BRITSE MACHINISTEN IN STAKING GEGAAN Leven gered met hart van ander JAMIN Commentaren Nog drie jongens in vrijheid Stormvloed aan Duitse kust? Vredesplan van Noord-Vietnam Makarios handhaaft verzet tegen enige eisen van Turkije Ook ontslag Freeman en Fowler? tfw&ture.* S/6RKNUPER voorwie een nieuwe Obonm.e. op$eeft! J Plaats: Maandag 4 december 196748ste jaargang Waagsj CHRISTELIJK NATIONAAL OAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur LONDEN De Britse regering heeft vandaag een aantal maatregelen genomen om de chaos als gevolg van de staking onder het spoorwegpersoneel tot een minimum te beperken. Er zjjn nood- transportdiensten over de weg ingesteld, met hulp van het leger en de luchtmacht. Opa en kleinkind President Lyndon Johnson speelde op het Witte Huis trekkebeentje met zijn kleinzoon Lyndon Patrick Nugent. Johnson had juist een bijeen komst bijgewoond, belegd ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de toepassing der kernenergie, toen het kind zijn kamer werd binnen gebracht. En de deftige president werd ineens een aardige opa. Patiënt maakt het goed KAAPSTAD Voor het eerst In de geschiedenis leeft een mens met het hart van een ander. Chirurgen van het Groote Schuurziekenhuis te Kaapstad plantten zondagochtend het hart van een 25-jarige vrouw die bq een verkeersongeluk was omge komen, over op de 56-jarige Afrikaander Louis Washkansky. De patiënt is nu geheel bij kennis en zijn toestand is ook vandaag be vredigend. Pas over drie maanden echter kan men zeggen of de opera tie volledig geslaagd is, omdat moet worden ofgewacht of het lichaam van Washkansky het vreemde hart zal accepteren. De nieren van de gestorven vrouw zijn ook verwijderd en (even eens met succes) overgebracht) op een 10-jarige negerjongen. De hartoperatie werd in vier sta dia uitgevoerd. Eerst werden (na een verkeersongeluk dodelijk gewond binnengebrachte) vrouw en de hart lijder in aparte, kunstmatige hart en longstimulatoren geplaatst. Met het overlijden van het meisje begon het tweede stadium: de tem peratuur van het stoffelijk overschot Tekort aan bewakers AMSTERDAM Een tekort aan bewakend personeel Is er waarschijn lijk de oorzaak van dat gisteravond om kwart over tien zeven jonge de linquenten de kans kregen te ontsnappen uit het Huis van bewa ring IIÏ aan de Lloydkade in Amster dam- Vanmorgen waren nog drie jon gens op vrije voeten. Door het personeelstekort waren er lacunes in de bewaking. Er moesten zelfs werkstudenten worden in geschakeld. Het was vanmorgen nog niet dui delijk hoe de jongens te werk zijn gegaan. Tijdens een televisie-uitzen ding schijnt er een soort opstand te zijn uitgebroken. Eerst werd een be waker neergeslagen. vervolgens werkten de jongens zich via een liftschacht op het dak, om daarna via een brandtrap te ontsnappen. Een van de jongens ging direct naar huis. Hij werd prompt door zijn ouders aan de politie overgeleverd. Latei: in de nacht konden er nog drie worden opgespoord. Nog voortvluchtig zijn: E. M. K. uit Leeuwarden (1.82 meter), J. S. uit Amsterdam (1.73) en R. A. B. B., eveneens uit Amsterdam (1.67). Ze hebben alle drie blond haar en zijn zeventien jaar. In het Huis van Bewaring III zit ten moeilijk opvoedbare jongens, die zich aan misdrijven hebben schuldig gemaakt, opgesloten. Bij de uitvalswegen van Amster dam is een verscherpte controle op jeugdige lifters ingesteld. werd op 28 graden Celsius gebracht, het hart verwijderd en nog verder afgekoeld. Ondertussen werd de bloedomloop in het stilstaande hart drie uur lang door een pomp op gang gehouden. Daarna werd het zieke hart van Washkansky verwijderd. Tenslotte werd het hart van het meisje in de borstkas van de man ge plaatst en verbonden met zijn bloedT vatenstelsel. Met behulp van elek trische stroompjes bracht men het hart weer aan het kloppen. De vrouw, de 25-jarige ongehuwde Denise Dar- vall, was kantoorbediende en Wash kansky is zakenman. Dr. J. J. van Rood, lector in Lei den en werkzaam in het Academisch ziekenhuis, zei dat er over de gehele wereld al zo'n 1500 niertransplanta ties verricht zijn. In 60 tot 70 procent van die gevallen kan men van een succes spreken. Vier maanden gele den slaagde de Amerikaanse chirurg dr. T. Starzei erin, een lever over te plaatsen. De patiënt, een kind, is nog steeds in leven. Daarna heeft dr. Starzei nog by drie kinderen met succes een levertransplantatie ver richt. Dr. J. J. van Rood (een van de grote deskundigen op het gebied van de weefseltypering) zei over de operatie van gisteren dat als de pa tiënt over vijf dagen nog leeft, dit een belangrijke stap vooruit is op het gebied van de orgaantransplan tatie. Na de geslaagde levertrans- plantatie leek een geslaagde hart transplantatie de volgende stap op dit moeilijke terrein. |pm roomboter staven 139 EAflÉ met zuivere niet duur wel heerlijk HAMBURG Vanmorgen werd een stormvloed langs de hele Duitse Noordzeekust voorspeld. Er werd gerekend op een waterstand van twee tot tweeëneenhalve meter bo ven normaal. Ook zou vandaag een zware noorwester storm van wind kracht negen tot tien opsteken. Vijftig procent meer auto's lil spitsuur verkeer vast Parkeerverboden opgeheven Zeker een kwart van de treinen in Engeland reed vanmorgen niet. De machinisten en stokers zijn het niet eens met een bezuini gingsmaatregel van de regering. Vooral in Londen ontstonden chaotische toestanden doordat er veel meer auto's op de weg waren. Parkeerverboden golden niet meer. Vooral in de spitsuren kwam het verkeer op vele plaatsen vast te zit ten. Het aantal auto's op de weg was zeker vijftig procent groter dan nor maal. In Londen zijn vanmorgen vroeg alle parkeerverboden opge heven. Op het publiek wordt een be roep gedaan zoveel mogelijk lifters mee te nemen. Staking De bond van machinisten en sto kers besloot dit weekeinde maandag morgen in staking te gaan. De 3600 vakbondsleden zijn het niet eens met de bezuinigingsmaatregelen van de Britse regering, die treingeleiders wil doen plaats nemen in het com partiment van de machinisten, in plaats van zoals nu in een aparte wagon achter aan de trein. Dit zou de spoorwegen meer dan twee miljoen gulden besparen. Een delegatie van negen vak bondsonderhandelaars slaagde er gisteren niet in tot een akkoord met de regering te komen. Een concurrerende vakbond van machinisten heeft zijn leden geadvi seerd de stilstaande treinen te bet mannen. Verwacht wordt dat dit op de stations de nodige deining zal ver oorzaken. Volgens een woordvoerder van de spoorwegmaatschappij stond 25 pro cent van alle passagierstreinen van morgen stiil. De hardste klappen vie len in Londen, waar in een paar uur tijd 500.000 forensen moesten wor den vervoerd. Newsweek onthult: NEW YORK Noord-Vietnam zou een nieuw vredesplan hebben ontworpen, waarin het voor het eerst niet aandringt op onmiddel lijk stopzetten van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Volgens het Amerikaanse week blad Newsweek zou het plan voor zien in de vervanging van de huidi ge Zuidvietnamese regering door een „neutraal bewind", dat zowel voor de Vietcong als de VS aanvaardbaar moet zijn, verandering van het Na tionaal bevrijdingsfront van front organisatie van de Vietcong in een niet-militaire, politieke partij, en te rugtrekking van de Noordvietnamese troepen uit het zuiden. Iti Washington zou het plan, aldus nog steeds Newsweek, weinig op zien hebben gebaard. Men ziet het als een „wensdroom van gefrustreer de Vietnamese nationalisten". Het blad wijst er echter op, dat Noordvietnamezen voor vredes- ouvertures al. eerder van de Westerse pers gebruik 'hebben gemaakt. Zo zond president Ho Tsji Minh op 26 november 1953 een telegrafisch in terview naar een Zweeds dagblad, wat de basis bleek te zijn voor de Geneefse conferentie over Indo- China van 1954, aldus Newsweek. NICOSIA/NEW YORK Ook na de derde vredesoproep van VN-secretaris-generaal Oe Thant is er geen eind gekomen aan het conflict rondom Cyprus. President Makarios handhaaft de Cyprische bezwaren tegen enkele Turkse eisen. Mooie vogel Het prototype 001 van de Frans/ Engelse supersonische Concorde dat even in de openbaarheid is getreden. Het passagiersvliegtuig werd van de ene naar de andere hangar gesleept om te worden voltooid. De neus ontbreekt nog aan de sierlijke vogel. NEW YORK Volgen» berichten In het Amerikaanse weekblad Newsweek zullen ook de Ameri kaanse ministers van landbouw. Freeman, en van financiën. Fowler, hun functies neerleggen. Hun aftreden zou in verband staan met de verkiezingsstrijd van volgend jaar. Freeman zou vele boeren in het harnas hebben gejaagd door de prij zen voor de landbouwprodukten te lang op een te laag peil te houden. Het aftreden van zijn collega zou zijn te wijten aan zijn weinig succesvolle poging het Congres te overtuigen van de noodzaak van een belastingverho ging. Ook meldt het blad nog dat de Amerikaanse VN-vertegenwoordiger Arthur Goldberg na afloop van de huidige zitting van de Algemene Ver gadering zijn ontslag zou willen in dienen. (Zoals gemeld is vorige week minister van defensie McNamara be noemd tot president van de Wereld bank). Griekenland en Turkije reageerden gunstig op de oproep, waarin 'gisteren tevens werd voorgesteld, de Veilig heidsraad te doen besluiten tot uit breiding van de VN-vredesmacht op Cyprus. Het antwoord van de Cypri sche regering luidde Slechts, dat de oproep „buitengewoon opbouwend" is. Vance terug Cyrus Vance, de speciale vertegen woordiger van president Johnson, die gedurende het weekeinde getracht heeft, president Makarios tot andere gedachten te brengen, keerde gister avond naar Athene terug. Vandaag zou hij naar Washington gaan om ver slag van zijn bevindingen uit te brengen. Uit het feit dat hy niets wilde zeg gen over zijn gesprekken met Maka rios wordt opgemaakt dat nog geen definitieve oplossing werd bereikt. De president kant zich vooral tegen de door Turkije geëiste verkleining van de Grieks-Cyprische nationale garde van ongeveer 8000 tot (de in 196P overeengekomen) 2000 man. Alles weg Makarios wil terugtrekking van all Turkse en Griekse troepen, ook de contingenten die bij het garantiever drag van 1960 werden toegestaan (950 Griekse en 650 Turkse militairen). De president zou hopen dat deze proble men nu openlijk in de Veiligheidsraad besproken zullen worden. Turkije blijft intussen aanvaarding van al zijn voorwaarden eisen. Het heeft zijn militaire maatregelen nog niet ongedaan gemaakt, ook al is de toestand in de zuidelijke havens van het land weer normaal. Japan: voor KLM geen uitbreiding Brand bij Bruvnzeel van luchtrechten ZAANDAM Gisternacht heeft een felle brand gewoed in een garage van de Bruynzeel deurenfabriek te Zaandam. Er gingen vier opleggers en twee kleine brandspuiten verlo ren. Ook het garagegebouw zelf werd vrijwel vernield. BONN Een dreigende staking in de openbare diensten en de spoorwe gen van West-Duitsland kon gisteren worden voorkomen doordat op het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn een overeenkomst werd bereikt met de vakbonden. Het akkoord kwam na een 20 uur durende laatste ronde in de onderhandelingen. De werknemers accepteerden een aanbod voor een loonsverhoging van 31/» pro cent en een verkorting van de werk tijd van 44 tot 42 uur per week in twee fasen verdeeld over drie jaar. foto- en filmkado's SCHIPHOL De luchtvaart- besprekingen tussen Nederland en Japan over uitbreiding van de lucht rechten voor Nederland hebben gese concrete resultaten opgeleverd. Ten behoeve van de KLM had een Nederlandse delegatie in Tokio ge tracht toestemming te verkrijgen voor een extra derde vlucht over de pool naar Tokio. De wens op een nieuwe vracht- dienst vanuit Tokio over de pool naar Schiphol ging evenmin in vervulling. De delegatie heeft ook te vergeefs vergunning aangevraagd voor een lijndienst op Osaka in het Westen van Japan. De belangrijkste Nederlandse on derhandelaar was de heer H. J. Spanjaard, directeur van de politie ke. juridische en economische sec tie van de rijksluchtvaartdienst. Zijn Japanse tegenstander was Yoichi Hayashu van het bureau voor burgerluchtvaart De onderhandelingen zouden 10 da- loto-film Jan Wolfslag n.V. j gesprek gehouden van liefst vier 123 Hmarlemmorstra 1K weken. I Wanneer de onderhandelingen worden hervat is nog niet bekend. Maar het gesprek wordt zeker vol gend jaar weer voortgezet. Bergingspoging Stubbenkammer toch mislukt (Van een onzer verslaggevers) HOEKVAN HOLLAND De po ging het Oostduitse vrachtschip Stubbenkammer, dat is gezonken voor de monding van de Nieuwe Wa terweg, dit weekeinde te lichten en bij Europoort aan de grond te zetten is mislükh Twee van de vier Duitse bokken van de finma Hars uit Hamburg slaagden erin het wrak van het 1.814 ton metende schip omhoog te halen. Halverwege het werk braken echter de stroppen. Nederigheid is de grondslag van alle deugden. CONFUCIUS Nederlandse bijdrage voor journalistenopleiding - pagina Kernmerk „Bonzo heeft geruild tlfff tÈHBIrat li V i Zwaar bewolkt DE BILT Het afgelopen weekeinde stond het weer in een groot deel van West-Europa on der invloed van een krachtig hogedrukgebied. waarvan de kern boven Zuid-Engeland was gelegen. Het ho_gedrukgebied gaf bij ons aanleiding tot rustig weer, waarbij op veel plaatsen laaghangende bewolking en mist voorkwamen. Even ten noorden van ons land kwamen flinke opklaringen voor, die zaterdag al tot het noord oosten van het land doordron gen. Gisteren evenwel breidden de opklaringen zich ook over de rest van het land uit, achter een storing die over Scandinacië naar het zuidoosten trok. Inmiddels heerst op het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan grote depressie-activiteit. De komende 24 uur komt het weer by ons geleidelijk meer onder invloed hiervan. DE BILT Zwaar bewolkt met morgen tydelijk regen. Tot krachtige en aan de kust tot hard of stormachtige toenemende wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempara- 3 december: zon op 8.30. onder 16.30: Hart i TAE opzienbarende ontwikkeling van de wetenschap voert het mens dom van de ene verbazing in de an- dere. j Wat te denken van de thans aanvan- kelijk geslaagde poging om zelfs het I hart van de ene mens ln de andere j over te brengen? Men vraagt zich j wel af. waar de grens zal liggen van 1 al dit menselijk kunnen. Bij het hart denken we toch wel heel in het bijzonder aan het centrum van het menselijk leven. Die merk waardige, altijd stuwende spier in do borst van de mens is als de vereen- I zelviging van het menselijke lichame lijke leven zelf. Zolang het hart klopt, is het leven er. Zozeer is dat het geval, dat het mens dom, in meer overdrachtelijke zin. do eeuwen door van het hart óók is gaan spreken als van de zetel van wat de mens ook naar geest en naar ziel be weegt. Doorgrond mij en ken mijn hart, o Heer, zegt de psalmist als hij zich voor zijn God wil openstel len. Het lichamelijke hart, het zo geheel eigene van de mens, ts nu blijkbaar ook overdraagbaar geworden. Wie onzer zal het bij het lezen van dit bericht niet wonderlijk te moede zijn? Nogmaals, waar ligt de grena van het schier almachtige weten schappelijke kunnen? Bij het dóórdenken van de mogelijk heden die het mensdom nog wachten zullen veler onzer bepaalde overwe gingen van bezorgdheid niet kunnen onderdrukken. Er behoren echter ook gevoelens van dankbaarheid te sitn bij deze nieuw ontdekte kamen tot verlenging van het leven. Dat leven immers is ons als een toe. derlijke gave geschonken. ten van een hart ook dat blijkbaar nn de mens. Maar het (car* meren ervan Is aan voorbehouden. Ook dan wanneer het ons memen vreemd te moede wordt, mogen wtt ons in de Heer geborgen weten. Want meer nog dan de knapste man van wetenschap, dan de knapste medicus, is Hij het die ons doorgrondt. Oók met Zijn liefde. En tot in het hart zelf van ons menselijk bestaan. Tegenslag JN toenemende mate ervaart om land dat beperkingen worden op gelegd aan de belangrijke rol, die het welhaast traditioneel in het in ternationale verkeer heeft gespeeld. In de scheepvaart weet men er van mee te praten; het transport over de weg komt in een steeds moeilijker positie; en op het gebied van de luchtvaart is het al niet beter. De jongste tegenslag ondervond de KLM in Japan, waar men weigerde in te gaan op enkele Nederlandse wensen, die behoorlijk gemotiveerd en alleszins redelijk waren. De bescherming van eigen belangen staat overal in de wereld voorop. Nederland, dat altijd in de voorst* rij stond in het internationale ver keer, dreigt daar meer dan enig ander land de dupe te worden. Het is dan ook geboden, te vechten voor het behoud van bestaande en het ontdekken van nieuwe mogelljk- VAV MA ZS/EF MAHONIE. Ai AND/<5 VOOR. ALLERLEI WATU N/6TMA/S VERS ETEN. (KAR OOK HANGEN) i f RTkAl Inzenden aan II lAXv Bureau va" dit blad abonnee? 3'S n,euwe I' II I p.rlwalte LSïï. «""vans !k e°n a:r,""'n I «Mier, dag.„ grili. °nM k'«"l

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1