Spoorbaan Mors- Haagweg omhoog eekagenda Hart van Leiden brandgevaarlijk Stopverbod singels en Morsweg Afbraak voor noord-zuid-tracé JflEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 Donderdag (23 nov.) Gehoorzaal, 8 uur: Meesterserie K. O., Residentie-Orkest met Leonard Rose, violoncel. Breestraat 85, 8 uur: Ver. voor Peda gogiek, mej. C. J. van Reenen over jeugd en litteratuur. Den Burcht, 7.45 uur: Tuinbouw en Plantkunde, prijsuitreiking Geef uw gevel een corsage. Schouwburg. 7.30 uur: K. en O. en L. J. A:, Vestzaktheater met „Dokter, oh dokter". Katwijk aan Zee Triumfatorkerk, uur: concert Pro Organa et Musica, 3s Welmers, orgel en Leids Kamer- Vrijdag (24 nov.) Breestraat 85, 815 uur: filmshow Jan Wolfslag. Mare 43, 5 tot 6.30 uur: afdeling Leiden E.H.B.O., receptie 35-jarig bestaan. Feestavond om 8 uur. Lakenhal, 8.15 uur: opening ten toonstelling boekverzorging, grafiek i tekeningen. Stationsweg 35, 8 uur: kynologenver. Rijnland. Boshuis, achter Hoflaan 74, 7 uur: ruilavond voor verzamelaars. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tie nersociëteit. dsgehoorzaal. 8 uur: NCR (eis )V met Bert Brugmans marionetentheater i „lm weissen Rössl". Zaal Koningskerk, Koningstr.hoek Willem de Zwijgerlaan, 8 uur: jaarver gadering Herv. mannenvereniging op „De Heere is onze Banier", ds. W. Vroegindeweij van Katwijk aan Zee >'er geloofsmoeilijkheden. Regentenkamer Schachtenhof. Mid delstegracht, 8 u.: afd. Leiden CH-jon- ger eng roep, R. Vermaas te Haarlem over „Unie nieuwe stijl". LEIDERDORP Dorpshuis, 8 uur: afd. Leiderdorp K. en O., lezing Jan Wolkers. Zaterdag (25 nov.) estestraat 40. 8 uur: micro-theater Imperium, De Herbergierster. Schouwburg, 8 uur: toneelavond Lit- Iteris Sacrum. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid den- en ouderensociëteit. Boshuis, achter Hoflaan 74. 8 u.: CJV' Jong Ledden skill-drive.1 OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 tot 5.30 uur: schaaksociëteit Palame- WELKE APOTHEEK? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9. te). 24807. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp en Apotheek Voor schoten zijn de gehele week geopend. DOKTERSDIEN' ST Tot zaterdagmorgen 10 uur raad plege men de eigen huisarts. Daarna, tot zondagnacht 24 uur, de dokterstele foon. 5 maal 2. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De slag bij de Bulge. (14 jaar). Lido (2.15 en 7.30 uur): Dr. Zhivago. (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De on tembare Angélique (18 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Texas addio. (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Twee of drie dingen, die ik van haar weet 118 Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een an en een vrouw. (14 jaar). Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook «terdag; zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u„ ook zater- ig; zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude Singel: op werkdagen van 10 tot 5 u.: zondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 kassen zaterdags en zondags ge- Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijn op de volgende tijden geopend: Lindestraat 1 b: maandag gesloten, dinsdag 9—11.15 u. en 13.30—17.15 u.. woensdag gesloten, donderdag 13.30 1815 u., vrijdag 911.15 u. en 13.30 18.45 u zaterdag 8—11.15 u. en 13.30— 16 30 u. Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 811.15 en 13.3017.15 u„ donderdag 8.3011.15 en 13.30—18.15 u„ vrijdag 8.30—11.15 u. en 30—18.45 u.. zaterdag 7.30—11.15 en .30—16.30 u. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: tentoonstelling boekver zorging, grafiek en tekeningen Kurt Lob. van 25 nov. tot 7 jan., dag. 10 tot I uur, zondags 13 tot 16 uur. Breestraat 119: Galerie Hans Vink. tentoonstelling toegepaste kunst, wer- /an Rein Dool. Joop van Kralin gen. Fer Hakkaart en Will Tweehuy- t.e.m. 16 december, dinsdag t.e.m. zaterdag van 9 tot 6 uur). Botermarkt 3, galerie Van der Vlist, grafiek van Sees Vlag. van 4 tot D dinsd. t.e.m. zat. 10 tot 6 u., vrij dagavond 8 tot 10 uur. De Lakenhal: tentoonstelling Spelen Lezen, antiek kinderspeelgoed uit verzameling Caljé-van Guldk en oude kinderboeken en kinderprenten uit de verzameling J. de Koning, 25 LEIDEN Teil aanzien van de spoorwegovergangen Morsweg en Haagweg heeft het regelmatige contact tussen het gemeentebestuur en de Ned. Spoorwegen geleid tot een principe-akkoord over het omhoog brengen van de spoorbaan, aangezien dit een aan vaardbaarder oplossing zal zijn dan het invoeren van ahobs (automatische halve overwegbomen). Het ge meentebestuur heeft de Spoorwegen verzocht hier voor een plan te ontwerpen en een kostenbegroting te maken. Het omhoogbremgen van de spoorlijn be tekent uiteraard, dat zowel boven de Morsweg als boven de Haagweg een viaduct moet komen. Wat de Haagweg betreft: binnen kort wordt de sloot voor de Leo- narduskerk gedempt, waarna wordt getracht waar dat mogelijk is een fietspad langs de Haagweg aan ta leggen. B en W voelen niets voor een al geheel parkeerverbod voor het Ra penburg, zoals een fractie bepleit. Uit de memorie van antwoord bij de begroting voor 1968 blijkt ver-; der. dat ook op de Breestraat aparte rijstroken voor de bus zullen komen. Stopverbod B en W overwegen voor de wa terkanten van de Witte Singel en de Zoeterwoudsesingel een stopver bod in te voeren. Door de op beide OPPEPPERTJE VAN DE WEEK Party Bottle Sherry Marques de Irün Fino dry 18.50 Coster wil U laten proeven, hoe heerlijk een goed glas sherry smaakt daarom hebben wij voor U PARTY BOTTLES SHERRY drie liter inhoud, dat betekent dus 4 ge- n A wone flessen voor |8.50 de prijs van J Daarvoor schenkt U dan maar eventjes veertig glazen van de bovenste beste sherry Marques de Irün. «TiENSTRAAT HERENSTRAAT t HAARIEMMEASTR. 20« l* ei D C Steenstraat 8 Tel. 21361 Herenstraat 6 Tel. 30069 Haarlemmerstraat 204 Tel. 21611 Kom kijken naar onze enorme sortering SINTERKLAASSURPRISES in alle prijzen. Penning voor Leidse honden LEIDEN B. en W. zullen bin nenkort de raad voorstellen in de „Verordening op de straatpolitie" een bepaling op te nemen inzake het invoeren van een verplichte penning voor honden. Stadsgewest-Leiden LEIDEN De agglomeratiege dachte krijgt steeds vastere vorm, zo blijkt uit het antwoord van B. en W op een drietal vragen van raads fracties. Er is nu een ontwerp in voorbereiding voor een gemeen schappelijke regeling voor het stads gewest-Leiden. B. en W. verwach ten, dat dit ontwerp op korte ter mijn aan de raden van de betrokken gemeenten kan worden aangeboden. Het ontwerp is onder meer geba seerd op een voorlopig onderzoek, ingesteld door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, naar de sociografische en bestuurlijke aspec ten in de agglomeratie-Leiden. okt. tot 10 dec., dagelijks 10 tot 4 uur. zondags 1 tot 4 uur Rapenburg 73: tentoonstelling Poolse affiches. Leids Academisch Kunstcen trum, van 3 tot en met 22 november, maandags t.m. vrijdags van 9 tot 18 Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg: te keningen van Ronald Tolman, tot 8 dec., dagelijks van 2 tot 6 uur, behal ve zondag en maandag. Galerie Van der Vlist. Botermarkt 3. schilderijen van An Biesiot. geopend dinsdag t.e.m. zaterdag van 106 uur. ook vrijdagavond van 810 uur. WASSENAAR kunstzaal HeufL Hoflaan 7: tentoonstelling schilderijen en aquarellen van Jacq Mels en droogboeketten van mej. A. C. Hen- ny. van 6 tot en met 22 nov.. maan dags tot en met zat 10 tot 5 uur ook dinsdagavond 8 tot 10 uur; zondags gesloten. singels excentrisch aangebrachte as- strepen is voldoende parkeer en stopruimte beschikbaar gebleven aan de huizenkant. Een suggestie om voor het smalle gedeelte van de Morsweg tussen spoorwegovergang en 200 meter voor de Morspoort. analoog aan het Noordeinde, voor bepaalde uren een algeheel stopverbod in te voeren, zullen B en W onderzoeken. De fractie, die deze suggestie heeft gedaan, is van oordeel, dat bijvoorbeeld bepaalde nadelen, die de hier gevestigde conservenfabriek van een dergelijke regeling kan on dervinden, lichter wegen dan d« voordelen, die een stopverbod voor alle verkeersdeelnemers, in het bij zonder fietsers en bromfietsers, zal hebben. Nieuw zwembad grond van een advies van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten een programma heeft opgesteld voor de bouw van een nieuw zwem bad De Zijl. In het plan is ook een instructiebad voor het noordelijke stadsdeel opgenomen- Woningen in Lisse Ten aanzien van de woningbouw kan worden gereleveerd, dat mo menteel een lijst van gegadigden voor de begin volgend jaar gereed komende 187 „Leidse" flatwoningen in Lisse wordt opgesteld. De be langstelling voor de toewijzing van deze „verre woningen" noemen B en W niet onbevredigend. Schouwburg Over de plannen tot bouw van een schouwburg kunnen B en W momenteel nog niets anders mee delen dan dat deze kwestie in maart aanstaande opnieuw met G.S. wordt besproken. De rijksgoedkeuring kan spoedig na het beschikbaar komen van de financieringsmiddelen wor den verwacht. De grootst mogelijke meerderheid van B en W houdt onveranderlijk vast aan de oorspronkelijke plannen. Dit sluit niet uit, aldus B en W, dat de ontwikkeling in het vlak van de financiering kan nopen de plannen opnieuw in beschouwing te nemen. Eerst moet echter het gesprek met G.S- worden afgewacht. Kunstenaars Door bemiddeling van het ge meentebestuur zijn 14 kunstenaars aan passende werk- en of woon ruimte geholpen. Er staan nu nog 22 beeldende kunstenaars op de „wacht lijst". Zoals bekend, komt voor eni gen werkruimte beschikbaar in het pand Breestraat 66- Nog een kopje thee, buurvrouw? De visite voelt zich thuis op dat eindeloze bankstel en die magnifieke vloerbedekking. Logisch, dat je je een beetje uitslooft voor je familie en je kennissen. De mensen van Hulshoff hebben een kritisch oog voor het interieur dat past bij U en bij Uw portemonuaie. Ze zijn begrijpend en behulpzaam. Later bekent U aan Uw nieuwsgierige gasten wij zijn gelukkig- naar Hulshoff gegaan. Ze zijn gelukkig... naar Hulshoff gegaan. Den Ha,2: Soui/hoek Kalvermarkt. Rustrijk: Inde Bound. leiden: Nieuwe Rijn/koek Kartesteeg. Er komt schot in industrieschap De Grote Polder LEIDEN Volgend jaar zal de gehele oppervlakte van het in dustrieschap De Grote Polder (totaal 20.83.01 ha.) ter beschikking van het industrieschap komen, hebben B. en W. de raad meegedeeld. Om het bouwrijp maken te bespoedigen zal, na instemming van het bestuur, het Rotterdamse ingenieursbureau Bruggen, Drexhage. Sterkenburg en Bodon worden belast met het ont werpen van de plannen voor het bouwrijp maken. Het ontwerp-plan wordt binnenkort ter visie gelegd. Zodra het bestemmingsplan in on derdelen rechtskracht heeft, kan met de uitgifte van industrieterreinen worden begonnen. In Leiden werken 553 gastarbeiders LEIDEN B. en W. hebben de raad op grond van recente gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau meegedeeld, dat momenteel 553 bui tenlandse gastarbeiders in Leiden werken waarschijnlijk is bedoeld het gewest Leiden. De onderverde ling is: 162 Turken. 161 Marokkanen. 52 Italianen, 45 Duitsers en 133 van andere nationaliteit. Toelatingseisen vhmo en mavo LEIDEN In onderling overleg hebben directrice en rectoren van alle vhmo-scholen in Leiden en Oegstgeest zich uitgesproken voor een toelatingsexamen in de Neder landse taal en reken in 1968. zo delen B. en W. de raad mee Een gemeenschappelijk toela tingsbeleid voor alle Leidse ma vo-scholen (nu nog ulo-scholen ge heten) is in studie. Het is de bedoe ling in dit overleg ook scholen in de omgeving van Leiden te betrekken. MUZIKALE PROEFTIJD Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnenl Wie de verkeerssituatie op de Morsweg, tuisen de Morspoort spoorwegovergang, niet onbekend is, kan zich nauwelijks voorstellen dat de Morsweg eens een stille straat is geweest, waar het verkeer (zo dat er al washet mogelijk maakte, midden op de weg v> fotograaf te poseren. En toch was het ook in deze zelfde eeuw, zij het dan aan het prille begin ervan. Maatregelen zijn nu zo urgent geworden, dat B. en W. gaan onderzoeken of het mogelijk is, voor bepaalde i vande dag over een gedeelte van de Morsweg een algeheel stopverbod in te voeren, overeenkomstig de regeling op het Noordeinde. Bovendien zijn het gemeentebestuur en de Ned. Spoorwegen van oordeel, dat de spoorbaan naar Utrecht, die de Morsweg en de Haagweg hinderlijk kruist, omhoog moet worden gebracht. Het gemeentebestuur heeft de Spoorwegen al gevraagd, hiervoor een plan te ontwerpen. LEIDEN Brandweercommandant S. W. Hagcdoorn vindt die oude binnenstad van Leiden maar voos en naar. Dat is geen cultuurhistorische waardering van hem, maar een waardering uit het oogpunt van brand veiligheid. Hij liet zich daarover gisteravond tijdens een vergadering van de Leidse Middenstandscentrale onomwonden uit. „Ik vind die ouwe boel schitterend maar het is uitermate brandbaar en je kunt er werkelijk pas wat aan gaan doen als men aan verbouwingen toe is". Brandweer maakt het beste van In het hart van de stad is het brandrisico dan ook het grootst. Het wordt minder naarmate men meer van het stadshart af komt. De bui tenwijken hebben een grote mate van brandveiligheid. Dank zij de bouwvoorschriften. Er wordt daar ook met materialen gewerkt die niet gemakkelijk of helemaal niet kun nen branden. „Maar ook daar zit -je met het probleem dat wij mensen de narigheid van het vuur zelf mee in huis nemen. Er wordt vaak met vuur gevaarlijk omgesprongen. Dat kan op alle mogelijke manieren. Je kunt niet achtzaam genoeg zijn". Waarom parade 3 oktober in eigentijds uniform? LEIDEN Een fractie van de raad heeft B. en W. gevraagd of het niet meer in de geest van de voor vaderen zou liggen de parade op 3 oktober te houden in de uniformen en met de wapens uit de zestiende eeuw, daar gedachten aan een mo derne oorlog niet bij een feest horen. B. en W. hebben de betrokken frac tie geadviseerd deze suggestie recht streeks aan het bestuur van de 3-October-Vereeniging voor te leg gen omdat dit bestuur verantwoor delijk is voor de samenstelling van het programma. hield commandant zijn toehoorders voor. „Niet denken: 't zal wel raee- Bouw- en verbouwplannen moe ten bij het gemeentebestuur worden ingediend. De brandweercomman dant krijgt er een exemplaar van. De verordening op het voorkomen van brand is geheel op de bouwver ordening afgestemd. Zo kan veel aan de preventie worden gedaan. Ieder moet de volgende factoren ter ver hoging van de brandveiligheid goed in de gaten houden: de aanwezige brandbare stoffen, de zuurstof en de temperatuur. Nog één kazerne Ten aanzien van openbare gebou wen zei de heer Hagedoorn dat trappen, gangen en portalen leeg moeten blijven. De vluchtwegen O ja, even naar PRONONCE voor een CORSELET of PANTY LEIDEN Aan de Hogewoerd, ter hoogte van de Watersteeg, wor den, om de noord-zuid-verbinding mogelijk te maken, weer enkele panden afgebroken. Daardoor komt de St. Jorissteeg over de gehele lengte op de vereiste breedte. Een volgende stap is de ver breding van de Pelikaanstraat door afbraak van de school. Ook zal een aantal panden aan de Hooigracht, tussen de Nieuwe Rijn en het St. Elisabeth-ziekenhuis eraan moeten geloven. Zo komt de noord-zuid-verbin- ding stap voor stap tot stand. Foto N. van der Horst HAGEDOORN ouwe boel mogen niet worden versperd. De brandveiligheid in de stad zal ook worden verhoogd door de krotoprui ming en betere verbindingen, zoals de noord-zuid- en oost-west-route. Wat dit laatste betreft verwacht de heer Hagedoorn dat de brandweer het gehele stadsgebied tot omstreeks 19801985 vanuit één punt zal kun nen blijven bedienen. Overigens liet de heer Hagedoorn duidelijk uitkomen, dat door regel matige controle het brandgevaar in de binnenstad zoveel mogelijk wordt beperkt. Vele malen hebben ingrij pende maatregelen al tot verbete ring geleid. ..Burgerhout" 45 jaar LEIDEN Vijfenveertig jaar ge leden trok de heer Th. Burgerhout uit Katwijk aan Zee zich terug uit de toen 35 jaar bestaande zaak van zijn vader. Jac. Burgerhout, en vestigde hij zich zelfstandig in Lei den als loodgieter. Toen hij 83 jaar was, legde de heer Burgerhout het werk neer; nu wordt de zaak door beide schoonzoons voortgezet. Ech ter, onder zijn blijvende belangstel ling. Het bedrijf is altijd een goede en betrouwbare „burgerzaak" geble ven. Zaterdag wordt het negende lustrumfeest gevierd met een recep tie van 3 tot 5 uur in Bellevue aan de Steenstraat. Bewaker Leidse Hout opsporingsambtenaar LEIDEN De burgemeester wil bij wijze van proef ambtenaren van de scholendienst en de bewaker van de Leidse Hout de bevoegdheid van opsporingsambtenaar verlenen zodat deze functionarissen onmiddellijk na het constateren van een overtreding verbaliserend kunnen optreden. Dit in het kader van de bestrijding der baldadigheid. LEIDEN Onze stadgenote me juffrouw N. Boer is geslaagd voor het verpleegstersexamen zwarte kruis in de psychiatrische inrichting Veldwijk te Ermelo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3