SPEELGOED ONDAIjjj BUG ook voor volwassenen en beiaarden Leiders-speelgoed in opmars WAT j KINDER- f STERREN J VRAGEN ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 Qtötrirtr-irtrtrü-irirü: Pipo Hier is Pipo De dagsluiter voor beginners En hij wenst zijn pyjamapu- bliek veel grapjes en muziek Een flapschoen vol avonturen voor de vroege avonduren een bolhoed vol snoep jipsekee-joep. (Van een onzer redacteuren) Tj^VEN WEL WEZEN: het is toch een bedrag om stil van te worden per jaar wordt, volgens deskundigen, een bedrag van ongeveer 200 miljoen uitgegeven aan speel goed, en diezelfde deskundigen voegen daar dan aan toe, dat het werkelijk dure speelgoed nog aan Nederland voorbijgaat, omdat de Nederlanders, als het speelgoed betreft, wat aan de zuinige en kritische kant zijn. Goed, toegegeven: de pop die echt kan lopen (ca. 75) en de pop die kan spreken tal van zinnen achter elkaar (ca. 65) gaan grif over de toonbank. En de race-banen van meer dan 100,- zijn zo in trek, dat de produktie achterloopt bij de vraag. Ook de speelgoedindustrie kent al haar levertijden. Maar dat is het kardinale punt. De Nederlanders, zeggen de deskundigen, willen wel geld uit geven voor speelgoed als zij er deelte ervan wordt besteed door de ouderen. Nee, we doelen niet op de „treintjes", waarvan men zegt, dat de jongen ze krijgt, op dat de vader er mee kan spelen. Een groot gedeelte van de 200 miljoen wordt uitgegeven door verzamelaars. Door mannen, die „auto's van gisteren" in een collectie bijeenbrengen, die mo dellen verzamelen van tanks uit de tweede wereldoorlog, of van vliegtuigen. Even een cijfer: meer dan tachtig procent van al het in de jongste oorlog gebruikte oor logstuig heeft de speelgoedin dustrie in getrouwe nabootsing op de markt gebracht, met daar bij een gedetailleerde technische en operationele beschrijving. Voor wie Men kan zich afvragen voor wie nu feitelijk speelgoed wordt gemaakt. Alleen voor de jeugd? Geenszins. Speelgoed is er ook voor de volwassene. Hij heeft over het algemeen de beschik king over veel vrije tijd. en hij gaat door met het spelen dat hij in zijn jeugd heeft gedaan. Hij noemt het echter geen spel meer, maar hobby. Men ziet hem 's zaterdags in speelgoedwinkels rondneuzen, op zoek naar nieuwe modellen voor zijn verzameling of om een keus te maken uit het geweldige as sortiment bouwpakketten, dat op het ogenblik te verkrijgen is. En daarnaast staat het speel goed ten dienste van de bejaar de, van de man, die niets meer om handen heeft en met zijn tijd feitelijk geen raad weet. Speel goed speelt voor hem vooral een rol in de vrijetijdsbesteding. Dat kwam pas allemaal later, toen de volwassenen er genoeg van kregen en andere vermaken zochten en vonden. Toen er een speelgoedindustrie ging ontstaan, die op grote schaal poppenhui zen fabriceerde. Honderdduizend In deze dagen voor Sint Nico- laas verdringen kinderen zich in drommen voor de etalages van speelgoedwinkels om als het wa-r re al dat heerlijks dat zich aan hun oog vertoont, gretig in te Die keus is verre van makke lijk. Het aantal artikelen dat de speelgoedindustrie op de markt brengt loopt in Nederland tot ver boven de honderdduizend. En zeg het nu maar...! Er is praktisch geen artikel, dat niet als speelgoed te koop is. Naast het kleuterspeelgoed van fraai beukenhout, de ballen, de poppen, tollen, springtouwen, knikkers, vlechtmatjes en blok kendozen, wordt voor het kind, nou ja, het kind, alles in minia tuur gemaakt wat in de wereld van de volwassene wordt ge- Men vindt in speelgoedwinkels de haute couture voor poppen, maar ook de wasmachine, de mixer, de benzinepomp, de tele foon, de bloembak, de lantaarn paal, de bureaulamp, de automo tor en de strijkbout. Eeuwen Het „alles mekaniek en be weegbaar" is beslist niet van de ze tijd. Getuige de vondsten in Egyptische graven bestonden er reeds eeuwen geleden poppen met genaaide kleren en beweeg baar speelgoed. Die speelgoedindustrie volgt de „grote" industrie op de voet. Op het ogenblik, waarop de Sow- jet-Unie of de Verenigde Staten een nieuw type raket lanceert, verlaten de bouwdozen van een miniatuurmodel van deze raket al de speelgoedfabriek. En als het model van een in het geheim ontwikkeld vliegtuig bekend wordt gemaakt, kan het zijn dat dit reeds op schaal verkleind in de speelgoedwinkel te koop is. In het algemeen gezegd is er niets nieuws onder de zon. Speel goed is er altijd geweest en zal er altijd wel blijven. Maar het speelgoed werd wel vervolmaakt, en het veranderde. Om slechts een voorbeeld te noemen. De Chinese kindertjes hadden al hun vliegers duizenden jaren voordat wij de vlieger leerden kennen. Vliegeren is nog een kinderspel. Maar de uitvin ding van het vliegtuig bracht ons Poppen Speelgoed ook voor ouderen is helemaal niets nieuws. In 1391 liet de koningin van Engeland uit Frankrijk poppen komen, die haar moesten tonen hoe de Franse dames gekleed gingen. Poppen werden van hof tot hof een geliefkoosd geschenk. Zij waren tot in details gekleed als volwassenen. En eerst nadat de dames van het hof op de poppen waren uitgekeken, gingen ze naar de kinderen. Zo was het ook met de pop- Dat bedrag van 200 miljoen! penhuizen werden gemaak, Het wordt niet alleen in kinder- voor rijke families. Kinderen handen gestopt Een groot ge- mochten er alleen maar kijken. Iets voor terugkrijgen. Dat bete kent, dat het speelgoed „meka niek en beweegbaar" moet zijn. De prachtig-afgewerkte houten trein van meer dan 100,- heeft in Nederland geen kans. In het buitenland wel. Ook ouderen SPEELGOED als bezigheidstherapie, om er je eventuele gram in af te reageren, je zenuwen de baas te blijven, of, positiever: je innerlijk evenwicht te behouden (gebruikt dus als een soort geestelijke balanceerstok), is in toene mende mate op de markt te wachten. Dit type wordt ma- nagertoys of leidersspeelgoed genoemd. Die laatste bena mingen willen bepaald niet zeggen dat alleen sleutelfiguren in onze samenleving er behoefte aan zouden hebben. Wel, dat het bij hen begonnen is. Meneer zit op de vergadering. Hij rookt weinig of bijna niet meer. Dat is beter voor zijn hart, zegt z'n dokter. Maar hij heeft behoefte aan een bepaald bezig- zijn, aan een eenvoudige relax mogelijkheid, die hem bovendien rustig(er), beheerster maakt. Dat was vroeger zijn rookgerei. Nu verlangt hij daarvoor iets in de plaats. Het is daarom geen toeval dat juist een instituut als dc Nederlandse Hartstichting grote- mensenspelletjes propageert. De meneer van de vergadering kan natuurlijk op zijn ballpoint gaan knagen, op zijn hoofd krabben, aan zijn neus trekken of nog erger. Maar dat is alle maal weinig esthetisch voor zijn omgeving. Vandaar dat fabrikan ten op het idee kwamen nettere manieren te bedenken om die min of meer onbewuste bezig heidstherapie te kunnen bedrij- Clad Mooie, gladde ballpoints met onhoorbare knipjes (denk aan de tv-reclame van Bruynzeel, die de aandacht vestigt op het onver woestbare knipmechanisme) is nog maar het eenvoudigste voor beeld. Andere fabrikanten gaan al weer verder. Wel eens van gekke stopverf gehoord? Zo ordinair kondigt de fabrikant zijn produkt natuurlijk niet aan. Hij noemt het Silly Putty, wat veel leuker klinkt Het is een zeer aantrekkelijk verpakt eitje, dat u uit zijn glimmende omhulsel pelt. Nee, om dat eitje is het niet begonnen, Ynaar om de inhoud. 11 opent het en schrikt: het lijkt voor de helft met vloeistof ge vuld te zijn. Dat is niet zo; er ligt een glanzend uitgelopen stukje kneedbaar materiaal in, dat, als u het gaat kneden, inderdaad aan stopverf doet den ken. Maar het is veel soepeler, het stinkt niet, het neemt geen vuil aan en het wordt nooit hard. Rustig U kunt er onopvallend, rustig makend en gezellig in de muis van uw hand mee spelen. Door er gezichtjes uit te fabriceren, door er een mandje van te kneden, door het plat te maken om het daarna als een koekje te breken, door het onopvallend op een foto of stripfiguurtje in een op de conferentietafel liggende krant te drukken om dan een puntgave afdruk te krijgen, die u vervolgens kunt vervormen zodat u allerlei lachspiegeleffec ten krijgt. Bent u er thuis mee bezig, dan kunt u er meterslange draden van „spinnen", die u vervolgens weer in de massa doet opgaan. Ook kunt u er precieus een balletje van maken, dat nog over een enorme stuitkracht blijkt te beschikken bovendien. Voor en kele guldentjes een managers speelgoedje bij uitstek. Maar' pas op, dat kleine Henk er zich niet aan vergrijpt. Beter: geef hem ook zo'n Silly Putty. Voor oud Nog meer? O, zeker. De in- elkaar-zet-sleutelhangers: kubus jes, autootjes, olifantjes, twee of drie symmetrische, dan wel a- symmetrische speeltuigjes die met elkaar een piramide moeten opleveren. Hier zitten we dus wel echt in het puzzelwerk. Voor jong, maar tegenwoordig vooral ook: voor oud. Wat te zeggen van een mini- giruscoop? Een meesterwerkje van precisie, zelf bij te stellen. In het publiek onopvallend te hanteren (het vliegwieltje blijft eindeloos in beweging) en op een boswandeling te gebruiken als kompas. Thuis om er allerlei kunstjes mee uit te halen: balan ceren op de rand van een glas, op uw vingertop, op een draad of zelfs op de punt van een kroon tjespen. Inspiratie Allemaal maar merkwaardige hobby's, zegt u. Moet u eens opletten, hoe snel er meer van dat goed aan de markt zal komen. De wetenschap erkent er ook al de rustigmakertjes in, die bovendien nog inspirerend kun nen blijken te werken. Aan de andere kant, zo hebben we ons laten vertellen, komt het spul tegemoet aan de verkinder- lijking van de moderne mens, wat zich al overduidelijk in de spoortreintjes- en racebaanmanie van de grote mannen manifes teert. Ja, daar lachten ze u zo'n twintig jaar geleden ook om uit, meneer. Maar nu is het de gewoonste zaak van de wereld, dat u zoiets hebt staan en... warempel niet alleen voor Henk- je! tot andere vliegende voorwerpen voor kinderen. Het katapult-vliegtuig en het zweefvliegtuig vonden een ver volg in het echte motorvliegtuig en ten slotte in het radiogra fisch bestuurde vliegtuig. De heel verwende en vergevorderde hobbyist beschikt nu zelfs over een model, dat hij via een zender met tien kanalen alles kan laten doen wat met een gewoon vlieg tuig ook gebeurt bij sommige modellen wel een half uur lang. Veiligheid Voorts is, mag men zeggen, het speelgoed veiliger geworden. Vooral dat speelgoed, dat door de kleuter wordt gebruikt. Dank zij de goede verstandhouding tussen opvoeders en industrie wordt het zo geconstrueerd, dat het kind er zich niet aan kan bezeren. Voor kleuters is speelgoed met spijkers uit den boze, evenals verf, die „afgeeft". Kinderen houden ervan speelgoed op zijn stevigheid te onderzoeken. Ge spijkerde dozen zijn sneller uit elkaar te halen dan geschroefde, en een spijker wordt o zo snel in de mond gestoken. En het sabbelen op gekleurde blokken blijft nog altijd een aar dige bezigheid, maar het stelt aan de kwaliteit van de verf wel bijzondere eisen. Ten slotte het materiaal gaat veranderen. Het plastic en ny lon heeft zijn intrede gedaan. Welk bezwaar daartegen ook kan worden aangevoerd, het is veel duurzamer dan tal van andere materialen. Linker handen In Griekenland en Rome was houten speelgoed bekend. Later werd speelgoed vervaardigd uit aardewerk, ivoor of metaal. In de Middeleeuwen waren het vooral ridderfiguren, waarmee werd gespeeld. In de achttiende eeuw ontstond de rage in tinnen soldaatjes en tegen het eind van de negentiende eeuw kwam het automatische en technische speelgoed aan bod. Sindsdien is de produktie van speelgoed een industrie geworden. Een keus uit een verzameling van meer dan honderdduizend artikelen. En voor elck wat wils. Ook voor de jongen met twee linkerhanden, die best eens wat zou willen knutselen. Voor de jongen die technisch is aangelegd is er een ruime keus. Hij kan zelf zijn sterrekijker bouwen, zich gaan verdiepen in de elektrotechniek of zich gaan bewegen op het gebied van de chemie. Het ligt er maar aan wat zijn vader er voor over heeft Want deze „bouw"-dozen zijn over het algemeen wat aan de prijzige kant. Maar daarvoor wordt hij ook „spelenderwijs ingevoerd in de wonderwereld van de techniek en de fysica", die zeer boeiend is. En voor de meisjes? De pop pen en de haute couture blijven hoofdzaak. Uit Amerika is de „movable fighting man" komen overwaaien, de GI Joe, die met twintig scharnieren in elkaar zit en elke beweging kan maken. Amerikaanse vrouwen wier ver loofde of man in de strijdkrach ten dient, schaffen hem zich dik wijls aan, met daarbij allerlei uniformen. En hebben ze er veel geld voor over, dan kopen ze ook nog de jeep, waarin de fighting man precies past. Maar ja, kies nu maar eens precies wat je hebben wilt! Jaja, natuurlijk zijn Klukkluk ook van de wenserige! In India- nenland mochten ons ook de slof fen buiten de wigwam zetten en daar kregen ons dan ieder jaar een nieuw veertje in voor het hoofd en een bizon van de choco la. Maar toen versliepen Kluk kluk zich en de zon scheen op zijn slofje en toen smolt de cho cola en Klukkluk hebben drie da gen moeten hinkelen voor moe der Ugh de slof weer van de schone hadden.' Mij trensen ie dereen veel van de lekkere en alleen de Dikke Deur moeten maar in de zak! Nee, niet naar de Costa Brava! „Wat ik van Sinterklaas wou hebben? Ik wou... nou laat ik eres kijken, hè, ik wou... een televisie voor meneer Boordevol met de hé-é-éle dag fijna programma's. Dan bleef-ie kijken, hè Gerritf Dan zat-ie stokstijf op z'n stoel en kwam-ie ons niet meer lastig vall'n. Tja, dat moet 't maar wez'n, een televisie in z'n schoen Ha-ha-ha" illlllllllllllllllllllllll Opa Jae, jae, kijkeris, Sinterklaas if net als ik 'n ouwe man, hè en ik zal 'm daerom maar n\J<s vrage. Nee, 'k wil niks hebbe. Misschien 'n taertje, hè, jae, 'n taertie lus-ik wel. Enne... verder wéét-ie wel, dat ik altijd 'n stevige jute zak kan gebruike voor als-ik zo ereis wat tégenkom... maer jae„. kan je dat vrage? 'n Lege ka- dootjeszak misschien...? Sinterklaas? Ik wat vragen aan Sinterklaas? Mooie boel! Swie- bertje héb niks, Swiebertje wil... een nieuwe hoed? Nee hoor, m'n eige ouwe is nog best. Wacht es... een hele echte keuken met een eigen Saartje erin die de heie dag koppies koffie schenkt? Ach welnee, wat zou Saartje van de burgemeester zeggen als ik nooit meer kom? Nee, nee, ik weet 't al... ik vraag een step, dan ben ik gauw weg als Bromsnor me moet hebben! Jdd Een step! Illlllllllllllllllllllllli Bromsnor Beste Sinterklaas, ik zou graag een tweede mooie sabel willen hebben, want die Swiebertje pakt altijd de mijne af. En hoe kan een deftige veldwachter als ik nou telkens zonder sabel? Goeie Sinterklaas, geef er me alsjeblieft een, en als het geen echte kan zijn, dan eentje van koek. Want koek, nou ja, mag een veldwach ter die lusten, zo af en toe bij de koffie? als Swiebertje er niet bij is, natuurlijk!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13