Stuk over wederdopers past nu niet meer «ftp, solidus-gas Een woord voor vandaag SOEHARTO VRAAGT GELOOFSVRIJHEID TE ERKENNEN Leraren niet tevreden over hun salaris I spralo Dr. Jaan Kiivit inderdaad afgetreden Groot deel van jeugd volgt geen onderwijs Rijksdienst etiketteert hervormden VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 De mensen verdringen zich om Jezus Christus en Bar-Timeus, de blinde bedelaarzit langs de kant. Hij hoort de menigte aan komen en vraagt de mensen, wie er wel voorbijgaat. Gisteren hoorden we al het antwoord: Jezus van Nazareth. In dat ant- En zie, dan ineens blijkt het verschil tussen deze blinde en de mensen. De laatsten bepalen de plaats van Jezus in het volks leven aardrijkskundig. Bar-Timeus bepaalt hem bijbels. Hij begint meteen te roepen: Zoon van David. Voor de mensen is Christus de Zoon van Jezus, de timmer man. Maar de blinde Bar-Timeus ziet verder. Voor hem is Hij de Zoon van David, de Koning, de gezalfde des Heren, de ko mende Koning. Ineens is Bar-Timeus op en top bedelaar. Van een zoon van een timmerman verwacht hij niet veel, van de zoon van koning David verwacht hij alles. En ineens zien we hoe onze visie op Jezus Christus bepaalt wat wij van Hem ontvangen. Zien we Hem als de rabbi, dan ontvangen we alleen maar interessante lezingen. Zien we Hem als alleen maar mens, dan ontvangen we menselijke hulp. Maar zien we Hem als de komende Koning dan worden we ook koninklijk geholpen. Zien we Hem aU de Zoon van God dan worden we goddelijk geholpen. We lezen vandaag: Jeremia 32 1-15. Actie VU over vragen van deze tijd (Van i onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Landelijke Organisatie van de Vrije Universiteit, het contactorgaan tussen VU en re formatorisch volksdeel en tegelijk de organisatie, die de meer dan hon derdduizend leden, donateurs en be gunstigers „samenbundelt", wil ko mend voorjaar een actie starten en deze keer geen financiële met als thema Kernvraagstukken. De Universiteit wil actuele zaken, die rond de wetenschapsbeoefening ..spelen" en die hier en daar veront rusting hebben gewekt, bespreken met geïnteresseerden. De VU wil voorlichten en ook binnen het ge zichtsveld van de vele bij de VU betrokkenen blijven. Er zijn zes bijeenkomsten gepland over drie onderwerpen: Nieuwe in zichten in de theologie. De natuuron derzoekers en Genesis en Structuur en rechtsvorm van de onderneming. Natuurwetenschap (inleider prof. dr. J. Lever) 1 maart in Arnhem en 29 maart in Den Haag. Rechtsverhou ding (inleider prof. dr. H. J. van Zu- thttn) 8 maart in Eindhoven en 22 maart in Hengelo. Theologie (inleider prof. dr. G. C. Berkouwer) 15 maart in Middelburg en 3 april in Leeuwar den. Op elke bijeenkomst zal een forum van VU-hoogleraren de „kernvragen" toelichten en beantwoorden. ATLANTA De twintigjarige ne ger Alfred Dennis Lackey is gisteren In Atlanta in de Amerikaanse Staat Georgia ter dood veroordeeld. Een geheel uit blanken bestaande jury bevond hem schuldig aan verkrach ting van een 29-jarige moeder. Op 12 januari zal hij op de elektrische stoel worden terechtgesteld. Lackey en nog zeven jonge negers zijn ervan beschuldigd op 23 septem ber de vrouw te hebben verkracht. De processen tegen de anderen be- Drs. J. C. de Vries aan VU gepromoveerd (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit is vandaag drs. J. C. de Vries gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift De betekenis van de bepaling van de urinezuurpool voor de diagnose jicht. Promotor was prof. dr. G. A. Linde boom. Het proefschrift bespreekt een be paalde onderzoekmethode en wel de bepaling van de totale hoeveelheid urinezuur in het gehele lichaam, op een bepaald tijdstip aanwezig, al thans voorzover deze hoeveelheid te Dr. J. C. de Vries, in 1929 te Amsterdam geboren, studeerde medi cijnen aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam. In 1954 werd hij tot arts bevorderd. Zijn opleiding tot internist ontving hij op de afdeling inwendige geneeskunde van de VU. Hij werkt thans in het Julianazie- kenhuis te Amsterdam. Leraar betreurt uitlating (Van onze correspondent) VENLO De directeur van de Rijks HBS in Venlo betreurt het mèt de betrokken leraar ten zeerste dat de laatste het woord „jodenstreek" gericht heeft tot een joodse leerling van die school, de 17-jarige Jack Klaber. Het gewraakte woord wordt ontaktisch genoemd en schept de mo gelijkheid tot een tendentieuze uitleg. Na samenspraak tussen directeur, leraar en ouders van dé leerling wordt deze zaak door allen als afge daan beschouwd, aldus directeur drs. J. Kooymans in een communiqué. Van de familie Klaber vernamen we echter dat er geen sprake van is dat de zaak door allen is afgedaan. „Dat zal de minister moeten uitma ken", zo deelde men ons mede. (In tussen hebben twee liberale Kamer leden vragen aan minister Veringa over deze zaak gesteld.) Demonstratie op 9 december? (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG In alle lera renorganisaties heerst ernstige bezorgdheid en ongerustheid over de salarismaatregelen en de taakverzwaring die de lera ren wacht bij de invoering van de Mammoetwet. Zij hebben aan hun gevoelens uitdrukking gegeven in een lang overleg met minister Veringa van on derwijs en wetenschappen en de staatssecretaris, mr. J. H. Grosheide. De vijf bij het overleg betrokken erarenorganisaties. verenigd in de *aad van Leraren (Het Genootschap .•an leraren aan gymnasia, lycea en Athenea: de Algemene vereniging van eraren bij het vhmo; de rooms-ka- tholieke lerarenvereniging Sint Bona- ventura; de Vereniging van leraren bij het christelijk vhmo en de Vere niging van leraren aan rijks hogere burgerscholen) vrezen dat zij bij het in werking treden van de Mammoet wet voor een ernstige taakverzwaring komen te staan, zonder dat hun dui delijk is hoe de financiële beloning geregeld wordt. De eis is gesteld dat in het Georganiseerd Overleg de sa- lariskwestie weer aan de orde zal i komen. Voor 9 december hebben de vijf organisaties een informatieve verga dering in Utrecht uitgeschreven. Men zal daar het resultaat bespreken van het overleg dat 6 december wordt gehouden. Indien men niet tot een bevredigende regeling komt. hebben de vijf het plan van de vergadering van 9 december een protestbijeen komst te maken. De leraren stellen dat zij in het uiterste geval wel akkoord kunnen gaan met een salariëring die geen of een zeer kleine verbetering inhoudt, maar zij weigeren akkoord te gaan met een verslechtering zoals zij die Tenslotte is er ook in kringen van het nijverheidsonderwijs onrust ontstaan. Vertegenwoordigers van het Nederlands Verbond van directies en leerkrachten bij het nijverheidson derwijs voelen zich achteruitgesteld omdat de minister wel heeft willen luisteren naar de klachten van het vhmo, terwijl hun organisatie nog geen gelegenheid heeft gehad op een audiëntie de klachten aan de mi nister voor te leggen. DJAKARTA Generaal Soe- harto, de waarnemend presi dent van Indonesië heeft de leiders van christendom en is lam opgeroepen om de geloofs vrijheid te erkennen. Maar hjj waarschuwde hen tegen pogin gen om van elkaar zieltjes te winnen. Beide geloven moeten zich richten op de bekering van heidenen, zei hij. Hij zei dit, toen hij een conferentie opende van dertig vooraanstaande fi guren uit 14 mohammedaanse, rooms-katholieke. protestantse en hindoe-organisaties of kerken. Hij vroeg hen een oplossing te vinden voor de huidige godsdienstige proble men om een nationale ramp te voor komen. De conferentie, die een dag duurde, was gisteren bijeengeroepen om de spanning weg te nemen tussen de verschillende godsdiensten, maar in het bijzonder tussen christendom en islam. In verschillende delen van het land hebben mohammedanen aanval len gedaan op christelijke kerken, maar ook vonden straatgevechten plaats tussen jonge mohammedanen en christenen in Medan, Sumatra, die minstens 17 levens eisten. Generaal Soeharto verklaarde dat pogingen tot het winnen van zielen onder aanhangers van een ander ge loof niet mogen voorkomen, maar al le gelovigen moeten er wel een eer in stellen om heidenen over te halen tot hun geloof. Hij wees de kritiek op contact tus sen Indonesiërs en hun geloofsgeno ten in het buitenland af met de ver klaring, dat de regering op het stand punt staat dat elk geloof universeel is en dat daarom zulke contacten niet verboden kunnen worden. Vooral aanhangers van de islam j hebben kritiek geuit op de christe- lijke kerken, die hulp ontvangen uit het buitenland. Terwijl de moham medanen slechts 3600 gulden ontvan- i gen hebben van de Sheik van Koe- j weit. worden de Indonesische kerken onder andere geholpen door kerken in Nederland, Duitsland en Amerika j met zendelingen en geld. Godsdienstvrijheid Deze woorden zijn vooral belang- rijk voor de Nederlandse zendingsor- I ganisaties en het Nederlandse we- I relddiakonaat die volgend jaar samen de actie „Kom over de Brug" voeren om 20 miljoen gulden bijeen te bren gen voor 10 projecten, waarvan een groot aantal bestemd zijn voor Indo nesië Generaal Soeharto gaf duide lijk te kennen, dat de Indonesische regering niet van plan is om derge lijke hulp af te dammen. Met nadruk sprak hij zich nog eens uit voor de volledige godsdienstvrij heid, zoals die omschreven is in de Pantjasila-staatsideologie. Van regeringszijde waren op de conferentie ook aanwezig de pro testantse minister van sociale zaken, dr. A. M. Tamboenan en de rooms-katholieke minister van finan ciën, drs. Frans Seda. De Rooms-Ka- tholieke Kerk was officieel vertegen woordigd door kardinaal Darmojoe- wono en de verboden islamitische partij Masjoemi door ex-premier Mo hammed Natsir. %xxxxx* pat pend VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA NV, KERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL. 232727 Commissie voor antwoord op de Open Brief (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Namens de her vormde synode is een commissie ge vormd die een antwoord zal opstellen op de Open Brief van 24 hervormde predikanten, die daarin hun onge rustheid over de gang van zaken in de Hervormde Kerk uiteenzetten. In de commissie zijn benoemd, prof. dr. R. Bijlsma uit De Bilt, prof. dr. P. J. Roscam Abbing uit Gronin gen, W. Nijenhuis uit Den Haag (als secretaris van de hervormde Raad voor het verband met andere kerken), ds. M. C. Don te Rotterdam, ds. J. Weernekers te Wommels, ds. L. Roetman, de assessor van de synode I te Gouda en ouderling ir. P. J. Baauw uit Velp. GENèVE De aartsbisschop van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Eastland, de 61-jarige dr. Jaan Kiivit is inderdaad afgetreden. Het modera- men van deze kerk heeft de Lutherse Wereldfederatie geschreven dat hij om gezondheidsredenen zijn ambt I heeft neergelegd. Hij werd opgevolgd door Alfred Tooming. j Daarmede werden conclusies be vestigd die wij ruim een maand gele den publiceerden, toen een Oost- óuitse krant schreef over „aartsbis- i schop Tooming," die een bezoek aan de DDR bracht. Dr. Kiivit, lid van het presidium van de Conferentie van Europese Kerken, woonde ook de i laatste algemene vergadering in Pörtschach niet bij. Secretaris-generaal van de Lu therse Wereldfederatie, dr. André Ap pel. zei dat hij het betreurde dat dr. Kiivit zijn ambt heeft moeten neer leggen. Hij sprak over dr. Kiivit als een kerkelijke leider die door zijn integriteit, zijn geloofwaardigheid en zijn vermogen om leiding te geven een hoog aanzien genoot in internati onale kerkelijke kringen. Dr. Appel verzond een felicitatie te legram aan de opvolger, die nog niet officieel in het ambt bevestigd is. THIELICKE SPREEKT IN DELFT ZEIST De bekende Duitse hoog leraar prof. dr. Helmut Thielicke, die etthiek doceert in Hamburg, heeft toegezegd een lezing te komen hou den voor de Civitas Studiosorum in Fundamento Reformato (CSFR). Op de kefstvergadering van deze studentenvereniging, die haar leden hoofdzakelijk recruteert uit de Gere formeerde Bond en de Gereformeer de Gemeenten, komt prof. Thielicke spreken over „Die Reformation in Gegenwart und Zukunft". Deze vergadering wordt vrijdag 22 december 's middags om twee uur gehouden in de nieuwe aula van de Technische Hogeschool aan de Me- kelweg te Delft. De CSFR hoopt, dat zooveel moge lijk belangstellenden deze vergade ring zullen bijwonen. De aula biedt mogelijkheid tot gebruikmaking van een veritalinstallatie, zoda* de lezing voor een ieder te volgen zal zijn. ATHENE Als een land Griekse politieke gevangenen wil opnemen moet het zich via het Rode Kruis tot de Griekse regering wenden. Dan zal zij de commissie van het Rode Kruis in de gelegenheid stellen de gevange nen te bezoeken en hun te vragen of ze willen emigreren. Daarna zullen we elk geval apart beoordelen. In deze geest reageerde de Griekse minister van openbare orde, Paul To- tomis, op de uitlatingen van premier De Jong in de Eerste Kamer. De pre mier zei toen, dat Nederland bereid is de Griekse politieke gevangenen asiel te verlenen. EINDHOVEN Dat het leerstuk over de „paapse mis" nog altijd een geldig leerstuk is in de Nederlandse Hervormde Kerk even als in andere protestantse kerken heeft door het optreden van ds. G. Taverne enkele weken geleden weer eens de aandacht op zich gevestigd. Deze predikant verstoorde de rooms-katholieke mis in de (hervormde) Grote Kerk in Den Haag, terwijl hij de tachtigste vraag in zondag dertig van de Heidelbergse Cathechismus aanhaal de, die handelt over „de paapse mis, een vervloekte afgoderij". „Daar konden niet alleen de aan wezige Jezuïetenpaters en hun feest genoten het mee doen, maar ook het gros van de hervormde kerkelijke heren, die immers niet de minste pijn blijken te hebben over zulke officiële leerstellingen van hun kerk in deze tijd van oecumene en eenwording der kerken", schrijft ds. A. G. van Gilse uit Eindhoven in het Algemeen Doopsgézind Weekblad. Hij noemt de gereformeerde predi kanten ds. A. T. Besselaar en ds. J. Spoelstra, die enkele maanden gele den een verzoek tot hun synode richtten om zich formeel te distan tiëren van deze formulering van vraag tachtig van de Heidelbergse Catechismus. Ze vinden weerklank. Maar de hervormden zien hun be lijden, met de formule van hun kerk orde. niet „in overeenstemming" maar „in gemeenschap" met het be lijden van hun vaderen. Dat betekent dat zij die catechismus als een „geda teerd" geschrift beschouwen: de va deren beleden toen op hun manier, wij belijden nu met andere woorden op een andere manier. Onbevredigend Bevredigend vindt ds. Van Gilse dat niet. De Nederlandse Hervormde Kerk zou er goed aan doen openlijk uit te spreken dat zij de Rooms-Ka- tholieke Kerk niet meer van afgode rij beticht ter zake van haar viering van de mis. Zo heeft terecht de Rooms-Katho- lieke Kerk ook openlijk laten weten dat zij de Joden niet meer van „godsmoord" beschuldigt. Zo heeft de Hervormde Kerk zelfs na een offi cieel overleg met de Remonstrantse Broederschap zich openlijk gedistan tieerd van de ..Artikelen tegen de Remonstranten" uit 1619. De reden, dat ds. Van Gilse als doopsgezind predikant zo lang bij de ze kwestie stilstaat is, dat er in de belijdenisgeschriften van de Neder landse Hervormde Kerk(en véle an dere protestantse kerken) ook wordt gesproken over „de dwalinge der We derdooperen, die niet te vreden zijn met een eenig doops dat sy eens ontfangen hebben; ende daer en bo ven verdoemen den Doop der kinde- kes der geloovigen; dewelke wij ge- looven dat men behoort te doopen, ,ende met het merkteeken des ver bonts te verzegelen". Dat staat in artikel 34 van da Ne derlandse Geloofsbelijdenis. Voorstel Conclusie in proefschrift: Ds. Van Gilse doet nu het voorstel om samen met de baptisten even als van 1962 tot 1965 stappen te ondernemen en bij de hervormde synode aan te dringen op een nieuwe uitspraak, die „beter zou pas- (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Rond de veertig procent van de 17-jarige jongens in ons land volgt op het ogen blik geen enkel onderwijs. Hoe wel de cijfers in de overige leeftijdsgroepen iets gunstiger zijn, ligt het percentage 16-jarige jongens dat geen onderwijs volgt rond de dertig procent. Bij de 15-jarigen volgt twintig procent geen onderwijs. Deze verontrustende cijfers worden genoemd in het proefschrift waarop Solidus "liliput" dames model in chroom en goudkleur 15." xxx X X X X %xxxx XXX*** I xxxx Solidus "chroom" 18.50 Solidus "liliput" in chroom 16 75 in goudkleur 17.50 Solidus "liliput" leer, in pigskin, rood, bruin, groen, zwart 17.50 /indfoüjh da's 'n pijp! VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA NV, KERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL. 23 27 27 de heer Q. L. Th. van der Meer uit Doorn vanmiddag tot doctor in de sociale wetenschappen promoveerde te Utrecht. Het proefschrift heet „Be roepsbegeleidend onderwijs". Dr. Van der Meer brengt deze cij fers in verband met het hoge aantal uitvallers in het lager beroepsonder wijs. Van de ruim 100.000 jongens die jaarlijks de lagere school verlaten, gaat veertig procent naar de lts, der tig procent naar het ulo en twintig procent naar het vhmo. DRIEKWART Van de 40.00C lts-ers haalt maar driekwart het einddiploma. Dit eind diploma is echter onontbeerlijk om een voortgezette opleiding in het leerlingenstelsel te volgen. Werd de jongen met een diploma van de lts voor enige jaren nog beschouwd als I een allround vakman, tegenwoordig geldt een opleiding aan de lts als j basisonderwijs, waarna men In het j leerlingenstelsel nog tot een werke lijke vakman moet worden opgeleid. BELANGRIJK Dat het einddiploma van de lts zo belangrijk is, blijkt uit de cijfers, die de heer Van der Meer verzamelde over jongens die het in het leerlin genstelsel niet kunnen bolwerken. Van de gediplomeerde lts-ers haalt namelijk ruim de helft het diploma, terwijl van de leerlingen die geen lts-diploma hebben, maar een kwart het leerlingenstelsel met een diploma afsluit. De uitvallers dreigen te ko men in de rijen van de ongeschool den, een groep, die het in de geïn dustrialiseerde samenleving steeds moeilijker krijgt. In zijn proefschrift constateert dr. Van der Meer dat de sinds kort func tionerende streekscholen waarin de jongens een dag per week be roepsbegeleidend onderwijs krijgen betere resultaten boeken dan de nog bestaande (avond)cursussen. DEN HAAG Binnen de Neder landse Hervormde Kerk bestaat ontstemming over het feit. dat de Rijksdienst vaor de IJsselmeerpol- ders in z\jn officiële lijsten van nieuwingekomenen in Oostelijk Fle voland de hervormden onderscheidt in „orthodox" en „vrijzinnig". Volgens het Persbureau der Neder landse Hervormde Kerk heeft de Rijksdienst toegezegd (na herhaalde verzoeken), om dit onderscheid te la ten vallen. Toch vermelden de lijsten nog steeds achter de hervormde na men de aanduiding (N.H.-O) en N.H.-V). De hervormde bezwaren tegen deze handelwijze dateren al vanaf de mi gratie naar de Noordoostpolder. In de kerk zelf wordt een dergelijke aan duiding in de registers niet gehan teerd. Bovendien vindt de kerk, dat een dergelijke rubricering niet tot de competenties van een rijksdienst be hoort. Tenslotte heeft men de indruk, dat de onderscheiding, die de Rijksdienst ambtshalve doorvoert, vrij willekeu rig t.ot stand komt. Meelevende hervormden zouden een O krijgen en alle anderen een V. Openbare les VU van dr. Van Muiswinkel AMSTERDAM Dr. L. F. van Muiswinkel, benoemd tot gewoon lec tor in de staatshuishoudkunde aan de VU, heeft maandag zijn openbare les gegeven over de monetaire betekenis van financiële instellingen. Dr. Van Muiswinkel, geboren in Den Haag in 1938, studeerde econo mie aan de VU. In 1961 deed hij cum laude doctoraal examen en dit jaar promoveerde hij op het proefschrift Inflatie en economische groei. Hij is als adjunct-secretaris verbonden aan de Nederlandse Bankiers vereniging in Amsterdam en sinds 1963 is hij tevens docent staatshuishoudkunde aan de Vrije Leergangen. sen in het oecumenisch klimaat van onze tijd". „Het zou goed zijn en het lijkt mij zelfs noodzakelijk dat er over deze kwestie bij de Hervormde Kerk en misschien ook bij de Gereformeerde Kerken en enkele andere kerken aan de bel wordt getrokken", aldus de doopsgezinde predikant. In het blad „De Christen" van de Unie van Baptisten Gemeenten schrijft drs. J. Reiling onder andere: „Als het ervan komt dat doopsgezin den en baptisten weer samen gaan praten, dan zijn er wel een paar din gen die van te voren moeten worden overwogen. In de eerste plaats zullen de gesprekspartners beter moeten weten met welk doel ze met elkaar praten. Is het alleen een poging om tot «en gemeenschappelijk standpunt te ko men met het oog op gesprekken met broeders van de reformatorische ker ken, dan kunnen we ons tot de pun ten van gemeente en doop beperken. Breder Anders wordt het wanneer we tot een dieper en breder gesprek zouden willen komen en ook eikaars inzich ten inzake het evangelie zelf zouden willen bespreken en toetsen. Het zou wel eens kunnen zijn dat we op dit punt veel verder van elkaar af staan en zelfs grote moeite zouden hebben elkaar te kunnen begrijpen." Drs. Reiling doelt erop, dat de bap tisten komen uit het piëtisme en de doopsgezinden door het modernisme zijn heengegaan. Hij wil niet genera liserend zeggen, dat alle doopsgezin den dug vrijzinnig zijn evenals de baptisten oude piëtisten zijn. „Het betekent wel dat er grote verschillen in geloof en geloofsleven zijn." Hij besluit te zeggen: „Als ik eer lijk ben, moet ik zeggen dat ik liever zo'n gesprek zou hebben dan een ter voorbereiding van een gesprek met de hervormde kerk. Het zou waarschijnlijk veel moeilijker zijn maar ook veel wezenlijker." V ir o-bij eenkomst Nabije Oosten (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG n De Vereniging voor internationale rechtsorde (Vfro) liield gisteren in aonlsuiting op haar alge mene ledenvergadering, een openbare bijeenkomst in de Rolzaal. Bijzonder interessant was de lezing van drs. L. C. Biegel, wetenschappe lijk hoofdmedewerker aan de uni versiteit van Amsterdam, die als historicus de problemen van het Na bije Oosten benaderde. Mr. M. van der Stoel, lid van de Tweede Kamer en oud-staatsseercta- ris van buitenlandse zaken, sprak vervolgens over de rol van de Ver. Naties in verband met het conflict in het Nabije Oosten. Hij stelde aan de hand van uitvoerig feitenmater aal de positie van Israël centraal. Nieuwe voorzitters Schotse kerken EDINBURG Dr. John B. Long- muir is tot moderator (synodepraeses) van de generale synode van de Kerk van Schotland benoemd voor het jaar 1968. Hij is sinds 1955 secretaris-ge neraal. Het was in geen vijftig jaar gebeurd, dat een secretaris-generaal tot moderator gekozen werd. De Vrije Kerk van Schotland koos ds. J. R. Aitken tot moderator van haar generale synode. NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Delfshaven (wjjkgem. Tussendijken): J. L. W. Koppenhol te Haaften. GEREF. KERKEN Emeritaat aangevraagd door ds. J. Snoey te Waddinxveen en ds. P. v. d. Werff te Zwartsluis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2