vla-flip Si:: Met Margriet en door paleis Het Loo In Senaat één spreker christelijke partijen maak 'n Berghuis verheugd CHU dringt aan: Telegraaf-concern gaat samenwerken met Ned. Dagbladunie Dö'flP0breekt WOENSDAG 2<> NOVEMBER 1967 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De CCH-frac- tie in de Eerste Kamer zou graag met de fracties van KVP en ARP tot een gemeenschappelijke standpuntbepaling en gemeen schappelijke woardvoerders wil len komen. „De groeiende samen werking tussen de drie christe lijke partijen zou zich op deze wijze hier in de Senaat al kun nen manifesteren", zei CH-frac- tieleider mr. J. C. Bührmann gistermiddag bij de algemene politieke en financiële beschou wingen in de Eerste Kamer. De CH-senatoren, zo vervolgde hij, zijn voorstanders van een krachtige samenwerking tussen KVP, AR en CH. maar in hoeverre dat zal door zetten hangt natuurlijk voor een be langrijk deel af van het gesprek van de Achttien. Daaromtrent moet nog enig geduld worden betracht. BERGHUIS AR-fractieleider dr. W. P. Berghuis reageerde positief en verheugd, maar ook een betje plagerig op de (overi gens niet nieuwe) suggestie van zijn CH-collega. Hij had, zo hij, al lang geleden iets dergelijks bepleit. „Nu voel ik me als een jongen, die tien jaar lang om een meisje heeft ge vreeën en die, nu hij het ja-woord krijgt, zich afvraagt: „Kind, man keert er wat aan je." Het gesprek van de Achttien zal ook naar de mening van dr. Berghuis z'n tijd moeten hebben. „Ik hoop, dat de drie partijen het eens zullen wor den over een duidelijk eigen gezicht van de christelijke politiek. Wij als ARP hebben getracht daar enige gestalte aan te geven en in het resul taat van het gesprek willen wij onszelf toch wel herkennen IR. vos De partijvernieuwing was een van de onderwerpen die gisteren tijdens de eerste ronde van het Kamerdebat aan de orde kwamen. PPvdA-fractie leider ir. H. Vos vond de christen-ra dicalen kennelijk niet zo radicaal als het om de grondslagen van de partij vorming gaat. want zij houden aan het christelijke kader vast. D'66 vond hij wel radicaal met be trekking tot politieke en staatsrech telijke hervormingen, maar de koers van deze nieuwe partij in de grote sociale kwesties van deze tijd is naar zijn indruk eerder behoudend dan radicaal. „VERDEELD" Secretaris Unitas Oosterom volgt Vunderink op (Van c redactie) UTRECHT De heer L. Oosterom (47), geboren in Moordrecht en in het verleden werkzaam bij de Koninklijke verenigde tapijtfabrieken en de Konink lijke goudse machinale garenspinnerij (bij spinnerij en tariefbureau) is thans benoemd tot algemeen secretaris van Unitas. de christelijke bond van werk nemers in de textiel- en kiledingindu- Hij volgt de heer G. J. Vunderink op. die vorige week tot bestuurder van het CNV werd gekozen. De heer Oosterom kwam reeds op 1 oktober 1953 in dienst van Unitas en was tot nog toe belast met districts- aktiviteiten. loontechnische vraagstuk ken en scholings- en vormingswerk. „verdeeld partijtje". „Het beste zou zijn de heren maar gewoon naar de PvdA te laten vertrekken". Tegen de naam „christelijk-radicaal" had hij ernstige bezwaren, 't Is beter te spre ken van ..christelijke radicale demo craten" of „christen-socialisten". ..Het laatste is het eerlijkst en daarom het best. ook voor henzelf". Want christen-radicaal noemt zich iemand die in de politiek meer ernst met zijn christendom beweert te ma ken dan een ander. „Ik acht dat pre tentieus", aldus mr. Van Riel. Hij wees erop, dat de namen van de hui dige confessionele partijen nooit zijn opgezet als definities van de kwali teit van hun chrsitendom. Ook dr. Berghuis bleek niet zo erg gelukkig met het gebruik van de term „christen-radicaal". „Ik zeg niet dat het fout is. maar 't kan inderdaad pretentieus zijn. De term is ook niet van mijn partij afkomstig. Wij heb ben altijd gesproken over een poli tiek vanuit de radicaliteit van het evangelie". ROTTERDAM De Neder landse Dagbladunie (Algemeen Dagblad-groep, Algemeen Han delsblad, Nieuwe Rotterdamse Courant en Het Vaderland) gaat samenwerken met het Telegraaf concern (De Telegraaf en Het Nieuws van de Dag). De samenwerking betreft uitslui tend de technische en commer ciële kant. echter niet de redactione le. In een communiqué wordt gezegd dat samenwerking op redactioneel gebied .uitdrukkelijk wordt uitgeslo- De twee dagbladconcerns hebben overeenstemming bereikt over de oprichting van een naamloze ven nootschap, die de naam Unitel NV draagt. In het kapitaal van de nieu we vennootschap zullen de beide on dernemingen elk voor de helft deel nemen. Beide directies zijn van mening dat in de toekomst zeer grote inves teringen verricht moeten worden in technische en administratieve appa ratuur. Samenwerking, onder meer op dit terreid, wordt gewenst geacht mede ter handhaving van de voor aanstaande positie die beide dagblad concerns innemen, aldus de verkla ring. Het Unitel-bestuur zal worden ge vormd door de direkties van de Ned. Dagbladunie -an het Telegraaf-con- cern en een raad van commissaris sen, bestaande uit acht personen, waarin de beide NVV's ieder met vier personen vertegenwoordigd zul len zijn. Het voorzitterschap van de directie van Unitel NV zal voor de eerste maal worden bekleed door de heer W. Pluygers. lid van de directie van de Ned. Dagbladunie: het voorzitterschap van de raad van commissarissen voor de eerste maal door de heer A. D. de Koster, lid van de raad van commissarissen van het Telegraafconcern. Het Telegraaf-concern telt een 500.000 abonnees en de Nederlandse Dagblad Unie ongeveer 430.000. De Telegraaf-groep geeft uit De Telegraaf (oplage 365.000.) en Het Nieuws van de Dag (135.000). De Nederlandse Dagblad Unie geeft uit: De Nieuwe Rotterdamse Courant (58.000), het Algemeen Dag blad (180.000), Het Algemeen Han delsblad (63.000) en Het Vaderland MO.000 Verder vallen onder de Ne derlandse Dagblad Unie de volgen- 'e dagbladen: De Rijn en Gouwe. De "tordtenaar, Drentse en Asser Cou- ant. Emmer Courant, Hoogeveens Dagblad en De Noordooster met een totale oplage van 88.000. Naar schatting betrekken nu ruim °en kwart van de Nederlandse kran tenlezers hun dagblad van de nieu we combinatie de NV Unitel. Reacties De reacties op het opzienbarende bericht zijn nog voorzichtig. Ener zijds heeft men begrip voor het feit dat twee bedrijven, zelfs heel grote, de handen ineenslaan om tot ra tioneler bedrijfsvoering te komen. Niettemin vindt men het gevaarlijk dat concentraties, ook deze, de ver- J scheidenheid van onze pers geweld aandoen. De directeur van de bladen van Het Kwartet, de heer F. Diemer, gaf als voorlopig commentaar: „Het ontstaan van machtsconcentraties heeft economisch bepaalde voorde len. De stijgende kosten nopen ertoe de basis te verbreden. Het is bekend dat allerwegen con tacten gelegd worden om tot samen werking te komen. Het zou er wel toe bijdragen wat rust te brengen in de Nederlandse krantewereld als de minister haast maakte met de com pensatieregeling, de uitkering uit de reclame-tv-pot, ten behoeve van de dagbladen. Overigens, het besluit wat genomen is, getuigt van inzicht in de komende ontwikkelingen. De noodzaak van grote investeringen in mogelijk de nabije toekomst brengt de bedrijven er toe vormen van samenwerking te zoeken." De voorzitter van de Federatie van Nederlandse journalisten, de heer N. G. Schrama: „Ik kan nog niet beoordelen of hier inderdaad sprake is van economische nood zaak. Als journalist kun je moeilijk bezwaar maken tegen een concen tratie «Is deze door economische noodzaak wordt ingegeven. Zorg Maar je moet je wel afvragen, als zelfs op het niveau van de grootste kranteconcerns samenwerking nood zakelijk is, hoe beroerd het er wel voorstaat bij de andere bladen, die aanzienlijk kleiner zijn dan De Te legraaf of NDU-coneern. Dat ver vult de federatie met de grootste zorg voor de werkgelegenheid in de journalistiek. Mr. J J. Nojiwen. secretaris De Nederlandse Dagblad Pers: „Uitgangspunt moet zijn. dat de plu riformiteit van de pers een zo veel zijdig mogelijke meningsuiting blijft garanderen. Duidelijk is dat het nieuwe concern bij de samenwer king op technisch en commercieel gebied een rationalisatie voor ogen staat. Ik herinner aan de uitdrukke lijke mededeling, dat de redacties van de onderscheidene kranten on afhankelijk van elkaar blijven wer- Journalisten over concentraties AMSTERDAM Het bericht van de samenwerking tussen De Telegraaf en NDU werd druk besproken op de gis teravond gehouden vergadering van Amsterdamse journalisten. Besloten werd de hoofdbesturen van Nederlandse Journalistenkring en Fe deratie van Nederlandse journalisten aandacht te vragen voor de ongerust heid dié bij de journalisten heerst. De suggestie werd geopperd contact op te nemen met de vereniging De Ne derlandse Dagbladpers en de Neder landse Organisatie van Tijdschrift Uit gevers om te komen tot een gesprek over de wenselijkheid van een even tuele wettelijke regeling van indirecte overheidssteun aan de pers. De meerderheid was ervoor te over wegen of de steun van een bestaande of nog te creëren vakcentrale niet wen selijk is in verband met de rechtspositie van journalisten. CDU Mr. Van Riel geloofde niet in een algemene vernieuwing in de Neder landse politiek op dit ogenblik. Hij zag voorlopig slechts één nieuw uit gangspunt: „een CDU, die het kabi net-De Jong steunt als inzet van de volgende verkiezingen, een kabi net-De Jong dat zich een eigen plaats in de Nederlandse gemeenschap ver worven heeft". De minister-president is daartoe uit het goede hout gesne- DE GAULL'E Andere actuele zaken die de Senaat onder de loep nam, waren recente ontwikkelingen in de EEG en de rede van De Gaulle, Vietnam, het werkge legenheidsbeleid en de ontwikke lingshulp. Ir. Vos achtte de tijd geko men om ten aanzien van Frankrijk's EEG-wensen dezelfde politiek van stilstand te gaan volgen als Frankrijk zich ten aanzien van Engeland's toe treding tot de gemeenschap veroor looft. Vrijwel alle sprekers vroegen pre mier De Jong om een duidelijke re- I actie op de rec'e die de Franse presi- j dent maandag hield. Mr. Bührmann achtte dat vooral nodig, omdat het volk niet zo goed begrijpt waarom zo aan Engeland's toetreding wordt vastgehouden. I Dr. Berghuis was het eens met het standpunt van de a.r. Tweede-Ka- I merfractie inzake het Vietnam-be- leid. Amerika zou het zijns inziens moeten wagen de bombardementen stop te zetten. De VS kunnen zich dat permitteren. Overigens waarschuwde de AR-voorzitter tegen een belérende houding ten opzichte van Amerika's optreden in Wietnam. „Wij kunnen het niet beoordelen in de totaliteit van het feitelijk geheel. Kritisch mo gen en moeten we zijn. maar wij dragen geen verantwoordelijkheid en dat moet ons behoedzaam maken". Met alle respect voor het idealisme wees dr. Berghuis het pacifisme af. Daarmee is geen enkel doel gediend. De vrede bereikt men alleen door een organisatie op wereldniveau. ,.Op het ogenblik bestaat het pacifisme bij de gratie van de vrije wereld die het zwaard nog handhaaft". Sterren overal Het Russische voetbalteam dat vanavond tegen het Nederlands elftal speelt, was gisteravond gast bij Holiday on Ice, en natuurlijk moesten de voetbalsterren worden voorgesteld aan onze ijsster Sjouk- je Dijkstra. Auto onder trein DEN HERDER Op een met auto matische halve overwegbomen bevei ligde overweg tussen Anna Paulowna m Den Helder is gistermiddag een lersonenauto met de trein Amster- iam-Den Helder in botsing gekomen. 'je inzittenden kwamen met de chrik vrij. De auto kwam onder de trein te- echt, waardoor een aanzienlijke schade ontstond. Het treinverkeer ondervond een vertraging door dit ongeluk. 4PELDOORN ,Zo was het". Mr. Pieter van Vollenho ven zwaait een deur open die uitkomt op een lange koude, donkefe gang. Granieten vloer, wit betegelde muren, somber geschilderde deuren. Net een ouderwets ziekenhuis of een kostschool", zegt hij en ivijst dan vol trots naar de ruimte aan de andere kant van de deur. Daar hebben de tegels plaatsgemaakt voor een zacht- getinte warme wandbekleding en is de stenen vloer verdwe nen onder een dik goudbruin tapijt. De trots van de heer des huizes is begrijpelijk. Want Paleis 't Loo mag dan een indrukwekkend bouwwerk zijn. met zijn grote sombere ruimten en de duidelijke afwezigheid van modern comfort lijkt het nu niet bepaald de ideale woning voor een pasgetrouwd stel. Maar prinses Margriet en haar man zijn erin geslaagd, dat deel van het paleis dat zij in gebruik hebben genomen, werkelijk bewoonbaar te maken en in te richten op een manier die ka rakteristiek is voor hun leeftijd en smaak. Margaretlia In het „appartement" zijn heel veel cadeaus te vinden die de prin ses en de heer Van Vollenhoven bij hun huwelijk hebben gekregen. Vandaar, dat zij nu alles zo lang zamerhand op de juiste plaats hangt en staat de fotopers uitnodigden voor een bezoek. Het maken van de reportage is een tijdrovende zaak. maar het echtpaar Van Vollenhoven werkt er enthousiast aar) mee. Prinses Margriet (of „Margaretha" zoals haar man haar wel noemt) verdwijnt verschillende keren om iets anders aan te trekken. Ze verschijnt achtereenvolgens in een modieuze robe-manteau, een beige mantelpakje en een huispyjama tus sen de Perzische tapijten, de antieke kasten, het kristal en het zdlver in de eetkamer en de potten en pannen i haar keuken. Blues Ook de heer Van Vollenhoven moet eraan geloven, als blijkt dat zijn luchtmachtuniform niet zo erg harmonieert met de crème-kleurige, goud-gebiesde vleugel in de ontvang kamer. Het plaatje-aan-de-vleugel wordt dan ook plaatje-in-burger en de melodie die hij speelt, heeft in de verste verte niets te maken met de luchtmachtmars. Op de muziekstandaard liggen wat gestencilde „lessen in blues", eronder enkele meer klassieke werkjes. Op de piano wandelt de kleine ruwharige tekkel ..Tekko Taks", die volgens prinses Margriet doodsbenauwd is voor herten en die om 7.0 te zien ook ietwat angstig wordt van de klanken die zijn baas aan het instrument ontlokt. Tekko Taks ontpopt zich overi gens als een geboren ..poseur". Hij wordt dan ook in alle mogelijke standen vereeuwigd: met de Prinses en de heer Van Vollenhoven voor open haard tussen het koperen haardstel van de Staatsmijnen, op de bank tijdens een kopje koffie, naast het salontafeltje van steen met ijzererts een geschenk van koning Boudewijn en koningin Fa- biola en bij de marmeren trap in de hal. waar ook twee cadeaus staan: een kastje van prinses Bea trix en een staand horloge, het hu welijksgeschenk van Suriname. Aquarel Huwelijkscadeaus komt men trou wens al tegen zodra men de wonini in de rechter paleisvleugel bin nenstapt: de bel met de smeedijze ren symbolen van de luchtmacht er de grote barometer van de Neder landse regering. In de ontvangka mer (parketvloer, Perzische tapijten graslinnen wanden) hangt een hee mooi aquarel van koningin Juliana gemaakt toen ze een meisje van eer jaar of tien was, en er staan oo! recente foto's van de Koningin, de Prins en de ouders van de heer Van Vollenhoven. De informele sfeer wordt nog geaccentueerd door een Drie uur lang poseerden prinses Margriet en Pieter ge duldig voor de fotografen in steeds weer andere apparte menten van ,Jiun" paleisje. Natuurlijk was ook het hond je van de partij. FOTO BOVEN: Aan de maaltijden, die steeds met grote zorg door de kokkin mejuffrouw Harmke Witte- veen, worden klaargemaakt, gaat het nodige overleg voor af. Ook een Prinses wil haar man de lekkerste hapjes voor- Belgische hoerenkast vol kleurig serviesgoed en een wollen poef van minstens anderhalve meter doorsnee. Werkkamers Aan de ontvangkamer grenzen dc werkkamers van de Prinses en haar man. Ze zijn zo klein, dat de foto grafen er om de beurt, staande in de deuropening, hun plaatjes moeten maken. In iedere werkkamer ligt een van de twee knielkussens die zijn gebruikt bij de kerkelijke hu welijksinzegening. Maar dat is dan ook vrijwel de enige overeenkomst. In de kamer van de Prinses zijn wel veel tijdschriften te vinden, maar bijna geen boeken, in de ka mer van haar echtgenoot staan er des te meer. Pockets van Leon Urif (Gezworen kameraden en Exodus) naast die lijvige delen De oorlog in de lucht en in de ruimte van André Vereist, Multatuli naast Hella Haasse en Heinrich Böli, Hugo Claus en Jan Wolkers naast stan daardwerken over rechten en een boek over de NAVO. In een hoekje ligt een album met stripverhalen van de Flintstones. Overal in de kamer hangen foto's van vliegtuigen en auto's, er staan kleine en grote rally-trofeeën en her en der prijken foto's van prinses Margriet, als baby, tiener, twen en in een zilveren lijst op het bureau als bruid. Eerste verdieping De boeken van de Prinses hebben op de eerste verdieping een plaats gekregen, in de bibliotheek, die het echtpaar ook gebruikt om platen te draaien (klassiek en jazz), naar de kleurentelevisie te kijken of wat te lezen bij de witte Zeister Herrfhut- terkachel. Ook in de bibliotheek staat een trouwfoto, hier geflan keerd door het verzilverde bruidsboeket van de Prinses. De zitkamer van het echtpaar Van Vollenhoven heeft veel weg van een soort schatkamer, want hij is voor het grootste deel ingericht met ca deaus. Bijna symbolisch is het geschenk van de gemeente Den Haag, een antieke hoekkast, die op zijn beurt ook weer gevuld is met geschenken: kristal, zilveren snuisterijen en fraai porselein. Risico Het risico van veel cadeaus is na tuurlijk, dat ze op zichzelf wel mooi kunnen zijn, maar daarom nog niet bij elkaar hoeven te passen. Maar dat valt in dit geval erg mee. De gevers hebben of allemaal vrijwel dezelfde smaak gehad, of ze waren bijzonder goed op de hoogte van de voorkeur van het bruidspaar. Zo doet het geëmailleerde Louis- Quinzeklokje van de Koopvaardij het uitstekend bij de hoekkast, ter wijl van de Italiaanse renaissance- kast die het paar van de Margrieten (nabestaanden van bemanningsleden van de koopvaardij die in de oorlog zijn omgekomen) heeft gekregen, hetzelfde kan Worden gezegd. Dagbladen De krantenbak \-an de Neder landse hoofdredacteuren staat vlak naast de fauteuil waarin Pieter Vollenhoven zijn dagbladen en tijdschriften pleegt te lezen, enorme bank midden in de kamer ia met leer bekleed. Varkensleer, dat nu nog een smet teloos licht kleurtje heeft en daarom opvallend „nieuw" uitziet, maar dat volgens prinses Margriet pas echt mooi wordt als het in loop van de tijd een donkerder tint krijgt. Op de salontafel: een zilveren sigarettendoos (van de oorlogsvete ranen), een zilveren testje (van padvindsters) en een als vuurspu wende draak vermomde zilveren aansteker. Prinses Margriet is een groot lief hebster van bloemen en planten. Overal staan bossen chrysanten rozen die ze zelf heeft geschikt in de „pantry" die zich met z'n ouder wetse, voornamelijk uit een groot marmeren blad bestaand, fonteintje bijzonder goed voor dit werkje Kaarsen In de eetkamer steekt prinses Margriet terwille van een „actie plaat" de kaarsen aan op de tafel, die gedekt is met het servies, het zilver en het kristal dat een onder deel vormde van het geschenk van het Nationaal Comité. De eetkamer is via een doorgeefkast verbonden met de kleine, maar van alle ge makken afwasmachine, grill, koelkast voorziene keuken. De keuken, met zijn rode plavui zen, blank geschuurde stoelen en ta fel, olielamp en gebloemd aarde werk, is het domein van mejuffrouw Harmke Witteveen (24) uit Loener- veen. Zeven jaar geleden kwam ze als keukenmeisje in dienst van Koninklijk Huis en inmiddels is ze gepromoveerd tot kokkin van prin ses Margriet. Ze is boerenkool aan het wassen, maar zwijgt verder over de lie velingsgerechten van .de Prinses en haar man alsof ze bang is, staatsge heimen te verraden. Waarmee niet gezegd wil zijn dat ze verlegen is, want ze geeft een enthousiaste toe lichting op alle moderne snufjes i de afwasmachine en de oven. Prinses Margriet schenkt nog maar eens kokend water op de theepot. Voor de allerlaatste foto. drie uur na de eerste Uiteraard voldoet Pieter als goed echtgenoot gaarne aan het verzoek van zijn vrouw om wat te spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11