Thomassen stelt kwestie haven - portefeuille Zes debutanten in Nederlands elftal? Raad accepteert optreden niet Incident burgemeester-Laan GRATIS ZWARE REEP 1= Lagere belasting op uitkering ongelukken Chemie heeft meer studenten nodig Sigarenmakers eisen 7 procent meer loon Grafsclieimer bekladt kerken in Waalwijk KESSLER MIST SPITSSPELER Straf van Keizer in hoger beroep niet gewijzigd 13 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 BU 4 DIKKE 25 CTS REPEN: Hoge bomen vangen veel wind, en daarom waren gistermorgen twee (piepkleine) werklieden bezig met het bevestigen van plastic strips aan de enorme lichtmasten op Schiphol. Deze strips moeten ervoor zorgen, dat de wind zich niet van de mas ten meester kan maken. De wind „slaaf zich nu nl. cirkelend om de mast, waardoor deze niet gaat zwaaien. In Beiroet (Libanon) is een studio ingewijd voor baptistenradiouitzendin- gen in het Arabisch, bestemd voor het gehele Nabije Oosten en Noord-Afrika. De studio wordt geleid door de Ameri kaanse zendeling David King. In janu ari starten de uitzendingen, via Trans World Radio in Monte Carlo. Felle discussie over opmerking financiering vaargeul (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burge meester W. Thomassen dreigde woensdagmiddag tijdens de be handeling van zijn beleidsnota de portefeuille van het haven bedrijf te zullen neerleggen als de gemeenteraaad een motie van wantrtouwen zou indienen over hetgeen hij in augustus tegen de minister van verkeer en wa terstaat heeft gezegd aangaande het graven van de vaargeul. Hij deelde de minister toen mee dat er maar met het werk moest worden doorgegaan, zonder dat de raad hierover nog een beslis sing had genomen. De burgemeester stelde de porte feuillekwestie toen hij de socialist R. Laan aansnel over een opmerking die deze vorige week donderdag tijdens de behandeling over de financiering van de geul had geplaatst. De heer Laan vond hetgeen de burgemeester tegen de minister had gezegd „het zwakke moment" bij de behandeling van het voorstel dat Rotterdam de financiering voor de geul voor zijn eigen rekening moest De burgemeester kwam hierop woensdag terug en legde nog eens uit hoe hij dat destijds had gesteld. De minister zei hem dat er op 31 au gustus j.l. geen geld meer was om met het werk aan de geul te kunnen doorgaan en dat hij toen gezegd heeft dat er natuurlijk moest worden door gegaan, hoewel de raad nog niet was gehoord. MOTIE Thomassen: „En ik doe. zoiets een volgende keer weer. Als u dat niet schikt, dan dient u maar een motie De heer Laan reageerde op zijn beurt fel. Hij nam het de burge meester hoogst kwalijk dat hij hem met de opmerking van vorige week nu om de oren sloeg. Onjuist vond hij het dat er wat dit punt aangaat met de burgemeester geen discussie mogelijk is. ..Als dat uw methodiek, uw instel ling is. dan heb ik er geen behoefte aan verder mee te doen. Er moet een gesprek mogelijk zijn, maar als een van de partners de zaken zo duidelijk stelt, dan zal ik me vanmiddag van verdere discussie onthouden", zo zei hij. Toen het incident op het hoogte punt was. vroeg dr. F. Krop (ch) schorsing van de vergadering. Nadat er een halfuur overleg was gepleegd, zei de heer W. A. Fibbe (ar) dat de zakelijke inhoud van hetgeen de heer Laan had gezegd, juist was. Jammer vond hij het echter dat het wat ontaktisch was gebeurd en dat gold volgens hem ook voor het optreden van de burgemeester. Hij betreurde het dat deze zich zo emoti oneel had laten gaan en hoopte dat hij voortaan de dingen iets genuan ceerder zou zeggen. FYSIEK In tweede instantie zei de heer Thomassen dat hij fysiek van de zo mer niet anders had kunnen hande len, niet eerst de commissie voor het havenbedrijf over deze kwestie had kunnen inlichten. Hij zei ook dat zo'n incident geen methode moet worden en dat de kans op een vervolg van zijn kant zeer klein zou zijn. De heer Laan dankte de heer Fibbe voor diens interventie en beloofde voor de rest van de middag een construktief steentje tot de discussie te zullen bijdragen. Het incident was voorbij. RWATTA De Gaulle eert Marc Chagall PARIJS De Franse regering heeft besloten, de door president Charles de Gaulle ingestelde on derscheiding „Grootkruis" van de Nationale Orde van Verdienste" toe te kennen aan de in Rusland ge boren, in Frankrijk levende schilder ChagalL Chagall kwam in 1910 voor de - eerste maal in Parijs. Tijdens de re volutie keerde hij naar zijn geboorte land terug, maar in 1922 vestigde hij zich definitief in Frankrijk, zij het dan met een onderbreking tijdens de Tweede Wereldoorlog, toen hij naar de Verenigde Staten was uitgeweken. Herkansing via verlengd eindexamen (Van o Den haag e onderwijsredactie) Produktiviteit sterk omhoog DEN HAAG De chemische industrie is niet meer weg te denken uit onze samenleving. Ze heeft steeds meer acade misch gevormden nodig. Maar opvallend is dat het percentage natuurwetenschappelijke studen ten nog even groot is als tiental len jaren geleden. Voor de che mie en de werktuigkunde treedt Somber jacir voor tuinders DEN HAAG December 1966 - december 1967: een somber jaar voor de tuinders. Een zachte winter, een warme zomer en verder een over vloedige produktie van groenten in IVest-Europa maakten nadelige be drijfsresultaten haast onvermijdelijk, aldus het jaarverslag van de tuin dersvakbond van de Katholieke land en tuinbouwbond. In de vollegronds groentesector konden de wel hoge prijzen voor de bijprodukten het nadeel van de hoofdprodukten, die het lieten afwe ten. niet compenseren. Het totale beeld in de groentesector onder glas was iets gunstiger dan het vorige jaar. Alleszins redelijk was de situatie in de fruitsector onder glas. Het beeld van het fruit in de open- grondsector zag er heel wat minder rooskleurig uit. Aanranders van vrouw gepakt ZEIST De Zeister politie heeft gisteren in Den Haag de 33-jarige chauffeur G. B. L. F. uit Maarssen, alsmede in Utrecht de 37-jarige P. van M. aangehouden. Beide mannen hebben vorige week donderdag een 24-jarige Haagse vrouw, die vanaf de bushalte bij hotel Oud Londen naar het conferentieoord Woudschoten wandelde, in een auto gesleept en vervolgens in het Zeisterbos aange rand. De danig toegetakelde vrouw heeft direct na dit gebeuren aangifte ge daan bij de Zeister politie. De twee mannen hebben intussen een beken tenis afgelegd. er zelfs een daling op van zes tot tien procent. De meesten hebben een volkomen verkeerd beeld van de chemische stu dent. Om deze en andere redenen zal 1968 het „chemiejaar" zijn, dat wordt georganiseerd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Vereniging van de Nederlandse chemische indus trie. Ook het Centraal instituut voor industrie-ontwikeling, het Instituut van ingenieurs en de Koninklijke Neder landse chemische vereniging werken hieraan mee. Sytn posium In maart wordt een symposium ge houden over de ontwikkeling van de Nederlandse procesindustrie (waartoe de chemie en de parachemie behoren), in juli jubileert de Koninklijke Zout, op 17 mei is de jubileumviering van de vereniging, in september het lustrum congres van de KNCV en in oktober besteedt de Machevo in Utrecht spe ciale aandacht aan de chemische nij verheid. Daarnaast verschijnen er nog een boekje over Leven met chemie, een chemiekalender en een speciale uitgave van het tijdschrift VNCI. De investeringen in de chemische in dustrie zijn toegenomen van „nihil" in 1950 tot bijna 1,3 miljard en de uit voer van 500 tot 3.700 miljoen. Na vijf tot tien jaar is de kennis van de chemie verouderd. Veel moet daarom ook door de bedrijven aan na scholing worden gedaan. (Van onze soc.-econ. redactie) ZWOLLE Het aantal arbeidsplaatsen in de sigaren- industrie is de afgelopen twee jaar gedaald van 10.168 tot 8.058, een vermindering dus met onge veer 20 pet. De vermindering was een gevolg van fusies, slui tingen en verplaatsing van pro duktie naar België en Duitsland. Tengevolge van de automatise ring van het produktieproces in Nederland is de produktiecapaci- teit echter niet veel teruggelopen en is de produktie per werk nemer aanzienlijk gestegen. De heer J. Anbeek, voorzitter van de Christelijke bond van sigarenma kers en tabaksbewerkers in Neder land, legde hierop vanmorgen de na druk in zijn openingswoord op de algemene vergadering. Hij achtte de ze gegevens van belang bij de ko mende loononderhandelingen. De personeelsbezetting in de sigaretten industrie is praktisch gelijk geble ven en het aantal beschikbare ar beidsplaatsen in de kerftabakin dustrie is zelfs toegenomen. De heer Anbeek berekende, dat de produktiviteit in de si garenindustrie in 1966 met ongeveer 8 pet. is geste gen, terwijl de loonsverbetering slechts 4,75 pet. heeft bedragen. Ruim 3 pet. ruimte is voor de lonen onbe nut gebleven, terwijl de sigarenin- dustrie zich bovendien kan verheu gen in een steeds stijgende uitvoer. De invoer nam in 1966 met 5 pet. toe maar de toeneming van de uitvoer was 9 pet. Als illustratie van de produktïvi- teitsontwikkeling in de sigarenin- dustrie vermeldde de heer Anbeek de ingebruikneming van machines met een weekproduktie van niet minder dan 300.000 sigaren. Voor de bedie ning van een dergelijke machine is slechts één man nodig. Dat dc werkgevers op dit moment zo grif z(jn overgegaan tot de vrije loonvorming, vond de heer Anbeek verdacht. Hij hoopte dat de werkne mers ook nu. bij een moeilijker eco nomische situatie, hun rechtvaardig deel van de nationale koek zullen krijgen. Het Centraal planbureau heeft be rekend, dat de kosten van levenson derhoud volgend jaar 3,7 pet. zullen stijgen. Willen de werknemers vol gend jaar reëel nog wat vooruitgaan dan zullen de lonen toch met 6 a 7 pet. omhoog moeten, aldus de heer Anbeek. Bij gymnasia, handelsdagscho len wordt een verlengd examen mo gelijk gemaakt. Dat verlengd examen kan worden gezien als een beperkte herkansingsmogelijkheid. Tevens wordt de geldigheidsduur van de tij delijke eindexamenregelingen na 1 januari verlengd. Tevens zijn de voorzieningen die in 1966 zijn getroffen ten behoeve van de eindexamenkandidaten, afkomstig van scholen in Suriname en de An tillen nu uitgebreid tot alle kandida ten die een deel van hun opleiding buiten Nederland hebben genoten en aansluitend daaraan zijn toegelaten tot een der hogere leerjaren van een overeenkomstige school voor vhmo. Om experimenten op het gebied van de examenstof en van de wijze waarop examens worden afgenomen mogelijk te maken, kan de minister goedkeuren dat een school van de reglementen afwijkt. Ten behoeve van lichamelijk gehandicapte kandi daten kan de inspecteur toestaan dat zij examen afleggen op een wijze die aangepast is aan hun mogelijkheden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het progressief belastingtarief, dat momenteel geldt voor uitkeringen bij onge vallen, wordt vervangen door een uniform tarief van 20 per cent. Het gaat hier om uitkerin gen van ongevallenverzekeringen die door de werkgevers voor de werknemers is afgesloten. Het huidige tarief voor deze uitke ringen loopt op van 0 tot 72 procent. Staatssecretaris Grapperhaus deelde gisteren in de vaste commissie van financiën mee, dat binnenkort hier over een wetsontwerp wordt inge- De heren Scholten (c.h.) en Noten boom (kath.v.) hadden in de commis sie bezwaren gemaakt tegen de hoog te van het huidige tarief. De staats secretaris was het met hen eens dat hier van een onbevredigende situatie sprake is. Hij achtte een aanzienlijke verzachting dan ook gewenst. De staatssecretaris noemde de be rekening van de huurwaarde van de eigen woning die in de belasting aanslag wordt verrekend een moeilijke zaak. Vooral nu men in een aantal streken overgaat tot huurlibe- ralisatie. De bewindsman heeft aan de belastingdienst opdracht gegeven dit vraagstuk nader te bekijken. Muntstelsel Minister Witteveen ging nader in op enkele vragen over ons muntstelsel. Hij noemde de behoefte aan zilveren vijf- en tiengulden Controlebureau eieren ontslaat al het pesoneel ZEIST De Stichting Nederlands eiercontrolebureau heeft besloten met ingang van 1 juli de kwaliteits controle op de export van eieren te staken en het twintig man tel lende personeel te ontslaan. Dit zei de voorzitter van het NEB, de heer H. H. Garrelds, gisteren op de openbare vergadering van het produktschap voor pluimvee en eieren, waarvan hij ook voorzitter Nu de dienstplichtigen buiten diensttijd in burger mogen lopen hebben ook zij belangstelling gekregen voor modieuze kleding. Een fabriek van kunstvezels or ganiseerde daarom in de kantine van de Johan Willem Friso- kazerne te Assen een show van zg. young-costumes, die grote aandacht trok. CALCUTTA De politie van Calcutta heeft gisteren gebruik moe- ten maken van bamboelatten, traan- j gas en vuurwapens om een menigte j mensen te verdrijven die betoogden tegen de afzetting van de coalitie-re gering van West-Bengalen door de gouverneur. Persoonlijke ongelukken zijn niet bekend wel zijn 70 betogers gearresteerd. WAALWIJK De graf schen ner, die in Zuid-Nederland, België en Duitsland reeds vele manier bezig is met het be kladden van graven en kerken, heeft woensdagmiddag in twee kerken van Waalwijk geope reerd. Dc parochiekerk van dc heilige Anthonlus in Zuid en die van Onze Lieve Vrouw in het stadsdeel Besoi- jen worden beklad met de langza merhand bekende leuzen zoals „satan is onze god" en „satan heil", en voorts met hakenkruisen en schut tingwoorden. In de Sint Anthoniuskerk is een dergelijke leuze onder meer op het altaar geschreven. In de parochie kerk van Besoyen is een kostbare gobelin beklad. De leuzen en schuttingwoorden werden aangebracht met een donker blauwe viltstift. In Besoijen moet de schenner op bijzonder brutale wijze te werk zijn gegaan, terwijl de koster in de kerk bezig was. Hij heeft ech ter van het voorval niets gemerkt, totdat hij op een gegeven moment achterin de kerk de kladderij ont- De recherche van Waalwijk gaat momenteel nog een aantal tips na, die over zich bij beide kerken ver dacht ophoudende personen zijn bin nengekomen. De speciale politieke commissie van de VN heeft aangedrongen op een internationale commerciële boy cot van Zuid-Afrika om een einde te maken aan de politiek van apart heid in dat land. Gebroken knieschijf Arbiter Roomer na auto-ongeluk in ziekenhuis BODEGRAVEN De Rotterdam se toparbiter Piet Roomer wordt momenteel in het Havenziekenhuis verpleegd na een auto-ongeluk waar- bij zijn knieschijf is gebroken. Het ongeluk gebeurde dinsdagmorgen op het viaduct over Rijksweg 11 bij Bodegraven. Er zijn vier auto's ernstig beschadigd. Dokter E. M. Bol verleende eer ste hulp, waarna de heer Roomer naar het Havenziekenhuis In Rot terdam is vervoerd. Later op de dag is hij geopereerd. Zijn loopbaan als scheidsrechter komt door dit ongeval hoogstwaar schijnlijk niet in gevaar. Wel is hy vpor lange tijd uitgeschakeld. Orthodoxe joden in New York eisen poli ti ebescherm i lig NEW YORK Meer dan 700 or- tehodoxe joden zijn gisteren naar het stadhuis van New York ge trokken om meer politiebescher ming te eisen na de moord op een joodse binnenhuisarchitect door twee bandieten. Velen van hen droegen zwarte hoeden en lange jas sen van de Chassidische sekte. Meer dan honderd politiemannen versperden hen de toegang tot het stadhuis. ZEIST In de selcctiegroep die George Kessler na het af vallen van de Ajax-spelers sa menstelde, zfjn zeven spelers opgenomen die nog nooit in het Nederlands elftal hebben ge speeld. Sinds de centrale trai ning, die de bondscoach woens dag op het KNVB-centrum in Zeist leidde, lykt de mogelijk heid reëel dat v\jf of zes van hen volgende week woensdag in Rotterdam zullen debuteren tegen Rusland. In Zeist nam Kessler een aantal tactische manoeuvres door, waarbij hij de aanvalslinie Moulijn. Pahl- platz, Maassen en Wery versterkt door de middenveldspelers Jansen en De Zoete liet aantreden tegen een verdediging bestaande uit Warnas. Eykenbroek. Israel en Romijn, met Van Bcveren en Doesburg afwisse lend in het doel. Henk Houwaart en de licht geblesseerde v. d. Kuylen werden huiten de acties gehouden alsmede Pijs en Kemper. Aangenomen mag worden dat van de zes spelers, die de open gevallen plaatsen van de Ajaxieden hebben ingenomen, er vier zullen debuteren: Wery (24), Pahlplatz (20), Maassen (26) en Romijn (28). Voeg daar nog bij dat ook Warnas (23) en Van Be- veren (19) nog nimmer het Oran je-shirt droegen en men komt tot een aantal van zes debutanten. By deze veronderstelling wordt er van uitgegaan dat Kessler het 4-2-4 systeem zal spelen. Hij kan echter ook terugvallen op het 4-3-3 systeem en eventueel zelfs met een „ausput- zer" gaan werken. In die gevallen is de kans aanwezig dat Houwaart de buteert De keuze tussen de doelverdedigers Van Beveren en Doesburg blijft een moeilijke. Van Beveren, soms kwetsbaar in vertegenwoordigende elftallen, is door dr. De Jongste op zijn gezichtsvermogen onderzocht. Eén ding staat vast: Kessler zal tegen Rusland de doelman niet vervangen. Kessler heeft alleen te kampen met een gebrek aan een typische spitsspe- ler. Naast Cruyff en Maassen („een intelligente speler"), zijn er wel goe de spitsspelers, maar het zijn allen buitenlanders, zoals Kindvall en Madsen. Kessler laat Mulder en Bergholtz regelmatig observeren, maar kan op 29 november niet over deze spelers beschikken omdat An- derlecht op die datum een Europa cupwedstrijd tegen Sparta Praag speelt Bovendien is Mulder gebles seerd. De Europacupwedstrijd van NAC tegen Cardiff City ontnam Kessler ook dc mogelijkheid Van Gorp op te stellen. Verder passeerde hij Pieters Graafland en waren de Ajacleden niet beschikbaar, zodat er zeven plaatsen openvielen in vergelijking met de wedstrijd tegen Joegoslavië. De samenstelling van het Neder lands elftal zal na het week-einde bekend worden gemaakt. stukken niet groot. Deze zouden voornamelijk voor automaten nuttig kunnen zijn. Het inmiddels ingevoer de vijf-guldenbiljet wekte niet de in druk dat er in het betalingsverkeer een grote vraag is naar deze munt eenheid. De bewindsman voelde weinig voor invoering van gedenkpenningen die tevens als munt gebruikt kunnen worden. In Amerika heeft men b.v. de zogenaamde Kennedy-dollar. Voor een deel komen deze munten, aldus de minister niet in het betalingsver keer terecht doordat ze als verzamel en speculatieobject gebruikt zullen worden. De ervaringen in het buiten land met dergelijke munten noemde hij niet gunstig. Op een vraag van de heer Scholten (cJi.) bevestigde de minister dat het departement een wijziging voorbe reid van de wettelijke regeling tus sen overheid en kerken op het gebied van de emeritaatspensioenen. In fe bruari heeft men hierover het rap port van de commissie-Van Walsum ontvangen. Zoals bekend hebben wij in ons blad in oktober de te verwach ten komst van dit wetsontwerp ver meld. Europees voetbal ROTTERDAM De uitslagen in het Europese voetbal zijn: Landenteams: poule 1: Tsje- choslowakije Ierland 12; poule 7: België Luxemburg 30; poule 8: Engeland Noord-Ierland 20; Schotland Wales 3—2. Bekerwinnaars: Va- sas Györ AC Milaan 22 (eerste wedstrijd). Jaarbeursste den: Dynama FC Bologna 12 (eerste duel eindigde in 00); Napels Hibernian 41 (eerste ontmoetingGoeztepe Atletico Madrid 3—0 (in de eerste wedstrijd hadden de Madrilenen met 2—0 gezegevierd); Vojvodina Novi Sad Lokomotiva 20 (in het eerste duel werd niet gescoord). Vijf Ajax-ivedstrijden UTRECHT *-» Het beroep dat Ajax instelde tegen het vonnis van de KNVB-strafcommissie in de zaak- Keizer heeft woensdagavond bij de behandeling van de commissie van beroep geen veranderingen opgele verd. Na ruim twee uur vergaderen verklaarde mr. P. van Bochove, voor zitter van de commissie, dat na am pel beraad het vonnis was gehand haafd. Dit betekent dat Piet Keizer voor vijf wedstrijden van Ajax is* geschorst, terwijl hij in theorie wel in het Nederlands elftal mag uitko men. Het is niet waarschijnlijk dat Ajax het juridisch steekspel nog verder zal voortzetten. Volgens voorzitter van Praag, die zich overigens van com mentaar onthield, zullen de Ajax-spelers zich in de toekomst wel voor het Nederlands elftal beschik baar stellen. „We hopen echter nog steeds op een spoedige reglementswijziging die ons beter beschermt", zei de duide lijk teleurgestelde Ajax-praeses. Piet Keizer, de man om wie alles was begonnen, verdween in de stort vloed van juridische argumenten. Hij mocht het vonnis aanhoren en zich verder op de vlakte houden. Voor de competitie van de Ne derlandse Volleybalbond is woensdagavond één wedstrijd gespeeld. In de eredivisie dames won Boemerang met 31 van SOS. De setstanden waren 1510 1315 158 15—6. Brazilianen naar finale Sao Paulo SAO PAULO De Amerikaan Cliff Richey, die favoriet was voor de overwinning, heeft woensdag in de halve finale herenenkelspel van het indoortennistornooi, dat in Sao Paulo wordt gehouden, verloren van de Braziliaan Tnomas Koch. De cijfers waren 5—7, 3—6, 63, 36. In de andere halvefinalepartij won de Braziliaan Edson Mandarino met 75. 46, 75, 36, 62 van de Brit Roger Taylor, die eerder onze landgenoot Tom Okker uitschakelde. Het wordt dus een Braziliaanse aan gelegenheid in de finale. Landskampioen Ajax heeft woens dagavond voor 20.000 toeschou wers in het sportpark De Vliert met 42 gewonnen van de eerste divisie club FC Den Bosch. De Amsterdam mers misten uiteraard Keizer, doch speelden verder in hun sterkste opstelling. VOETBALLER OVERLEDEN KASSEL Een 22-jarige Duitse voetballer, die bij een kopbal een hersenbloeding opliep, is woensdag in een ziekenhuis te Kassei overleden. Tijdens een wedstrijd van zijn club TSV Poppenhausen op 12 november bleef Ruppert Sochor na een kopduel liggen. Hij werd meteen naar een zie kenhuis vervoerd, waar een hersen bloeding werd geconstateerd. Een spoedoperatie kon de voetbal ler niet redden. Hij is na de fatale botsing niet meer bij bewustzijn ge weest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13