Worsteling om ruimte binnen de r.k.*kerk OPINIE EEN PONDJE LICHTER Fractie niet eens met drs. Aarden KAméRh 14 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 Tussen monolithisme en b eeldenstormerij KANTTEKENING Politicus vandaag T)EZE week maakte president Johnson bij een optreden voor de tv meer gebaren dan anders. Dat al werd wereldnieuws en een blad als Time drukte een heel serietje foto's af met de presidentiële handen ln allerlei standen. Dat is dan een van de moderne aspecten van het leven dat de politicus in onze dagen leidt. Het Is het leven van de zichtbaarheid en van de directheid. Directheid ook in deze zin, dat hij dadelijk, direct, moet kunnen reageren op probleemstellingen die hem worden voorgelegd. Eens was de situatie nog zo, dat de politicus terughoudend heid werd gegund. Die is er nauwelijks meer bij. Als ik aan die nu voorbije periode denk, komt mij altijd een figuur als Schouten voor de geest. Had zich enig poli tiek gebeuren voorgedaan, was er een belangrijk wetsvoor stel afgekomen, had zich een kabinetscrisis voorgedaan, dan wendde de journalist zich als vanzelfsprekend ook tot Schouten om diens indruk te vernemen. Maar steevast luidde zijn verweer: „Daar moet ik eerst met mijn politieke vrienden over spreken." De man van de pers knikte dan vol begrip, al kon hij bi] tijden over dat voornemen van Schouten om diens politieke vrienden te raadplegen enig argwaan niet geheel onder drukken. Maar Schouten zelf was intussen de dans ont sprongen OOMS vraag ik mij af, hoe iemand als Schouten het in het huidige tijdvak zou hebben „gedaan". Waarschijnlijk heel goed. Want hij kon met zijn grote wijsheid en snelle verstand heus wel primair reageren. En bovendien had hij een natuurlijke begaafdheid om ook met mensen van de pers op goede voet om te gaan. Ik heb weinig mensen ge kend, uit wie zo weinig was los te krijgen en voor wie de Journalisten niettemin zulk een sympathie hadden. Maar ja, het primaire reageren is voor de politicus meer en meer een onontkoombare noodzaak geworden. We horen het voor de radio, we zien het voor de tv, en tot de ver eisten die men de politicus stelt behoort tegenwoordig dus óók het vermogen om via de media van pers, radio en tv contact te leggen met het publiek, dat immers In wezen uit niet minder dan kiezers bestaat. Dat primaire reageren was tót die tijd eigenlijk de uit sluitende plicht van de journalist. Van hem wilde men weten hoe hij dacht over zaken, zelfs als die nog besig waren zich voor te doen. HU was de natuurlijke informator, omtrent wiens eigen oordeel, wiens eigen commentaar, men óók graag geïnformeerd wilde worden. De moeilijkheden ontstaan uiteraard, wanneer de speci fieke verschillen tussen de journalist-informator en de pollticus-informator vervagen. Want het zijn en blijven twee afzonderlijke figuren. "TEN verschil is al dadelijk dit, dat het een journalist minder ernstig wordt aangerekend indien hij zich eens in zijn beoordeling vergist. Men kent en erkent zUn oor deel als een voorlopig oordeel. Maar bij een politicus Is dat anders; hij kan zich natuurlijk ook wel achter de voor lopigheid van zijn mening verschuilen, maar men verlangt méér van hem. En hem worden vergissingen zwaarder aan gerekend dan de journalist. Er bestaan nog andere verschillen, die ik hier, zij het wat gechargeerd, laat volgen. Welnu, dan kan men zeggen dat een journalist in wezen een informator is (meer niet), de politicus echter is méér dan dat: hij ls een formator. De journalist werkt met een geïnteresseerde ongeïnteresseerd heid, de politicus echter is meer dadelijk in de mAterie be trokken. Een politicus Ls een zoeker van publiciteit, de journalist echter een zoeker van nieuws. De politicus ziet naar-zUn-aard de dingen meer absoluut, de journalist ech ter meer betrekkelijk. Een politicus ls de man van de ais zodanig smalle, politieke basis, de belangstelling van de journalist zal daarentegen universeel dienen te zijn. TVATUURLIJK ziet de Journalist de politicus als een boeiende figuur, als een actief wezen, vol van actuali teit, als een schepper van nieuws, als een riskante figuur ook die spoedig op de tocht staat, als iemand die goed, maar die ook slecht kan liggen in de publiciteit, en als een die om beoordeling, dus om kritiek vraagt, ja roept, maar daar voor tegelijk gevoelig is. De politicus van vandaag kan niet zonder publiciteit. Zijn lievelingsbloem zou kunnen zijn de vergeetmeniet. Het kan een gevaarlijke situatie zijn, wat diegene beseft die weet heeft van het oude woord dat men niet altijd moet zien naar wat voor ogen is. Er kan zich daarom ook in de politiek een proces van ver uiterlijking voordoen, dat in wezen op een verschraling van de politiek zou kunnen neerkomen. Tegelijk echter liggen in ditzelfde vlak mogelijkheden tot een intensivering van de publieke belangstelling voor poli tiek en politicus, een belangstelling waarover in onze dagen dan ook nauwelijks meer behoeft te worden ge klaagd. Maar de politicus, zich Instellen als hij moet op de nieuwe eisen, heeft wel wat recht op onze genegenheid. Zonder hem kunnen we het trouwens ook niet stellen, zodat zijn i ook een beetje ons aller welwezen ls. DIEMER E EN monoliet is een monu ment uit één steen. Mo- vertaiing van Hans Wagemans gestelde zinnen, is het resultaat Eenheid verschillend van een als verschenen bij Paul Brand, Hil- - versum Antwerpen en kost zodanig ontworpen boek. nolithisme (de h kan achter- f 1490 Er zijn elf hoofdstukken, v (moeizaam, uitvoerig en wege blijven) is de neiging om een staat of een kerk naar abstract) gehandeld wordt over de kerk, de dialoog in de kerk, de r.k. gemeenten in de verstrooiing (diaspora), over in structie. Naar binnen mogen tellectuele eerlijkheid, de ver- verschillen en afwijkende me- houding tussen filosofie en theo- Tragisch Wie goed leest, proeft een bij na tragiseh accent in dit werk. Rahners geloof is bitter, zwaar, taai en zonder vals pathos. Heette vroeger de filosofie de dienstmaagd van de theologie, vandaag moet zij, zegt Rahner. gezien worden als dienstmaagd en tegelijk als mevrouw. Immers, de openbaring veronderstelt fi losofie (88) en ln elke filosofie vordt onvermijdelijk theologie ningen niet worden geduld. Van ontwikkeling en groei is geen sprake. In plaats van levende variatie binnen de der jaren, over de eenheid wordt een dode on- logie, de verhouding tussen het kerkelijk leerambt en de theolo gie, over de lekenstand in de kerk, over een theologie der kin- intellectueel en ten slotte verzettelijkhéid gesteld Beel- verzeme.de denstormery is, figuurlijk ge- opstellen geeft men graag de ge- conservatisme "in zijn 'keS dat daante van een homogeen boek. Men rangschikt ze dan liefst zo, dat het lijkt op de uitwerking to-achtige trekken bewaart, önT in"" dé kerk te "blijven èn aü? nï- ,!l Overgebleven uit de Ujd van de da8rin ruimte te maken voor een zonder pose (bl. 8). Hij gelooft bedreven (91). In gewone termen onvoorwaardelijk in zijn kerk, vertaald: de deskundige leek maar hij wil binnen die kerk heeft er recht op dat zijn duit in ruimte voor het kind. de vrouw, het zakje terecht komt. de leek. de intellectueel, de theo loog, de filosoof, op een manier Op alle fronten bestrijdt Rah- die overeenkomt met de stand ner absolutisme, dirigisme, van de algemene cultuur. conservatisme, dogmatisme en alle lelijke ismen die afbreuk Wat hem kwelt is enerzijds het doen aan het waarachtige leven ^—rvatisme in zijn kerk dat van zijn kerk. Rahners houding open theologische dialoog vertoont een merkwaardige een- verhindert en bepaalde ghet- heid van twee houdingen: de wil dat niet, of maar half. Rahner (in neoscholastiek in theologie en fi- loog, staat de moeilijke weg voor de noten achter elk onderdeel) i0sofie. eigen geloofsopvatting. Hoe is die tussen deze beide uitersten. Een verhult geen ogenblik de her- hel haast onoverzienbare geeste- •rtike'tn_ln theologische komst van zijn stukken. Maar lijke pluraiisme da, de situatie tijdschriften heeft hij verzameld doordat de artikelen ongeveer van de hedendaagse mens is (28). 1™ S",1^ van 21? h'chthedruk- even lang zijn, geschreven van Dit piurallsme bestaat binnen de te bladzijden. De titel luidt Naar hetzelfde centrale gezichtspunt kerlc zelf (30) en daarom is bin- 1uit en in eenzelfde Duits-acade- een volwassen kerkelijk leven. Het boek is in de Nederlandse mische stijl van lange, samen- aan de andere kant paradoxale eenheid te verklaren? Ze ls een symptoom van de over gang van een individualistisch naar een collectivistisch tijdperk. „Men wil (nog) individualistisch denken en toch een gemeenschap nen de kerk dialoog noodzakelijk van gelijkgezinden hebben" (104). Hij acht een college vaktheologen voor informatie en theologisch advies aan de bis schoppen dringend noodzakelijk (36). Teamwork Leken Het hoofdstuk over de leken is ook interessant. In het wekken van het concrete, effectieve besef van de actieve functie van alle Frankrijks goudoorlog tegen de dollar 'TEMIDDEN van berichten elke maand weer in foud gaan over oorlogsdreiging ln het omzetten, omdat zijn dollarreser- oostelijke Middellandse zeege- ves weer boven de 600 miljoen bied, onverzoenlijke uitlatingen zijn gestegen, van president Nasser en bloedige gevechten om heuveltoppen Zuld-Vietnam. is het nieuws over de door Frankrijk aangewakker de goudoorlog minder opgevallen, dan in normaler omstandigheden het geval zou zijn geweest. Dubbel Onrust Want de veelheid van de theo- christenen in de r.k. kerk staat logische kenbronnen en metho- men nog aan bat begin (120). ,,De den kan thans niet meer door oerkerk hield er als vanzelfspre- één individu worden beheerst. Er kend onbevangen rekening mee, is immers praktisch geen unifor- dat het missiewerk van de kerk me theologische begrippentaal zonder veel apparaat en orga- meer. Vandaar dat teamwork en nisatie zou voortgaan(126). Er dialoog ook in de theologie nood- moet ruimte komen voor zakelijk zijn (38). NatuurUjk persoonlijk initiatief en persoon- moet deze dialoog zich ervan be- lijk elan. Bij vernieuwingen wust blijven dat ze gebeurt in de wachten de geroepenen niet op heilige kerk der zondaars (42). kerkelijke ijking vooraf. „Een leek is geen minachtend woord, c maar betekent hetzelfde als lid spanning van de kerk dje uit deze }S Belangrijk is de spanning die opgebouwd" (132). „De leek in de in het derde hoofdstuk aan de kerk is geen leek maar een dag treedt tussen de plaatselijke christen" (137). gemeente en de kerk als geheel. Fnéeland en Tegenover een te ver doorgedre- Een moeilijk leesbaar, maar riiniïrh.l ven centralisme stelt Rahner met overtuiging geschreven boek. maar TtelTKmltJft tevens juist arme gemeenten in de Men hoort zuchten in een beslo- maar stelt frankrijk te\ens verstrooilng een tekfn kupnep ten ruimte. De Geest protesteert zijn van de tegenwoordigheid tegen de tirannie van de letter, van Christus (51). Niet daar waar de kerk de machtige, grote orga nisatie is, maar daar waar het altaar van het woord, van het sacrament en van de broederlief de staat (54), is de kerk aan haar De Franse weigering. Engeland ook via de centrale banken aan een grote dollar-lening te helpen, kan een dubbele uitwerking heb ben. Zij levert niet alleen Nu de Fransen voorlopig hun lijkheden op voor Engela vat op het (gedevalueerde) pond de landen die het wel willen hel- sterling hebben verloren, richten Pen- maar stelt Frankrijk tevens ooiine zij hun aanvallen vooral op de in staat die dollars te gebruiken dollar. Deze munteenheid loopt om de A menkaanse goudvoor- dubbel gevaar, omdat zij op goud raad verder uit te putten, is gebaseerd en aan het pond Op zl)n persconferentie van sterling als valuta is gekoppeld, maandag a.s. zal de Franse presi- Dr. C. RIJNSDORP dent zich ongetwijfeld bezighou den met de gevolgen van de de valuatie van het pond sterling Frankrijk is er in de afgelopen (aig de dollar dan nog niet door doel. Duidelijk zegt hij ook dat —_ij 1er geloof kan zijn buiten de r.k. weken in geslaagd, zoveel onrust de knieën is gegaan). Hij zal wei- te zaaien, dat velen goud nog licht 00j< spreken over het Nabije kerk. slechts als het enige stabiele- Oosten. Quebec. Polen en over bastion in de financiële branding economische en sociale proble- beschouwen, nu na de devaluatie van het pond ook de dollar is gaan wankelen. Als de ongewoon grote goudaankopen niet snel op- NdSSer houden, kan devaluatie van de dollar niet uitblijven. Wat het Nabije Oosten betreft De door acht landen gevormde hg* zoals de Economist dezer goudpool (waaruit Frankrijk zich dagen schreef „de weg naar in juni heeft teruggetrokken, oorlog open Nasser heeft han- omdat het geen goud meer dig gemanoeuvreerd door met beschikbaar wilde stellen) moet "jn onverzoenlijke rede te wach- telken, zijn reserve, aanspreken, ter tot ra aanvaarding van de Zelfs de Amerikaanse goudvoor- P"48? .««Sfliklne T.n raad. opgeslagen in het ook door hgheidsraad terugtrekking van een der James Bondfilms bekend de Israehsche troepen udde toe- geworden Fort Knox. zou bij 88448 ««bieden eist. De resolutie "oortduring van de huidige vraag b«vat"°8 "f8"' niet voor onbepaalde tijd uit- ?ef vindt "lleen h8t punt komst kunnen biïden. interessant. Geen onderhandelingen, geen Reserves erkenning. geen '-rede. geen openstelling van het Suezkanaal. De buffervoorraad van de Wat Nasser wil is terugkeren goudpool is 300 miljoen dollar naar de situatie zoals die bestond goud. In het afgelopen jaar zou voordat hij zelf de moeilijkheden de Dool echter voor meer dan een veroorzaakte, die leidden tot de miljard dollar aan de reserves zesdaagse oorlog in juni. En als van de deelnemende landen heb- dat niet gebeurt, zal ..als de tijd ben moeten onttrekken Sinds daarvoor gekomen is" met rv- Frankriik zich in juni terugtrok weid worden teruggenomen, wat nam Amerika ook de Franse bij- met geweld werd veroverd, drage van 10 pet. voor zijn reke ning. Het neemt nu voor 60 pet. deel. Er doen geruchten de ronde, dat België en Italië het Franse voorbeeld willen volgen, ook al wordt dit in Brussel en Rome De Britse minister van bui tenlandse zaken, George Brown, die tegen de ver wachting niet is afgetre den en volgens premier Wil son ook niet zal aftreden. Zeven dagen verdek Nieuwe ronde Aangezien Israël er niet aan denkt, de bezette gebieden te "erlaten als geen definitieve re geling van het Arab'sch-Israëli- sche conflict wordt bereikt, zal tegengesproken. Intussen zal Nasser inderdaad toevlucht tot Frankrijk zijn dollarinkomsten geweld moeten nemen, als hij weigert over welke vreedzame re geling dan ook te praten. Het streven naar een politieke oplossing aal dan definitief plaats •naken voor voorbereiding van de door Nasser besproken „nieuwe DE DEVALUATIE van het Engelse pond (met 14.3 procent) en andere valuta ont ketent deze week een jacht op goud, die zelfs de positie van de dollar in gevaar brengt. Internationale spanning ook en vooral om Cyprus houdt alleen de woe lige zee nog een Turkse invasie tegen? In Zuid-Vietnam bevechten de Amerikanen ten koste van zware verliezen een zege op de strategische ..heuvel 875" bij de basis Dak-To. De Veiligheidsraad eist terugtrekking van de Israëliërs uit de veroverde gebieden en een eind aan alle oorlogshandelingen. Israël wil samen werken met VN-man Jaaring. Nasser zegt weer geen vrede met Israël te willen. Processen in Athene (levenslang en bchtere atraffen voor ..patriotten") en Bolivia (30 jaar voor de Fransman Regis Debray die de quernlla steunde), een artsenstaking die de Belgische zie kenhuizen in last brengt, vliegrampen in Amen- ka (43 doden) en Rusland (70 tot 100 doden). En almaar heen en weer tussen Stockholm en Schiphol: de Amerikaan Schoenman, secretanj van het Vietnam-tribunaal, wiens paspoort is in getrokken en die nergens van het vliegveld af mNederland, dagenlang zwaar in de mist, be leeft de thuiskomst uit Nigeria van de na zware vonnissen toch vrijgelaten bemanning van het wapenschip Jozina. Het derde of vierde plan voor de huurheffing ziet er zo uit dat iedereen voor een volkswoning tien procent van zijn zui ver inkomen' van drie jaar terug aan huur plus heffing moet betalen. Sociaal-economisch-financieel: Roolvinks ad viesaanvraag bij de SER over een politiek op langere termijn (.mogelijk afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind): de SER is hoopvol over produktie en werkgelegenheid: Philips is blij met de grote verkoop van kleu- ren-tv. En van het fraude-front: 20.000 valse honderdje* nog voor de uitgifte in Kerkrade gevonden en in Breda een beruchte koppelbaas aangehouden, die loonbelasting en socials pre mies in eigen zak stak. Niemand is verrast dat dr. Jelle Zijlstra bij het volk favoriet is om premier te worden (Luns twee. Cals drie, Biesheuvel vier). Adde H. Boerma wordt directeur van de Voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Naties. J. Lanser CNV-bestuurder en straks voorzitter, mr, Th. M J. de Graaf te Liaee. burgemeester van Nijmegen. De Hervormde en Gereformeerde kerken ke ren zich tegen een Jaarbeurs op zondag, de Hervormde synode neemt de laatste belemme ringen weg voor de vrouwelijke dominee, Ne derland wil Griekse politieke gevangenen asiel verlenen, de 250.000ste bewondert de doeken van Jeroen Bosch, en de week wordt besloten met het PvdA-congres, dat wie weet wat klaarheid brengt in de politieke wereld. DEZE WEEK GEZEGD: ..Zoveel eekten, zoveel zinnen. In allerlei kerken, tot ln de alleenzaligmakende toe, zijn er meningsverschillen over Vietnam." <J. M. A. HL Luns). Korte verklaring van Schmelzer DEN HAAG De Tweede- de heer Aarden zijn de verschil- Als dat zo is, kan Israël op zijn beurt gaan denken aan een nieu we „preventieve klap". Op de plaats rust blijven is dan een ge- Kamerfractie van de KVP len niet uit de weg geruimd. vaarlfjke tactiek. Israel weet dat f i 1iT-l. het alleen ataat, al, het erop hec£t, «ich gedistantieerd aankomt. In garanties van de van de uitlatingen van haar Ver. Naties en de westelijke mo- lid drs. J. M. Aarden. Dit gendheden heeft het helemaal christen-radicale Kamerlid geen vertrouwen meer. Behalve Nasser zal ook Moskou er goed betreurt het dat zun fractie- aan doen, dit terdege te beseffen. Elk fractielid heeft de vrijheid, aldus de heer Schmelzer, afwij kende inzichten kenbaar te ma ken. Wel meent de fractie dat dit zo enigszins mogelijk in eerste Instantie dient te blijken in de iractievergadering of in een ver- Aden buitenlandse zaken geen Overigens breekt in het Nabije motie had ingediend om het houden, was al op 29 augustus op i nieuw hoofdstuk t bedrag dat voor de ontwik- een bijeenkomst i als volgende week donderdag de kelineshulp is uitgetrokken aangekondigd.) laatste Britse militairen Aden verlaten en de Zuidarabische te- te verhogen. Vertrouwen ieratie onafhankelijkheid wordt 1°. de televisie - uitzending erleend. Nasser zal ongetwijfeld Monitor van zondag herhaalde rnvloed te brengen. Voorzover het Nationale bc- vrijdingsfront niet bereid is daaraan mee te werken, kan de Egvptische elk geval rekenen op Flosy, het Bevrlj- fractievoorzitter drs. Schmelzer „Ik herhaal wat ik in Betg dat de PvdA niet met de KVP fractievoorzitter. „Ik handhaaf onder deze leiding in zee wil. Verklaring korte verklaring die dingsfront voor zuidelijk Jemen. gisteren na afloop van het frac- Dal heb gezegd: Ik acht i tieberaad aflegde, zei hij dat het bonden in de optwerp-richtlijnen de vraag of verschil van inzicht over de pro- voor het programma van het ka de bevolking cedure die de heer Aarden heeft binet-De Jong en zal mij zakelijk gevolgd ls blijven bestaan. Ook blijven opstellen ten opzichte na een uitvoerige toelichting van van het kabinet"- Het derde Lu(n)strum J^AARAAN minister Luns zijn nog steeds enorme populariteit bij het Nederlandse publiek heeft te danken, is een vraag die je beter aan de man in the street dan aan een christen-radicaal, een socialist of een lid van de Sjaloom-groep kan voor leggen. De volksgunst is een a-politiek fenomeen, dat z'n grillige sporen dwars door alle gezindten, partijen en groepen trekt. Het geval-Luns illustreert dat. Mensen die z'n politiek met een 3 waarderen, geven 'm een 10 met een griffel als het NIPO aan de deur komt voor een populariteitsonderzoek. Toen de VU na de laatste Ka merverkiezingen een enquête hield over o.m. de vraag: in welke politicus stelt u het meeste vertrouwen als politie ke leider, antwoordde 11 pet. van de PSP-kiezers: Luns... Wie doet het 'm na? Lank- horst in ieder geval niet, want in z'n eigen kiezersclub moest die het behalve tegen Luns ook nog tegen Zijlstra afleg gen. Zijlstra Zijlstra's populariteit heeft te maken met Wim Kan, maar meer nog met het diepe ont zag van de gemiddelde Neder lander voor professorale deskundigheid. Prof. Kwant constateerde onlangs in een lezing, dat in Nederland de „mythe van het gefcag" ver vangen is door de „mythe van de deskundigheid". Daar ligt misschien de verklaring van de Zijlstra-Cultus, waarvan niemand zo weinig moet heb ben als Zijlstra zelf. Luns' populariteit heeft met deskundigheid en politiek weinig, en met z'n persoon al les te maken. Hij beschikt over eigenschappen die de ge middelde Nederlander mist en toch zo dolgraag zou willen hebben: flair, esprit, humor, lichtvoetigheid, charme en mildheid. Luns is een non-confortnistische confor mist, iemand die precies in het Nederlandse straatje past, en er toch net even naast loopt. Maar ook weer niet zo naast, dat het de doorsnee-burger afschrikt Stijf Op Buitenlandse Zaken ver wacht je iemand die beant woordt aan het cliché-beeld van de diplomaat: stijf vor melijk, krakend van deftig heid en geheimzinnige ge wichtigdoenerij. Als er dan een vrolijke vent blijkt te zit ten, die èn het cliché volgt, èn er tegelijk één grote carica- tuur van weet te maken door een dwaze grimas, een buik- vasthoudertje in de Kamer, het draperen van een rafelige plaid over een smetteloos maatcostuum, dan werkt dat bevrijdend. De mensen lachen nergens zo om als om een hoogwaardigheidsbekleder die met hoge hoed en al in een plas op straat valt. Maar dat is leedvermaak. Het geheim van Luns is, dat hij de mensen laat lachen door in gala over de plas heen te springen. Dat doet geen auto riteit en daarom vindt tv-kij kend Nederland het origineel Als het maar geen andere autoriteit is dan Luns. Hij mag maffen en gapen in de Kamer en moppen tappen over serieuze zaken. Als Von deling het doet, krijgt hij boze brieven en verontwaardigde hoofdartikelen. Als Cals geestig ls. wordt dat als boosaardig en sarcastisch aan gevoeld. Niets is zo grillig als populariteit. Internationaal Luns is ook in het milieu van de internationale politiek populair en dat bepaalt gro tendeels z'n waarde als Ne derlands minister van Buiten landse Zaken. Hij heeft in het buitenland gezag. Of hij. ge meten naar de maatstaven van de binnenlandse politiek, ook een goed minister is, laten we hier buiten beschouwing. Alleen dit: in een tijd dat de buitenlandse politiek een steeds grotere rol gaat spelen op het binnenlands politieke front, zou op het Plein een échte politicus met e«zn parle mentair, partijpolitiek verle den moeten zitten, geen vak man-diplomaat, geen super- ambassadeur van het ty pe-Luns, die in z'n hart het parlement en de politieke partijen als vervelende dwarskijkers beschouwt. Het is jammer, dat Luns in '65 niet door Vondeling en in '67 niet door Biesheuvel is ver vangen. Ons buitenlands be leid zou daardoor misschien aan fantasie, inspiratie en in ventiviteit hebben gewonnen wat het aan gestroomlijnde routine had moeten prijsge- Maar natuurlijk kon de KVP een zo krachtige kie zersmagneet (in februari nog goed voor twee Kamerzetels ln slechts twee provincies) niet laten vallen. Luns dankt z'n vijftienjarig ministers schap aan het voor onze de mocratie ongezonde verschijnsel, dat de KVP zich als regeringspartij onmisbaar heeft weten te maken. Geen minister van een andere partij dan de KVP had, hoe populair ook, het vijftien jaar kunnen uithouden. Feestbundel Oud-premier Drees wijst daarop in de kersverse bundel Interviews van Volkskrant-re dacteur Han J. A. Hansen met Luns zelf en over Luns met z'n vroegere bazen Drees, De Quay. Marijnen en Cals. Luns heeft ook nog onder Beel en Zijlstra gediend, maar die kwamen als leiders van inte rim-kabinetten niet ln aan merking voor het huldebe- Het is een aardig boekje ge worden, deze feestbundel bij het derde Luns-lustrum. Het gesprek met Luns zelf beslaat meer dan de helft van de 131 bladzijden en is ook het inte ressantste. Toch is het niet helemaal Luns ten voeten uit.. Daarvoor moet je de jubilaris zien en met eigen oren ho ren. Luns, de gesoigneerde nar met z'n spontaan-gekke reacties en dwaze invallen, komt er niet in naar voren. Wel een hoogstserieuze Luns, die over alles en nog wat ge fundeerde meningen tracht te geven. We krijgen zo belang wekkende informatie (ook van de andere ondervraagden) over de achtergronden van de Nieuw-Guineapolitiek, het EEG-beleid, de mogelijkheden van een klein land om zich in de wereld verstaanbaar te maken enz. Controle Luns heeft Hansens's inter view zelf gecontroleerd en er toen waarschijnlijk driekwart van de spontaniteiten uitge haald. Hansen is toen zelf maar in de Handelingen van de Kamers gedoken en dat is z'n boekje ten goede gekomen. Ook het interview bevat nog wel leuke dingen. Bij voorbeeld op de laatste blad zij, waar Luns de vraag hoe hij zich de ideale minister van Buitenlandse Zaken voorstelt, als volgt beantwoordt: Het is „een man van 1,96 meter, 'n klein snorretje, vrij kaal, met een doffe stem en die vijftien jaar zijn functie bekleedt in een van de meest-geciviliseerde en aan trekkelijke landen ter wereld. Deze mening is daarom ook Interessant omdat zij ongeveer uniek is." Roomser dan paus Aan politieke en religieuze nieuwlichterij heeft de jubila ris een broertje dood. De toe nemende radicalisering ln Ne derland beangstigt hem. In bet optreden van Nieuw Links en Tien over Rood ziet hij elementen van „onverdraag zaamheid en weigering com promissen aan te gaan". U itgesproken conservatief denkt hij in kerkelijke en theologische kwesties. Voor wie het nog niet wist: onze minister is roomser dan de paus, althans dan paus Johan nes. Die kerkvernieuwer is verhuisd naar een stil plaatsje in Luns' onderbewustzijn, hetgeen uit de volgende pas sage blijkt: Luns (over paus Paulus): Ik heb Zijne Heiligheid verscheidene keren mogen spreken. De voorlaatste maal een vol uur over allerlei poli tieke zaken. Ik vind hem in zijn uitingen vrijer, meer open dan zijn voorganger". Hansen: „Dat is een heel merkwaardige conclusie". Luns: „Zijn voorganger Hansen: „Johannes..." Luns: „Ja, eh natuurlijk, U hebt volstrekt gelijk, mijn op merking sloeg op Pacelli, paus Pius XII". Onthullend Veel onthullender is Luns' volgende uitspraak: ..Wat mijn eigen instelling betreft: als katholiek ben ik uitgesproken rooms-katholiek. Met andere woorden: voor mij staat centraal en is volstrekt beslissend het oppergezag van de paus in religieuze kwesties. Plaatselijke uitspraken, me ningen en theorieën hebben voor mij slechts waarde ln zo verre zij door Rome worden goedgekeurd en geschraagd. En het spreekt vanzelf, dat wanneer Rome haar goedkeu ring onthoudt, plaatselijke uitspraken voor mij volkomen irrelevant worden en leder belang verliezen. Ik ben dus ook een overtuigd voorstander van de vernieuwing in de kerk zoals deze in het jongste concilie is uitgestippeld, maar geheel binnen de grenzen door de paus bepaald of te bepalen. Allerlei geëxperimenteer daarbuiten acht ik onjuist en gevaarlijk. In dit soort kwesties is intellectuele hoog moed de laatste jaren bij een aantal katholieken de hoofd fout". Zou Luns dat nou werftelijk menen, of geeft hij voor de zoveelste keer een knappe pa rodie weg, ditmaal op een Brabantse dorpspastoor anno 1890? Pr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14