de stad en dokter Moore Gatenplant herinnert aan het oerwoud PUZZEL VAN DE WEEK We maken zelf 'n Sinterklaas ZATERDAG SS NOVEMBER 196T nEG nooit dat de gatenplant Monstera deliciosa, meestal foutief Philodendron pertusum genoemd, maar een alledaagse kamerplant is. Want als er één plant in huis is die associaties opwekt aan het tropische oerwoud, dan is zij het wel. Je kunt je immers voorstellen hoe zij zich om bomen slingert en met haar luchtwortels, die als een gordijn omlaag hangen, volop vocht uit de lucht opneemt. Het karak ter van de bladeren is bovendien ongemeen boeiend door hun wonderlijk onregelmatige insnijdingen en gaten, waardoor geen twee exemplaren hetzelfde zijn. In een vakboek lezen wij dat op oudere leeftijd deze planten ook kunnen bloeien, maar dat de sierwaarde van de bloem gering is. Noch met het een, noch met het ander zijn wij het eens, want de hier afgebeelde bloeiende gatenplant is een stek van slechts twee jaar oud. De aronskelkachtige bloeiwijze is wel niet opzien barend, maar toch zeker een blikvanger. Bovendien ble ven na het verwelken van de schutbladeren de glazige Sudgele bessen aan de bloeikolf maandenlang de aan- cht trekken. kweker dan van de amateur en ook daartegen moeten we protesteren, want in de praktijk blijkt dat een gatenplant zich in huis gemakkelijk laat stekken. We kunnen dit op twee manieren doen. Een top afsnijden onder een luchtwortel en de stengel mèt de luchtwortel in een fles water hangen op een warme plaats, liefst op een warme ondergrond, tot hij wortels heeft gevormd. Bij de tweede methode wordt de luchtwortel rondom het ondereind van de stek gewonden en zó in een meer wijde dan hoge pot gezet, gevuld met grove bladaarde, oude koemest en scherp zand met eventueel wat sphagnum (veen- mogelijk met wat extra sphagnum gatenplant hartvormige bladeren de grond luchtiger te (bij elke bloemist verkrijgbaar) is vormt zonder insnijdingen. maken. Een goede potgrond op ook uitstekend bruikbaar, tuinturfbasis (goedgekeurd door het Proefstation Aalsmeer), zo Het kan voorkomen dat zien dat nogal eens bij planten die zeer hoog zijn geworden en prak tisch het plafond raken. Dit is een Een tweejarige gatenplant, door liefhebster uit stek gekweekt en bloei gekregen. natuurlijke bescherming tegen te grote verdamping. De warme lucht stijgt immers op en daardoor is het boven in de kamer het warm ste. De gaten en insnijdingen zijn echter in aanleg in de bladeren aanwezig en door een wat voch tiger atmosfeer zullen zij zich zeker ontwikkelen. Daarom is het van belang de bladeren wekelijks lauw af te sponsen (niet afdrogen) en af en toe rondom de plant in de lucht te spuiten, 's Winters ge ven we matig water op de aarde en geen mest. In voorjaar en zomer wordt veel gegoten, met om de 14 dagen kamerplantenmest of vloeibare mest op de bladeren. Buislamp 's Winters is een temperatuur van 1520 gr. C. te verkiezen, hoe wel de plant 's nachts wel een daling tot 10 k 12 gr. C. kan ver dragen. Hoewel zij niet beslist een lichte plaats nodig heeft, moet wel geconstateerd worden dat bladeren zich op een donkere plaats op gro tere afstand van elkaar ontwik kelen. Een gloeilamp of buislamp er boven kan dit bezwaar voor een groot deel opvangen. A. C. MULLER-IDZERDA Moderne WP in kleur: praktisch voor de jeugd (Van verslaggevers) ENCYCLOPEDIEËN zijn merkwaardige verschijnse len, maar de makers van ency clopedieën spannen toch Wel de kroon. Ontelbaar en ook onster felijk zijn de verhalen, die over deze geleerden bekend zijn. Zo bijvoorbeeld dat van Gaius Plini- us Secundus die het leven zou hebben verloren, omdat hij, ge dreven door encyclopedische nieuwsgierigheid, met zijn schip te dicht in de buurt van de Vesuvius kwam en in rook, stof en lava stikte. Of dat van de arts Rhases uit Bagdad, wiens medische encyclo pedie niet naar de zin was van de kalief. De straf was: met de encyclopedie moest net zo lang op zijn hoofd worden geslagen tot bleek wie sterker was, het hoofd of het boek. Het boek won. Daar zou al uit af te leiden »ljn, dat encyclopedieën hun ma kers lang overleven. De Duitse Brockhaus, de Franse Larousse zijn daar het bewijs van. Neder land en dat is toch wel een reden om trots op te zijn slaat in dit milieu met de Winkler Prins van Elsevier een goed fi- Het wordt soms wel eens als een nadeel gevoeld, dat de volle dige verschijning zoveel tijd in beslag neemt, dat de eerste delen al weer verouderd zijn. De ont wikkelingen gaan steeds sneller. De nadelen kunnen ondervangen worden door supplementen, maar ook door de nieuwe uitgave van Elsevier: de Moderne WP in kleuren. Karakteristieken van deze Winkler Prins: 16.000 trefwoor den in telegramstijl; 1500 kleu renillustraties en werkelijk bij zonder goedkoop: tot 5 decem ber 27,50, daarna tot 15 januari 32,50, dan 35,-. De redactie heeft zo goedkoop kunnen werken, omdat men kon terugvallen op de illustraties en de documentatie van de Grote W. P. Elsevier is van plan op deze basis een geheel nieuw program ma van gespecialiseerde naslag werken in kleur uit te geven, waarvan een aantal in het bij zonder op het jeugdige publiek zal zijn afgestemd. Ook deze Moderne W.P. in kleuren is „gemaakt" voor jonge lezers. Een plaatje doet altijd meer dan een praatje en met het eerste Is Elsevier kwistig ge weest. Daar komt bij, dat het een echt naslagwerk is voor alge meen gebruik. De diepgraver zal een uitgebreidere encyclopedie wensen, de specialist zal buiten de encyclopedie genoeg naslag werk vinden, maar dit werk is bij uitstek geschikt om snel even een figuur of gebeurtenis te „plaatsen". Naast lof voor de aantrekke lijke en kleurrijke uitgave van Elsevier ook enige kritiek. De re dactie zal echt wel haar redenen gehad hebben' om de Moderne W.P. zo snel mogelijk op de markt te brengen maar dat deze haast soms ten koste van de zorgvuldigheid gaat, had niet mo gen gebeuren. Uiteraard hebben wij maar en kele steekproeven kunnen ne men. Maar daarbij werden toch een paar foutjes en misleidingen geconstateerd. Kongo bijvoor beeld heeft geen twee presiden ten: Mobutu en Kasavubu. De redactie is er trots op, dat deze W.P. up to date is en dan volgt bij Jeruzalem: in 1967 door Israël bezet. Merkwaardig genoeg wordt dezelfde bezetting bij het schiereiland Sinai ver zwegen. Betekent dat soms, dat de redactie al weet dat Israel niet van plan is uit Jeruzalem weg te trekken, maar wel bereid is de Sinaï op te geven? Kruiswoord-puzzel Hor. 1 lage kandelaar met brede voet, 4. eenvoudig, 7. rang telwoord, 9. dienstbode, 10, bloem, 12. leed (ZN), 13. plaats in Drente, 14. vast deel van een boom, 15. schoenvorm, 18. stapel, 20. hoopje drogend hooi, 23. gebaar, 25. famililid, 26. hetzelfde, 27. in de richting naar omlaag, 29. gem. in Friesl., 31. mannelijk beroep, 32. tapijt, 37 nakomeling, 39. alvorens, 40. aardworm, 41. vracht, 42. plaats in Limb., 43. ende, 44 vogel, 45. bloem. Vert. 1. plaats in N. Brab., 2. maal, 3. uitruster van schepen, 4. ambacht (Vlaams), 5. turkse tarwe, 6. de schaduw van een boom, 8. verhaal, 9. bijwoord, 11. trede, 16. plaats in Drente, 17. kubieke meter, 18. rivier in Rusland, 19. punthoed, 21. bode aan een uni versiteit, 22. plaats in N.Brab., 23. eerste boek van Mozes (afk.), 24. achting, 28. vorstelijk eigendom, 29. mannelijk beroep, 30. nobel, 33. oude naam v. Ierland, 34. telwoord, 35. mannelijk dier, 36. meisjesnaam, 38. stand, 40. vrucht. Export Dit alles neemt niet weg, dat de Moderne W.P. in kleuren een kostbaar en begerenswaardig be zit is. Ook de Amerikanen erken nen dat: zij hebben al laten we ten van het materiaal van deze Winkler Prins gebruik te willen maken, uiteraard met weglating van typisch Nederlandse toestan- OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. schildersezel, 11. teen, 12. rede, 13. een, 14. gesel, 17. ten, 18 el, 19, vertrek, 21. li, 22. kei, 23. kam, 25. por, 26. alk, 28. nar, 30. setter, 31. entree, 32 lei, 33. mei, 35. eik, 37. rel, 39. les, 41. ar, 43. rondeel, 46 le, 47. nep, 49. koers, 50. dem, 51. giro, 53. orde, 65. onomstootbaar. edel, 10. lenig 14. gei, 15. stel, 16. lek, 19. vertier, 20. kanteel. 22. koter, 24. Maris, 25. pel, 26. arm 27. kei, 29. rek, 34. ende, 36. tan go, 38. lok, 39. les, 40. demer, 42. rein 44. noot, 45. ergo, 46. Leda, 48. pro, 50. dra, 52. om, 53. Ob. inzendingen Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau Verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2.50. VOOR DE JEUGDVOOR 'bt JEUGD VOOR DE "JEUGD WOR D!" JEUGD VOOR Di TEÜGD VOOR D: J: GD VOOR Afftsikts Youttff 113 „Armstrong?" „Doet de ronde. Zal ik hem roepen?" „Graag. Ik ben in mijn kantoor. Misschien heb ik wel goed nieuws. We kunnen er wel wat van gebruiken, he?" „Dat zeker!" Hij voelde zich bijna prettig in zijn oude tweed jas toen hij die aantrok. Hij kwam in een goed humeur en toen Armstrong binnenkwam, in zijn plechtige witte jas, lacht® Moore, zoals hij lange tijd niet gelachen had. „Ga zitten, Dave. Ik ben bij Greer geweest en misschien zijn onze moeilijkheden voorlopig voorbij." Moore vond David nooit ontspannen als hij zat, zelfs niet als hij achterover leunde en zijn benen over elkaar had geslagen. Hij zou meer van het leven moeten kunnen genie ten. „Bedoelt u het ziekenhuis?" „Precies. Je weet dat Greer over het algemeen als een rijk man wordt beschouwd, en ik veronderstel dat het maar al te waar is. Hij verveelt zich, het nietsdoen staat hem tegen en hij zoekt wat. Nou, ik zou zo denken dat ons ziekenhuis wel wat voor hem zou zijn, en waarom zou hij zijn geld er niet in steken? Daarom ging ik hem opzoeken en deed ik hem dit voorstel." „Stemde hij toe? Ik moet zeggen dat me dat verbaast." „Waarom? Dat is toch zo vreemd niet. Trouwens, bij heeft nog niet toegestemd, hij zal erover nadenken, maar ik denk wel dat hij zal toehappen." „Mag ik vragen hoeveel geld hij erin moet steken?" „Ik stelde een hondervijftig duizend voor en hij krijgt dan het beheer over het ziekenhuis, als hij dat tenminste wiL Mevrouw Norton heeft ons al vijftig duizend aangeboden." „Mevrouw Norton? U bedoelt mevrouw Ianthe Norton van wie de echtgenoot in de torenkamer ligt? Ik had er geen idee van dat zij zoveel geld heeft." „Zij heeft altijd eenvoudig geleefd zoals zoveel ouder® families die geld hebben. Ik wil het alleen als lening aan vaarden en zonder dat geld van Greer, zal ik het zelfs niet aanvaarden, dat zou te riskant zijn. Maar bij elkaar zal het een aardig werkkapitaaltje vormen. Wat dacht je, vijf of zes duizend voor reparaties misschien zeven of acht. Dan de nieuwe uitrusting waar Howard het steeds over heeft een autoclaaf, een elektrisch brandapparaat, misschien een nieu we operatietafel. De tafel alleen al zou bijna drieduizend gulden kosten. Nieuwe anesthesie-uitrusting laten we zeggen nog eens vijftienhonderd of twee duizend. Misschien kunnen we zo'n vijftien of twintig duizend voor een derge lijke uitrusting uitgeven en nog genoeg overhouden om naar hiernaast uit te breiden." „Dat klinkt als een sprookje." „Vind je niet? Verder geloof ik dat het ziekenhuis een soort stichting moet worden met een bestuur, waarin Greer, natuurlijk en Moriseau en wat andere werkgevers uit Silver Springs zitting moeten nemen. Dan kunnen ze zeker niet zeggen dat we bet algemeen belang niet dienen." „Als dat werkelijk allemaal doorgaat, zult u ook iemand uit de stad nodig hebben. Stoner, misschien?" „Dave, als dit werkelijk gebeurt zal het me een bijzonder genoegen zijn Tim Stoner juist niet in het bestuur te heb ben." David lachte en keek direct weer ernstig. „Mag ik mis schien een voorstel doen?" „Natuurlijk. Wat is er?" „Nou, u zult er waarschijnlijk niet op ingaan, maar is het niet beter hier voorlopig over te zwijgen, voor het zeker is?" „O, natuurlijk. Perkins hoort het nog, maar dat is alles. Ik moest het jou natuurlijk wel vertellen, maar... Dave, je begrijpt toch wel dat het te veel voor me is om helemaal voor mezelf te houden? Jij hebt de druk van me weggeno men. Maar genoeg nu. Heb je op je ronde al naar Norton gekeken, ja toch?" „Dat heb ik gedaan. Mevrouw Norton wil met u praten als u tijd heeft." „Hoe lang geef je hem?" David dacht nauwkeurig na. „Dat is moeilijk te zeggen voor mij. Natuurlijk heb ik heel wat minder ervaring dan u in dat soort dingen.Ik dacht een week nniet meer." Wordt vervolgd Jarigen Lang zullen ze leven!!!!! Hans Koen, Arie v. d. Linden, Elsje Meulenberg en Hans Noomen, van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal? Zijn de griepaanvalle tjes weer voorbij en zijn alle patiëntjes weer beter? Wat kreeg ik deze week weer veel gezellige brieven van jullie, leuk hoor! Een „heleboel" meisjes en jon gens hebben de goede Sint al van dichtbij gezien. Nou tante Jos ook hoor! Er zijn er zelfs die hem een hand hebben gegeven. Geweldig! Iedere keer als hij in Neder land komt is hij weer een jaar ouder geworden, en toch blijft maar trouw komen, die goeie l Je ziet het gewoon niet aan hem dat hij elk jaar ouder wordt. Ik denk dat het door de iaanse zon komt. zou het niet? 't Is te hopen dat het niet te koud voor hem wordt. Hij loopt op de daken met z'n paard of het niet is. Brrrr! *k Zou niet graag met hem meegaan en jullie? Hoe gaa't het met de rijmelarij, grote nichten en neven? Lukt het allemaal wel? Liggen we 's a- vonds in bed te oefenen van: aap - raap, sinterklaas - is de baas - H 2 L 3 T s 4 s L 7 T 8 9 Puzzeloplossing Horizontaal lezen we: paard, kroes, zwaan, elf, duif, ui, lepel, haan en kalkoen. Vertikaal (dat is van boven naar beneden) staat er: kraan, stoel, wandelstok, fles, fruitmand, el en roos. Leuk hoor, vind je niet? Lukken de surprises wel? Er zijn zoveel mogelijkheden om iets grappigs te maken. Nog 10 dagen en het is weer zover. Jammer dat de ge heimzinnige tijd dan weer voor bij is, vind je niet? December is wel een gezellige maand hoor! Zullen we Gijsje de Jong nog eens een mooie kaart sturen? Wat zal hij verschrikkelijk blij zijn als hij een mooie kaart van ons krijgt en wij hem echt niet vergeten. Hij moet altijd op bed liggen en wij kunnen overal naar toe. Weten jullie zijn adres nog? Het is Mijzijde 85, Kamerik. Niet vergeten hoor! Daaag, tot de volgende keer. TANTE JOS We hebben nu eens een gezellige rebus, meisjes en jongens. Moeilijk is hij hele maal niet hoor! We vullen alles van rechts naar links in en beginnen natuur lijk bij no. I. Wat we moeten invullen? De namen van de voorwerpen die om de hokjes staan. Wel moeten we goed op letten. 'k Zal jullie een klein beetje hel pen. No 1 is een wiek, maar erachter staat K. Het eerste woordje is dus wiek min k wie. Heb ben we het alle maal begrepen? Als jullie ermee klaar zijn, staat er een spreekwoord. Jullie moeten de „hele" rebus inzen den hoor.' We doen dat vóór dinsdag 28 november. Zoetjes gaan de paardevoetjes Zoetjes gaan de paardevoetjes, Trippel, trappel, trippel, trap. 't Is het paard van sinterklaasje, Stippel, stappel, stippel, stap. 't Schimmeltje draagt met ge- Sinterklaasje over dak. 't Schimmeltje draagt met ge~ Sinterklaasje over dak 't Paardje kan de weg wel vin- Trippel, trappel, trippel, trap. In het held're maneschijntje. Trippel, trappel, trippel, trap. 't Paardje is nog lang niet moe, Maar ik moet naar bedje toe, 't Paardje is nog lang niet moe, Maar ik moet naar bedje toe. Leuk voor surprises. We kun nen er zelfs nog een klein ca deautje in verstoppen. We hebben nodig: oude kran ten, crèpe-papier, watten, closet rol, stevig papier of karton. We beginnen met de romp. Hier gebruiken we het closetrol- letje voor. We rimpelen aan één kant wit crèpe-papier voor de onderrok zodat het verder soepel naar beneden hangt. De rimpels plakken we met wat lijm boven aan vast. De kop maken we van een prop krantepapier (1 pagina on geveer) en doen daarom heen ook wit crèpe-papier. Uit een tijdschrift knippen we wat stuk jes zwart papier voor ogen, neus en mond en plakken dit op de kop. De baard maken we van zelfsprekend van de watten. Over de onderrok maken we de jas van rood crèpe-papier en zo dat de punt bovenaan komt. De punten vallen dan van achteren over elkaar heen en de punt aan de hals slaan we terug naar be neden. De achterkant plakken we van boven met wat plakband vast. Nu nog de mijter. We ma ken hem van stevig papier ol dun karton. Wel moet hij na tuurlijk zo groot worden ge maakt dat hij op de kop past. We bekleden de mijter met wat wit en rood papier. Sterkte ermee hoor! Jullie schrijven maar of je er succes mee hebt gehad. Prijswinnaars De prijzen krijgen thuisgestuurd: Janneke Door duin, Rozenburg, en Karei van Duijvenboorden, Vlaardingen. Raadsel Twee lettergrepen vormen sa men een dorp in Nederland. De eerste is een dier, de tweede is iets vets- Rara wat is dat? Salade-recept voor I vier personen Deze salade meisjes en jongens en gieten die over de gemengde kunnen we zelf gemakkelijk sla. Daarna mengen we alles nog klaar maken zonder dat we be hoeven te koken. Leuk voor de groteren om mamma eens fijn te verwennen. We hebben hiervoor nodig: SALADE-RECPET 150 gram Californische blauwe rozijnen 1 krop sla 200 gram ananas 1 middelgrote paprika. Tekende Hannie Scheij beier Pipo met de koets niet mooi? 4 eetlepels yoghurt 2 eetl. azijn 1 eetl. suiker theelepel Worcestershiresaus theel. zout l'/i theel. mosterd. De rozijnen wellen we 5 minu ten in heet water. Daarna laten we ze uitlekken. De sla snijden we. de ananas en de paprika in kleine stukjes en voeg de rozijnen toe. Alle benodigdheden voor de sx:::ï saus roeren we goed door elkaar UïÜU

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 19