Commentaar EN Maatschappelijk Contactorgaan coördinerend en stimulerend Avondraad Raad terug naar de middagvergadering? Leidse raad stelde 298 vragen Eclips - kunstwerk op niveau van Antonioni De Burcht maakte een goede beurt Teach-in te Leiderdorp geslaagd of verstoord? In Leiden 120 bomen dood door aardgas Verlichte armband fietsers verboden ME LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 Stick tingsbe stuur geïnstalleerd ïan en •ijk en n Bie- Mul- J Am FEN DEEL van de Leidse gemccn- teraad is niet gelukkig met de avondvergaderingen. De raad heeft altijd in de middag vergaderd, totdat uit de fractie van de PvdA het voorstel naar voren kwam, er avondvergaderingen van te maken. Men zou daardoor gemakkelijker kandidaten voor de gemeenteraad kunnen krijgen en bovendien zouden meer mensen in de gelegenheid zijn de beraadslagingen vanaf de publie ke tribune te volgen. Het lijkt erop, dat men nu spijt krijgt van dit besluit. De vergade ringen lopen nogal uit. Het wordt te laat. En aangezien men nu eenmaal niet tot ver na middernacht kan doorvergaderen moet rekening wor den gehouden met een tweede avondvergadering, die in de regel niet de volgende avand kan worden gehouden. Een ongewenste situatie. De commissievergaderingen van de raadsleden zijn ook al 's avonds. En de fractievergaderingen eveneens. Wij hebben ervoor gewaarschuwd. Voordat de raad het besluit nam (met kleine meerderheid), hebben wij een onderzoek ingesteld naar de praktijk van avondvergaderingen in vergelijkbare gemeenten. De resul taten van dat onderzoek hebben wij gepubliceerd. Nu, de conclusie kon beslist niet zijn dat men erop zou vooruitgaan. In het algemeen is de publieke belangstelling niet groter, zeker niet als de vergadering tot middernacht gaat duren, en dat de kandidaten voor een plaats in de gemeenteraad staan te dringen om dat ze 's avonds wel vrij kunnen ma ken en 's middags niet, werd even min door de praktijk bevestigd. Door het houden van avondvergade ringen heeft de raad zich de moge lijkheid van langer vergaderen dan normaal eenvoudig ontnomen. De meesten worden geprikkeld als het middernachtelijk uur nadert. B. en W. nemen een afwachtende houding aan. Ze wachten maar af wat de raad bij nader inzien wil. Wij zijn van mening, dat de proef niet is geslaagd en dat de raad er goed aan doet de middagvergadering in ere te herstellen. Het verzuim van de raadsleden zelf was beslist niet van dien aard, dat een avondverga dering nodig was. LEIDEN Burgemeester Van der Willigen installeerde gisteravond in het stadhuis het bestuur van de stichting Maatschappelijk Contact' orgaan Leiden met een kort toespraakje. Hij releveerde, dat het hele stadsbestuur en de raad dit orgaan, dat. wat moeilijk van de grond kivam, een warm hart toedraagt. De stichting krijgt een belangrijke taak en de burgemeester hoopte, dat dit werk goede vruchten zal afwerpen. Al in 1963 werd „de geboorte aan gekondigd" maar onder meer omdat G.S. juridische onvolkomenheden hadden gesignaleerd in de statuten duurde het nogal voordat de stich ting eindelijk kon worden geformeerd. Doel van de stichting is. op grond van gemeenschappelijk overleg tus sen overheid en particulier initiatief te komen tot een goed gericht so ciaal beleid in Le.den. De stichting krijgt een coördinerende en stimu lerende taaik ten behoeve van het maatschappelijk welzijn van indivi du en gezin; de bejaarden zullen een belangrijke plaats gaan innemen in dit werk. Nadat wethouder Menken met en kele woorden had gereageerd op de installatietoespraak, begon het be stuur zijn eerste vergadering. Vijftien leden Het bestuur is als volgit samenge steld: Uit de kring van het uitvoerend maatschappelijk werk: de heer P. A. Kussentjes LEIDEN Ook het menselijke trekje ontbreekt niet in het ver slag betreffende de gemeente- begroting-1968. Een fractie heeft gevraagd: Kan het college meedelen waarom de zitplaatsen op de publieke tribune niet van kussentjes worden voor- Zittend op hun zachte zetel heb ben B. en W. geantwoord: „Wij zijn van mening, dat de bankten op de publieke tribune van een zodanige goede construc tie zijn, dat zij, naar ook de er varing ons leert, het alleszins mogelijk maken, aldaar gedurende langere tijd zonder onaangename lichamelijke gebolgen te vertoe ven". LEIDEN De in september van dit jaar na veel praten en een stem ming op instigatie van de PvdA-fractie ingevoerde avondvergaderingen van de Leidse raad blijken lang niet alle raadsleden te voldoen. Eén fractie vraagt of de zaak niet zodanig kan worden veranderd, dat de in de verordening vastgestelde sluitingstijd van half 11 beter kan worden aangehouden dan tot nu toe. Ook is er een fractie (die zich ruim gesteund weet), die graag terug wil naar de middagvergaderingen „in het belang van de gezondheid van het college, de raadsleden en de ambtenaren" de gezondheid van de raadsverslaggevers zal deze fractie blijkbaar een zorg zijn Het antwoord van B. en W. op deze vragen en opmerkingen doet wat lakoniek aan: ..Het is de raad bekend, dat het initiatief tot het houden van avond vergaderingen niet van de zijde van het college is gekomen. Toen de raad zelf echter, met geringe meerderheid, zich uitsprak voor de avondvergade ringen, hebben B. en W. gemeend zich daartegen niet langer te moeten verzetten en aan een proefneming te moeten meewerken. Wanneer een meerderheid van de raad echter achteraf bezien de proef niet geslaagd zou achten, zijn-B. en W. bereid eraan mee te werken, dat LEIDEN De schriftelijke behandeling"' van de gemeente- begroting-1968 is voltooid. Resul taat hiervan is een 104 pagina's tellend boekwerk, waarin onder verantwoordelijkheid van B. en W. antwoord wordt gegeven op 298 vragen van fracties en individuele raadsleden. Een weergave van be langrijke of om andere redenen lezensivaardige onderdelen van dit „algemeen verslag" vindt de lezer in de krant van heden. Om het belang van bepaalde vragen te accentueren, is dit keer in het genoemde verslag gebruik gemaakt van de toevoeging van één. twee of drie kruisjes (xEén kruisje betekent: ondersteund door leden van andere raadsfrac ties. twee kruisjes betekenenruim ondersteund, drie kruisjes: zeer ruim ondersteund. Volgende maand heeft de apen bare behandeling van de begroting plaats. Data en uren zullen wij te zijner tijd publiceren. Ook overigens zijn wij, aldus B. en W„ bereid de kwestie opnieuw te bezien. Harteveld; mejuffrouw M. C. J. van Buel; de heer W. Zwikker; mevrouw M. van Wijk-Hohwü; mejuffrouw I. H. C. van Harmeien. Uit de kring van de bejaarden zorg: dr R. J. van Zonneveld te Oegstgeest. Uit de kringen van het jeugd werk en de kinderbescherming: pa ter J. D. M. Sweerts. Uit de kiting van de sociaal-peda gogische arbeid ten behoeve van geestelijk gehandicapten:: dr A. Ha- zewinkel te Oegstgeest. Uit de kring van de geestelijke gezondheidszorg: dr J. P. Teuns. te Wassenaar. Uit de kring van de lichamelijke gezondheidszorg: de heer D. Rooden- burg Vermaak Uit de kring van de plaatselijke vakcentrales: de heer H. G. C. Bouckaert. Uit de kring van de Leidse Mid denstands-Centrale: Vacature. Uit de kring van de Leidse ge meentelijke overheid: de heer S. Menken, wethouder van sociale za ken; de heer J. G. Bezuin, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundi ge- en Gezondheidsdienst; mr J. W. ten Napel, directeur van de gemeen telijke Sociale Dienst. Katwijkse erehaag voor bruidspaar in Oude Wetering OUDE WETERING Gister middag is in de gereformeerde kerk door ds. C. A. Verhoog uit Antwerpen het huwelijk bevestigd van mejuffrouw I. E. Kwestro uit. Leiden met de heer P. Hijzelen- doorn uit Nieuwe Wetering. Kinderen uit de eerste klas van de Katwijkse Rehobothschonl vormden een erehaag voor hun juffrouw, die op de betrokken school behalve met het onderwijs in deze klas tevens met de hand werklessen was belast. In de kerk werd door de kinderen gezongen. Na de trouwdienst recipieerde het bruidspaar in De woelige Baren. Het gaat in Roelofarends- veen wonen. LEIDEN AI eerder hebben wij uiting gegeven aan onze be wondering voor de film „Eclips" van Michelangelo Antonioni. Gis teravond draaide hij als film van- de maand voor K. en O.-leden, in Camera. In „Eclips" wordt de hoofdrol ver tolkt door Monica Vitti, die als een volstrekt eenzame door het leven gaat. Op een onbewoond eiland had zij niet meer verlaten kunnen zijn, alle drukte om haar heen ten spijt. Het lukt haar niet tot echte contacten te komen, het leven glipt als zand korrels tussen haar handen door. Het geluk wenkt, maar de kloof in de weg erheen lijkt erg diep. Antonioni heeft vooral de ver stilde atmosfeer uitstekend in beel den gevangen. De film kan worden gezien als een ontroerend document van menselijke vervreemding. LEIDEN De Eerste Leidse drumband en het jeugdorkest De Burcht gaf in de Gehoorzaal het gewone „invitatie-concert". Het „eigen" publiek bezette, beneden, bijna alle stoelen. Over een vereniging als De Burcht, die vele jongelui een nuttige, culturele, bovendien prettige vrijetijds besteding verschaft, zijn eigenlijk alleen maar goede dingen te zeggen. De leden leveren spelenderwijs een belangrijke bijdrage aan de Leidse gemeenschap. Ze doen dat in een kleurig pakje ên varen er in menig opzicht wel bij De pedagogische en muzikale waarden zijn zeker niet te onderschatten. Het concert zélf had eveneens vele deugden. De opzet, de organisatie, de hele ordelijke gang van zaken verdienden alle lof. Het duurde ook niet te lang. De voorzitter vroeg in zijn ope ningstoespraak enkele ogenblikken stilte ter nagedachtenis van de zo juist ovei'leden- oprichter en eerste dirigent van De Burcht. Hierna traden allereerst de jeug dige majorettes op. Deze kleurige meisjes maakten met elegante be wegingen allerlei fraaie figuren op Het ritme van gevarieerde trommel slagen. De kittige tamboer-maitre, mejuf frouw W. Middelkoop, voerde de drumband aan. Zij leek de stipt rea gerende trommelaars en trompetters wel aan draadjes vast te hebben. Wat ze speelden, waren echt geen voor buitenstaanders onbegrijpelijke marsen uit een of ander Frans boek- zonder-naam. De componisten ston den in het programma vermeld en hun werk was grotendeels het aan horen waard. Ik noem een „andante voor trom petters" (J. H. Jansen), een aardige wals (Jeannetfe, van P. Verbist), een Swing Parade en een paar mar sen van S. Egberts. Aan deze vrijwel foutloze vertolkingen moeten wel vele studie-uren zijn voorafgegaan. Als derde component verscheen het al even kleurige en ferme Jeugdorkest, een fanfare-gezelschap met vier indrukwekende bombar dons. Dit optreden strekte zich tot na de pauze uit. De heren W. en K. Mark, echte muzikanten, blijkens het resultaat van hun directie, leid den beurtelings het orkest in een serie, grotendeels belangrijke uit voeringen. He best slaagden een selectie uit S. Rombergs operette „The desert Song" en de wals „Late Rozen" van Bisselink. Griegs plechtige mars uit Sigurd Jorsalfar en de triomfmars uit Aïda gaven zeker getrouw het klankbeeld en de ziel weer, maar klonken niet helemaal puntgaaf. Voor Verdi's triomfmars vroeg de dirigent trouwens clementie. Het was een verzoekuitvoering en dat verzoek was nogal laat gekomen. Maar het begrip, de drang om er iets moois van te maken, was toch dui delijk aanwezig. En dat is al héél wat. i Wolfswinkel. Dans niet ontsprongen DEN HAAG Een boete van ze ventig gulden- eiste de officier van .justitie bij de Haagse politierechter, tegen een 23-jarige grondwerker en een 20-jarige lasser, die in min of meer beschonken toestand de deur van een danszaal aan de Nicuwstraat hadden geramd. Een ruit was daarbij aan scherven ge gaan. De rechter veroordeelde con form de eis. Een derde verdachte, die niet op de zitting was versche nen, werd vrijgesproken, omdat zijn aandeel in het gebeurde niet vaststond. LEIDERDORP Mejuffrouw Kitty van Ham, Burggravenlaan 158 te Leiden, heeft ons verzocht het volgende door haar geschreven inge zonden stuk op te nemen. „In de N.L.C. van maandag jl. las ik een verslag van de politieke teach- in die zaterdag in Leiderdorp werd gehoudèn. Volgens uw verslaggever had de teach-in een geanimeerd ver loop en stond de discussie op een redelijk hoog peil, werd het gesprek „het meest emotioneel" toen Viet nam aan de orde kwam en „ging een storm van protest op toen de heer Tieken ze: begrip te hebben voor Amerika". Lessen Nu las ik in het Leidseh Dagblad van maandag jl. onder de kop „Teach-in verstoord door jongelui", dat betreurenswaardig was, dat toen Vietnam aan de orde kwam, ge noemde jongelui het nodig vonden pamfletten uit te delen en kennelijk goed van buiten geleerde lessen als hun commentaar ten beste te geven, en verder dat de jongelui „onbeleefd en zelfs grof werden tegenover een der forumleden". Zoals u ziet verschillen de ver slagen wat al te erg. Eén van beide kranten moet dus gefantaseerd heb ben. Wie moet ik nu geloven, het LeidsdhDagblad of de Nieuwe Leidse Courant?" Als redactie kunnen wij daar op antwoorden, dat de voorzitter van de teach-in bij het Leidseh Dagblad heeft geprotesteerd tegen hetin dit blad opgenomen ver slag, dat zijns inziens subjectief De hoofdredactie van het L.D. heeft echter geweigerd de in een ingezonden stuk weergegeven ziens- LEIDERDORP In de Hervorm- kerk te Leiderdorp werd gisteren onder grote belangstelling het huwe lijk ingezegend van Agnes Verwey en Jan de Lange, die beiden als docent wiskunde verbonden zijn aan het chr. lyceum Kagerstraat Leiden. Ook woonden tal van leerlingen de dienst bij, waarin de plaatselijke Verbetering kranen kost f 0,5 min. LEIDEN 'Tot nu toe zijn in Leiden 120 bomen gestorven door aardgas lekkages. Verwacht wordt, dat dit aantal nog aanzienlijk zal stijgen. De vervanging van de ondeugdelijk bevonden plastic onderdelen van de gas kranen en de maatregelen ter voorkoming van lekkage worden in Leiden op een half miljoen gulden geraamd. predikant, ds. J. P. Honnef, voor ging. De predikant had als huwe lijkstekst Galaten 5 vers 13c ge kozen: dient elkander door de liefde. Oliebollen- en pannekoekendag voor padvinders LEIDERDORP Zaterdag houdt de Van der Does Liethorpgroep een oliebollenactie ten bate van de groepskas en het botenfonds van de padvinders. Een zakje van 6 oliebol len kost f 1. Men kan ze ook telefo nisch bestellen: 26331 of 25663. Ze worden dan thuis bezorgd. In het groepshuis aan de Dokter Van Rhijnstraat wordt van 12 tot 7 uur een pannekoekeninstuif gehou den. Enkelingen en gezinnen zullen daar in een gezellige sfeer worden ontvangen. wijze van de forumvoorzitter af te drukken, omdat, naar zij schrijft, „het gebrek aan objectiviteit, dat u het Leidseh Dagblad verwijt, ken nelijk ook uzelf geldt. Alleen komt u tot precies tegengestelde conclu sies. Wanneer een concertgever het niet eens is met een over hem ge publiceerde recensie laat ik daar over in mijn krant ook geen debat toe". Het ingezonden stuk luidde: ,,Als voorzitter van de zaterdagavond in Leiderdorp gehouden politieke teach- in protesteer ik tegen de subjectieve manier waarop in het Leidseh Dag blad van gisteren is geschreven over het optreden van de jongelui, die voor beëindiging van de oorlogshan delingen in Vietnam pleitten. In uw verslag staat, dat ze van buiten geleerde lessen ten beste ga ven, een open en eerlijke discussie onmogelijk maakten en de teaoh-in verstoorden. Het tegendeel is waar. De discus siebijdrage van de betrokken jonge lui verlevendigde het debat, behoed de het voor eenzijdigheid, droeg er toe bij, dat het karakter van de echte teach-in werd benaderd. Ik vind, dat een verslaggever er tegen moet kunnen, dat opvattingen die hem tegenstaan meit verve naar voren worden gebracht. Zeker wan neer zoiets op een teach-in gebeurt, die toch is opgezet om de meningen te laten botsen". Was getekend A. van Duijn te Noordwijk aan Zee. Zangavond in Herv. kerk Leiderdorp LEIDERDORP In de herv. kerk wordt donderdag 30 november om 8 uur een zangbijeenkomst gehou den. Uit de nieuwe zangbundel zul len met medewerking van het koor Hart en Stem en onder leiding van de heer P. Bontje enige liederen ge zongen worden. Ook zal het koor, met versterking van een koor uit Rijnsburg, zelf enige nummers ten gehore brengen. De sopraansoli worden gezongen door mej. Lize Schoo. Jan Raas zal zorgen voor de orgelbegeleiding. Raad Leiderdorp LEIDERDORP Maandag 8 urn- vergadert de raad. Agenda: Voorstel inzake het aangaan van kasgeldle ningen: voorstel inzake het aangaan van vaste leningen; tot benoeming van een commissie voor het nazien van de gemeenterekening over 1965; tot wijziging van de legesverorde ning; tot benoeming van 'n lid van het college voor de verlening van bijstand; tot toekenning van een uit kering ineens over 1967 aan het ge meenteper soneel; tot verhoging van de subsidie, per deelnemende werk nemer, aan de Leidse Volksuniversi teit „Kunst en Ontspanning"; tot verhuur van een lokaal van de openbare lagere school aan de Leeu werikstraat aan de Stichting Mu ziekschool Leiderdorp; inzake de verhuur van een strookje grond aan de Plantage; tot verkoop van een perceel grond aan de Firma G. S. Nagtegaal en Zoon ten behoeve van de bouw van zes garageboxen; voorstel tot het maken van parkeer voorzieningen in de Meijelaan en tot beschikbaarstelling van een krediet daarvoor; tot vaststelling van een procedure-verordening voor aanleg- vergunningen. Leids cabaret op verjaardag voor televisie LEIDEN Het Niéuw Leidt studentencabaret, dat vandaag precies een jaar bestaat, treedt vanavond om tien voor half negen voor de televisie op. In een pro gramma van de VPRO op Neder land 1 presenteren de Leidenaars hun cabaret „Scabam". Leider van het cabaret is Floris de Graaf (op de foto). Van de groep maken ver der deel uit: Walthera van Lennep. Jan Maarten Wit. Rob de Winter en Wim van Meeuwen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 22 novoember Doet. e*. Iravenzande): doet. ex. ge- mej. H W A M Weerden- Leidse politie waarschuwt: LEIDEN De laatste tijd wordt door bestuurders van fietsen en bromfietsen in toenemende mate ge bruik gemaakt van zgn. armband verlichting. Het voeren van deze verlichting, die kennelijk in de plaats wordt gesteld van de normale verlichting, is op grond van de bestaande wettelijke bepalingen niet toegestaan. De gebruikers van de armband - verlichting handelen dus in strijd met de wettelijke voorschriften! De politie zal daarom tegen hen gaan optreden. De politie is echter van mening, dat de meeste gebruikers van de armbandverlichting te goeder trouw handelen. Zij zal eerst de wegge bruikers waarschuwen tegen het ge bruik van de ongeoorloofde verlich ting en pas over enkele weken gaan optreden. HOE HET WEL MOET De inrichting van fietsen en brom- j fietsen moet t.a.v. de verlichting als volgt zijn: Afscheid N. J. Zimmerman LEIDEN - De heer N. J. Zim merman zal volgende week donder dag, 30 november, afscheid nemen als rector van het chr. lyceum aan de Schubertlaan in verband met zijn vertrek naar Delft. Van 4 tot 6 uur is er een receptie in de kantine van het chr. lyceum aan de Kagerstraat. zichtbaar blijvend helder wit of geel licht uitstralen). b) 1 achterlicht (moet achter waarts duidelijk zichtbaar voor het achteropkomende verkeer helder rood stralen). Het achterlicht moet een Rijksgoedkeuringsmerk hebben en zijn aangebracht op het witte ach- terspatscherm (min. 30 cm wit) en niet hoger dan 60 cm boven het wegdek. Dr. Hovens Greve verhuisd LEIDEN Mej. dr. C. Hovens Greve, die vijftig jaar arts in Leiden is geweest en aan de Morssingel heeft gewoond, heeft haar intrek ge nomen in het tehuis Oldeslo te Den Haag, M. de Brauwweg 18, kamer 127. Bu rgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN Anna Cornelia dr v B Werk en M C Roo- zendaal; Esther Louise dr v L E Schrijver en M S de Wit; Willem Jan zn v W L Hengeveld en A M Antvelink; Ilse Annette Diana dr v A Grootveld en E J van de Luijt- gaarden; Marije Elisabeth dr v C G Kruiff en H J J M Jansen: Linda Elisabeth dr v J G van der Born en E J Roosendaal; Ilse Johanna Maria dr v H M van der Hoeven en A M Klijmeij; Annette Margaretha dr v G Schmidt en E F de Jonge. OVERLEDEN:.J H Maas 79 jaar man: H Ros 73 jaar man: I M van Genderen 60 jaar wed van A van der Meijden: J B Soede 23 jaar dochter: A Geuke 75 jaar echtgeno te van J J Houps: R J van Oosten 82 jaar man; T Klinkenberg 72 jaar wed van C van der Wiel: H J Slik 53 jaar man; H J van Haasteren 61 jaar man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5