Maandag geheimzinnig topheraad bij de NS Beurs reageerde rustig op devaluatie van pond UCI verscherpt dopingcontrole Boze katteiivrienden trekken nagels in Een machinist greep en kreeg de kans bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN V Geredden zwegen 5 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1%7 GEVOLG VAN FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN DIRECTIE MET 300 STAFLEDEN BIJEEN (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De directie van de Nederlandse Spoorwegen komt maandag met ongeveer driehonderd staffunctionarissen van het bedrijf in een spoedberaad bijeen ter bespreking van de moeilijkheden, waarvoor de NS zich geplaatst zien. Aan deze vergadering, die vanwege het grote aantal deelnemers in twee gedeelten wordt gehouden, gaat een bijeenkomst van de pcr- soneelsraad vooraf. 1 Gisteravond deden geruchten de ronde, dat het plan bestaat om vol gend jaar 1500 a 3000 man te ont slaan. Een woordvoerder van de NS sprak deze geruchten gisteravond evenwel tegen. Behalve de directie weet niemand waarover maandag precies gespro ken zal worden. Daarover wordt cfe grootste geheimzinnigheid betracht. „Er zullen enkele beleidsproblemen aan de orde komen, waarover de di rectie zich al eerder heeft beraden tijdens een bijeenkomst in ..Kenne- merduin", een vakantieoord van de Stichting Vakantievreugd", zo werd ons gezegd. Moeilijkheden Zoals bekend verkeren de Spoor wegen in grote financiële moeilijk heden als gevolg van zeer sterk ge stegen kosten sinds 1964, die niet door verdere verhoging van de pro- duktiviteit konden worden opgevan gen. Bovendien worden als gevolg van de toenemende motorisering steeds minder reizigers vervoerd, en loopt ook het kolenvervoer per spoor (door de overschakeling op aardgas) sterk terug. Verwacht wordt dat het verlies van NS dit jaar in de buurt van 130 a 140 miljoen zal liggen een dikke 50 miljoen meer dan het tekort van j 79 miljoen in 1966. In verband i daarmee heeft de regering enkele j maanden geleden de staten-generaal voorgesteld de Spoorwegen tot 1 januari 1970 ten hoogste 315 mil joen beschikbaar te stellen als ga rantie voor de betaling van rente en aflossing op aan te gane lenin gen. Er wordt daarbij van uitgegaan, dat het verlies van NS tot en met 1969 zal oplopen tot 530 miljoen. Afvloeiing personeel Op 24 augustus meldde ons blad dal de automatisering en rationali sering. waarnaar de Spoorwegen I streven, zullen moeten leiden tot een personeelsvermindering van om- streeks 30 procent: in een periode van ongeveer tien jaar zullen 8000 j van de 27.000 personeelsleden die nen af te vloeien. Dit zal niet schoksgewijs gaan, maar langs de weg der geleidelijk heid: het bedrijf zal worden gecon solideerd op natuurlijke wijze, dus niet door middel van ontslagaan vrage. Dit is mogelijk door een gro tere efficiency in de bedrijfsvoering tot stand te brengen zoals opheffing van onrendabele lijnen, draadloos uitgevoerde verkeersleiding d.m.v. Mejuffrouw Ceciel van der Lelie, 21, ■uit Arnhem, is gisteren in het Am sterdamse RAI-gebouw gekozen tot Miss Brill 1967. Naast de titel kreeg zij nog bloemen, een sjerp, een set brillen en duizend grilden. Liefde in China is verspilling PEKING De Chinese Volksrepu bliek heeft stelling genomen tegen de liefde, als verspilling van tijd. die jongemensen beter kunnen gebruiken voor politieke akitviteiten. Volgens de regering leidt „het wandelen van jonge geliefden en het zitten op ban ken". alleen tot verspilling van waar devolle tijd. Een Chinese krant: „Jonge arbei ders en studenten worden te vroeg verliefd, omstreeks de 20, en stichten te gauw een gezin. Het gif van zulke jongelieden, die vaak tot een huwe lijk leidt, moet beschouwd worden als een poging van dë klassevijand om de jeugd van de politiek weg te lokken". En daar mogen de Chinese tieners en twens het dan mee doen. Wilt u eenzelfde kans krijgen als die machinist? U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die machinist zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt. goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Personeelsvoorziening „Buitenhof", Hoogovens IJmuiden. Ik stel prijs op n werkstelling bij uw bedrijf Voornaam:Geb. datum: Adres: Woonplaats: Huidig beroep:R0ii36 Handtekening: Gehuwd/Ongehuwd HOOGOVENS IJMUIDEN Bouw uw toekomst op staal j vaste radioposten die eenzelfde func- tie hebben als de verkeerstoren van een vliegveld, verkoop van trein kaartjes door conducteurs en via automaten, afschaffing van perron- j kaartjes en controle bij uitgangen In het oosten Intussen is gisterochtend in En- j schede bekend gemaakt, dat de Ne derlandse Spoorwegen in het oosten van het land een volledige dienst kunnen uitoefenen met ongeveer honderd man minder, zulks als ge volg van de invoering van een cen trale verkeersleiding en een nieuwe rayonvorming. Verwacht' wordt dat door ver vroegd pensioen, natuurlijk afvloei ing en overplaatsing niemand be hoeft te worden onslagen. De rayonvorming betekent dat een station als kleinste bestuurlijke een heid wordt opgeheven en overgehe veld wordt naar een groter station Een dergelijk topberaad als maan dag zal worden gehouden is er ook geweest in 1961. toen er moeilijk heden met de dienstregeling waren. GEN'ÈVE Het congres van de in ternationale wielerfederatie (UCI) j heeft eventuele moeilijkheden om vlag gen en volksliederen, die bij komen de wereldkampioenschappen zouden kunnen ontstaan, voorkomen door in zijn vergadering van vrijdag het regle ment op dit punt te herzien. Het reglement zegt nu dat indien de regering bezwaar maakt tegen vlaggen en volksliederen van bepaalde landen, dan zal daarvoor in de plaats de vlag van de sportbond worden ge- hesen en een andere melodie dan het volkslied worden gespeeld. Bestaat er absoluut geen bezwaar tegen het hijsen van de vlaggen en het spelen van volksliederen, dan zal alleen de vlag van de UCI en een bepaalde hymne worden gespeeld. Deze wijziging werd aangenomen rnet acht tegen twee stemmen. Het congres besloot verder bij kam pioenschappen tandem de wedstrijden De maatregelen tegen het gebruik van stimulerende middelen zullen wor den verscherpt. B ij het vaststellen van de internationale kalender zullen al de wedstrijden worden aangegeven waar bij een doping-controle verplicht is en waar ter controle een commissaris van de UCI aanwezig zal zijn. Dc straffen op overtredingen van dit deel van het reglement zijn. zowel voor profs als amateurs: bij dc eerste over treding een maand schorsing, bij de tweede overtreding drie maanden, bij de derde overtreding een jaar uitslui ting en bij de vierde overtreding zal de licentie van de betreffende renner worden ingenomen. Ploegleiders, die het onderzoek naar doping hemoeilij- kunnen zich sinds het congres van vrijdag ook worden bestraft. Felikat ivil met NK'KC praten (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Tussen de Neder landse vereniging van fokkers en liefhebbers van katten „Felikat" en de Nederlandse Korthaar Kattenclub is een voorlopige wapenstilstand gesloten- Beide partijen, die vrijdag in kort geding voor mr. J. G. L. Reu der. president van de Rotterdamse rechtbank, verschenen, hebben, diens suggestie volgend, de nagels even in getrokken in afwachting van een al gemene vergadering zo snel moge lijk. in ieder geval voor Kerstmis waarin het conflict nader zal worden besproken. Klagers waren tien leden van de NKKC, oorspronkelijk een onder afdeling van Felikat. die later min of meer een eigen leven ging leiden en zelfs een eigen tijdschrift oprichtte, omdat men, niet tevreden was met de in het tijdschrift van Felikat beschikbaar gestelde ruimte. Felikat achtte dit in strijd met haar statuten en belangen, royeerde het bestuur van de NKKC en voerde de NKKC-mensen af van de stam- boeklijst. „Nu kunnen mijn cliënten met hun vaak zeer kostbare dieren niet meer aan tentoonstellingen deelnemen en zij leiden daardoor grote schade", al dus mr. L. P. van der Does, die voor de NKKC-ers optrad. Mr. W. .T. Falkema, optredend na mens Felikat, stelde dat Felikat onder meer in de advertentiecolpor- tage ernstig benadeeld wordt. Boven dien wekt het optreden van de NKKC naar buiten verwarrend. Feli kat maakt deel uit van een internati onale organisatie die in elk land slechts één vereniging erkent. Na verzekering dat de zaak op de komende speciaal daartoe uit te schrijven ledenvergadering uitge breid wordt besproken, op welke vergadering de geroyeerde NKKC'ers welkom zijn zij het uiteraard zon der stemrecht besloot mr- Reuder de zaak voor onbepaalde tijd aan te 1 houden. Nederlandse ploeg naar Zuid-Afrika UTRECHT Het Nederlandse water- ooloteam. dat van 5 tot en met 23 december a.s. een trip maakt naar Zuid-Afrika. is als volgt samengesteld: Feike de Vries (Neptunus AMFl. Joop Schmidt «De Meeuwen». Fred van Dorp 'AZPC'. Hans Hoogveld (Nept. AMFi. Wim Hermsen <De Rob ben». Bart Bongers <ESCA>, Nico van der Voet <ZIAN). Hans Wouda «De Meeuwen). Hans Nolting «DJK» en Hans Koster (De Meeuwen). „Vaste keus" Lout Geutjes van Nep tunus Amersfoort kan wegens werk zaamheden deze reis, die onder leiding staat van coach Ger Jansen en trainer Ruud van Feggelen, niet meemaken. Kees de Jonge - een echte Zeeuw, 42 jaar - heeft gevaren als machinist. En dat beviel hem best. Toen hij ging trouwen werd dat anders. Hij werd machinist aan land. bij 'n chemische industrie in Limburg. Maar die omgeving beviel hem niet. De zee bleef trekken. Omdat De Jonge niet meer op zee z'n brood wilde verdienen, ^>cht hij een baan aan de kust. Het werd Hoogovens. Eerst algemeen bedrijfsman, toen algemene reserve walsgroepen. ,.Nu ben ik bedieningsman in de kaliberwalserijen. 't Salaris is er ook niet slechter op geworden. En wat het wonen betreft: eerst dacht ik in Heemskerk een huis te krijgen, maar het werd Alkmaar. En daar heb ik geen spijt van. De Hoogovenbus stopt toevallig voor m'n deur. Ik hoef er maar in te springen om op m'n werk te komen. De sfeer is er prettig. Ik kan 't goed met iedereen vinden. Grote vrijheid en zelfstandigheid, als je je werk maar goed doet. 't Was voor mij als zeeman een hele gok, maar het is goed uitgevallen." Bouw uw toekomst op staal FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Contract levering jachtvliegtuigen in Canada getekend OTTAWA Gisteren hebben Ne derland en Canada het eontract gete kend voor de levering van 105 jacht vliegtuigen van het type Northrop-F5 aan de Koninklijke Luchtmacht. De vliegtuigen worden door Canadair te Montreal in licentie gebouwd, met inschakeling van de Nederlandse vliegtuigindustrie. De kansen op verdere inschakeling van het Nederlandse bedrijfsleven zijn gestegen, buiten het bouwpro gramma van de 105 toestellen om. Omdat rechtstreekse levering van de toestellen aan ons land te duur was. heeft de Canadese regering aan geboden de jachtvliegtuigen van Ca nadair te kopen en daarna aan Ne derland te leveren, waarbij bleek dat de regering in Ottawa ook r.og ande re produkten door de Nederlandse industrieën wilde laten maken. De F-5 is een tweemotorige. su- persone straaljager, die kan worden gebruikt als fotoverkenner, jacht vliegtuig of bommenwerper. UCI wees beroep van Anquetil af GENEVE Het congres van de internationale wielerfederatie (UCI) heeft vrijdag in zijn vergadering in Genève het beroep van Jacques An- quetil afgewezen. Anquetil was in beroep gegaan na dat de UCI het door hem gevestigde werelduurrecord niet had willen er kennen, omdat hij zich na zijn geslaagde poging op 27 september op de Milanese Vigorellibaan zich niet had onderworpen aan de anti- do pingcontrole. Bij de stemming beslo ten zestien leden het beroep van An quetil te verwerpen, twee leden ont hielden zich van stemming en twee leden wilden het beroep van de Fransman ontvankelijk verklaren. bijzonder rustig gereageerd op de devaluatie van het pond sterling, wat vooral te danken was aan de gustige stemming op de New Yorkse markt. Het bericht inzake een over eenstemming tussen president Johnson en het Congres over de belastingverhoging in de Ver. Staten, maakte op Wallstreet meer indruk dan de val van het pond en de kettingreactie daar op van andere kleinere valuta's. De rust op monetair gebied is ech ter nog niet teruggekeerd, hetgeen te merken is aan de enorme omzetten op de internationale goudmarkten. De voorkeur welke aan de dag wordt gelegd voor het gel? metaal, wijst er o.i. duidelijk op dat men de toestand nog niet vertrouwt en rekening houdt met de risico's van onverwachte ge beurtenissen op het gebied der wis selkoersen. Het vertrouwen in de valuta koersen is internationaal geschokt en daaruit is de geweldige belangstelling voor goud te verklaren. In Zwitser land hebben de grootste banken maatregelen genomen om buitenspo rige speculatie in het geel metaal te voorkomen. Belangrijk is het te weten, dat het goud door Amerika nog steeds tegen de vooroorlogse prijs van $35 per ounce wordt afgegeven en president Johnson heeft verklaard, dat hierin geen verandering zal worden ge bracht. Dat betekent derhalve, dat de dollarkoers gehandhaafd blijft, zo lang de verhouding tussen goud en dollar dezelfde blijft. Tegen de Amerikaanse dollar (dus indirect tegen het goud) leunen de andere wisselkoersen aan. Herhaal delijk zijn voorstellen gedaan om de waarde van het goud in geld uitge drukt, hoger te maken, waarbij voor al Zuid-Afrika, een groot goudprodu cent, zich heeft geroerd. Maar altijd heeft de Amerikaanse regering hier op neen gezegd. Blijft zij dat ook in de toekomst doen, zo vragen veel goudkopers zich nu af? De Amerikaanse goudvoorraad is gezakt tot 13 miljard, dus nog een flinke hoeveelheid reserve. Maar 10 miljard is aangewezen als dekking van de in omloop zijnde bankbiljet ten. zodat slechts 3 miljard dollar vrij is voor afgifte op de goudmarkt. Natuurlijk kan de wet in Amerika 1 die INTERNATIONALS ZUIGKRACHT De moeilijkheden zijn voor de Ver. Staten, na de Britse devaluatie, groter geworden. Het disconto is in Enge land opgetrokken tot 8 procent, in Cana tot 6 procent en de zuigkracht van dc hoge rente in Groot-Britannië kan de dollar verder uithollen. iVan de internationale fondsen was Unilever wel het meest rechtstreeks betrokken bij de val van het pond sterling, maar de schade aan de koersontwikkeling viel erg mede. Kon. Olie was internationaal gunstig gestemd en dit fonds verbeterde van ƒ142.50 tot 145.50. Philips liet ook een helderder licht schijnen in de vorm van meevallende kwartaalcij fers, waaruit bleek, dat de gang van zaken een keer ten goede heeft g2- nomen. Vooral met de kleuren t.v. gaat het best, maar ook met de tel- communicatie. Hoogovens liep op van ƒ107 tot 110. De rente is in de Ver. Staten in middels ook flink verhoogd en voor prima bankkredieten wordt al 6 pro cent betaald, voor Amerika een stug percentage. De oorlog in Vietnam vreet overigens geld, de "inflatie in de Ver. Staten is nog niet tot staan ge- bracht, de betalingsbalans vertoont t-Mo flinke gaping De onzekerheid. Dp „„ralhon-vergadering van de EMS die donderdag gehouden is, bracht veel geschreeuw maar weinig vertrouwen in de heer hoe het nu verder in de mone taire sector zal gaan, heeft internati- 1 uiaiT, onaal de goudkoorts aangewakkerd, i itmnnK.i i~. Uzt, iv. imn nnn..i^nni rln waarbij de houding van president de Gaulle terzake van de goudpool de onzekerheid heeft vergroot DUWTJE Verder is het natuurlijk de vraag, of de kettingreactie op de devaluatie van het pond sterling al uitgewerkt is. Tenslotte moet nog blijken, of de Labour-regering in Engeland in staat zal zijn het gefaalde beleid inzake de sanering der Britse economie om te zetten in een intern en extern even wicht. Een devaluatie is voor de ex port als een duwtje bij de nieuwe start, maar straks moet blijken of het Britse volk nu voldoende geschrokken is om de tering naar de nering te zetten én Wilson de gelegenheid ge ven de sanerende maatregelen door te voeren en deze niet te doorkruisen door werkstakingen en dergelijk»?. Hoewel Nederland door de Britse devaluatie enige schade lijdt, welke voor de betalingsbalans op een hon derd miljoen gulden zal neerkomen, is er geen sprake vhn dat de gulden door het pond meegetrokken zal wor den. Toch achten wij de opmerking van minister Witteveen verklaarbaar, als hij zegt dat we zeer voorzichtig zullen moeten zijn met onze lonen en prijzen. De Britse devaluatie, welke door een onvoldoende discipline van rege ring en volk in de laatste jaren is veroorzaakt, moet voor ons land een waarschuwing zijn. Is men eenmaal in de draaikolk van de overbesteding en inflatie terecht gekomen, dan moet men wel veel offervaardigheid hebben om zich uit de wurgende be weging te bevrijden. Zwolsman is ernstig geschokt en velen eisten zijn aftreden. De commissie van wijze mannen gaat de zaken on derzoeken en als die straks van oor deel is dat de heer Zwolsman gefaald heeft, zal hij zich persoonlijk verant woordelijk achten. Daar de familie Zwolsman gezorgd had voor een meerderheid van stem men op de vergadering, kon de felle oppositie geen „vuist" maken en moet op de nadere informatie inzake de verhoudingen, zoals die tussen de Zwolsman-groep en de EMS zich ontwikkeld hebben, worden gewacht. De 8 uur durende vergadering was daarom eigenlijk een „sof" en dc beurs honoreerde het wantrouwen in een koersdaling tot 29.20 voor dc oude aandelen. De obligatiemarkt was luier gestemd door de onrust op de inter nationale kapitaalmarkten vanwege de sterling-crisis. Een voorgenomen emissie van de Bank voor Ned. Gemeenten werd op het laatste nipper tje teruggenomen, in afwachting van een betere gelegenheid, die men spoedig verwacht. Amerikaans konvooi in hinderlaag SAIGON Op enkele kilometers van Pleijoe is gisteren een groot Amerikaans konvooi in een hinder laag gevallen. Pas na een felle strijd van twee uur wist men de Noordviet- namezen op de vlucht te jagen. De Vietcong verloor 38 man. (Vervolg van pag. 1) De 28 Oostduitsers werden aan boord van de Rigel goeti verzorgd. Enkele wa ren er slecht aan toe. Zo goed en zo kwaad als dat ging werden ze van droge kleren voorzien. Het was een groot geluk dat de Rigel zo dichtbij de plaats van de aanvaring was. anders waren er ongetwijfeld meer mensenlevens verloren gegaan. De red dingboot Koningin Juliana en de sleep boot Maasbank voeren wel direct uit, maar kwamen ter plaatse toen de men sen al waren gered. De Rigel zette de drenkelingen om ongeveer half zeven vanochtend aan wal in de Berghaven te Hoek van Hol land. Vandaar werden ze met auto's naar het Groene Kruisgebouw gebracht, waar ze koffie kregen. GEEIS WOORD Op brancards gelegen kwamen ze daar op verhaal van de benauwde ogen blikken die ze hadden doorgemaakt. Kapitein Skuderisch had hun opdracht gegeven geen woord over de aanvaring en de redding te vertellen. Uij wilde ook niet op dc foto. De Zenatia nam direct na de aanva ring contact op met de loodsboot. Zelf kon het schip moeilijk redding verle nen, omdat het anders aan de grond was gelopen. De tanker kon namelijk alleen mot hoog tij binnenkomen en oponthoud zou dat onmogelijk hebben gemaakt. De Zenatia liep praktisch geen schade op en meerde af bij de Shell in Europoort, De Stubbenkammer is gezonken in de betonde vaargeul. De scheepvaart is niet gestremd, maar moet toch met grote voorzichtigheid deze plaats pas- Belg wilde vrouw laten verdwijnen CHARLEROI «=i De rechtbank heeft een 37-jarige Belg veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, omdat hij geprobeerd had zijn echtgenote te laten verdwijnen. Een particuliere detective, die ƒ35.000 in goudstukken had geaccepteerd om het karwei op te knappen, kreeg vier maanden voorwaardelijk. IIET WEER IN EUROPA Londen geh.bew Amsterdam motregen Brussel motregen Luxemburg miat Partl» geh. bew. Nice licht bew. MüncheD geh. bew Zürlch geh. bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5