TV Leraar W. van der Veer in Mies en Scène RADIO JULES DE CORTE KRUGT PRIJS Marianne Hilarides: beeld waargemaakt de stad en dokter Moore en TOCH TE VEEL FOUTEN GEMAAKT?] Belgische artsen weer aan het werk MAANDAG 4 DECEMBER MT M. Met i Openheid VANAVOND TE ZIEN oral nuttige open heid u-ordt in de serie Getond gezin" voor de NCRV-televisie gesproken over lexuele problemen binnen het huwelijk, die bepaald niet van extreme allure zijn. De twee brieven welke gisteravond wer den behandeld uaren integendeel van zo algemene aard, dat er met belangstelling viel te luisteren naar de adviezen aangaan de voorlichting daarover, welke door be kwame deskundigen werden gegeven. Wij prijzen gaarne de toon, waarop dit alles gebeurt: wars ton enige sensatie of opzettelijkheid, geuoon een intiem ge sprek in de huiskamer over maar al te be kende zaken. Wij waarderen ook, dat dit wordt gedaan in de erkenning, dat zeker ook in het huwelijk de nodige voorlich ting dient te worden gegeven als bijdrage tol het gezonde gezin. Vooral zong Gerard Cos wat liedjes van Louis Davids, waarbij hij gelukkig niet probeerde deze vermaarde cabaretier, die zoiets geheel eigens bezat, te imiteren, want dat zou hij niet kunnen. Beter ligt het Wim Sonneveld, die een beste bijdra- ge gaj. Daarna vertoonde de NCRV een zoveel ste tijdsbeeld uit het Rusland rondom de eeuwwisseling: een eenacter tan Toer- genjew in kleur, waarin Kitty Janssen allerliefst de slimme „dame uit de provin cie" speelde. Allemaal een tikje uit de t\jd, doch bekoorlijk amusement. Zaterdagavond kon men na een zeer matige Rudi Carrell-show in Sinterklaas sfeer met een mislukt slot (u>ant het zo genaamde „vliegen" uas vooral ongeluk kig in een riem hangen) tHol spanning kijken naar de quiz. Een waarlijk emo tioneel gebeuren, want de Naardense le raar ging op zijn f 5000 af. Hij haalde ze op een tientje na.of niet? De spelleiding zei „ja", maar de rekenaars in de huiskamers zullen lang hebben nagepraat of er niet vier in plaats ran drie fouten waren gemaakt bij de Amerikaanse steden. In elk geval kon men de knappe leraar zijn winst ran harte gun- De VARA besloot met de uitzending van een Amerikaans interview, dat het Network CBS hield met Robert Kennedy in verband met zijn eventuele kandida tuur voor het presidentschap van de VS, waarbij hij zich opstelt tegenover de Viet namese politiek van Johson. Een interes sant gesprek, dat een week eerder op de Amerikaanse schermen verscheen. BUSSUM Quiz-winnaar W. van der Veer uit Naar den, die in de tv-rubriek Per seconde wijzer de Vara op een tientje na vijf mille heeft afgesnoept gaat daarvoor met zijn vrouw naar West-Indië, waar hij destijds zijn vrouw heeft leren kennen. Deie geboren Rotterdammer, die lid van de Avro blijkt te rijn ik ken Willem Vogt al jaren is nog steeds beduusd over zijn eclatante succes. Vooral omdat hij enkele ma len in de diverse ronden door het oog van de naald is gekropen. Me nige kijker was er net zo nerveus van als hij. Vooral de laatste vraag: het bij el kaar zetten van de juiste plaatsna men bij een tiental Amerikaanse staten, was voor mij in feite een gok. De heer W. van der Veer had op het moment, waarop de foto werd ge nomen reden tot lachen. Hij stond nl. op het punt de f 5000 te winnen in de VARA-quiz „Per seconde wij zer". Zaterdag mocht hij de vierde vraag van de vierde ronde overdoen en hij wist daarna ook door de vijfde ronde te komen. Voor zingen in ziekenhuizen DEN HAAG Op 17 februari zullen in de Rolzaal weer dertig VisserNeerlandiaprijzen wor den uitgereikt aan organisaties en personen die zich op sociaal of cultureel gebied bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Onder hen is de blinde zanger Jules de Corte, die door zijn op treden in ziekenhuizen, sana toria e.d. mensen veel levens vreugde heeft gegeven, zoals het juryrapport zegt. Onder de „karakterprijzen" (ƒ2000) valt ook mejuffrouw A. Govers uit Reek (NB), die wilskracht en volhar ding getoond heeft dpor op zestienja rige leeftijd, na de dood van haar va der, het beheer over zijn bedrijf op zich te nemen en daardoor broertjes en zusjes in de gelegenheid te stellen te studeren. Verder komen hiervoor in aanmer king Jp. J. van Eil uit Chaam (NB) voor de hulpvaardigheid aan zijn dorpsgenoten, veertig jaar lang, G. J. Simonis uit Den Haag, die steeds in atilte zijn medemens heeft geholpen, en mevrouw A. Veldmanvan der Linden uit Aalst (NB), voor alles wat zij buiten haar werk als gezins verzorgster voor haar dorpsgenoten ln Nuenen heeft verricht. Stichtingen Zes stichtingen krijgen prijzen van f 2000 tot 5000 als steunverlening aan praktische werkzaamheden ten bate v^p het lichamelijk en geestelijk wel zijn. En zes prijzen van ƒ4000 voor alge meen cultureel werk, waaronder de Nederlandse vereniging voor volks zang in Den Haag. Ze heeft destijds een grammofoonplaat met Nederland se liederen laten maken, die gratis op de scholen is uitgereikt Ook het Nederlands letterkundig museum en documentatiecentrum in Den Haag krijgt 4000 als steun voor de uitgaven van de periodiek Achter het boek. Ten slotte gaan zes prijzen voor toneelspelen naar dr. H. A. Voet te Rotterdam. W. H. F. Bischot en J. J. van Houwinge, beiden te Amsterdam, G. van Vrechem te Gent, Prosper de Smet te Wondelgem bij Gent en M. van Cauteren te Berchem-Antwerpen. De eerste drie krijgen ƒ1000 en de laatste drie 1500. Het is in 1968 25 jaar geleden dat het Algemeen Nederlanads Verbond werd aangewezen als uitvoerder van een gedeelte van de nalatenschap van mr. H. L. A. Visser. Maxim Hamel naar Ned. Comedie AMSTERDAM Maxim Hamel zal het volgend seizoen deel uitma ken van de Nederlandse Comedie. Enige weken geleden keerde hij te rug van een verblijf op de Neder landse Antillen. Hij was verbonden aan het gezelschap „Ensemble". Ik wist er misschien vier van. De rest heb ik op de tast gedaan. Zo zeer stond ik onder spanning, dat ik op laatst: geef me een joker zei in- plaats van Stop. Maar quizleider Be rend Boudewijn begreep het geluk kig. De heer Van der Veer, die jonge mensen bij Philips (van 16 tot 20 jaar) meer algemene ontwikkeling bijbrengt, blijft bescheiden: „Het is voor een deel mijn vak". Anderzijds koestert hij zich graag in de hulde. De honderden brieven en telefoon tjes doen hem goed. „Het is wel eens leuk even een beroemdheid te zijn". Ik heb van Mies Bouwman ook al een uitnodiging voor haar rubriek Mies en Scene gekregen. Welja dan Topscore De Vara-mensen vertelden de heer Van der Veer, dat hij een topscore heeft bereikt in de Nederlands quiz- business. Zijn vrouw (lerares Frans) weet nog veel meer dan hij, is zijn oordeel. Ze is al eens een paar maal gevraagd, maar zei: Doe jij het nu Overigens is de Vara nog niet van „de zaak Van der Veer" af. Vele mensen belden zaterdag dat de leraar uit Naarden niet drie, maar vier fou ten zou hebben gemaakt. Door snel heid waarmee de quiz aan een eind kwam is dit niet volkomen duide lijk geworden. Vele kijkers uit het land meenden dat men geen drie, maar altyd vier fouten moet maken. Dit is echter niet juist, men kan ook drie fouten maken met het plaatsen van bordjes. Daarom zou vandaag de bandopna me, welke van het programma is ge maakt, terdege worden bestudeerd. Mocht er een vergissing zijn gemaakt, dan zal de VARA dit uiteraard direct toegeven. Er komen bij deze ingewikkelde quiz dikwijls op- en aanmerkingen bij de VARA binnen. Zo hebben ook zaterdagavond diverse vaklieden uit het land opgebeld met kritiek op de in de quiz vastgestelde antwoorden. De VARA zal al deze zaken nader bestuderen. NED. 1 KRO 7.07 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk, in formatie. 7 32 uur De Flinstones. 8.20 uur Ria Valk-sprookje: Hans en Grietje. 9.50 uur „De grootinquisiteur"een hoofdstuk uit ,J)e gebroeders Karamazow" van Dostojewski. NED. 2 VARA 7.03 uur Coronation Street. 8.20 uur Achter het Nieuws. 9.00 uur speelfilm „Paniek in de straten", niet voor kinderen. VANAVOND TE HOREN HILVERSUM I NRU 8.05 uur Promenadeorkest, daarna poëzie van jongeren. 9.00 uur Joods programma. 10.00 uur lichte muziek en 11.20 uur Radiorama. minimagazine. HILVERSUM II NCRV 7.05 uur geestelijke liederen. 8.40 uur Wiener Filharmoniker en solisten in de 2e symfonie van Mahler. 10.15 uur literaire rubriek, avondoverdenking, nieuws, muziek en poëzie van Sybren Polet. Na-studie Mari Andriessen krijgt eregeld HAARLEM Aan de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen die vandaag zeventig jaar is geworden, is door minister Klompé een eregeld van 5.000,- 's jaars toegekend. Op een receptie heeft burgemeester Cremers de heer Andriessen namens het gemeentebestuur twee zilveren kandelaars aangeboden. Zaterdag is in de Vleeshal een expositie van zijn werk geopend. Knoeierij met drank: 16 doden CALCUTTA In Calcutta zijn dit weekeind zestien mensen overleden na het gebruik van sterke drank waarmee was geknoeid. Zes personen verkeren in zorgwekkende toestand. De politie arresteerde in een klan- destiene drankgelegenheid negen ver kopers die in het bezit waren van honderd flessen met gevaarlijke in- BRUSSEL De proteststaking die een deel van het Belgische artsen corps medio november is begonnen, is dit weekeinde opgeheven. De orga nisatie, die de staking ontketende uit protest tegen nieuwe wetten op de uitoefening der geneeskunde, heeft dit zaterdag bekendgemaakt. De staking is opgeheven omdat de verzekering is gekregen, dat onder handeld kan worden over betwiste punten van de nieuwe wetgeving, zo deelde de voorzitter van de artsenfe deratie, Henrard, mee op een persconferentie in Brussel. De federatie-Henrard had de afge lopen veertien dagen optimistische berichten verspreid over het aantal artsen dat aan de staking deelnam. Volgens overheidsinstanties echter had het stakingsparool alle in Luik en omgeving en de streek van Ant werpen enige weerklank van beteke nis gevonden. SCHEVENINGEN De voorstel ling van Het Zwanenmeer. waarmee Het Nationale Ballet zaterdagavond in het Scheveningse Circustheater kwam. was geannonceerd als een „come back" van Marianne Hilarides. Helemaal juist is die aanduiding niet want Marianne Hilarides heeft nooit het danspodium verlaten. Zij verliet wel de Nederlandse balletwe- reld na tal van moeilijkheden met Het Nationale Ballet, tot grote spijt van vele balletliefhebbers die in haar de Nederlandse prima ballerina za gen. In haar eerste optreden na haar terugkeer stond zij voor de zeer zwa re opgave het beeld, dat de velen hebben behouden die van haar weg gaan spijt hadden, waar te maken. Dat heeft zij inderdaad kunnen doen met de moeilijke dubbelrol Odette-Odile. Na een gespannen en dachte en iktle. 22.40Nm. GRAMMOFOONPLATEN- Kl. vloolconc. ten. lt.30 De tafel van (half) zeven, gevarieerd programma. It.M Nws 1945 R VU Jean- Paul Sartre. NRU: :o 05 Promenade-orkest. 204S Poëzieprogramma. In samen werking met BRT. 21.00 Heeft het Jodendom ln Nederland nog toekomst?, gesprekken. 21.30 Documentaire over de Unesco. 22.00 Lichte grammo- foonmuzlek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Licht gevarieerd platenpro- gramma. 23.20 Radiorama. 23.55 -2^00 *N?e u w wat nerveus begin heeft zij deze rol alles kunnen geven: het ontroerende van Odette, de virtuositeit van Odile, een prachtige beheersing van danstechniek en artistiek vermogen. Daarbij werd zij gesteund door een heel gaaf corps de ballet en een part ner niet Tatsuo Sakai zoals aange kondigd maar Sylvester Campbell die zelf beschikt over een hoge mate van virtuositeit, artistiek vermogen en vooral betrouwbaarheid, zo nood zakelijk om haar in staat te stellen wederom een eerste plaats als soliste in te nemen. Marianne Hilarides is als prima ballerina weer voor het Nederlandse publiek gebracht en dat publiek ont ving haar met een ovatie. HANS W. LEDEBOER Dank 11. Sinterklaas Aan de Nederlandse vocalisten die in het afgelopen jaar de aan Sint-Nicolaas meest welgevallige Neder landse teksten op de grammofoonplaat hebben vastge legd, werden in Hilversum marsepeinen Edisons uitgereikt. Van links naar rechts Marianne Delgorge. Connie Vink, Shirley, Tonny Huurdeman, Lex Goudsmit en Seth Gaaikema. Radiovoettocht in Kerstnacht (Van onze radio- en tv-redactle) HILVERSUM In de Kerst nacht, de late avond van zondag 24 december a.s. wordt een vre- desvoettocht gehouden welke be gint in diverse gemeenten in het Gooi en eindigt in de Hil- versumse Expo-hal. Deze tocht wordt georganiseerd door de KRO-radio in samenwer king met de instelling Pax Christi. De deelnemers, die uit het gehele land kunnen komen, gaan per auto of ander ver voermiddel naar de start plaatsen en worden via transistor ontvangers van de KRO-studio uit geleid. In telkens korte uit zendingen via Hilversum II wordt gesproken over de vraag hoe men de vrede kan bevorde ren door eigen initiatieven. Luisteraars kunnen per telefoon gedachten en ideeën uiten. Men zal om 12 uur aankomen in de Expo-hal, waar gezamenlijk de via de radio uit te zenden nacht mis wordt gevierd. tl our Xffttihtt 1 tut tttf 120 Moore kon aan Nats spieren zien dat Ianthe zijn hand hl de hare hield. Het was nu gauw gebeurd. Hij trok de naald terug, legde het spuitje op het blad, nam het op en vertrok zonder naar hen te kijken. Het gevoel dat zij elkaar gevon den hadden, bleef hem bij. Hij besefte niet dat er geen woord gesproken was. Hij zette het blad op het bureau van de verpleegster en ging naar de wasafdeling waar hij zijn handen waste. Hij boog zich over de wasbak en liet koud water over zijn gezicht lopen; daarna waste hij zijn handen opnieuw. Adele lag in haar bed naar de doffe rechthoek van het raam te staren. Van het ogenblik af dat zij wakker was, had zij geluisterd, maar er viel niets te horen, behalve de regel matige zware ademhaling van Howard Perkins in het bed naast het hare. Zij was klaarwakker, rusteloos, zij besefte dat de wereld buiten dit raam niet sliep. Het licht hinderde haar. Dergelijke nachten verlaten de herten de donkere bossen en begeven ze zich naar de weiden, waar zij roerloos staan. Nachtvogels vliegen laag over en kleine dieren sluipen rond. Adele kon niet meer slapen, voelde de drang in zich iets te doen. Zij ging overeind zitten en staarde met open gesperde ogen naar de vage voorwerpen in de kamer om Zich heen. Zij dacht aan Howie en zij voelde hoe een dergelijke nacht hem zou aangrijpen. Zij luisterde nu of hij soms geluid maakte... Het huis was stil en er was een gevoel van leegte dat steeds sterker bij haar werd. Meer en meer werd zij er zeker van dat Howie weg was, dat hij deze vreemde nacht was ingegaan, omdat hij die begreep en erbij hoorde. Zij vroeg zich af of hij soms zijn hert aan het zoeken was, misschien had hij het gevonden en waren ze nu samen. Bij die gedachte kreeg zij een vreemde steek van afgunst. Zij hield zich toen voor dat zij het zich maar verbeeldde, dat hij tijdens het eten thuis was geweest, en dat hij nu in zijn eigen bed sliep. Maar het gevoel dat hij weg was, bleef bestaan. Zij gooide 'haar benen over de rand van het bed. Haar nachtjapon was opgekropen tot aan haar middel en haar ene schouder was bloot. Zij rilde van de kou en luisterde. Zij haatte het geluid van Howards rustige luide ademhaling. Zij wilde wel huilen omdat zij het koud had en zich eenzaam voelde en zij snikte, maar er kwamen geen tranen. Zij bedekte haar gezicht met haar handen en stelde zich Howie voor, buiten in de nacht, sluipend van schaduw tot schaduw. Haar blote benen hingen over de rand van het bed, zij voelde zich zo eenzaam, verlaten en koud, zij dacht eraan hoe beroerd zij zich voelde, maar nog kwamen de tranen niet. Na een poosje glipte zij uit bed, zocht haar ochtendjas, trok hem aan en deed hem dicht. Zij bukte, voelde naar pantoffels onder het bed, maar kon ze niet vinden en daar om snikte zij weer. Huiverend liep zij naar het raam, deed het dicht en verbeeldde zich onmiddellijk dat de whiskygeur in de kamer sterker werd. Zij staarde even uit het raam, voelde als het ware de bijna tastbare nacht. Toen liep zij naar het voeteinde van Howards bed en stond naar de heuvel, gevormd door zijn lichaam, te kijken. Zij probeerde niet langer haar verlatenheid uit te huilen, maar hierdoor voelde zij zich nog beroerder. Zij ging naar de hal, zonder moeite te doen zich te beheersen, nu werd zij warmer en ook de grond onder haar blote voeten was warmer. Zij deed de deur van Howies kamer open en in de akelige schemering van de ramen zag Zij de vorm van zijn lange lichaam op het bed. Zij greep de deurknop, leunde erop, voelde zich zwak van opluchting, maar kon het nog niet verwerken. Haar angst was onnodig geweest. Na een poosje maakte de opluchting plaats voor woede, die sterker werd naarmate zij besefte dat zij die nu niet kon uiten. Zij haatte hem. Zij haatte hem vanwege zijn geslotenheid, altijd ontglipte hij haar, en ook was zij soms bang van hem. Zij wilde hem wel slaan, zoals Howard soms deed. Hoewel zij niet wist wat zij van plan was. liep zij verder de kamer in. Zij boog zich over hem, beledigd dat hij zo kalm kon slapen, en tevens woest dat hij haar zoveel ellende bezorgde en het niet wist. Toen pas zag zij dat het bed leeg was en dat zij zich vergist had. Zij had slechts de teruggeslagen dekens gezien. Zij staarde naar het bed. Koude wind kwam door de open ramen naar binnen, de gordijnen wapperden. Zij bleef net zo lang staan tot zij in lichaam en geest verkleumd was. Pas toen draaide zij zich stijf om, om de ramen te sluiten. Nu de wind buitengesloten was, sdheen de kamer kleiner en beslotener. Zij tastte naar de stoel waar Howie zijn kleren 's avonds altijd op legde, zij voelde dat zijn broek over de leuning hing. Het was de broek die hij van Howard had moeten aandoen, omdat hij hem niet in zijn vieze spijkerbroek beneden aan tafel wilde hebben. Hij had de spijkerbroek nu natuurlijk aan. Zij dacht eraan dat hij het wel koud moest hebben in zijn versleten broek en zij trok haar jas steviger om zich heen. Zij ging naar de kast om zekerheid te hebben omtrent de broek en in het donker tastte zij langs de kleren. Zij vond de broek niet. Aangedaan door de Meren die hij had gedragen, kleren die zij gemakke. lijker kon benaderen dan Howie zelf, begon zij opnieuw te zoeken, ofschoon zij wist dat ze er niet waren. Zij liep langs (Wordt vervolgd) O.K.AARRAAAN. PIT l€> HET RAM VDOELOPI6.NIET VOOR 60ED. IIC 3ULUE BONTEKOE MMS De schee]»- II. ni Schoolrad mix I II. 295 m. NCRV: -graatje. St. Nicolaasc 22.50 Stereo: documentair NTS. 20.00 Jour- ïal. STER: 20.11 Co-Slrth. fllmreport mannetje. 19.00 Hobo. de k ne zwerver, tv-feuiil. v. leuKd. Dl. 23. 528'2Mededenn n. KRO: I (plm. 12 2: landbouwers 12 *an Bontehoe 18.10 Slnterlcl.liedjes. 0 Sinterklaasprr niivisii MORGEN FERDNAND SKI-SHOP

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6