MOND- EN KLAUWZEER: RAMP VOOR ENGELAND Tijd winnen om Cyprus Commentaar Geen wijziging in V ietnambeleid „F/ees" wordt nu van soja vervaardigd Reeds 210.000 stuks vee afgemaakt Brits succes met nierbank Opklaringen INTERLAND OP TELEVISIE Directeur: t. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden C0Uf«# Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Jack Farrow, veehouder in South Weald (Essex) bewaakt met het geweer in de aan slag zijn nog niet door de epidemie aange taste boerderij. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG In het Ham mersmith-Hospital in Londen werkt men het idee van de nierbank uit. In dit ziekenhuis is men er al in geslaagd om nieren veertien uur lang in een geschikte toestand te houden voor transplantatie. Een groep geleerden onder leiding van prof. Ralph Shackman heeft een machine ontworpen die nieren de zuurstof en andere stoffen toevoert, die deze nodig hebben om gedurende langere perioden gezond te blijven. Er zijn nieren van meer dan hon derd honden behandeld en nu heeft men succes geboekt met zes mense lijke nieren. LONDEN De Britse economie incasseert een nieuwe klap. Op dit ogenblik ztfn al meer dan 210.000 stuks vee ten offer geval len aan de mond- en klauwzeer-epidemie, die vele graafschappen teistert. Dit grote aantal dieren moest via noodslachtingen ter dood worden gebracht. Hoeveel vee werkelijk door de gevreesde ziekte is aangestast, is niet bekend..Overal z(jn de boerderijen ge ïsoleerd, om verdere verspreiding zoveel mogelijk tegen te gaan. De boeren hebben bij de ingang van hun erven grote borden aange bracht met zinnen als: „Stop. Food and mouth precautions. No entry". Zo proberen zij door het weigeren van toegang de beametting te weren van hun eigendommen. In sommige gevallen ontstaan diepgaande vetes tussen boeren, die het met hun maatregelen nietzo nauw nemen en anderen, die de uiterste voorzichtigheid betrachten. In de agrarische districten worden vele toegangswegen bij herhaling met ontsmettingsstoffen bespoten. De Britse regering heeft een groot scheeps vaccinatie-programma in uitvoering genomen. Grote hoeveel- ATHENE/ANKARA/NICOSIA Nu de situatie rondom Cyprus uiter mate gespannen is, trachten de be middelaars zoveel mogelijk tijd te winnen om enige ontspanning moge lijk te maken. De spanning bereikte een hoogte punt. toen Turkije een nieuw ultima tum had gesteld en een smaldeel in de richting van Cyprus liet varen. Het ultimatum werd later ontkend. De Turkse schepen keerden naar hun basis terug. Niettemin gaan de oorlogsvoorbe reidingen voort. In de landingsvaar tuigen worden nu ook tanks, vracht wagens en artillerie geladen. De landingsvloot zou gereed liggen om Vance, de speciale afgezant van president Johnson, is van Athene naar Nicosia vertrokken om met president Makarios overleg te ple- Aangenomen wordt, dat dit onver wachte bezoek uitstel betekent voor mogelijke Turkse interventie. Navo-secretaris generaal Brosio vertrok van Athene naar Ankara, na besprekingen met Pipinellis, de Griekse minister van buitenlandse zaken. Deze noemde de toestand ernstig en gevaarlijk. Uit Nicosia wordt nog vernomen, dat elke terugtrekking van Griekse troepen vergezeld moet gaan van ge lijktijdig terugtrekken van Turkse eenheden. Men schat het aantal Turkse militairen op Cyprus op 3.000 a 4.000. (Zie ook elders in dit blad.) Brittannië de import zoveel mogelijk zal willen beperken, zal men nu voor de voedselvoorziening grote hoeveel heden vlees moeten gaan invoeren. De Londense bladen hebben scherpe kritiek op het ministerie van land bouw, omdat geen afdoende maatrege len zijn genomen om deze epidemie te voorkomen. heden serum zijn naar speciale cen tra in de aangetaste gebieden in Engeland en Wales gezonden. Op verzoek van het ministerie van landbouw zijn alle paardenrennen tot nader order afgelast. Met ontsmettingsmiddelen uitge ruste militairen hebben een 130 ki lometer lange gordel gevormd om het vooral voor de schapenteelt zo belangrijke zuidelijke deel van En geland voor de mond- en klauwzeer- ramp te sparen. Militairen hebben posten bezet op tien bruggen over de Theems, van even buiten Londen af tot Glouces tershire in het westen. Alle voer tuigen, die naar het zuiden rijden, worden gedesinfecteerd. Het 'totale bedrag, dat de staat aan de boeren moet betalen als sèhade- vergoeding voor afgemaakt vee liep i gisteren reeds op tot 85 miljoen gul- den.. BRANDSTAPEL Er zijn LM4 boerderijen aangetast. Overal worden inderhaast afgeslachte dieren verbrand. In sommige dorpen zijn de rookwolken en de stank onheil spellende bewijzen van de totale ver dwijning van een veestapel. De Ierse regering probeert besmet ting te weren. Weliswaar zijn de Ierse havens en vliegvelden nog niet voor Britse bezoekers gesloten, maar wel probeert men de vele duizenden in Engeland woonachtige Ieren met de Kerst geen thuisreis te laten maken. Er wordt daartoe een propaganda-actie ge voerd onder het motto: „Blijf in Enge land met de Kerst". VLEES DUURDER In tal van agrarische gi-aafschappen is men op dit ogenblik voor nieuwe uit barstingen bevreesd. De vleesprijzen zijn de laatste dagen in de slagerijen drastisch omhoog ge- Juist in een periode, dat Groot- Over „exclusief" gesproken Wortelnoten ZILVERKAST geheel met de hand vervaar digd, in luxe uitvoering. Prijs: 2850.- Commode. 3 laden 725.- Kleine vitrine kast. 1 deurs 225.- 2 deurs 325.- Damesfauteuil gecapitoneerd met losse Dacron kussens be kleding naar keuze. Prijs v.a. 625.- interieurverzorging BULTHUIS Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Rhüngeesterstraatweg 56 OEGSTGEEST. Concentratie Engeland vecht voor veestapel Engeland wordt op het ogenblik geteisterd door de grootste mond en klauwzeer-epidemie, die het land ooit heeft gekend. Reeds 210.000 dieren moesten worden af- land zijn zelfs politie-agenten daarbij ingeschakeld. Op de boer derijen sproeien zij met een des infecterend middel in de hoop daardoor uitbreidina van de epi demie te kunnen voorkomen. Westmoreland over vertrek McNamara: Persfotografen waren gisteren de gasten van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven in paleis Het Loo. Overal mochten ze een kijkje nemen. Zo ook in de bibliotheekwaar het jonge echtpaar graag vertoeft. Elders in deze krant staat een fotore portage en een beschrijving. SAIGON Het Amerikaanse Vietnambeleid zal niet worden gewijzigd, als Mcnamara wordt vervangen als minister van de fensie. Dit zei generaal Westmoreland, de Amerikaanse militaire bevelhebber in Vietnam bij zijn terugkeer in Sai gon. Hij was 16 dagen in Washing ton geweest. De generaal betreurde het, dat McNamara president van de We reldbank zou worden. Geen minister van defensie heeft zich naar zijn mening, in de geschiedenis van de Ver. Staten meer onderscheiden ddn McNamara. Zoals bekend werd het Vietnam beleid sinds 1961 sterk beïnvloed door McNamara. Sedert mei van dit jaar was het echter duidelijk, dat president Johnson meer belang ging hechten aan het advies van de mili taire leiders. Niettemin heeft McNamara totdus- ver getracht, zijn invloed terug te winnen en die van de militaire lei ders zoveel mogelijk terug te drin gen. De minister hecht minder belang aan de bombardementen op Noord- I Vietnam dan de militairen. Hij I meent, dat de strijd in Zuid-Vietnam moet. worden uitgevochten. j Intussen heeft de Wereldbank be- I vestigd. dat McNamara is voorgedra gen voor het presidentschap van de bank. Het is echter nog niet zeker, of de directie concrete stappen zal nemen. Vandaag vergaderde de raad van commissarissen. foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het tijdperk van „kunstvlees", dat is vervaardigd uit de eiwitten van het voedingrijke soja, is voor Nederland aangebroken. In januari of februari zijn de eerste produkten, die in smaken bacon, ham, rundvlees, kip en biefstuk zijn te krijgen, te verwachten. Voor de consument is het meest opvallende dat van dit nieuwe produkt de smaak niet is te onderscheiden van echt vlees en dat de prijs de helft bedraagt van het oorspronkelijke produkt. De eerste firma die met dit voor honderd procent plantaardige vlees op de Nederlandse markt komt is de United Food Group in Den Haag. Zij is erin geslaagd het produkt, dat in de Verenigde Staten al enige jaren wordt toegepast aan te passen aan de Nederlandse smaakgewoonten. Voor honderd procent nieuw is dit produkt niet daar een aantal fabri kanten van soep, vleeswaren en voedingspaketten reeds geruime tijd ge bruik maken van een combinatie van echt vlees en plantaardige eiwitten. Zie verder pag. 9. Het verlangen om medicij nen in te nemen is misschien het belangrijkste verschil punt tussen mens en dier. OSLER Gideons hebben doel nu bijna bereikt - pagina Kernmerk HIT WEER DE BILT Het binnendrin gen van oceanische lucht is de afgelopen 24 uur gepaard gegaan met veel regen. De voorste be grenzing van de zachtere lucht is nu tot Polen doorgedrongen. Inmiddels heeft zich ten wes ten van de Britse eilanden een zwakke rug van hoge luchtdruk opgebouwd. Deze trekt langzaam naar het oosten cn zal een groot deel van het komende etmaal hel weer in ons land bepalen. De buiigheid wordt onderdrukt en de kans op opklaringen neemt DE BILT Aanvankelijk op klaringen. later weer toenemende bewolking met mogelijk wat re gen of motregen. Matige, later matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Over het al gemeen weinig verandering in temperatuur. TAE noodzaak van grotere eenheden zit tegenwoordig wel in de lucht. Het geldt op allerlei gebied van het bedrijfsleven, het geldt ook het pers wezen. Het hangt samen met de vragen van de techniek. Eéns heeft de ontwikke ling van de techniek het perswezen mogelijk gemaakt. Thans stelt de verder gaande ontwikkeling van die- zelfde techniek dat perswezen voor belangrijke kansen, maar evengoed voor enorme problemen- De gemeenschappelijkheid van die problemen heeft de concurrentie van weleer in niet onduidelijke mate doen plaats maken voor onderlinge toenadering en samenwei&ing. Van het jongste, stellig tevens het meest opzienbarende voorbeeld vindt men elders ln deze krant gewag gemaakt. TN aankondigingen van samenwer- king, in welke vorm ook, op pers- gebied pleegt met nadruk de verze kering te worden gegeven, dat het eigen redactionele karakter van de erbij betrokken bladen onverlet zal blijven. Deze mededeling heeft steeds een diepe zin en bedoeling. Een krant immers is een verschijnsel van eigen aard. Elke krant heeft iets van een eigen persoonlijkheid. Wat dat Is, laat zich niet gemakke lijk in woorden uitdrukken, maar d« lezer voelt het wel ter dege aan. Het is het motief waarom hij deze krant, en geen andere, heeft gekozen voor zijn dagelijks informatie. In de door hem gekozen krant voelt hij zich thuis en behaaglijk. Nu is het uiteraard van het hoogste belang, dat een krant haar eigen persoonlijkheid weet te bewaren. Het is aan de hoofdredacteur, daarop toe te zien. Hij heeft bij zijn ambtsaan vaarding die persoonlijkheid van zijn krant als een kostbare schat in de handen gelegd gekregen, en hij zal haar eens aan zijn opvolger moeten overdragen. "yANDAAR dan dat bij elke samen werking die zich op persgebied aankondigt de vraag naar de be stendiging van de eigen persoonlijk heid der erbij betrokken bladen een alleszins rechtvaardige is. Het gaat hier om de geestelijke verscheiden heid in de krantenwereld, zu onmis kenbaar passend bij «en geeztelijk verschelden volk als het onze. We aarzelen niet om de verscheiden heid binnen ons perswezen, die trou wens de lezer tot een keuze naar zijn begeren in de gelegenheid stelt, een nationaal goed te noemen. Zal bjj de concentraties zoals we die in deze jaren zich binnen ons pers wezen zien voltrekken die eigen aard van de krant het in voldoende mate kunnen houden? Wij blijven het hopen. Al kan niet worden verheeld dal vormen van samenwerking, die zich aanvankelijk heetten t« beper ken tot techniek en commercie, ook reeds tot samenwerking op het re dactionele vlak hebben geleid. Ook voor wat betreft de jongste samenwerking zijn we benieuwd naar wat nu verder gaat gebeuren. Gans van De Telegraaf veroorloofde zich nu en dan wat wrange opmerkingen aan het adres van Stempels van de NRG. Omgekeerd had de NRC soms kritiek op dat merkwaardige feno meen in onze wereld dat De Tele graaf heet. We nemen aan. dat het zo blijven zal en zullen het. voorzover de kritiek pas geeft, zelfs met enige graagte constateren. J^UIDELIJK Is intussen, dat de situatie van ons perswezen zelfs de regering langzamerhand eniger mate ter harte mag gaan. Zij heeft tot dusver de schijn gewekt van met onbegrijpelijke onverschilligheid te staan tegenover hier rijzende pro blemen. En dat terwijl het perswe zen. het dagbladwezen niet in de laatste plaats, zulk een uiterst be langrijke functie heeft in de verwer kelijking van ons democratisch staatsbestel. Niet dat een vrije pers om staatsbe moeiing zal vragen. Maar ook daar buiten zijn bepaalde voorzieningen mogelijk, die de vrijheid zelf onaan geroerd laten en tegelijk de lasten van de problematiek van vandaag enigszins zouden kunnen verlichten. DEN HAAG, 28/11 (ANP) De wedstrijd Nederland - Rusland zal vanavond in een rechtstreekse repor tage over Nederland 1 worden uitge zonden van 20.25 tot 22.15 uur. Het stadion is nagenoeg uitverkocht. Al leen zijn nog verkrijgbaar een be perkt aantal staanplaatsen. Het programma van deze avond op Nederland 1 zal daarom worden ge wijzigd. Zo zullen de hoofdfilm „De terugkeer van Frank James" en de repetitie van de derde symfonie van Ludwig van Beethoven door de Ber liner Philharmoniker komen te ver- PRIJSBEWUST KWALITEIT COLLECTIE NAAM GARANTIE SERVICE v. d. KLUGT Leiden sinds 1901

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1