Nieuwe leidse Courant „mm" INVAL BEDREIGT CYPRUS PATATES FRITES f Groko SPINAZIE 60013199, Weg naar kansel volledig vrij JAMIN Zeer grote vraag naar goud in Londen en Parijs Para's op top heuvel 875 gebroken 450 GR SPERZIE-1QC BONEN I.OD Labour stemt als één man voor devaluatie 1 Donderdag 23 november 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Veel mensen komen aan hun levenswijsheid als schooljon gens, die het antwoord uit hun rekenboekje hebben overgeschreven, zonder de berekening te hebben uitgevoerd. KIERKEGAARD NAAST VERONTWAAR DIGING OOK VEEL BEGRIP - PAG. KERNMERK etim „Ik kan niet van het vlot af. Tommy is weggezwommen om hulp te ha len..." Nel Oosthout cen traal in „De Vroed vrouw" pagina Radio TV UW UfCEl» tvsi mama*;: DE BILT Rond een krach tig hogedrukgebied, waarvan het centrum boven de Noordzee lag, werd gisteren met noordelijke winden zachte lucht over een groot deel van ons land gevoerd. De kern van het gebied trekt inmiddels naar Zuid-Duitsland. De wind zal bij ons uit zuidelijke richtingen gaan waaien, waar door de koudere en drogere lucht zich weer naar het noorden zal uitbreiden. Voor de komende nacht wor den daarom opklaringen ver wacht met vorming van mist en lichte vorst. Morgen zal het weer een wat zonniger karakter hebben dan vandaag, terwijl de middagtemperaturen iets lager zullen zijn. DE BILT Vanavond en vannacht rustig weer met in het zuiden en midden van het land lichte vorst en op vele plaatsen mist, alders zwaar bewolkt. Mor gen overdag enkele zonnige pe rioden en een zwakke tot matige zuidelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. 24 november: zon op: 08.14, onder: Turkije uijst het Griekse antivoord van de hand Konstantijn vergaderde met militairen Oe Thant en Johnson zenden afgezanten Zal Turkije zijn dreigementen uitvoeren en een troepenmacht naar Cyprus zen- den Er wordt onder hoogspanning diplomatiek overleg gepleegd om deze stap te vermijden, die tot oorlog met Griekenland kan leiden. ANKARA/ATHENE/MCOSIA De spanning om Cyprus is toegenomen, nadat vannacht Turkije het Griekse antwoord op zijn nota van 17 november als onbevredigend van de hand heeft gewezen. „Onder deze omstandigheden heeft Turkije niets om met Griekenland over te onderhandelen", alsdus een bekendmaking in Ankara. Intussen deden hard nekkige geruchten de ronde, dat operaties voor een Turkse landing op Cyprus zouden beginnen. In de Turkse nota werd ontslag van generaal Grivas als bevelheb ber van de Grieks-Cyprische strijd krachten, terugtrekking van de Griekse troepen uit Cyprus en sta king van de druk op de Turkse be volkingsgroep geëist. De nota droeg eventueel niet het karakter van een ultimatum. In de Turkse hoofdstad verwacht men, dat er niets zal gebeuren voor de aankomst van speciale afgezan ten van VN-secretaris-generaal Oe Thant en van president Johnson (de Guatemalteekse ondersecretaris Jo sé Rolz Bennett en de vroegere on derminister van defensie Cyrus Vance). Zij zouden vandaag in An kara arriveren. Koning Konstantijn presideerde vannacht een conferentie van de opperste militaire raad en de voor naamste leiders van het Griekse mi litaire bewind om een uitweg te vinden uit de zich verdiepende crisis. Men bleef tot de vroege ochtend bijeen om de resultaten af te wach ten van de tegelijkertijd gehouden bijeenkomst van het Turkse kabinet. Voelbaar De dreiging vap een oorlog yiet Turkije is voelbaar in Griekenland. De strijdkrachten zijn in verhoogde staat van alarm (gebracht. Militaire vliegvelden zijn verduisterd. Pi loten staan gereed om dadelijk in actie te komen. Marinevaartuigen koersen in de wateren rondom de Griekse eilanden onder de Turkse kust. Later is bekend gemaakt, dat Griekenland veel belang hecht aan verbetering van de betrekkingen met Turkije en wil meewerken aan maatregelen, die de bestaande span ningen wegnemen. Met Turkije wil het onderzoeken, hoe de veiligheid van beide bevolkingsgroepen op Cy prus kan worden verzekerd. Vrouw in het ambt (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De hervorm de synode ruimde gisteren de Indonesië heeft 1,2 miljard nodig AMSTERDAM Indonesië heeft voor het volgend jaar 1.2 miljard gul den aan buitenlandse financiële hulp nodig om het land verder te kunnen ontwikkelen. Dit bleek uit de driedaagse bespre- kiingen van de donor-landen in Am sterdam. Beslissingen over steun aan Indonesië zijn niet genomen, de con ferentie was bedoeld om een overzicht te krijgen van de benodigde hulp. De Amerikaanse regering zou bereid zijn een derde deel van de 1,2 miljard gulden voor haar rekening te nemen. Dit land zal voor 1968 een voorschot verstrekken van tien miljoen gulden. Nederland geeft een voorschot van ruim zeven miljoen gulden. Minimumsnelheid op Belgische autowegen BRUSSEL Op de Belgische autowegen zal in de eerste helft van het volgend jaar een maximumsnel heid van 70 kilometer worden inge- In de snedelijke agglomeraties mag niet harder dan 60 kilometer worden gereden. Aan autobussen en zware vrachtwagens wordt op de auto wegen een maximum-snelheid van 90 kilometer opgelegd. Uit een opslagplaats van de Natio nale garde te Princeton (Ver. St.) zijn een raketlanceerapparaat, 60 re volvers, vier machinegeweren en pa tronen gestolen. De FBI sprak van „beroepswerk". laatste belemmeringen weg voor de vrouw om gewoon predikante van een plaatselijke gemeente te worden. Dat besluit was al eer der genomen, nu door de meer derheid van de classes aanvaard (39 tegen 12) en werd gisteren in tweede lezing aanvaard met negen stemmen tegen. Het ging gisteren niet meer om de principiële vraag of er wel een plaats is voor de vrouw in het ambt. maar of de hindernissen, die indertijd de weg naar de kansels van de plaatse lijke gemeenten nog belemmerden uit de weg geruimd konden worden. Nu is iedere gemeente vrij om een vrou welijke predikant te beroepen. Er blijft een verschil met haar mannelijke collega. Trouwt zij, dan wordt ze los gemaakt van de ge meente die zij diende en krijgt zij emeritaatsrechten- Tegen die eis had den sommige afgevaardigden nog wel bezwaar. Er werd zelfs gesproken van discriminatie. Na de uitvoerige bespreking kwam men toch tot de conclusie dat dit de beste weg was. Aan de perstafel werd even lachend opgemerkt dat „de Hervormde Kerk nu alleen voor vrouwen het celibaat heeft inge voerd". maar al spoedig bleek dat dat Een gehuwde vrouw, die losge maakt werd van de gemeente die zij diende, blijft beroepbaar. Een ge meente kan dus ook een gehuwde vrouw beroepen. Maar dan weet zij wat zij doet. steeds Griekse troepen naar Cyprus worden gezonden, ondanks de Turk se eis, dat de al op het eiland ge legerde Griekse strijdkrachten te ruggetrokken moeten worden. Het is vooral dit laatste punt, dat Turkije er van weerhoudt, bespre kingen met Griekenland te openen. Het is nog niet zeker, of generaal Grivas inderdaad ontslag heeft ge nomen als bevelhebber van de strijd krachten op Cyprus. Hij zou reeds zijn vervangen door George Moronis, die een maand geleden op het eiland is gearriveerd. Een pla n Griekenland bestudeert een Cana dees plan, dat uitbreiding beoogt van het 4622 man sterke VN-leger op Cyprus. Het leger moet meer be voegdheden krijgen. De Griekse en Turkse strijdkrachten op het eiland zouden ingekrompen moeten worden. Ook Rusland heeft bij Turkije en Griekenland op matiging aangedron gen. Het stelt de Navo verantwoorde lijk voor het conflict. Deze organisa tie zou ten koste van de belangen van de bevolking van Cyprus een eind willen maken aan de onenigheid tussen Griekenland en Turkije. Aartsbisschop Makarios, president van Cyprus, heeft verklaard, dat de kwestie niet door geweld kan worden opgelost. In Nicosia, hoofdstad van Cyprus, ontplofte een bom bij het kantoor van het extreemrechtse blad Patris, spreekbuis van de aanhangers van Grivas (en tegenstanders van Maka- Krachtens de garantieverdragen van 1960 (zie een beschouwing elders in dit nummer red.) mogen de Grieken 950 en de Turken 650 mili tairen op het eiland hebben. Aange nomen wordt, dat de Turken er nu 1200 en de Grieken 8000 hebben. Ver der telt de Grieks-Cyprische nationa le garde eveneens 8000 man. ZOINDEPAN, KLAAR! 500 GRAM VAN 89 VOOR Kwalitelts diepv PARIJS De vraag naar goud is gisteren in Parijs en Londen nèar een record hoogte gestegen. In Parijs bedroeg de omzet 17 mil joen frank tegen vorige week maar 4,8 miljoen frank. In de Britse hoofd stad werd twintig ton goud verhandeld veel meer dan tijdens de Cubaanse crisis in 1962. ZWOLLE De 91-jarige heer W. F. Nibourg te Zwolle Is gisteren door verbranding om het leven gekomen. De kleding van de man, die in het rk-bejaardencentrum woonde, moet door een sigaar die hij rookte in brand zijn geraakt. Het drama werd opgemerkt toen de vlammen buiten zichtbaar werden. Het slachtoffer overleed na aankomst in het ziekenhuis. De -paarden in de wei gaan een koude tijd tegemoet. Nog maar even, en dan worden ze 's morgens wakker met ijzel op vacht en manen De officiële Bank van Frank rijk heeft bekendgemaakt voor lopig geen goud te zullen kopen. De financiële deskundigen we zen de bewering dat Frankrijk de huidige goudcrisis zou ver oorzaken met kracht van de De internationale goudpool in Londen heeft deze week al mil joenen dollars verloren. De ko pers van het goud zijn niet al leen particulieren, maar ook cen trale banken, zoals die in Spanje, Portugal en van landen in het Nabije Oosten en van Aziatische landen. Vooral uit Zwitserland kwamen veel opdrachten. De handelaren maken zich zeer ongerust over de huidige internationale situatie en specu- lanten-op-korte-termijn verko pen nu munten, die tot voor kort de hoogste premie opbrachten in vergelijking met de goudprijs. De goudrush is voornamelijk een gevolg van het zich terug trekken van Frankrijk uit de goudpool van acht landen. Dat gebeurde al enige tijd geleden. Toen De Gaulle in 1965 opriep tot terugkeer naar de gouden standaard is Frankrijk direct be gonnen met het inruilen van dol lars voor Amerikaans goud. Dat zal Frankrijk nu wel op grotere schaal gaan doen. Zeker 1.500 doden SAIGON De strategische heu vel 875 bij de Zuidvietnamese plaats Dak To is sinds vanmorgen in han den van Amerikaanse parachutisten. De Amerikanen leden bij de vijf daagse strijd om de heuvel hun zwaarste verliezen uit de Vietnamese oorlog. Tenminste 246 militairen sneuvelden. Het aantal doden aan de Noordvietnamese kant worden ge schat op zeker 1290. De heuvel bestrijkt de infiltratie- en vluchtweg naar Cambodja. Ver wacht wordt dat door deze verove ring de strijd in het gebied by Dak To, die sinds 1 november woedt, is beëindigd. (Zir pagina 15). morgen bitterkoekjes 250 gram van 85 voor es niet duur wel heerlijk Prins Claus heeft gisteren een bezoek gebracht aan de technische hogeschool te Eindhoven. In het auditorium volgde hij een lezing over ruimtelijke ordening, waar voor hij grote belangstelling heeft. Links van de Prins prof. dr. K. Posthumus, de rector-magnificus, en rechts burgemeester ir. II. B. J. Witte, de president-curator. KWALITEITS DIEPVRIES van 77 stemmen de devaluatie van het pond sterling goedgekeurd. Van de La- bour-leden viel slechts één man „uit de boot": de vijftigjarige advocaat Ri chard Crawshaw uit Liverpool onthield zich van stemming. Er stemden 335 af gevaardigden voor en 258 tegen. Aan de stemming ging een verhit de bat vooraf. Oppositieleider Edward Heath noemde de verklaring van pre mier Wilson, dat het publiek de uit werking van de devaluatie niet zo zeer zou voelen, „één van de oneerlijkste mededelingen, die ooit door een pre mier zijn gedaan". Dat Labour als één man achter Wilson stond, vond Heath „een eenheid in schande". Het werd de Labour-fractie te erg, deflatie gevoegd had bij die van de de valuatie. Ze protesteerde heftig, zo zelfs dat de voorzitter van het Lager huis vele malen moest ingrijpen om het tumult tot bedaren te brengen. De premier zette nog uiteen op welke wijze honderd miljoen pond zal worden bezuinigd op de defensieuitgaven. Het vliegdekschip Victorious zal spoedig buiten bedrijf worden gesteld. Een or- der voor vijftien grote Amerikaanse hefschroefvliegtuigen wordt ingetrok ken en orders voor vervaardiging van uitrusting voor het leger zullen wor den beperkt. Nederlander na aanslag overleden LUIK De 48-jarige Nederlander C. Bosman, afkomstig uit Antwerpen, is gisteravond overleden aan de ge volgen van de aanslag, die lifters op hem hadden gepleegd. De heer Bosman had maandag avond op de weg Luik—Aywaille twee lifters meegenomen, die hem na korte tijd dwongen uit te stappen, waarna een van hen met een machi nepistool op hem schoot. Zijn auto is later teruggevonden. De daders zijn nog niet opgespoord. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uof Voorzichtig TAE SER heeft in zijn elfde half- jaarlijkse rapport aan de rege ring weliswaar gesproken over een verbetering van de produktle en een niet verder stijgen van het werk loosheidscijfer in 1968, maar van groot optimisme kan men ons so ciaal-economisch adviescollege hier toch niet verdenken. Evenzeer stelt de raad een matiging voor van de consumptie, beperking van de loonkostenstijging, opvoering van besparingen, investeringen en export, en ook dan zullen we in 1968 nog niet aan een herstel van het economisch evenwicht toekomen. Als extra onzekerheidselementen noemt de SER het conjunctuurverloop in do Bondsrepubliek en het al of niet ge sloten blijven van het Suezkanaal. Bovendien heeft de SER geen reke ning kunnen houden met de deva luatie van het Britse pond, welk© ongetwijfeld ook nog een ongunstig» weerslag op onze economie zal heb ben. Een eventueel herstel van do conjunctuur in de Bondsrepubliek zal wel worden geneutraliseerd door een verscherpte concurrentie en verminderde export als gevolg van de Britse devaluatie. Zowel sociaal als economisch zal onze politiek in 1968 een bijzonder voorzichtige moeten zijn; dit bete kent ook een zeer beheerste loon vorming. Tegen de achtergrond van het triest» Engelse voorbeeld zal volgend jaar gestreefd moeten worden naar loons verbeteringen die de stijging van do arbeidsproduktiviteit niet te boven gaan. Een extra zware opgave, nu de loon politiek volgend jaar vrijer wordt. Kinderbijslag TYE zeer veel omvattende advies- aanvrage van minister Roolvink aan de SER Inzake een groot aantal aspecten van de sociale verzekerin gen is niet een dorre inventarisatie van de vragen die op dit terrein leven, maar er komt een stuk beleid om de hoek kijken. Hoewel de minister de kwestie in vragende vorm heeft gesteld, is dui delijk, dat deze bewindsman voor de toekomst zou willen naar een af schaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind. De werknemers zul len deze toeslag geleidelijk zien af gebroken en in hun loon opgenomen. Dit plan lijkt ons een eerste stap op de weg naar een gelijkschakeling van de hele bevolking voor wat be treft de kinderbijslaguitkerlngen. De minister denkt in zijn adviesaan vrage namelijk ook aan een uitbrei ding van de Algemene Kinderbijslag wet met een bijslag voor het tweede kind. De niet-werknemers zullen dan niet meer, zoals thans het geval is, kin derbijslag krijgen vanaf het derde, maar vanaf het tweede kind. Is dan inmiddels de bijslag voor het eerste kind van werknemers vervallen, dan zijn, wat de kinderbijslag betreft, de verschillen tussen werknemers en zelfstandigen vervallen. Wij achten een dergelijk beleids standpunt van de minister gelukkig. Het onderscheid dat thans gemaakt wordt, geeft de zelfstandigen een ge voel van discriminatie. Deze groep krijgt nu pas kinderbijslag voor de eerste twee kinderen, wanneer het inkomen beneden een bepaald jaar inkomen blijft. Het voortdurende gevecht over de hoogte van dit minimuminkomen is dan óók de wereld uit. Hp HH| zendt mij 3 soepbekers Woonplaats KNIP Uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1