Nieuwe bez uning op zending en missie HERVORMD SCHULDBELIJDEN Boete geëist van f150 voor afrukken burgemeestersketen Een woord voor vandaag Aarzelend begin van moeilijk gesprek Uw probleem is het onze. REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN DEVALUATIE POND BELASTING VOOR BRITSE GELOVIGEN Boycot van KIPO een misdrijf? Geld voor belangrijke winteraankopen: Kleurentelevisie Bontmantel Ski-uitrusting persoonlijke lening Gideons hebben doel nu bijna bereikt Israël blij met benoeming George Hakim Dr. J. J. Buskes vraagt om: WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 Driemaal heeft Jezus gesproken over Zijn komend lijden, ster ven en opstaan. Het laatste wat Hij zegt, eer Hij naar Jeruzalem gaat is: Want ook de Zoon des mensen is niet gekomen om Zich te laten dienen, maar om te dienen en Zijn leven te ge ven als losprijs voor velen." De vraag duikt op hij de lezer die voor het eerst geconfron teerd word met dergelijke woorden: „Wie toch is deze Jezus, die zo spreekt?" Marcus geeft zijn antwoord als hij in 10 :46- 52 de geschiedenis van de genezing van Bar-Timeüs vertelt. De naam zelf heeft al een betekenis. Bar-Timeü is niet zo maar een blinde langs de weg. Bar betekent zoon, Timeüs is de „onreine", Bar-Timeüs is dus de zoon van de onreine. Dan doet de bijbel hier iets wat steeds weer in dat wonder lijke boek gebeurt. In het leven van een mens, wordt het le ven van alle mensen getekend. Abraham wordt geroepen, maar in hem het hele volk Israël. Ezau verzet zichmaar in hem het hele volk Edom. Bar-Timeüs is blind, maar zo is de hele mensheid die afstamt van Adam. ,Jona, gij en ik, noem de ds. A. van den Bosch zijn boek. Marcus zegt hier: Bar-Ti meüs, gij en ik." Zo staan ze tegenover elkaar, de Zoon des mensen en Bar-Ti meüs, de zoon van de onreine, de blinde bedelaar. Het eerste woord „blind" geeft zijn hopeloze situatie aan. Het tweede woord „bedelaar" laat een sprankje hoop vallen. God is im mers een God van de armen. We lezen vandaag: Jeremia 31 15-22. Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genot >rden Ingesloten. Vraag: Wij hebben in een kamer van ons huis een plafond en daarop aansluitend in de buitenmuur erg last van salpeter. Het is een lelijke grote vlek. Men kan er geen bed of meubelstuk neerzetten omdat aldoor net wit poeder naar beneden komt. En komt het op de vloerbedekking (plasticprodukt) dan smelt het ook nog en bijt uit. Antwoord: Deze salpetervlek wijst op lekkage, hetzij via de dakgoot, de spouwmuur, losliggende pannen of water langs de dakspanten, enz. Ge regeld wegwassen van salpeter helpt niet, daar het vocht in de stenen toch weer als salpeter naar buiten of naar binnen werkt. Wordt die lekkage niet vertiolpen, dan blijft u met dit euvel zitten. Haal er dus een vakman bij, die de lekkage opspoort en laat deze zo spoedig mogelijk ver helpen. Laat desnoods op die natte plaats nieuwe stenen inzetten. Is het een huurhuis, dan zal de eigenaar moeten ingrijpen. Vraag: Voor de oorlog bestond er een christelijk tijdschrift De Prins. In een exemplaar van 1908 stond een foto. waarvan ik er graag een wilde hebben. Bestaat dit tijdschrift nog, op welk adres, is dit tijdschrift door een ander overgenomen en door wie? Antwoord: Het geïllustreerde tijdschrift De Prins werd uitgegeven door G. J. Thieme te Arnhem en Nijmegen. Tijdschrift en uitgever bestaan niet meer. zodat u terecht moet bij het antiquariaat of in een of andere bibliotheek. Vraag: Hierbij stuur ik een beetje potaarde van mijn ficus. Er leven heel kleine beestjes op. Het blad krult. Mijn planten krijgen ieder voorjaar nieuwe aarde en ook zo nu •n dan pokonwater. Welk bestrij dingsmiddel raadt u aan? Antwoord: Deze beestjes zijn zeer kleine, witte, snelle *ortelduizend- poten. De besmetting wordt overge bracht in de kluit van de planten •Is ze verpot worden. Ze zitten ook vaak in de grond. Ze vreten aan de wortels en door hun veelheid zijn ze •chadelijk, zodat de planten in de groei achterblijven. Allereerst kan u ter bestrijding de wortelkluit 2Vi uur in vrij warm water dompelen, waardoor ze uit de grond komen. Ook kan u de te ge bruiken potgrond uitkoken of ze be gieten met 6 ml parathion 25 pet. per 10 1 water (zeer giftig). Ook kan u de potgrond bestuiven met lind- aanstuif 7 pet. Dit is veel minder giftig, doch het eerste middel helpt beter, daar de vloeistof nu door de hele grond of kluit trekt. Deken treedt af ter Mille van demokratie SCHIEDAM Deken F. P. J. Boel rijk '60) heeft bekend gemaakt, dat hij zijn functie neerlegt, om op korte termijn mogelijk te maken, dat een deken wordt aangesteld met mede werking van geestelijkheid en le ken. Hij wil geen kandidatuur voor herbenoeming ontvangen. Door dr. C. J. Th. van Bocksmeer, secretaris van het bisdom, en G. J. W. Felix, directeur van het dioce saan pastoraal centrum is een regle ment voor kandidaatstelling voor de functie van deken ontworpen, dat door bisschop Jansen is goedgekeurd en van toepassing is verklaard in het dekenaat Schiedam. In de nieuwe procedure zal de bis schop bij de benoeming gebonden zijn aan het advies van de priesters en van het lelcenberaad in het deke naat. Dit advies zal bestaan uit een ljjst van voordracht (drie namen), die langs demokratische wm door geheime stemming tot stand komt. Tot het dekenaat Schiedam beho ren Vlaardingen en Maassluis. Onmiddellijke verlichting van (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Zo totaal an ders waren de wijzen waarop het protestantisme en het roomskatholicisme zich in Afri ka en Azië presenteerden dat in onze taal twee geheel verschil lende woorden zijn ingeburgerd: zending en missie. Vergeten was dat ze oorspronkelijk hetzelfde betekenden. Nu ze beide voor dezelfde problemen komen te staan, beginnen ze elkaar weer te naderen. De rooms-katholieke uitgeve rij Paul Brand in Hilversum is er in geslaagd om in de redactie van een nieuwe serie boeken ook protestantse deskundigen op zendingsgebied aan te trek ken. De serie heet: „De grote oecumene". De vernieuwing van de rooms-ka tholieke exegese bracht voor het eerst Rome en Reformatie dichter bij elkaar. De bijbel ging op een geheel nieuwe wijze spreken. En zo grondig wierpen de rooms-katholieke exege ten zich op het bijbelonderzoek, dat protestantse exegeten nu erkennen dat ze wel genoodzaakt zijn van hun resultaten kennis te nemen. De hernieuwde bezinning op de bijbel dwong Rome zichzelf te onder zoeken. Het besef brak baan dat Ro me zich moest vernieuwen, wilde zij niet door de huidige wereld als een anachronisme aan de kant worden geschoven. Maar bezinning op de we reld bracht ook de andere kerken binnen het gezichtsveld van Rome. zonderlij ke gesprekken, met de or thodoxie, met de anglicanen, met de lutheranen enz. Het theologisch gesprek met de Wereldraad was misschien wel het allermoeilijkste, omdat deze raad van kerken allerminst een theologische eenheid is. Als vanzelf ging toen het gesprek al gauw ook over practische problemen. Er kwam een bezinning op gang over de mogelijkheid om samen te werken op het terrein van de kerke lijke hulpverlening. Ook begon het gesprek over het politieke spreken van de kerk. Het allerlaatst breekt nu het besef door dat ook gesproken moet worden over zending en missie. Met zin voor de realiteit werd er kend dat dat gesprek niet gemakke lijk zou zijn. Maar het Centraal Co mité van Kreta riep toch de kerken van de raad op tot dit gesprek. Nieuwe serie Uitgeverij Paul Brand brengt nu een nieuwe serie boeken over zen ding en hulpverlening op de markt onder verantwoordelijkheid van een gemengde redactie. Daarin treffen we prof. dr. J. Blauw van de VU aan, maar ook prof. dr. A. Camps uit Nij megen. prof. dr. J. M. van der Linde uit Zeist, maar ook prof. dr. J. Kerk hof een jezuïet uit Leuven. "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten ||eumatische. pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem.-r Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Zo begon ook daar de „oecumenische Algesal diep op de weefsels in tot aan de beweging", haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatle of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot ln de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel verlichting en welbehagen. Nieuwe contacten De Wereldraad en het Vaticaan vormden een gezamenlijke gespreks- I groep, oorspronkelijk onder lei- De serie begint niet met de onder linge verschillen, maar concentreert zich op de gezamenlijke problemen. Het eerste boek is dan ook getiteldgesprek wel voor. „Missionaire wegen voor morgen". Daarin gaat het allereerst om de dia loog van het christendom met de an dere wereldgodsdiensten, maar ook om de eisen die deze ontmoeting stelt aan de wijze waarop de christelijke heilsboodschap gepresenteerd wordt. Dit eerste boek is geheel geschre ven door rooms-katholieke auteurs. Het is of wordt ook in zes andere talen gepubliceerd. Het tweede boek „Zending en missie" is echter van de hand van een Amerikaanse oud-zen deling van de presbyterianen. Het geeft een bijzonder interessante vergelijkende studie over pro- j testantse en rooms-katholieke missio- naire strategie. De schrijver A. Hor- i ner wil daarin bruggen slaan op en kele punten „waar vijandigheid hem J niet alleen zinloos voorkomt, maar bovendien in toenemende mate scha delijk is voor de zaak van het j christelijk geloof over de ganse we- j reld". „Witte raven" Na twee algemene inleidingen be palen de volgende boeken zich bij specifieke problemen. Elisabeth Gössmann schreef over het christendom in Japan, en binnenkort verschijnt „Afrika en het christen dom". Harry Haas schreef reeds over „Revolutie en kerk. De christenen in De boeken alle paperbacks zijn te herkennen aan de witte omslag met zwart-wit foto's en de titel in rood. Misschien is deze „kleurloze" omslag gekozen om het ..witte raven" te laten zijn in een nog vrijwel onontgonnen gebied. Als de zwaluwen kondigen ze misschien' nog niet een nieuwe lente aan in de soms nog gespannen verhouding tussen zending en missie. Het eigenlijke gesprek moet nog op gang komen. Deze boeken bereiden echter dat Missionaire wegen voor morgen, door G. C. Anawati en anderen. Uitgave Paul Brand, Hilversum. Prijs 18,90, 3?6 pagina's. Zending en missie, door Norman A. Horner. Uitgave Paul Brand, Hilversum. Prjjs 12,90, 196 pagina's. (Van onze kerkredactie) LONDEN Niet alleen het Brits en Buitenlands Bijbelge nootschap is in moeilijkheden gekomen door de devaluatie van het Britse pond, maar ook de Britse zendingsorganisaties en hulpverleningsinstanties. Al leen voor het werelddiakonaat zullen de Britse christenen ruim 5 miljoen gulden meer op tafel moeten leggen om de aan gegane verplichtingen te hono reren. Alleen al op het gebied van de hongersnood werken drie verschil lende organisaties, Christian Aid, Ox- fam en het Save the Children Fund. Oxfam heeft voor 12 miljoen gul den verplichtingen op zich genomen. Door de devaluatie zal echter nu 1,8 miljoen gulden meer nodig zijn. „We zullen bepaalde aanvragen moeten afwijzen en in andere gevallen de hulp drastisch moeten beperken," zei mejuffrouw Elizabeth Stamps, de pu- bliciteitsmedewerkster van deze or ganisatie tot Church Times. Christian Aid kampt met nog gro ter moeilijkheden. Om in 1968 het zelfde te kunnen doen als vorig jaar zal deze organisatie 2 miljoen gulden meer moeten ontvangen. Ongeveer twintig projecten die reeds waren Schade: anderhalf miljoen ROTTERDAM De beruchte „KI- PO-affaire", ook wzl bekend als de oorlog tussen „de witten" en „de grij zen". of tussen niet-kortinggevende winkeliers en kortinggevenden met als resultaat een leveranciersboycot tegen KIPO NV, komt vrijdag voor de Rotterdamse rechtbank in de vorm van een strafzaak. Beklaagden zijn de ondernemingen die deze boycot organiseerden. Uitsluiten van een bedrijf op deze manier is een economisch misdrijf. De verticale prijsbinding komt in dit proces niet ter sprake. De directie van KIPO zal onmid dellijk na een veroordelend vonnis een schade-eis indienen bij de recht bank. Zij raamt de door KIPO gele den schade op anderha1' miljoen gul- Zuid-Afrika heeft twee postzegels uitgegeven ter herdenking van de Reformatie. Schrappen Save the Children Fund zal per dag 2000 gulden extra moeten ont vangen, als ze al de kinderen wil blijven helpen die op het ogenblik geholpen worden. Komt dat geld niet binnen dan zal een van iedere zes kinderen het zonder hulp moeten stellen. Volgens de voorzitter, graaf Boyd van Merton,' had het fonds voor dit jaar een budget van 13,4 miljoen gulden. Ook de Britse zendingsorganisaties staan voor geweldige problemen om hun verplichtingen na te komen. De United Society for the Propagation of the Gospel heeft een miljoen gulden meer nodig per jaar om het huidige werk te kunnen handhaven. Volgens een persbericht worden niet alle zendelingen op dezelfde wij ze door de devaluatie van het pond getroffen. Sommige zendelingen wer ken in landen, waar ook een devalua tie is geweest. Maar de zendelingen die in landen werken waar niet werd gedevalueerd zullen op iedere zes guldens er een bij moeten hebben om hun levensstandaard te kunnen handhaven. De Church and Missionary Society heeft een spoedvergadering bijeenge roepen om de situatie te bespreken. Deze zendingsorganisatie kampte toch al met financiële moeilijkheden. In 1964 kon nog ruim een half mil joen gulden worden uitgetrokken voor bijzondere projecten. In 1966 was dat bedrag gedaald tot nog geen twee ton. En sindsdien moest het budget nog veel verder ingekrompen worden. De devaluatie heeft tot ge volg dat de zendingssalarissen niet kunnen worden uitgekeerd. Ook de interkerkelijke Leprozen Zending ziet de werkelijke inkomens van haar zendelingen drastisch ver laagd. Dat betekent dat de salarissen in Brits geld verhoogd moeten wor den, maar dan zal het basiskapitaal van deze zepding aangesproken moe ten worden. SPAANSE SINAASAPPELEN onmisbaar voor de fijne keuken Omdat zij uitblinken door hun frisse smaak Minder van de zon dat heerlijke gerechten zo bijzonder maakt. Echt sinaasappelen voor u die van koken houdt I Het christendom ln Japan, religieus ver leden - profane toekomst, door Elisa beth Gössmann. Uitgave PanI Brand, Hilversum. Prijs 10,90, 146 pagina's. Revolutie en kerk. De christenen in Ailë. 8.90. 94 pagina's. Uitgave Paul Brand, Hilversum. Prijs Waarom zou u het niet lenen? Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting géven. U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland „Ire elke hotelkamer een bijbel Hongaarse bisschop Petery overleden VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft bekendgemaakt, dat in Honga rije op 77-jarige leeftijd is overleden bisschop Jozsef Petery, die sterk ge kant was tegen het communistische regime. Wanneer hij -overleed is niet gezegd. Bisschop Petery werkte nauw sa men met kardinaal Mindszenty. in 1953 werd hij door de commu nistische autoriteiten geïnterneerd omdat hij geen inmenging van de regering in zijn bisdom wenste. De laatste tijd zou hij in het 3tadje Hejce gevangen hebben gezeten. (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM De verkiezing van aartsbisschp George Hakim tot patri arch van de Grieks-Katholieke Kerk is in Israël met vreugde begroet. Men verwacht dat hij zich zal beijveren voor een oplossing van de problemen tussen de Arabische landen en Israël. Sinds 1943 is hij aartsbisschop ge weest van Nazareth en Opper Galilea en daarmee de geestelijke leider van de 25.000 grieks-katholieken in Israël. Zijn volgelingen, grotendeels Arabie ren, doordrong hij er steeds van, dat de staat Israël een feit is. Vlak voor de Zesdaagse oorlog riep hij zijn volgelingen op, loyaal aan Israël te zijn. In Arabische kringen werd hij daarvoor uitgekreten als „zionist" en „rabbi Hakim". Maar anderzijds liet hij geen gele genheid voorbijgaan, facetten van de Israëlische politiek te kritiseren, in het bijzonder waar het het vluchte lingenvraagstuk betrof. Herhaalde malen zei hij dat iedere Arabische vluchteling die in Israël wordt toege laten, een steen is van de lange weg die naar de vrede voert. De nieuwe patriarch werd in 1908 in Kairo geboren. Hij gaat zich nu in Damascus vestigen. Kerkschendingen in België BRUSSEL In het Belgische Na men is het interieur van drie kerken beklad. Op beelden, schilderijen en stoelen stonden hakenkruisen en SS-tekens. Ook waren er opschriften, die de den denken aan het werk van de maniak, die geruime tijd kerkhoven in Nederland en Noord-België schendt. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG „In elke hotel- j kamer een bijbel", het doel van I de vereniging De Nederlandse Gideons is thans voor meer dan negentig procent bereikt. Op 1 januari van dit jaar waren in 3004 hotels in totaal 69.637 bij bels aanwezig. Tekort Dat het zover komen kon, wordt in de jaarverslagen 1965-1966 van deze vereniging voor een belangrijk deel toegeschreven aan het gunstige oor deel over het werk van de Neder landse Gideons, uitgesproken tijdens een congres yah rooms-kathölieke hotelhouders. De geestelijke adviseur zei, dat er zijns inziens geen enkel bezwaar was, de Gideonbijbels in de hotels te accepteren. Daardoor gingen vooral in Brabant en Limburg de hoteldeuren wijd open. ln één jaar werden alleen in deze belde provincies al meer dan tienduizend bijbels ondergebracht. Voordien was het zeer moeilijk, bij bels af te leveren in deze provin- Al is het doel van de Nederlandse Gideons voor meer dan negentig pro cent bereikt, het werk is niet afgelo pen. Voortdurend moet het bijbel bestand in de hotels worden geïnspecteerd en aangevuld. Naast de bijbels in de hotels heb ben de Gideons nog 3616 bijbels ge plaatst op schepen en zeshonderd in gevangenissen. Dit laatste werk is pas ter hand genomen. De jaarverslagen maken melding van een minder rooskleurige finan ciële situatie. Doordat de rooms-ka tholieke dam doorbrak was het no dig, om vorig jaar 30.000 Nieuwe Testamenten met Psalmen te kopen. Daarvoor moest najaar 1967 een ton op tafel worden gelegd. In juni van dit jaar was daarvan nog maar 58.000 gulden bijeengebracht. Inmiddels is dit bedrag gestegen tot 70.000 gulden. De vereniging, die in 1948 werd opgericht, telt ruim tweeduizend le den en contribuanten. Gelijk bekend is de voorzitter, de heer M. A. Potter, dezer dagen overleden. VOOR DE HANDEL: B D LEEFSMA NV, j KERKSTR 25. AMSTERDAM. TEL 232727 MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft gistermiddag 150 subsidiair 30 dagen hech tenis gevorderd tegen de 43- jarige dipl. ing. J. B. uit Geleen die op 21 april 1966 de ambts keten van de hals van burge meester mr. J. van Banning had gerukt en er mee was ge vlucht. B. had door deze daad de aandacht willen vestigen op zijn geschil met het gemeentebestuur van Geleen. omdat alle hem ten dienste staande wettelijke middelen niet zouden heb ben geholpen. Tijdens de zitting zei hij van plan te zijn geweest de ambtsketen aan de minister van bin nenlandse zaken, de commissaris van (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Nu de Gereformeerde Kerken s huid beleden hebben over hun daden in 1944 en 1926 komt de vraag op of zij zich ook zullen gaan uitspreken over de Doleantie in 1886. Maar de ex-gereformeerde en nu her vormde emeritus predikant dr. J. J. Buskes vraagt zich af of het ook niet de tijd wordt dat de Hervormde Kerk komt tot schuldbe- lijden over 1886. In het blad „In de Waagschaal" reageert dr. Buskes op de opmerking van de hervormde hoogleraar prof. dr. G. P. van Itterzon: „Als het zo doorgaat, komt 1886 wellicht ook nog op de agenda." Hij las deze zin in het Hervormd Weekblad van de confessionele vereniging. Dr. Buskes is het met hem eens, maar vervolgt: „Als ex-gereformeerde en hervormde moet het mij echter van het hart, dat mijn confessionele broeders in de Hervormde Kerk zich ook nogal eens schuldig hebben gemaakt aan vrijblijvend schuldbelijden." „Daarom mijn vraag: zou de Hervormde Kerk er niet eens over willen denken, 1886 op de agenda te plaatsen? Of weet de Hervormde Kerk wat 1886 betreft uitsluitend van schuld, die door de Gereformeerde Ker ken moet worden beleden?" de koningin in Limburg of de presi dent van de rechtbank terug te ge ven. Zo ver was het niet kunnen ko men, doordat de Geleense politie hem na een achtervolging over muren en door tuintje in de kraag had weten te grijpen. J. B.'s echtgenote trad als getuige a decharge op. Zij verklaarde dat haar man ten einde raad de aandacht had willen vestigen op het feit dat zij door burengerucht en burenruzies in hun huis geen leven meer hadden en dat de gemeentelijke instanties daar niets aan had willen doen. In zijn requisitoir kwam de officier van justitie mr. W. Moors tot de con clusie dat B. niet schuldig was aan diefstal, maar wel aan het „wegma ken" van de ambtsketen, belediging van de burgemeester en verzet tegen de politie. Invloed aardgas op beplanting wordt onderzocht DEN HAAG Een zojuist opge richte studiecommissie zal de direc teuren van de plantsoenendiensten in het hele land aanschrijven om een in druk te krijgen van de invloed van aardgas op stadsbeplantingen. Er ko men overal klachten vandaan over sterfte van bomen in steden, vooral in oude stadskernen. Men wil nagaan of dit verschijnsel moet worden geweten aan aardgas en als dit zo is aan de giftigheid van het gas dat door lekken in het buizennet ontsnapt of aan door het aardgas ver- i oorzaakte uitdroging van de grond. *3. Alfred Petersen '58) uit Husum is gekozen tot bisschop van de Evange lische Kerk in SleeSwUk-Hulste'n. Hij volgt Reinhard Wester op. die met emeritaat is gegaan. NED. HERV. KERK Beroepen te Groningen (vac. C. J. Lambour): K. W. Slik te Rotterdam zuid; te Nieuw-Beijerland: kand. A. van Wijngaarden te Utrecht; te Wer kendam (vac. A. de Bruijn): D. C. van Wijngaarden te Hoofddorp; te Boven-Hardinxveld (2e pred.pl.): J. L. W. Koppenhol te Haaften; te Zaamslag: C. L. Verbaas te Monni kendam; te Lopik (toez.): J. H. Vlijm te Krimpen a. d. IJssel. Bedankt voor Gameren: S. de Jong te Houten (U.). Benoemd tot hulppred. te Ravens- waay: G. G. van Vrouwerff, pasto raal medewerker aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Marken; te Giessen- Rijswijk; te Mildwolda; te Peassens, c.a,; te Schiermonnikoog: te Vinken veen; te Vries en te Woudsend: kand. R. S. Elgersma te Grijpskerk (Gr.), die geen verdere beroepen in over weging kan nemen. Aangenomen naar Leens, c.a. (Gr.): kand. J. Bulthuis te Assen, die bedankte voor Vollenhoven (stad) Kraggenburg. Bedankt voor Ridderkerk (vac. A. C. Mooy)J. W. Genuït te Drachten; voor Den Helder (vac. M. Ham ming): K. P. v. d. Wel te Assen. III I WEER IX EUROPA Kopenhagen geh. i Madrid gisteren slag

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2