IN PORTUGAL 250 DODEN Commentaar Voorbereiding van Overstromingen na zware regenval Dorpje werd geheel verzwolgen D'66 van 7 naar 24 zetels.... Waarom ging Neltj e mee naar liet veld? INBREKERS GAVEN POLITIE FOTO'S Maandag 27 novamhtr 1967— 48,te jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD RptteniatTimcr f Dorillt Dagblad WaajM Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Medelijden is een gevoel dat veel harten beroert en wei nig portemonnaies. DE BOISSON 9 Gesprek tussen leiders van Islam en Kerk pagina Kernmerk Terwijl de veldsporten alle lengte kregen hun pro gramma's onverdroten voort te zetten, reden de schaatsers in Deventer hun eerste „grote" wed strijd. De IJsselcup was voor Zuid-Holland. NCRV ONDER ZOEKT POSITIE VAN CHRISTEN RADICALEN - PAG. RADIO TV ÊÊitem&M JU»»" WWmmWw DE BILT Langs de flank van een hogedrukgebied boven Rusland werd zaterdag met zuidelijke winden lucht naar ons land gevoerd, die in de onderste lagen zeer vochtig was. In de loop van gisteren drong warmere lucht ons lanri binnen, verge-, zeld van regen. Inmiddels breidde een rug van hogedruk, die voor enkele op klaringen zorgt, zich in ooste lijke richting over onze omge ving uit. Een front, dat de voorste begrenzing van vochtiger lucht vormt, lag echter van morgen boven de Britse eilanden en trekt nu in onze richting. Zwaar bewolkt met enige re gen of motregen en iets hogere etmperaturen, maar vanavond in het oosten van het land nog enkele opklaringen met tempe raturen om het vriespunt. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Congres LISSABON Bij de zware overstromingen die zaterdag avond Portugal heeft geteisterd, zjjn zeker 250 mensen om het leven gekomen. Het dorpje Quintas, dat veertig kilometer van de hoofdstad Lissabon ligt, werd vrijwel geheel van de aardbodem geveegd. Hier ver dronken meer dan zeventig mensen. In nog geen vier uur tjjd viel zaterdag bijna 100 mil limeter regen. den. De water- en elektriciteitsvoor ziening was gestagneerd, terwijl de wegen en spoorlijnen in de omge ving van de hoofdstad zware schade opliepen. Vooral in het gebied ten noorden van Lissabon vielen veel slachtof fers. Een groot aantal inwoners van Quintas was al door het ruisen van de regen gewekt. In paniek zochten zij veiliger oorden. Het dorpje ligt in een gebied dat door bevloeiingska- nalen doorsneden wordt. Deze kana len waren in een oogwenk veranderd in woeste stromen. Wanhopig De overlevenden zochten wanho pig naar familieleden. Van veel ge zinnen bleef alleen de vader of de moeder over. Vrouwen en kinderen vluchtten naar de daken, terwijl de mannen om hulp gingen. De meesten kwamen niet meer terug. In Odivelas. dat iets dichter bij Lissabon ligt, werden meer dan vijf tig doden getel. Met rubberboten moesten mensen van de daken wor den gehaald. Zeker twintig mensen kwamen om in Alhandra. een kleine industrie stad od twintig kilometer van Lissa bon. De straten lagen vol stenen en puin, toen het water na enkele uren weer was geweken. Zwaar getroffen werden ook Ur- meira (hier verdronken veel kinde ren). Loures. Vila Franca de Xira en Carragado. dat dicht bij het ge heel verwoeste dorpje Quintas ligt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als er in oktober verkiezingen voor de Tweede Kamer zouden zijn gehouden, had D'66 er zeventien zetels bijgekregen en was ze de derde politieke partij in grootte in de Kamer geworden. Aldus een enquete van Bureau Veldkamp. De KVP zou de jgrote verliezer zijn geworden met tien zetels min der. Bovendien zou deze partij haar eerste plaats aan de PvdA hebben verspeeld. Hieronder staat een over zicht van de verdeling in de Kamer, als er verkiezingen zouden zijn ge houden met daarachter de huidige zetelverdeling en het verschil. 35 37 2 10 17 rvolg zie pagina 2 Soldaat uit Ede aangehouden bij Oostduitse grens LAUENBURG De 21-jarige Ne derlandse dienstplichtige soldaat Petrus Sch. is in de nacht van zater dag op zondag aangehouden bij Lauenburg, waar hij probeerde de zonegrens met Oost-Duitsland te overschrijden. Sch., die in Ede is gelegerd, was met weekendverlof. Hij zei dat hij in Horst bij Lauenburg een Correspon dentievriend wilde opzoeken. Hij had zijn uniform aan en had wat toiletartikelen bij zich. De soldaat is aan de Nederlandse marechaussee overgegeven. Deze foto's zijn waarschijnlijk van het drietal dat vermoedelijk voor 50.000 aan sieraden bij een juwelier heeft gestolen. HONGKONG China heeft twee Hongkongse politiemannen vrij gelaten, die het sinds september heeft vastgehouden, in ruil voor vijf Chinezen. De Chinezen werden door de Hongkongse autoriteiten gevangen gehouden. De Portugese hoofdstad Lissabon en omgeving werden zaterdag getroffen door zware overstromingen, gevolg van een storm, die gepaard ging met hevige wolkbreuken. In vier uur viel er 92 millimeter regen. Honderden gezinnen moesten hals over kop vluchten voor de watermassa, die door stad en dorpen joeg. Volgens de laatste berichten zouden honderden mensen, onder wie veel kinderen, zijn omgekomen. Meisje ivas niet direct dood DEDEMSVAART Het le ven van het vrijdagmiddag bij Oosthuizen vermoorde 15-jarige meisje Neltje de Haan had wel licht kunnen worden gered als zij tijdig was gevonden. De ver wonding was niet direct dode lijk. Waarschijnlijk is de combi natie van bloedverlies en nach telijke koude de uiteindelijke doodsoorzaak geweest. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met drie van foto's voorziene identiteits bewijzen in de hand, zoekt de politie naar de drie vermoe delijke daders van een inbraak bij het juweliersbedrijf Brünott aan de Karei Doormanstraat in Rotterdam. Daar stalen drie mannen omstreeks drie uur in de nacht van zaterdag op zondag voor vijftigduizend gulden aan gou den sieraden en horloges. I Zij konden dat doen nadat zij, waarschijnlijk met een breekijzer, het metalen scherm hadden gefor ceerd en vervolgens de etalageruit hadden vernield. Het drietal vluchtte in een korenblauwe Alfa Romeo met het kenteken HF 63-62. (Later bleek de wagen omstreeks negen uur zater dagavond in Amsterdam te zijn gestolen). Omwoners zeggen in de buurt van de winkel drie mannen in een derge lijke auto te hebben gezien. Zondagmorgen om zes uur trachtte het drietal bij de grenspost Bergh bij Arnhem over de grens te gaan. Toen de marechaussee met de drie, vrij willig afgestane identiteitsbewijzen naar zijn kantoortje ging, kregen de mannen argwaan en vluchtten met de auto terug in de richting van Am- In de loop van de morgen zijn zij in de omgeving van andere grensposten gesignaleerd, wat voor politie en marechaussee aanleiding was een groot onderzoek te beginnen. De auto had bij het wegrijden een Italiaans kenteken met de letters TO (Turijn). Vermoedelijk heeft het drietal de nummerplaten verwisseld. De Rotterdamse politie beschikt over een beschrijving van de Italia nen. De bestuurder van de auto vol doet in ieder geval aan die beschrij- Behalve politie en marechaussee is ook Interpol ingeschakeld. GEEN VAKWERK Volgens deskundigen is de inbraak ;een vakwerk. Anders zou men niet een zo opvallende auto hebben geno men en zeker ook niet geprobeerd hebben met diezelfde wagen de grens over te gaan. Dank zij dc foto's op de in beslag genomen identiteitsbewijzen wordt liet zoeken vergemakkelijkt. De poli tie in Rotterdam verzoekt een ieder die denkt over de zaak iets te kun nen meedelen de politie in te lichten (tel. 010 - 143144). Dr. Zeldenrust heeft alleen breuken in de schedel achter het rechteroor ge constateerd. Deze moeten z(jn veroor zaakt door een slag met een stomp voorwerp. Van wurging is dus geen sprake geweest. Volgens de politie heeft de dader haar één slag toegebracht, waarna het meisje onmiddellijk het bewustzijn moet hebben verloren. Wellicht is hij door Nellie's bewusteloosheid of ver meende dood zo afgeschrikt, dat hij zijn aanrandingspoging niet heeft vol tooid. Misschien ook is hij gevlucht voor voorbijgangers, onder wie Nellie's vader, die met een zaklantaarn naar haar aan het zoeken was. De politie vermoedt, dat de dader een bekende was van de familie De Haan. Zij heeft namelijk sterk de in druk. dat het meisje vrijwillig met de man naar het bietenveld is gegaan. Waarom? Een van de redenen zou kunnen zijn. dat de dader zou hebben gezegd dat haar vader op het bieten veld een ongeluk zou hebben gehad. Tekenen van een worsteling zijn niet gevonden. Alles wijst erop, dat Nellie de man volkomen vertrouwde. De enige sporen van de dader zijn zijn maat en merk rubberlaarzen. Het profiel ervan bleef gaaf afgedrukt in de klei achter. Woensdag wordt het meisje vanuit de gereformeerde kerk begraven op de begraafplaatst van Oud-Avereest. BUIT 4,5 TON Zakkenroller steelt juwelen PARIJS Een zakkenroller heeft in de Parijse metro een pakje met ruwe edelstenen van een vrouwelijke handelaar in juwelen gestolen. Zijn buit bedroeg 450.000 gulden. De vrouw bevond zich tijdens het spitsuur in de ondergrondse. Ze hield de tas met de juwelen tegen zich aangeklemd. De edelstenen zaten in een klein pakje. Ook haar portefeuil le en haar papieren bleken verdwe nen, toen zij op de plaats van bestemming aankwam. Watersnood in Maleisië KOEALA LOEMPOER Op het schiereiland Maleisië zijn ernstige overstromingen ontstaan door dagen lange stortregens. Meer dan 400.000 mensen worden bedreigd en de rege ring is genoodzaakt centra in te rich ten vooi talloze daklozen. Misdadiger via tv opgespoord MA1NZ Ook in de tweede uit zending van een Westduitse tele visieserie over onopgeloste misdaden heeft voor de politie succes opgele verd. Een uur na de uitzending kwam een tip van een kijker binnen, waarna de wegens een roofoverval in Hannover gezochte Horst Bouclier kon worden aangehouden. chocolade menagerie melk en puur 150 gram 99 Conflict Cyprus niet opgelost Mr. a. c w. Beerman invasie gaat door zondag overleden ROTTERDAM Na een langdurige ziekte is zondagmor gen overleden mr. A. C. W. Beerman, advocaat te Rotter dam, oud-fractievoorzitter voor de CHU in de Rotterdamse ge meenteraad en oud-minister van justitie in het kabinet-De Quay. Hij werd 66 jaar. Mr. Beerman. Amsterdammer van geboorte, vestigde zich na zijn rech tenstudie te Leiden in Rotterdam, waar hij in de loop van de jaren tal van functies heeft vervuld naast zijn drukke advocatenpraktijk. Niet alleen als scherp jurist, ge specialiseerd in het zeerecht, maar ook als havendeskundige genoot hij tot ver over onze landsgrenzen be kendheid. In zijn functie van voor zitter van de Stichting „Havenbelan- gen" heeft hij de stad belangrijke diensten bewezen. De begrafenis is vastgesteld op donderdag 30 november. Om 10.30 uur begint in de Schotse kerk te Roterdam een dienst. De teraarde bestelling geschiedt 's middags op de hervormde begraafplaats in Garde- NICOSIA/ANKARA/ANTHE- NE Ook het weekeinde is voorbijgegaan, zonder dat het tot een Turkse invasie op Cy prus is gekomen. Wel gierden meer Turkse straalvliegtuigen over het eiland, dan de laatste tijd normaal was, maar voor het overige kan men zich ont spannen in de warme zonne schijn. Niettemin werden gisteren Turk se militairen in volle gevechtsuit rusting en middelzware tanks in de haven Mersin op 65 km van Cy prus ingescheept voor een „even tuele invasie". De invasievloot. die van de haven uit zichtbaar is, bestaat uit tenmin ste zeven torpedoboot jagers, drie duikboten, drie troepentransport- schepen. twee vrachtschepen, twee passagiersschepen en een aantal landingsvaartuigen. Soortgelijke voorbereidingen wer den getroffen in Iskenderun. 140 km oostelijk van Mersin. Op het bur gervliegveld van Adana aan de zuidkust werden parachutisten en helikopters gezien. De grote steden en de gehele zuidkust (750 km lang) waren vannacht verduisterd. Het voornaamste knelpunt bij de bemiddelingspogingen is nu de kwestie van het tempo, waarin de Griekse troepen worden terugge trokken. Er is dank zij de bemid deling van Cyrus Vance, vi\tegen- woordiger van president Johnson in beginsel overeenstemming be reikt. Griekenland wil de troepen in een maand of zeven geleidelijk terug trekken, terwijl Turkije eist, dat dit binnen enkele dagen gebeurt. Vance arriveerde vanochtend te Ankara om te trachten de standpunten van beide partijen dichter bij elkaar te brengen. Ook de VN-vertegenwoordiger, Rolz Bennett en de secretaris-gene raal van de Navo. Brosio, zetten hun verzoeningspogingen voort. Brosio heeft voorgesteld, alle Griekse en Turkse troepen van Cyprus te ver wijderen en ze te vervangen door een veiligheidsleger van zuiver in ternationale samenstelling. De eisen van Turkije komen op het volgende neer: 1. Bevestiging van onafhankelijk heid van Cyprus volgens akkoorden van 1960; 2. Terugtrekking van niet-Cyprische militairen, met uitzondering van in de verdragen voorziene contingenten (950 Griekse en 650 Turkse): 3. Toezicht aanvaarden van VN- J troepenmacht, die daartoe verster king behoeft en 4. Opheffing van de militaire I LONDEN Het 4.746 ton metende maatregelen, die Turkije in de af- Noorse schip Hoegh Aigrette is zater- gelopen weken heeft genomen. dag in Het Kanaal gezonken na een De president van Cyprus, aarts- j aanvaring met de 8.695 ton metende TNOORGEWINTERDE socialisten za ten vorige week op hun congres met bezorgde gezichten. Ze zullen achteraf hebben moeten toegeven dat het alles nog is meegevallen:. Maar als politici-met-ervaring zul len ze ook hebben vooruitgezien en dan zal het hun niet zijn ontgaan dat de toekomst voor de PvdA aller lei elementen van onzekerheid in zich heeft. De moeilijkheid zit thans met name in de verhouding tot Nieuw Links: de actieve jonge groepering die zich weliswaar in de PvdA blijft laten opnemen, maar die zich tegelijk on miskenbaar laat gelden. Dat kwam al uit in markante ver schuivingen binnen het partij bestuur. Lieden met een goede staat van dienst en niet altijd van een leeftijd die tot heengaan moest no pen zagen zich niet herkozen. Soms was dit te treffender omdat ze ge acht konden worden bepaalde gees telijke schakeringen te vertegen woordigen we denken aan do rooms-katholieken Ruygers en Wil- lems. De plaatsen werden veroverd de lezer raadt het reeds door jongeren uit de Nieuw Links-groep. TN zulk een wisseling van personen zit vrijwel steeds een brok tra giek en men wordt er zich eens te meer bij bewust, dat politiek toch een hard bedrijf is. Bij een vorige gelegenheid werd een man als Patijn opzijgeschoven; nü zagen mannen als Ruygers en YVillems zich niet in het partijbestuur herkozen. Het zijn ver schuivingen die tegelijk een voort gaande redicalisering inhouden. Ook daarom mag men aandacht heb ben voor de verdere gevolgen die het blijven van Nieuw Links in de PvdA zal opleveren. Het gaat hier als gezegd om een actieve groep, en wie iets van politieke or ganisaties afweet, weet óók, dat een betrekkelijk geringe omvang een groepering niet behoeft te verhinde ren grote invloed uit te oefenen. Niet-ongebruikclijke laksheid en on verschilligheid bij zo vele anderen biedt daartoe dan een extra moge lijkheid. LIET zag er op het PvdA-congres zelfs naar uit, dat Nieuw Links ook haar zin zou krijgen op zulk een uiterst belangrijk punt als het al-dan- niet-lidmaatschap van Nederland van de NATO hetgeen, had deze groep haar zin gekregen, zou zijn uitgelo pen op een niet-lidmaatschap. Het heeftt gespannen op dit punt. en alleen dank zij het zware geschut van partijvaders als Vos, Schermer- horn en Mansholt kon Nieuw Links op dit kernpunt worden tegengehou den. Ware dr. Drees aanwezig ge weest, ook hij zou zich stellig be zwerend in deze strijd hebben ge mengd. Door hun kalmerende bemoeiingen heeft Nieuw Links het op dit punt dus niet kunnen halen. Met dit re sultaat is de PvdA zeker geluk te wensen. Want behalve voor het voortbestaan van de NATO waar lijk op zichzelf al belangrijk genoeg zou een andere uitslag ook van in grijpende betekenis zijn geworden voor binnenlandse politiek. Kort ge zegd zou het hebben betekend, dat de PvdA zich zou hebben afgesloten in sectarisch isolement. Ook het stembusakkoord, waaraan velen zo blijken te hechten, zou dan een on bereikbare aangelegenheid zijn ge worden. ^IEUW LINKS is er derhalve thans nog slechts met mate in geslaagd, haar opvattingen de PvdA op te dringen. Maar de groep zit niet stil, en vandaar onze belangstelling voor de verdere ontwikkelingen. Er zijn aanwijzingen, dat deze partij voor lopig het karakter gaat vertonen van een innerlijk tamelijk verdeeld huis. Waarbij voor een juist evenwicht to hopen is, dat zich naast en tegen over Nieuw Links andere socialisti sche schakeringen voldoende geldend kunnen maken. Voor de stijl zelf van het congres behoort ieder respekt te hebben. Er is stevig gedebatteerd en ook bui tenstaanders zullen opnieuw dank baar bevestigd hebben gezien hoe zeer onze democratie openhartige meningsuiting en opinievorming toe staat. Maar dal ook een partij ais deze van haar partijleiding inspanning èn wijsheid vraagt, ook dat leek ons tij dens het congres buiten kijf en zal dunkt ons eveneens in de nabije toe komst het geval zijn. Noors schip na aanvaring in Kanaal gezonken bisschop Makarios acht elk akkoord, dat Griekenland en Turkije over terugtrekking van hun troepen be reiken, voor Cyprus aanvaardbaar. Sunriver uit het Noorse Farsund. Do bemanningsleden van de Hoegh Ai grette werden door in de nabijheid varende schepen uit het water gered.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1