TV de stad en dokter Moore Wereldomroep tevreden Grote gebieden aangewezen op zijn nog de radio Zakken vol tekeningen voor Sinterklaas CHINA NIET IN DE VN WOENSDAG 2"> NOVEMBER 196? KLAPPEN Met een van zijn laatste Koning Klant-uitzending heeft Gerrit Schil der, die op 1 februari a.s. de VA RA verlaat weer een knuppel in het hoenderhok gegooid, nu wat be treft het verschil in meubelprijzen welke worden gevraagd in winkels en in toonzalen. Dat zal weer het nodige stof doen opwaaien, maar de consument is met dit soort voorlich ting gediend. Er vielen echter meer klappen. De dinsdag blijkt de wekelijkse praat avond van de televisie te worden. Toch was er ditmaal wel enige afwis seling, onder meer in de voortreffe lijke muzikale voordracht door het duo Salomon-Stroo. Als tegenhanger volgde daarop het flitsende, bijna te snelle ..Hadimas- sa", vol rake en ook venijnige prik ken, niet allemaal even geestig en treffend maar over het geheel vol doende beschamend voor de kijker. De wrange „Hongerwinter-ballade" bleef ons het meest bij. Met verbazing merkten wij echter op dat te midden van een zeer vlugge fotomontage bij de tekst „de moorde naar eet nog een eitje" een portret van president Johnson werd ver toond. Mag dit van de VARA-pro- grammaleiding? Wij hebben niet ver nomen dat er achter de schermen iemand voor werd opgepakt. Een verkillend tijdverschijnsel werd duidelijk in het Amerikaanse spektakelprogramma „De 21e eeuw", laat op de avond bij de NTS: een specialist die een seconde na een ge boorte de jonge moeder die hem nog nauwelijks kan verstaan anti-concep tiemiddelen aanprijst. Hard kwam ook aan de zakelijkheid, waarmee wordt gewerkt aan hormonenprepa raten die onvruchtbaarheid veroorza ken, zelfs voor een tijdsduur van twintig jaren, een toestand welke men bij toepassing daarvan, operatief kan laten opheffen indien men een kind ter wereld wil brengen. Amerikaanse conclusie: In de 21e eeuw zal de wereldbevolking niet of nauwelijks meer behoeven toe te ne- Bij de NTS werd ook druk ge discussieerd over de moderne moge lijkheden van gezondsheidszorg in ei- pen land. zulks naar aanleiding van een publikatie van de Dr. Wiardi Beekman Stichting. Als gebruikelijk werd voor en tegen uitgewogenzon der dat men tot overeenstemming kwam, maar dat behoeft ook niet. Kees Brusse luisterde het NTS-programma op met kostelijke kinderversjes uit het begin van de vorige eeuw, en dit deed hij nu eens (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ik wou eerst wel eens even schrijven wat is dat toch een prachtige uitvin ding dat wij alles zo kunnen ho ren via Radio Holland, zoals het huwelijk van onze kroonprinses Beatrix met mijnheer Claus. Nu, dat hoorden wij zo duidelijk dat ja, dat ging wel door ons heen." Zo begint een van de vele honderden brieven van luiste- raars-in-den-vreemde, die Radio Nederland Wereldomroep jaar lijks binnenkrijgt. Ze zijn dik wijls, zoals deze van J. S. uit Nieuw-Zeeland, in nog slechts moeizaam Nederlands gesteld. Maar al slijt het taalgebruik wat af. de band met het oude vaderland blijft van ontroerende kracht en die wordt vooral sterk gehouden door de altijd weer met vreugde beluisterde uitzendingen uit Hilversum. De Wereldomroep publiceert zijn jaarverslag over 1966 met tevreden heid. „Voor grote gebieden op aarde", zegt het bestuur, „is radio nog steeds hét communicatiemiddel, daar is tele visie geen concurrente." Er wordt bij de Wereldomroep daarom van jaar tot jaar harder ge werkt om alle kansen tot nieuwsver- breiding over alle continenten vast te houden en uit te breiden. In 1966 gingen via de kortegolfzenders pro gramma's met een gezamenlijke duur van 12.429 uren (ruim 200 uren meer dan in 1965) de ether in en het aantal transcriptprogramma's dat op band of plaat voor uitzending ter plaatse werd verzonden naar in totaal 122 landen steeg van 53.014 in 1965 tot 57.580 in '66 omroepen en de NTS en aangevuld roep-wetsontwerp over zijn positie is gesproken. Het bestuur rept in de inleiding tot het verslag niet van de wijze waarop de Wereldomroep dient t»3 worden gefinancierd, wèl betuigt het zijn instemming met de gedachte om radio- en tv-gelden in één pot te storten, maar dan moet de verant woordelijkheid van de verdeling daarvan ten opzichte van beide me dia in Hilversum worden gelegd, want daar zitten de communica tie-specialisten. Hiermee echter neemt het bestuur aan. dat de We- tot 400 Deze zijn lijk bestemd voor Suriname en de Antillen en variëren van gewestelijk nieuws en belangrijke voetbal wedstrijden tot concerten, gegeven door het Kunstmaandorkest, en op treden van Wim Sonneveld. Natuur lijk werden# reportages van het prinselijk 'huwelijk en Prinsjesdag in hun geheel doorgegeven. De Wereldomroep maakte zelf 28 films: documentaires en groetenpro- gramma's, waarin jongelui o.m. uit Curagao, die in Nederland-studeren of werken, hun opwachting maakten. Hiermee werd een traditie voortgezet die haar oorsprong vond bij de start van de Curagaose televisie. (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM Sinterklaas hoeft maar even aan de bel te trekken en de Nederlandse kinderen staan voor hem klaar. Eventjes vroeg hij bij zijn aankomst in Medemblik op 18 no vember om tekeningen voor zijn ka mer in kasteel Radboud.en het antwoord is overweldigend. Nu al ziet het er naar uit, dat hij het halve kasteel wel v.ol kan hangen met een paar honderdduizend tekeningen en andere wandversieringen. met eigen programma's, ging omhoog reldomroep dan zat delen in de pot e niet wordt betaald uit de staatskas, zoals de binnenlandse omroepen zo gaarne willen. Met de opvatting dat de radio (niettegenstaande gestegen en stij gende kosten) moet bezuinigen „om dat haar taak bescheidener is gewor den naast de televisie" kan de We reldomroep liet natuurlijk niet eens zijn. Immers ligt zijn arbeidsterrein juist op dat van de onmisbare radio in streken waar veelal de televisie geen rol speelt en zeker niet als vol doende communicatiemiddel tussen volkeren onderling. De vernelde technische ontwikke ling ook inzake de omroep, heeft de Wereldomroep gebracht tot de opstelling van een meerjarenplan zendmiddelen, dat de basis moet vor men voor een betaalbaar, haalbaar en doeltreffend systeem om zich in de wereld verstaanbaar te houden. In de eerste plaats is daarvoor no dig het goede relay-station, dat de radiosignalen uit Nederland opvangt en versterkt doorgeeft: de drempel naar het westelijk halfrond hierbij wordt het station op Bonaire, dat volgens plan in 1969 moet gaan wer- Men denkt echter ook aan de bouw van een tweede relais-station, dat Azië, Australië/Nieuw Zeeland en A- frika moet bedienen. Besprekingen omtrent de plaats 'hiervan zijn gaan de. Het meerjarenplan omvat even eens bestudering van de mogelijk heid. een eigen satelliet voor radio communicatie te bouwen en te lance- VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 7.07 uur Schateiland voor de jeugd, daarna Panora- miek. 8.25 uur Reportage voetbalwedstrijd NederlandRus land. 10.15 uur Het geheim van de Siwa-tempel, een mr. Motofilm. Ned. 2 NCRV 7.03 uur slot serie „Geen beter leven". 7.28 uur feuilleton Vidocq. 8.20 uur: solliciteren als leerkracht op de lagere school. 9.10 uur Karl Böhm repeteert met de Wiener Sympho- niker de 7e symfonie van Schubert. 10.00 uur pasfoto van ds. Tullio Vinay. VANAVOND TE HOREN m I VARA liedjesprogramma. amusementsprogramma Accoord, aansluitend Loeren aan de Hor. ..Daar kwam opeens van alles over or deverstoring. m II NRU Eén pot Verder toont de Wereldomroep zich ook tevreden over de wijze waarop bij de behandeling van het om- 8.20 i 10.40 i discussie over de Vlaamse beweging, reportage voetbalwedstrijd Nederland Sowjetunie. Iks, een sprong in het duister. 't Heerlijk avondje IN DE GREEP, V) VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! Invuï-puzzel Horizontaal: 1. vaartuig, 2. de geza menlijke hoeveelheid. 3 oppnrng, 4. hoog bouwwerk, 5. afzonderlijk, 6. jongen, 7. rangtelwoord. 8. paard, 9. tent, 10, telwoord. Bij juiste oplos sing vormen de beginletters de naam van een plaats in Zeeland. Oplossing vorige puzzel: 1. horde, 2. eigen, 3. lenig, 4. moede, 5. oraal, 6. nette. 7. Denon. Zelfs uit België, waar de kinderen blijkbaar ook goed hebben gekeken, kwamen twee postzakken vol teke- nitigen haaf Medemblik. En" de post uit het-land zit ook al om zakken verlegen om alles aan te slepen. Een hele school in Medemblik be leeft een gouden lijd: zij mag de zendingen uitzoeken en sorteren, zo dat Sinterklaas gemakkelijker kan zien van welke kwaliteit de verras singen zijn. Alles wordt natuurlijk netjes voor hem opgehangen en hoe het er dan uitziet zullen de camera's tonen in de kinderuitzending op dinsdagmiddag (5 december) als er samen met Mies Bouwman feest wordt gevierd in het kasteel. Tussen 4 en 5 is het aantreden bij de beeldbuis om kijkjes te nemen in de pepernotenbakkerij, de gedichten- makerij, de schoentjesmikkerij en de transportafdeling. Dat zal een pret worden Hopelijk letten alle moeders in het land er goed op, of hun kinderen een versiering voor het kasteel hebben gemaakt, op school of thuis, zodat het schoentje kan worden gezet en Sin terklaas er het beloofde presentje in kan laten doen. Het is nl. de bedoe ling, dat dit meedoen rechtstreeks wordt beloond, en welke moeder be grijpt die bedoeling niet? Intussen komt na het kinderfeest het heerlijk avondje. In vele huiska mers is er dan geen belangstelling voor radio of televisie, maar in meni ge andere en vooral ook in kamers van zieken en bejaarden wél. Opmer kelijk is het, dat de radio hieraan veel aandacht besteedt, maar de tele visie slechts ten dele. De tv-makers voor die avond, NCRV en NTS. geven vermaak en doen slim kalm aan met hun actuali teitenrubrieken. Bij het feest aange past zijn de programma's slechts lichtelijk. De NCRV vertoont een muzikaal sprookje (Amerikaans), een impressie van een unieke verzame ling mechanisch speelgoed en Chi nees variété. Om 10.15 uur nog wat actualiteiten. De NTS komt met het traditionele programma „Dag dinsdag" en ver vangt Eidofoor door variété. Anders is het op de radio: de AVRO op Hilversum I geeft van 7 tot 10.30 uur een gevarieerd Sinter klaasprogramma met zangspel, „marsepeinen Edisons" voor voca listen (op de plaat) en 'n bejaarden- uur en de KRO maakt Cr een lange dolle boel van tussen 8 en 12. Voor het Sinterlklaas-verzoekprogramma zijn de opmerkelijkste wensen bin nengekomen en vele daarvan worden vervuld. Herinneringen aan shows van Toon Hermans. Wim Sonneveld en Fons Janssen ontbreken daarbij Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't !s heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Wizo-bazaar voor jeugdwerk Israël SCHEVENINGEN In de Boule vard-Rotonde van het Kurhaus opende mevrouw E. Hamburger (80) gisteravond als oudste lid van de Haagse afdeling de jaarlijkse bazaar van de Women's International Zionist Organisation. De Wizo heeft in 54 landen afdelin gen met ongeveer 220.000 leden. 500 instituten in Israël worden door de vrouwenorganisatie gefinancierd. De bazaar, die de afdeling Den Haag jaarlijks houdt, bracht vorig jaar een bedrag van meer dan 20.000 op. Naast de uitgebreide collectie boe ken. babykleding, Israëlische siera den en textiel zijn er ook buffetten met specifiek Joodse gerechten. Van middag werden enige kinderfilms vertoond. De opbrengst van de ba zaar is bestemd voor het jeugdwerk Provincieborcleii bij de grenzen DEN HAAG De ANWB zal de komende jaren tweehonderd provin cienaamborden plaatsen. De borden, die 1.20 meter lang en 50 centimeter breed zijn, komen te staan bij de be langrijkste wegen, die de provincie grens snijden. De eerder geplaatste riviernaambordjes hebben een gun stig onthaal gekregen. Prinses Benedikte en verloofde naar kasteel Drakensteyn DEN HAAG De Deense prinses Benedikte komt op 7 december naar ons land voor een 3-daagse vakantie. Zij zal met haar verloofde, prins Ri chard Zu Sayn Wittgenstein-Ber- leburg, die hiervoor uit Duitsland overkomt, bij prinses Beatrix en prins Claus op kasteel Drakensteyn logeren. NEW YORK Communistisch China is er weer niet in geslaagd een zetel te bemachtigen in de Ver. Naties. Een resolutie van Albanië en Cambodja waarin onmiddellijke toe lating van China en gelijktijdige ver wijdering van de nationalistisch- Chinese zetel werd geëist, werd teniet gedaan door een Westerse resolutie waarin werd vastgehouden aan de eis van tweederde meerder heid. De eerste resolutie werd ver worpen met 48 stemmen voor, 58 tegen en 17 onthoudingen waaronder Nederland. De tweede werd aange nomen met 69 tegen 48 stemmen bij 4 onthoudingen. 2 kinderen bij overweg gedood i c GBLEEN Twee kinderen zijn gistermiddag omstreeks kwart voor vier op een met automatische halve overwegbomen beveiligde overweg op het station Geleen-Lutterade on der de trein Maastricht-Amsterdam gekomen en op slag gedood. De slachtoffers zijn de 9-jarige Harrv Geurts en de 10-jarige Johnnv de koning, beiden uit Geleen. Zij waren na schooltijd met een groepje kinderen op weg naar huis en moesten bij de overweg wachten op de sneltrein. De jongetjes waren aan de linkerzijde van de overweg het voetpad opgelopen. Zij werden door de sneltrein enkele honderden meters meegesleurd. door \fftttho Yountf 116 „Goed. Ianthe. maar er is nog iets." „Wat dan?" Er zit een zeker risico in. Ik moet Nat morfine geven, maar de hoeveelheid die ik moet gebruiken, zal zijn ademha ling onderdrukken Het is een risico dat doktoren vaak nemen als het gerechtvaardigd is, zoals in dit geval. Ik zal het doen. maar ik wil dat je het begrijpt." ,Denk maar niet dat ik het niet begrijp. Ed. Ik weet aat een ernstige verantwoording voor jou en voor mij is. IK weet dat het het einde is van zijn bewuste leven, en het werkelijke einde van ons leven samen. Zij stond op en liep naar de deur en hij volgde haar Zij leunde tegen de deurpost. „Het zal ook het werkelijke eind* n mijn leven zijn." „O nee. Ianthe, zo moet je niet praten.' „Ik wens het. Ik heb genoeg geworsteld met al de zorgen wreedheden en teleurstellingen die het leven meebrengt Ik wil in de toekomst kalm leven, negatief, zodat ik nooit eer veel zal voelen." Hij stond met gebogen hoofd, hij kwam helemaal in istand tegen wat zij zei. Hij keek bijna kwaad naar haar i begon te praten. Zijn lippen bewogen, maar hij zei niets, want hij begreep dat zijn opgekropte gevoelens te persoon lijk waren. Zij lachte al bijna weer gewoon naar hem. „Het is goed Ed. Tob maar niet over me. Ik had beter niets over mezelf kunnen zeggen. Je hebt al moelijkheden genoeg. „Ianthex Hij zei niets meer en dat scheen zij ook niet te verwach ten. Zij keken elkaar zwijgend in de ogen. Toen knikte hij, wist zelf de betekenis er niet van, hij begreep zijn eigen gevoelens niet, probeerde ze niet eens te begrijpen. Toen hij naar zijn jeep liep, merkte hij dat de sneeuw die al zoveel weken verwacht was, nu werkelijk begon te vallen. Het afgelopen uur was de stad wit geworden, het aspect was helemaal veranderd. Hij stond even stil bij de jeep, voelde de nietige, fijne sneeuwvlokken zijn gezicht nat maken, wist ar op een of andere geheimzinnige manier ook in hem zelf iets was veranderd. Hij wist niet hoe het kwam. maar toen hij in de jeep wegreed, besefte hij dat hij een leven tegemoetging dat het afgelopen uur volkomen veranderd was. niets zou meer eender zijn. Op zijn eigen voorportaal stampte hij de sneeuw van zijn schoenen. De telefoon begon net te rinkelen. Hij haastte zich naar binnen. De stem van May klonk een beetje slaperig, ze zei hem dat ze een telefoontje had van de boerderij van Huil, dat Ruth pijn had gekregen en dat ze haar naar het ziekenhuis brachten. „Heb je gevraagd om de hoeveel tijd de weeën kwamen. „Ze zei tamelijk onregelmatig, ongeveer om de vijftien minuten." ,,Nou. dank je. May. Ik zal er heen gaan. Het is haar derde, dus het zal wel vlot verlopen." Hij legde neer. keek op zijn horloge en zag dat hij nog net het weerbericht kon horen. Hij liep de keuken in, zette het radiootje aan en luisterde naar de stem die voorspelde dat er in New Hampshire en in het noorden en centrum van Vermont hevige sneeuw zou vallen. Hij zette ,1e radio af en keek weer op zijn horloge. Het zou de familie Huil twintig minuten tot een half uur kosten om in Haddon te komen, Tijd genoeg om de sneeuwschuiver voor de jeep te zetten, als hij zich een beetje haastte. Hij deed een la open die vol gereedschap lag. rommelde erin en zocht een schroefsleutel. Het was nog nauwelijks dag, de lucht was nog een beetje donkerder dan het wit van de sneeuw. David reed over een heuvel en zag voor hem een eenzame gestalte die hij herken de. Tot zijn verbazing was het Howie Perkins. De jongen had zijn handen in de zakken van zijn windjack en de kap over zijn hoofd getrokken, hij liep zo verbeten dat hij kennelijk al de kilometers naar Haddon wilde lopen, pavjd stopte bij hem. „Een lift naar Haddon?" „Graag." Howie stapte in, onhandig met armen en benen, en hijgde als een jonge hond. Hij ging zitten, deed de veiligheidsriemen aan met een gezicht alsof hij een ongeluk verwachtte. „Wat doe je in vredesnaam hier op dit uur?" „Ik wandelde..." ..Ja. dat zag ik. Moetqje vandaag met naar school?" ..O ja, maar ik heb genoeg tijd als ik met u mee kan rijden." David keek naar hem. zag dat hij er bezorgd uitzag, alsof hij kritiek vreesde, maar wat voor kritiek kon hij zich niet voorstellen. Zijn magere schouders waren gebogen en hij knipperde zenuwachtig met zijn ogen. David kreeg plotseling zin om te schreeuwen dat hij rechtop moest gaan zitten en op moest houden met het kijken alsof hij naar de galg ging. Hij sprak strenger dan hij van plan was. omdat hij om een of andere duistere reden voelde dat de jongen hem verwij ten kwalijk zou nemen. „Weten je ouders waar je bent?" Hij moest midden in de nacht weggegaan zijn, om dit punt bereikt te hebben „Ik denk van niet.'' ..Howie, plaag ze niet zo. Dat moet je niet doen." „Het kan hun niet schelen." Wat knorrig en zich opzij gooiend, probeerde hij aan zijn blik te ontkomen. (Word! vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13