Nel Oosthout op het scherm PUZZELBOEK de stad en dokter Moore J VUURWERK In eenakter „De Vroedvrouw Grand Gala in kleuren Jan Cremer vanavond in Hoepla Jubileum wordt in Den Haag gevierd REGERING TREKT ZICH TERUG Frans parlement fel tegen tv-reclame Solliciteren als onderwijzer (es) BTonchï letten H. Tiemeijer krijgt Gulden letter NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 NOVEMBER 1%7 Hoewel het Amerikaanse v o dit jaar geen Kennedy-herdenking meer heeft gehouden, zijn wij via dt beeldbuis en door middel van een Bel gisch documentair spel weer terugge bracht naar de gebeurtenissen in „Dal las, 22 november 1963". De opvoering was een goed stukje vuurwerk. waarvan men vanavond het iweede deel kan zien. Aangezien wij reeds alle lange docu mentaires voor en tegen het War ren-rap port hebben gezien, waren dt argumenten waarmee dit in de merk waardige gefantaseerde en sterk ten dentieuze rechtszitting wordt aange vochten, niet sensationeel meer. Toch een fascinerende aangelegenheid, voi al voor degenen die zich nog graag deze materie verdiepen. De Vlaamse acteurs overtroffen zichzelf in levendig en overtuigend spel en de regisseur To ne Brulin hield er flink vaart in. Deze uitzending vormde het sluitstuk van een gevarieerd NTS-programma op Nederland 1, waarvan een lange Ame rikaanse doktersfilm, helemaal in de trant van „Dokter Kildare", hoofdscho tel was. Dit was weer zo'n verhaal dat ln de eerste vrijf minuten al laat zien wat er gaat gebeuren en waar de peri kelen liggen. Daarbij geen gebrek aar voorgewende hardheid en veel senti mentaliteit, waarna alles tenslotte mir of meer op de pootjes terecht komt er ook aanvechtbare nonsens mee voor zoete koek wordt opgegeten. Voorzitters Men kon gemakkelijk af en toe uit- het verhaal stappen om bijvoorbeeld op Nederland 2 bij de VARA te luisteren naar de fractievoorzitters, die alvast iets kwamen zeggen ove: PvdA-congres. Bij de VARA was ook liet jongerenprogramma Yin Yang te zien. wat zwevend artistiek geheel in vrij kalme toon, tussen opgepepte cle- cors en met bescheiden lichteffecten. De eerste kennismaking was niet on aardig, voor zover wij het programmal hebben gezien. Als het wat ingespeeld is zal het zijn waarde voor de huiska mer beter kunnen bewijzen. Romantische pianomuziek concur reerde later uitstekend tegen de brave doktersfilm, die echter op haar beurt wer boeide door de fraaie inlas een bloedtransfusie, waarbij heel knap werkelijkheid en spel werden dooreen- geweven. Alles tezamen een rustige tv-avond die toch behoorlijk afwisseling bood. BERLIJN De 52-jarige Oost- duitse vice-premier Julius Balkow is om gezondheidsredenen afgetreden. Het Oostduitse persbureau ADN, dat dit gisteren meldde, gaf geen nadere bijzonderheden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De actrice Nel Oosthout is een zeldzame verschij ning op het scherm en daarom geniet zij ten onrechte niet zo'n alge mene belangstelling als haar collega's die door tv-optreden ook bij een zeer groot niet-schouwburgbezoekend pu bliek bekend en vertrouwd zijn. Van avond echter kan men haar vrij goed in haar talent leren kennen. Reeds vele jaren lang legt Nel Oosthout zich toe op de monoloog. Daarin oogst zij grote waardering, vooral bij Engels sprekende volkeren, want zij treedt vaker in Engelse dan in Nederlandse stukken op. Alleen vult zij het toneel, alleen beheerst zij het drama. Ook is zij een bekwame vertelster van verhalen. Zij 'viert deze maand haaf 25- jarig jubileum zoals elders op deze pagine nader wordt gemeld. U zult over haar werk een en an der horen wanneer zij om 9.05 een gesprek gaat houden met Max Wage- ner. Dit interview loopt uit in een monoloog van de jonge Duitse schrij ver Joseph Reding „Noem mij geen nikker". Ongetwijfeld zult U direct geboeid worden door de dramatische zeggingskracht van Nel Oosthout. die alleen door Stem en gebaar dit aan grijpende verhaal tot leven brengt. Tegen half tien begint dan de een akter van Otto Dijk „De vroed vrouw". Hierin speelt Nel samen met John Lanting en Gerard Hartkamp. Het was voor haar een hele beleve nis. weer in een cast te staan, ge wend als zij is. geheel alleen op te treden. In het begin viel het haar moeilijk, de emotionele verbeelding samen met anderen gestalte te geven, maar gaandeweg bevielen de repetities haar zo goed, dat ze zei: „Misschien doe ik het ooit wel weer eens... als ik tijd ervoor heb". In elk geval heeft zij met grote toewijding deze eenakter van Otto Invut-puzzel m HILVERSUM De AVRO heeft net plan om op 8 maart a.s. een re portage van het Grand Gala du Disque Populaire (als het tenminste doorgaat!) in kleur uit te zenden. Nancy Wilson zal de grote vedette van de avond zijn, naast de Franse Barbara, Ramses Shaffy, Willy Al- berti, Boudewijn de Groot en andere sterren. Onderhandeld wordb nog over de komst van Nancy Sinatra. Donovan, Cliff Richard en Gilbert Bécaud. Klinkende namen genoeg. Dijk meegespeeld. Natuurlijk is zij de centrale figuur: de vroedvrouw, die het leven eerbiedigt en sterk doordrongen is van haar taak. Zij heeft honderden babies geholpen het leven binnen te komen. Nu staat zij aan het ziekbed van een oude man, wiens leven zij wil redden. Terwijl zij hem poogt te helpen, stuurt zij hem zonder het te weten juist de Hierin komt het absurdisme, dat Otto Dijk zo is toegedaan, om de hoek kijken: het onnozele, oncontro leerbare toeval dat de beslissende rol speelt in een overigens zeer reële si tuatie. Dit is nl. de clou van het korte spel: Dijk ontkent, dat de vrouw bij haaf weldoen dat falikant uitloopt, geleid wordt door een hoge re macht of een blind „noodlot": het toeval alleen wordt geaccepteerd. Of elke kijker deze stelling zal on derschrijven is echter een vraag, die via het stuk zelf niet wordt gesteld. Vanavond verschijnt om 7.07 uur op Ned, 1 VPRO's veelbesproken „Hoep la" weer op de buis. De programma leiding heeft ruimschoots de tijd ge had de aflevering te bestuderen en dit had tot resultaat dat een bezoek aan een abattoir om precies het slachten van een koe te volgen, is geschrapt. Dit omdat het programma zo vroeg uitgaat, dat kinderen zullen meekijken. Over een paar weken wordt de uit zending op een later tijdstip gezet en dan mag het bloederige evenement wél worden vertoond. Volgens belofte zal Jan Cremer wel worden ondervraagd over zijn uitlatingen in de Haagse Post, waarin hij denigrerend over negers sprak en ir. Wiesenthal het slechtste toewenste. Als pendant zal Hoepla tussen andere artiesten de negerzanger-gitarist Jimi Hendrtx (hier op de foto) an zijn Engelse groep laten optreden. Wat er verder te zien en te horen zal zijn in dit exclusieve programma blijft een ver rassing. DEN HAAG De Nederlandse ac trice Nel Oosthout speelt thans vijf- fentwintig jaar solotoneel met een Nederlands en een Engels repertoire, waartoe „Saint Joan", van Shaw. Gallico's „Foolish immortals". Kla- bund's „De krijtring". „Chandelika" van Tagore en „Rebel in ketenen" van Theun de Vries behoren. De auteur Otto Dijk heeft thans een stuk „De bekentenis", speciaal voor Nel Oosthout geschreven. Dit gaat op 29 november in het Haagse Diligentia onder tekstregie van Ton Lutz in première. De voorstelling be vat voorts het welhaast klassieke „De heiligen" van Keilerman. „De bekentenis" is mede op ini tiatief van Ton Lutz en in samen werking met Nel Oosthout ge groeid. Het heeft ongeveer een jaar geduurd eer het stuk rijp was voor vertoning. Naar het oordeel van bin nen- en buitenlandse critici gaat het werk van Otto Dijk zich een plaats veroveren naast dat van Harold Pin ter en Edward Albee. Mevrouw Oosthout zal haar vele omzwervingen met solotoneel in de V.S., Canada, het Caribische gebied. India. Indonesië en Engeland volgend voorjaar met een nieuwe tournee door het Caribische gebied voortzet ten. Het moet niet uitgesloten wor den geacht, dat zij voor het seizoen 1968 - '69 een engagement bij een van de Nederlandse gezelschappen zal krijgen. Daarover zijn besprekin gen gaande. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VPRO r Hoepla. r Nettv Rosenfeld laat mensen praten, r Nel Oosthout in interview, monoloog „Noem mij geen nikker" en eenakter van Otto Dijk .De vroedvrouw", r nieuw forum, ditmaal over nationalisme. Ned. 2 AVRO r fNTS) Inburgeren; invloed var r vervolg Peyton Place, daarna „Slattery". r actualiteiten. de partij op haar en aflevering van VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA <IKOR) gesprek over de dood. gevarieerd programma Accoord: in de pauze Dorus. Trammelant in Loeren: 10.55 uur lichte muziek. Door het gehele programma heen reportages van het PvdA-congres. Hilversum II NCRV orgelconcert door Hans van der Harst. Stekker, amusementsprogramma, r Studio 2300, gevarieerd. Hoestdrank in+abletvorm.95ct (Van t e radio- en tv-redactie) (Vai e radio- en tv-rcdactic) dat er te weinig HILVERSUM Volgende week woensdag kan men weer „sollicite ren" bij de NCRV-televisie, nu naar een baan als ondcrwijzcr(es) aan eert christelijke lagere school. Wie het er 't beste afbrengt, krijgt een aanbeve ling mee voor een echte betrekking. Er zijn drie kandidaten uitgekozen, die voor een commissie van beoorde ling. alweer gepresideerd door God fried Bomans, hun sollicitatie monde- PARIJS De Franse regering heeft haar voorstel om op 1 juli 1968 te laten beginnen met merkenreclame in de televisie, moeten terugtrekken- De tegenkanting in het parlement bleek zo fel te zijn. dat het voor de ministers geen haalbare zaak was. Het ontwerp is vlug in de ijskast gelegd, de regering wil gunstiger tijdstip dure tweede tv-net wordt gekeken, j jjng korxien toelichten. Ditmaal wordt Stiekum hoopte de ORTF, dat zij geld zou kunnen besparen door de uitzendingen voor het tweede pro- gramma in te krimpen. Helaas... het werd een grote ver- I rassing. toen opinie-onderzoek uit- l wees, dat 52 pet. van de kijkers het j tweede en 48 pet- het eerste net ver terug "komen. kiest- B'j zu,k eer,tik opdelen valt Vul horizontaal in: 1. gejaagd, 2. schoeisel, 3. lijdzaam, 4. gemeente in Groningen, 5. roofvogel, mussena- rend. 6. deur van een wagon. 7. niet gestemd tot spot. Bij juiste invulling leest men op de cirkeltjes de naam van een plaats in N.H. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal. api-orkaan. kers-et-pro. lat-marron. Hoorn-ende. 9 Vertikaal: opeen-Amor. Soest-Mora. 1. Monster-ma. 2. 3. ree-Ees-pan. 4. 5. Ens-Theo-N.S. 6. 7. om-o.o.-nette. 8. orgaan-ook. 1. Markelo-ho. 2. 3, Niers-toog. 4. 5. tree-Hanna. '6. rapport- Maarn-Ot-do. 9. anno-Sneek. De Franse omroep ORTF zal dus rustig voortgaan met wat zij al jaren doet: uitsluitend reclame maken voor produkten in het algemeen, zonder dat een firmanaam wordt genoemd. De oppositie in het parlement stoelt op het verzet van de dag- en weekbladen, die zich in hun adver tentie-inkomsten bedreigd zien, wan neer de televisie merkartikelen gaat noemen. Van regeringszijde werd ge zegd. dat dit in andere landen „wel meevalt", dat tv-raclSme hier en daar zelfs van spéciale advertentie campagnes vergezeld gaat en de kranten daarvan juist beter worden Diverse Dolitici kwamen echter mei tegenbewijzen uit de buurlanden en daarop hadden de ministers geen antwoord. De ORTF, die in zware geldnood verkeert. is droevig gestemd door dit uitstel. Intussen bestond er bij de omroep ook langs deze weg „niets te versie- ARNHEM Hans Tiemeijer krijgt dit jaar de Gulden letter. Het is een onderscheiding van de Droste fabrie ken in Haarlem en hij wordt toege kend aan personen of instellingen, die zich bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt voor de Nederlandse Aan de onderscheiding is een geld prijs verbonden van duizend gulden, die Hans Tiemeijer zal bestemmen voor een nog nader te bepalen doel op het gebied van de jeugd. De com missaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloomers, reikt de on derscheiding maandag uit. het een heel kijkspel, want zij zullen alle drie mede een proefles geven, zoals het in werkelijkheid ook ge- Schoolbesturen en -hoofden, die een onderwijskracht zoeken, kunnen dus op hun gemak thuis horen en zien, wat de gegadigden ervan te recht brengen en dat is voor hen een buitenkansje. Degeen op wie voor de camera's de keus valt. wordt door de bevoegde commissie bij een schoolbestuur in een bestaande vakature voorgedra- en zo wast de ene hand de ande- want wie als jonge onder wijskracht ook ergens wil sollicite ren. kan zich bij de uitzending een voorstelling maken van „hoe het toe gaat". Opgelet dus woensdag 29 novem ber, 8.20 uur, Ned. 2. VOOR U GELEZEN De opdracht, door Per Wahlöö. Uitgave Arbeiderspers, Amsterdam. Wahlöö, uit Franco-Spanje verbannen journalist, beschrijft hier de politieke situatie, de in triges en de corruptie in een denkbeeldige staat in Zuid-Ame- rika. (248 blz.) Sinatra's huwelijk met Mia Farrow gestrand HOLLYWOOD Het huwelijk van de 51-jarige Frank Sinatra met de 22-jarige filmster Mia Farrow, een dochter van de aatrice Maureen O'Sullivan heeft maar zestien maan den geduurd. In Hollywood had men dit huwelijk als een ideale verbinte nis gezien en men vond het een bij zonder plezierig paar.... doch de wer kelijkheid blijkt het tegendeel te be wijzen. Frank en Mia hebben beslo ten om voor een proefperiode uit el kaar te gaan. Noch de zanger, noch zijn bruid, eens een hoofdrolspeelster in de TV-serie „Peyton Place", wilde iets over hun besluit zeggen. tioor Afjaihu Younff 111 „Dag Moore, blij je te zien. Fritz..." Er volgden wat rappe woorden die Moore met verstona. „Wat was dat voor een taal?" „Duits. Ik zei hem dat hij sherry moet halen. Laten we bij ;t vuur gaan zitten. Ik heb zo'n idee dat we het ergens niet /er eens zijn, en dergelijke zaken zijn nooit zo ernstig bij een goed open haardvuur." Moore ging op de hoek van een bank zitten. „Waarom denk je dat wij het niet eens zijn?" .Je doet zo vastberaden. Dat is het, en dan nog wat kleinigheden toen wij elkaar de laatste keer zagen. Maar laten we wachten tot de sherry komt." ,,Er is hier heel wat veranderd. Hoe verwarm je in vre desnaam deze kamer?" ,Ik heb deze kamer laten verhogen. De vloer wordt nu verwarmd." Ik heb je vader hier nog geholpen. De wegen waren slecht en hij vertrouwde de oude rammelkast waarin hij reed niet meer. Dat moet het eerste of tweede jaar geweest zijn dat ik hier was. Zelfs Ladd reed in een auto. Ik wist niet hoe ik er beweging in moest krijgen en het vertrouwen van je vader in mij was toen wel erg geschokt. Ik geloof dat hij als dokter van toen af geen vertrouwen meer in mij ha,^Hier is de sherry. Erg droog. Ik neem aan dat je daar van houdt?" „Eerlijk gezegd, heb ik nog nooit sherry geproefo. „Werkelijk niet? Dan zal je dus niet weten hoe uitstekend deze is. Heb ik in New York gekocht. Dank je, Fritz, dat is 31 Greer hield zijn glas omhoog om het vuur er doorheen te laten schijnen en Moore deed hetzelfde. Hij keek naar de flakkerende vlammen in de bleke bruine gouden kleur; daarna proefde hij. Hij wist heel wat ouderwetse dok tersdrankjes die beter smaakten. Hij hield het prachtige wijde glas voorzichtig vast, steunde 'net op zijn over elkaar geslagen benen. „Je hebt het hier beslist gezellig gemaakt." „Ja, ik hoop dat ik het zo goed mogelijk heb bijgehouden. Moore kon zich moeilijk voorstellen dat dit hetzelfde huis was, waar de oude dokter Greer in had gewoond. „Maar het is nu gedaan. Ook mijn boek is af. Ik heb dus eigenlijk niets meer te doen.... en je weet, dat ik daar niet van houd" „Interesseer je je daarom voor het professoraat in War wick?" „Ja, ik moet aan de gang blijven." „Dat noem ik niet aan de gang blijven, dat noem ik je vermoeien, bij die afstand." „Ik ben niet zwak, Moore." „Dat wou ik ook niet zeggen. Wist je dat Howard Perkins ook gesolliciteerd heeft?" Greer zette zijn sherryglas voorzichtig neer. „Nee, dat wist ik niet. Kwam je daarom met me praten?" „Onder andere. Ik vind dat je het behoorde te weten." Greers benen waren over elkaar geslagen en Moore merk te geheel overbodig dat zijn voet door de samengedrukte slagader op en neer ging op het ritme van het hart, wat sneller dan normaal. Greer zette zijn voeten op de grond, alsof hij zijn gedachten had geraden. „Je zou het moeilijk krijgen, he, als je hem kwijt raakte?" „Ik heb het nu al moeilijk." „Maar wat verwacht je van me in deze zaak, Moore?" „Ik vraag me af of iemand in Warwick over die oude zaak weet waarvoor hij ontslagen is destijds, maar na vijftien jaar zal dat niet erg meetellen, veronderstel ik..." „Maar toch veronderstel je dat bet niet voor hem pleit en het resultaat zou zijn, dat je hem niet kwijt raakt?" „Beslist niet." Moore schoof kwaad op de bank heen en weer. „Maar het is nogal een vervelende zaak als dergelijke dingen aan 'net licht komen. Ik denk niet dat hij een kans maakt, nu jij ook gesolliciteerd hebt, maar als mijn zieken huis wordt opgeheven, moet hij zich toch ergens weer vesti gen en als die oude geschiedenis dan opgerakeld is, zal het hem geen goed doen. Je bent eens buitengewoon vriendelijk voor hem geweest. Ik zou je ^tylen verzoeken al het moge lijke te doen om de praatjes over die oude geschiedenis de kop in te drukken." Greer staarde in het vuur en zuchtte: „Je bent een bijzon dere kerel, Ed. Neem me niet kwalijk dat ik je onderschat heb, maar ieder ander in jouw positie zou alles op alles gezet hebben om zijn hoofdchirurg te behouden. Als jij hem kwijtraakt, zijn je kansen om je ziekenhuis te behouden of een dergelijk hier in Haddon te k» ijgen, bijna nihil. Is er kans dat Armstrong hier voor goed zal blijven?" „Niet in het minst." Zij zwegen en Moore dacht erover hoe hij het best over zijn zaak kon beginnen. Hij keek naar het grote portret van Greer dat boven de open haard hing. Greer zag zijn blik en zei: „Het lijkt goed, vind je niet?" „Wat? O ja." Greer was gekleed in een lange witte jas en leunde tegen een tafel, een hand geklemd om de rand van de tafelom de gevoelige vorm van de handen zijn bekwaam heid te laten uitkomen. (Wordt vervolgd) De dief die de auto van meneer Baca uit Atlanta (Ver. St.) stal, was toch »(L)ipf lijk in zijn auto een envelop lig gen met een cheque met het ver zoek aan zijn bank het bedrag bij te schrijven op zijn spaarrekening Baca kreeg bericht van de bank dat aan zijn verzoek was voldaan. „Dan heeft de dief er dus nog een postzegel opgedaan", stelde Baca vast, die nog steeds zonder auto zit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15