Zwitserland krijgt geen Europees radiostation Chileense mis imposant vertolkt Uw probleem is het onze.... Salarisverhoging van Kamerleden billijk? Salomons tientje Barmer belijdenis te eenzijdig Baptisten voor toetreding tot nieuwe raad CNV niet in liet isolement DINSDAG 5 DECEMBER 1%7 Een noord voor vandaag Psalm 91 spreekt van Godsvertrouwen. Het lied begint al op hoge toon: „Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is ge zeten vernacht in de schaduw des Almachtig en.'' Wie zo leeft behoeft nergens voor te vrezen. Niet voor de verschrikking van de nachtvoor vervolging overdag, voor de pest, voor het verderf en al evenmin voor vervolgers. We zijn soms geneigd deze psalm op Christus te betrekken. Het is een Messiaanse psalm. Later immers zal de duivel in de woestijn uit deze psalm citeren: „Want Hij zal aangaande u Zijn engelen gebiedendat zij u behoeden op al uw wegen." We denken dan licht: dus die psalm is niet voor ons. Maar zo is het niet. Want in Marcus 16 geeft Christus Zijn belofte aan de gemeente. Ook Hij citeert uit deze psalm: „Op leeuw en adder zult ge treden, jonge leeuw en slang zult ge vertrappen." Deze psalm belooft geen gemakkelijk leven. Het geloof lost de problemen niet op, maar geeft ons de verzekering dat God ..in de benauwdheid" bij ons is. En het geeft ons de verzeke ring: ,,lk zal Hem mijn heil doen zien." De laatste woorden citeert Simeon, als hij zingt: „Mijn ogen hebben Uw heil gezien." Wat zag Simeon7 Een kleine baby. Maar het was hem genoeg. Het heil is ons gegeven, want Christus is ons gegeven. We lezen vandaag: Jeremia 36 110. Predikant bij r.k. mis (Van onze kerkredactie) BERGUM (Fr.) In de Friese plaats Bergum heeft ds. J. H. Pol. hervormd predikant aldaar enkele onderdelen van de hoogmis in de rooms-katholieke St. Martimuskerk voor zijn rekening genomen. Zondagmorgen las hij voor uit het Evangelie. Later las hij de ge loofsbelijdenis van Nicea voor en deed de voorbede. De rooms-katho- lieke voorganger was pater E. Does burg. De predikant heeft gehandeld met j medewerking van zijn kerkeraad. i Beide voorgangers zien dit oecume- nisch gebeuren niet als een particu- liere aangelegenheid, maar van de I Thielicke komt niet naar Delft DELFT De lezing, die prof. dr. Heimat Thielicke voor de Civitas Studiosorum in Fundamento Refor- mato (CSFR) zou houden op 22 de cember. gaat niet door. Prof. Thielic ke heeft afgezegd. Kerken wilden niet financieren (Van onze kerkredactie) BERN Het plan om in Zwitserland een protestants ra diostation te vestigen is, voorlo pig althans, niet van de grond gekomen. De federatie van Zwit serse kerken durft het plan niet aan, omdat niet voldoende fi nanciële steun verkregen kon worden van kerken in Europa. Voorlopig blijft Trans World Radio in Monaco het enige station dat over een (gehuurde) zender kan beschik ken voor christelijke programma's in alle talen van Europa. Dit onafhan kelijke station zendt nu uit over een korte golfzender, een middengolfzen der en in het Frans op de lange golf. Het Zwitserse comité wilde begin nen met een kortegolfzender. Het oorspronkelijke comité riep de hulp in van de Federatie van Zwitserse behandeling worde zijn voorzien 1 zenomen. Ge- verzekerd. Vragen erllng met elkaar In i moeten In afzonder- Yraag: Bij aankoop van een huis van anderhalf jaar oud is ons geble ken dat de vorige eigenaar rijks subsidie heeft gehad en deze. omdat hij het huis binnen vijf jaar weer verkocht, terug moet betalen. Tot wie zouden wij ons moeten wenden om voor deze subsidie in aanmer king te komen? Antwoord: Bij aankoop van een huis, waarvan de vorige eigenaar de rijkssubsidie moest terugbetalen, heeft de nieuwe eigenaar geen recht op de subsidie of een deel daarvan. Vraag: Een ongehuwde vrouw, die de eerste jaren nog niet voor uitke ring AOW in aanmerking komt en van jongsaf half invalide is geweest, heeft jarenlang bij haar moeder in het huishouden geholpen. Deze is enkele jaren geleden hoogbejaard gestorven. Zij heeft geen bron van inkomsten. Het huisje waar ze woonde, was eigendom en is haar en een andere ongehuwde zuster vermaakt. De laatste werkt in het gezin van een broer, die weduwnaar is. Nu ze ou der wordt, kan ze moeilijk meer het huishoudelijk werk aan. Zij kan van de dokter een bewijs krijgen dat ze algeheel invalide is, maar er is nooit voor haar geplakt. Men heeft haar verwezen naar de bijstandswet, doch als ze overlijdt, gaat haar deel van het huis over naar de bijstand, waar ze tegenover haar zuster erg tegenop ziet. Bestaat er voor haar geen mogelijk heid van invaliditeitsuitkering? Antwoord: Zij is inderdaad aan gewezen op de Algemene Bij standswet. Het zal het beste zijn met de familie te overleggen hoe het bezit van het huis voor de zuster kan worden bewaard. Vraag: Is het fiscaal en juridisch mogelijk dat een. voor elk der kin deren gelijk bedrag aan jaarlijkse schenking, later in mindering komt op ieders erfdeel wanneer een der ouders komt te overlijden? Zo ja. hoe dient dit dan te worden vast gelegd? Antwoord: Per kalenderjaar kunt u elk uwer kinderen 2000 schenken, vrij van rechten. U kunt het ook schuldig erkennen uit vrijgevigheid, dus zonder het direct te betalen, maar dan bij notariële akte. Vraag: In een zijkamer op de der de verdieping zouden wij een zitbad en een douche willen aanbrengen. Hoe moeten wij de houten vloer be handelen opdat de buren geen last ondervinden? Om de kosten laag te houden hadden we zelf gedacht de naden langs de wand dicht te ma ken met een soort lijm. evenals de kieren tussen de planken op de grond. Daaroverheen dan een laag board en vervolgens een zeilsoort. die geplakt kan worden. Welke lijm is hiervoor geschikt? Kent u een waterafstotend board? Antwoord: Het beste is een soort zwevende vloer aan te brengen. Dit wil zeggen: een laag zachtboard los van de onderlaag, daarna hierop een laag hardboard plakken met lijm Thonsit k 70. Eventueel plinten af werken met plastic plint. Wilt u wa terafstotend board gebruiken, dan moet u treetexboard nemen, dat bij de houthandel te krijgen is. Uw plan om alle naden nu dicht te ma ken kan u evenwel gewoon uitvoe ren. Als de vloer op deze wijze is aangebracht, is deze niet alleen wa terafstotend. maar ook geluiddem- Men schrijft ons: Het onlangs in de dagbladen gepu bliceerde bericht over het voornemen van de regering het salaris (schade loosstelling. heet dat officieel) van de Tweede Kamerleden, dat in 1965 reeds van 15 op 20 duizend gulden per jaar werd gebracht, nu zo onge veer te gaan verdubbelen, wekt hij meerderen stellig ten minste ver bijstering. Nu die aangelegenheid binnenkort, nl. bij de openbare behandeling mogelijkheid van spreiding van werk bestaat dan bij grote fracties inzet van de volle mens eist. Maar hoe staat het dan met de gelijktijdige waarneming van één of meer andere bezoldigde functies, ambten e.d.? Ik heb bijv. het oog op de gelijktijdige vervulling van het burge meestersambt, zoals op de vervulling van dat ambt in de toch niet bepaald onbetekenende gemeente Wassenaar gelijk met dat van Tweede Kamer lid? (De cumulatie van ambten als i hier bedoeld doet zich onder vrijwel dr begroting van hrt desbetreffende a]le politieke partijen voor, zodat de- departement in behandeling zal ko men. lijkt het me niet zonder nut aan dat pogen van de regering eni ge aandacht te schenken. Wanneer men het loonvraagstuk benadert, mag, naar ik meen, de fi nanciële positie van de werkgever niet maatgevend worden geacht, maar kan toch niet geheel buiten beschouwing worden gelaten. Zo ook bij de bepaling van de zg. schade loosstelling van de leden der Tweede De behandeling van de rijksbegro ting heeft wel overduidelijk in het licht gesteld, de zorgelijke financiële toestand waarin het rijk is komen te verkeren. De premies voor sociale zorg op zichzelf een zorg van ui termate groot belang moetetT tot zodanige hoogte worden opgevoerd, dat ze vooral voor jonge mensen, en in 't bijzonder uit de zg. middengroe pen. een bijna ondragelijke last gaan worden of reeds zijn geworden. Beperking van het uitgavenpeil of in de verlangens lijkt mij dan ook een eis van dringende noodzaak. Het in de aanhef aangeduid voorstel van de regering schijnt mij daarmede weinig in overeenstemming. De rege ring schijnt zich bij haar voorstel te plaatsen op het standpunt waartoe een zekere commissie-Götzen was gekomen. Uit welke personen die commissie bestond is mij niet be kend, maar wel vraag ik me af. zijn haar leden gewend alleen in grote getallen te denken? Zo ja. dan vindt dat uiteraard, en heeft dat inderdaad zijn terugslag gevonden, in haar ter zake uitgebracht advies. Meent ze soms dat honoreringsnormen in an dere landen zonder meer richtingge vend hier kunnen zijn? Vergelijking Vergelijkt men de nu voorgestelde schadeloosstelling ad 25.000 tot 40.000 per jaar met de salariëring van leraren bij het middelbaar on derwijs. van predikanten of van vele zeker niet laag in rang geplaatste rijksambtenaren, dan geloof ik dat een voorstel tot een nieuwe verho ging indien al. dan toch van aanmer kelijk geringere omvang zou zijn ge weest als nu wordt voorgesteld. Dit vooral wanneer nog in beschouwing wordt genomen, dat door de leden der Tweede Kamer boven de schade loosstelling een vergoeding wordt ge noten voor reis- en verblijfkosten van zo'n 10.000 per jaar en de frac tievoorzitters der diverse partijen naar ik meen, bovendien voor hun bijzondere taak als zodanig nog een niet te versmaden vergoeding toun cheren en boven dat alles voor een ex-Kamerlid nog een wachtgeld of pensioen geldt die er ook niet om liegt, ja zelfs, volgens recente berich ten mede een verbetering zal onder- In nauwe samenhang met dat alles wil de regering en naar ik meen in afwijking van het rapport-Götzen niet weten van enig cumula tie-verbod. maar staat ze een geringe tempering voor van het totaal-inko men uit bepaalde functies, door van de zg. nevenfunctie 5.000 voor be perking buiten beschouwing te laten. opmerking zich zeker niet richt tegen de huidige regering of enige politieke partij alleen, en mutatis mutandis geldt ze uiteraard ook te gen de gelijktijdige vervulling van het Kamerlidmaatschap en een be zoldigde vooraanstaande functie in het bedrijfsleven.) De juiste waarneming van het Ka merlidmaatschap vraagt dus de volle mens. maar vraagt dat bijv. de waar neming van het burgemeestersambt dan niet? De minister van binnenlandse za^ ken schijnt die vraag en wellicht terecht bevestigend te beantwoor den. waar hij in de toelichting tot-het ontwerp van een nieuwe gemeente wet bij hoofdstuk III een poging doet,, om. zoals hij schrijft „overbelasting van de burgemeesters te voorkomen Laat men dus toe de gelijktijdige vervulling van die twee of meer functies of ambten, die elk de volle mens opeisen en hem of haar die aangewezen zijn ze waar te nemen de volle aan die gezamenlijke ambten verbonden bezoldigingen laat genie ten, dan zal de functionaris of door het onmogelijke van een zodanige eis in zijn plicht tekort moeten schieten of hij zal billijkheidshalve uit eigen middelen zich de hulp moeten verschaffen om aan die plicht volle dig te kunnen voldoen Of dit laatste gebeurt waag ik te betwijfelen. Het vorenstaande doet dan ook ernstig twijfelen aan de billijkheid van het voorstel der regering en bij realisering ervan zal het. naar te vrezen is. verstorend werken op een goede verhouding tot het salarispeil van vergelijkbare dienaren der ge- handhaaft standpunt (Van onze kerkredactie) HOOGEVEEN Ds. G. Ta verne heeft een „open brief" ge richt tot de heer H. Keesen te Blaricum in verband met diens aanklacht tegen de predikant wegens belediging van de paus. Ds. Taverne had de paus in een interview een „schurk" ge noemd. Chili was (in 1964) het eerste Kïn 1ïomO Spaans sprekende land waar in -Z LI Ut? I t u de rooms-katholieke godsdienst oefeningen het Latijn vervangen werd door de landstaaleen taal j die zich voortreffelijk leent voor combinatie met het felle ritme van de Chileense muziek. Het was Vicente Bianchi die met Mexicaans-Chileense kleuring de mu ziek schreef voor de Spaanse tekst van een nieuwe liturgie. Merkwaar dig misschien voor een Spaans geo riënteerde clerus, gaf de .geestelijk- j heid aanstonds haar steun aan de componist. Bianchi's „Misa a la Chilena" is met medewerking van solisten, koor en orkest onder leiding van de com ponist door Emi-Odeon op de plaat gebracht. De bedoeling van deze niet met de traditie brekende vernieuwing, name lijk het kerkvolk bij de liturgie actief te betrekken via muziek en lied naar eigen tijd en aard. wordt naar ons gevoel op indrukwekkende wijze ge realiseerd. Er zijn als resultaat van andere vernieuwingspogingen wel liederen te signaleren die qua tekst en melodie zodanig „modern" zijn dat van geestelijk niveau en van wijding nauwelijks of in het geheel geen sprake is. De Chileense mis daarente gen, hoewel toch ook met ontleningen aan folklore en volkszang, is een waardige verklanking van ingetogen heid en geestelijke verrukking. Bij het beluisteren van de Emi- plaat (OPXH 1014) die op de ach terzijde zes uit verschillende streken van Chili gekozen volksliedjes bevat rijst de vraag of uit onze eigen volksschat een muzikale verrijking van de protesantse liturgie tot stand zou zijn te brengen, zo puur en zo spiritueel als de sterk aansprekende 'Chileense Compositie. kerken om te komen tot een kerke lijke zender. Het kreeg de ideële steun van deze federatie. Ook werd geprobeerd kerken die zijn aangeslo ten bij de Conferentie van Europese Kerken voor dit plan te winnen. Dat is niet gelukt. Opleiding Toch geeft de federatie het plan niet helemaal op. Tijdens de vergade ring van vorige week werd besloten om een commissie te benoemen die moet onderzoeken of het mogelijk is een centrum te stichten waar radio- en televisiemensen kunnen worden opgeleid. Dit centrum zou dan ook in opdracht bepaalde programma's moe ten kunnen produceren. Tijdens de jongste bijeenkomst van de World Association of Christian Broadcasters werd aangedrongen op de vorming van een dergelijk insti tuut. De kerken van de Europese Conferentie hebben reeds meer be langstelling getoond voor een derge lijk project dan voor een veel kost baarder Europees christelijk radio station. (Van o t correspondente) VENLO Tijdens het natellen van een collecte in de St Jo- riskerk van de hervormde ge meente in Venlo werd een hall bankbiljet van f 10 tussen het overige geld aangetroffen. Wat jammer, dachten de diakenen. Precies hetzelfde moet de do minee hebben gedacht die een andere collecte natelde: daar zat namelijk ook een half bankbiljet van flO in. Natuurlijk werden de ervarin gen uitgewisseld en de beide helften werden aan elkaar ge plakt. zodat aan beide collectes vijf gulden kon worden toege voegd. „Een oplossing a la Salomo" was de mening van ds. A. J. Plug. Een van de kerkgangers heeft per se iets in olie twee de zakjes willen stoppen. Snoep verstandig eet 'n appel DS. BOER (GEREF. ROND) CONTRA DS. SPIJKERBOER Snoep verstandig eet 'n appel (Van onze kerkredactie) SNEEK De commissie der unie (het „moderamen") van de Unie van Baptistengemeenten in ons land heeft met algemene stemmen besloten, de gemeenten te adviseren toe te treden tot de nieuwe Raad van Kerken in J Nederland. Naar het oordeel van de commissie zijn tegen toetreding geen theolo gische bezwaren en slechts geringe bezwaren van praktische aard in te brengen. Het advies tot aansluiting staat in een rapport over deze zaak, dat de commissie dezer dagen aan de ge meenten heeft toegezonden. Volgend iaar mei zal de algemene vergadering beslissen, of de Unie van Baptisten- ;emeenten al dan niet lid wordt. Hoogeveense predikant j beschrijft de paus als de antichrist, stelt dat met de mis het pausdom staat of valt en dat daarom „het uit lenen van een kerkgebouw voor de afgoderij van de mis onverdraaglijk is voor de christgelovigen." Hij adviseert de heer Keesen, als hij „wereldwijs" is, zijn aanklacht in te trekken, „want binnen enkele tien tallen jaren zal deze machtsaanmati ging van Rome ten einde zijn." Maar als de heer Keesen christelijk wijs wil zijn, komt hij over en bindt sa men met ds. Taverne onvervaard de eindstrijd tegen het pausdom aan. In xijn blad „Uitzicht" geeft ds. Taverne een overzicht van de brie ven. die hij naar aanleiding van zijn optreden in de Haagse Grote Kerk heeft ontvangen. Daarin citeert hij een deel uit een sympathiebetuiging, die dr. K. H. E. Gravemeijer hem deed toekomen. Van het vonnis van de politierechter van Assen wegens smaadschrift je gens een voormalig gemeentelid is ds. Taverne in beroep gegaan. (Van onze kerkredactie) KATWIJK Ds. G. Boer. de voorzitter van de Gereformeer de Bond, heeft in „De Waar heidsvriend" geadviseerd, om niet in te gaan op het voorstel van ds. A. A. Spijkerboer, om de Belijdenis van Barmen in de Ne derlandse Hervormde Kerk als belijdenisgeschrift te aanvaar den. Ds. Boer erkent, dat Barmen in de benauwde periode van het natio- naal-socialisme een moedig getuige nis heeft afgelegd. Maar „hoezeer Barmen in die situatie te waarderen valt en hoezeer de Duitse kerk daar door gedeeltelijk bewaard is voor de dodelijke omklemming van het natio- naal-socialisme. dit is nog geen aan leiding om het op te nemerr onderi'de belijdenisgeschriften van onze kerk, zeker niet om het tot de voornaamste belijdenis van onze kerk te maken. Daarvoor is het te tijdgebonden en Protesten in Oost-Duitsland Synodes klagen over houding van staat (Van onze kerkredactie) OOST-BERLIJN De syno des van de regionale kerken in Oost-Duitsland hebben zich bit ter beklaagd over de houding van het communistische re gime. Tegelqkertyd lieten zij duidelijk blijken dat zij er niets voor voelen om de band met de Westduitse kerken te verbreken. Reeds lang streeft de Oostduitse regering er naar om het contact met Kritiek op oud-voorzitter A. C. de Bruin Rijn en Gouwe UTRECHT De woorden van de oud-voorzitter van het NKV. de heer A- C. de Bruijn, hebben ook binnen de kring van de r.k. vakbe- De Nederlandse christelijke boe- weging ernstig verzet ontmoet. De rpn" en tuindersbond is ernstig be heer De Bruijn schreef in Ruim zorgd Zicht, het orgaan van het NKV. dat Rijn en dit vakverbond in de toekomst tot ten vu een volkomen eenheid met het NVV hebben zou moeten komen: het CNV moet dingsmogelijkheden voor de tuin dan maar in het isolement. bouw dreigen in de knel te komen. F. Klaver naar Zuid-Af rika AMSTERDAM P. Klaver, oud voorganger van de pinkstergemeente Pinksterkapel in de hoofdstad, is naar Zuid-Afrika gegaan, om zijn zoon Paul te assisteren bij het zen dingswerk onder de Bantoe s. De heer Klaver was officier in het I.eger des Heils in Delfzijl en Rotter dam. Door de pionier van de Pinksterbeweging in ons land. G. R. Polman eveneens oud-Heilsofficier kwam hij in aanraking met de Pinksterbeweging Na studie aan de bijbelschool in V raag De vraag doet zich voor of het niet juister zou ziin die cumulatie te ver bieden of althans financieel aan een nauwere band te leggen. Het Kamer lid kan dan steeds vrijer en opener oordelen over de vraagstukken die hem ter mede-beoordeling worden voorgelegd. Ik neem aan, dat het op juiste en verantwoorde wijze waarnemen van j het Kamerlidmaatschap zeker bij I kleine Kamerfracties waarin minder Engeland werkte hij vele jaren als zendeling in China en daarna op Ja va. In 1933 werd hij voorganger van de gemeente In Amsterdam. Hij was ook enkele jaren voorzitter van de broederschap van Volle Evangelie Gemeenten. Bond-ig Stuwing, het blad van de Neder landse katholieke grafische bond, noemt dit een uiterst onelegante en irriterende uitspraak. De heer De Bruijn heeft hiermee de reeds bestaande goede samenwerking tus- Slechts 1800 ha sen de drie vakcentralen een slechte Gouda. Leiden dienst bewezen. volgens G.S. voor vrij agrarisch ge- De heer Van Eibergen heeft zijn bruik aangewend mogen worden, verbazing over deze uitspraak t e zowel voor akkerbouw en weidebe- men gegeven en zich afgevraagd drijven als glastuinbouw. In het overige gebied zou de vestiging Provinciale Staten in strijd met een goede planologische ontwikkeling van de streek. Lage prijzen De middenstandsvakbladen trek- het nieuwe streekplan ken weer eens van leer tegen activi- Gouwe. dat Provinciale Sta- teiten van het Consumenten Contact Zuid-Holland vorige week Orgaan. Het vakblad voor de detail- astgesteld. De uitbrei- handel in aardappelen, groenten en fruit, vraagt wat de zin er van is. dat het CCO op dit moment de rege ring al gevraagd heeft er op toe te zien, dat de prijsverlagingen bij im porten als gevolg van de devaluatie van het Britse pond toch vooral worden doorgegeven aan de consu ment. Alsof de handel niet de eerst- het gebied tussen belanghebbende is om deze prijsver- Woerden zouden lagingen te laten doorwerken. De talrijke faillissementen en anmeldingen bij het saneringsfonds voor de middenstand maken wel duidelijk, dat er een concurrentie erboden gevoerd wordt op leven cn dood. „Men roept luidkeels: houd de dief. terwijl zelfs de mogelijkheid om iets nog niet is", aldus het welk officieel standpunt het NKV deze zaak zal gaan innemen. nieuwe glasteeltbedrijven Stuwing schrijft, dat er meer moeten worden, mensen benieuwd zijn naar de NKV-reactie op de ongelukkige pu- De CBTB en de gewestelijke raad te stelen b'icatie van de heer De Bruijn. De van het landbouwschap hebben hier vakblad, katholieke grafische bond sprak zich ernstig bezwaar tegen- Het argu- in 1966 al uit voor het behoud van ment van luchtverontreiniging als een pluriforme ofwel meervormige gevolg van de oliestook in tuin- vakbeweging. die bestaat uit twee bouwkassen, gaat volgens de CBTB te nemen, dat het bedrijfsleven mo- op geloof of godsdienst gebaseerde niet op, omdat de meeste tuinders gelijkheden tot prijsverlaging niet vakverbonden (NKV en CNV) en zullen overschakelen op aardgas, met beide handen zou aangrijpen, eer niet op geloof, maar meer op Voorts bestaat over het wegennet in Een ondernemer kan het zich im- soclalisme gebaseerd vakverbond dit ontwikkelingsplan nog onzeker- mer* niet meer veroorloven hogere (NW). Ook zakelijke en psycholo- heid. Ir. T. T. Wind vindt dan ook prijzen te berekenen dan strikt gische overwegingen zouden pleiten de goedkeuring van het plan door noodzakelijk Ls. Westduitse kerken onmogelijk te ma ken. Het laatste jaren hebben maar zeer weinig kerkelijke leiders uit Oost-Duitsland vergunning gekregen om internationale conferenties bij te wonen. En van de 5000 uitgenodigde kerkelijke gasten, die het Hervor mingsfeest zouden bijwonen, kregen i er slechts 167 een visum om Witten- 1 berg te bezoeken. In een officiële uitspraak betreurde de synode van Pommeren, bijvoor- beeld, het feit dat zovelen geen visum hadden ontvangen. Door deze daad van de regering, /.ei de synode, wordt de kerkelijke taak om vrede te stichten onmogelijk gemaakt. Onverdraaglijk De synode wees ook de Oostduitse aanvallen op bisschop F. W. Krum- macher af en voegde er aan toe. dat de kerk het onverdraaglijk vindt dat in de school- en beroepsopleiding j kinderen en jonge mensen ideolo- I gisch eenzijdig worden opgevoed in j de geest van hel marxisme. Daardoor j worden zware gewetensconflicten I veroorzaakt. De kerk klaagde er ook over dat de staat nog steeds bepaalde kerken voor kerkelijk gebruik weigert vrij te geven en dat kerkbouwplannen worden afgewezen. Ook verbiedt de staat ten onrechte bepaalde muziek uitvoeringen en lekespelen. omdat die tot het gebied van de „cultuur" gerekend worden. Misvattingen Ook de synode van Saksen sprak nog eens duidelijk uit dat zij niet instemt met een breuk met het westen. In de officiële uitspraak staat: „Integendeel wij moeten al les doen om elke misvatting van onze kerkelijke saamhorigheid uit de weg te ruimen en de groeiende geestelijke eenheid geloofwaardig te maken." Bisschop Gottfried Noth zei in zijn jaarverslag dat de kerk zal moeten meewerken aan een dialoog tussen het christelijk geloof en het marxisme. Maar hij waarschuwde bij voorbaat dat gelovigen en ongelovigen wel vaak dezelfde woorden gebruiken en hetzelfde werk doen. maar dat zij daarom nog niet identiek zijn. Snoep verstandig eet 'n appel m m te eenzijdig, vooral in de gereviseer de vorm van ds. Spijkerboer in arti kel 5", zo meent de Katwijkse predi- (Overigens heeft ds. Spijkerboer inmiddels de gedachte aan revisie la ten vallen. Hij wilde oorspronkelijk een wijziging en aanvulling van Bar men, waardoor er in gesproken werd over kernwapens en ontwikke lingshulp. Nu wil ds. Spijkerboer Barmen ongewijzigd aanvaarden en ter gelegenheid daarvan een stuk opstellen, waarin de actualiteit van alle thesen blijkt. Red.) Ds. Boer stemt ds. Spijkerboer toe, dat de controverse van Barmen inza ke de natuurlijke theologie vandaag nog even acuut is. maar de antwoor den van Barmen noemt hij te eenzij dig, dan dat zij voldoen. Hierbij zijn de artikelen 2 en 36 van de Neder landse Geloofsbelijdenis in het ge ding. Paulinische noties van artikel 2 (God spreekt alle mensen aan, en: Niemand is te verontschuldigen) mist ds. Boer in de belijdenis van Barmen. Artikel 36 „In artikel 36 wordt veel indrin gender over de plaats en de roeping van de overheid gesproken, dan in Barmen gebeurt. Hoever de verdui- veling en de demonisering van de overheid ook voortgeschreden is, de overheid is van oorsprong een godde lijke instelling. Zij heeft een positie ve roeping ten aanzien van het Ko ninkrijk Gods en de Kerk. Artikel 36 is en blijft een geloofsbelijdenis, die om concretisering vraagt ook in deze tijd", aldus ds. Boer. Hij acht het tenslotte van veel gro ter belang, dat de kerk leeft in de meest levende gemeenschap met de reformatorische belijdenissen. Dan ls in de confrontatie met het heden ook zeker te luisteren naar het getuigenis van Barmen. NED. HERV. KERK Beroepen te Benthuizen: L. Blok te Ridderkerk; tot pred voor bijz. werk- zaamh. (jeugdwerk Herv. Geref. Jeugd Bond - toez.): H. J. Smit te Oud-Al- blas: te Zwolle (vac. G. W. Korevaar): J. Ch. Plaat te Well en Ammerzoden: te Hardenberg (O.): A. v. d. Beek te Jourc; tc Ecmncs-buitcn: J. Boogaard te Ernst (Gld.); te Puttershoek (toez.): G. F, Overgaauw te Leersum; te Hei- nenoord: J. N. de Ruiter te Beekbergen: te Tienhoven (U.): G. Moen, em.perd. - hoofd BLO-school te Alphen a.d. Rijn: te Interlaken-Unterseen en Meijeringen (Zw.): J. C. Remijn te Santpoort. Aangenomen het beroep v. d. prov. kerkverg. v. N. Brab. en Limb, (jeugd- pred.): vie. A. J. Wilzing te Laren N.H.): naar Gieterveen (Dr.): tevens bijst. in het pastoraat te Zuidlaren: drs. H. Zwiers te Barsingerhorn (N.H.)naar Hoogkarspel, c.a. - toez.: vie. K. A. Re- horst te Utrecht. Bedankt voor Den Haag-Loosduinen (a s. vac. W. E. den Hertog; wijkgem. Adventkerk - toez.): R. Houtsma te Hvkersmilde (Dr.); voor Groot-Am- mers; H. Talsma te Den Haag. GEREF KERKEN Beroepen te Suameer: G. Ribbers te Genemuiden. Bedankt voor Bodegraven: J. W. de Roo te St Annaparochie (Fr.); voor Nijkerk (vac. J. Koppe): L. Buitenhuis te Oosterwolde (Fr.). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo: J. Kievit te Hoogeveen. Bedankt voor Utrecht-noord: J. Wes terink te Kerkwerve. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Woerden: A. Hoogerland te Werkendam. Bedankt voor Rotterdam-zuid: W C Lamain te Grand Rapids (V.S.)- voor Waardenburg: P. Blok te Dirksland. HET WEER IN EUROPA Londen Luxemburg geh. bew. gch. bew. geh Jbew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2