Capaciteit kabelbaan wordt opgevoerd JOHNSON: BELEID IN VIETNAM BASIS VREDE IN AZIË Westduits compromis Britse EEG-deelname Te paard achter Peer Gynt aan TSJECHOSLOWAKIJE: NIEUW ONTDEKT SKIGEBIED Vakantie vieren achter de haard i7 DINSmr. 5 DECEMBER 10ft7 AFSLUITING VAN ZUIDELIJKE GEUL BROUWERSIIAVENSE GAT SYSTEEM IS OOK BRUIKBAAR VOOR OOSTERSCHELDE (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de af sluiting van de zuidelijke, geul van het Brouwershavense Gat. tussen het damvak Middelplaat en de kust van Schouwen en Duiveland, zal eenzelfde kabel baan worden gebruikt als waar mee het sluitgat in de Greve- lingen is afgedamd. Hoewel het toe te passen systeem het zelfde is, zijn toch enkele ver anderingen aangebracht in de werkwijze. Er is een nieuwe (kleinere) I -mm J 1 draaischijf ontworpen zodat de \I\l0t0rQ0tlCl6l overspanningen, die in de Grcvelin- gen 640 meter waren, nu 400 meter worden. Hierdoor kan een capaciteit van 350 ton per uur worden bereikt (Grevelingen 140 ton per uur). Uit nadere onderzoekingen bleek dat de theoretische capaciteit zou kunnen worden opgevoerd tot 600 ton per uur, zodat elke minuut een gon del met 10 ton lading-zou kunnen Onderwijs klaagt nood bij Kamer (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Drie onderwijsor ganisaties hebben zich tot de Tweede Kamer gericht met het dringende ad vies de voorzieningen van het onder wijs in ons land zo te maken, dat zij nationaal voldoen aan de eisen die in een zich snel ontwikkelende samenle ving gesteld moeten worden. De organisaties zijn de landelijke Contactcommissie van de Neder landse Ouderraad voor het openbaar onderwijs, de Algemene bond van onderwijzend personeel en de vereni ging Volksonderwijs. Zij achten het onder meer onaanvaardbaar dat geen spoedige verlaging van de leerlin- genschaal bij het kleuteronderwijs en 'het lager onderwijs wordt aangekon digd. De organisaties vragen zich ook af of de invoering van de Mammoetwet volgend jaar met minimale voorzie ningen nog wel verantwoord is ten opzichte van de doelstellingen van deze wet. President Nikolai Podgorny van de Sowjet-Unie is gisteren in Helsin ki aangekomen ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de rinse onafhankelijkheid. De begrotingscommissie van de Algemene Vergadering van de VN heeft een ontwerp-resolutie goedge keurd, waarin de Franse taal gelijk gesteld wordt met vooral het Engels onder het personeel van het secreta riaat van de VN. Om aan de eisen die de gelijktijdi ge sluiting van twee stroomgaten stelt te kunnen voldoen, moest de capaciteit nog meer worden opge voerd. Dit bleek mogelijk door met een motorgondel van hetzelfde ge wicht als in de Grevelingen (30 ton) een lading van 15 ton te vervoeren. Bij een beladingssysteem op beide oevers kan een capaciteit van dui zend ton per uur worden bereikt. Dit komt overeen met de maximale eis voor het Brouwershavense Gat in verband met gelijktijdige sluiting van twee stroomgaten. In Drie Maandelijks Bericht „Del tawerken" wordt hierover opgemerkt dat dit systeem voldoende perspectie ven biedt voor een eventueel geleide lijke sluiting, met een kabelbaan, van de Oosterschelde. Bij het bepalen welk soort ka belbaan in het Brouwershavense Gat moet worden gebruikt is steeds uit gegaan van de gedachte dat deze ook bruikbaar moet zijn voor de afslui ting van de grootste zeearm, de Oosterschelde, in 1978. Bij het onderzoek bleken de cir- cuitbaan met trekkabel en de kabel kraan niet goed bruikbaar. De beslis sing, die rijkswaterstaat nam, om voor afsluiting van de Grevelingen gebruik te maken van een kabelbaan met bemande zichzelf aandrijvende gondels over een enkele zware kabel, blijkt ook te kunnen worden toege past in het Brouwershavense Gat, het Haringvliet en eventueel later in de Oosterschelde. In het sluitgat zullen twee uit voorgespannen beton vervaardigde torens worden gebouwd op een fun dering zoals ook gebruikt is voor de bouw van de Zeelandbrug. Deze zul len volgend voorjaar worden ge plaatst. Even is nog gedacht om een kabelbaan met vier kabels in het Brouwershavense Gat te installeren, maar dit bleek niet nodig. Betonblokken Onderzoekingen in het waterloop kundig laboratorium hebben geleerd dat voor de opbouw van een afsluit- dam in het Haringvliet en het Brou wershavense Gat in de slotfase be tonblokken van 2'/f ton zullen moe ten worden gebruikt. Over de vorm van deze blokken is nog geen beslis sing genomen. Een modelonderzoek zal moeten uitwijzen welke vorm het beste bestand zal zijn tegen het verval (verschil tussen hoog en laag water), de stroom en de aanval van de gol ven. De materiaalkeuze voor de bouw van een dam in een zeearm is van groot belang. Zou het gebruikte ma teriaal niet bestand zijn tegen de reeds genoemdfe factoren, of een com binatie daarvan, eventueel gecombi neerd met een zware storm, zou ge vaar ontstaan voor het verzakken of uitschuren van de pas gebouwde of in opbouw zijnde dam. Zou dit gebeuren dan kan een stroomgeul ontstaan waardoor de ge hele dam zou kunnen verzakken. In modelproeven is de kracht van verval, stroom, golven en windkracht nagebootst. Op deze manier kon wor den berekend hoe zwaar het te ge bruiken stortmateriaal moet zijn. Ook de vorm van de blokken is weer van belang voor de stabiliteit van de opbouw van het dijklichaam. Britse kerncentrales open voor controle LONDEN Engeland heeft zich gisteren, in navolging van de VS, be reid verklaard zijn vreedzame kern reactors open te stellen voor interna tionale controle, indien de andere landen akkoord gaan met de garan tiebepalingen van het verdrag tegen verdere verspreiding van kernwa pens. Kangeroetje spelen Als de voortekenen niet be driegen wordt de kangeroebal een nieuwe rage onder de Britse jeugd. De bal is gemaakt van rode vinyl, kan gemakkelijk worden opgeblazen en wordt voortbewogendoor afwisselend op te springen en te vallen. Deskundigen vinden de bal uitermate geschikt om er zowel binnens- als buitenshuis mee te spelen. Zij bevelen hem tevens aan voor atleten en voor gebruik bij fysiotherapie. In het kader van het extra pro gramma van 100 miljoen gulden dat de regering heeft aangekondigd met het oog op de verwachte ontwikke- j ling van de regionale werkloosheid is de begroting van het ministerie van j cultuur, recreatie en maatschappelijk i werk met 5.138.000 gulden verhoogd. Engeland schort vleesinvoer op LONDEN Engeland heeft gis teren in verband met de heersende mond- en klauwzeerepidemie de in voer van vlees uit alle landen ter wereld, met uitzondering van die zeer weinige, waar mond- en klauw zeer onbekend is of waar het se dert lange tijd niet is voorgekomen, opgeschort. De Britse minister van landbouw, Peart, heeft deze maatregel in het Lagerhuis bekendgemaakt. Hij kreeg voor de maatregel de toestemming van de Britse vleesimporteurs. Landen die niet door de opschor ting worden getroffen zijn Argen tinië, Canada, Noorwegen, Finland, IJsland, Ierland, Nieuw-Zeeland en de VS. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren nog eens onomwonden verklaard dat het Amerikaanse beleid in Vietnam de basis vormt voor vrede en vooruitgang in Azië. Het ligt ge heel in de lijn van het beleid van de vier voorgaande presidenten, aldus Johnson. Hij vergeleek de tegenstanders van zijn beleid met hen, die ten tijde van Mussolini en Hitier ook vrede tegen elke prijs wilden. „Zij dachten er toen niet aan dat het van belang was voor hun veiligheid tot dat het bijna te laat was." Als de toekomstige generaties New York kocht record-Monet NEW YORK Claude Monnets schilderij „Het terras te Saint-Adres- 1 se", dat vorige week op een veiling in Londen het voor impressionisten recordbedrag van 5,08 miljoen gulden opbracht, is maandag verkocht aan het Metropolitan Museum van New York. Een woordvoerder van het museum weigerde de prijs te onthullen, maar zei dat een aantal weldoeners het geld hadden bijeengebracht dat ge vraagd was door de Londense kunsthandelaar Thomas Agnew, die het doek vrijdag had gekocht. Amsterdam eert Andriessen AMSTERDAM Burgemeester dr. I. Samkalden heeft maandagmiddag aan de beeldhouwer Marl Andriessen in diens woning aan de Wagenweg in Haarlem de zilveren eremedaille van de stad Amsterdam uitgereikt. De onderscheiding is hem verleend bij zijn zeventigste verjaardag. „Aan Mari Andriessen schepper van een Amsterdams symbool bij uitstek. „De Dokwerker". 4-12-1967", zo luidt de inscriptie. vrede kennen, zal dit te danken zijn aan het feit dat onze generatie het schild droeg, waarachter die vrede zal zijn opgebouwd en dat wij zonder te versagen gewerkt hebben aan de opbouw van deze vrede, dat deze generatie haar woord zal hebben ge houden. Standvastig Door de Amerikaanse standvastig heid in Vietnam is volgens Jonhson een nieuw gevoel van saamhorig heid onder de Aziatische volkeren ontstaan. Tot voor kort was Zuidoost-Azië niet meer dan een geografisch be grip: de landen hadden binnenlands® problemen en ze voelden zich ge hypnotiseerd door de dreiging van China. Ze hadden eerder het gevoel dat ze het slachtoffer dan de maker van hun lot waren. Dit alles is mede door onze standvastigheid in Viet nam veranderd, aldus de president. Persconferentie Jonhson deelde later op de dag op een persconferentie mee, dat bespre kingen gaande zijn over een bezoek van premier Wilson van Engeland aan Washington. Waarnemers ver wachten dat Wilson in januari met. Jonhson gaat praten over de kwestie- Vietnam en de devaluatie van het pond. Hij was weinig geestdriftig over de resolutie van de democratische Senaatsleider Mike Mansfield, waar in er bij de regering op wordt aan gedrongen de Vietnamese kwestie voor te leggen aan de VN. Geruchten over het aftreden van meer ministers (Fowler en Freeman) sprak de president tegen. De Amerikaanse regering heeft zich „geïnteresseerd" getoond voor het Noordvietnamese ,,vredesplan", waarvan het weekblad Newsweek gisteren melding maakte.'Het plan zou verstrekt zijn door een voorma lige Zuidvietnamese functionaris. In het Zuidpoolgebied heeft zich een krachtige vulkanische uitbarsting voorgedaan. De Chileense luchtbasis op Deceptiop Island moest ontruimd wor- Druk overleg in Londen BONN De Westduitse rege ring werkt bedrijvig aan een compromis dat zij op de EEG- december wil voorleggen om te ministerraadszitting van 18 en 19 voorkomen dat Frankrijk for meel zijn veto over het Britse EEG-lidmaatschap uitspreekt. Deze zitting is beslissend voor de toekomst van Engeland zowel als die van de Europese Econo mische gemeenschap. Wanneer Frankrijk zich hardnek kig blijft verzetten tegen het Britse EEG-lidmaatschap moeten de vijf overige partners de beslissing nemen. Zoals bekend heeft premier Wilson gezegd dat niet Frankrijk al leen, maar de vijf EEG-landen in zijn geheel moeten uitmaken of zij Engeland al dan niet in de Euro- markt willen hebben. Overgangsregeling Het Westduitse compromis impli ceert een overgangsregeling die na geruime tijd van aanpassing in een volledig lidmaatschap moet uitmon den. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Brandt vertrekt vrijdag naar Londen om met premier Wilson van gedachten te wisselen over het Westduitse plan. Intussen wordt in de Britse hoofd stad druk overleg gepleegd. De voor zitter van de EEG-commissie had gisteren een onderhoud met Wilson. De premier zou nogmaals hebben aangedrongen op een spoedig begin van de onderhandelingen. FILMACTEUR LAHR OVERLEDEN NEW YORK De Amerikaanse film- en toneelacteur Bert Lahr is maandag, 72 jaar oud, overleden. Zijn bekendste films zijn „Wizard of Oz", Love and kisses", ..Mr. Broadway", „Ship Ahoy", „Mr. Universe" en „Rose Marie". Twee weken geleden werd Bert Lahr ziek tijdens opnamen voor de film „The night they raided Minsky's". Ook minister Luns was gisteren in Londen om over de Britse EEG- aansluiting te spreken. Desintegratie In Parijs zei de'voorzitter van het parlement van de Westeuropese Unie, de Italiaan Badini Confaloni- eri, dat als de 5 EEG-landen op nieuw passief een Frans veto tegen een Britse toetreding accepteren er desintegratie dreigt, zowel van de EEG als van de NAVO. De Italiaan zei de volgende uitweg uit de impasse te zienelk van de vijf landen zal zonder iets voor Frankrijk te verbergen een nauw contact met Engeland moeten onder houden. In die contacten zal men ge leidelijk aan alle economische en fi nanciële barrières die een Britse toetreding in de weg staan dienen te slopen. Zo kan Engeland na enige tijd lid van de gemeenschap worden, zonder dat het tot een breuk tus sen de vijf en Frankrijk komt. GEEN FOUTEN IN DE VARA-QUIZ (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bij het zorgvul dig bestuderen van de beeldband is gebleken, dat er geen fouten zijn ge maakt in de VARA-quiz „Per secon de wijzer" van zaterdagavond jl. De heer Van der Veer heeft zijn grote prijs eerlijk verdiend; hij had inderdaad drie fouten gemaakt en een daarvan werd door een joker gedekt. Andere opmerkingen van kijkers sloegen op de veronderstelling dat kandidaat Lijnse uit Rotterdam on voldoende op de hoogte zou zijn ge weest van het voordeel door joker- gebruik. Ook dat kon worden weer legd. Klachten dat het de spelers zo moeilijk wordt gemaakt, legt de VARA terecht terzijde: het spel is inderdaad niet gemakkelijk, wie wil kan een kans wagen en tenslotte zijn de prijzen er ook naar. De VARA verheugt zich er wel over. dat in het land zo druk wordt meegeleefd met de quiz. Het Tsjechische minis terie voor toerisme is bezig met een actie, die beoogt meer toeristen te trekken naar Tsjechische clubs georganiseerde' skiërs, wintersportgebieden. En Skiën is er de eerste natio nale sport; de tweede: ijshoc key, waarvoor veertig sport paleizen zijn gebouwd (12 met succes, want er zijn al Nederlandse reisbu reaus, die reizen naar overdekt). Tsjechoslowakije in hun Eigenlijk wintersportprogramma hebben opgenomen. Het gros gaat naar de Hoge Nog ruimte in Twente 4 - - Het bevorderen van toe- telt met minder dan 93 berg- risme wordt steeds meer een massieven, die s winters met beroepsaangelegenheid waar- Wie achter de winterse haard nog eens de droommuziek van zijn vakantie wil horen, kan dat. De grammofoonplatenmaatschappij NV Negram- Delta heeft onlangs een bijzonder fraaie serie pla ge prijzen. Deze zijn mogelijk ^en uitgegeven, waarop echte volksmuziek is opge- ■WH., .„o. nomen u.t ochl landen; Duitslani oostenrijk, Ita- lië, Israël, Griekenland, Zwitserland, Joegoslavië en Spanje. Het aardige van deze platen is, dat zij folklore-pur-sang geven. Geen gepolijste muziek, zoals wij ze hier horen (of in de commerciële cen tra buitenslands), maar muziek zoals deze door de in deze landen zelf wordt gespeeld. zijn bedekt. Het Reu voor studie nodig is. Dat is de trek- Karpaten). Tatra. waar Strbske Pleso zengebergte (Krkonose) in wat de grote steden en toe fwaar in 1970 de wereldkam- Noord-Bohemen is er een be- ristengebieden betreft al lang pioenschappen skiën worden kende van. Andere liggen bekend. Maar dat ook de VVV's van kleinere plaatsen voor de dag Voordeel noemt het toe- kunnen komen met verras sende activiteiten, blijkt uit het onderzoek dat achttien Twentse VVV's verenigd in de Twentse WV-combinatie, hebben verricht naar de her komst van vakantiegasten in Twente in 1967. De opnamen kwamen tot Groot, wiens naam garant waarin de landkaart van elk stand met medewerking van kan staan voor een deskun- land is „uitgezaagd". De prij- de reisjournalist-met-jaren- dige keuze. zen van de l.p.'s zijn populair lange-ervaring Casper de De platen zijn uitgegeven gehouden: 13,90. in aantrekkelijke hoezen. KERST VOOR SEXT IX EOXDEX-CITY Sinterklaas is nog niet eens voorbij, maar Londen is al in kersttooi. Deze foto werd genomen in Carna- bv-street, het Britse tienercentrum, dat in het om zijn kerstversieringen vermaarde Londen, dit jaar wel een dolle uitspringer maakt. Alle boetiekjes hebben aan de ongebruikelijke decoraties meegewerkt en daarmee een scherpe scheiding getrokken tussen Carnaby en de „rest van Londen". Want nog geen honderd meter verder staat men al midden in de traditie: de elegant versierde Regent Street, die ditmaal, het thema „kastelen in de wolken" heeft gekozen: fraai verlichte sprookjeskastelen, waar van sommige zes meter hoog. Ook in de theaters is het dit jaar het kind. waarop schijnwerperlic'ht wordt gericht. Robinson Crusoë, Doornroosje, Peter Pan, Aladdin, Assepoester en Schat- eiland vormen maar een greep uit het bonte program- Voor dit onderzoek zijn maar liefst 26.659 toeristen ondervraagd. Naast een grote hoeveelheid materiaal, leverde het onder zoek de volgende conclusie op: „In Twente is nog ruim te". In het hoogseizoen, het on derzoek viel in de eerste en de derde week van juli en in de eerste week van augustus, bleken de hotels voor 76,8 procent bezet, de zomer huisjes voor 87,6 en de kam peerterreinen voor 41,7 pet. Of in concrete cijfers uitge drukt, 1166 van de 1518 hotel bedden. 1381 van de 1576 beschikbare bedden in zomer huisjes en 6.340 kampeerders op de 15.250 plaatsen. De Twentse WV's hopen dergelijke onderzoeken, met medewerking van stagiaires van het Nederlands we tenschappelijk instituut voor toerisme in Breda, ieder jaar te houden, zodat de gevolgen van bepaalde propaganda en de juistheid daarvan kunnen worden onderzocht. Een van de nieuwe activi teiten heeft zich verleden week afgespeeld, toen de WV-Combinatie in enkele plaatsen in Zuid-Holland door middel van een bus en twee hostesses een actie voerde. i ifyss De Noren kunnen hun land uiet verkopen. Waren zij die kunst wel machtig, dan zou Noorwegen al lang behoren bij de „toeristische landen". Een langzamerhand vrij grote groep Nederrlanders vindt dat wel prettig. Zij kunnen er van verzekerd zijn, dat zij hun vakanties nog kunnen door brengen in een land met veel ruimte, een ongerepte natuur en een .bevolking met een nog niet zo beroepsmatige gast vrijheid als in de meer zuidelijk gelegen vakantielanden. REISBOEKENHOEK Meulenhoff in Amsterdam importeert een nieuwe over zichtelijke kaart van Schot land, uitgegeven door Geo- graphia Ltd. in Londen (ƒ3). Eveneens door 'Meulen hoff werd geïmporteerd Ber nard's How Far, deel 5 (Be nelux): een ingenieus map je, waarop men in één oog wenk kan aflezen hoever 240 plaatsen van elkaar ver wijderd liggen (ƒ2,90). Noorwegen heeft ook geen verkeersbureau in Nederland. Propaganda in Nederland is dan ook een particuliere zaak: de Scandinavian Arc tic Sunway in Amsterdam heeft zich speciaal op Noor wegen toegelegd. Voor het eerst zal dit bu reau in samenwerking met de Noorse luchtvaartmaatschap pij Braathens SAFE een we kelijkse charterdienst gaan onderhouden (met eèn Fokker Friendship) tussen Zestienho ven en Bergen en Oslo. Hier door zijn de prijzen voor ge organiseerde vakanties naar Noorwegen aanmerkelijk la ger geworden. Vijftien dagen naar Noor wegen (inclusief vliegreis en hotel) komt nu op 680. Men komt dan in Bergen of Oslo, en gaat per boot naar een van de standplaatsen. Van daaruit zijn vele trips te maken zo wel voor één dag als meer da gen. Er is zelfs een hele rond toer door Noorwegen. Tot de meer exclusieve va kanties behoort die onder de titel „Te paard in Noorwegen, vijftien dagen in de voetstap pen van Peer Gynt". Het is een vakantie voor sportieve romantici. Natuurlijk zijn de ze tochten bedoeld voor mensen die een behoorlijke rij-ervaring hebben. Toch is het mogelijk om enkele dagen te oefenen Een instructeur beoordeelt dan of men in staat is de tocht van drie dagen zonder al te veel last te maken. Daarom begint de trektocht pas als men vier dagen in het hotel is. Te paard gaat men dan in drie dagen naar een ander hotel langs paden waar auto's niet komen, door bossen, over Ie Peer Gyntroute, langs bergpaden, langs bergtoppen en zelfs over een gletscher. De tocht kan ook in omge keerde volgorde worden ge maakt. Degenen die niet wil len paardrijden, worden per auto naar het andere hotel gebracht. Tenslotte blijft men nog enkele dagen in dat hotel, waarna men via Oslo naar Amsterdam, vliegt. De prijs 'hiervoor bedraagt bijna duizend gulden. Daarin is alles begrepen, ook het paardrijden. iViet duur Voordeel van Noorwegen is, dat het niet duur is. De le vensstandaard is er maar iets hoger dan bij ons. De hotels zijn er goed, zelfs de zeer eenvoudige. Kamperen is nog vrij, zodat men zijp tent kan opzetten waar men wil. Bo vendien zijn er vele goede kampeerterreinen. De reis naar Noorwegen kan op diverse manieren wor den gemaakt. Per auto naar Denemarken en dan van Fre- derikshaven overvaren naar Christansand, Larvik of Oslo. (Totaal ongeveer duizend ki lometer) De trein naar Oslo doet er ongeveer 25 uur over. Iets sneller, namelijk twin tig uur, en slechts iets duur der dan de trein, is de Black Prince van de Fred. Olsen Li ne, die van Amsterdam naar Kristiansand vaart. 's Middags om vier uur ver trekt deze boot Aankomst om 12 uur de andere dag. De prijs per persoon ligt tussen 100 en 197 (enkele reis per persoon) en tussen ƒ41 en 142 voor de auto (enkele reis). Daar tegenover staat de korte reisduur en het niet hoeven te gebruiken van de auto en onderweg een hotel. Het weer? In de maanden juni, juli en augustus prima. De temperaturen kunnen zelfs tot 26 graden oplopen. En.... kinderen zijn er ook welkom. De hotels zijn erop berekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7