AFLUISTEREN WORDT STRAKS STRAFBAAR Babyfoons toegestaan Ontvoerd kind niet terug Commentaren Snel herstel van patiënt met nieuw hart Frontale botsing: vader en twee dochters gedood Kamerlid hielp deserteur IEDER WOU NAAR HUIS Luns geheel eens met Engeland Spijker uit een hart gehaald Woensdag 6 december 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Coi/ran# Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De regering gaat het afluisteren van gesprekken aanpakken. Er zullen gevan genisstraffen kunnen worden opgelegd. Ook het reclame maken voor afluister- apparaten wordt verboden. Babyfoons e.d., die voor aanvaardbare doeleinden worden gebruikt, zijn wel toegestaan. Ten hoogste zes maanden cel Apparaten niet aanprijzen DEN HAAG Het afluisteren en opnemen van gesprekken met technische hiilpmiddelen zal worden gestraft met een ge vangenisstraf van hoogstens zes maanden of een boete van 20.000. Op het maken van reclame voor afluisterapparaten staat een straf van ten hoogste twee maanden of 400. Dit staat in een wetsontwerp dat de regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De straf geldt niet voor ménsen die be last zijn met de staatsveiligheid (bijvoorbeeld de Binnenlandse Veiligheidsdienst). Prinses Astrid van Noorwegen heeft een enkelfractuur opgelopen en kan zich moeilijk bewegen. Toch wilde zij aanwezig zijn op het banket dat haar vader ter gelegenheid van zijn tienjarig regeringsjubileum werd aangeboden. Leunend op krukken arriveerde zij in Akershus. Haar echtgenoot, de heer Ferner. hield een oogje in het zeil. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse professor Barnard, die Louis Washkansky van een nieuw hart voorzag, heeft gisteravond gezegd dat hij werkelijk tevreden en wild- enthousiast" is over de vooruitgang van de patiënt. Röntgenfoto's hadden uitgewezen dat het getransplanteerde hart niet uitgezet was en heel goed functio neerde. Washkansky werd gisteren in zijn zuurstoftent met een kobaltbom bestraald, een mogelijke aanwijzing dat zijn herstel sneller verloopt dan verwacht was. Professor Barnard had eerder ge zegd dat hij de bestraling niet wilde toepassen omdat de patiënt daartoe op z'n zij moest worden gelegd. Washkansky besloot de dag met een maal van geklutste eieren en brood. BABYFOON Een volledig verbod op de invoer, het vervaardigen, het voorhanden hebben en het afleveren van afluis ter- en opneemapparaten zou het kwaad in de wortel aantasten, al dus de toelichting. Dat stuit echter op onoverkomelijke bezwaren, om dat sommige apparaten ook voor aanvaardbare doeleinden worden gebruikt, zoals een babyfoon. De technische middelen om in de privésfeer van de ander door te dringen worden steeds volmaakter. Door een massaproduktie tegen re latief lage prijzen worden zij op steeds grotere schaal verspreid. Bo vendien versterkt de reclame nog eens de nu eenmaal aanwezige drang om een blik in het privéleven van anderen te kunnen werpen, aldus de ministers De Jong, Polak en Beernink. Er kon tot nu toe alleen met de Telegraaf- en Telefoonwet van 1904 worden opgetreden tegen het ge- bus tegen boom; 32 gewonden ZEVENBERGEN Gisteren is op de Achterdijk ter hoogte van de Schenkeldijk een bus met 38 pende laars geslipt en met flinke vaart te gen een boom gebotst. Van de inzit tenden werden 32 personen gewond, waarvan twee ernstig. De artsen Bruintjes en Willemse verleenden eerste hulp. De meeste gewonden konden later naar huis worden vervoerd. De bestuurder van de bus was J. M. uit Rijen. De bus werd aanzienlijk beschadigd. WEERT Gisteravond is de 30-jarige M. Bongers met zijn twee kinderen Els (5) en Ma rijke (4) op de Roermondseweg bij Weert frontaal in botsing gekomen met een Duitse vracht auto met aanhanger die door een rem-manoeuvre op de lin kerhelft van de weg was ge komen. De vader en zijn twee dochters waren op slag dood. Het waren de enige kinderen uit het gezin Bongers dat in Weert woont. De heer Bongers kwam terug van een Sinterklaasbezoek aan zijn ouders. ALKMAAR Tweeduizend gulden boete heeft de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank gisteren geëist tegen het Eerste-Kamerlid O. M. Boe tes (pac. soc.) wegen het bevor deren van desertie in vredestijd. De heer B. had de/ deserteur, de 20-jarige R. B. uit Almelo, die na vier maanden diensttijd in Den Bosch bij zijn onderdeel was wegge lopen bij zich in huis genomen. Hij zei uit christelijke overtuiging t< hebben gehandeld. 9 Een lid van het Franse kabinet heeft gisteren voor het eerst open lijk meegedeeld dat Frankrijk bij het opstellen van zijn economische toekomstplannen rekening houdt met de mogelijkheid van ontbinding van de eeg. in Hilversum werd gisteravond de 25- jarige monteur J. Sondermeier uit Naarden zo ernstig gewond dat hij later is overleden. De bestuurder van de tegenligger, de 32-jarige J. Koolman uit Naarden, werd zwaar verminkt. AMSTERDAM De 55-jarige me vrouw G. Vermeij-De Waard is giste ren bij het Leidse Bosje in Amster dam tijdens het fietsen onwel gewor den en op straat gevallen. In het Wilhelminagasthuis kon men slechts de dood constateren. 19 lijken geborgen na ramp met brug MEXICOSTAD Uit de wrakstukken van een nog niet vol tooide brug. die maandagavond in Mexicostad in een ravijn stortte, zijn tot dusver 19 lijken geborgen. Maar gevreesd wordt, dat het aantal doden tot 40 zou kunnen oplopen. Volgens sommige berichten zouden wel 50 ar beiders onder de brug bezig zijn ge weest, toen zij het begaf. De enige overlevende, die uit de wrakstukken is bevrijd, heeft gezegd, dat hij met negentien andere arbei ders aan de middelste overspanning aan het werk was toen deze bezweek en een val maakte van meer dan 100 Labour-partij smoort rebellie linkse vleugel LONDEN Premier Wilson La bour-partij heeft gisteravond een re volte van de linkervleugel over de wijze waarop een krediet van het IMF was verkregen, gesmoord. Na een spoeddebat van drie uur in het Lagerhuis, gehouden op verzoek van de rebellen werd de politiek van de regering met 231 tegen 17 stem men goedgekeurd. bruik van afluisterapparaten. Ech ter alleen voorzover de apparaten tevens zendinrichtingen zijn. Deze wet wilde in de eerste plaats orde in de ether scheppen. Ze beoogde niet het beschermen van de persoonlijke levenssfeer. (Nog maar kort geleden werd een wetsontwerp tot bescherming van het telefoongeheim ingediend). De BVD moest in de gelegenheid zijn gesprekken af te luisteren. Op deze manier kunnen voor de staats veiligheid belangrijke gegevens wor den verkregen waarqp niet op een andere manier de hand kan worden gelegd. Het zal uiteraard bij uitzon deringen blijven. De ministers wijzen erop dat in breuk op het privéleven ten behoe ve van de veiligheid van de staat ook in het Verdrag van Rome toe gestaan is. Misdaad Tot nu toe zijn afluisterapparaten niet nodig gebleken bij het opspo ren van misdadigers. Moch de ge organiseerde misdaad echter grote afmetingen aannemen, zoals bank overvallen en handel in verdoven de middelen, dan zal de regering de mogelijkheid openen gebruik te maken van afluisterapparatuur. Het maken van reclame voor deze apparaten Is dus als de Kamers het wetsonwerp aanvaarden ver boden. Dat geldt ook voor journalis tieke bijdragen waarin inlichtingen worden verstrekt over de verkrijg baarheid van deze voorwerpen. Chaos op de iveg AMSTERDAM Sinterklaas heeft gistermiddag het verkeer vooral in de Randstad danig in de war ge schopt. Bijna iedereen verliet kan toren en bedrijven vroeger dan nor maal. Het spitsuur viel een uur vroeger dan gewoonlijk. De politie had vaak de grootste moeite om de stroom verkeer, die al om vier uur begon, te verwerken. Regelmatig kwamen opstoppingen voor en soms zat het verkeer muur vast. In Amsterdam zat om vijf uur het verkeer op de Dam vast en heerste op vrijwel alle uitvalswegen een chaos. In Rotterdam en Den Haag was het al niet veel beter. Het aantal ongelukken, die over het algemeen beperkt bleven tot lichte schade, was groter dan normaal tijdens de spitsuren. LONDEN Nederland en Enge land zijn het er geheel over eens dat elk compromis, elke vorm van as sociatie en elke suggestie tot „voor bereidende besprekingen" onaan vaardbaar zijn voor Engeland. De Zes zullen een duidelijk antwoord moe ten geven op de Britse aanvraag om toetreding tot de EEG. Tijdens besprekingen tussen mi nister Luns en zijn Britse ambtge noot George Brown in Londen heeft de Nederlandse bewindsman zich geheel geschaard achter de op vatting van de Britse regering dat spoedig met de onderhandelingen moet worden begonnen, ondanks de Franse tegenkanting. De beide bewindslieden hebben gisteren de situatie met betrekking tot het Britse verzoek onderzocht en tevens de vooruitzichten van de komende bijeenkomsten in Brussel van de ministerraad van de Zes (op 18 en 19 december). De gehele Britse pers noemde mi nister Luns „de krachtigste voor stander van toetreding van Enge land tot de EEG". Geslaagde operatie JOHANNESBURG Chirurgen in Johannesburg hebben vandaag met succes een zeer ingrijpende hartope ratie verricht. Ze haalden een twintig centimeter lange spijker uit het hart van een bouwvakarbeider. De man was getroffen door een afgeketst schot uit een pneumatisch spijker pistool. De man zou Volgens een woord voerder van het ziekenhuis zijn over leden aan zijn verwondingen als de spijker het hart niet volledig had doorboord, waardoor geen bloed kon ontsnappen. Minister Luns voerde te Londen met zijn Engelse ambtgenoot George Brown besprekingen over hoe kan het anders de toetreding van Engeland tot de EEG. Natuurlijk verliep het onderhoud niet in een enkel ernstige sfeer. De heren Luns én Brown zorgden wel voor vrolijke intermezzo's. johnson heeft voorsprong op McCarthy WASHINGTON Een nieuw opinie-onderzoek in de VS heeft aangetoond dat president Johnson het op het ogenblik ruimschoots zou winnen van senator Eugene McCar thy uit Minnesota. 63 procent van de ondervraagde democraten gaf de voorkeur aan Johnson en 17 procent aan McCarthy. In het oostelijke deel van de VS had Johnson zelfs een voorsprong van 72 tegen 11 procent. Zoals gemeld oefent McCarthy felle kritiek op het Vietnambeleid van de president. Hij wordt in zijn kandidatuur voor het presidentschap gesteund door een groepering van „bezorgde democraten", die niet voe len voor een nieuwe ambtstermijn van Johnson. Nederland wil vleesexport naar Engeland handhaven DEN HAAG Het Nederlandse ministerie van landbouw zal waarschijnlijk het Britse verzoek om de export r.aar Engeland van vlees en vleesprodukten op te schor ten, niet inwilligen. Het ministerie noemde het verzoek „allerbevreem- dendst" omdat in ons land al sinds 13 april van dit jaar geen mond- en klauwzeer meer voorkomt. Zoals gemeld maakte de Britse mi nister van landbouw in het Lagerhuis bekend dat invoer van vlees uit vele landen, waaronder Nederland, in ver band met de mond- en klauwzeerepi- demie in Engeland, wordt stopgezet. De Algemene Vergadering van de VN heeft een- resolutie aangenomen waarin het verdrag tot uitbanning van kernwapens uit Latijns-Amerika wordt onderschreven. üamin voordeel t/m 13 december volkorenbiscuits 300 gram 67 55 Eddie Merckx, de wereldkampioen op de weg, is gisteren te Brussel in het huwelijk getreden met de 21- jarige Claudine Acou. Terwijl het bruidspaar onder een boog van race-wieltjes doorliep kon de brui degom de verleiding niet weerstaan zijn bruid te kussen. VERSAILLES De vader van de zevenjarige Emmanuel Malliard, de jongen die maandag bij het uitgaan van zijn school in Versailles is ont voerd, heeft een capucijner monnik gevraagd als bemiddelaar op te treden tussen hem en de ontvoerder. De geestelijke, vriend van de familie, zei voor de tv dat hij zoveel mogelijk zal helpen. De ouders van Emmanuel hebben zich nu bereid ver klaard, de gevraagde losprijs van 20.000 frank (ruim 15.000 gld.) te betalen. Het kind is vandaag niet teruggevonden. Een envelop met het losgeld bleef aan de voet van een standbeeld liggen, waarschijnlijk omdat er zoveel mensen zich op het pleintje verdrongen.». Beschermen LIET behoort óók tot de taak van een overheid de mens te be schermen. Beschermen met name in datgene wat wezenlijke waarden uit maakt van het menselijk bestaan. Beschermen van de mens tegen de medemens die het op die waarden heeft voorzien. Als zodanig behoort men te zien èn te waarderen het voorstel van de regering, thans ingediend, tot het strafbaar stellen van allerlei af luisterapparatuur. De mens is helaas niet vrij van stie keme belagers die, daartoe alweer door ontwikkelingen van de tech niek in staat gesteld, erop uit zijn, nieuwsgierig in iemands particulie sfeer binnen te dringen. Wordt aan zulke praktijken geen paal en perk gesteld, dan dreigt het leven langzaam maar zeker onleef baar te worden. Wy behoeven nog niet geacht t« worden, heel het voorstel van de regering mee voor onze rekening te nemen. Maar met de strekking, de mens te beschermen tegen zyn be lagers, stemmen wy op voorhand in. Ruim J^E minister van onderwijs, die reeds vaker bewezen heeft een realist te zyn, doet er wys aan, de door vele emoties ondoorzichtig ge worden materie van de ryksstudie- toelagen te laten onderzoeken door een speciale commissie. Hy kan er dan zeker van zyn, dat hij een gedegen advies krygt. De sa menstelling van de commissie-An- driessen is ook zo breed van opzet, dat alle meningen zullen doorklin- Het is jammer dat niet eerder voor deze werkwyze is gekozen. Veel emotionele oppositie was de wind dan uit de zeilen genomen. Hoe ruim de minister de zaak wil bezien, blijkt wel uit zyn opdracht óók te onderzoeken hoe de financie ring geregeld kan worden. Indien de commissie een stelsel zou aanbevelen dat tot hogere uitgaven leidt dan de huidige. Van een eng standpunt kan men zo'n minister toch moeilijk meer beschul digen. SPREUK De wijsgeer spot met de dood; maar allerminst met zijn reumatiek. F LIEGEN DE BLATTER Studie van Islam nodig - pagina 2 Koopkracht lonen stijgt - „Rita is rustig nour bed gegaan. Al thans, toen ik de politie erbij ge haald heb". ZWART-WIT-TV SPRINGLEVEND - Pagina 11 HIT WEER Kouder DE BILT Tussen een krachtige hogedrukgebied boven Groenland en een oceaandepressie die via de kust van Midden-Noorwegen naar het oost-zuidoosten koerste, werd gisteren koude lucht naar het zui den gestuwd. De voorste begrenzing bereikte gistermiddag ons land maar kwam tengevolge van een vrij aktieve golfvormige storing, die van de oceaan via Noord-Ierland naar het oost-zuidoosten trok, tij delijk tot stilstand. Dit had mede tot gevolg, dat in ons land de wind afnam en er vooral in het midden en zuiden vrij veel regen viel. Opklaringen maar ook nu en dan een bui, later mogelijk met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Iets kouder met vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. 3 1.33. onder 1640;

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1