniging, afscheidsre ceptie M. Blitz. Foyer en kleine zaal, 10 uur voorm.: pluimvee- en konijnen tentoonstelling L.P.K.V. Haagweg 14: tentoonstelling Avibus, to tot 22 uur. OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 tot 5.30 uur: schaaksociëteit Palamedes. Boshuis, achter Hoflaan 74: CJV Jong-Leiden, knots- of knudde-avond, Zondag (10 dec.) Haagweg 14: tentoonstelling Avibus, 10 tot 19 uur. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zuid- West, Brahmslaan 20. tel. 21522. De Oegstgeestse Apotheek is geopend. (18 jaar). Lido (2.30, 7 er wagon (14 jaar). Luxor (2.30, 7 e Nudi (18 jaar). Rex (2.30,7.15 er i de 3 9.15 uur): The war 1 9.15 uur): Scandali 9.15 uur): De piraat i (14 jaar). 9.15 uur): Zo heer- Studio (2. lijk rustig (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een seksbom aan een parachute (18 jaar). Films van donderdag af Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): De duivelsdans (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur); Geheim agent in Casablanca tl4 jaar). Luxor (2,30 7, en 9.15 uur): Vrouwen •in het donker (18 jaar). Studio (2.30 7 en 9.15 uur): Het tien de slachtoffer (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Agent X 77. opdracht moord (14 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Het gaat over vrouwen (18 jaar). Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4, MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag; zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zater dag: zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal. Oude Singel: op werkdagen van 10 tot 5 u.: zondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. kassen zaterdags en zondags ge- Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijn op de volgende tijden geopend: Lindestraat 1 b: maandag gesloten, dinsdag 911.15 u. en 13.3017.15 u., woensdag gesloten, donderdag 13.30— 18.15 u., vrijdag 911.15 u. en 13.30— 18.45 u.,-zaterdag 811.15 u. en 13.30 16.30 u. Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 811.15 en 13.30—17.15 u., donderdag 8.30—11.15 en 13.30—18.15 u., vrijdag 8.30—11.15 u. en 13.30—18.45 u., zaterdag 7.30—11.15 en 13.30—16.30 u. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: tentoonstelling boekver zorging, grafiek en tekeningen Kurt Löb. van 25 nov. tot 7 jan., dag. 10 tot :6 uur. zondags 13 tot 16 uur. Breestraat 119: Galerie Hans Vink, Restauratiekosten ruim 1,5 miljoen gulden LEIDEN De verenigde verga dering van Rijnland heeft besloten de restauratie van het gemeenlands huis aan de Breestraat te voltooien. Na afronding van de werkzaam heden aan zijgevels, daken en bin nenplaatsgedeelte, inclusief het trap penhuis, zal nu in de loop van het komende jaar het zwaartepunt wor den verlegd naar de voorkant. Onder meer zal de voorgevel, die in de loop der eeuwen werd verminkt, geheel worden teruggebracht in de staat, die het bewaarde bouwbestek van 1597 aangeeft De in de vorige eeuw aangebracht niet passende buitenste halve steen zal worden vervangen, het zandsteen wordt bijgehakt, terwijl opnieuw kruiskozijnen, luiken en klein glas worden aangebracht. Volgens de nadere, door archi tect ir. Kruger te Voorburg in overleg met Monumentenzorg opgestelde plannen, zal het ge bouw over ongeveer drie jaar geheel in oude luister zijn her steld. Met inbegrip van hetgeen reeds is verricht en van bijkomende werken, zoals vernieuwing van centrale ver warming en verlichting, worden de totaalkosten geraamd op 1.600.000. Daarvan zal na aftrek van de te ver wachten subsidies vijf tot zes-en- een-halve ton ten laste van het hoog heemraadschap blijven. Reeds bijna drie jaar is het ge meenlandshuis in restauratie, maar omdat ondanks principe-toezeggin gen nog steeds geen subsidie werd ontvangen, begon men zich af te vragen of het niet beter was de voortzetting van de restauratie uit te stellen. Dit in verband met de steeds stijgende voorfinancierings kosten. Inmiddels is van Monumentenzorg evenwel de positieve toezegging ont vangen, dat de rijkssubsidiegelden ingaande 1968 zullen gaan vloeien. LEIDEN Ds. P. Kloek, predikant van de Hervormde wgkgemeente Staalwijk, hoopt op 20 december 25 jaar predikant te zijn. Op 14 decem ber zal in het wijkgebouw aan de Herenstraat een receptie worden ge houden, die om half 8 begint en om 10 uur eindigt. Enige tijd geleden werd, om dit jubileum luister bg te zetten, een actiecomité in het leven geroepen, dat de gehele wykgemeente bij de voorbereiding heeft be trokken. Namens dit comité zal die avond een geschenk aan ds. en me vrouw Kloek worden aangeboden. Ds. en mevrouw Kloek zijn ook 25 jaar getrouwd. Dat is op 8 decem ber aL Zij hebben de wens te ken nen gegeven, de viering daarvan uitsluitend tot de familiekring te beperken. Op zondag 17 december hoopt ds. Kloek voor te gaan in een dóenst in de Vredeskerk. Ook na deze dienst drie in het teken van de dankbaar heid voor beide jubilea zal staan, zal er gelegenheid zijn, ds. en me vrouw Kloek gelukwensen aan te Centrale plaats Ds. Kloek neemt in de Leidse herv. gemeente een centrale plaats in. Niet alleen door zijn voorzit terschap van de oentrale kerkeraad maar ook door het feit dat hij deze gemeente ai zo lange tijd dLienl Hij kwam hier in 1950 als opvolger van ds. D. Kuilman. Daar komt nog bij, daft ds. Kloek, die dn zijn ar beid het pastoraat een vooraan staande plaats heeft toegekend, in de gezinnen van de grote wijkgemeen- te Staalwijk een vertrouwde en ge ziene figuur is. Om zijn trouwe huisbezoek mag hij terecht worden geprezen. Ds. Kloek werd in 1916 geboren. Zijn vader was ook predikant. In 1942 werd hij kandidaat in de herv. kerk. Na hulppredikant in Feije- noord te zijn geweest, werd hij in Visvliet, op de grens van Friesland en Groningen tot predikant beves tigd. Deze gemeente heeft hij vier jaar gediend. Hij verwisselde haar in 1946 voor Windesheim in Over ijssel. Weer vier jaar later volgde Leiden, waar hij ds. Kuilman, aan wie nog steeds velen goede heninne- ringen bewaren, opvolgde. In de tijd van ds. Kloek werd het gebouw Staalwijk inwendig gemoderniseerd. Het is het centrum van een opge wekt wijkgemeen/televen. Mevrouw Kloek staat haar man in het wijkgemeentewerk trouw ter zijde, voorzover dat haar naast de zorg voor haar gezin mogelijk is. Van een vrouwengroep is zij voor zitster. Ongetwijfeld zullen velen zich op 14 december naar Staalwijk en op 17 december naar de Vredeskerk be geven om ds. en mevrouw Kloek te betuigen hoezeer hun aanwezigheid LEIDEN Aangezien de Kikker polder, drie dieel uitmaakt van het gebied van de gemeenten Leiden en Oegstgeest, zijn agrarische karak ter vrijwel geheel heeft verloren, ligt het in het voornemen van GS om aan de Prov. Staten een voorstel te doen tot opheffing van deze pol der. Daartoe dient tevonen een over eenkomst van beide gemeenten met de Kikkerpolder tot stand te komen, betreffende de overneming door de gemeenten Leiden en Oegst geest, van de waterstaatkundige zorg, de eigendommen en de overige rechten, alsmede de lasten en ver plichtingen. De in de polder gelegen gronden zijn grotendeels bestemd voor re creatieve doeleinden, zoals een aan tal sportvelden, het heempark een bospark en een ijsbaan. Voorts leidt het tracé van de in aanleg zijnde Oegstgeesterweg door het gebied van de polder. Het gedeelte van de polder dat de gemeente Leiden in eigendom toebehoort Ls verreweg het •grootst; de gemeente Oegstgeest is slechts eigenaresse van het ijsbaan- terrein. Tot de eigendommen van Leiden behoort ook de windwatermolen van de polder, staande nabij de Haarlem mertrekvaart. Hoewel ook deze mo len nog van betekenis voor de wa terbeheersing. wordt de bemaling van de polder in hoofdzaak gere geld door de van een elektnische hulpaandrijvinig voorziene windmo len van de aangrenzende polder Ma rendijk. Door de ontpoldering van de Kik kerpolder en de voorgenomen ophef fing van de polder Marendijk zal in de kostenverdeling geen wijziging komen. Beide molens zullen voor de toekomst behouden wonden, zij het echter, dat binnen het kader van de uitbreiding van het complex sport velden nadere voorzieningen ten aanzien van de bemalingsinstallatie zullen worden getroffen B en W van Oegstgeest kunnen zich verenigen met de overeen komsten betreffende de ontpoldering van de Kikkerpolder en de voort zetting van de bemaling van het Oegstgeester gebied van de polder door Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 1 december —Doet. e: gen.: mej. B A van Bargen (Den T Göpner (Dei J Post (Leidei jet. ex Ned. recht: de heer E B v d srgh (Breda): prop. ex. godgeleerdheid: De achterzijde van het gemeen landshuis waarvan de restaura tie thans nagenoeg is voltooid. Nu gaat men een begin maken met de voorgevel. Foto N. van der Horst. Gerti Bierenbrood-pot bij Van déis VTftf LEIDEN Bij Galerie Van der Vlist 'exposeert van 15 december tot en met 6 januari Gentii Bierenbrood- spoft. De tentoonstelling wordt vrij dagavond 15 december om negen u. geopend. LEIDEN Gisteren is de heer P. J. Schouten onderscheiden met de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden zilveren eremedail le in verband met zijn veertigjarig arbeidsjubileum in dienst van de Rotogravure. In de bedrijfskantine werd de medaille hem uitgereikt door bur gemeester Van der Willigen, die de trouw van de jubilaris ten voor beeld stelde. Hij zei, dat de waar dering eigenlijk twee kanten uit moet. De bedrijfsleiding zal name lijk ongetwijfeld voor goede werk omstandigheden hebben gezorgd. Directeur mr P. C. H. Coebergh prees de jubilaris om de manier waarop hij service pleegt te verle nen. om zijn accuratesse en om zijn doortastendheid. De directeur overhandigde hem de bij de ko ninklijke onderscheiding behorende draagmedaille, een portefeuille met AGENDA LEIDSE GEMEENTERAAD LEIDEN De agenda voor de maandag 18 december om half 8 te houden gemeenteraadsvergadering luidt als volgt: Voorstel om de heer J. J. van Riesen overeenkomstig zijn verzoek te ontheffen van het lid maatschap van het bestuur van de Stichting Leidse Avand-HBS; om mevr. drs. E. S. F. de Jong-Feteris overeenkomstig haar verzoek te ont heffen van de functie van eerste onderdirectrice van de Louise de Coligny-scholengemeenschap; be noeming van een lid van het bestuur van de Stichting Maatschappelijk Contactorgaan Leiden; benoeming van een lid van het bestuur van de Stichting Leidse Avond-HBS; aan wijzing van een eerste onder-direc trice en van een tweede onderdirec teur van de Louise de Coligny- scholengemeenschap; pre-advies op het verzoek van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onder wijs om medewerking voor het ver beteren van de verlichting in de les lokalen van zijn school voor g.l.o. aan de Pasteurstraat 2; pre-advies op het verzoek van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk On derwijs om medewerking voor de aanschaffing van een bandrecorder met een geluidsband ten behoeve van zijn school voor g.l.o. aan de Sumatrastraat 195 (gunstig advies); voorstel tot instandhouding van de openbare school aan de Zuidsingel; voorstel inzake het toekennen van een vergoeding aan de leden van de Huisvestingscommissie en van de Vorderingscommissie in artikel 8, voor het bijwonen van de vergaderingen van deze commissies; voorstel inzake verhoging van het bedrag der vergoeding, die de leden van de raad van bestuur van het in dustrieschap de Grote Polder genie ten voor het bijwonen van de ver gaderingen; voorstel inzake ontbin ding van de pachtovereenkomst be treffende percelen weiland c.a. in de Broek- en Simontjespolder; in zake de ontpoldering van de Kik kerpolder; tot het vaststellen van een verordening met betrekking tot het kamperen en het exploiteren van kampeerplaatsen in Leiden. LEIDEN Burgemeester en Wethouders hebben van de Nederlandse Sportfederatie bericht ontvangen, dat deze organisatie een subsidie van 125.000 verleent voor de bouw van de twee-in-een sporthal aan de Bos- huizerlaan. Het gaat hierbij om een bedrag van 50.000 a fonds perdu en een renteloos voorschot van 75.000. LEIDEN Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereni ging houdt de L.P.K.V. in de Stads gehoorzaal op vrijdag, zaterdag en zondag een grote show van pluim vee, konijnen, cavia's en kleurmui- zen. De afdeling pluimvee telt tien tentoonstelling toegepaste kunst, wer ken van Rein Dool, Joop van Kralin- gen, Fer Hakkaart en Will Tweehuy- sen (t.e.m. 16 december, dinsdag t.e.m. zaterdag van 9 tot 6 uur). De Lakenhal: tentoonstelling Spelen en Lezen, antiek kinderspeelgoed uit de verzameling Caljé-van Gulak en oude kinderboeken en kinderprenten uit de verzameling J de Koning, 25 okt. tot 10 dec., dageliiks 10 tot 4 uur. zondags 1 tot 4 uur Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg: ten toonstelling schilderijen Heinrich Pran ger, tot 23 december, dagelijks 2 tot 6 uur, zondag en maandag gesloten. Galerie Van der Vlist. Botermarkt 3: werkvan Corstiaan de Vries, tot 16 december. tallen rassen van grote hoenders en dwerghoenders. Verder is vooral de afdeling fa zanten. kalkoenen en parelhoenders uniek. Bij de sierduiven zijn zo'n veertig rassen in verschillende kleurschakeringen te bewonderen. De afdeling pelsdieren heeft als grote rassen vlaamse reuzen, als middenrassen Weners, Alaska's en Gouwenaars en als kleine rassen de Hollanders. De koning van de konijnen 'Rex met zijn fluweel achtige pels' is ook aanwezig. De dwergkonijnen met een maximum gewicht van 1 kilogram zijn ver tegenwoordigd met o.a. Roodoog Pool en Blauwoog Pool. De cavia's zijn er als gladharige, borstelharige en langharige, uiter aard in een tiental kleuren. Als watervogels zijn er muskuseenden, Pekingeenden en mandarijnen te zien. De show bevat in totaal zo'n 1000 dieren. De openingstijden zijn: vrijdagavond 8.30-10, zaterdag 10-10 en zondag 10-6 uur. Rector metselde hoogste steen Rijnlands Ly ceiun OEGSTGEEST Staande naast de bijna afgebouwde schoorsteen van het in aanbouw zijnde Rijn lands Lyceum metselde de rector, dr. J. P. Naeff, gistermiddag om ringd door medewerkers aan de bouwleerlingen en fotografen, de hoogste steen. „Terwijl ik hier sta naast de schoorsteen, kan ik mij met recht een „hoge piet" noemen", aldus rector Naeff, „maar al is het 5 december vandaagik zal niet zo als zwarte Piet geschenken door de schoorsteen gooien. Wel hoop ik. dat met het metselen van deze steen, waarmee ook ik een steentje aan de bouw bijdraag, te zijner tijd allen, die aan deze school ver bonden zijn, dit als een geschenk zullen aanvaarden". Onder applaus en gejuich van de leerlingen, die in groten getale wa ren komen opzetten, voltooide hij de schoorsteen. Een jaar geleden is de eerste steen voor het nieuwe Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan gemetseld. Giste ren de hoogste en verwacht wordt, dat december volgend jaar de fees telijke opening van de nieuwe school za] plaatshebben. inhoud en een oorkonde. Mevrouw Schouten ontving bloemen. Voorts kreeg de jubilaris de draagmedaille met 'vererend ge tuigschrift van de maatschappij voor nijverheid en handel. Ook van de kant van het perso neel werd met veel waardering over de heer Schouten gesproken. De vriendelijke woorden werden onderstreept met de aanbieding van tal van cadeaus. Ten slotte kwam ook Sint Nico- laas, vergezeld van twee Zwarte Pieten, loftuitingen strooien in de i richting van de jubilaris. De Sint las uit een boek op rijm de levens loop van de heer Schouten voor, waarna hij hem het boek ten ge schenke gaf. De heer Schouten is bij de Roto gravure begonnen als monteur. Nu heeft hij een administratieve baan op het kantoor. B. en Wmenen Zuidsingelschool in stand houden LEIDEN Het gemiddeld aantal leerlingen van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Zuidsingel (De Schakel) be draagt 124, zodat dit beneden de wettelijke limiet is gedaald. B. en W. zijn echter van mening, dat de school in stand dient te worden gehouden. Door de bijzon dere geaardheid van de leerlingen draagt het onderwijs een sterk in dividueel karakter. Voorts voorziet deze school in dit stadsdeel in een dringende behoefte, aangezien geen andere openbare lagere school in de onmiddellijke nabijheid is ge vestigd. Het gemiddeld aantal kleuters bedroeg in de jaren 1965 en 1966 respectievelijk 45.4 en 43,8 en zal over 1967 naar schatting 42 bedra gen. B. en W. zijn van oordeel, dat de .school ook in 1968 in sriand moet worden gehouden. Deze school voor ziet in dit stadsdeel in een dringen de behoefte, aangezien geen andere kleuterschool in de onmiddellijke nabijheid is gevestigd. Bovendien geldt als argument, dat de school met de in hetzelfde gebouw geves tigde lagere school onderwijskun dig één geheel vormt. Louise de Coligny-H.B.S. LEIDEN Mevrouw Drs. E. S. F. de Jong-Feteris heeft B. en W. ver zocht met ingang van 15 januari te worden ontheven van haar functie van eerste onderdirectrice van de Louise de Coligny-scholengemeen- In verband hiermede stelt de di rectrice van de scholengemeenschap voor de tweede onderdirectrice, me juffrouw N. H. Mak, met ingang van 15 januari aan te wijzen als eerste onderdirectrice en Drs. P. Bakker, leraar in de aardrijkskunde in vol ledige betrekking als tweede onder directeur. Leidenaar betaalde zijn inkopen met ongedekte cheques DEN HAAG Een 22-jarige Lel denaar had zich voor de rechtbank te verantwoorden inzake het uitge ven van ongedekte cheques en het stelen van een portefeuille met f 175. De girokaaarten had hij kwistig rondgestrooid. Een groot magazijn in Leiden mocht hem tot de min of meer vaste klantenkring rekenen. Hij had dan ook voor heel wat geld goederen gekocht en met cheques betaald. Bij een kennis, waar hij op bezoek bij het magazijn, waar hij zijn „inko pen' deed. chèques verzilverd te krij gen. Naar zijn zeggen had hij al deze feiten gepleegd om wraak te nemen op de maatschappij. „Daar kan het magazijn en zeker de kennis van wie u de portefeuille heeft gestolen niets aan doen', con cludeerde de president van de recht- De officier vond het beeld van de man weinig belovend en eiste als scherpe waarschuwing zes maanden gevangenisstraf met aftrek en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. W. R. H. Hes- kes, zei, dat verdachte uit een goed milieu afkomstig is, maar door al lerlei moeilijkheden op het verkeer de pad was geraakt. Hij vroeg hem nog één kans te geven. Uitspraak volgt op 19 december. Dijkgraaf Rijnland boos op G.S. LEIDEN Het hoogheemraad schap van Rijnland is in een zeer moeilijke positie gekomen tegenover de gemeenten, die het realiseren van afvalwaterzuiveringswerken in goed vertrouwen aan Rijnland heb ben overgelaten. Er is namelijk een belangrijke vertraging ontstaan in de uitvoering van werken, die met het oog op de urgentie niet verantwoord is. Dit als gevolg van het lange uitblijven van de nodige goedkeuringen van de beide colleges van Gedeputeerde Staten op diverse Rijnlandse beslui ten de realisering van het uitge stippelde afvalwaterzuiveringsbeleid betreffende. Dijkgraaf Schokking heeft uit drukking gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3