Radicalisering in bestuur van Partij van de Arbeid Navo-bemiddeling Cyprus Eban: vredeskans door rede Nasser kleiner alles goed en 1 wel OUD - BURGEMEESTER SS' D'AILLY OVERLEDEN CH-radicalen spraken met partijbestuur Dollar zal niet devalueren 7 ZATERDAG 2S NOVEMBER 1967 Gematigd geluid over kwestie-Vietnam Dagblad niet langer aan partij gekoppeld Deze „dukebox" uit het einde van de negentiende eeuw en gebouwd te Leipzig, is een van de vele pronkstukken op de tentoonstelling var. oude uurwerken en fonografen, die in Pilzen, Tjechoslowakije, word: gehouden. Bevrijdingsleger opgebouwd NEW YORK De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft gisteren bij zijn vertrek van New York naar Israël gezegd, dat de kansen op vrede in het Nabije Oosten door de rede van president Nasser zijn verkleind, ,,Uit de opmer kingen van de Egyptische presi dent blijkt duidelijk dat hij oorlog wil." Hij achtte de rede, die Nasser don derdag hield, uitermate belangrijk, omdat daarin de beleidslijn van E- gypte is uitgestippeld. „Israël zou niet goe'3 bij het verstand zijn. als het zich nu uit de bezette Arabische gebieden zou terugtrekken", aldus De verhoogde militaire krachtsinspanning van Egypte en de andere Arabische landen moet voor de landen, die naar een oplossing Schunnigheden Onder de titel ..Wie pakt schunnige rubrieken aan?" las ik in uw blad, dat het r.k. blad Ruim Zicht de moed heeft gehad te velde te trekken tegen de schunnigheden die wij ongevraagd via radio en tv in onze huiskamers krijgen gepresenteerd. Het is in ons vanouds zo degelijke en „ingetogen" Nederland schering en inslag geworden, dat de banaalste (om niet te zeggen: liederlijkste) taal vrij uit wordt gebezigd, waarvoor men zich als ouders, als er met opgroeiende kinderen naar gekeken/geluisterd wordt, moet generen. Het wordt hoog tijd dat er eindelijk iets gedaan wordt om de ongebreidel de lust zich in onbetamelijkheden uit te leven een toom aan te leggen. Zou het niet mogelijk zijn als tegenwicht of beter nog: als bestrijdingsmiddel tegen de vulgaire programma's, die ons door onverantwoordelijke lieden te consumeren worden gegeven, een perscampagne te organiseren, waarin deze aan de kaak worden gesteld? On ze christelijke dagbladpers lijkt mij daartoe in de eerste plaats het aange wezen middel. Vlaardingen J- v.d. Zwan Schunnigheden (2) Wordt het niet hoog tijd dat naast r.k. organisaties ook prot. christelijke verenigingen in het geweer komen te gen de ruwe taal. die vaak door de radio en de tv te beluisteren is en te gen de zedenverwildering in het al gemeen en de zede-ondermijnende propaganda van de NVSH in het bij- kier? H. Vlanrdingerbroek Een Sinterklaas-geschenk uo«r siga rettenrokers, die de neiging iebben steeds maar opnieuw een sigret te pakken. Dit etui, van Zwitseie ori gine, heeft nl. een rookregultor in de vorm van een klokje, dat necies bepaalt, wanneer het etui wodt. ge opend. Wordt het klokje gestld op bijvoorbeeld zestig minuten dan moet de roker een uur uichten voordat hij weer een sigaret it het etui kan nemen. Het is niet e be doeling een los pakje er tij te nemen (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft een vrij ingrijpende vernieuwing ondergaan, die in zekere zin ook een symptoon van de toenemende radicalisering van de partijlijn mag worden genoemd. zoeken, reden zijn om Israël te steu nen. Anders zal het machtsevenwkht in het Nabije Oosten worcen verstoord. Nassers opvattingen zal het w»rk van de speciale afgezant van V.N.se- cretaris-generaal Oe Thant niet \er- gemakkelijken. Minister Eban sprak niet over de verhouding van :ijn land met Jordanië. SABOTAGE Het Palestijnse Bevrijdingslege is met wapens en adviseurs uit corrmu- nistisch China weer gevechtskaar, aldus Achmed Sjoecheiri, vooratter van het Palestijnse Bevrijdingslront en één van de felste tegensta iders Hij kondigde een serie nieuw? sa botagedaden aan in de door Israël bezette gebieden. WENEN De Roemeense rejering heeft het huisarrest van de rooms-katholieke bisschop \aron Marton opgeheven. Dit heeft cardi- naal König gezegd bij zijn terigkeer van een bezoek van vijf dagen aan Roemenië. Hij zei dat patriarch Justiiianus, het hoofd van de Roemeense .Ortho doxe Kerk, achter het strevei van het Vaticaan staat om de Roerteerise regering te bewegen zoveel migelijk de beperkingen voor de roons-ka- tholieke minderheid op te heffel Bij de eerste ronde van de be stuursverkiezing tijdens het drie daagse PvdA-congres in de Amster damse RAI kwam o.a. de Nieuw- Links representant André van der Louw met 2126 van de 3014 geldige stemmen uit de bus. Gekozen werden voorts dr. A. Vondeling, dr. C. de Galan, H. M. Franssen. C. Egas, J. Koopman jr., mr. J. A. W. Burger, W. Polak, mr. M. Vrolijk, mevrouw Ger- da Brautigam en mr. G. J. P. Cam- melbeeck. Met name over de keuze van de heren Egas (beschermheilige van de provo's), Franssen (atoompacifist), Koopman, Polak en Cammelbeeck toonde de groep Nieuw Links zich gisteravond zeer tevreden. Vanmorgen zouden nog vijf be stuursleden moeten worden gekozen. Het gaat tussen tien kandidaten, die gisteravond niet de volstrekte meer derheid wisten te behalen. Onder hen bevinden zich Tien over Rood-figu- ren als dr. Th. van Tijn, J. Nagel en T. Regtien. Vernieuwing Het PvdA-congres maakte gister avond nog een begin met de discussie over de resolutie van het partijbe stuur met daarop ingediende amendementen betreffende de vernieuwing van de parlementaire democratie. Zoals bekend wenst het partijbe stuur o.a. een stembusakkoord en een meer monistisch parlementair stelsel. Tegen het bestuursvoorstel kwam nog wat oppositie, zowel van „links" als „rechts". Men vreesde dat het stembusakkoord het behoud van be staande en het ontstaan van nieuwe confessionele partijen in de hand zal werken en voorts de eigen identiteit van de socialistische partij verloren kan doen gaan. De heer H. Lammers drong erop aan het hele bestuurs voorstel maar terug te trekken, om dat het onrijp en ondoordacht is. De discussie werd vandaag voort gezet en zou uitmonden in een be slissing. Verkiezingen Het congres van de PvdA acht het wenselijk dat verkiezingen voor ge meenteraden en provinciale staten op dezelfde dag worden gehouden. Naar het oordeel van het congres bespaart dit veel geld. Het congres aanvaard de met 1456 tegen 1361 stemmen een voorstel van deze strekking dat was ingediend door de afdeling Beilen. Het bestuur had dit voorstel ont raden. omdat het van een gecombi neerde verkiezing voor gemeentera den en provinciale staten een heilloze verwarring verwachte. Bovendien zou, aldus het bestuur, de waarde Noordoosten De PvdA zal in overleg met de be trokken partij-afdelingen een opera tioneel plan voor Noord en Oost-Ne derland opstellen. Gedacht wordt aan een soortgelijk ontwikkelingspro gram als het kabinet-Cals voor Zuid- Limburg heeft opgesteld. Het Vrije Volk AMSTERDAM Het congres van de P.v.d.A. heeft gisteren met een meerderheid van 2825 tegen 154 stemmen besloten de officiële band van het dagblad Het Vrije Volk mei de partij los te maken. Voordat tot stemming werd over gegaan, zei voorzitter Tans nadruk kelijk dat niet uitsluitend economi sche motieven tot dit voorstel heb- ben geleid. Naar zijn oordeel zal de j werfkracht van het dagblad groter j worden als Het Vrije Volk wordt los- gekoppeld van de partij. In de statuten zal een formule worden opgenomen waarin zal wor den vastgelegd dat Het Vrije Volk de socialistische beginselen zal uit dragen. Momenteel zijn NW, PvdA en de socialistisch georiënteerde verzeke- ringbank De Centrale aandeelhouder van Het Vrije Volk. Indien de partij haar aandelen wil afstoten, zal zij die uitsluitend aan NW en Centrale kunnen overdoen. Hoofdredacteur Van Veen betoog de dat de redactie, nu zij los staat van de partij, haar laak als socialis tisch opinieorgan beter en met meer onafhankelijkheid zal kunnen ver vullen. Vietnam AMSTERDAM De PvdA heeft op het congres in Amsterdam duide lijk uitgesproken dat zij een onvoor waardelijke en definitieve stopzetting van de .Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam wenst. Het congres hield vrijdag een kor te discussie over de passage die over de Vietnamese kwestie in het basis program moet worden opgenomen. Dit onderwerp was op het Rotter dams congres november vorig jaar blijven liggen. De PvdA sprak zich uit voor erkenning van het Na tionaal Bevrijdingsfront als onder handelingspartner. vermindering van de gevechtshandelingen door alle partijen, totstandkoming van een wa penstilstand en onderhandelingen op basis van de akkoorden van Genève. Het congres verwierp met 1559 te gen 1138 stemmen een amendement waarin werd gevraagd de passage „vermindering van de gevechtshan delingen door alle troepen" te ver vangen door „terugtrekking van de Amerikaanse troepen". Mevrouw Blanche Guinn uit ElizabethtownVS, rechts, met het portret van haar zoon John, die naar het ministerie van oorlog haar vorige iveek officieel meedeelde in Vietnam was gesneuveld. Op 21 november ging mevrouw Guinn, naar zij meende, naar de begrafenis van haar zoon. Gisteren echter belde John haar uit Vietnam op om haar te vertellen dat hij naar huis komt. Het bleek dat zijn doodsbericht op een misver stand berustte. AMSTERDAM Na geruime tijd ernstig ziek te zijn geweest, is gistermiddag overleden mr. Arnold J. d'Ailly, van 1 oktober 1946 tot 1 januari 1957 burge meester van Amsterdam. Mr. d'Ailly werd 65 jaar. Vandaag en maandag zullen van alle openbare gebouwen in de hoofdstad de vlaggen halfstok wor den gehesen. Op verzoek van de fa milie zal de oud-burgemeester in stilte worden hegraven. Mr. d'Ailly is in 1902 in Franeker geboren.' Zijn jeugd bracht hij door in Doesburg, waar zijn vader medi cus was. Na het gymnasium ging hij in Amsterdam studeren. In 1929 trad hij in dienst van de Stoomvaart Maatschappij Nederland. Nog in datzelfde jaar aanvaardde hij een benoeming tot derde secreta ris van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel. Later werd hij tweede een eerste secretaris en in 1938 lid van de raad van beheer. Gedurende de oorlog bekleedde hij de funktie van direkteur van de Kasvereniging. In oktober 1946 volgde zijn benoe ming tot burgemeester van de hoofdstad. Hij was inmiddels lid ge worden van de Partij van de Arbeid. Naast het ambt van burgemeester vervulde hij tal van andere funkties, zoals voorzitter van de stichting We- Een warm wollen mini-pakje, be doeld om aan te trekken na het skiën. Het was te zien op een mode show van gebreide modellen, geor ganiseerd door het instituut voor industriële vormgeving te Warschau. HILVERSUM Enkele ver tegenwoordigers van de radica len in de CHU hebben deze week een gesprek gehad met de he ren Tilanus en Schuring, voor zitter en waarnemend secretaris van de Unie. Ondanks de goede sfeer van het i gesprek, werden geen concrete re- sultaten bereikt, aldus een woord voerder van de CHU. Uit het ge- i sprek concludeerden de radicalen, dat hun partij ernstige pogingen on- I derneemt om zich te vernieuwen, l Zij vonden wel. dat die vernieuwing j veel tijd kost. I Beide partijen in het overleg wa ren het er over eens dat de samen werking van de drie confessionele partijen niet tot een isolement mag leiden. Op 12 december gaan de radicalen en het partijbestuur weer om de tafel zitten. (Vervolg van pag. 1), Degenen die zich onder de huidige kritieke omstandigheden overgeven aan daden van geweld zullen onver mijdelijk de verantwoordelijkheid voor de daaruit voortvloeiende oorlog dragen. Thant bood de drie landen alle medewerking aan van de VN-strijdkrachten op Cyprus tot de geleidelijke demilitarisatie van het eiland. Brosio Eerder op de avond had de secre taris-generaal van de Navo. Manlio Brosio, zijn goede diensten al aange boden. Hij zou vandaag naar Athene en Ankara gaan. Uit dit initiatief leidde men in Griekenland af dat een Turksein vasie niet op korte termijn is te ver wachten. Men noemde het ondenk baar dat de Turkse regering de vij andelijkheden laat openen kort nadat zij de goede diensten heeft aanvaard van Brosio, die zowel in Ankara als in Athene veel vertrouwen geniet. Van Turkse kant werd evenwel een boodschap gestuurd naar enkele staatshoofden, waarin werd gezegd dat Turkije „besloten heeft het vraagstuk Cyprus eens en voor altijd tot een oplossing te brengen". De boodschap ging onder meer naar Johnson, De Gaulle, president Pod- gorny van de Sowjetunie en koningin Elisabeth. Turkije heeft langs diplomatieke weg alles geprobeerd wat mogelijk was, maar het resultaat was nihil, aldus de boodschap. De Turkse ge meenschap op Cyprus had onder zware druk gestaan en de Griekse regering had alle anti-Turkse acties gesteund. Vloot Gisteravond werd tweederde van de Turkse vloot samengetrokken in he Middellandse Zeegebied. Ook werden twee Turkse legerkorpsen in gereedheid gebracht voor een even tuele invasie. Vanuit Den Haag hebben de am bassadeurs in Ankara en Athene gisteravond de opdracht gekregen aan de betrokken regeringen te laten weten dal de Nederlandse regering ernstig bezorgd is over de ontwikke ling rondom Cyprus. Ze doet een dringend beroep op beide regeringen een oorlog te voorkomen. ZES JAAR VOOR JONGEN DIE OOM DOODSTAK ARNHEM Mr G. W. C. Bijvoet, procureur- generaal van het Ge rechtshof te Arnhem, eiste gisteren hetzelfde vonnis tegen de Nijmeegse metaalbewerker W. J. G. (22) als de rechtbank te Arnhem: zes jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering. Met een zelfgemaakt mes had hij zijn oom. de 65-jarige groenteboer D. J. P. te Nijmegen, vorig jaar decem ber verschillende keren gestoken, waarna de man aan de verwondingen was overleden. De procureur meende dat er sprake was van roofmoord. De dader wilde geld van zijn oom lenen. Omdat die daar niets voor voelde, ontstond een handgemeen. reldomroep Nederland en van het landelijk comité, dat de nationale feesten ter gelegenheid van de troonswisseling in '48 organiseerde. Na zijn aftreden als burgemeester werd hij in 1957 benoemd tot direk teur van de Nationale Handelsbank. Mr. d'Ailly was grootofficier in de Orde van Oranje Nassau en comman deur in het Legioen van Eer van Frankrijk. soms voorsprong (Van onze ondervvijsredactic) GRONINGEN Prof. dr. P. J. Bonman, hoogleraar in de sociologie te Groningen, heeft gistermiddag afscheid genomen met een college getiteld Doolhof der werkelijkheid. Hij betoogde dat de wetenschappen van de mens er steeds aanspraak op gemaakt hebben, wetenschappen van menselijke werkelijkheden te zijn. Er i^ veel bereikt in waarneming en beschrijving en vooral ook in metho dologie, die een centrale plaats ver dient in iedere opleiding. Bij alle eerbied voor de feiten stui ten we echter op problemen van in terpretatie. Daarbij oefenen onze historische visie en ons mensbeeld invloed uit. Ze voeren tot talrijke vragen, die wetenschappelijke sche matisering en abstrahering te boven 5 In de benadering van existentiële werkelijkheden hebben kunstenaars soms een voorsprong op de beoefe naar van wetenschap. Ze zijn minder gebonden aan spelregels van verifi catie. Hoewel men in de wetenschap de betekenis van de creatieve fan tasie erkent, is nog steeds niet duide lijk wat daaronder kan worden verstaan. Juist in verband met vraagtekens die hier moeten worden geplaatst valt te betreuren dat het samenspel tussen wetenschap en kunst in de wetenschappen van de mens onvol doende is gebleven. Het zwakste punt in de we tenschappen van de mens is de taal kundige verschraling ervan. Een streven naar methodologische verfij ning valt samen met het volharden in ongenuanceerd taalgebruik. Berust de scherp doorgevoerde scheiding tussen wetenschap en kunst niet op een negentiende-eeuwse traditie, zo vroeg prof. Bouman zich af. Ter gelegenheid van zijn afscheid is prof. Bouman benoemd tot com mandeur in de huisorde van Oranje. HANDEL OP GOEDMARKT HAD KOOHTSACHTIG VERLOOP WASHINGTON De Ameri kaanse regering is ondanks de omvangrijke aankopenp van goud op de Europese markten niet van plan de dollar te deva lueren. „Wij zijn van oordeel dat het wereldaanbod van goud in de huidige situatie voldoende is"; zei de woordvoerder van het Witte Huis, Christian, gis teren. Hij herhaalde de uitspdaak van president Johnson dat de VS ver plicht zijn goud tegen de bestaande prijs te kopen en te verkopen. Hij gaf toe dat de situatie op de wereld- goudmarkt op het ogenblik „vluch tig" is. Met de centrale banken in Europa zijn we van oordeel dat de prijs van het goud onveranderd moet blijven. „De uitzondering is natuur lijk Frankrijk." voegde Christian eraan toe." De Amerikaanse Federal reserve board verklaarde dat deze aanval op de dollar was verwacht. Ze zal zon der schade kunnen worden afgesla gen. Van de zijde van het ministerie van financiën werd meegedeeld dat „het nieuws over de goudkoorts in Europa rustig wordt opgenomen". Frankrijk De handel op de Parijse goudmarkt had gisteren een koortsachtig ver loop. De omzet bedroeg 62,8 miljoen frank tegen donderdag 30,8 miljoen. Er werd meer dan tien ton fijn goud verhandeld. De Bank van Frankrijk moest zelfs ingrijpen om een bui tensporige prijsstijging te voorko- Ook öp de Londense markt bereik- I ten de speculaties bij het naderen I van het weekeinde een hoogtepunt I Er werd opnieuw meer dan honderd ton goud verhandeld. Zwitserland De vijf grote banken van Zwitser land hebben alle handel in goud voor latere levering tot nader order stop gezet. Deze transacties worden ver richt door speculanten die niet wer kelijk over goud beschikken maar die zich verplichten het goud binnen een bepaalde termijn te leveren. Ze hopen dat tegen die tijd de goudprijs lager zal zijn zodat zij het goud dat zij moeten leveren goedko per kunnen krijgen dan de prijs die zij er op het moment van het afslui ten van de transactie voor zouden moeten betalen. Volgens het Franse blad Le Monde zal het Internationale monetaire fonds een deel van de lening van 1,4 miljard dollar die het aan Engeland heeft toegezegd, financieren door de verkoop van goud aan een aantal Eu ropese landen tot een bedrag van 400 miljoen dollar. Britten hervatten overleg met ]SLF GENEVE De Britse minister Lord Shackleton heeft gisteren het overleg met het Nationale Bevrij dingsfront van Aden over de onaf hankelijkheid van dat gebied hervat. De belangrijkste kwestie is de hulp, die Engeland de nieuwe republiek zal bieden. De Britse regering had de voormalige federale regering van Zuid-Arabië 60 miljoen pond toege zegd. maar Londen wil daarop terug komen. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7