ATHENE ZWAKSTE PARTIJ INHOUAND STMT BN HUIS Turkije heeft grotere militaire macht W oningwetwoningen zijn nog te duur Bijzonder nadelige positie Jeugdpuistjes r ORAIFFEISENBANK President De Gaulle heeft joodse volk ernstig beledigd Moeder vecht voor de namen van kinderen WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 (Van een onzer redacteuren) l\JOCHT het tot een gewapend conflict komen tussen Turkije en Griekenland, dan bevindt het laatste zich in een bijzonder nadelige positie. De bondgenoten van beide landen die zich tot het laatst toe afzijdig zullen houden mogen dit niet vergeten als een botsing onvermijde lijk zou worden. Particuliere boutver kan het goedkoper (Van onze sociaal-econ. redactie) ARNHEM De woningwet woningen z(jn te duur en de Nederlandse bond van bouw ondernemers wil gaan bewijzen dat het goedkoper kan. Minis ter Schut heeft er voor gezorgd, dat na 1 januari het subsidie systeem voor de wonigwet- woning en de particuliere ge subsidieerde woning gelijk komt te liggen. De voorzitter van de bond van particuliere bouwers, de heer D. J. Beuker, zei gisteren in de jaarvergadering van de bond. dat de particuliere wo ning nu dezelfde huur kan gaan kosten als de gelijkwaardige woningwetwoning. „Ik heb er zelfs goede hoop op", aldus de heer Beuker, „dat wij er door grotere efficiency in zullen sla gen de huren van onze wonin gen lager te houden dan die van de woningwetwoningen. Vroeger was dit immers ook Maar de concurrentiepositie zal dan zovee! mogelijk gelijk moeten worden. Het registratierecht, dat niet bestaat voor de woningwetbouw, zou ook moeten vervallen voor de particuliere bouw. De hoogte van de ze belasting staat al in geen verhou ding meer tot de kosten, die het rijk moet maken voor de inschrijving in het kadaster van onroerend goed. Bij de invoering van de nieuwe omzetbe lasting in 1969 komt het onroerend goed fiscaal toch al in een ongunsti ger positie te verkeren. Voorts vroeg de heer Beuker om opheffing van verschillen in grond- kosten voor woningwet- en particu liere bouw. De minister heeft al toe gezegd hierop bij de gemeenten sterk te zullen aandringen, maar de ge meentelijke autonomie kan hier het beleid van de minister doorkruisen. De bewindsman zal dit kunnen te gengaan door de werkelijke grond- kosten, die de gemeenten voor wo ningwetbouw in rekening brengen, te aanvaarden, zodat de gemeenten geen tekorten behoeven af te wentelen op de particuliere bouw. Erezaak TAE PARTICULIERE huizenbouwers gaan er de schouders onder zetten. Voorzitter Beuker van de Nederland se bond van bouwondernemers heeft 'een krachtig beroep op alle bouwers gedaan, zich van de goede kant te laten zien. Hij achtte het niet uit gesloten, dat een woning gelijk waardig aan een woningwetwoning in de particuliere sector goedko per gebouwd kan worden dan bij overheidsbouw, mits de concurrentie verhouding dezelfde is. Slagen de bouwondernemers erin, volgend jaar de 50.000 woningen te halen zoals minister Schut heeft ge vraagd, dan wordt belangrijk tege moet gekomen aan de krappe finan ciën van de schatkist, aan de moei lijke werkgelegenheidssituatie, aan een gezondmaking van het huur- en bouwbeleid en aan het achtergeble ven eigen woningbezit van de werk- Voor het eerst na de oorlog geeft thans een minister de particuliere bouwers de grote kans van gelijke concurrentieverhoudingen. In de bouwwereld heeft men blijkbaar goed begrepen, wat er van het slagen óf mislukken van deze kans afhangt. De bouwers vragen daarom de rege ring nog enkele faciliteiten extra, (die het makkelijker maken het doel te bereiken), zoals afschaffing regis tratierecht, gelijke grondkosten, hy potheekgaranties van de gemeenten, vervroegde afschrijving voor wonin gen en het niet langer aanmerken van de huurwaarde van een eigen woning als inkomen in fiscale zin. In het belang van de gezondmaking van onse bouw zouden zeker enkele Van deze maatregelen het overwegen waard zijn. Oproep Dp heer Beuker deed een hartstochtelijk beroep op alle parti culiere woningbouwers er voor te zorgen, dat de minister in de loop van 1968 niet gedwongen wordt alsnog het aantal woningwetwonin gen hoger vast te stellen dan 50.000. Dit laatste zal het geval zijn, indien de pariculiere bouwers er niet in sla gen voor 50.000 particuliere gesubsi dieerde woningen te zorgen. Samen met 25.000 ongesubsidieerde wonin gen moeten in 1968 de 125.000 huizen gehaald worden. Het bedrijfsleven krijgt nu de kans te komen tot een redelijke rentabili teit bij de verkoop en exploitatie van woningen. De koerswijziging in het huur- en subsidiebeleid draagt hier toe belangrijk bij. Er komt een beter investeringskli maat voor de particuliere bouw. waarmee tevens de werkgelegenheid is gediend. Het is de beste garantie, zo meende de heer Beuker, voor een zo volledig mogelijke werkgelegen heid. Lage lasten In het buitenland is reeds een veel groter aantal werknemers in het be zit van een eigen woning, waarom zou men in Nederland niet een beleid ondersteunen, dat hierop gericht is. Alles wordt thans ondernomen om de huur van de huurwoning en de lasten van de eigen woning zo min mogelijk te laten verschillen. Dit kan via subsidies, maar ook door fiscale faciliteiten. De heer Beuker vroeg daarom de vervroegde afschrijving voor woningen weer in te voeren en de bepaling te laten vervallen, dat de huurwaarde vj n het eigen huis als inkomen moet worden opgegeven bij de aangifte van de inkomstenbe lasting. Voorts zouden de gemeenten op royale wijze hypotheekgaranties die nen te verstrekken, zoals op dit mo ment het geval is bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Nog te veel gemeenten weigeren deze garanties voor particuliere bouw. De Raad van bouwondernemers heeft zelf al het initiatief genomen tot instelling van een bouwgarantie. Voor woningen gebouwd door erkende ondernemers, die ingeschreven staan in een speci aal register, worden in de toekomst bouwgaranties verstrekt. De sterkte van de Turkse strijd krachten omvat (op een bevolking van 32 miljoen zielen) niet minder dan 480.000 man. Dit zijn 390.000 man landstrijdkrachten, 53.000 bij de luchtmacht en 37.000 bij de vloot. Para-militaire organisaties omvat ten: gendarmerie 63.000 man en nati onale garde 20.000. Dit blijkt uit de laatste gegevens van het Instituut voor strategische studies te Londen. Leger en luchtmacht hebben boven dien een half miljoen en 70.000 geoe fende reservisten. Het Turkse leger heeft 13 infante riedivisies. waarvan één gemecha niseerd; een pantserdivisie met Pat- tontanks, drie pantserbrigades, drie gepantserde cavalerieregimenten, drie onafhankelijke infanteriebriga des. Voorts zijn er twee parachutisten bataljons en evenals bij de Griekse strijdkrachten Honest John-raketten voor gronddoelen en 105. 155 en 203 mm houwitsers. Vloot De vloot is uitgerust met acht tor- pedobootjagers, tien onderzeeboten, vijftien escorteschepen, ondersteu ningsvaartuigen. mijnenvegers en -leggers en andere schepen. Verder heeft de luchtmacht de beschikking over 450 gevechtsvlieg tuigen, nl. acht onderscheppingseska ders, twee eskaders Starfighterjacht- bommenwerpers, tien eskaders jacht bommenwerpers F5-a en F-100 (Su per Sabre), drie verkenningseskaders en vier transportgroepen. Turkije I heeft ook twee bataljons (zes batte- I rijen) Nike-luchtdoelraketten Nadeel i Het verschil met Griekenland is I groot. De Strijdkrachten van dit land omvatten op een bevolking van 8.7 miljoen zielen 158.000 man. Voorts heeft Griekenland 175.000 geoefende reservisten en para-militaire eenhe den, bestaand uit 23.000 man gen darmerie en 50.000 man nationale Het leger bestaat uit 118.000 man. die verdeeld zijn over elf infante- rie-divisies in drie korpsen, een pantserdivisie (met Pattontanks), en een commandobrigade. Er zijn twee bataljons met Honest John-raketten voor oppervlaktedoelen en een ba taljon met luchtdoelraketten van het type Hawk. De artillerie-eenheden zijn uitge rust met 105, 155 en 203 mm hou- j witsers. Ook beschikt het leger nog I over de lichte „Chaffee"-tank. Ten minste 8.000 man zijn permanent op i Cyprus gelegerd. Marine De sterkte yan de vloot bedraagt 17.000 man. Er zijn acht torpedo- bootjagers. vier onderzeebootjagers, drie onderzeeëers. 13 patrouillesche pen en zes snelboten. Voorts vijf tro:pentransportsóhepen, negen tank- ladingsschepen. zes middelzware landingsvaartuigen, een aantal kust- mijnenvegers en andere schepen. De luchtmacht telt 23.000 man. uit gerust met 250 gevechtsvliegtuigen. Tot deze eenheden behoren twee es kaders jachtbommenwerpers van het type Starfighter, vijf jachtbommen- werpeskaders (Thunderstreaks) en twee eskaders F5-a-toestellen voor onderschepping van tegenstanders. Er zijn voorts verkenningseenhe den, transporteskaders en hefschtoef- vliegtuigen. Een eskader jachtbom menwerpers omvat 18 toestellen. De luchtmacht heeft een bataljon lucht doelraketten met Nike-Ajax- en Nike-Herculesraketten. Ingewikkeld Zou het tot een conflict komen, dan ontstaai een ingewikkelde situatie, die de Navo-bondgenoten kan belet ten, tussenbeide te komen. Rusland heeft nl, de zijde van Turkijke geko zen en maakt waarschijnlijk geen be zwaar tegen een gewapend conflict van beperkte omvang tussen Turken en Grieken. Voordat Rusland een vloot in het Middellandse zeegebied had gestatio neerd trad de Amerikaanse Zesde vloot die onlangs nog versterking kreeg vaak cp als interven tie-strijdmacht. Dat gebeurde in Li banon en ook bij de Brits-Frans-ls- raëlische aanval op de Suezkanaalzo- ne. In hej laatste geval belette de Moskou Oorlogsmisdadigers in Oostenrijk genakt WENEN Iri een Oostenrijkse ka zerne is gisteren de 54-jarige onder luitenant Karl Popp aangehouden, die verdacht wordt van deelneming aan massamoorden op Joden in 1942 en 1943. Er zijn nog twee vermoede lijke oorlogsmisdadigers aangehou den: -sen gepensioneerde politieman te Klagenfurt. wiens identiteit nog niet bekend is. en het hoofd van een gendarmerie-post in Vorarlberg. de 67-jarige Georg Unterberger. Beiden j worden verdacht van medeplichtig- i heid aan de moord op Joden in Po- j EINDHOVEN In het Philips na tuurkundig laboratorium aan de Kastanjelaan kwam gistermorgen de 26-jarige P. Rooseboom uit Eindho ven bij ihet inbouwen van een meet- apparaat in aanraking met een draad, die onder spanning stond. De man was vrijwel op slag dood. i (Advertentie) i "verwelken" nu van de ene dag op de andere pen nieuwe behandeling speciaal voor anti-bacteriële huidzuivering (Dermo-Styp) maakt het thans mogelijk de verstopte en opgezette poriën van de jeugdige huid zo grondig te ledigen en te ontsmetten, dat de puistjes dadelijk vanzelf aanvangen uit te drogen. De geheel nieuwe luchtgedrcven vloei- stoffmedicinaal spray)van Dermo-Styp dringt zover binnen in de poriën dat het zelfs op de diepere lagen van de huid werkt, waar zich de haarwortels bevinden. De vetpropjes en de meeëters "smelten" letterlijk in de poriën, de groei van de bacteriën wordt gestopt, de prikkeling houdt op. Reeds de volgende och tend stelt U vast. dat de roodheid is ver dwenen en dat de puistjes van binnen uit verwelken. Zorg er vandaag nog voor een flacon Dermo-Styp medicinaal-spray te De Turkse marinechef, die in ge val van een invasie het bevel over de Turkse vloot zal voeren. Het is vice-admiraal Celal Eyi- Zou de Zesde vloot nu worden in gezet om Turkije te beletten, een in vasie te ondernemen op Cyprus, dan zou Moskou deze daad uitleggen als een poging het ei'and als strategische basis (voor de Navo) te behouden. Bovendien zou het beweren, dat Washington het Griekse militaire be- wind de handen boven het hoofd Ook wanneer de strijd beperkt zou j blijven tot Cyprus, bevindt Grieken land zich in een nadelige positie. Als men de kaart bekijkt ziet men, dat het eiland ver van het Griekse vaste land en vlak onder de kust van Tur- kije ligt. In geval van een Turkse i invasie zou Athene dan ook het best een beroep op de Veiligheidsraad i kunnen doen. Brits bestuur in Aden teneinde ADEN De strijdbare leider van het Nationale Bevrijdingsfront in Aden, El Sjaabi is er gisteravond laat in geslaagd met Engeland tot een ak koord te komen over de toekomst van Aden. Vandaag nog zal de laatste Britse soldaat Zuid-Arabië, dat 128 jaar onder Brits bestuur stond, veria- El Sjaabi wilde niets meedelen over de inhoud van de overeenkomst Hij zei. dat Zuid-Arabië de onafhan kelijkheid zelf veroverd heeft en geen aalmoes van Engeland wil. De NLF-leider wenst 600 miljoen gulden van Engeland als schadeloosstelling voor de exploitatie van zijn land ge durende meer dan honderd jaar. Naar verluidt wenst Engeland slechts een gedeelte van deze 600 miljoen te betalen. De nieuwe republiek zal zich aansluiten bij de Arabische Liga. El Sjaabi verklaarde nu al, dat ..de vij and van de Arabieren onze vijand is en Palestina is Arabisch gebied". Aden ligt aan de ingang van de Rode Zee. de toegangspoort voor de Israëlische scheepvaart. De naam van de nieuwe republiek zal zijn: onafhankelijke republiek Zuid-Jemen. Latijns-Amerika zonder kernwapens NEW YORK De politieke com missie van de Algemene Vergadering I van de VN heeft gisteren met 79 te- gen 0 stemmen en 21 onthoudingen het verdrag goedgekeurd om van La- tijns-Amerika een kernwapenvrije zone te maken. De VS en Engeland stemden voor; Frankrijk en de Sow- jetunie stemden niet. De landen die zich van stemming I onthielden, zouden dit hebben gedaan omdat zij bezwaar hebben tegen de bepaling, van het verdrag, op grond waarvan Guyana van deelneming wordt uitgesloten. Artikel 25 van het verdrag sluit elk land uit dat verwikkeld is in een geschil tussen een Latijnsamerikaan- se staat en een land buiten het Ameri kaanse continent. (Guyana heeft al enige tijd een grensgeschil met Vene- r met ruim 2 miljoen spaarders. Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. - spaarbank en alle bankzaken 9V JERUZALEM Het Israëli sche kabinet heeft een felle aanval gedaan op president De Gaulle van Frankrijk, die maan dag op zijn persconferentie Isra el had verweten de zesdaagse oorlog te zijn begonnen om zijn gebied uit te breiden. De regering noemde dit een „ern stige belediging van het Joodse volk en Israël". Zij gaf vanmorgen in een communiqué uiting aan „diep leed wezen" over de verklaring van De Gaulle. Hier is volgens haar sprake van geschiedvervalsing. Terechtwijzing Waarnemers in Jeruzalem zien j hierin een ongehoord krachtige te- j rechtwijzing aan het adres van een buitenlands staatshoofd. De Gaulle stond steeds te boek als een van de beste vrienden van Israël. Het ge- j rucht dat de betrekkingen tussen i beide landen aan een zijden draad hangen, is niet bevestigd. Men nam het in Israël De Gaulle bijzonder kwalijk dat hij dat land had bestempeld als een „oorlogszuch tige natie, die op expansie uit is"' Volgens het blad Maariv heeft de president met zijn rede de Arabieren President van Gabon in Parijs overleden PARIJS President Leon Mba is gisteren op 65-jarige leeftijd in Parijs overleden. President Mba. die al een jaar in Frankrijk een medische be- j handeling onderging werd op weg naar de ambassade van Gabon onwel I en overleed bij aankomst. Hij werd president en later ook premier toen het voormalig Franse I gebied Gabon in 1960 onafhankelijk werd. volledig betaald voor de olie-conces sies die zijn land van Irak heeft ge kregen en tevens een voorschot ge geven voor verdere samenwerking. Egypte noemde de opmerkingen van De Gaulle „moedig en bemoedi gend". En een Jordaans blad sprak over „de grote vriend van de Ara bieren". Engeland De vijf EEG-landen overwegen het veto van president De Gaulle over het Britse lidmaatsehap te negeren en onmiddellijk besprekingen te be ginnen met Engeland. Een dergelijk voorstel werd gisteren gedaan door Jean Rey, de voorzitter van de EEG- commissie. Ook enkele fracties in het Europarlement spraken zich in deze geest uit. De Britse premier Wilson zei dat zijn land zal blijven streven naar het EEG-lidmaatschap. Niet de Gaulle alleen zal beslissen over de Britse toetreding, maar de ministerraad van de „zes" in zijn geheel moet dit doer, wanneer hij volgende maand bijeen komt, zo meent Wilson. De Italiaanse pers vergeleek De Gaulle met Hitier. Europa ondergaat een droevig lot elke twintig of vijfentwintig jaar komt er een man naar voren die het naar de afgrond van ontbinding en oorlog voert, ter wijl hij het wil overheersen en verenigen, aldus het blad Voce repu blicans. PARIJS Een Bretonse moeder uit het departement Finistcrre, Mireille le Glarnic, heeft zich tot het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag ge wend om steun te verkrijgen voor de namen die ze voor zes van haar twaali kinderen had gekozen. De Franse overheid wil deze namen namelijk niet accepteren, omdat ze niet voorkomen op de lijst van toegelaten voornamen. Op een persconferentie, die zij gisteren in Parijs gaf beschuldigde ze de overheid van racisme. De Bretonse namen in kwestie zij.,: Adraboran. Maiwenn. Gwendal, Di- wezha. Sklerijenn en Brann. Madr~ le Glarnic zei dat ze zich zonder resul taat rechtstreeks tot president de Gaulle had gericht. De zes kinderen zijn vier tot elf jaar oud. Paardengetrappel allerwegen. Klikkend door de straten, kleppe rend langs de lanen. Een flits van iets goud. van oranje-rood en blin kend zwart. Op de bok de koetsier met witte pruik en driekante steek, achter op twee palfreniers met rechte steken, daar voor twee paarden met man nen in livrei en vlotte jockeypetjes en er achter twee ruiters met hoge hoeden met gele band en oranjeko- En dan nog de Haagse politie mannen te paard- Twee op bruine rop.ven er voor en twee op witte er Een kleine stoet, een mooie stoet. Een vertederende stoet voor ons Hagenaars, die zo maar op een gewone ochtend van een gewone dag opeens weer residentiebewoners De standaard van de Koningin op het paleis aan het Voorhout. Het Garderegiment Jagers in rijen er voor. En de Koninklijke Militaire kapel in het goud. En niemand, die kon begrijpen wat er aan de hand was behalve dan de enkele ingewijden. Het was dan oók lang geleden, dat er ambas sadeurs hun geloofsbrieven kwamen aanbieden op het kleine paleisje, dat we nog steevast „van koningin Emma" noemen. Meestal komen stoere motorrij ders van de rijkspolitie de ambas sadeurs uit Den Haag halen om ze naar Soestdijk te voeren. Maar nu, bij gebrek aan voldoende rijk- motormateriaal, naar verluidt, had Den Haag de volle eer. Dus klepperden de koetsjes naar de Zuidafrikaanse ambassade en later naar de Luxemburgse in park Zorgvliet, naar de woning van de (tot gisteren) chargé a pied van Chili, die nu ambassadeur is, In de Bazarstraat en tweehonderd stappen naar hotel Des Indes waar de ambassadeurs van Vietnam en Mali resideren zolang (of zo kort) zij in Den Haag zijn. Net zoals onze eigen ambassa deurs tijdens hun verlof in Neder land menigmaal doen. Residentie Gisteren zagen we er dr. J. G. de Beus. die binnenkort naar Bonn vertrekt, mr. H. C- Schoch met vrouw en tweeling (jongen en meis je) van veertien jaar met verlof uit Boedapest, baronesse Bentinclc var Schoonheten, baronesse Thyssen- Bornemisza, de vrouw van onzr ambassadeur in Parijs. Het was een geglimlach heen er weer in de lounge, waar de ambas sadeur van Vietnam in rok met df derde secretaris van zijn ambassade in Londen Do-Duc-Hou heen en weer drentelde en de ambassadeur van Mali in blauw gewaad op blote voeten in witte muilen in een rose zijden zetel zat. Dan de hoge, licht gebogen gestal te van baron Van Nagell, Kamer heer, die de abibassadeur van Viet nam komt halen. Eerst vijf minuten hoffelijk converseren, dan staat het koetsje klaar. De griezelig kleine rood fluwelen treedjes worden neerklapt, de palfreniers, steek onder de linkerarm, staan stram. Koetsje rijdt, ruiters rijden. Koetsje staat, de eerste maten van het volkslied, inspectie van de wacht, muziek. De ambassadeur, de grote witte envelop in de hand, is in het paleis. Na een kwartier het volkslied van Vietnam, koetsje terug. Intussen is baron van Boetzelaar per auto van het paleis naar Des Indes gekomen voor de ambassadeur van Mali. Wanneer in de blauwe salon de champagne geserveerd wordt voor Vietnam, klinkt het volkslied van Mali buiten voor het paleis. En weer een kwartier later drinkt imbassadeur Hamacir'n'Doure het 'raditionele glas en knabbelt er het even traditionele langevingertje bij. Turf in je ransel" klatert over het Tournooiveld. De wacht en de mu- ',iek trekt af. Om twee uur wordt de standaard op het paleis naar beneden gehaald, 'uist als prins Claus in AA 63 langs rijdt en via de achterruit probeert een glimp op te vangen van wat daar gebeurt. Doorzichtig I HE ET GAAT niet aan, Turkije van kwade bedoelingen te betichten. Toch is het Turkse optreden in de kwestie Cyprus zo doorzichtig, dat Ankara er goed aan zal doen, er spoedig een eind aan te maken. Van Griekenland heeft het belang rijke concessies losgekregen. Het wil echter nog meer en blijft daartoe dreigen, een invasievloot naar Cy prus te zenden. Om zijn dreigementen geloofwaardig te maken zag Turkije zich gisteren zelfs gedwongen, oorlogsschepen naar de wateren rondom het eiland te dirigeren. Eisen aan Athene dragen het karak ter van ultimatums, maar blijken na het verstrijken van de uiterste ter mijn niet als zodanig bedoeld te zijn. Niettemin blijft het dreigement. Behalve vlagvertoon heeft Turkije nog andere mogelijkheden, zoals het doen uitvaren van de invasievloot en deze stationeren voor de kust van I Cyprus. j De tijd werkt echter niet in het voordeel van Turkije. Griekenland j heeft een ontvankelijke en verzoen- lijke houding aangenomen en de toe stand op Cyprus is bevredigend. Turkije heeft zich vergist toen het dacht, van de moeilijke politieke si tuatie in Griekenland gebruik te kunnen maken om dit land zijn wil op te leggen. Het moet thans genoegen nemen met wat het al heeft verkregen. Dat ig niet weinig. De tijd voor onderhan delingen over de positie van dc Tur ken op Cyprus is aangebroken. Het lot van deze bevolkingsgroep wordt niet bepaald door Griekenland, maar door de Cyprische regering vu» aarts' lsschop Makar' >s. Daar moet I Turkije het mee eens zien te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5