Luns waarschuwt voor breuk in de EEG Commentaar GESPREK EUROPESE VEILIGHEID NODIG Crematie niet achterstellen Uit de Haagse hof geplukt Stembusakkoord, NAVO en positie partijblad punten op PvdA-congres alles goedi en wer 9 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1%7 BIJ FRANS VETO OVER TOETREDING ENGELAND AR EN CH: OPPASSEN VOOR STOERE TAAL Kamercommissie aanvaardt motie (Van parlementsredactie) DEN HAAG Met volledige instemming van de regering aanvaardde de Tweede Kamer commissie van buitenlandse za ken gisteren een viertal moties over internationale samenwer king. Deze moties zijn een weer gave van resoluties van het zg. comité-Monnet, dat in 1955 werd opgericht om de actie van de regeringen en de parlementen voor een Verenigd Europa te steunen. Het comité acht aanvaarding van de moties door de parlementen van de EEG-landen van belang om de betrokken regeringen in de richting van een verbreding van de bestaande Europese samenwerkingsvormen te stuwen. De belangrijkste van de vier mo ties spreekt zich uit voor „een spoe dig begin en een spoedige voleindi- fSnoep verstandig eet'n appel m ging" van onderhandelingen over En- gelands toetreding tot de EEG op ba sis van dezelfde rechten en plichten als de Zes. Ook wordt gepleit voor toetreding als lid of associé van de andere democratische landen van de Europese Vrijhandelszone. PSP Tegen deze motie die, als ze ook door de vijf andere parlementen wordt aanvaard, een belangrijk steuntje is in de rug van de Vijf bij hun streven naar aansluiting van En geland stemde alleen de P.S.P.-er Van der Spek, die het karakter van de huidige EEG „ondemocratisch" noemde. PVDA (met uitzondering van de heer Nederhorst), D '66 en PSP stem den tegen een tweede motie, waarin de wens wordt uitgesproken dat er te zijner tijd een georganiseerde samen werking komt tussen de Verenigde Staten en Europa en wel op voet van gelijkheid. De PvdA bratiht osn. als bezwaar naar voren, dat de gelijkheid zich tot de kernbewapning zou kun nen uitbreiden, met als gevolg dat er een Europese kernmacht zou kunnen ontstaan. De motie werd tenslotte met 10 tegen 5 stemmen aanvaard. Veiligheid Uitleg resolutie inzake het Nabije Oos ten volgens de verwachting heeft aanvaard, komt het aan op de uitleg die aan de inhoud ervan wordt ge geven. De Arabische landen, die de resolu tie steunden, verlangen dat nu eerst de Israëlische troepen uit de bezette gebieden worden teruggetrokken. De rest zou dan vanzelf komen. Israël meent echter (niet ten onrech te overigens), dat beide partijen in liet conflict het eerst eens moeten zeggen". De Kamercommissie aanvaardde ook nog een motie van D'66 (me de-ondertekend door PvdA), waarin de regering wordt uitgenodigd het nodige te doen om zo spoedig moge lijk te komen tot een veiligheidscon ferentie van de NAVO-, Warschau- •?n andere Europese landen „tenein de een verdere politieke samenwer king en ontspanning in geheel Euro pa te bevorderen". Minister Luns had tegen deze mo tie geen bezwaar, al wees hij er wel op. dat geen sluitende regelingen voor de Europese veiligheid zijn te ver wachten, zolang het Duitse vraagstuk niet wordt aangepakt en opgelost. Het voortbestaan van de NAVO achtte de minister, met de commis siemeerderheid, vooralsnog een es sentiële zaak voor het behoud van de vrede. ..Als we de NAVO niet meer zouden hebben, komt West-Europa bloot te staan aan allerlei vormen intimidatie, om het maar zwak te worden over een rechtvaardige en duurzame vrede, vóórdat het besluit van de raad kan worden uitgevoerd. Als zulks niet mogelijk is bij recht streekse onderhandelingen, is Israël bereid, bemiddeling te aanvaarden van een door secretaris-generaal Oe Thant aan te wijzen speciale afge zant. In zekere zin is Israël nu in het de fensief gedrongen. Het is niet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Wg moeten de mogelgkheid van een nieuwe crisis in de EEG onder ogen zien. Als er opnieuw een Frans veto komt over Engeland's toetreding tot de EEG, zit de kans op een breuk er ongetwijfeld in". De minister vond het blijvend iso lement van Communistisch China onbevredigend, maar kon geen Ne derlandse steun toezeggen aan het Al banese voorstel China tot de VN toe te laten. De Chinese eis tot uitstoting van Formosa maakt de zaak er niet gemakkelijker op. Met België en een aantal andere landen is Nederland echter van plan in de VN een resolu tie in te dienen om een commissie in het leven te roepen die het i vraagstuk van China's toetreding in al plan de bezette gebieden geheel te! zljn|specten moc, onderzoeken. Mr. Luns bleek het wel eens te zijn met de mening, dat de aanwezigheid mini-staatjes in de volkerenor- Deze waarschuwing liet minister Luns gisteravond horen tijdens het begrotingsberaad in de Tweede Ka mercommissie voor buitenlandse za ken. Zijn staatssecretaris De Koster zei, dat alles in het werk moet wor den gesteld om de eenheid tussen de Zes te bewaren. ..Maar", zo voegde hij eraan toe. „als Frankrijk in zijn houding van thans volhardt, is er geen eenheid meer." De Nederlandse regering hoopt, dat Duitsland. Italië en de Beneluxlan- den dan één lijn zullen trekken voor wat betreft de consequenties die zij aan het Franse veto zullen verbin den. „Vooral de houding van de Bondsrepubliek is zeer belangrijk", meende minister Luns. Afwijkend Het standpunt van minister en staatssecretaris kwam overeen met dat van de meerderheid der kamer commissie. Alleen de heren Biesheu- ve (a.r.) en Mellema (c.h.) lieten een afwijkend geluid horen. Uiteraard niet in die zin dat zij Engelands toe treding op de lange baan wilden schuiven. Maar wel drongen zij er bij de regering op aan de zaak niet te snel op de spits te drijven. Het voortbestaan van de huidige EEG mag niet op het spel gezet worden. „En daarom moeten we ons niet te gauw in een crisissituatie begeven", aldus mr. Biesheuvel. Met een geïso leerde positie, een „lege stoel" van i Nederland in de EEG, is niemand ge baat. „Isoleren, crisis maken is geen kunst, crisis voorkomen is dat wél", vond de heer Mellema. „We moeten oppassen stoere taal te bezigen als we van tevoren weten, dat we met hangende pootjes terug moeten keren." Beide heren waren van oordeel dat men een zekere tijdsruimte moet zien te winnen bij het overteg over de toezegging aan Engeland, dat de onderhandelingen kunnen worden geopend. Traineren De heren Van der Stoel en Neder horst (soc.) vreesden, dat dit zou kunnen leiden tot een eindeloos trai neren van de beslissing en ze ver langden van de regering, dat ze daar een slokje voor zal stekeh. De moge lijkheid van een lege Nederlandse EEG-stoel wilden zij bepaald niet uitsluiten. Er is, zo zei minister Luns, geen geldige reden om nog iang te wach ten met de toezegging aan de Engelse regering, dat de onderhandelingen kunnen worden geopend. Vooroverleg is natuurlijk noodzakelijk, maar er zijn geen problemen die om een op lossing vragen alvorens de onderhan delingen kunnen beginnen. Neder land zal er in overleg met de part ners naar streven, dat de. beslissing niet te lang wordt opgehouden. Bel gië wil al voor het eind van het jaar haring of kuit, West-Duitsland iets la ter en Italië wil eerst neg overleg in Atlantisch verband. Lege stoel Staatssecretaris De Koster hoopte, dat het niet nodig zal zijn de kwestie van de „lege stoel" te overwegen. Als het weer tot een Frans veto komt, staan de Vijf voor een heel belang rijke beslissing, waarbij alle factoren tegen elkaar moeten worden afgewo gen. „Van een lege stoel ondervindt on ze economie schade. Dat moet wel in aanmerking worden genomen. Maar schade ontstaat ook als Engeland niet toetreedt". Al maandenlang beraadt men zich in kringen van de Vijf over de tactiek die gevolgd zou moeten worden als Frankrijk een crisis ver oorzaakt. Daar zijn echter nog geen afspraken over gemaakt, zei minister Luns. Brabantia ontslaat 22 van 900 man VALKENSWAARD De bekende metaal warenfabriek Brabantia (Van Elderen) is genoodzaakt 22 man ont slag aan te zeggen wegens voortschrij dende mechanisatie in haar bedrij ven te Aalst en Valkenswaard. Het bedrijf heeft 900 man in dienst en bereikte dit jaar reeds een omzet, die 7 procent boven die van verleden jaar uitgaat. De groei wordt het ko mende jaar. zij het in minder opvallen de mate. nog gecontinueerd, zo is de verwachting. Ondernemingsraad en personeel zijn ingelicht: met vakbonden is contact op genomen over ontslag en ontslagvoor waarden. De mode-ontwerper Lars Ulrik Thomsen uit Kopenhagen heeft zo zijn eigen ideeën over mannen kleding. H[j vindt dat de kleding van de hedendaagse man gedege nereerd is. En daar gaat hij iets Thomsen ontwierp kledij, geïnspi reerd op de mannenkleding in de ontwikkelingsgebieden. Zo heeft hij afgerekend met de vele zakken in de herencostuums. Hij zegt: ..Een zak is genoeg, maar dan moet het een grote zak zijn zoals die in een ajiorak." Pantalons zijn er voor hem ook niet meer bij. Een set ondergoed met lange mouwen en pijpen in een modieuze tint zijn voor hem voldoende. .""l Artikel over wethouder is beledigend UTRECHT Loco-burgemeester R. Plomp van Maarssen voelt zich terecht beledigd door een artikel van dc hand van collega-niakelaar J. Heslinga in het plaatselijk weekblad Vecht-, Amstcl- en Rijnstreek. Dit sprak gisteren de president van de Utrechtse rechtbank, mr. J. J. Plug- ge. uit. De heer Plomp had een kort geding aangespannen tegen zowel de heer Heslinga als de drukker van het weekblad. De president was het met de wethouder eens, dat het stuk ken nelijk was geschreven met de bedoe ling hem in een kwaad daglicht te stellen. Verspreiding De verspreiding van het nummer waarin het gewraakte artikel in voorkomt, moet dan ook onmiddellijk worden gestaakt. Bovendien moet de uitspraak van de president volledig worden gepu bliceerd in het eerstvolgende num mer van het weekblad op straffe van een dwangsom van 1.000 voor elke keer. dat de uitspraak niet wordt op genomen. De drukker en de heer Heslinga moeten ook de kosten van het geding betalen. Bejaarde man door kolendamp gedood HOOFDDORP De 85-jarige C. Vreugdenhil werd dinsdag in zijn woning aan de Spieringweg in Haar lemmermeer levenloos op het bed aangetroffen. Hij bleek aan kolen dampvergiftiging te zijn overleden. De man woonde alleen. De zg. bulderbaan op Schiphol is gisteren in gebruik genomen. Angstig hebben de inwoners van Amstelveen en Amsterdam/Bui- tenveldert dit moment tegemoet gezienWant zij vrezen dat zij van de overkomende vliegtuigen veel geluidshinder zullen onder vinden. Binnenkort zal men de balans op kunnen maken. T ueede-Kamercommissie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken wil een ein de maken aan de achterstelling van crematie bij begraven. Dit bleek tij dens de bespreking van de voor gestelde wijziging van de wet op de lijkbezorging. Volgens de gewijzigde wet moet de vestiging van een crematorium wel onderworpen zijn aan het oordeel van de gemeenteraad. Voorts wordt de gelegenheid geboden de raad tij dig op de hoogte te stellen van be zwaren, die bij een deel van de plaatselijke bevolking mochten bestaan. Voor wegenwachters 9 procent meer DEN HAAG De sociale positie van wegenwachters de ANWB heeft er in totaal 400 in dienst is aanmer kelijk verbeterd. Hun salarissen wor den met terugwerkende kracht tot 1 juli 9 procent hoger: hun werkweek is voortaan 45 uur, zodat ook zij nu een vijfdaagse werkweek hebben. De over eenkomst kwam tot stand via de me taalbedrijfsbonden. De werktijdverkor ting brengt de service aan weggebrui kers niet in gevaar. Snoep verstandig eet 'n appel ontruimen, omdat het de willekeurig vastgestelde oude grenzen onrecht vaardig vindt. Een vredesregeling voor het Nabije Oosten zal nog heel wat voeten in de aarde hebben, als zij ooit tot stand komt. Het besluit van de Veiligheids raad is echter een belangrijk begin. Zelfs een serie vredesakkoorden biedt Israël echter geen waterdichte ga rantie tegen Arabische agressie in de toekomst. Latere regeringen kunnen zich er niet aan gebonden voelen. Het ligt dan ook voor de hand. dat Israël bij komende onderhandelingen zo zwaar mogelijke garanties zal be dingen om aan de voortdurende drei ging van vernietiging te ontkomen. Daartoe kan ook een politiek van goede nabuurschap dienstig zijn. Israël mag dit niet vergeten, als het definitief zijn houding tegenov Arabieren bepaalt. Een goede buur is nog altijd beter dan ganisatie zo langzamerhand een pro bleem begint te vormen. Neem de Malediven: een eilandengroepje „op twaalf dagen schoenervaart van In dia verwijderd", ongeveer zo groot als de helft van het eiland Walche ren. De Malediven vormen een zelfstandige staat, die in de VN wordt vertegenwoordigd door de mi nister van buitenlandse zaken. Hij verblijft van augustus tot januari in New York. „Dat hoef ik niet te pro beren". zei mr. Luns. (De Malediven zijn een groep van 17 koraaleilanden, samen 300 vier kante kilometer groot. Walcheren meet 210 km-, zodat men mr. Luns' vergelijking met een korreltje zout moet nemen. De 100.000 islmnitische Indo-Arabieren die er wonen, leven voornamelijk van visserij en de han del in kokos en rijst. De Malediven waren van 1785 tot 1953 Brits en vormen sindsdien een onafhankelijke republiek Red. Als straks het voorjaarszonnetje gaat schijnen kan Den Haag er een nieuw vermaak bij hebben. We krij gen twee sprekershoeken. Die hoe ken zullen het niet alleen kunnen kan", dan doen, er moeten ook sprekers ko men. En zelfs die kunnen nog zt boeiend, zo vermakelijk of zo diep- zinnmg zijn. hun woorden zullen wordt gelaten niets uithalen als er geen toehoor- Neen. ders zijn. Dat zal het spannendst worden. Zullen de Hagenaars zich laten ver leiden te luisteren? Zo maar stil te blijven staan op straat en nieuwsgierigheid tonen? Te hoop lo pen voor iets wat je toch eigenlijk niet aangaat? Niet behoeft aan te gaan in elk geval? Nergens is minder mensengedrom te vindén bij een ongeluk of een brand dan in Den Haag Niet dal de schreden niet wat overdreven kelijk jammer, dat de sprekershoe- zou zijn. ken op ietwat onhandzame plaatsen komen. Op een braakliggend terrein aan de Prinsesstraat en bij het rui- al een terstandbeeld aan de Hofvijver, waar het juist nog Buitenhof heet. hoek omgeslagen, of komt de bus net aan. En het ongeluk, of de rel. ofde spreker op zijn zeepkistje wat oorbijgangers zul len de sprekers in hun hoeken het (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vanavond be gint het congres van de PvdA. Zaterdag zullen we weten hoe de tweede partij van ons land zich de komende tijd zal gaan opstellen. Drie thema's beheer sen de komende vergadering. Het rapport „Een stem die telt", waar de binnenlandse poli tiek in wordt behandeld; de brochure „Een politiek voor Vrede", dat de buitenlandse po litiek weergeeft; en ten slotte de positie van het officiële partij- dagblad „Het Vrije Volk". In „Een stem die telt", opgesteld door een commissie onder leiding van fractievoorzitter Den Uyl, wordt een lans gebroken voor het stembusak koord. Het rapport wenst voor de verkiezingen totstandkoming van twee politieke concentraties die bij de verkiezingen tegenover elkaar zullen staan. Bovendien wordt een kiesstelsel bepleit dat de vorming van concentraties in de hand werkt en dat tevens een band legt tussen de verkiezingen en de samenstelling van de nieuwe regering. Verwacht kan worden dat op grond van dit rapport een uitvoerige discussie zal ontstaan over de positie van de PvdA, met name tegenover de christenradicalen en D'66. Interessant is in dit verband bij voorbeeld een voorstel van de afdeling Rotterdam, waarin wordt gesteld dat de PvdA zich eerst tot een brede progressieve, niet dogmatische volkspartij moet omvormen alvorens tot het sluiten van een stembusakkoord over te NAVO Centraal in het rapport over de buitenlandse politiek staat de vraag hoe de NAVO er in de toekomst uit dient te zien. Op dit punt heeft de commissie het rapport „Een politiek voor de Vrede" opstelde geen eenstemmigheid bereikt. houden congres heeft deze linker vleugel het partijbestuur min of meer overrompeld. Het is de vraag of het thans weer zo ver komt. Maar wel staan er in de te vervullen bestuursfuncties veel kandidaten van Nieuw Links naast anderen. Vermeldenswaard is verder dat op het congres voor het eerst in Europa gebruik zal worden gemaakt van een stemmethode die per computer wordt geregeld. Oud-minister Vondeling, die als gevolg van een ongeluk nog steeds aan het bed is gekluisterd is via een speciale lijn met het congres verbon den. Personeel van het hoofdbedrijfschap detailhandel krijgt volgend jaar gemid deld 4 procent meer. Dit wordt ver deeld via periodieke verhogingen en algemene loonstijging. Inclusief bijsla gen (vakantie- en ziektekosten onder meer) vermeldt de begroting een stij ging van de salarispost van ongeveer 7 procent. Snoep verstandig eet'n appel Wa hei congres Onder dit opschrift las ik een arti kel van „geachte zijde" (waarom zo stiekum zonder ondertekening? en waarom niet in de rubriek Kernen van Ingekomen Stukken, waarin bijna alles een kopje kleiner wordt ge maakt'). In dat artikel stond: „Ouderen wor- D, meerderheid van de commissie h" radicaal' niet moeten hebben. Maar er is in Den Haag een ander groot publiek, men het naadje van de kous niet dat luistervaardig kan zijn. heersing om dat te erkennen Nou ja. in die tiid is men al door- te kijken, gedrenteld Het zou veel leuker zijn als de ?ne sprekershoek voor het terrasje van de Posthoorn op het Toumooi- veld kwam en de andere precies aan de andere kant van het Buitenhof, waarop drie terrassen en rond een kiosk de stoeltjes klaar staan. Dan kon men, volkomen Haags, een kop je koffie gaan drinken, achteloos gaan zitten niks doen en lekker luisteren naar de spreker, die onge twijfeld veel geïnspireerder zal zijn mèt gehoor dan zonder. Het is toch niet leuk om je zegje te zeggen als niemand luistert? En bet spreekhoekenvermaak willen we toch graag hebben, het is tenslotte een nietskostende attractie, die we in de toeristenfolders kunnen ver melden. We zullen wel moeten van onze rustige koffiepaleizen. On luisteren, want anders geen sprekers. Xieiiwjijjlerijl worden Te kijken naar wat langs komt, te nou? wat zeggen twee lege kistjes eens, dat men zichzelf hopen op iets dat gebeuren zal of overtuigt, dat men in dit speciale ">m zo maar een stukje af te bijten geval best even nieuwsgierig had van de lange lege dag. mogen zijn. Komt de vraag of, nu de Een spreker, wie of wat dan ook. situatie al gewijzigd is en men reeds zou een verrukkelijke Afleiding zijn. zoveel verder is, een terugkeer op Daarom vind ik het zo verschrik- We hebben nog een paar maanden om onze ingewortelde gewoonten te wijzigen en de zaak te redden. Gewoon een tikje onbehoorlijk nieuwsgierig worden. ;t dat Nederland in de NAVO moet blijven en dient te trachten dit bondgenootschap om te bouwen tot een orgaan dat zich niet zuiver op militaire verdediging richt maar te vens aandacht schenkt aan mogelijk heden om tot ontspanning te komen. De heren Franssen en Lammers, die de minderheid in de commissie ver tegenwoordigen. achtten het beter dat Nederland in 1969 als het NA- VO-verdrag afloopt, dit orgaan ver laat. Zij achten het nut VO niet aantoonbaar. Hun voorkeur gaat uit naar een systeem van bilate rale vredesverdragen waar Neder land een begin mee dient te maken. Vrije Volk Tenslotte is er de positie van het socialistisch dagblad Het Vrije Volk. Het bestuur van de PvdA stelt voor de officiële band van de partij met dit dagblad los te maken. Dit komt er op neer dat Het Vrije Volk in de toekomst niet langer de officiële spreekbuis van de partij zal zijn. De krant zal wel haar socialistisch ka rakter bewaren maar overigens vol ledig vrij zijn in haar beleid. Nou. ik zou zeggen: rustig kriegel la ten worden. Ik kan u zeggen dat het bij mij feest is.... ik heb er geen woor den voor! Nog iets: als Faas vitriool in zijn hoofd heeft, dan Gans arsenicum. Ach, wat hebt u met Schmelzer te doen. Maar diezelfde Schmelzer heeft het hele kabinet, inclusief zijn eigen partijgenoten, onder verdachtmaking naar huis gestuurd. Vondeling had weliswaar een gat in z"n begroting, maar Witteveen ook (schande voor een liberaal!), die hij echter stopt met indirecte belastingen larissen van ƒ80.000 t „Scheiding der geesten", dat is het parool. Er is geen andere keus. want we moeten geen valse eenheid a ia Biesheuvel-Berghuis. Leiden I. van der Reijden Ruüicolen (2) Als christelijke partijen niet beter weten te doen dan te heulen met niet-christelijke partijen, dan verdie nen ze, hoe eerder hoe beter, te ver dwijnen. Evangelisch-radicaal bete kent voor hen blijkbaar zo ver moge lijk mee te gaan met degenen, die het Evangelie verwerpen. Eén van de doeleinden van het soci- De ontwikkeling die de laatste alisme is de middenstand wei; te jaren bij het Vrije Volk heeft plaats gehad heeft deze wijziging, volgens het bestuur dringend noodzakelijk gemaakt. Financieel leed de krant verliezen, terwijl ook het abonne mentental sterk terugliep. Interessant is voorts de wijze waarop Nieuw Links zich zal roeren. Op het in februari te Haarlem ge- ken en daar hebben de rechtse partij en al aan meegewerkt. Zelfs ir. Van Dis deed z'n mond niet open. Mede dank zij hen kon onrecht woer zege vieren en kon een groep burgers, die al zo lang bestolen is. opnieuw besto len worden. Rotterdam D. L. Batenburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9