Engelse visie op groots tijdperk E' Voor U Don Quichot springlevend Ontspanning en spanning Rusland 50 jaar terug Kunst uit Steentijd tot Art Nouveau Genoeg keus in jeugdlectuur BOEKEN* NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 ZEEVAREND NEDERLAND J£ORT voor de vijftigste vie ring van de oktoberrevolutie in Rusland verscheen bij de A. W. Sijthoff te Leiden een verta ling van Edward Crankshaw's boek over Chroesjtsjbw. Crankshaw, een van de grootste Rusland-kenners ter wereld, geeft samen met de le vensbeschrijving van Chroesjtsjow een boeiend over zicht van het ontstaan en de ont wikkeling van Rusland, zoals wij dat thans niet ln het minst mede dank zij deze slimme, ou bollige politicus kennen als gesprekspartner. De schrijver schrijft Chroesjtsjow een overstelpende vitaliteit en stuwkracht toe, ge paard aan snelheid en vernuft, maar onderkent hem als een po- j liticus zonder scheppende geest. „Zoals er zoveel bekwame politi ci zonder scheppende geest *ijn"... 9.90) Verwarring TN DE SERIE Privé-Domein (Arbeiderspers, Amsterdam) verscheen Begin van een onbe kend tijdperk, herinneringen aan de Russische revolutie, door Konstantin Paustovskij. Hij vertelt over de eerste woe lige dagen van de Russische re volutie toen niemand niemand vertrouwde. Het beeld van ver warring komt bijzonder scherp op de lezer af. Dat de schrijver weet waaro ver hij het heeft, moge blijken uit het feit dat hij de revolutie drie keer meemaakte: in Moskou in 1917, in Kiev in 1919 en in j Odessa in 1920. Als soldaat en journalist was j hij als het ware dubbel getuige, en hij weet als alle grote Russische schrijvers werkelijk heid en fantasie zo merkwaardig zuiver te mengen dat het verhaal zonder onderbreking gelezen moet worden. (266 blz., 9,90). (Van een onzer redacteuren) R bestaat bjj mij geen twijfel aan of het land van Rembrandt, Von del en De Ruyter was een beter en ook een stimule- Het vlaggeschip van De Ruyter, De Zeven Provin ciën, aan de vooravond van de Vierdaagse Zeeslag, 11- 14 juni 1966. Links: Koper gravure uit Jan en Kasper Luiken, Spiegel van het Menselyk Bedryf, 1799. Ambachtsman van het ein de van de 17e eeuw. <5* i. Hèt boek over LANGS WEG IS de homofiel yEEL JBELEVEN die het antwoord weet, door Meyer Sluyser (Uitgave Kosmos, Amsterdam - Antwerpen) is een uitstekende benadering van een homofiel, die niet doet zeggen: we.er al zo'n boek, maar: eindelijk het boek. Bij ons weten bestaat er geen enkele publikatie die op zo schrille, realistische en indrin gende manier de problematiek waarmee deze mens, vooral in geestelijk opzicht, heeft te worstelen, aan de orde stelt. Het is een aangrijpend mense lijk relaas zonder opsmuk. Het benauwt door zijn triestheid. Maar het appelleert ook: het maakt ongezegd duidelijk waar om deze mensen niet zoals te lang is gebeurd als paria's mogen worden behandeld. Moge de verandering ten goede die de laatste tijd merkbaar is mede door dit onthullende boek worden gestimuleerd. (144 blz., ƒ10). fening van hun functie heel vreemde dingen beleven en als ze er tijd voor en genoegen in vin den hun ervaringen op schrift te stellen, kunnen de lezers harte lijk meegenieten en meelachen. Twee Amsterdammers hebben hun toekomstige lezers dat ge noegen gedaan: A. de Vink en Harry Boting. Om met de laatste te beginnen. Hij is de taxichauf feur, die met „Wie geeft me jat- mous" dat ongeveer twee jaar geleden verscheen, ineens in de volle schijnwerper van de publi citeit kwam te staan. Van zijn boekje werden zo'n honderddui zend exemplaren verkocht. Er is nu een vervolg: „Nog meer jat- mous" (139 blz.). Boting was na zijn eerste boek nog lang niet „uitgepraat". Daar- Kunst uit de oude Steentijd, door Peter J. Ucko en Andrée Rosenfeld. Uitgave W. de Haan/J. M. Meulenhoff. IN tegenstelling tot zoveel publikaties over de paleo- litische kunst, houden de twee Britse geleerden zich in hun boek bezig met de fascinerende vraag waarom de oermens onvoorstelbare waaghalzerij beging voor het aanbrengen van voorstel lingen in diep verborgen grotten. De wetenschap heeft reeds vele interpretaties aangedragen, slui ers zijn hier en daar wel iets opgetrokken, maar veel gaat nog schuil achter de nevels van de mystiek. Het is daarom biologe rend, achter twee kundige gidsen aan 'ondergronds' te gaan en daar een wondere wereld van vroeg menselijk leven en denken te ontdekken. •Ook dit deel van de serie „We- reldakademie" is met zijn tien tallen afbeeldingen in kleur en zwart-wit een instructieve en verrijkende kennisbron voor de leek die zijn blikveld wil verbre- den, en in dit geval verdiepen wil. (256 blz., ƒ9,50). Het ontstaan van Rome, door Raymond Bloch. Uitgave W. de Haan, Hilversum (Phoe- nix-boeken). Prof. Bloch, historicus en sinds 1946 leider van onderzoekingen in Bolsena, waar hij belangwek kende vondsten deed, biedt ver- I rassend meer zicht op de wor dingsgeschiedenis van Rome. Met behulp van het nieuwste archeologische, linguïstische en historische bewijsmateriaal voegt hij tal van niet eerder gekende segmenten in de puzzel die het belangrijkste knooppunt in d« beschavingsgeschiedenis van Eu ropa nog altijd is. Hoewel stellig geen verstrooi- ingslectuur, laat het boek zich vlot lezen. Ook amateur-historie vorsers zullen er graag hun tan den in zetten. (157 blz., 60 foto's, 22 tek., ƒ7.50). Art Nouveau door S. Tschudi Madsen. Uitgave Wereldakade- mie, W. de Haan/J. M. Meulen hoff. Na de gedegen studie van dr. L. Gans over het Nederlandse aandeel in de „Nieuwe Kunst" zal voor menigeen de vertaling van dr. Madsens boek een welko me mogelijkheid zijn om het to taalbeeld van de Art Nouveau in het vizier te krijgen. De Noorse deskundige op dit gebied heeft het resultaat van de meest recente onderzoekingen in zijn wereldschouw verwerkt. Zijn aanpak is modem, zijn stijl fris en pakkend en zo ontstaat een boeiend panorama van de ideologische achtergronden en het wezen van de Art Nouveau en haar inwerking in architec tuur, schilder- en beeldhouw kunst en vooral in de toegepaste kunst. Ruim honderd uitnemende il lustraties, waarvan enige tiental len in kleurendruk geven dit (pa perback) deel in de „Wereldaka- demle" de allure van een stan daardwerk, dubbel aantrekkelijk doordat het voor nog geen tien gulden In het Nederlandse taal gebied verschijnt. (256 blz., 111 11L, 9,50). render oord om in te leven dan het land van Cornelis Troost, Bilderdijk en Zoutman. Het is enigszins verkort de zin waarmee professor C. R. Boxer zijn prachtig werk „Zeeva rend Nederland en zijn wereld rijk 1600/1800" (uitgave A. W. Sijthoff, Leiden, 437 blz., ƒ27.50) besluit. Prof. Boxer, een Engelsman, hoogleraar aan King's College te Londen, heeft als 'geschiedkundi ge ook in ons land een grote naam. Wie destijds In de Ridder zaal te Den Haag zijn lezing heeft gehoord over de Vierdaagse Zeeslag weet, dat hij zich in de historie van Nederland terdege heeft verdiept en er voortreffe lijk in „thuis" is. Het blijkt opnieuw uit zijn jongste boek, dat de periode be handelt, waarin de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden zich ontwikkelde tot de grootste zeemogendheid en uitgroeide tot een van de rijkste en machtigste staten ter wereld. Boxer schrijft boeiend en ver geet niet vooral „de mens" in zijn verhaal te betrekken. De ze ventiende eeuwer, die alle zeven zeeën ging bevaren, in de eerste plaats om handelsbetrekkingen aan te knopen, die intussen in eigen land nog zware strijd om de vrijheid leverde. „Zeevarend Nederland en zijn wereldrijk 1600/1800" is een waardevolle bijdrage tot de ken nis van de geschiedenis van een tijdperk, waarop wij, als twin tigste eeuwer, nog met trots te rugzien. Vermeld zij nog, dat de goede vertaling werd verzorgd door Jo- han W. Schotman en dat het boek met vele reproducties is verlucht. IN de Hobby-serie van L. J. Veen, Amsterdam, zijn twee boekjes verschenen over vogels, geschreven door Jürgen Nicolai. Het eerste heeft tot titel Het houden en verzorgen van vo lièrevogels (93 blz.) en het tweede Kooi- en volièrevogels, het fok ken en de keuze (100 blz.). Steeds meer mensen gaan vo gels houden, maar veelal ont breekt het hun aan kennis en inzicht. De boekjes willen hier aan tegemoet komen, zij het ook zeer summier. Geïllustreerd, per deel 6,90. jYIET van alle onsterfelijken uit de wereldliteratuur kan gezegd wórden, dat zij springlevend zijn. Voor wie voor-zijn-plezier leest, zijn die „Zeer Groten" stoffige figuren. Maar een van de oudsten is beslist wél spring levend: Don Quichot van de Mancha, de schepping van de Spanjaard Miguel de Cer vantes Saavedra. Iedereen kent zijn avonturen. Ieder weet waar de uitdrukking „tegen windmolens vechten" vandaan komt. Wie een tekening uit Cervantes' werk ziet, weet onmiddellijk wie Don Quichot is en wie de de befaamde schild knaap Sancho Panza. Waarom? De verklaring is een voudig. Drie en een halve eeuw geleden schreef Cervantes de eerste Europese roman, waarin hij een karaktertekening ten beste gaf die van alle tijden is. Wij herkennen in de beide hel den een deel van onszelf, sc'nrg^t Van Huet; zij verpersoonlijken twee principes die in elke sterve ling bestaan: de nobele dwaas en de man die allen maar gelooft in de tastbare realiteit rondom. DORÉ Zoals in Nederland de musical De man van de Mancha wordt opgevoerd met Guus Hermus (Don Quichot) en Lex Goudsmit (Sancho Panza) in de hoofdrollen zo heeft Don Quichot de tijden door kunstenaars geïnspireerd. Meest bekende voorbeelden zijn wel de fijnzinnige houtgra vures van Gustave Doré. Uitge ver Querido is erin geslaagd de hand te leggen op een onberispe lijk exemplaar van de ruim hon derd jaar oude eerste druk met de illustraties van Doré. Dat én de samenwerking van J. W. F. Werumeus Buning met de hispa- noloog C. F. A. van Dam hebben een kostbare en monumentale nieuwe uitgave mogelijk gemaakt van de complete Don Quichot met alle 377 illustraties van Doré. Na het voorgaande en ondanks de prijs (ƒ59) maar het is dan ook een kijkroman van vele uren in een bijzonder luxe uitvoering van papier en band is het niet vreemd meer als we stellen, dat Don Quichot van Cervantes voor ouder en 'kind een kostbaar bezit moet zijn. (812 blz.). MET Sinterklaas en de leesmaand december in het vooruitzicht enkele boe ken voor wat oudere jongens en meisjes. Allereerst Ruimte vaarders, geeft toch ant woord!, door Jan van Gouda. (Uitgave W. Versluys, Am sterdam) Jan Smits, wonend in de Vere nigde Staten, komt in aanmer king om in de Nederlandse ploeg voor de Olympische Spelen te worden opgenomen. Maar het gaat niet door. Want het gezin Smits is plotseling Amerikaans geworden omdat vader Smits eén belangrijke functie vervult in de ruimtevaart. Dat is dan ook de reden, waar om vreemde spionnen hem om het leven proberen te brengen. Maar Jan redt zijn vader. Dal doet hij ook later in de ruimte, wanneer zijn vader door vreem de machten in moeilijkheden is gekomen. Een fantastisch ver haal. Maar juist daarom voor jongens van 12 tot 15 jaar zeer spannend (130 blz., 6.90). Tussen drie vuren, door Cllve King. (Uitgave Lemniscaat, Rot terdam.) Een verhaal over een kleine stad-staat aan de kust van Palestina. Jongeren van dertien jaar en ouder maken het leven in de oude wereld mee. Voor oudere kinderen is dit een adembenemend relaas, ze zullen en passant heel wat histo rische kennis opdoen. (272 blz., 9.50.) De katten van Zanzibar tellen, door Kurt Lütgen. (Uitgave H. P. Leopold, Den Haag.) Het opwin dende verhaal van een blanke vrouw die zich in de wildernis sen van West-Afrlka waagt en daar in leven blijft. Een plezierig boek voor oudere kinderen (239 blz. 8.90.) De adjudant van de vrachtwa gen, door S. R. van Iterson. (Uit gave H. P. Leopold, Den Haag.) De adjudant is de bijrijder Pul- ga, een van de vele, in lompen lopende kinderen in Columbia. De tocht met de vrachtwagen dwars door het Andesgebergte is één aaneenschakeling van avon turen. Een leuk, spannend jongensboek. (192 blz., 8.90.) Kinderbijbel Bijbel voor de kinderen met zingen en spelen, deel 2, het Nieuwe Testament, door dr. J. L. Klink. (Uitgave Het Wereld venster, Baarn.) Een bijbel voor kinderen van negen jaar en ou der in een vorm waarvan men dacht slechts te kunnen dromen. Naar inhoud en uitvoering be hoort dit verrassende boek zon der twijfel tot het beste ooit op dit gebied verschenen. De bij komt, dat tal van collega's voor nieuwe verhalen zorgden en dit gevoegd bij eigen nieuwe er varingen, had een tweede boekje tot gevolg. Er valt weer veel te De Vink heeft met „Tieren en tierelantijnen" (127 blz.) zijn er varingen als Amsterdamse politie- man te boek gesteld. En die mo gen er best zijn. Zeker in Amsterdam met zijn heel bijzon dere buurt, kan een agent veel meeméken. „Tieren en tierelantijnen" is een boekje over mensen en over allerlei situaties, zowel komische als tragische, waarmee een poli tieman kan worden geconfron- Beide boekjes zijn verschenen bij ABC-boeken, Amsterdam, en kosten 2,25. Een haarlok van Nancy, door Jacques Lanzmann. Uitgave ABC-boeken, Amsterdam. Lanzmann beschrijft in dit door Noeki ten Holt uit het Frans vertaalde boek (oorspron kelijke titel Qui Vive) een stuk van zijn jeugd in dagen van oor log en verzet. Hij draait bepaald niet om de werkelijkheid heen. Zijn boek verscheen reeds in zes landen. (140 blz.) Het nieuwe kamerplantenboek door G. Kromdijk. Uitgave Zo mer en Keuning, Wageningen. Een boek, dat iedereen die van planten in huis houdt, met ple zier zal lezen en bekijken. Twee honderd kamerplanten, heel be kende en minder bekende, wor den er in behandeld. Voor iedere plant is een volle pagina gereserveerd, die verlucht is met een prachtige kleurenfoto. Verzorging, stekken, plaatsing al of niet in het licht, kortom alle raadgevingen worden door de deskundige bij uitstek, G. Krom dijk, gegeven. Bovendien nog een hoofdstuk algemene kennis van kamerplan ten en een register, waarin de Nederlandse, de Latijnse en de „bijnaam" (zoals bijvoorbeeld Vlijtig Liesje voor het water- balsemientje) zijn gegeven. (223 blz., 9,90). Je kunt niet klappen met één hand, door James P. Leynse. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Een boeiende roman ver taald door Hans van Assumburg die zich afspeelt in Mao Tse Toeng's China. Geschreven door James P. Leynse. die ruim vijf entwintig jaar predikant van de Chinese Presbyteriaanse kerk in Peking is geweest, geeft dit war me verhaal over gewone mensen een voortreffelijke indruk van het alledaagse leven van de Chi nees, dat uiterlijk volledig wordt beheerst door het commu nistische regime. Ds. Leynse behandelt knap en overtuigend het conflict tussen het totalitaire systeem en de persoonlijke vrijheid. Hij schil dert het in Chinese trant, bloem rijk en met poëtische beelden. De teneur van het verhaal is dat de mens niet aan steriele eenzijdig heid gebonden kan worden, om dat hij nu eenmaal niet klappen kan met één hand... (264 blz. 9.75). IN de serie Kramers Pockets van Formaat (uitgever: W. van Hoeve Den Haag) z(jn verschenen Halssnoer en Kalebas, door de onlangs overleden schrijver-diplomaat Robert van Gullk. en Oudejaarsavond- moord Haagse Mysterie Reeks door Pim Holdorp. Bruna. Utrecht bracht de volgende Zwarte Beertjes: De schipbreu kelingen. zomede De Man die de Treinen voorby zag gaan, en De moordenaar, alle van Georges Simenon, Steekspel ln het Duister, door Brian McDermott, Het Huis van Jenny, door Erskine Caldwell, Een Speldeprik van Dokter Love, door James Leasor, O.S.S. 117 contra O.S.S., door Josette Bruce, Welterusten Mr. Marlowe!, door Raymond Chandler, en Geen Remise voor Nero Wolfe, door Rex Stout (alle ƒ2,50). BU Born, Assen, verschenen: Goudblonde Lava en Het Meisje in de Punchbowl, beide van Tbomas B. Dewey, Fatale Onderneming, door Frank Kane, Wraak voor een Pekinees, door Carter Brown, Goud voor Victor 1. door Allan Prior en Race tegen de Klok. door Ian Martin. De laatste twee pockets zyn geïnspireerd op de bekende tele visieserie Z Cars (alle 1.95). Veel ontspanning in de sfeer van spionage en detective*. Kan men vandaag nog christen zijn?, door Hans Hein- rich Brunner. Uitgave Boeken centrum, Den Haag. De Zwitserse pastor die hier aan het woord is, beantwoordt op een even oorspronkelijke als hel dere wijze allerlei vragen, die verband houden met religieus le ven. Voorts gaat hij de opdracht van de gelovige mens-nu na, om te vervolgen met allerlei nuttige raadgevingen voor het lezen van de bijbel. Met nog tal van andere praktische wenken, ook het ge bed betreffende (er is een aantal „voorbeeld"-gebieden opgeno men) besluit dit boek. Het is geschreven door een in telligente, wereldwijze en bewo gen pastor, die de hedendaagse vragen (ook van de jeugd) terde ge kent en ze stuk voor stuk zon der ook maar één gemeenplaats te gebruiken bijbels benadert. Eer. zinvol geschenk. Bepaald niet alleen ter gelegenheid van een belijdenis, f196 blz., 7.90). Maar een half woord. Gelo vig leven en opvoeden, door N. J. M. Vendrik. Uitgave Paul Brand. Hilversum. De vorige winter heeft de KRO een aantal katechetische uitzen dingen verzorgd onder het motto „Zie, Ik maak alles nieuw". Deze pastorale causerieën, uitmuntend door helderheid en praktische bruikbaarheid zijn nu gebundeld in een boekie onder de titel ..Maar een half woord", waarmee bedoeld wordt, dat het hele woord eigenlijk nooit gesproken kan worden. Ingegaan wordt op actuele vraagstukken als religieuze ver nieuwing. het geloof en onze Godsvoorstelling en de rol van de Kerk op een manier die ken nelijk aan veel rooms-katholie- ken in deze tijd lijkt voorbehou den, namelijk bewogen en van hart tot hart sprekend. Verfrissende lectuur, die de goede verstaander tot zegen kan ziin. Al lezende kan men zich niet aan de indruk onttrekken aan een nog Nieuwere Kate- rhismus bezig te zijn- Het meubel, door dr. Anne Beredsen. Uitgave W. de Haan. Hilversum. Een rijk met platen verluchte uitgave van een erkende deskun dige op meubelgebied. Voor de geïnteresseerde leek zijn de verschillende stijlen bijzonder duidelijk beschreven en inge- Het boek besteedt tevens aan dacht aan het gebruik van de woonvertrekken en aan de bete kenis die in de tijdperken aan de meubels werden toegekend. (91 blz. vele illustraties, ƒ8,50) Hanske-trilogie, door Foka van Loon. Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Drie kostelijke boeken van Fo ka van Loon zijn nu ook in trilo gie-vorm verschenen. Een roos ontluikt, De roos en de doorn en Rozen in bloei vormen één diep-menselijk verhaal, waarin jongeren op vaak verrassende wijze elkaar ontmoeten. Hanske, die niet veel moet hebben van het vrome gedoe, ziet in Joost haar liefde beantwoord. Op wegen met veel tegenslagen vindt Hanske rust in Joosts diepste levensovertuiging- Jaren verstrijken kinderloos, maar niet zonder dat Hanske zich geheel inzet voor pleegkinderen. Haar leven vindt ten slotte bekroning in een eigen zoon. Dit boek behoeft geen nadere aanbeveling. Het verhaal en de scherpe tekening van de bijfigu ren Mimi, Lex en Dineke doen bij iedereen een snaar trillen, zo levensecht is het (439 blz., 9.90). Teilhard de Chardin. Voor en tegen Teilhard, door F. A. Viallct Uitgave Paul Brand. Hilversum. De schrijver, die Teilhard persoonlijk goed gekend heeft tracht in dit boek Teilhard te benaderen zonder vaststaande meningen in het geding te bren- zen. Hij vergelijkt de denkbeel den van de filosoof met die van tijdgenoten. Helder geeft hij de lijnen aan waarlangs Teilhards denken bin nen de rooms-katholieke kerk zich bewoog. Een integratie bin nen een louter rooms-katholieke denkwereld, waaraan Viallet zich gelukkig niet schuldig maakt, zou echter onrecht aan de wijsgeer (285 blz., 14,90) Sterrekinderen, door Clara Asscher - Pinkhof. Uitgave H. P. Leopold, Den Haag. Clara Ascher-Pinkhof, die in de kampen Westerlag en Ber- gen-Belsen is geweest, beschrijft hier kleine episoden uit het leven van kinderen, die vragend, beschouwend en niet begrijpend aanvaarden wat haat hun aan doet. Dit bekroonde boek ver dient zeker aanbeveling. (212 blz., 11.90) Brandstapels, door Zoé Ol- denbourg. Uitgave H. P. Leo pold, Den Haag. In de eerste helft van de 13de eeuw streden de Katharen en Al- bigenzen tegen de kerk die ze niet als de ware konden zien. Een felle Jacht werd op deze mensen gemaakt, die voor hun geloof alles overhadden. Het boek is een droef verhaal van tochten door onherbergzame strken met armoede, vervolgin gen en martelingen. Hoe vurig en standvastig was hun geloof. (366 blz., 16,90) In wilde staat, door George Coch.cn. Uitgave Nijgh en Van Ditmar. Den Haag. In wilde staat is het ro man-verhaal van een jonge ne ger, die in dienst van de Unesco in één van de jonge Afrikaanse staten probeert de rassen verschillen en -vooroordelen met verdraagzaamheid tegemoet te treden. Als hij ontdekt, dat zijn (vroe gere) vrouw de minnares van een minister is geworden en als de regering hem te verstaan geeft dat hij als een pottenkijker beschouwd wordt, ziet hij zijn wereldbeschouwing in duigen Dc zwarte woede, door John A. Williams. Uitgave De Arbei derspers, Amsterdam. In deze ABC-pocket zijn ver halen en artikelen bijeengebracht over het leven en de strijd van de Amerikaanse negers. Er staan bijdragen tn van onder anderen James Baldwin. Ralph Ellison, Richard Wright en Shirley Jackson. In alle staat de verhouding tussen blank en zwart centraal, In dit kleine, maar indrukwek kende boekje komen, zoals de sa mensteller zelf zegt, maar weinig aardige en vriendelijke onder werpen voor. Wat men er in aan treft is de hartekreet van de ne ger, die zichzelf bewust gewor den is en die zijn bestaan erkend wenst te zien. (162 blz., 1,95). oorspronkelijke bijbeltekst is op de voet gevolgd, maar in aparte hoofdstukken voorzien van waar devolle achtergrondinformatie. De tekeningen, liederen en spelen betrekken het kind ten nauwste bij de onderwerpen. (320 blz., 16.90.) Vandaag kook ik. (Uitgave Ploegsma. Amsterdam.) Een kookboek geschreven voor kinde ren vanaf 8 jaar. In de proefkeu- ken van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, die dit boekje samenstelde. komen kinderen van allerlei leeftijd onder deskundig oog zelf hun maaltij den klaarmaken. Uit deze recepten is een zorg vuldige keus gemaakt en in boekvorm uitgegeven. Het zijn eenvoudige menu's, toetjes en ge bak. Allemaal gemakkelijk klaar te maken. Naar onze mening alleen geschikt voor kinderen die zelf voor hun eten moeten zorgen door ziekte of afwezigheid van moeder. Over het algemeen laten moeders de kokerij liever niet over aan hun dochters. (109 blz, f 6.90.) Sinterklaas, door W. G. van d® Hulst jr. (Uitgave G. F. Callen- bach, Nijkerk.) De zoekgeraakte muts van Sin terklaas komt in handen van Klaas, wiens moeder geen geld heeft om zalf voor haar wonden te kopen. Klaas mag dan wat moois uitzoeken uit de volle zak van Zwarte Piet. Alles is even aanlokkelijk, maar als hij een flesje zalf voor brandwonden vindt, neemt hij dat mee voor zijn moeder. En 's nachts brengen Sint en Piet veel meer cadeautjes in dat eenzame huisje. Geen zoetsappig, goedkoop Sinterklaas-sprookje, maar een verhaal dat het „iets doen voor de ander" dik onderstreept. Kin deren tussen 5 en 8 jaar zullen ervan genieten. (45 blz., 2.90). Bij J. J. Tijl in Zwolle verscheen een prachtig boekje. De wijzen uit het Oosten, door Mies Bouhuys. Will Barnard gaf wetenschappelijk® adviezen en Noni Lichtveld maakt® „papierskulpturen". Het oorspronkelijk* werk van Noni Lichtveld was aanleiding tot het maken van een serie IKOR- kleuren-tv-programma's voor de Jeugd, gewijd aan de profeten. Óok deze serie verschijnt in boekvorm onder de titel Een sprietje groen. Goed verzorgde kleurige boekjes, aantrekkelijk voor kinderen. (ƒ4,50). Zo zijn ze onze jongens bui ten de kazerne, door Dolf Kloek. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Dolf Kloek en zijn vrouw zijn plaatsvervangende leiders van een van de militaire tehuizen en hebben in die functie veel om gang met de soldaten, die na af loop van de dienst in het militai re tehuis vertoeven. Het militaire tehuis speelt ln het leven van de soldaten en niet alleen van de pro testants-christelijke een rol van betekenis. Immers, hier vin den ze iets van hun „eigen thuis", in de sfeer en in de wijze, waarop zij worden tegemoet ge treden. Dolf Kloek heeft geprobeerd die sfeer te schetsen. Helemaal is hij daarin niet geslaagd. Zo zijn ze is een pretentieloos boekje ge worden, dat met een glimlach kan worden gelezen. (45 blz., 3,95) Goede geschenken Van Manen Pieters Trilogie 12.75 Plschel: Het rijk van de kunst; 3 delen 97.50 Susan: De val naar de top 14.90 Soren8en: Kennedy 24.50 Boudler Bakker: Uit de kar tonnen doos 13.90 Schenk en Spaan: Al Is ons prinsje nog zo klein 6.90 Wijnbeek: Ons Oranjekind 8.90 Prinses Margrietalbum 4.90 Prinses Irenealbum 5.90 KOM - KIJK - KOOP Boekhandel De Kier NIEUWE RIJN 45 LEIDEN Tel. 20885 en 25142 Een korrel zand, door Jan van den Wege. Uitgave Man- teau, Brussel/Den Haag. Het zoveelste boekje over een iongen die maar niet in contact kan komen met zijn omgeving en zich in een bui van radeloosheid aan een meisje vergrijpt en haar vermoordt. Weinig oorspronkelijk van gegeven en evenmin boelend naar uitwerking. (131 blz., ƒ3.50)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9