3 3,48% rente-rekening bij de postgiro* P03 Kunstvlees komt op Nederlandse markt Eredoctoraat voor Groninger boer Trio overviel bij voorkeur vrouwen Echte smaak en helft goedkoper y r Frankrijk uit de goudpool? Vermoorde molenaar gruwelijk mishandeld PTT-beambten schonden briefgeheim Zware straffen geëist WOENSDAG 29 XOVEMBF.fl_1967 KtKKItautr rff*6 flHIB50SP rfjct, twreió met ■riaw yarrijlct met plantaardige «Hritteo, B ottidingMask van de inhoud «en glad iapH m de pan met een deel van 1 i«er water kopje). Veeg de rear van het wafer toe en breng de soep el roerende aan de kookekwt de pan en laat de soep 15 jmfnuton zachtjes doorkoken. BIEFSTUK Uil' Ml' i LABORATORIUM I Al geruime tijd is synthetisch voedsel in discussie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse consument zal in de eerste maanden van 1968 „kuiistvlees" in allerlei soorten kunnen kopen, dat in smaak niet is te onderscheiden van echt vlees en in prijs de helft goedkoper zal zijn dan het oorspronkelijke produkt. Aan dit schitterende resultaat is meer dan tien jaar research vooraf gegaan om de aan vankelijke poedervormige en smaakloze proteïne een vorm en smaak te geven die voor het publiek aanvaard baar is. De Nederlandse primeur van dit unieke produkt heeft de United Food Group in Den Haag, waarvan de heer J. L. Nederlof directeur is. Voor het buitenland is dit produkt, dat in de volksmond ongetwijfeld de naam •kunstvlees zal krijgen, op tal van wijzen beproefd en geweldig ingesla gen. In de Verenigde Staten is het nu al twee jaar in de verkoop. Zo wordt het onder andere toegepast voor gehaktballen, hamburgers, mengsels van slaatjes en soep in pak jes. Wat dit laatste betreft heeft de Nederlandse consument al enige er varing. Zo vervaardigt Unilever al geruime tijd pakjessoepen waarvan „het vlees verrijkt is met plantaardi ge eiwitten", zoals op het recept van de pakjes staat te lezen. Weliswaar heeft dit tot taak het gedroogde vlees beter in lauw water te laten oplossen, maar anderzijds heeft de consument ervaring met een combinatie van vlees en plantaardige eiwitten. Het nieuwe wat het publiek nu staat te wachten is dat er een vervangend middel voor vlees komt dat is opgebouwd uit de proteïnen Zoals bekend bevat soja zeer rijke eiwitten. Deskundigen hebben dit wel eens vergeleken met de voe- Snoep verstandig eet 'n appel President wilde geschil wel behandelen Brokjes „sojavlees" zijn niet te onderscheiden van echt. Over enkele maanden een vertrouwd gerecht op de Nederlandse tafel? dingswaarde van melk. In samen werking met de Archer Daniels Mid land Company in de VS heeft de heer Nederlof de Amerikaanse pro- dukten aangepast aan de Nederland- Ruim vijftien grote fabrikanten gaan op dit ogenblik de mogelijkhe den van dit produkt na om in hun eigen procédé te kunnen toepassen. Bij uitstek lenen zich hier blikjes en pakjes met kant-en-klaar-maaltij- den, soepen en vleeswaren voor. Maar ook het bereiden van een marcaroni-schotel of nasi-goreng en bami lenen zich uitstekend om dit „vlees" in te verwerken. Voor de keuringsdienst zal dit nieuwe plantaardige vlees zo goed als zeker geen bezwaar kunnen ople veren daar de voedingswaarde van de sojaproteïnen algemeen erkend zijn. Het procédé dat de Haagse groot handelaar, in samenwerking met bui tenlandse specialisten en zijn re- searchleider, L. Engelberg, heeft ont wikkeld berust op het verhitten van de proteïnen en onder hoge druk een nieuwe structuur vormen. In feite is het een eenvoudig proces, zodat het een goedkoop produkt kan worden. Sinds september hebben al tal van mensen het voedsel gegeten en zich opgetogen getoond over het resultaat. Zo hebben in de afgelopen maanden vooral vegetariërs en maagpatiënten, die geen dierlijk voedsel mogen gebruiken, regelmatig contact gehad met Laan van Meerdervoort 323. waar het kantoor van United Food Group is gevestigd. „Je kan het zo stellen dat in feite geen enkele fabrikant die iets met de voedselproduktie te maken heeft, geen belangstelling toont voor dit produkt. Op dit ogenblik zijn zij druk bezig met proeforders." De heer Nederlof denkt er zelfs over het „kunstvlees" dat voorlopig uitsluitend in kleine brokjes in de handel zal komen, in een kleine verpakking te verkopen, zodat de huisvrouw het zelf kan verwerken in de maaltijden. RECEPT De bereiding is 'heel simpel. De brokjes tien minuten in lauw water laten liggen en daarna kunnen zij als echt vlees worden gebakken, of ge braden. Bij soep bijvoorbeeld kan het gewoon worden meegekookt. Be langrijk is ook dat in dit produkt slechts een vetpercentage van één procent voorkomt in tegenstelling tot echt vlees waar a|tijd wel een spier tje of vet in zit. Juist de moderne huisvrouw heeft zich nogal afkerig getoond van vet vlees. In ieder geval zijn deze brokjes vlees nu te verkrijgen in de smaken van bacon, ham en rundvlees. De „kip" en „biefstuk" moeten nog wor den aangepast aan de Nederlandse smaak, omdat de produkten die we nu hebben nog te veel op de Ameri kaanse voorkeur is geënt," aldus de heer Nederlof. Het is bekend dat in Nederland tal van andere bedrijven op 'het gebied van synthetisch voedsel in vergevor derd stadium van onderzoek zijn. Zo heeft Unilever al in 1962 het eerste patent aangevraagd voor de combi natie van plantaardige eiwitten met dierlijk vlees. Het is uit de onderzoekingen van de afgelopen tien jaar gebleken dat er twee mogelijkheden zijn om te komen tot deze nieuwe voedselsoort. In de eerste plaats kunnen eiwitten worden geëxtraheerd. Daaruit kun nen draden worden gesponnen die als nylondraden kunnen worden ge bundeld tot een vleesachtige structuur. Deze methode is tot nu toe in de prak tijk te duur gebleken. Minstens zo acceptabel, maar stuk ken goedkoper, is de tweede methode waarbij de niet geëxtraheerde proteïne onder hoge druk en bij hoge temperatuur een nieuwe struc tuur krijgt, de methode die door Archer Daniëls Midland Company en de United Food Group wordt toegepast. „De soja-eiwitten die op dit ogen- blik worden gebruikt, zijn slechts een begin. In de Verenigde Staten worden thans goedkope eiwitten gehaald uit .hele vissen." In Libanon heeft dit kunstvlees al een grote afzet. Behalve bij de huisvrouw, ook bij de beste hotels. De ontwikkeling van dit syntheti sche voedsel is niet alleen van belang voor de Nederlandse consu ment, die er ongetwijfeld zijn voor deel m&e kan doen. maar vooral ook voor de ontwikkelingslanden waar men te kampen heeft met ernstige hongersnoden. PRINS BERNHARD Nog in mei van dit jaar heeft Prins Bernhard in Montreal tijdens een toespraak voor de Internationale Kamer van Koophandel aangedron gen op gebruik van synthetisch voedsel. Niet alleen om er zelf baat bij te 'hebben, maar ook om de ontwikkelingslanden te tonen dat het een volwaardig produkt is. „Sommigen denken bij syntheti sche produkten aan iets onnatuur lijks, dat minder goed en mogelijk zelfs gevaarlijk kan zijn. Maar ge leerden achten deze produkten be trouwbaar, minder duur en overvloe diger te produceren. Overigens is synthese in de natuur een normaal verschijnsel," aldus de Prins. Ook staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) heeft zich uitgela ten over deze nieuwe soorten van eiwitten. In augustus heeft hij de Gezondsheidsraad advies gevraagd over het gebruik van eiwitvervan- gende middelen. In zijn toelichting schrijft hij dat het tekort aan dierlij ke eiwitten steeds meer zal toene men. zodat men zal moeten overgaan op het gebruik van plantaardige eiwitten. Hij verwachtte dat deze spoedig op de Nederlandse markt zouden verschijnen. Met de bovenge noemde resultaten heeft de bewinds man duidelijk gelijk gekregen. In dit verband is de uitlating van ir. A. Kleinstra van Unilever teke nend. „Synthetisch voedsel zal in de toekomst worden als margarine: een vervangingsprodukt dat minstens zo smakelijk is. grootste gironet met 1.500.000 rekeningen.. alle overschrijvingen zonder kostenr overal gepast betalen zonder geld-op-zak met de vertrouwde blauwe kaart... en nu ook nog als nieuwe service de - Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De een voudige manier om geld van de giro rentegevend te maken. Alle rekeninghouders ontvangen hierover persoonlijk bericht in samenwerking met de Rijkspostspaarbank POSTCHEQUE- EN GIRODIENST het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd Schrijver van zes boeken en talloze artikelen over landbouwhistorie Snoep verstandig eet 'n appel (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Op 15 okto ber 1892 werd op een boerderij in Bellingwolde Nanno Gerhard Addens geboren. Nu goed 75 jaar later wonen deze „rus tend landbouwer" en zijn vrouw in een flatwoning aan de Chopin- laan te Groningen en mag hij zich doctor noemen. Dezer dagen kreeg de heer Addens het volgende telegram: „Heb genoegen u te berichten dat u wegens zeer uitstekende verdiensten in zitting van senaat der Landbouw hogeschool Wageningen het doctoraat in de landbouwkunde honoris causa is verleend. Brief volgt F. Hel- linga, Rector Magnificus". De brief moet nog volgen, maar dat is nauwelijks belangrijk. Het is zo ook wel duidelijk waarom Nanno Gerhard Addens eredoctor is gewor den. Het aantal publikaties van zijn hand is legio, net als het aantal func ties dat hij heeft vervuld in met name landbouworganisaties. Niet dat de heer Addens zich daar op wil laten voorstaan. Des te groter was de verrassing toen het telegram kwam. „Ik ben er erg mee ingeno men. Dat ligt voor de hand", vertelt I hij. Historie „De reden voor de verlening van het eredoctoraat zal in die brief wel gemotiveerd worden. Maar ik denk BREDA Voor het eerst sinds 1945 heeft een president van een rechtbank zich bevoegd verklaard een geschil rond een ontslagvergun ning (onderdeel van het Buitenge woon besluit arbeidsverhoudingen) te behandelen. De kantonrechters hebben steeds geweigerd dit te doen. De N.V. Groko, een conservenbe- drijf in Zundert, heeft een hoofd machinist ontslagen, maar het ar beidsbureau in Etten weigerde tot tweemaal toe een ontslagvergunning te geven, omdat de gronden voor het ontslag niet voldoende steekhoudend PARIJS Gisteren is in Parijs uit zijn. In kort geding stelde rechtbank- bevoegde bron vernomen dat Frank- president mr. J. Schellenbach de rijk overweegt zich geheel terug te eiseres (de N.V. Groko) in het on- i trekken uit de internationale goud gelyk. Ook hij achtte de gronden P°°l- voor ontslag te licht. Als tot in de hoogste instan ties de bevoegdheid stand zou houden, kan dit tot gevolg heb ben dat voortaan een groot aan tal ontslag-kwesties in kort ge ding voor de rechtbank zal wor den gebracht. Juist vanwege deze juridische gevolgen wordt de ontwikkeling op het ministe rie van sociale zaken met grote belangstelling gevolgd. Dit is zoals bekend een in Londen gevestigde organisatie van acht cen- trale banken die zich inspant om de i internationale goudprijs te handha ven op 35 dollar per ounce. Aangeslo- ten zijn België, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, de VS, 1 West-Duitsland en Zwitserland. I Volgens de zegslieden in Parijs heeft de Franse regering nog geen I besluit genomen. Sedert juni van dit jaar draagt Frankrijk niet meer aan de activiteiten van de goudpool bij. Ondersoek in volle gang OLST Het onderzoek naar de moord op de 71-jarige mole naar Allard Boks te Olst is nog in volle gang. Recherche en justitie-autoriteiten hebben gis teren de woning waar de moord werd gepleegd aan een grondig onderzoek onderworpen. Dr. J. Foortman van het gerechte lijk laboratorium van het ministerie van justitie stelde 14 verwondingen aan het hoofd van het slachtoffer vast die toegebracht moeten zijn met een stomp voorwerp. De lever van de vermoorde molenaar vertoonde verscheidene scheuren, zodat het wel vast staat dat een gruwelijke mishandeling heeft plaatsgehad. Volgens de aangetroffen bloed- en andere sporen is het waarschijnlijk dat in een vrij nauwe gang waarvan aan de ene zijde een deur naar de zogenaamde pronkkamer en ander halve meter verder aan de andere kant een deur naar het kantoor leidt, een gevecht heeft plaats gehad. Daartussen heeft zich het drama af gespeeld. De politie neemt aan dat het slachtoffer vanuit de gang naar het kantoor is gesleept of zich zelf daarheen sleepte. De dood is kort na half twaalf zon dag Ingetreden. De dader(s) hebben het huis waarschijnlijk verlaten door een oude vermolmde deur van een niet meer gebruikt varkenskot aan de rechterkant van het huis. Men heeft ook nog een voetafdruk gevonden. Of er wat ontvreemd is is nog niet bekend. In de slaapkamer vond men een portefeuille met ongeveer hon derd gulden. Een in de brandkast staande geldkist werd in verband met het technisch onderzoek nog niet losgebroken. De brandkast stond open en er lagen papieren verspreid. dat het op twee pijlers rust: mijn bijdragen op het gebied van de land- bouw-historische wetenschap en mijn activiteiten in het maatschappelijk Daarbij denkt hij met name aan enkele bepaalde functies. In 1937 stelde het Nederlands genootschap voor landbouwwetenschappen een commissie in, die moest nagaan hoe de studie over de landbouwgeschie- denis kon worden bevorderd. De heer Addens was lid van die commissie. In 1939 leidde zij tot de instelling van een Studiekring voor de geschiedenis van de landbouw. Met een onderbreking van twee jaar was de heer Addens bestuurslid van deze kring tot 1957. Enkele jaren was hij er tevens voorzitter van. Me de als gevolg van het werk van deze kring heeft de Landbouwhogeschool in Wageningen nu ook een hoogle raar (prof. dr. B. H. Slicher van Bath) en een instituut voor de gsschiedkunde, als onderdeel van de afdeling sociale wetenschappen. Naast de talloze andere functies die de heer Addens bekleedde, was hij 33 jaar lang lid van de raad van bestuur van de Vereniging Hoger Landbouw onderwijs te Groningen en voorzit ter van de commissie die leidde tot het oprichten van de Stichting Land bouw Economisch Instituut. het boek Ceres en Clio schreef hij een van de zeven „variaties" op het thema landbouwgeschiedenis. „Steeds heb ik me voor ogen gehouden me niet te baseren op wat anderen schreven. Je moet dat altijd controle ren." Behalve boeken zijn er ook tal loze publikaties van de heer Addens in landbouwbladen. Boer Hoe de heer Addens aan zijn inte resse voor de landbouwgeschiedenis kwam? „Wel, ik had er als jongen al belangstelling voor. Het was eerst ook de bedoeling dat ik naar de land bouwhogeschool zou gaan". Doordat hij ziek werd, is het echter niet zo ver gekomen. Nanno Gerhard ging na de lagere en Franse school te Bellingwolde nog drie jaar naar de HBS. Toen werd hij ziek en moest hij van de studie afzien. Wel haalde hij in 1911 nog het diploma aan de Rijkslandbouwwinterschool te Gro ningen. Daarna volgde Addens enkele winters de cursorische voordrachten der Vereniging voor hoger land bouwonderwijs te Groningen. Van beroep werd hij landbouwer, HENGELO In Hengelo hebben tien geüniformeerde PTT-beambten zich schuldig gemaakt aan schending van het briefgeheim. Dit is gebleken tijdens een onderzoek dat de opspo ringsdienst van de PTT in samen werking met de politie tc Hengelo heeft ingesteld. De tien daders hebben intussen al len bekend. De mannen openden ver moedelijk uit nieuwsgierigheid aan de posterijen toevertrouwde brieven, die zij na lezing weer dichtplakten. De zaak kwam aan het rollen toen de ontvangers van de brieven klach ten bij de PTT indienden. De daders zullen gerechtelijk worden vervolgd. Zij kunnen worden gestraft met ten hoogste anderhalf jaar. De direc teur-generaal van de PTT heeft disciplinaire maatregelen aangekon digd, die kunnen variëren van straf- dlenst tot ontslag. de eerste zeven jaar (tot 1918) op het ouderlijk bedrijf en daama tot 1945 op een eigen boerderij. Daar na bleef hij nog twintig jaar in Bel lingwolde wonen, voordat hij met zijn vrouw naar de stad vertrok. Op 9 maart volgend jaar bij d« viering van het 50-jarig bestaan van de landbouwhogeschool zal hij het eredoctoraat in ontvangst nemen. Sa men met prof. dr. .1. Boldingh te Vlaardingen, prof. M. L. Dantwala te Bombay (India) en ir. A. W. van de Plassche te Voorschoten. ARNHEM De officier van justitie bij de Arnhemse recht bank. mr. Pieters heeft strenge straffen geëist tegen een trio roofovervallers dat het vooral had voorzien op oude vrouwen. Acht jaar is geëist tegen chauf feur N. P. van O., 39 jaar oud. Zijn zoon N. G. P. hoorde vier jaar eisen en de gescheiden Anneke S. twee jaar. Bij deze eisen werd het voorarrest afge trokken. Vermomd Op 19 april probeerde het trio in Hedel de 58-jarige houthandelaar Van den Bogert midden in de nacht te overvallen. Van O. senior had zich vermomd als politieagent. Hij gelast te de handelaar naar een zijweg te rijden en uit te stappen. Van O. juni- I or viel hem in de rug aan, maar de man begon te schreeuwen. Het drie tal nam onverrichterzake de vlucht, i Vader en zoon hadden meer succes bij de 82-jarige weduwe Van Duim op 24 april in Tiel. De zoon had hier gekregen," zegt de heer Addens. Voor J de vrouw met een pistool bedreigd Zes boeken Zes boeken schreef de heer Ad dens. Het eerste was een pil van 600 bladzijden, een gedenkboek bij het JOO-jarig bestaan van de Groninger Maatschappij van landbouw. Een be langrijk naslagwerk in landbouw- kringen is ook „De vraagpunten der Groninger Maatschappij van Land bouw 1852-1941". „Door het schrijven van het ge denkboek had ik de smaak te pakken i portefeuille met 1.565 totdat ze i vonden. Anneke S.. die in Zeeuws-Vlaande ren familie heeft, vertelde haar ben degenoten dat m Axel de 66-jarige alleen wonende Maatje de Bruijne veel geld in huis moest hebben. Dit bleek enkele duizenden guldens te zijn toen hét drietal hel huis door zocht. De vrouw, die wakker was ge worden. werd met een pistool be dreigd en haar polsen werden gebon den. Zachtzinnig ging het hier niet toe. De officier noemde de werkwijze van de verdachten geraffineerd bruut en vooral laf. Hij zag vader Van O. als hoofdverdachte. Zijn zoon had hij geheel onder de duim en An neke S. werkte gewillig mee. Zij ia volgens een psychiater verminderd toerekeningsvatbaar. Snoep verstandig eet 'n appel m

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9