UNIEK CENTRUM DOET ALLES OM NIEUWE STEDELINGEN TE TREKKEN VOETGANGERSBRUG OVER H. RIJNDIJK? Aarlanderveen protest tegen streekplan Met bakfiets tegen boom ■EnpH CONTRIBUTIE OMHOOG BIJ GROENE KRUIS VOOR POGING TOT DOODSLAG ANDERHALF JAAR GEËIST fREUVE LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 NOVEMBER FR» ZOETERMEER Met Moerkapelle de lucht in91on der dat motto startte in september een serie rondvluch ten boven de ten westen van Gouda gelegen gemeente MoerkapelleDe plaatselijke predikant ds. .4. Boertje probeerde daarmee op een originele manier aan geld te komen voor de 300 jaar oude hervormde kerk van Moerkapelledie met een flinke schuld zit. Voor de man die deze rond vluchten organiseert, is deze nieu we variatie op grabbeltonnen, ba zaars en andere manieren om aan geld-voor-een-goed-doel te komen, een onderneming die precies in zijn straatje past. De heer M. C. van Hoeven (27), geboren en wo nend in Benthuizen, maar het grootste deel van de dag in Zoeter- meer te vinden, behoort tot het nooit uitstervende ras van de voor trekkers. Alleen zijn beroep, func tie of hoe je het moet noemen, bewijst dat al: hij is contactman van het Communicatiecentrum Zoetermeer (CCZ), en zo'n con tactman is in Nederland even uniek als dat centrum zelf. Voor wie Zoetermeer niet meer is dan een naam, is zoveel unieks waarschijnlijk nogal verbazingwek kend. Ter completering van de trits dient in dat geval onmiddellijk te worden opgemerkt dat ook Zoeter meer zelf een plaats is, of wordt, zoals er in Nederland geen tweede te vinden is. Zoetermeer, nu nog een dorp met 11.000 inwoners, zal over zon 20 jaar zijn uitgegroeid tot een stad met 100.000 inwoners en dus op één lijn kunnen worden gesteld met bij voorbeeld Leiden. Dat perspectief heeft Zoetermeer te danken aan een in 1951 door de toenmalige minister van wederop bouw en volkshuisvesting ingestelde commissie, die een oplossing moest zoeken voor het probleem waarmee een volkomen volgebouwd Den Haag kwam te zitten. Nö zes jaar studeren stelde de commissie voor een nieuwe stad te stichten met ongeveer 100.000 inwoners. Wie in Den Haag niet meer terecht kon, zou dan in die stad kunnen worden opgevangen. In 1960 toonde het gemeentebestuur van Zoetermeer zich na onderhande lingen met Den Haag bereid als uit laatklep te gaan fungeren. Enkelé vooraanstaande stedebouwkundigen, onder wie de tegenwoordige minister van volkshuisvesting, ir. W. F. Schut, kregen opdracht de nieuwe I stad, waarin het bestaande dorp Zoetermeer zou moeten worden op- I genomen te ontwerpen. De keuze viel op Zoetermeer we gens \de bijzonder gunstige ligging van déze plaats: in het centrum van de ring Rotterdam - Delft - Den Haag - Leiden Alphen aan den Rijn - Gouda. Geen woonplaats zonder meer Vorig jaar werd een begin ge maakt met de verwezenlijking van het ambitieuze plan. In de Drie manspolder en de Palcnstelnse pol der gingen de eerste palen de grond in. Op het ogenblik hebben de eerste Hagenaars al hun intrek genomen in de nieuwste stad van Nederland. Er wordt in een flink tempo doorge bouwd, waardoor jaarlijks ongeveer 1500 gezinnen het vroegere polder land kunnen gaan bevolken. 1 Zoals wij konden constateren, vol- doen de al opgeleverde eenge- j zinswoningwetwoningen, voorzien j van een centrale blokverwarming, j aan hoge eisen, zoals ook de flatwo- j ningen ruimer zijn en meer confort i bieden dan elders het geval is. Aan 1 de kwaliteit van de huizen zal het I niet liggen, als straks mocht blijken dat het grote uit de grond gestampte Zoetermeer toch minder leefbaar is dan mocht worden verwacht. Het vervelende is alleen dat die leefbaarheid om dit modewoord bij gebrek aan een beter maar te- aebruiken niet uitsluitend afhangt van de kwaliteit van de woningen. Een stad van 100.000 inwoners zal i het niet kunnen stellen zonder een I groot aantal voorzieningen, die in j het tegenwoordige dorp uiteraard ontbreken. Hierbij kan worden gedacht aan ziekenhuizen, bejaardenhuizen, scho- I len, kerken, sportvelden en biosco- pen. Maar daarnaast zullen er ook winkels, restaurants, een hotel, kort om al' zulke gelegenheden moeten 1 komen, die van het nieuwe Zoeter- meer niet alleen een woonplaats. maar ook een prettige woonplaats maken. De mensen moeten in Zoe termeer willen wonen; een solide en comfortabel huis alleen is daarvoor niet voldoende. Communicerend ..vat" vol wetensivaardigs Mede om die reden is op 6 mei 1966 het Communicatiecentrum Zoe termeer opgericht. De naam van het i centrum in Nederland (nog) een unieke figuur zegt wel Iets. maar niet alles. Waaruit bestaat die com municatie, wat wordt er precies „ge communiceerd"? De heer M. C. van Hoeven („ieder- I een in Zoetermeer kent mij en ik j ken iedereen") zegt het zo: „Het centrum wil alles doen wat ertoe 'bijdraagt dat mensen en bedrijven belangstelling krijgen voor werken en leven in Zoetermeer". Het centrum, waarvan hij als con tactman. als de „uitvoerende macht" optreedt, heeft primair een voorlich tende taak. Bedrijven of particulie ren die wel iets zien in dat Zoeter- meer-van - morgen, krijgen van de heer Van Hoeven alle inlichtingen die ze maar wensen. Hij weet pre cies welke muziekverenigingen er in Zoetermeer zijn, waar het secreta riaat van de visclub is gevestigd, of er een plaatselijke afdeling is van de vereniging voor Veilig Verkeer, wel ke jeugdorganisaties er zijn en waar liefhebbers van tennis, bridge of schaken terecht kunnen. Hij heeft het allemaal keurig gedrukt op papier staan. En al die verenigingen kent hij niet van horen zeggen: hij gaat er geregeld naar toe. maakt een praatje met de voorzitter of de secretaris, probeert als hij er iets aan kan doen moeilijkheden op te lossen en helpt zelfs verenigingen aan nieuwe leden. Zijn voorlichting beperkt zich na melijk niet tot nieuwe of toekomsti ge inwoners van Zoetermeer; hij stelt zich ook tot taak de contacten tussen de inwoners onderling te ver beteren. Doordat hij het niet „ambtshalve" doet, maar er zich Een maquette in het gemeente huis van Zoetermeer laat zien hoe de stad-van-morgen eruit gaat zien. Midden-onder een wijk van 25.000 inwoners en er boven drie wijken van elk 25.000 inwoners. M. C. VAN HOEVEN pionier Werken en leven in Zoetermeer Ook middenstand en bedrijfsleven kunnen te allen tijde bij het Com municatiecentrum terecht. Vooral de voorlichting aan hen is belangrijk, omdat er mensen gevonden moeten worden die geld in Zoetermeer wil len steken en risico's durven nemen. Alleen als dat lukt, is er kans op dat zo noodzakelijke „leefbare klimaat". Een belangrijk hulpmiddel daarbij is de permanente expositie „Werken en leven in Zoetermeer", die het Communicatiecentrum in samenwer king met het bedrijfsleven van Zoe termeer heeft ingericht. Deze ten toonstelling geeft een overzicht van de in Zoetermeer gevestigde bedrij ven, van de scholen die er zijn, van de kerkgenootschappen en noem maar op. Doordat ook daar alle ge wenste inlichtingen worden gegeven, fungeert deze expositie tevens als een soort VW. Er is. zoals uit het veelvuldige bezoek blijkt, grote be langstelling voor. Prima samenwerking met gemeentebestuur Het Communicatiecentrum zelf is veel meer dan een VVV. Naast het geven van inlichtingen houdt het zich bezig met het behartigen van de belangen van Zoetermeer belan gen die rechtstreeks te maken heb ben met de toekomstige ontwikke ling. Zo doet het centrum wat het kan doen om goede wegverbindingen te krijgen met de omliggende steden en bepleit het de tijdige aanleg resp. bouw van de hierboven al genoemde voorzieningen. Sinds kort staat vast dat er in elk geval een zwembad komt; de eerste paal daarvoor wordt waarschijnlijk nog dit jaar niet ver van de oude dorpskern geslagen. Doordat het centrum zich onaf hankelijk kan opstellen, kan het zich ook de vrijheid veroorloven een kri tisch geluid te laten horen,- wanneer de overheid te kort schiet. Het maakt zich dan tot spreekbuis van bedrijfsleven of bevolking, wanneer er bepaalde wensen of bezwaren Bij dit alles dringt zich wel de vraag op of het communicatiecen trum als particuliere onderneming niet in het vaarwater zit van het gemeentebestuur en met name van de gemeentelijke voorlich tingsambtenaar. die enige tijd gele den werd aangesteld. Volgens de heer Van Hoeven is daarvan geen sprake; de samenwerking is prima, zegt hij: het gemeentebestuur juicht de activiteiten van het centrum zelfs Com mu n ica tiecentru m bedruipt zichzelf Het CCZ is intussen geen een manszaak. Het is in het leven geroe pen door een aantal mensen dat overtuigd was van de noodzaak als inwoners van Zoetermeer betrokken te worden bij de ontwikkeling van boren en getogen advocaat, die in de problematiek die in Zoetermeer aan de orde is, goed is ingevoerd. Voor de kosten die het Communi catiecentrum maakt, staan de initia tiefnemers garant. Niet zonder trots voegt contactman van Hoeven er on middellijk aan toe dat het CCZ door allerlei activiteiten die hij ontplooit selfsupporting is. Een van die activiteiten is het ma ken van luchtfoto's. Zo'n foto van Moerkapelle bracht ds. Boertje op het dorp. Om te voorkomen dat het CCZ wordt ondergebracht in een be paald politiek of religieus vakje, ge ven deze mensen er de voorkeur aan onbekend te blijven. Wel wil de heer Van Hoeven zeg gen dat in dat comité onder anderen een hoogleraar, een jurist, een grote belegger, een predikant, een pastoor en een planoloog zitten. De leiding van het centrum berust bij mr. H. van Alphen, een in Zoetermeer ge- Het gebouwtje waarin de perma nente expositie „Werken en leven in Zoetermeer" is ondergebracht. het idee van die rondvluchten. De heer Van Hoeven, nu nog luchtfoto- graaf, maar zelf ook bezig zijn vlieg brevet te halen, had zulke vluchten al eens georganiseerd voor een grote bouwer ten behoeve van diens adspirant-kopers. Nu er in Moerka pelle ook al in andere plaatsen be langstelling voor getoond is, is er kans op een. flinke uitbreiding. Voorbeeld verdient navolging Drie weken voor smokkelen van partij sigaretten DEN HAAG Een 26-jarige veedrijver uit Leiden moest zich voor de Haagse economische politie rechter verantwoorden wegens siga rettensmokkel. In zijn auto was een partij van 19.000 ongebanderolleerde sigaretten aangetroffen. Volgens verdachte had hij de par tij gehaald in opdracht van zijn baas, een veevervoerder. Hij wist wel dat de sigaretten van smokkel afkomstig waren. Zijn auto, die hij voor f 3150 had gekocht, was met de sigaretten in beslag genomen. De officier van justitie wees erop, dat verdachte al eerder voor andere feiten terecht heeft gestaan. De eis luidde drie weken gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de siga retten en de auto. De verdediger, mr. S. Tadema, zette uiteen, dat verdachte voor de eerste maal terecht staat voor iets dergelijks en een stevige waarschu wing heeft gehad. Op verzoek van zijn werkgever had hij het „handel tje" meegenomen. De rechter ver oordeelde overeenkomstig de eis. Afvoerbui» olietank losgetrokken LEIDEN Baldadige jeugd heeft gisteravond omstreeks acht uur op een bouwwerk aan de Corantijn- straat een afvoerbuis van een olie tank losgetrokken. Een grote hoe veelheid olie ging verloren. De po litie dichtte het lek. De daders zijn nog niet gevonden. Uit een tuinhuis van de Vereni ging „Ons Buiten" is gisteren een transistorradio ontvreemd. ZOETERWOUDE Herhaalde malen heeft de raad bezorgdheid uitgesproken over de veiligheid van de voetganger als deze de rijks straatweg moet oversteken. Speciaal had men schooljeugd en kerkgan gers op het oog. De veiligheid meenden B. en W. te kunnen bieden door het plaatsen van 'n verkeerslichteninstallatie na bij de r.k. kerk aan de Hoge Rijn dijk. Teneinde daarvoor de vereiste toestemming te krijgen van de weg- beheerder, t.w. de rijkswaterstaat, hebben B en W zich tot die instantie gewend. De rijkswaterstaat, directie Zuid- Holland. heeft ons bericht aan de plaatsing van 'n verkeerslichten installatie geen medewerking te kunnen verlenen. Nadien heeft de burgemeester nog een onderhoud gehad met enige he ren van de rijkswaterstaat, hetgeen tot gevolg had, dat deze zaak nog eens zou worden bezien. B. en W hebben de commissie Raadwagend a Zoeteruoude ZOETERWOUDE Woensdag avond om 8 u. vergadert de gemeen teraad. De agenda vermeldt onder meer: aankoop pand Watertje 34; wijziging legesverordening; vaststel ling drank- en horecaverordening idem brandweerverordening; ver- keersvoorschriften Noordbuurtse- weg; verkeersvoorzieningen Hoge Rijndijk; bouw woningwetwoningen; benoeming tweede loco-secretaris. openbare werken en volkshuisves ting nader advies ge vraagd. Deze adviseert nu een voetgan gersbrug te bouwen over de Hoge Rijndijk. De kosten hiervan worden geraamd op f 60.000. Aangezien nog niet bekend is of de rijkswaterstaat toestemming zal geven voor een voetbrug of een ver keerslichteninstallatie stellen B en W voor, ter voorkoming van stagna tie, nu reeds een krediet van f 60.000 te verlenen. DEN HAAG Bij de aanvang van de vanochtend in het gebouw der Eerste Kamer begonnen behan deling van het streekplan Rijn en Gouwe door Provinciale Staten deelde de voorzitter mee. dat van de standsorganisaties te Aarlander veen nog een bezwaarschrift was binnen gekomen. In dit bezwaarschrift wordt de verwachting uitgesproken, dat aan vaarding van het voorgestelde streekplan van Aarlanderveen een onleefbaar dorp zal maken. Adres santen vragen een zodanige wijzi ging, dat de gemeente Alphen aan den Rijn voor Aarlanderveen een eigen uitbreidingsplan kan vaststel Koffiedrinken kost wachtmeester een vakantiedag UTRECHT Omdat hij in de cember van het vorig jaar tijdens een nachtelijke patrouille een kopje koffie was gaan drinken bij een col lega, werd de 38-jarige wacht meester eerste klas van de rijkspoli tie D. van G. uit Leiderdorp gestraft met inhouding van een vakantiedag. Die straf kreeg hij van zijn com mandant wegens „het onderbreken van de politietaak voor een niet dringende particuliere reden." De rijkspolitieman vond de straf veel te zwaar, reden waarom hij in beroep ging. De eerste rechter verklaarde het beroep ongegrond, waarop de politieman wederom in beroep ging. Gisteren heeft de centrale raad van beroep de wachtmeester in het ongelijk gesteld. Volgens de raad bestaat er geen onevenredigheid tus sen het gepleegde feit en de opge legde straf. De raad vindt de straf ook niet in strijd met enig algemeen rechtsbeginsel van behoorlijk bestuur. ZOETERWOUDE Het steeds toenemende verkeer op de doorgaan de wegen maakt het uit een oogpunt van verkeersveiligheid gewenst, voorzieningen te treffen. Als gevolg hiervan heeft de provincie Zuid- Holland enige verkeersmaatregelen genomen voor de provinciale weg nr. 17. Miening en verbindingsweg MieningEuropa weg; er is respec tievelijk een parkeerverbod stop verbod ingesteld. B. en W. zijn van oordeel, dat ook voor het bochtige gedeelte tussen het pand Miening 4 en de boerderij Noortbuurtseweg 34 een parkeerverbod voor beide zijden van de weg nodig is. Pionier Van Hoeven, zo langza merhand in heel Zoetermeer kind aan huis. heeft zich met hart en ziel in ztjn nieuwe job gestort Een di ploma voor het runnen van zo'n centrum bestaat er niet. Hij is er min of meer in gerold, na aanvanke lijk in de handel te hebben gezeten. Wel heeft hij zich terdege geo riënteerd, onder meer door reizen te maken naar Londen en Frankfurt, om te kijken hoe ze daar nou zo'n nieuwe stad opzetten. Ook heeft hij bereikt dat er een vast contact is ontstaan met het Stanford Research Institute van de universiteit van San Francisco. De daaraan verbon den „senior economist" Neil T. Houston was in september nog op bezoek in Zoetermeer. Het is niet onmogelijk dat uit dit contact de vestiging van Amerikaanse bedrij ven in de toekomstige stad voort- Voortdurend aan de weg timme rend heeft het CCZ na een ander- halfjarig bestaan al getoond voor de Zoetermeerse gemeenschap van grote waarde te zijn. In een land waar „ruimtelijke ordening" een hieuw begrip is, vervult het, al experimenterend, een uiterst be langrijke functie. Voor het Com municatiecentrum zou het de hoog ste lof betekenen als in plaatsen waar zich in de toekomst soort gelijke problemen gaan voordoen, het Zoetermeerse voorbeeld na volging zou krijgen. Ongelukken in Leiden een boom gebotst. Het ongeluk ge beurde, toen de jongen met de bak fiets, die was voorzien van een hulp- motor, een wielrijder wilde passe ren en plotseling de macht over het stuur verloor. Met vermoedelijk een lichte rugkneuzing is hij in het Aca demische Ziekenhuis opgenomen. Op de Lage Rijndijk is gistermid dag om twee uur de 43-jarige me vrouw C. de Boer uit Zoeterwoude met haar bromfiets gevallen, toen zij de macht over het stuur verloor. Met een lichte hersenschudding moest zij naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. Op de Morsweg zijn gistermiddag om kwart over vier de tien-jarige J. Beijersbergen en de elfjarige R. de- filee, beiden uit Leiden met de fiets over de kop geslagen. Het on geluk gebeurde, toen R. Defilee, die op de voorstang van de fiets zat, met zijn voeten in de spaken vastraakte. Met een hersenschudding werd hij naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De bestuurder van de fiets mankeerde niets. Bij de oprit naar rijksweg 4a op de Hoge Rijndijk is gisteravond om streeks zes uur de 17-jarige brom fietser E. Heijmans uit Hazerswoude op het rijwielpad aangereden door een bestelauto uit Den Haag. De chauffeur van de wagen verleende geen voorrang. Met een schouder fractuur en een hoofdwond moest de bromfietsbestuurder naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Op de oversteekplaats in de Churchilllaan ter hoogte van de Cor nells Schuvtlaan is gistermiddag om streeks half zes de 82-jarige voet- gangster E. Pen uit Leiden door een personenauto aangereden. Met een hoofdwond moest zij naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overge bracht. LEIDEN Tijdens de gisteravond gehouden ledenvergadering van de afdeling Leiden van Het Groene Kruis is besloten tot verhoging van de contributie van f12 tot f 15 per jaar met ingang van 1968. De andere Kruis-verenigingen verhogen de contributie ook. De heer P. PP. de Koning werd tot secretaris gekozen. Promoties te Leid';» LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit promoveerde de heer J. van den Assem tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld, „Territory in the three-spined stickieback Gaste- rosteus aculeatus L". Promotor was prof. dr. J. J. A. van Iersel. De heer Van den Assem werd geboren te Rotterdam en woont te Leiden. Ook promoveerde de heer M.M. Davis tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „A 1417-MHz search for radio sources having a flux excess at short wavelengths". Promotor was prof. dr. H. C. van de Hulst. De heer Davis werd geboren te Geneva. New York, U.S.A., en woont te Leiden. Christeiivroiiweiibond steunt Bartimeufi HILLEGOM Onder leiding van mevrouw A. de Jong-van Heijst vergaderde dinsdagavond in huize „Weltevreden" de afdeling Hillegom van de christenvrouwenbond. De heer A. Overduin. propagandist van het blindeninstituut „Bartimëus" hield een causerie over het werk van dit instituut. Na de pauze draai de hij een kleurenfilm. Spontaan bo den de circa honderd aanwezigen de opbrengst van een collecte aan. HILLEGOM Dinsdagavond 28 november belegt het Centraal Co mité Corso Bloembollenstreek in Treslong een vergadering, waar de ontwerpen voor het corso 1968 te zien zijn. DEN HAAG Een jaar en zes maanden gevangenisstraf, benevens twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid eiste de Officier van justitie bij de Haagse rechtbank te gen een 45-jarige sloper uit Noord- wijk, die terecht stond wegens po ging tot doodslag op een hoofdagent van politie in Leiden. Op 21 april was de man met zijn auto naar Rijnsburg gegaan om te onderhandelen over de aankoop van een auto. Bij die gelegenheid had hij twaalf flesjes bier gedronken. Daar volgden later in Leiden nog vijf gla zen bier op. Niettemin ging de sloper weer achter het stuur van zijn auto zit ten. Op de Haarlemmerweg, bij de Rijnsingel, maakte hij een ver keersovertreding, wat voor hoofda gent van politie W. Holvast aanlei ding gaf een stopteken te geven. Aanvankelijk remde de man zijn auto af, maar plotseling gaf hij weer vol gas. De politieman, die met zijn fiets midden op de weg stond, kon niet tijdig opzij springen en werd door de auto geschept. Hij kwam óp de motorkap tereoht en viel daarna op straat. Dezelfde nacht ging politie naar de woning van verdachte in Noord- wijk. Deze verklaarde toen dat niet hij, maar een kennis achter het stuur van de auto had gezeten. Ge tuigen herkenden deze evenwel niet, waarna verdachte werd gear resteerd. Voor de rechtbank gaf hij de fei ten wel toe, maar hij ontkende de bedoeling te hebben gehad de poli tieman dood te rijden. „Maar het had gemakkelijk zo kunnen zijn", constateerde de Officier van justitie. „Veronderstel dat een kind op de weg had gestaan, dat zou zeker zijn gedood". Verdachte was al eerder de rijbe voegdheid ontzegd tot 1970. Hij kon zich van het gebeurde vrijwel niets meer herinneren. „Ik was knap dronken", gaf hij toe. De officier wees erop, dat ver dachte tal van vonnissen achter de rug heeft. Naast de hierboven ge noemde straf eiste de officier ook nog f 100 boete wegens rijden zonder rijbewijs plus de verbeurdverklaring van de auto. Vonnis over 14 dagen. Woningwetbouw in het Westeinde ZOETERWOUDE De R ooms- Katholieke woningbouwvereniging heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend om geldelijke steun voor de bouw van 21 A-woningwetwonin gen in het Westeinde. Bazaar Kanin'gskerk LEIDEN De bazaar ten bate van de wijkgemeente Koningskerk heeft netto f 3000 opgebracht. r

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7