Van Otterloo dirigeerde Bachs Hohe Messe Lever nu Uw MIDZA kaarten in spaar- Rijnsburgs eerste zestal blijft ongeslagen aan kop Begroting Voorhout sluit met tekort van f 30.000,- Timdelerclub met „En toen kwam dr. Frost SUBSIDIE VOOR WARMONDS JEUGD Jeugddienst Leiderdorp DUITSERS VINDEN NEDERLANDSE MAATREGELEN DISCRIMINEREND NTEtTWE LEID5E COURANT WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 LEIDEN Het derde concert van de abonnementsserie van het Re sidentie Orkest bracht merkwaardigerwijze een uitvoering van Bachs Hohe Messe onder Willem van Otterloo, met medewerking van het Ned. Kamerkoor van Felix de Nobel en van vocale en instrumentale solisten. Merkwaardig vonden we deze avond omdat in een symfonische con certenreeks het oratorium-repertoire gewoonlijk niet aan bod komt en voorts omdat te Leiden uitvoeringen van de Hohe Messe in het Holland Festival een traditie vormen. Op zichzelf is dit alles niet ernstig en een vergelijking tussen koren en dirigenten kan bijzonder vruchtbaar werken. Een feit is. dat Van Otterloo over een uitstekend ensemble beschikte: het Kamerkoor behoort tot de beste vokale groepen in ons land en het Residentie-Orkest behoeft geen na dere aanbeveling. Ondanks dat viel de uitvoering ons aanvankelijk bepaald niet mee: Het Kyrie klonk veel te haastig zoals vele latere delen eveneens en de coördinatie tussen koor en or kest liet te wensen over. Het koor had moeite boven het te massale orkest uit te komen en de dirigent concentreerde zijn aandacht ietwat eenzijdig op het orkest. Een bezwaar vonden we hier en later het gebrek aan frasering en dynamische nuan cering waardoor het geheel vaak een weinig expressief en neutraal karakter kreeg. Ook in het Gloria bleven deze bezwaren bestaan. Eerst na de pauze, vanaf het Cre do. werd de klank doorzichtiger en viel er menigmaal voortreffelijk sa menspel waar te nemen. Aan het slot van het Credo dreigde he't even wicht verstoord te worden in Et expecto, doch vanaf het Sanctus werden fraaie resultaten bereikt wat discipline en duidelijkheid aangaat. Toch ontroerden ons de prachtige koren van Crucifixus en Confiteor te De. solisten voldeden doorgaans goed in de duetten en aria's ondanks de snelle tempi. Alleen de sopraan Urzula Koszut bleef onder de maat door onzuivere intonatie en stijlge brek. De tenor Helmut Kretschmar beschikt over een knappe techniek, doch zijn timbre bekoorde ons matig in het Benedictus. Dat hier als obli gaatinstrument een fluit i.p.v. een viool werd gekozen, beantwoordt aan een der copieën, al prefereren we de viool. Buitengewoon mooi en ontroerend klonken de altaria's van Norma Procter, met name het Agnus Dei dat we nog nooit zo subliem hoorden. De bas Jakob Stampfli deed mooie dingen in Tu Solus (jammer van een der hoorns die zijn partij blijkbaar nog niet goed kende) Materiaal gestolen van bouimverk DEN HAAG Drie Leidenaars hadden, omdat het plafond in een wonjng moest worden gerepareerd, van een bouwwerk in Voorburg het nodige materiaal weggehaald. Te- vWfs wérden tegels meegenomen. Al te vaak vindt men het normaal om van bouwwerken weg te halen, wat men nodig heeft, constateerde de officier van justitie, die tegen ieder f 100 boete en een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk eiste De rechter veroordeelde de twee broers, die de diefstal hadden ge pleegd, ieder tot f 50 boete en een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk. De derde verdachte, die zijn auto voor het vervoer had geleend, kreeg f100 boete. Voorschoten krijgt overkoepelend orgaan voor bejaardenzorg VOORSCHOTEN De Algevtene bejaardenbond, afdeling Voorscho ten gaat het tienjarig bestaan vie ren. Op de jaarvergadering bestond nogal verschil van mening over de wijze waarop deze dag gevierd zou worden. Ten slotte werd besloten een cabaretgezelschap uit te nodigen. De leden krijgen nog de kans even tuele voorstellen aan het bestuur te Het ledental is gestegen tot 450. Met de slogan: „Bij tien jaar min stens vijfhonderd leden", wordt ge tracht nieuwe leden te werven. Besprekingen zijn gaande om in Voorschoten te komen tot een over koepelend orgaan voor de bejaar denzorg. De praktijk wijst uit. dat vele bejaarden de gang naar een be jaardentehuis met moeite doen Het verlies aan zelfstandigheid en vrij heid is te groot. Daarom wil men ko men tot de bouw van zoveel moge lijk woningen voor bejaarden De bejaarden kunnen daar zelfstandig Langdurig stond de vergadering stil bij de Algemene Bijstandswet. Voorzitter Mechelse drong erop aan om de bijstandswet niet als een gave te zien, maar als een recht. IJsclubhuis in Voorschoten over drie treken klaar VOORSCHOTEN Op de jaar vergadering van de ijsclub Voor schoten heerste gisteravond een feeststemming. Geheel in strijd met wat van een ijsclub verwacht wordt, werd de wens uitgesproken dat de vorst nog maar drie weken weo zal blijven. De bouw van het eigen club huis vordert goed en over drie we ken is het klaar ooor gebruik Het ledental van de ijsclub be draagt nu 1933 hieronder zijn bijna 1000 gezinsleder., zodat men mag aannemen dat 1/5 deel van de Voor- schotense bevolking verbonden is met de ijsclub. In verband met de bouw van het eigen clubhuis is de contributie ver hoogd tot f5 voor gezinsleden en f 4 voor individuele leden. De totale bouwkosten van het clubhuis be dragen ruim f20 000. een hedrag dat uit eieen middelen betaald kan worden. Als r.ieuw bestuurslid werd geko zen de heer N. van Beek Secrptaris A Verkerk stelde zijn funct'p be schikbaar in verband met vertrek uit de gemeente. en in het Et in sanctum Spiritum, afgezien van enkele „platte" laae Als geheel vonden we het laatste deel aanzienlijk beter dan het eerste, al misten we de genuanceerde „ka- Zeiulingsbusjes geleegd LEIDEN Het afgelopen week einde is ingebroken in een Chr. school aan de Lusthoflaan. Uit zen dingsbusjes werd een bedrag van f 6 gelicht. Uit een spaarpotje werd f5 ontvreemd. De inbrekers, vermoe delijk kwajongens, kwamen binnen door het ruitje van de toegangsdeur te forceren. Diplomaten bij de Leidse academie LEIDEN Ongeveer zestig diplo matieke vertegenwoordigers van 20 landen, allen leden van de Club du Jeudi. hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Leidse universiteit. Nadat het gezelschap door de se- erteanis van de senaat, prof. dr. L. Kukenheim, namens he-t universi teitsbestuur welkom was geheten, verdeelden de bezoekers zich in 2 groepen, waarvan een een college van prof. dr. W. Brand over ontwik kelingseconomie bijwoonde en de andere het Kamerlingh Onnes-labo- rato ium bezichtigde. In de middaguren werd een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Avond van gemengde indrukken mermuziekstyl" die tegenwoordig terecht voor Bach als ideaal wordt beschouwd. Het applaus bewees dat de uit voering in goede aarde was geval len. Of Van Otterloo intussen de ideale Bach-vertolker is, menen we toch na deze avond te moeten be twijfelen. Dr. J. van der Veen. E niversiteitspeiiiiin voor prof. Price LEIDEN Tijdens een gisteren gehoudenn diner van de faculteit der Geneeskunde van de Leidse univer siteit heeft prof. dr. Dorothy Price uit handen van de rector magnificus, prof. dr. P. Muntendam, de Univer siteitspenning ontvangen, haar toe gekend uit erkentelijkheid voor haar verdiensten voor de universiteit. Bij de plechtigheid wa-en o.a. aan wezig de president-curator, dr. E. H. Reennk. de medisch curator, dr J. Goedbloed en de secretaris van de universiteit, mr. N. F. Hofstee. Prof. dr. Dorothy Price, oud-hoog leraar aan de Universiteit van Chi cago. heeft dl jaar als eerste de in 1966 ingestelde Boerhaavelee-stoe! bezet en in de functie van buitenge woon hoogleraar onderwijs gegeven in de experimentele histologie en endocrinologie, in het bijzonder mei bterekking tot de.embryologie van de voortplantingsorganen. LEIDEN De politie heeft giste ren negentien fietsen en twee brom fietsen verwijderd die op een plaats stonden waar dit niet is toegestaan. Elke MIDZA-winkelier staat graag voor U ll klaar om ze tegen contant geld in ontvangst te nemen. Wat prettig wanneer U veel kaar ten hebt. RIJNSBURG In de Leidse vol leybalcompetitie blijven de heren 1 van Rijnsburg ongeslagen aan de leiding door een overwinning op VVS 4 (3—0) en Donar 2 (3—0). De setstanden van deze laatste wedstrijd spreken voor zichzelf (1510. 15 5, 156). Na Rijnsburg komen Cas- tellum en Donar. In Alphen ontmoe ten a.s. vrijdag Castellum en Rijns burg elkaar. Nog geen verhoging van plaatselijke belastingen VOORHOUT Aan de leden van- de raad is de gemeentebegroting 1968 met de memorie van toelichting toegezonden, die in twee vergaderin gen, op 12 en 14 dec. zal worden vastgesteld. De ontwerp-begroting sluit met een bedrag van onvoor ziene uitgaven van 13.000. Ten ge volge van nader bekend geworden gegevens is echter het evenwicht op de begroting verstoord en een tekort ontstaan van 30 000. De oorzaak van dit plotseling ontstane tekort is gelegen in het feit, dat B. en ~W. van mening waren, dat de inwerking treding van de algemene wet (bij zondere» ziektekosten per 1 innuari 1968 een voordeel zou kunnen op leveren van ƒ58.000: nadere ge gevens daaromtrent hebben evenwel uitgewezen, dat dit voordeel zich voorlopig zal beperken tot 28.000. Door wijziging van de algemene uit kering in verband met de invoering van deze wet kan dit tekort nog toe nemen. Het kan slechts worden weg genomen door tot-een geliik bedrag te beschikken over de in vorige jaren gevormde saldireserves. De voorgestelde dekking kan slechts voorlopig zijn, want ook de dienst 1967 heeft zich geleidelijk aan LEIDEN De psycho-analyse is voor sommige schrijvers een brow van inspiratie, geweest. Met meer of minder succes schreven zij er zwaarwichtige of satyrisch ge tinte stukken over. Tot deze laat ste groep behoort ,JEn toen kwam dokter Frost", geschreven door Hans Wei gel en vertaald door Eric van Ingen. De schrijver hekelt in dit stuk de zwaarwientigdoenery en het schermen met allerlei dikke ter men. WARMOND De voorzitter be gon de raadsvergadering met de minder prettige mededeling dat wet houder G. Tulp voor een operatie was opgenomen in een ziekenhuis te Leiden, zodat hij voorlopig zijn functie niet kan waarnemen. Ver zocht werd hem namens de raad een spoedig en algeheel herstel toe te wensen. Van prettiger aard was het voor stel van B. en W. om aan de woning stichting „Warmunda" bouwgrond in het bestemmingsplan „Endepoel" te verkopen voor f 385 760 voor de bouw van woningen. Ook werd goedgekeurd het voorstel om een be drag van f 31.576 beschikbaar te stellen voor de bouw van één lokaal aan de school voor gewoon lager onderwijs, gelegen aan de Endepoel- laan. Verder een krediet van f 1485 voor het aanbrengen van plexiglas aan de volière Herenweg. Geen be zwaar werd gemaakt tegen een kre diet voor de aanschaffing van een magnetisch verkeersbord door de School met de BijbeL Met algemene stemmen werd be sloten aan de heer M. M. B. Pieterse met ingang van 8 januari op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als gemeentesecretaris, plaatsver vanger van de gemeente-ontvanger, onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand en lid van de com missie tot wering van schoolver zuim, onder dankzegging van de vele diensten door hem in deze functies aan de gemeente bewezen. Op 13 december zal er gelegenheid zijn de heer "Pieterse, in een dan te houden afscheidsreceptie, deze dank over te brengen. Aan de parochiële en Hervormde Jeugdraad werd een subsidie toege kend van f 80.304. Inzake verzekering ongevallen en ziekterisico's voor het gemeenteper- soneel. waarvan de kosten f 2600 bedragen, werd uitvoerig van ge dachten gewisseld. Na uiteenzetting van de voorzitter kwam de raad tot de conclusie dat de verzekering toch voordeliger was. De raad kon zich verenigen met het voorstel van B. en W. tot weige ring van bouwvergunning voor een loods voor winterberging van sche pen aan de heer M. Versluijs, waar bij uitdrukkelijk werd gesteld dat dit geen rancune was omdat de heer Versluijs niet wil meewerken aan de gemeentelijke plannen ter plaatse. Reeds lang vraagt men zich in de gemeente af hoe hoog de kosten zul len zijn van de uitvoering van het zoveel besproken plan „Zwanburg". B. en W. deelden mee dat deze kos ten als volgt zijn geraamd: Koopsom gronden f 2.511.155; ren te bij overdracht 1 jaar ad 7% f 175.781; bijdrage in de adviseurs- kosten van verkopers 2% van f 1.752.087 is f 35.042: kosten des kundige van de gemeente 2% van f 2.511.155 is f 50.223; notariskosten 27c van f 2.511.155 is f 50.223; kos ten pachtafkoop f 366.645; kosten van werkzaamheden voordat met het winnen van zand kan worden begonnen f 1.300.000. In totaal f 4.489.069 De heren Schepers en Van Schie verklaarden zich tegen de wijziging van de begroting in deze vorm. LEIDERDORP Zondag 3 dec. wordt in de Herv. kerk weer een jeugddienst gehouden waaraan me dewerking zal worden verleend door de combo o.l.v. de heer J. den Boeft en de zanggroep o.l.v. de heer L. Krassenburg jr. In deze dienst zal nader worden ingegaan op de vraag, die, om des tijds wille, in de vorige dienst (een zgn. discussiedienst) moest blijven liggen. N.a.v. de gelij kenis van de ponden uit Lucas 19, werd toen nL de vraag gesteld: „Is God wel rechtvaardig?"; „is de heer uit de gelijkenis niet onredelijk hard?". Het is dus de bedoeling hier over op 3 dec. nader te spreken. Voorganger zal zijn: ds. J. P. Hon- Van Gessel heropende LEIDERDORP Vandaag is de verkoop begonnen in de vergrote en verbouwde Spar-winkel van Van Gessel aan de Hoofdstraat. De ver bouwing tot zelfbedieningszaak heeft enige weken geduurd. De verkoop ging door in een noodwinkel. Giste ren werd ter gelegenheid van de heropening een receptie gehouden, waarop ook burgemeester Gallas met echtgenote en wethouder Meer burg hun opwachting maakten. De zaak werd heropend door de heer A. van Well van de Spar-organisa- tie. Tal van bloemstukken werden de loop van de dag de familie Van Gessel aangeboden. Vele klanten hebben al hun bewondering geuit voor het resultaat van de verbou- VALKENBURG Het huisvuil wordt inplaats van op vrijdag 1 de cember op donderdag 30 november opgehaald. Deze uitzondering geldt slechts voor één keer. De vuilnis- w?;en komt op het gebruikelijke tijdstip. Peggy Vandermill kan het niet hebben, dat haar broer Frank een diepe geestelijke inzinking heeft. Ze heeft het doorgedrukt, dat de bekende dokter Frost zal komen. Als men de komst van deze ge leerde afwacht, arriveert Harry Hlolt. een verzekeringsagent, die men aanziet voor de psychiater. Dat geeft vele verwikkelingen, want hij ontdekt, dat eigenlijk nie mand van de familie normaal is. Hij weet de hele zaak te klaren. Dat de zoon des huizes een voor wendsel nodig heeft om te voorko men dat men zal ontdekken dat hij geld heeft gestolen, wordt met de mantel der liefde en een cheque bedekt. Ook vader en moeder worden van hun moordlustige neigingen genezen. Ieder slaapt weer als een roos, tot dokter Frost toe. De Timdelerclub voerde gister avond onder regie van Gerard van Kamp het stuk op in een, ge let op het ongunstige weer, goed bezette schouwburg. Het stuk staat of valt met het spel van Harry Holt, gespeeld door Joon Segaar. Na een niet al te ge lukkig. zenuwachtig en gejaagd begin werd zijn spel en zijn zeg gen van de tekst later veel ge nuanceerder. Riet Krispijn-de Wolf en Nico van Leeuwen als het echtpaar Vandermill, zegden de tekst goed. speelden ook leuk, maar zonder veel variatie. Het waren teveel dezelfde bewegingen en gebaren. Wim Ouwerkerk maakte van dokter Frost een geslaagd type. dat ook heel goed werd volgehou den. Wim Hofs had de wat lastige rol van zoon Frank te spelen. Hoe wel hij zijn best deed bleef het Margret de Bree en Gina Zuide- ma als dochter en dienstmeisje, speelden hun rollen met toewijding, maar het was allemaal wel erg statisch. Het was vaak alleen op zeggen van de, soms niet eens ver staanbare, tekst. Het decor was aardig, maar we stellen ons voor, dat in een kamer van een huis in New York toch wel tenminste één raam zal zitten. Ondanks onze bezwaren vonden we het toch wel een geslaagde avond, die heeft getoond dat de Timdelerclub leden heeft, die goe de prestaties kunnen leveren, mits men niet alleen repeteert voor op voeringen. maar ook oefent. A. C. Bouwman Puzzelpromi nen ten De prijswinnaars van de puz zel in ons zondagsblad van 18 november zyn: le prijs f 5: W. M. van Does burg, Clementszstraat 8, Ter Aar; 2e prijs f 2,50: M. P. Smitte- naar. Lage Morsweg 21, Leiden: 3e prijs f 2,50: mevrouw N. Zwaan, Jan Luykenstraat 7, Al phen aan den Rijn. Schouwburg begint vroeger vanavond LEIDEN De opvoering in de Schouwburg van „Slippers" heden avond begint niet om half negen- maar om acht uur. m ongunstige zin ontwikkeld. Deze ontwikkeling van de financiële po sitie zou kunnen leiden tot een ver hoging van de plaatselijke belastin gen. daar andere middelen ontoe reikend zijn. Als men deze verhging onvermijdelijk is, willen B. en W. •net een voorstel terzake toch wach ten. tot er meer licht is gekomen in ie doorwerkine van bovengenoemde wet. Is deze situatie dus onbevredigend te noemen, in nog grotere mate is dit het geval -met de ontwikkeling van de financiën op langere termijn; het instandhouden van een goed leef klimaat vraagt dringend om bepaal de voorzieningen, maar de mogelijk heden om daarvoor reserves te vor men. hebben steeds ontbroken en zullen ook in de nabije toekomst moeilijk te creëren zijn. Afgezien van de financierings moeilijkheden voor deze investerin gen, is het ook niet mogelijk om de lasten van dergelijke kapitaalsuit gaven te aanvaarden, omd^t er geen voldoende dekkingsmiddelen zyn. Het gevolg daarvan zal zijn, dat het voorzieningspeil steeds meer achter op raakt, terwijl de wensen en be hoeften van de burgerij toenemen. In vergelijking met de begroting voor 1967 blijkt het totale budget- bedrae met ruim ƒ400.000 te zijn gestegen. De belangrijkste stijgingen vertonen de salarisramingen en de overige personeelsuitgaven, de kos ten van onderwijs en de kosten van de verlening van bijstand. Daar tegenover staat, dat ook de alge mene uitkering met een fors bedrag omhoog is gegaan. V erkeersmaatregeleii Het nadelig saldo op de post openbare veiligheid is ongeveer 8000 hoger dan vorig jaar; dit ver schil wordt vooral veroorzaakt door hogere kosten van openbare verlich ting en hogere kapitaalslasten. In deze begroting hebben B. en W. nog geen rekening gehouden met de kosten, die zullen moeten worden gemaakt voor bijzondere verkeers maatregelen in de kom van de ge meente. Toch heeft de verkeerspro blematiek voortdurend de aandacht; naar aanleiding van het advies van de ANWB zal op korte termijn aan de raad een krediet worden gevraagd om bepaalde voorzieningen te tref- Omtrent de verlichting van de 's-Gravendamsoheweg en de Tijlin- gerlaan verkeren B. en W. nog steeds in onzekerheid omtrent hun ver zoek om bijdrage in deze investe ring. Zij hopen echter dat dit object in 1968 voor een bijdrage in aanmer king komt en met de uitvoering van dit werk kan worden begonnen. De verdere voorbereiding van het nieuwe gezondheidscentrum is in 1967 ernstig gestagneerd, omdat op basis van het structuurplan B. en W. van mening zijn, dat een gunstiger plaats voor dit gebouw aanwezig is. Zij zullen binnenkort hieraan ern stige aandacht schenken. Woningbouw Iu 1967 is een begin gemaakt met de voltooiing van het plan Boek horst. De 142 woningen zullen in de loop van 1968 klaar komen. B. en W verwachten, dat in 1968 met de bouw van een aantal bungalows en met 35 premiewoningen zal worden begonnen. Naar het zich laat aanzien, zal helaas niet met de bouw van woning wetwoningen een aanvang worden gemaakt, omdat de daarvoor be nodigde gronden eerst in het tweede halfjaar beschikbaar zijn. De af wikkeling van bepaalde onteigenin gen gaat niet zo vlot als nodig is: hieraan is het ook te wyten, dat het laatste gedeelte van het bouwrijp maken in plan Boekhorst in twee delen gesplitst mpet worden. In 1968 zal de bijzondere aan dacht van de raad gevraagd wor den voor een planologische studie, die vervat is in een ontwerp-struc- tuurplan voor het dorpsgebied van de gemeente op grond van de wet op de ruimtelijke ordening. Als'uit vloeisel van deze wet ziet elke ge meente zich geplaatst voor de taak voor 1 augustus 1970 de bestaande stedebouwkundige plannen aan te passen aan de nieuwe wettelijke voorschriften. Op grond van al verrichte onder zoeken zijn B. en W. tot de conclu sie gekomen, dat de toekomstige uit breiding van het dorpsgebied gezocht moet worden ten oosten van de spoorbaan Haarlem-Noordwijk. Een verdere ontwikkeling voorbij het huidige plan Boekhorst tot aan de Leidsevaart is vooral uit planologi sche overwegingen af te wijzen. Het steeds verder uitbreiden aan één zijde van de dorpskern zonder dat aan- en afvoerwegen van en naar de Herenstraat met voldoende capa citeit zijn aan te leggen, zal in de toekomst een onhoudbare situatie in de kern veroorzaken. Nop peen dorpshuis Blijkens verkregen inlichtingen hebben B. en W. hoop, dat nog in december 1967 een urgentieverkkla- ring voor de bouw van een nieuwe drie-klassige christelijke school voor lager onderwijs tegemoet kan wor den gezien. Indien de finaneierings- mogelijkheden tijdig aanwezig zijn, zou in september 1968 deze school gereed kunnen zijn. Plannen be staan bij B. en W. om als plaats een gedeelte van het oorspronkelijke dorpsplein aan te bieden. In de stand van zaken met be trekking tot het dorpshuis is weinig verandering gekomen.' Op dit terrein en meerdere andere liggen nog aller lei problemen, waarvan de meest ge wenste oplossing nog niet duidelijk voor ogen staat. Ook de stichting van een eigen instructiebad moet bij gebrek aan financiering naar de toekomst worden verschoven. Wat het investeringsprogramma betreft, noemen B. en W. als de urgentste projecten riolering Rijns- burgerweg 150.000 (7 dec. 1967 aanbesteding); christelijke school 1968 150.000; aankoop onteigening gronden 450.000; bouwrijpmaken plan Boekhorst 300.000. Heren 2, het reserveteam, zit in de lift na een 22 tegen Kangeroes 3, en een 31 winst op WS 4. Heren 3 blijft op de 3e plaats aohter Meerburg en Leithen 3 (te genstander volgende week) door een mooie 30 overwinning op Al kemade. Meerburg heeft door de nederlaag tegen Donar 3 nog maar 1 punt voorsprong evenals Leithen 3 dat verloor van Valken 2. Heren 4 en Heren 5 speelden niet, maar blijven Donar 4 en In up go op de voet volgen. Heren 6 verloor van DSS 3. Dames De Rijnsburgse dames 1 behaal den een teleurstellend gelijk spel in Alphea tegen DAC. Het technisch zeer zwakke DAC greep de kansen vooral in de 3e en 4e set met beide handen enthousiast aan- Na 1511 en 1510 in de eerste twee sets werd het 1215 en 1115 in de laatste twee sets, ondanks het zeer goede werk van Gerda van Klaveren. DAG blijft leiden, maar dit team ontmoette uit de bovenste helft van de ranglijst alleen nog maar Rijns- burg. Valken viel terug door de neder laag tegen NBH, zodat Rijnsburg met een overwinning op Kangeroes 3 weer op de tweede plaats beland de. Dames 2 kon ook niet tegen DAC op. ondanks verwoede pogingen. Dames 3 verrast iedereen. Het ver sloeg Castellum 2, nog zonder punten verlies, in Alphen en neemt met één verliespunt de beste positie in. Dames 4 won van In up go. Het blijft leiden met vlak daarachter WVV 2 en Augustinus- DEN HAAG Het Produktschap voor siergewassen zal tot actie over gaan met een deel van de grote re serves, die zich op het ogenblik be vinden in de fondsen voor „algeme ne vakdoeleinden" voor bloembollen en bloemkwekerijprodukten. Deze fondsen zijn o.m- bestemd voor de financiering van onpersoonlijke re clame. Het fonds voor bloembollen beschikt nu over een reserve van twaalf miljoen, dat voor de bloem kwekerij over vier miljoen- Met het geld uit het bloembollen- fonds, zo besloot het produktschaps- bestuur vandaag, zal men de ko mende winter wat meer gaan doen om de verkoop van bolbloemen te ondersteunen in die landen, die dit jaar meer Nederlandse bloembollen afnamen dan anders. Men wil dus de buitenlandse telers, die de Ne derlandse bollen als grondstof koch ten, helpen het produkt. de bloemen, aan de man te brengen, met het geld uit het fonds voor bloemkwekerij produkten voor meer dan de helft bijeengebracht uit heffingen op bol bloemen gaat men soortgelijke activiteiten bedrijven. Hoeveel geld er uit elk van de beide fondsen ge bruikt zal worden, werd vandaas niet meegedeeld. Het bestuur besloot verder, in En geland geen geld meer uit te geven voor persoonlijke reclame als het Engelse bedrijfsleven zelf ook niet over de brug komt. De Engelsen heb ben inmiddels al 2500 pond als start toegezegd. Het produktschap wil even veel geven als de Engelsen, zo lang die niet verder gaan dan f 90.000 Besprekingen met het Duitse be drijfsleven over een uitvoerheffing op Nederlandse tulpebloemen zijn vastgelopen. Het produktschap heeft die heffing afgeschaft, omdat het vindt dat Nederlandse en Duitse bloementelers nu dezelfde mogelijk heden hebben om Nederlandse bol len als grondstof te kopen. De Duit sers vinden dat er nog altijd discri minatie is en brengen daarbij o.a. Nederlandse vestigingseisen, die in LENTEPARADE 1968 START UIT HAARLEM HILLEGOM Het Centraal Co mité,, Bloemencorso Bollenstreek" heeft bij monde van voorzitter J. Bonkenburg in Treslong zijn plan nen bekendgemaakt vuur de „Lente parade '68". Als datum koos het co mité: zaterdag 27 april. De opbouw geschiedt in twee veilinghallen van de HBG te Lisse. Men hoopt de ka ravaan vrijdagmiddag 26 april om 12 uur geheel opgetuigd te hebben. Die middag worden de wagens voor het publiek tentoongesteld en gaat de jury de prijzen vaststellen. De start is dit keer aan de Nas- saulaan (bij het Kenaupark) te Haarlem, om 10 uur. Vandaar rijdt de „Lenteparade 1968" naar de Gro te Markt, waar de stoet om half elf zal arriveren. Het is de bedoeling van het Haarlems gemeentebestuur ten stadhuize een ontvangst te ar rangeren. In Bennebroek zal de grote rust pauze worden gehouden. Om half drie trekt men door Hillegom en men hoopt om half vier in Lisse te komen. Tegen 5 uur zal de kop de Warmonderdam (buiten Sassenheim bereiken, waar de stoet wordt ont bonden. Het comité ontving de toezegging van een life-uitzending door de Te levisie. Duitsland niet bestaan, op het tapijt. De voorzitter van het produkt schap, de heer H. J. Hylkema, zei dat de afbraak van door de Duitsers discriminerend genoemde Neder landse maatregelen versneld is uit gevoerd- De secretaris, mr. Lui.tse, zei dat de Duitsers met verouderde gegevens bij hun regering komen om toch weer een heffing doorgedrukt te krijgen. De Dpitse regering is op de hoogte van de situatie, zodat de aanvraag van het Duitse bedrijfs leven tot het instellen van de hef fing vermoedelijk de eerste barrière niet zal kunnen nemen, meende de heer Luitse. Zou dat wel lukken, dan zal Duitsland zijn besluit by de EEG in Brussel moeten verdedigen. Het Duitse verlangen naar ophef fing van Nederlandse vestigingsei sen werd door het bestuur onrede lijk gevonden. En zelfs al zouden ze worden opgeheven, zo meende men, dan zullen de Duitse telers toch heus niet zelf bloembollen op de Neder landse markt komen kopen. Ze kun nen veel beter gebruik blijven ma ken van de deskundigheid en de diensten van de Nederlandse exoor- Beambten] K>ntl over vrije zaterdag KATWIJK AAN DEN RIJN De heer L. Koopman uit Den Haag heeft in de kantine van de groente veiling voor de afdeling Rijnsburg en omstreken van de christelijke be- ambtenbond gesproken over de vrije zaterdag voor het winkelpersoneel. Hoewel de vijfdaagse werkweek voor het winkelpersoneel vrij al gemeen is ingevoerd, is het nog niet gelukt tot een vrije zaterdag te ko- De onderhandelingen hebben tot nog toe niets opgeleverd. Wel zijn allerlei mogelijkheden overwogen, onder meer zaterdagmiddagsluiting plus in de loop van de week een ochtend- of middagsluiting en in stellen van een koopavond met vrije zaterdagmorgen. Kan geen overeenstemming wor den bereikt, dan zal de overheid een uitspraak moeten doen. Bij de bestuursverkiezing koos men de heren W. Zandbergen en A. van Duijn in de plaats van de aftre dende bestuursleden P. van Egmond en G. Kralt. Gouden promoties LEIDEN Op 30 november her denkt de heer E. A. Zordb de dag, dat het vijftig jaar geleden is, dat hij promoveerde in de faculteit der rechtswetenschap. Promotor was prof. mr. H. Krabbé. De heer H. A. L. Eschauzier her denkt eveneens op die dag het feit, dat hij vijftig jaar geleden promo veerde in de faculteit der rechts wetenschap. Promotor was prof. mr. Van Oppenheim. RIJNSBURG De woningcom missie houdt maandagavond a.s. van half acht tot half negen zitting voor het publiek in het raadhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4