Leiders islam van kerk en in gesprek Uw probleem is het onze... Conservatieve pastoor ontslagen YOUTH FOR CHRIST NAM AFSCHEID VAN TIENERTEAM 0 g Watersnood in Portugal Spierpijnen reumatische pijnen, spit.ver- koudheid... Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter Provoceren mag hij die luisteren kan Circusdominee in Duitsland ER IS MAAR ÉÉN... KarelI VUELTA MAANDAG 27 NOVEMBER 1967 Een woord voor vandaag Wij zijn zo gewend de verschillende pericopen van de hijhei ah zelfstand.ige eenheden te zien, of afzonderlijke teksten als spreuken in een citatenboek, dat we veel van de bijbelse schoonheid missen. Zoals een diamant vraagt om een bepaalde achtergrond van donker fluweel en een speciale belichting om zijn intense gloed te openbaren, zo moeten ook bijbelgedeelten geplaatst worden inhun speciale achtergrond, die ons de bijbehchrijvers verschaffen. Neem Marcus 10:35-45. Jacobus en Johannes vragen om een ereplaats. Christus antwoordt op typische Joodse wijze met een vraag: „Kunt gij de beker drinken, die Ik drink?" Het ant woord is: „Wij kunnen het." Het verband maakt duidelijk welke beker Christus bedoelt: Vervolgingen (lees maar Marcus 10:28-31) en het lijden (zie Marcus 10:32-34). Christus kon Zijn beker van het lijden drinken. Maar kunnen wij het ook? Is dit geen grootspraak van de twee discipelen? Let eens op wat Christus antwoordt: ,JJe bekerdie Ik drink, zult gij drinken." Tegenover het „kunnen" van de discipelen, staat het gullen" van Christus. De Heiland zegt niet: Inderdaad, gij kunt het, maar ge zult die beker drinken. Met andere woorden: Verhef u niet, denk niet te hoog van uzelf, het is de vraag of u het kunt, maar houdt wel rekening met het feit dat de beker u niet zal voorbij gaan. En als mocht blijken dat u het niet,kunt, besef dan dat Ik, uw Meester en Heer het wel kon. En dat Ik u kan helpen. We lezen vandaag: Prediker 12 1-14. verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoeveel mag een vrouw met seizoenwerk aan huis verdie nen. belastingvrij? Mag ook mijn dochter met dit werk belastingvrij wat meeverdienen? Zij wordt spoe dig 16 jaar en is in loondienst. Antwoord: De zaak is zo ingewik- lozld dat er een boekwerkje is te vullen met alle denkbare mogelijkhe den. Voor de loonbelasting is in be ginsel voor de gehuwde vrouw per jaar ƒ500 plus 5 pet. van het loon vrij, doch minstens ƒ240 aan ver wervingskosten. Wanneer de belastingheffing daar boven begint, hangt somtijds af van kinderaftrek e.d. doch als de man zelf ook in loondienst werkt en in principe de kostwinner is, bedraagt de loonbelasting voor zijn vrouw bo ven het vrijgestelde bedrag (per jaar omrekenen) 15 pet., plus de AO W-premie. Belangrijker is echter de vraag of hij door dat loon van ziin echtgeno te in de inkomstenbelasting gaat val len. Dat is het geval: (a) wanneer het totaal der bruto-lonen tezamen hoger wordt dan 12.000, en ook (b) wanneer het netto-inkomen (bru- to-lonen min verwervingskosten plus overige inkomsten, als rente en min AOW-premie e.d. posten) hoger wordt dan 12.000 en ook (c) wan neer de vrouw na aftrek van boven bedoelde 500, en 240, meer dan 400 heeft bijverdiend over een pe riode langer dan één maand. Zie hier globaal de opzet van de regeling. Misschien is in uw geval meer vrijgesteld. Daarvoor moet u zich wenden tot een belastingconsu lent of het inlichtingenloket van de belastinginspecteur. Dit laatste is gratis. Van het loon van de dochter wordt loonbelasting ingehouden. Dit telt niet mee bij het inkomen van de vader. Voor de dochter is er de bekende 400-grens voor de bijver diensten. Wel kan de bijverdienste van de dochter van invloed zijn op kinderaftrek en kinderbijslag. Doch dit is hier wellicht niet van belang. Vraag: Waar wonen de hoofden van de vorstenhuizen der vroegere Duitse staten Beieren, Würtemberg, Oldenburg en Mecklenburg-Schwe- rin? Antwoord: S. K. H. Herzog Al- brecht von Bayern, 8 München, Schlosz Nymphenburg, S. K. H. Her zog Philipp von Wiirttemberg. 7967 Schlosz Altshausen, Wiirttemberg, S. K. H. Erbgrossherzog Nikolaus von Oldenburg. 2902 Rastede. Olden burg. S. K. H. Erbgroszherzog Christian-Lüdwig von Mecklenburg. 2331 Hemmel markt, über Ec- kemförde. Vraag; Hoeveel kilo gewicht kan de sterkste man ter wereld heffen? Antwoord: Olvmpisch kampioen gewichtheffen Sabotinsky bereikte voor duwen, trekken en stoten sa men een gewicht van 572,2 kg. Bij het stoten bereikte hH een hoogste gewicht van ongeveer 220 kg. Vraag: Een man is plotseling over leden. De aanslag inkomstenbe lasting vorig jaar is nog niet ontvan gen. De weduwe vreest dat zij door de onverwachte daling van de in komsten deze belasting niet zal kun nen betalen. Antwoord: Men kan wachten tot aanslag of voorlopige aanslag komt Kan zij redelijkerwijze niet betalen, dan kan zij in een brief aan de di recteur der rijksbelastingen haar omstandigheden uiteenzetten. De di recteur is bevoegd kwijtschelding te verlenen als de invordering een „bui tengewone hardheid" zou betekenen. BERGEYK Bisschop Bluyssen heeft pastoor G. M. A. van Elderen gedwongen ontslag opgelegd op ver zoek van een aantal parochianen. Zij verweten hem, dat hij niet mee wilde doen aan de vernieuwingen in de Rooms-Katholieke Kerk. Gisteren deelde de pastoor in zijn preek mee, dat hij na 8 december in Bergeyk zijn functie niet meer mag uitoefenen. Hij las de brief voor, waarin bisschop Bluyssen vaststelde, dat het voor de zielszorg in de pa rochie van het allergrootste belang was, dat hij als pastoor zou verdwij nen. Hij had geweigerd vrijwillig heen te gaan. „Ik wil onder deze omstandigheden geen afscheid van u nemen en ik wil door niemand van u meer benaderd worden", aldus de pastoor, die de wens uitsprak, dat het christelijk ge loof door zijn opvolger bewaard zou worden. In 1965 richtten parochianen een actiegroep op, om pastoor Van Elde ren, die zestig jaar is en sinds 1953 pastoor van Bergeyk was, te dwingen de vernieuwingen van het concilie door te voeren. ,Jiruiloft te Kana" voor geestelijk gehandicapten AMSTERDAM Het vierde boek je in de reeks uitgaven „Wat de bij bel ons vertelt", voor geestelijk ge handicapten voorbereid door een groep protestantse en rooms-katho- lieke deskundigen, is uitgekomen on der de titel „Bruiloft in Kana". De bijbehorende grammofoonplaat is samengesteld door de audiovisuele dienst in Hilversum. Deze rijk geïllustreerde reeks zal een bijbel vormen in eenvoudige taal die de geestelijk gehandicapten aanspreekt Bisschoppen willen landelijk weekblad DEN HAAG De Nederlandse rooms-katholieke bisschoppen over wegen de oprichting van een lande lijk weekblad. Zij achten het in deze tijd van snelle ontwikkelingen in de kerk gewenst dat zij over een eigen informatie- en communicatieorgaan beschikken. Een wegenschappelijk opgezet on derzoek moet de kansen voor een dergelijk weekblad nagaan. BLOEDIGE BOTSINGEN OP NOOBD-SEMATBA DJAKARTA NEEMT HET INITIATIEF DOORN Het Amerikaanse tienerteam van Youth for Christ vertrekt dezer dagen weer. Ze traden op in alle delen van het land. In de kop van Friesland en in Zeeuws-Vlaan- deren, in de Achterhoek en in Limburg en in alle grote ste den van ons land; in beatkel- ders, ziekenhuizen, gevangenis sen, maar vooral in talrijke scholen en kerken. Vele duizenden Nederlandse tieners zijn de afgelopen maanden enthousi ast geworden door de vrolijke en hartveroverende manier, waarop ze het evangelie verteld hebben. Zeker vijftigduizend jongeren bezochten de bijeenkomsten. In het afgelopen weekend hebben ze op een grote jeugdconferentie afscheid genomen. Een kleine twee honderd tieners waren naar Doorn gekomen. Velen van hen kwamen door het tienerteam voor het eerst van hun leven met het evangelie in aanraking. Verschillende leden van het team gaven impressies van hun tournee. Ze waren onder de indruk gekomen van de geweldige belangstelling die de Nederlandse jeugd aan de dag legt voor godsdienstige zaken, maar ook van het feit dat velen zich in de kerken niet aangesproken voelen. Het is vaak te moeilijk. En daarom was het eenvoudige evangelisatiepro gramma van Youth for Christ voor zovelen een zegen geworden en een brug naar de kerk. De directeur van de Youth for Christ in Nederland, ds. George Brucks uit Zeist, bracht de dank over van het Nederlandse bestuur en van de Nederlandse scholen en kerken aan de Amerikanen. programma van het team al overbe zet was. Maar in het voorjaar zal opnieuw een Amerikaans en een Zweeds team komen, al is dat maar voor enkele weken. Blad Dit team heeft ook een goede bij drage geleverd tot het bekendmaken van het nieuwe jeugdevangelisatie- blad Aktie, dat in deze enkele maan den duizenden nieuwe abonnees kreeg. De journalist Jan Filius heeft de leiding van de redaktiestaf. Zondagmiddag werd een feestelijke sing-in gehouden, waarin het tiener team verzoeknummers bracht. In de laatste samenkomst sprak de schrij ver en leraar Sipke van der Land uit Wassenaar. Hij wees erop dat het werk van het tienerteam nu moet worden voortgezet door Nederlandse medewerkers. Er zjjn grote kansen voor het jeugd- evangelisatiewerk in ons land. Toen we begonnen geloofde niemand het, maar nu het bewijs is geleverd, moe ten we met nieuwe moed verder gaan. Vele predikanten hebben de medewerking van Youth for Christ gevraagd. Het vertrouwen van verschillende kerken is gewonnen. Laten we zo verder gaan om velen voor Christus te winnen. Kerkelijke verschillen vallen weg als het gaat om de nieuwe generatie met de blijde boodschap te bereiken. We kunnen alleen maar geweldig dankbaar zijn dat we dit heerlijke werk als mensen van verschillende kerken uit verschillende landen mogen doen, al dus de heer Van der Land die het weekend besloot. 1 i A] DJAKARTA De Indonesische regering heeft het initiatief ge nomen om vooraanstaande mohammedanen, protestanten en rooms-katholieken om een ronde tafel met elkaar in gesprek te brengen. Ook functionarissen van het Indonesische ministerie van godsdienstzaken zullen tegenwoordig zijn. Dit besluit werd geno men om te voorkomen dat de groeiende spanningen tussen moham medanen en christenen uitgroeien tot een bloedige botsing. In de afgelopen maand is het onrus tig geweest in Indonesië. Mohamme danen zijn ernstig verontrust over de snelle wijze waarop de christelijke kerken groeien. In verschillende delen van Indonesië hebben zich bot singen voorgedaan. Meestal vielen mohammedanen christenen aan of plunderden kerken, maar een enkele keer hebben ook jonge christenen de vuist opgeheven tegen mohamme daanse jongeren. In de afgelopen oktobermaand kwamen vooral bloedige botsingen voor tussen jongeren in Medan op Noord-Sumatra. Mohammedaanse jongeren beschadigden christelijke kerken in Makassar op Zuid-Celebes, kerken in Kebajoran bij Djakarta werden met stenen bekogeld en Westduitse r.k. willen erkenning Oost-Duitsland BONN Een groep vooraanstaan de rooms-katholieke intellectuelen in West-Duitsland bereidt een memo randum voor, waarin erkenning wordt gevraagd van de Oder-Neis- se-grens en van Oost-Duitsland als Zij willen dit memorandum aan bieden aan het congres van Duitse rooms-katholieken, dat volgend jaar in Essen wordt gehouden. Tot nu toe werden deze congresser. altijd vrij van politiek gehouden. Britse troepen verlaten Aden ADEN Britse troepen zijn giste ren begonnen zich vanuit de bui tenste sectoren van Aden terug te trekken op de vliegbasis Khor- maksar, in afwachting van hun defi nitieve terugkeer naar Engeland. De gebieden die zij ontruimden werden zonder incidenten overgedragen aan eenheden van het Zuidarabische le ger. (Vervolg van pag. 1) De overstromingen waren het ge volg van een zware storm, die zater dag boven een groot gedeelte van Portugal woedde. Plaatselijk deden zich wolkbreuken voor, waardoor sommige rivieren het water niet meer konden verwerken. Vooral veel zij rivieren van de Taag traden buiten In de nachtelijke uren was het voor de duizenden redders, onder wie militairen, Rode-Kruishelpers en brandweerlieden, uiterst moeilijk overlevenden te vinden. Helikopters en kikvorsmannen moesten worden ingeschakeld. Pas in de loop van de zondag had men een beeld van de omvang van de ramp. De regen was toen opge houden. Spoedig daarna klaarde de lucht op en begon het water te zak- Paniek ontstond gistermorgen nog toen een munitieopslagplaats vlakbij Lissabon in de lucht vloog. Honder den mensen vluchtten de straat op. Twaalf mensen liepen door de ont ploffing verwondingen op. Direct daarna zijn drieduizend mensen ge- evacueerd. auto's van rooms-katholieke pries ters in Solo op Midden-Java ernstig beschadigd. Uit wraak over de aanvallen in Makassar hebben christen jongeren in de overwegend christelijke stad Menado op Noord-Celebes gedreigd moskeeën te zullen aanvallen. STRAATGEVECHTEN In Medan op Noord-Sumatra heb ben plaatselijke autoriteiten enige tijd geleden de jongeren dringend verzocht een einde te maken aan de straatgevechten, waarbij slachtoffers zijn gevallen. Reizigers uit Medan deelden mede dat bij een reeks bot singen tussen mohammedaanse en christen jongeren minstens 17 jon gelui om het leven zijn gekomen. Nationale aandacht kreeg een con flict in Melaboh in Atjeh, waar mo hammedanen de christenen beletten eert nieuwe kerk te bouwen. Dit ge bied is overwegend mohammedaans. Pub aties over dit voorval hebben overal in Indonesië de spanningen vergroot. In Makassar vielen mohamme daanse jongeren kerken binnen, om dat zij verontwaardigd waren over de uitlating van een oude protestant se godsdienstonderwijzer. Hij had gezegd, dat de profeet Mohammed een echtbreker was. Van protestant se zijde werd direct verklaard dat de godsdienstonderwijzer niet na mens hen sprak, maar de moeilijk heden waren niet te voorkomen. LAKSHEID Na de aanval op de kerken heb- oen de christelijke leiders zich be klaagd over de laksheid van de auto riteiten en de strijdkrachten. Mili tairen bij de kerken zouden de ver nielingen oogluikend hebben toege- De christenen stelden vooral ge neraal Solichin verantwoordelijk voor gebrek aan initiatief. Deze verbood daarop de jaarlijkse verga dering van de Raad van. Indonesi sche kerken, waar gesproken zou worden over de vorming., van een algemene overkoepelende synode. Hij gaf pas toe, toen de waarnemen de president, generaal Soeharto, hem beval de vergadering te laten doorgaan. Deze heeft inderdaad plaats gevonden schrijft de corres pondent van het ANP, maar we hebben over deze vergadering nog geen berichten ontvangen. De mohammedanen beginnen nu de christenen er van te beschuldi gen bekeerlingen te kopen. Zij zou den mohammedanen levensmidde len geven op voorwaarde dat zij christen worden. Van christelijke kant wordt deze beschuldiging fel afgewezen. POLEMIEK Twee bladen in Medan, het blad vao de mohammedaanse organisatie Moehammadijah en het blad van de protestantse partij Parkindo, heb ben onlangs hevig met elkaar ge polemiseerd over godsdienstige za ken. Aan deze polemiek is door de overheid een eind gemaakt. Gescheiden protestanten in som mige delen van Indonesië zouden elkaar hebben gevonden onder druk van mohammedaanse zijde. Er zijn onbevestigde berichten uit Band- jermasin op Zuid-Borneo dat mo hammedanen christelijke kerkgan gers lastig hebben gevallen met ge volg dat protestanten, rooms-katho lieken en zevendedagsadventisten samen kerkdiensten zijn gaan hou- De nieuwe Indonesische minister voor godsdienstige zaken, Kiai Had- je Dahlan, heeft een raadgevende commissie ingesteld voor godsdiens tige kwesties. Deze zal volgende week bijeen komen om te spreken over godsdienstige verdraagzaam heid. A PHILIPS 42.50 ■nfrapHil 75023 HOOFDINSPECTEUR TOT HERV.-GEREF. JEUGD MOERKAPELLE Voor maar weinig leden van her- vormd-gereformeerde jeugd verenigingen op een provinciale bondsdag in Moerkapelle sprak hoofdinspecteur van politie W. M. van Andel te 's-Gravenhage over „Gezag handhaven, gezag aanvadrdèn'\ Vroeger was er volgens spreker minder gezag nodig omdat de men- J. H. Jansen Klomp verlaat CJV Onderwijzers in de land- en tuinbouw zijn bezorgd (Van onze onderwijsredactie) AMERSFOORT De sectie land en tuinbouwonderwijs van de Alge mene Bond van Onderwijzend Perso neel heeft op de jaarvergadering in Amersfoort haar ernstige bezorgd heid uitgesproken over de exploitatie van lagere land- en tuinbouwscholen door standsorganisaties. Voorzitter P. A. van Zorge noemde deze beheersvorm zonder meer scha delijk voor de ontwikkeling van het onderwijs en voor de leerkrachten. Hij vond dat het aan een stichting opgedragen beheer een veel grotere rechtszekerheid voor het personeel geeft. Ook de huidige salariëring vond de heer Van Zorge bedroevend. RIJSSEL —De Unie voor de nieu we republiek (UNR), de Franse gaul listische partij, zal voortaan Unie der den ocraten voor de vijfde republiek sen elkaar meer respecteerden. Ge zagsproblemen spelen zich af over de gehele wereld, omdat God niet meer erkend wordt. Spanningen komen voort uit het niet naar elkaar luisteren. Het gezin moet vóór de school, de kerk en de gemeenschap het opvoedingsinsti tuut zijn. De problemen liggen vaak by de óilders. Hoe spreekt men over de baas, of de leraar? Gelukkig krijgt de vrouw langzamerhand een waar dige plaats in de kerk. Het gezag gaat zich ook daar moderniseren. De kerkjeugd mag gerust wat meer gaan provoceren. Ook Jezus Christus was in zijn tijd een provo cerend mens, maar hij luisterde en daardoor had Hij zoveel te zeggen en was Hij een waardig gezags drager. Samen In de kerk is er vaak teveel een éénrichtingsverkeer. De mens in het gezag is niet alleen de burgemeester, de politie of de dominee. Het gezag moeten we met elkaar bekleden en op een opbouwende, provocerende manier met elkaar leven. Burgemeester Keizer, die de bij eenkomst bijwoonde, was met de I heer Van Andel van mening dat televisie, radio en film een grote i taak hebben in de samenleving. In I alle verhoudingen, zei de burge- meester, is het elkens weer de mens die zichzelf een houding wil geven. Het gezelschap begaf zich vervol gens naar de monumentale hervorm de kerk, die dit jaar 300 jaar ge leden gereed kwam. Ds. A. Boertje vertelde van het ontstaan en de actie i die voor de kerk wordt gevoerd. In het avondprogramma kregen de vliegers J. W. Maas en Asselbergs namens de Koninklijke Nederlandse vereniging voor de luchtvaart het Ds. C. Baas te Nieuwerkerk a.d. IJssel, voorzitter van de jeugdbon den, besloot de dag met een appèl. Volgens een opiniepeiling in de Daily Mail heeft de helft van de Britse tieners schoon genoeg van Engeland en wil emigreren. Ook zou den drie van de tien tieners de niet- blanken graag zien vertrekken. AMSTERDAM Gisteravond is de 88-jarige mevrouw Zwaartman op de Ranonkelkade gegrepen door een bus. De vrouw, die de weg over wilde steken, overleed op weg naar het ziekenhuis. (Van onze kerkredactie) MÜNCHEN De Evangelische Kerk in Duitsland heeft een speciale zielszorger aangesteld voor reizende artiesten. Het is de veertigjarige evan gelist Eugen Stegmann. Stegmann heeft zyn werk in de nachtclubs en cabarets in München. Met ingang van 1 januari zal hij met een caravan kermissen en circusvoorstel lingen door heel West-Duitsland en West-Berlyn afreizen. Er zijn naar schatting zesduizend rondreizende artiesten van protestantse huize in de bondsrepubliek. Onder de rooms-katholieken werkt al twaalf jaar „circus-pater" Schöning. BEREID UIT DE FIJNSTE TABAKKEN Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé jfr sigaar voor vele duizenden liefheb bers, die hem altijd trouw zullen blij- Karel I VUELTA in dozen van 10: 2.70 AMSTERDAM De algemeen secretaris van het Christelijk Jonge- j renverbond. de heer J. H. Jansen Klomp, zal binnenkort deze organisa- tie verlaten. Hij heeft een beroep aangenomen naar Oude Bildtzijl (Fr.) j voor de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten. De heer Jansen Klomp (49) trad op 1 september 1948 in dienst van het CJV. Zijn eerste werkterrein lag in Overijssel en Gelderland. Na enige tijd in Rotterdam werkzaam te zijn geweest, werd hij naar het hoofdkan toor in Amsterdam overgeplaatst. Op 1 oktober 1957 volgde hij de heer E. J. M. Faber op als algemeen-secre taris van de organisatie. De heer Jansen Klomp studeerde in 1948 af als predikant. Hij stelde zich echter niet beroepbaar en trad in dienst bij het CJV. Staatssecretaris Behoefte aan artsen moeilijk schatten (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid heeft de indruk, dat het uitgangspunt van prof. Hornstra (in 1972 een overschot aan huisartsen red.) zeer voorzichtig is. De staatssecretaris gelooft echter dat het moeilijk is te voorspellen, hoe de behoefte aan huisartsen in de komende tientallen jaren zal uitval len. Dat geldt vooral voor de specia listische sector. In 1950 zijn er ook voorspellingen gedaan. Toen is geble ken, dat men te laag zat men zijn ramingen. NED. HERV. KERK Beroepen te Genderen. kand A. van Wijngaarden te Utrecht: te Hilversum (vac. G. Wassenaar". G. Pettinga te Wageningen; te Maurik (toez.), L. Spaans te Breskens: te Nijverdal '4e pred. pl.; toez.), P. Datema te Suawou- de. Aangenomen naar Midwolde 'gem. (Leek), W. H. Schuurmans Stekhoven te Etten (Gld.): naar Nieuw-Stadska- naal (2e pred. pi.), J. Visser te Hauler- Bcdankt voor Doornspijk (toez.). S. de Jong te Houten: voor Drachten (wijkgem. Zuidoost: vac. J. G. H. Eg- gink). B. C. Jukema te Marknesse (NOP); voor Heteren (toez.), dr. A. van den End te Kootwijk; voor Hoogkarspel Bedankt Krimpen aan den IJssel, H. J. Venhui zen te Noordbergum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gouda. P. N. Ribbers te BET WEEB IN ELHOPA

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2