Het begon kwartje met winst een OFFICIER EIST ZES JAAR CELSTRAF VOOR MOORD OP MOEDER Per telegraaf. LONDEN OE THANT STICHT VREDE OP CYPRUS Eis drie jaar voor dronken bestuurder Pers stimuleerde het meest tot bezoek Recreatie nabij woning wordt teveel vergeten Kritiek op systeem van aanbesteding nog goedkoper door devaluatie 4 daagse reisf J46C-nilf 135 NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 EEN VAATJE DREEF OP DE GOLVEN (Van een onzer redacteuren) J. W. Siebrand sr.: nog steeds de motor van zijn zaak. Om gevoeligheden te vermijden - ATHENE/ANKARA Ten einde gevoeligheden te vermij den zal secretaris-generaal Oe Thant van de VN tot de regerin gen van Turkije en Griekenland een oproep tot vrede richten. Dat zal in het bijzonder Grie kenland de mogelijkheid schep pen om te ontkomen aan het vernederend moeten aanvaar den van een ultimatum. Oe Thant zal zijn taak pas vervul len als Griekenland en Turkije volle dige overeenstemming hebben be reikt. Het akkoord zou, zoals bekend, inhouden: de 10.000 man Griekse troepen, die illegaal op het eiland zijn, worden teruggetrokken binnen twee maanden. Turkije zal zijn in vasiemacht terugtrekken. De kleine contingenten Turkse en Griekse troepen blijven. Ontbinding daarvan zal geregeld kunnen worden bij een akkoord tot algehele demili- tarisatie. Makarios zou nog niet veel voelen voor het toekennen van grote re bevoegdheden aan de VN-macht op het eiland en ook niet voor ont binding van zijn natioiiale garde zijn. Waarnemers merken overigens op, dat weliswaar een politieke oplossing Is bereikt, maar dat nog lang geen eind is gemaakt aan de spanning tus- Bouivvakhonden Meer loon, meer vakantie en korter werken (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De vakbonden voor de bouwnijverheid willen volgend jaar een loonsverhoging, die „de te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud duidelijk over treft". Dit blijkt uit de concept-voorstel len, die de centrale commissie bouw nijverheid heeft opgesteld voor de onderhandelingen over de nieuwe ca o's, die 1 maart en 1 april van kracht moeten worden. De commissie meent dat een klein deel van de loonsverhoging te rea liseren is in niet-contante vorm (in- vesteringsloon en verbetering van pensioenen), waardoor de werkne mers een bijdrage kunnen leveren aan de opvoering der besparingen, die nodig zijn voor investeringen in de bouw. Andere voorstellen zijn: verkorting van de arbeidstijd (o.m. in verband met de zwaarte van het werk, de vaak lange reistijden en de werkgelegenheid) compensatie van de werktijdver korting in de uurlonen; uitbreiding van de vakantie met één dag; optrekking van het minimum-loon met hetzelfde percentage als de ca o-lonen. 17" AMPEN Een vat wijn dobberde op de kokende zee rondom de Brandaris, de vuurtoren van Terschelling. Thans staat er te Kampen een bedrijf dat een zeeschip van 5500 ton met wijn en vruchtesappen zou kunnen vullen. Miljoenen Nederlanders, die zich in de levensmiddelen winkels verdringen, pikken de flessen in hun mandje mee. Veel van die flessen: Beaujolais, vruchtesappen, enz. zijn afkomstig van J. W. Siebrand Sr te Kampen. Hij is thans 68 jaar oud en is nog steeds de motor van zijn zaak. Hij reist Europa en an dere werelddelen af en heeft pas zijn nieuwe fabriek geopend met een glaasje port uit 1921, dezelfde soort port uit hetzelfde vat dat in 1921 uit een schip breuk werd gered. Het vergde veel kunst om die in Portugal los te krijgen. Enige jaren voor de eerste wereld oorlog kwam de 13-jarige Siebrand bij Berk voor anderhalve gulden per week en maakte daar dagelijks twaalf werkuren. Berk was goed voor zijn mensen, betaalde naar leef tijd en had een pensioenregeling. POLDERJONGEN Het was een beschermd bestaan, maar voor Siebrand was het niets. Toen hij al tot 9 opgeklommen was, verdiende zijn handlanger, omdat hij ouder was. ƒ17. Hij ging weg en werd polderjongen. Zwaar werk, maar het leverde het dubbele op. Spoedig daarna werkte hij in een confectiebedrijf je met een honderdtal meisjes. Hij stond bij de machine. Jaarlijks kwam een monteur om de machine op te knappen. Siebrand keek toe en spoedig daarna was er geen monteur meer nodig. Siebrand kon het zelf wel. Op 12 februari 1920 verging in een razende storm bij de Brandaris een Amerikaans vrachtschip. Vaatjes wijn dreven in het rond, spoelden aan en werden verkocht. Zijn baas kocht er een paar. Siebrand kreeg al gauw in de gaten dat hij die wijn zelf kon verkopen. Hij ging ermee naaf zijn grootmoeder, die een kroeg je annex winkeltje had. KWARTJE Maar wie kocht er nu wijn als hij niet ziek was? Dus ging Siebrand de advertenties na en toog naar bruilof ten en partijen. Verkocht er flesjes wijn voor een daalder met een kwart je winst. Zijn baas zag dat' niet graag. Dus kocht Siebrand zelf een van die vaatjes voor ƒ200. Hij had juist ƒ200.15 op zijn spaarbankboek je, dat hij nog altijd vol trots laat zien. Dat was 16 juli 1921. Het zaakje ging goed. Per fiets bracht hij de wijn naar de klanten. Al spoedig had hij een vertegen woordiger, die goed verkocht, maar er met enige duizenden guldens van door ging. Nu stond Siebrand zonder één cent Hij reisde zijn klanten af, maar die hadden al betaald. Siebrand boekte wel meteen nieuwe orders en zag dat hij zelf ook wel kon verkopen. Een andere les was om niet te goed van vertrouwen te zijn. Twee jaar later kocht hij een Ford. De groei van het bedrijf ging voort De tweede oorlog kwam en er was geen benzine meer, Dus weer erop uit, op de fiets. 3 MILJOEN Nu staat er een bedrijf met een woud van 100 reservoirs, inhoud 3 miljoen liter. Daarnaast staan er de vaten, reusachtige dingen van soms 9000 liter. Ze worden niet meer ge maakt en zouden trouwens onbetaal baar zijn. Er is in Kampen nog één kuiper over, die de vaten onderhoudt. Elders in de stad ligt een miljoen liter goede wijn. De gezamenlijke reservoirs kunnen 51/» miljoen liter bergen. De omzet is toegenomen van ƒ5 miljoen in 1960 tot ƒ10 min. in 1963, 20 min. in 1966, en zal in 1967 wel 25 min. bedragen (voor 12 min. flessen). En dan hoopt men in 1970 bij het gouden feest de 50 min. te halen. De fabriek is in hoge mate geauto matiseerd. Vorkheftrucks rijden af en aan met panels vol flessen. Op lange banden marcheren de flessen naar de spoelmachines, worden ver volgens gedesinfecteerd, gevuld, ge dopt en van etiketten voorzien. Er kunnen 100.000 flessen per dag ver werkt worden. Van alle kanten uit Nederland ko men de vruchten; uit Zuid-Europa en sen de Griekse en Turkse ge meenschap op Cyprus, onder meer tot uiting komend in een econo mische blokkade tegen de Turks-Cy prioten. Generaal Grivas heeft al vertelaard, dat hij „ongetwijfeld over enige tijd naar Cyprus zal terugkeren". Een van de eisen van Turkije was zijn vertrek. Premier Demirel van Turkije ont kent ten stelligste, drt legerleiders het akkoord betreuren en dat zij een staatsgreep in de zin hebben. Cyrus Vance is de enige onderhan delaar die nog in Athene is. Hij zal wachten op uitwerking van de details van het akkoord en daai^ia Oe Thant inlichten- De andere bemiddelaars Rolz Bennett en Manlio Brosio van de NAVO zijn inmiddels vertrokken. Dorp begraaft zijn doden (Van een onzer redacteuren) AARTSWOUD Onder zeer grote belangstelling van familie, vrienden en dorpsgenoten zijn gistermiddag de stoffelijke overschotten begraven van mevrouw Schaafsma en vijf van haar kinderen, die maandagnacht bij een brand om het leven kwamen. Tevoren had in café „De Stompe- toren een rouwdienst plaats, waarin ds. S. G. Oosterhoff, hervormd pre dikant te Aartswoud, voorging. Hij las psalm 23 en het elfde vers uit Jesaja 40, waarna hij in een korte predikatie erop wees dat werkelijke troost alleen bij de Heer te vinden is. Namens de overgebleven man en kinderen sprak de predikant van grote dankbaarheid voor de sponta ne materiële hulp. Hij sprak de hoop uit, dat de hulp voor het zo zwaar getroffen gezin blijvend zal zijn. De scholen in Aartswoud waren gister middag gesloten. Californië de sinaasappels. En dan komen er nog de wijnen. Wijnen, vruchtenwijnen en vruchtesappen verlaten de fabriek, voor 90 procent naar de levensmiddelenbedrijven in Nederland via grossiers. Er is ook uitvoer naar de Caraïben en Zuid- Amerika. LEREN ORINKEN Een ruim kantoor met machtig uit zicht op de IJssel, grote fabrieks- en opslagruimten, een terrein dat 7 ha groot is en flinke uitbreidingen toe laat. Nederland verbruikt immers 3,5 liter wijn per hoofd. De Fransman drinkt veertig maal zoveel. Dus er zijn nog mogelijkheden genoeg in ons land. Maar men moet de mensen wijn leren drinken en de winkeliers krijgen speciale cursussen om de wijn goed te behandelen en de klan ten te onderrichten. Siebrand zelf is Grand Officier de la Confrérie des Chevaliers du Tastevin, als enige Ne derlander. Als de Sint komt zit hij achter zijn personeel. Een kleinzoontje staat te gen zijn knieën. Andere kleinkinde ren spelen om hem heen. Een keihar de zakenman hij heeft het zelf niet gemakkelijk gehad. Hij heeft 25 jaar zonder vakantie moeten werken. Voor zijn kinderen had hij bijna geen tijd, voor zijn kleinkinderen des te meer. Enkele jaren geleden trof hem een groot verdriet. Zijn twee broers, die hij in de zaak genomen had, stierven, kort na elkaar. Hij kan dit maar niet verkroppen. Maar in zijn zaak zijn twee zoons, Junior, directeur voor het inwendige werk, R. Siebrand, di recteur voor de buitendienst. Vader is president-directeur, nog steeds aan de telefoon of op reis. De zoons heb ben hun betrekking niet cadeau ge kregen, zij zijn streng gekeurd en van onderop begonnen. HOLLANDS De ideale kapitalist voor een com munistische spotprent. Een man 'die alles wist aan te grijpen, die van elke tegenslag een winstpunt wist te ma ken. Een van die Hollandse jongens, die men op de hele wereld kan aan treffen, zoals zij op Java in het oer woud theetuinen van duizenden hec taren plantten, in het Indische leger van soldaat tot generaal opklommen, overal ter wereld grote bedrijven stichtten, met lagere schoolopleiding tot de hoogste posten opklommen in staatsbedrijven of in de' politiek. Mensen met wier leven een roman te vullen is. Die het Amerikaanse sprookje „van krantenjongen tot mil jonair" waar maakten. HAARLEM Officier van justitie mr. Bredlus heeft gisteren tegen de 36-jarige automonteur V. uit Bever wijk de maximumstraf, drie jaar met aftrek en de ontzegging van de rijbe voegdheid voor vijf jaar, geëist. De man had in Heemskerk een aanrij ding veroorzaakt, waardoor een ver pleegster uit Alkmaar levend ver brandde en haar zuster zware brand wonden opliep. De man was zwaar dronken. De verdachte werd na het ongeluk uit zijn auto getrokken. Hij mankeer de niet veel, verliet de plaats van het ongeluk en ging in een wortelveldje zijn roes uitslapen. Later werd hij door een politiehond gevonden. Zijn auto en die van de gezusters brandden geheel uit. De man zei gisteren zich niets van die nachte lijke botsing te kunnen herinneren. Hij veronderstelde vijftien glazen bier te hebben gedronken, maar de poli tie, die een aantal caféhouders had gehoord, kwam op een totaal van 31. De officier herinnerde eraan dat de verdachte geen rijbewijs had, niet verzekerd was, en dat hij kort voor het ongeluk betrokken moet zijn ge weest bij een botsing tegen een ben zinepomp en zonder te stoppen was doorgereden. Raadsman mr. Bijvoet noemde de ze zaak het meest trieste geval uit zijn praktijk. Hij vroeg clementie. Cijfers Jeroen Bosch-record DEN BOSCH Van de 270.900 be talende bezoekers die werden geteld op de 71 dagen durende Jeroen Boschtentoonstelling, kwam 21 pet. uit het buitenland en de meerderheid van d eNederlandse kijkers had er een reis van 60 tot 80 km naar Den Bosch voor over. Dit is gebleken uit een onderzoek van het instituut „Intromart", dat voor de schrijvende pers de bemoedi gende conclusie kon trekken, dat 75 pet. van de bezoekers door publica ties in hun dag- of weekblad tot een bezoek had besloten. De overigen wa ren door radio, televisie, affiche, schoolleiding of een lezing op de ex positie attent gemaakt. ONTWIKKELING Opvallend hoog was het ontwikke lingspeil van de geënqueteerden: 25 pet. had academisch niveau, 70 pet volgde vhmo of ulo of was nog stu derend en slechts 5 pet. had uitslui tend lager onderwijs genoten. Eens te ijieer bleek hieruit dat de culturele interesse in niet geringe mate afhan kelijk is van het ontwikkelingspeil. Ongeveer de helft van het totaal aantal bezoekers bleek jonger dan 30 jaar te zijn. Meer dan de helft be zocht ook de Picassotentoonstelling, 34 pet. zag de Frans Halsexpositie, 15 pet was bij Vermeer en slechts 5 pet. was voor het moderne evenement „Kunst-Licht-Kunst" naar Eindhoven gegaan. De Nederlandse bezoekers kwamen voor 50 pet. uit het Westen, 35 pet uit het Zuiden en 15 pet uit de rige provincies. Amsterdam haalde 9 pet., Den Haag en Den Bosch 6 pet en Rotterdam 5 pet. Ongeveer 37.000 bezoekers kochten de kostbare catalogus. Het dubbele aantal zou zijn bereikt als de oplage groter was geweest. Doorgaans is de verkoop -een op tien bezoekers; in Den Bosch had het een op vier kun nen zijn. De kosten voor deze tentoonstelling bedroegen ƒ990.000,-. Daar stond aan 6iibsidies entreegelden 1.455.000,- tegenover, zodat er een batig saldo i» van 465.000,-. Hoe de winst zal worden besteed ii nog niet zeker. Er zijn plannen voor de stichting van een Jeroen Bosdh-Studiecentrum, mede ter stimulering van verdergaand kunst historisch onderzoek. Het tentoon stellingscommissariaat beschikt over een uitgebreide documentatie. Wer ken uit het buitenland zyn röntge- nologisch onderzocht en ook werden reflectogrammen gemaakt, die nog meer aan het licht kunnen bren gen dan röntgenfoto's. Het opinie-onderzoek heeft geen duidelijk beeld opgeleverd van feiten die de grote belangstelling voor d« Bosch-tentoonstelling kunnen verkla- DEN BOSCH De officier van justitie bij de rechtbank van Den Bosch heeft gistermiddag zes jaar gevangenisstraf geëist tegen de 42-jarige landbouwer S. H. uit Hedel. Hij heeft zijn moeder om het leven gebracht door haar met het hoofd in een bak met water te drukken. De landbouwer kwam tot zijn daad toen hij toevallig hoorde dat hij een onecht kind was. Stranding. Het AaMtrikaamch «toomiohip Wui AltUi op weg fau Sati Francitco naar Hamburg, gilaüen met wijn en whiskey, is op, de EstgeUebe Hoek gestrand. l)e beuuuuing. groot 46 man, is door de reddingboot Brand&ii te Terschelling aau- gebracht. De kapitein was gewond. Dit bericht was het begin voor Siebrands wijnhandel. CBTB-conferentie over grondgebruik (Van onze soc.-econ. redactie) LUNTEREN De woning bouw moet streven naar moge lijkheden tot recreatie in de om geving van de woning; recreatie bjjv. in de vorm van bosaanleg op ruime afstand van de bevol kingscentra mist voor een be langrijk deel haar doel. Het Am sterdamse bos kan aan 100.000 mensen per dag recreatie bieden, maar dit aantal wordt vrijwel nooit gehaald. Het wonderlijke verschijnsel doet zich thans voor, dat op woningwet woningen aanmerkelijk wordt bezui nigd, waardoor ook de recreatie bij de woning minder kans krijgt, maar een andere rijksdienst geeft scheppen geld uit voor bosaanplantingen el ders, die veel minder effectief zijn voor de recreatie. Prof. ir. M. J. Vroom, hoogleraar in de landschapsarchitectuur aan de landbouwhogeschool in Wageningen, leverde gisteren deze kritiek in de conferentie van de Christelijke Boe ren- en tuindersbond, die speciaal ge wijd was aan het grondgebruik. Prof. Vroom keerde zich ook tegen de te grote nieuwbouwconcentraties in bepaalde gemeenten, zoals Zoeter- meer. De groenvoorziening schiet hier bij ernstig tekort. Naar zijn mening zullen de meeste ontwikkelingsplan nen moeten worden herzien als ge volg van de nieuwe plannen voor ruimtelijke ordening. Prof. Vroom was het ook niet eens met de vele noodkreten in Nederland over over bevolking en ruimtegebrek. Alle gebouwen in Nederland ne men niet meer grond in beslag dan één provincie. Hij noemde het a-so ciaal, dat vooral in Gelderland ge streefd wordt naar een zo dicht mo gelijke concentratie van de woning bouw om daarnaast zoveel mogelijk agrarische grond over te houden. Het belang van het woon- en leefklimaat wordt hier vergeten. Ir. F. C. Prillevitz, agrarisch mede werker bij de rijksplanologische dienst, stelde dat in het jaar 2000 de wenselijke grootte van de akker- bouwbedrijven circa 100 ha zal zijn en voor de veehouderij wellicht 50 ha. Bij de ruilverkaveling en het stichten van nieuwe bedrijven moet met deze ontwikkeling nu al reke ning worden gehouden. te diens levensloop door, die geken merkt wordt door een in meer dan 20 jaar gegroeid onlustgevoel dat zich op de fatale datum, 27 maart jl., in een explosie heeft ontladen. Na een verblijf in Buuren vestigde het gezin zich in 1939 in Hedel. De moeder was toen gehuwd met een zekere H. De zoon nam diens naam aan en heeft nooit beter geweten of H. was zijn vader. In 1948 sterft de man en blijft de zoon alleen met zijn moeder op de afgelegen boerderij achter. Geen misdadiger De officier, mr. Bruigom, achtte het praktisch gesproken van weinig belang of hier voorbedachte raad dan wel doodslag bewezen moet wor den geacht. Hy achtte hem toereken baar, geen misdadiger en ook geen recidivist, „doch het misdrijf als dit moet nu eenmaal gestraft worden". De raadsman, mr. Mol uit Den Bosch, betoogde dat deze man geen schuld heeft, zelfs niet wanneer zijn ontoerekenbaarheid betwijfeld wordt. „Hij heeft reflexmatig gehandeld dus zonder het te willen". Mr. Mol vroeg de rechtbank het advies van de psy chiater te volgen, die voor ter beschikking stelling van de regering heeft gepleit. Heffing op autorit Logeerbelasting in Amsterdam? AMSTERDAM Om het grote te kort op de Amsterdamse begroting voor 1968 voor een deel te dekken wordt overwogen een logeerbelasting voor toeristen in te voeren. Ook wordt gedacht aan een speciale hef fing voor automobilisten die in de binnenstad moeten zijn. In een toelichting op de begroting schrijft wethouder Polak dat, gezien de centrumfunctie van Amsterdam, niet volstaan kan worden met een verhoging van de gemeentelijke be lastingen. Voorgesteld wordt de riool belasting, de reinigingsrechten en de staatbelasting te verhogen. Het tekort wordt voorlopig geschat op ruim 94 miljoen, welk bedrag volgens de heer Polak ongetwijfeld de 100 miljoen zal overschrijden. De loonsverhoging van 1968 is name lijk niet in het ontwerp opgenomen. De totale begroting beloopt ongeveer een miljard gulden. Het sobere beleid wordt voortgezet: er zijn geen voorstellen gedaan om bestaande gemeentelijke taken af te snijden of in te krimpen. Het college meent dat het huidige voorzie- ningspeil voor Amsterdam als mini mum moet worden gezien. Wel zal de efficiency nader onder de loep wor den genomen. AMSTERDAM Thea Kruis bert uit Haarlem, de 28-jarige danseres die in een leeuw»?kooi met twee leeuwen een striptease pleegt uit te voeren, zal haar nummer niet aan het Amsterdamse publiek mogen to nen. Het gemeentebestuur heeft nachtclubeigenaar Kees Manders gisteren een afwijzende beschikking gestuurd. Vandaag zouden de voorstellingen beginnen. de echte griepbestrijder vermaarde cachets, samengesteld uit zeven antigriep-komponenten ook in voordelige gezinsverpakking Laagste prijs is niet de beste prijs (Van onze sociaal- economische re dactie) HILVERSUM Het aanbeste dingssysteem in Nederland staat een efficiënt en verantwoord produktie- systeem in de weg. De laagste aan- biedingsprijs, waartegen een werk veelal wordt gegund, geldt als hoogste norm, maar deze is nimmer een garantie voor een kwalitatief verantwoord produkt. De heer H. Stamhuis, voorzitter van de vakafdeling utiliteitsbouw van de christelijke aannemersbond, verdedigde gisteren in zijn jaarver gadering een andere aanpak. Hij vond het ook fout, dat de ontwerpen de en uitvoerende functie niet alleen onderscheiden, maar ook gescheiden zijn. De eisen van het ontwerp ko men zo maar al te veel in botsing met de eisen van de uitvoering. Er zal een meer harmonisch samenspel moeten komen van allen, die bij het bouwproces Letrokken zijn. Van groot belang noemde de heer Stamhuis ook het zoeken naar een bredere basis voor de ondernemin gen. Techniek en wetenschap, compe titie en concurrentie stellen hier zwa re eisen. Ook de ontwikkelingen in EEG-verband doen zich hier gelden. Kleinbedrijven moeten gaan sa menwerken op het niveau van mid denbedrijven, door samenwerking moeten middenbedrijven komen op het niveau van het grootbedrijf en ook grootbedrijven zullen door het vormen van belangengemeenschap pen hun capaciteit moeten opvoeren. Nodig is een zo hoog mogelijke graad van perfectie in de totale be drijfsvoering. Er is een nieuw type van ondernemers nodig, dat weet te denken en te handelen naar de eisen van de moderne tijd. Tot slot noemde de heer Stamhuis coördinatie van aanbestedingsstelsels in de EEG-landen een dwingende noodzaak. Julie Nixon (18) verloofd met David Eisenhower PORTLAND De achttien jarige Julie Nixon, dochter van de voormalige Amerikaanse vice- president Richard Nixon, heeft zich verloofd met de negentien jarige David Eisenhower, een kleinzoon van ex-president Dwight D. Eisenhower. Het verloofde paar heeft nog geen datum vastgesteld voor hun huwelijk. Beiden studeren nog. Vertrek elke dag van elk n.s. station. Overtocht per dagboot. Ook andere voordelige reizen in de nieuwe folder. Hoek van Hollands-Harwich

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9