VS akkoord met controle van alle vreedzame kernreactors Bennecke volgt Kielmannsegg op, Den Haag akkoord 0 Johnson doet concessies FRONTALE BOTSING: 3 PERSONEN UIT EEN GEZIN OMGEKOMEN Kapitein en machinist vrij van elke schuld Politie treft 21 jongelui met hasjiesj alles goed j en wer Bruidegom pleegde twee overvallen s MAANDAG 4 DECEMBER 19(ST Maskers verbergen alles Geen wezens van een of andere planeet, maar gewone Amerikaanse meisjes, die de nieuwe après-ski-mode tonen. De gebreide maskers zijn een nieuwe rage voor partijtjes na het skiën met het doel de door zon en wind verbrande huid te verbergen. WASHINGTON President Johnson heeft zaterdag meegedeeld internationale inspectie op alle niet-militaire kernactiviteit in de VS toe te laten, zodra andere landen akkoord gaan met de garantie- bepalingen van het verdrag tegen verdere verspreiding van kern wapens. Het akkoord van de president wordt gezien als een nieuwe Ameri kaanse concessie om de onderhande lingen over het ontwerp-verdrag nieuw leven in te blazen. President Johnson wenst, evenals Rusland, controle door het internatio nale atoombureau in Wenen, maar een aantal Westeuropese landen wil enige controle over de eigen kern activiteit laten berusten bij Euratom. Vrijwillig Johnson zei dat de VS geen enkel land zullen vragen garanties te aan vaarden waarmee zij zelf niet willen instemmen. Tientallen kernreactors, die jaarlijks tientallen kernbommen kunnen maken, worden in de gehele wereld voor vreedzame toepassingen gebouwd. Wij kunnen echter niet toestaan dat de beschaving door misbruik zou worden bedreigd, aldus Johnson. „KWESTIE VAN TIJD" Soekarno komt voor rechters MAASBREE Bij een fron tale botsing tussen een per sonenauto en een autobus op de provinciale weg VenloHelden in de gemeente Maasbree zijn zaterdagmiddag drie personen uit een gezin om het leven ge komen. Het zijn de bestuurster van' de personenauto, de 22-jarige M. C. Hobbelen, haar 24-jarige broer F. Hobbelen en hun 56-jarige moeder C. M. A. Hobbelan-Van der Laar, allen uit Venlo. Het ongeluk gebeurde toen de personenauto van de familie Hobbe len tijdens het inhalen van een ande re personenauto op het linkerwegge deelte frontaal tegen een tegemoetko mende autobus botste. Vrachtschip vast bij Elbemonding HAMBURG Het Griekse vracht schip Emmuanuel M.(4663 ton) is gis teravond bij de Elbemonding aan de grond gelopen. De bemanning wil het schip verlaten. Een reddingboot en een sleepboot zijn in de omgeving. Het Westduitse kustvaartuig Bre mer Küper (437 ton) verzocht gister avond vanuit de Kieler baai om hulp. Het schip maakt zware slagzij. Vlak bij Schiermonnikoog is het Griekse vrachtschip Alouette (6000 ton) gisteravond voor de tweede maal aan de grond gelopen. Het «chip ligt vrij ver van de vaargeul. Geregeld DJAKARTA Ex-president Soe karno is nu onder huisarrest ge plaatst in zijn buitenverblijf in Bo- gor, zo is gisteren uit militaire krin gen te Djakarta vernomen. De 66-jarige Soekarno mag zijn pa leis alleen verlaten met een speciale vergunning van het militaire districtscommando van Bogor. In au gustus werd een speciale vergunning voor een bezoek aan Soekarno in gesteld, later zou hem zijn verboden Djakarta of West-Java zonder mili taire toestemming te verlaten. Generaal Soeharto heeft volgens het Indonesische persbureau Antara gezegd, dat een gerechtelijke actie te gen Soekarno slechts een kwestie van tijd is. De wet zal zonder enig ROSMALEN De 51-jarige j onderscheid worden gehandhaafd, kloosterzuster C. van Tilburg (zuster j aldus Soeharto. Hilaria) uit Oss is zaterdagavond bij een verkeersongeluk op de rijksweg j Den Bosch—Nijmegen bij Rosmalen om het leven gekomen. Zij stak voor het sanatorium Mariaoord. waar zij op bezoek was, de weg over en werd daarbij aangereden door een perso nenauto. Zij overleed ter plaatse. Functionarissen in Washington zei den dat dit de eerste maal is dat de VS aanbieden kernreactoren onder internationaal toezicht te plaatsen en dat het aanbod onder internationaal bod vrijwillig gedaan wordt. Het ontwerpverdrag voorziet slechts in inspectie in landen die geen kernmogendheden zijn. De Sow- jetunie heeft steeds geweigerd bui tenlandse inspecteurs op haar grond gebied toe te laten. Wanneer het niet-versprei- dingsverdrag nu tot stand komt, zul len meer dan tachtig kernreactoren in de VS kunnen worden geïnspec teerd. Diplomaten zijn derhalve ver rast bij het vernemen van Johnsons aanbod. Lancering Europese raket uitgesteld ADELAIDE De lancering van de Europese draagraket Europa-1 van de Australische basis Woomera is voor één dag uitgesteld. De drietrapsraket had gisteravond moeten worden afge- Het uitstel zou veroorzaakt zijn door stroomuitval in een onderdeel van de raket. Het aftellen is inmiddels hervat. De Europa-1, bestaande uit achter eenvolgens een Britse, Franse en West duitse trap, moet een vlucht van 4.700 kilometer over de Grote Oceaan ma ken. De proefneming is de laatste bon der satelliet aan boord. Expeditie weer terug HEESCH De 20-jarige mejuf frouw D. Kramer uit. Rotterdam is gisteravond op de rijksweg Nijme- gen-Den Bosch ter hoogte van Heesch dodelijk verongelukt toen de auto waarin zij zat slipte en tegen een tegenligger botste. Drie andere werden zwaar gewond. Weer diplomatieke band tussen Kongo en Rusland MOSKOU Kongo (Kinsjasa) en Rusland zullen hun diplomatieke be trekkingen herstellen, aldus het persbureau Tass. Een officieel communiqué zegt dat de betrekkingen waren verbroken door „intriges van degenen die tegen vriendschap en samenwerking tussen belde volken waren". Er zullen am bassadeurs tussen Moskou en Kinsjasa worden uitgewisseld. De ramp met de Vikingbank A/IET de benoeming van de West duitse lt.-generaal Bennecke tot j bevelhebber van de Navotroepen inj Midden-Europa lijkt de opvolging i van generaal von Kielmannsegg defi-1 nitief te zijn geregeld. Het benoemingsbeleid van de West-I duitse regering is niet erg gelukkig i geweest, sinds deze belangrijke post! door het vertrek van de Fransen aan! de Duitsers werd toegewezen. Nederland, dat tevoren was inge-! licht, zag geen reden bezwaar tegen de benoeming te maken. Aangeno-1 men mag worden dat zich nu niet opnieuw een onaangename situatie zal voordoen. Een schaduwzijde van de benoeming van Bennecke is, dat hij een onbe kende is in het Navo-apparaat. Wc mogen echter verwachten dat hij zich in de komende vier maanden terdege zal oriënteren. Naarmate de jaren voortschrijden zal het Westduitse benoemingsbeleid minder moeilijkheden ondervinden. Er is een generatie opgegToeid, waaruit straks ruimer keus moge. lijk «al zijn. AMSTERDAM Kapitein Egbert Plug en eerste-machinist Lubbert Ras van de sleepboot Vikingbank, die op 18 maart tijdens de redding van het gestrande Griekse schip Alkyone op de Zuiderpler van Hoek van Hol land verloren ging, zijn vrij van elke Dit is de conclusie van de Raad voor de Scheepvaart, die een onder zoek heeft ingesteld naar de oorzaak van de ramp. Kapitein Plug verklaarde ter zit ting dat zware grondzeeën en sterke slagzij er de oorzaak van waren dat de motoren van de Vikingbank uit vielen. In plaats van lucht zogen de motoren water aan. Er zijn direct noodseinen gegeven en het anker is gepresenteerd maar dat krabde en korte tijd later zat de Vikingbank op de Zuiderpier, aldus Plug. De Raad voor de Scheepvaart con cludeerde dan ook dat de omstandig heden voor een berging op 18 maart zeer ongunstig waren. Dat kapitein Plug zijn pogingen om het Griekse schip te assisteren heeft voortgezet nadat twee andere sleepboten, de Maasbank en de Schouwbank, waren uitgevallen is te verklaren door het feit dat stoppen op dat moment zou hebben betekend dat de Alkyone an ders verder op de strekdam was ko- Poolse spion werd niet gearresteerd DEN HAAG Stefan Staszczak, een medewerker van de Poolse handels- imssle in Den Haag, die door Lu xemburg is uitgewezen wegens beweer- de spionage-activiteiten en die ook in ons land spioneerde, is na zijn terug keer in Nederland niet gearresteerd. Het is nog niet bekend of er justitiële stappen worden ondernomen. men te zitten en zeker verloren zou zijn geweest. Dat de constructie van aanzuigen van lucht voor motoren risico's in hield kan noch kapitein Plug noch machinist Ras verweten worden. Bei den hebben gedaan wat de omstan digheden voorschreven en hen treft dan ook geen enkele schuld, aldus de Raad voor de Scheepvaart. Zaterdag keerde de vierde Neder landse Himalaya-expeditie in Neder land terug op een van de leden na, die met zijn echtgenote in Nepal was achtergebleven voor een uitgestelde huwelijksreis. Staande van links naar rechts dr. P. Noordijk, de leider, bankier O. E. H. baron Bentinck, de nestor, en F. C. Duf our. Zitten mr. Af. C. van Mourik-Broekman, links, en J. R. Wouters. BRUSSEL NAVO-opperbevelhebber generaal Lemnitzer heeft gisteren officieel de be noeming van de Duitse luitenant- generaal Jürgen Bennecke (55)tot opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Midden-Europa (AFCENT) be kendgemaakt. Bennecke zal voordat hij op 1 april 1968 deze post overneemt van generaal Jo- hann Adolf graf von Kielmannsegg H I tot generaal worden bevorderd. Luitenant-generaal Bennecke tot nu toe bevelhebber van het eer ste legerkorps van het Westduitse de RVD. Bondsleger in Münster. Aanvankelijk j was luitenant-generaal Albert Schnez; als opvolger van Von Kielmannsegg aangewezen, maar deze zag daarvan af nadat van Nederlandse zijde tegen zijn benoeming was geprotesteerd. j Bennecke werd op 12 september j 1912 geboren. In 1930 kwam hij als I aspirant-officier bij het rijksleger. Tijdens de laatste wereldoorlog was hij aan het westelijk front, in de I Balkan en de langste tyd in het oos ten in verscheidene functies bij de generale staf. Aan het einde van de oorlog was hij plaatsvervangend offi cier van de generale staf van de Legergroep Midden. Na twee jaar in Engelse gevangen schap te hebben gezeten werd Ben necke landbouwer. In 1952 werd hij in de commissie benoemd, die de her bewapening van West-Duitsland moest organiseren. In 1958 nam hij weer een commando over de troepen aan. Bennecke is gehuwd en heeft vier volwassen kinderen. De Rijksvoorlichtingsdienst te Den Haag heeft in verband met de benoe ming gezegd, dat de regering over dc voorgenomen benoeming is geraad pleegd. „De regering heeft in de door haar ingewonnen inlichtingen en ver kregen gegevens geen aanleiding ge vonden om bezwaar te maken", aldus De Binnenlandse Veiligheidsdienst weet dat de man ook in Nederland heeft gespioneerd. Hij werd door de Luxem burgse politie op transport naar Neder land gesteld. De Poolse ambassade ln Den Haag spreekt over een ..provocatie van de Luxemburgse politie", maar premier Werner van Luxemburg heeft dit van de hand gewezen. „De documenten die op Staszczak werden aangetroffen, zijn •cht." TN YORK is naar mijn smaak het leukste museum ter wereld. Het, is één straatje lang en in dat straat zijn allerlei oude ambachten gevestigd. Een smederij, een kuiperij, een hoefsmid, een kaarsentrekker, een koperslager en zelfs een Royal Pal- mist, wat niets anders betekent dan waarzegger. Men heeft mij verteld dat koffiedik en kaarten in Enge land verboden zijn om er de toe komst uit te lezen, maar uit de handlijnen mag het wél, daarom de koninlijke palmlezer. Er zijn grappige luifeltjes en kod dige uithangborden. Het plaveisel bestaat uit klinkertjes en kinder hoofdjes. En er staan gaslantaarns. Wanneer de drieste Haagse plan nen doorgaan, zal onze binnenstad zo'n museum in het groot worden, al is het wel de bedoeling dat het da gelijks winkelleven er doorgaat. De Grote Markt, nu een rommelig pleintje waar je bij het snuffelen in de oude boeken een doordringende patatgeur opsnuift, krijgt parasols en een tegenvloer. Misschien laat men er dan ook een aardgaszon schijnen, want anders zijn die pa rasols wat dwaas. De Lange Poten krijgt een stel vitrines. Onze enige hoop kan zijn, dat te gen de tijd dat dit alles verwezen lijkt wordt, iets anders uitgevonden is dan de monsterachtige „Sneeuw- witje"-doodkisten. die nu op Pa leispromenade en Plaats zijn uit gestrooid. We krijgen luifels in alle maten en hoogten in Spuistraat en het ver lengde daarvan, de Vlamingstraat. En ongetwijfeld zal op particulier Maar we zullen er onze toeristen wel geblinddoekt heen moeten lei- En ze verbieden ook maar één stap buiten het sprookje te doen op straffe van een bittere ontgooche ling. Daar immers wacht hun het puin langs het Spui. de krottigheid rond de Groenmarkt, de troosteloosheid van hel begin van de Prinsestraat Bloemetjes buiten initiatief ook het uithangbord dan wel herleven. Bloembakken alom in alle maten en kleurige vullingen. Alles zal verlicht en verlucht wor den door romantische gasverlich ting. Tussen haakjes: de meest ro mantische verlichting vindt men in deze dagen in de Molenstraat, waar als ik het goed geteld heb, twaalf antieke koperen kronen de smalle straat tot een luisterrijke galerij maken. Terug naar de toekomst. Roman tisch, fraai Den Haag, opgepoetst en door bloemranken omgeven. Hoe wonderschoon. Allemaal ellende, waar we het geld niet voor hebben om het op te knappen. Het doet me denken aan het ver haal, dat niemand geloven wil en toch echt waar is. Eens op een avond zat een echt paar bij elkaar. De vrouw zat maar droef te peinzen. „Wat is er toch?" vroeg de man. „Ach", zei ze, „Ik heb vandaag alle rekeningen die we moeten beta len, eens opgeteld. Het is verschrik kelijk veel en ik heb nog maar één tientje." De man sprong op: „Wat, heb jij nog een tientje? Vooruit, trek je mantel aan en ga mee, daar maken we een feest van." En ze deden het. Niets beter dan de bloemetjes bui ten zetten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bij een inval in een pand aan de Kralingseweg heeft de Rotterdamse recherche zaterdag avond 21 jongelui aangetroffen, ter wijl zij hasjiesj-sigaretten rookten. De jeugdige hasjicsjschuivers, onder wie zes meisjes, variëren in leeftijd van 16 tot 24 jaar. Zij waren bijeengekomen in het ihuis van de 19-jarige leerling-beeld houwer A. J. B., die zijn woning besohikbaar stelde voor deze „séan ce". De politie trof een kleine hoe veelheid hasjiesj aan. Zondagavond zijn twee meisjes naar huis gestuurd. De overigen zijn overgebracht naar het Haagseveer. Eén pot Wij leven blijkbaar in een tijd van „alles in één pot": de EEG, de Wereld raad van Kerken, alle christelijke par tijen in één pot, alle kranten in één pot, alle ziekenfondsen in één pot, met vadertje Staat als toeziend voogd. In Engeland, waar de hele zieken fondsverzekering al jaren in handen van de staat is, had onze fabriek een vertegenwoordiger in Nottingham, die mij eens meedeelde dat hij, na bezoek aan de oogarts, een half jaar op zijn bril had moeten wachten. Moeten we in Nederland dezelfde kant op? Zodat we bijv. na een bezoek aan de tandarts een half jaar zonder prothese moeten lopen? Men is druk bezig ons volk maar van alles op te dringen, terwijl we er zelf geen in vloed op kunnen uitoefenen. Den Haag H. Leijger jr. Jaarbeurs (5 en slot) De wijze waarop de heren Sterk en Verspuij zich hebben gekeerd tegen de opvatting van de heer Zehnpfenning is voor mij een bewijs, dat de visie van laatstgenoemde christelijker is dan die van zijn tegenstanders, die het volk precies willen voorschrijven wat het op zondag wel en niet „mag" doen. Precies hetzelfde deden de Fari zeeërs ook: zij schreven het volk vele tientallen zondagsgeboden en -verbo den voor, die met de wezenlijke bete kenis van het eigenlijke gebod niets te maken hadden. En het was juist daartegen, dat de Here Jezus zich keerde. Ik geloof, dat we de oude (en over leefde) strijdvragen over allerlei afge leide beginselen niet opnieuw moeten oprakelen. God heeft nu eenmaal geen gebod met duizend-en-een details voor alle situaties en alle tijden gegeven; m.a.w. ieder zij in zijn hart tenvolle verzekerd. En daarover kan en mag een ander niet oordelen. Gouda B. de Leeuw (Discussie over dit onderwerp geslo- Het bestuur van de landelijke con tactgroep gepensioneerde oud-verzet strijders en nagelaten betrekkingen heeft de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk verzocht in verband met de aangekondigde huurbelasting het smartegeld van de oud-verzetsstrijders buiten het be lastbaar inkomen te houden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 20-jarige bouwvakker M. J. R. is zaterdagavond op heterdaad betrapt bij een gewapende overval op een 58-jarige sigaren- winkelierster. Even voor sluitingstijd stapte hij de winkel aan de Nieuwe Binnenweg binnen. Onder bedreiging van een luchtdrukpistool dreigde hij de vrouw de kassa te openen en het geld in zijn weekendtas te doen. Toen de winkelier ster weigerde, loste hij een aantal schoten op de vrouw af, die door de kleine loden kogeltjes aan haar borst werd getroffen. Op haar hulpgeroep kwam haar echtgenoot binnen, die erin slaagde de overvaller te overmeesteren en vast te houden tot de gealarmeerde politie de man kon overnemen. De vrouw liep door de kogeltjes geen letsel op. Uit het verhoor is komen vast te staan dat de <nan dinsdag in de Coolse- straat op dezelfde wijze heeft geprobeerd een sigarenwinkelierster ertoe te brengen de kassa in zijn tas te legen. Toen de vrouw v/eigerde, slaagde hij erin te ontkomen op zijn bromfiets. Het bleek dat de bromfiets ook bij de overval van zaterdagavond vlak bij de winkel klaar stond. Tegenover de politie verklaarde de man dat hij geld nodig had omdat I hij wilde trouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5