krant van FORMAAT rmn TV PIET KAAR T ZOEKT MET CAMERA EERST DE MENS 1 PUZZELBOEK de stad en dokter Moore m De Gaulle eist gewipte tv-reporter terug en VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 Mpkowsohijf voor cineast Violist C. Bor (Van onze radio- en tv-redactie) I HILVERSUM „Ik vind het kreeg ongeluk geweldig-, zegt Piet Kaart, als wij hem vragen of hij blij is met GORKUM Christian Bor, de be - - - J J kende, jeugdige Nederlandse violist, is woensdagmiddag op de rotonde bij Gorkum bij een aanrijding betrokken geweest. Op weg van Breda naar Amster dam, botste de auto, bestuurd door de pianist Th. M. Bollen op een personenauto van mevrouw B. uit Ameide. Zij verleende geen voorrang. De auto waarin de violist zat, sloeg óver de kop en werd totaal vernield. Hijzelf, zijn vader en de bestuurder kwamen met de schrik vrij. In een andere wagen kon later in de middag de reis naar de hoofdstad worden voortgezet. Grafische prijs voor boek van Aafjes BRUSSEL In bijzijn van de Belgische minister voor Nederlandse cultuur, de heer Van Elslande, is donderdag de grafische prijs van 100.000 frank 7.200,-) uitgereikt aan de Belgische uitgever van Bertus Aafjes' kindeiiboék „Kleine Isar, de vierde konin»". DEN HAAG Staatssecretaris Grapperhaus zal een onderzoek laten Instellen naar het verschijnsel van de kapitaalvlucht: het „emigreren" van kapitaalkrachtige Nederlanders naar landen met een lagere belasting (o.a. Zwitserland)- In antwoord op een vraag van de socialist Wierenga zei de staatssecre taris gisteravond in de Tweede - Ka mercommissie voor financiën, dat voor dit onderzoek vier miljoen ar chiefkaarten bij de belastinginspec ties opgevraagd en grondig bekeken zullen worden. Kruiswoord-ptizzel zonder zwart de Zilveren Nipkowschijf, prijs van de kritiek, die hem maandag a.s. wordt Uitgereikt. „Niet alleen voor mezelf, ik vind een onder scheiding voor alle cineasten. Dat ons werk wordt opgemerkt is belangrijk, omdat wij zo ach ter de schermen blijven". Piet Kaart, een man van wei nig woorden, is een grotere huis vriend van u dan u misschien beseft: hij is de cineast die de grote reportages voor Brandpunt maakt en u zo dikwijls treffende beelden thuisbracht. U zult zich ongetwijfeld herinne ren, hoe zijn camera keek naar honge renden in India (na deze reportage ontstond meteen spontaan een twee de geldinzameling), naar de mars in Alabama voor rassengelijkheid, naar de Indiërs rondom de baar van Sjastri, de melaatsen, $e wanhopige ontslagenen voor het hek bij Van Heijst en naar Soekarno in de laatste dagen van zijn presidentschap. Die man in bretels, en de camera die hem maar volgde en vólgde, van het ene vertrek naar het andere. Zo werkt Piet Kaart en daarvoor hebben de critici hem onderscheiden: hij zoekt met het camera-oog de mens in de actualiteit, „Het landschap of de zaal of de stad rondom is voor mij niet interes sant". vertelt hij, „ik geloof dat de emotie en de betekenis van een be langrijke gebeurtenis het best tot zijn recht komt als je ziet, hoe de mensen die erbij zijn, er naar kijken. Daar let ik dus op." Niet, dat Piet Kaart in het tv-team van Brandpunt de dienst uitmaakt: „We bepalen de reportage in goed overleg. Ik houd me dan strikt bij het onderwerp, maar ja, ik hanteer de camera zoels ik denk, dat het Vandaar dat terwijl Soekarno een l fraaie zin ten beste geeft, het beeld even de tragiek van de slobberbretels I laat zien. Vandaar ook dat een mager I handje voldoende aangeeft, wat hon ger kan betekenen. Piet Kaart heeft een typisch gevoel voor details. Voor hem hoeft het geen massabeeld te zijn: de tranen van één vrouw in het publiek verbeelden de rouw om een grote dode voldoen de. ik geloof dat dit het eerlijkste came rawerk is. Vergeet niet, dat een came ra ook flink kan bedriegen!" Anekdotes over zijn vele reizen ver telt Piet Kaart niet, daarvoor is hij geen prater. Zijn collega's van Brand punt doen dat wel voor hem: „We moesten ineens naar de begra fenis van Sjastri, Piet en ik. Er was geen tijd meer voor visa. Geeft niet, zei Piet, kom maar mee. Nu moet je weten, dat Piet er nooit slordig bij loopt, hij is altijd gesoigneerd, een lange, forse, keurige heer. Hier op Schiphol ging alles goed, maar in In dia op het vliegveld was het passen- controle. Opeens kwam er een druk Nederlands sprekende heer te voorschijn, met een klein kofferdra- gertje achter zich, dat was ik. Met buigingen en grote imponerende geba ren liep hij de controleurs en de dou ane voorbij. Ze keken helemaal eer biedig naar zo'n deftige, dure man. En wij waren de hal uit!" Wachten „Piet is er ook heel goed in, om iedereen op hem te laten wachten als het nodig is. In Afrika heeft hij eens een koninklijke stoet gestopt. Er man keerde opeens iets aan zijn camera. Hij liep keurig de afgesloten weg op met een air, alsof hij alles mocht. Hij hield de ceremoniemeester aan en deelde hem mee, dat de stoet hier twee minuten moest halt houden. De hoge meneer dééd het eenvoudig, hij wist niet, wie hij voor had, maar ja, Piet doet zoiets perfect. Het gaf hem precies voldoende tijd om zijn came ra in orde te krijgen". „Een andere keer, in Indonesië. Een heel officiële vergadering. Piet ziet Soekarno in de zaal zitten. HIJ dacht: nu of nooit een afspraak ma ken voor opnamen! Hij ging naar Soe karno toe, sprak rustig met hem en de voorzitter bleef kalm wachten, tot hij klaar was. Het leek precies, of het zo behoorde, dat hij daar verscheen. Ongelooflijk, dat zou niemand van ons klaarspelen." Hij niet Óver zulke dingen krijg je hem zelf niet aan 't praten. Dat doet hij af met de opmerking: „Och ja, voor mijn werk heb ik de hele wereld over gereisd. Ik ben vooral erg vaak in Afrika geweest. En dan ondervind je wel eens iets, wat je thuis niet overkomt." Brutaal of onbescheiden optreden ls Piet Kaart vreemd. Misschien dat hij daarom wel toegang krijgt als men eigenlijk geen tv-team wil zien. Zijn onverzettelijk aanhouden en zijn vriendelijkheid maken de deuren voor hem open. Van een merkwaar dig soort autoriteit maakt hij alleen gebruik als het broodnodig is „voor het werk". Hij gaat daar niet prat op, wil er zelf niets over zeggen. Wel vertelt hij nog, opgetogen: „Toen het bekend werd dat ik de Nipkowschijf zou krij gen, heb ik heel veel felicitaties en telegrammen gehad van collega's, zelfs uit het buitenland en van mensen die ik jaren niet meer heb gezien. Is dat niet wérkelijk gewel dig?" pepermunt-dragee 25 Ct v| J Het begin Horizontaal: 1. drank - plaats in Italië, 2. geur - deel van een fornuis, 3. achting - verouderd woord v. flu weel, 4. hebben sommige schepen - slede, 5. gewicht in China - voor voegsel - duinvallei, 6. telwoord - biersoort - soort van kraai, 7. plaats in Gelderl. - plaats in Over., 8. lopend touw tot het inkorten der zeilen - water in Friesl. - plaats in Limb., 9. lusthof - schrijf kosten. Verticaal: 1. plaats in Groningen, 2. droombeeld - plechtige gelofte. 3. plaats in N.-Brab. - vaarwel, 4. Eu ropeaan - niet vergezeld, 5. baan voor balspel - vreemde munt, 6. ver dicht verhaal in proza - japon, 7. nakomeling - muzieknoot - vis, 8. water in Limb. - oude vr. datief van een, 9. voorzetsel - elke keer. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. lamp, 4. Kampen, 9. ora, 10. pan, 11. adé, 12. Gerrit, 14. Iser, 15. koe, 16. bes, 17. er, 19. enge len, 22. rot, 24. ten, 25. rad, 27. Game ren, 30. tr, 32. lor, 33. Dee, 35. tres, 37. Delden, 39. Ain, 40. urn, 41. alt, 42. Matera, 43. amie. Verticaal: 1. logger, 2. are, 3. mark, 4. kat, 5. An, 6. passer, 7. Ede, 8. nerf, 10. pienter, 13. roe, 14. iel, 16. bene den, 18. rog, 20. Ger, 21. nat, 23. ta lent, 26. Drente, 28. mos, 29. Nel, 31. stam. 34. Edam, 36. Ria, 37. dra, 38. Eli, 40. Ur. „Hoe ik begonnen ben? Nou, ik bert een Haarlemmer van 1929 en ik ben altijd op film gesteld geweest. VooraL actualiteiten trokken me erg; naar speelfilm verlang ik niet zo. Ik heb bij Polygoon en later bij Multifilm voor de bioscoopjournaals gefilmd. Het koninklijk bezoek aan de West en later dat van prinses Beatrix bij voorbeeld. In het begin van het NTS-journaal maakten wij daarvoor ook opnamen." „Ja, ik heb het tv-journaal hele maal zien groeien, heel interessant. In 1960 ben ik bij de KRO in dienst gekomen, toen gingen de omroepen zelf ook actualiteiten filmen. Toen Brandpunt begon ben ik er meteen bij gekomen en het was erg fijn, die ontwikkeling mee te maken." „Voor mij blijft het altijd nieuw, elk onderwerp. Van je werk moet je nooit een routinezaak maken, het moet altijd een belevenis blijven. Vroeger waren de tv-actualiteiten ge baseerd op veel commentaar met pregnante beelden erbij. Nu is het zoveel mogelijk beeld met zo weinig Ontslagen na conflict met ORTF (Van o e radio- en tv-redactie) mogelijk commentaar: moet laten zien, wat de Goedkoop „Dat legt je een hele verantwoor ding op, want je moet mee-kiezen. Je kunt bijv. in zo'n melaatsenkolonie wel een massaal angstwekkend beeld opnemen door de ergste gevallen bij elkaar te halen, maar dat is zo goed koop. Ik ensceneer niets. Ik pak beel den, die me treffen, echt de mens zoals hij is in zijn eigen omgeving en HILVERSUM Enkele maanden geleden heeft de Franse omroep, zo als wij u berichtten, voorgoed de ster-reporter Georges de Caunes de laan uitgestuurd. Reeds herhaalde malen kreeg De Caunes ontslag bij de ORTF wegens onvoldoende werk, wegblijven of eigenzinnig optreden. Om zijn kwaliteiten nam men hem dan weer terug, de laatste tijd o.m. als presentator van het tv-journaal. Een nieuw conflict leidde zelfs tot een proces dat De Caunes verloor en met een zucht van verlichting nam de directie van de ORTF voor altijd afscheid van deze lastige, zij het be kwame tv-journalist. Het zal echter geen afscheid voor altijd zijn, want president De Gaulle heeft persoonlijk bij de directeur-ge neraal van de omroep, de heer Du- pont, geïnformeerd waarom hij De Caunes niet meer op het scherm ziet, en zijn terugkomst bevolen. De heer Duponfc had geen keus en schreef Georges een verzoenende brief, waarin hij hem verzocht terug te keren als ster-reporter en presenta tor van het tv-journaal. De Caunes heeft nu geantwoord, dat hij voorlopig bij Radio Luxem burg onder contract staat en dat hij na afloop daarvan wel wil overwegen om terug te keren. Zijn conditie is echter, dat hij dan met het journaal i de programmalei ding. Hiermee zit de directie van de ORTF lelijk in de maag. want dat betekent na jaren touwtrekken onbe twiste onderworpenheid aan De Cau nes, de man die men juist zo triom fantelijk en graag heeft ontslagen. In tussen heeft men even speling vanwe ge het Luxemburgse contract. Aan president de Gaulle is meege deeld, dat dit oponthoud bestaat. Cineast Piet Kaart met zijn camera, een tweetal dat niet buiten elkaar kan. Zo zijn ze samen getrokken door vele landen ter wereld. Piets collega's van Brandpunt plagen hem er vaak mee, dat hij zo dikwijls in Afrika is geweest: „Als de kinderen daar jou zien, roepen ze: daar heb je die grote oom uit Holland met zijn kijk- Hij laat ze praten, lacht maar eens, want hij is een man van weinig woorden, behalve als het over zijn werk gaat. Dan wil hij, bij uitzondering, weieens in Hij is ook een van de mensen die een groot aandeel hebben in tv-programma's maar nooit op het scherm komen. Daarom kunt u hem nu eens via een foto zien. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 7.07 uur afleveringen van „Luipaard op schoot" en „De vliegende non". 8.20 uur actualiteiten, daarna Ronnie Tober-show. 9.30 uur Willem Duys in Voor de vuist weg. Ned. 2 NCRV 7.03 uur (NTS) feuilleton „Die van hiernaast". 8.20 uur amusementsprogramma met een aflevering van „Vidocq", internationaal magazine en om 9.30 uur Farce Majeure. 9.50 uur actualiteiten. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 8.45 uur laatste gesprek over agressie. 9.00 uur Wiener Symphoniker geeft een Weens concert. 10.55 uur Prettig weekend, vrolijke platen. Hilversum II NCRV en TROS spel van André Kuyten: „Tien ja; vjroeger". 10.00 uur TROS-opinieriibriek. 10.40 uur gevarieerd programma „All in". door \cjotho Younfj 106 Dit alles overdacht David terwijl hij Whitall van achter zijn bureau observeerde en hij schrok ervan. Niet lang geleden was Whitall nog een onbeschreven blad voor hem. Hij vroeg zich af of het inzicht dat hij in Whitalls karak terstructuur had gekregen, hem verder zou brengen. Zou hij hem gaan waarderen? Nu pas merkte hij dat de man al lang praatte. „Neem me niet kwalijk", zei David. „Ik was even afgeleid* wat zei u?" „Ik sprak over het twijfelachtige resultaat van een prak tijk als die van Moore, nu de staat een steeds grotere rol gaat spelen op het gebied van de geneeskunde." „Ik vrees, dat ik daar nog niet erg aan gedacht heb. Ik had het te druk en was te veel in beslag genomen" „Wij zullen er wel eens oVer praten. U hebt uw zaakjes hier fijn in orde, alles is nieuw, naar ik zie. Ik zou niet denken dat het de moeite loont voor slechts een jaar." „Ik zou ook liever tweedehands meubelen gekocht hebben, maar deze stad breidt zich zo uit, dat er niets te koop was." „Die rivier maakt wel veel lawaai, hindert dat niet?" „Ik hoor het zelfs niet meer." Whitall keek naar het raam en daarna richtte zij zijn ogen weer op David. David voelde zich niet op zijn gemak. Hij zei: „Komt u ergens speciaal voor?" „Ik heb zojuist een onderhoud met dokter Moore gehad. Aardige oude kerel. Doktoren van zijn stempel deden heel veel goeds in hun leven, en hun leven is nog niet helemaal voorbij. Maar hij was verschrikkelijk gesl< n. Ik probeerde wat feitjes over zijn ziekenhuis te weten te komen." „Ik zou bijvoorbeeld graag weten of u de gezondheidsor ganisatie dan altijd zoveel aandacht wijdt aan kleine ziekenhuizen in de staat?" Whitall rekte de tijd wanhopig. Eerst ging hij zijn p1 vullen en daarna drukte hij de tabak aan. Zijn vingers waren lang en gelig en zij waren aan de einden plat. Hij haalde een doosje lucifers uit zijn zak en op een venijnige manier streek hij de kop van de lucifer, met zijn nagel, over het doosje. Het ging David door merg en been. Er was ieta venijnigs in dit aansteken en het was of het hem een zekere voldoening gaf. Hij slurpte een paar keer aan zijn pijp. „O nee," zei hij met de pijp nog tussen zijn tanden, en David moest terugdenken aan wat hij gevraagd had. „O nee. Ik stel persoonlijk belang in deze situatie. De toestand is op het ogenblik wat ongebruikelijk en de moge lijkheden in de toekomst zijn van buitengewoon belang. Ik ben blij dat ik deze zaak kan bestuderen. Maar ik begrijp niet hoe u dat lawaai van die rivier kunt verdragen." „U stelt deze vragen dus uit persoonlijke belangstelling?" „Ja, ik ben blij het te kunnen. Ik wil een belangrijk rapport samenstellen. En ik voel dat ik de verschillende dingen uit eigen ervaring kan zeggen. Daarom is het de moeite waard voor de doktoren om met mij te praten. Ik moet zeggen dat Moore niet erg meewerkte. Hij zat maar met zijn handen op zijn knieën in zijn draaistoel en keek me geen enkele keer aan. Aardige oude kerel. Heel wat van die oudere plattelandsdoktoren zijn zo maar hij scheen wel erg weerbarstig. Ik zou nu echter graag weten, dokter, hoe staat hij nu werkelijk tegenover het vraagstuk van. het ziekenhuis?" „Ik geloof niet dat zijn houding moeilijk te verklaren is. Hij weet dat het uw mening is dat het ziekenhuis gesloten moet worden. Hij is het er niet mee eens." „Het verba Hij is geen - onderhoud. Wij werden gestoord door een man die capsules kwam halen. Moore schudde bijna een handvol capsules uit een fles, deed ze in een envelop en overhandigde ze aan hem. Ik keek naar de fles. Het was antibiotica en ik weet toevallig dat die capsules vijftig cent per stuk kosten. Toen de man weg was, zei ik: „Geeft u die dingen zomaar?" Hij „ik veronderstel dat hij^ David keek op zijn horloge zo vaak te werk gaat..." Whitall zweeg lang en betastte zijn Phl Betta Kappa-sleu tel. Hij deed dit wat dromerig, maakte bewegingen met zijn lippen en David probeerde zich zoveel mogelijk te be heersen. „Is er een speciale reden voor dit bezoek?" „Wel ja! Eigenlijk dacht ik dat we misschien vanavond wel samen konden dineren het eten is goed in het Republic House en ik vind dat je dan gemakkelijker praat. Ik heb wat ideeën die u wel zullen interesseren." „Het spijt me, maar ik ben bezet." David sprak nu kortaf en direct had hij er spijt van. Om zijn woorden te verzachten, zei hij: „Ik heb een afspraak met een zekere dokter Barlow uit Warwick." (Wordt vervolgd) VRIJDAG 17 NOVEMBER Hilversum I. 402 m. VPRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Commen taar op informatie. 18.20 Uit zending van het GPV. 18.30 Voor onvolwassenen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 De toekomst van ons onderwijs, lezing. 19.30 Nieuws. 19.35 Het culture le en maatschappelijke leven ln China. 20.45 ARressle: gesprekken. VARA: 21.00 Bre- genzer Festsplele: Die Wiener Symphoniker. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Licht gevarieerd platenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. de tieners. 19.40 Wereldpanora ma. 19.50 Licht gevarieerd mu ziekprogramma. 20.55 A minstens 400.000...!, toespraak. 21.00 Tien Jaar vroeger, tien laar later, hoorspel. 21.40 Film muziek (gr). TROS: 22.00 Maan delijkse ^oplnlerubrlek. 22.30 eerd progr. 23.55-24.00 Nieuws. DRAADOMROEP GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA VAN 18 - 20 UUR n'mchafdf Wag TELEVISIE VAWVÖMI Nederland I. NTS: 18.55 Plpo e Clown. 19.00 Jour- aal.STER: 19.03 Reclame. AVRO: 19.07 In kleur: Lul- Eaard op schoot. 19.32 In leur: De vliegende Non. TV-film. STER: 19.56_Reclj 7.00 Nieuw» NOVEMBER ochtendgym- foonmuzlek: VPRO: 7.55 Deze dag: VARA: 8.00 Nieuws: 8.10 Van de voorpagina: 8.15 Z O. 135: gevarieerd programma; (9.35-9.40 Waterstanden): 10,30 Sores van Dorus. licht pre gramma: 11.00 Nieuws; li.' National Brass Bands Flna 1967 van Groot Britannlë; 11.: Oosteuropese kroniek: 11. 2.27 Mededellnger twlntlgei gazine; genheid het bed NRU: 15 00 Werk het bedrijfsleven, lezing; 15.30 l Nieuws; 8.10 muzikaal vraag- 12.15 Marktberichten: 12.17 O- verheldsvoorllchting; 12.27 Me dedelingen voor land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Actu aliteiten; 12.50 Over miss» er zending; NRU: 13.00 Openbaai KRO: 14.00 P.M.: veel plaatjes; Nieuws); NRU: 16.30 HIRO: 17.00 Waar Ramblers Radio Reprii TELEVISIE MÓRGEN NTS: 13.00-14.00 •ortage aankomst olaas ln Neder land: 15.30 Nieuws ln het kort: STER: 15.31 Reclame: NTS: 15.34 Weekjournaal, met titels voor slechthorenden: STER; 15.57 Reclame; KRO: 16.00 Klokke Vier, famlliemagazlne; 17.00-17.30 Voor de kinderen. België. Nederlands progr. kan. 2 en 10. 13.00-14.15 Euro visie: Aankomst Sinterklaas ln Noordhollandse plaats Medcm- bllk; 16.00-17.30 Volksuniversl- Vier programma's op een scherm Mie zal dat betalen? (Van c radio- en tv-redactie) Duizenden va ders. van tie ners zullen aan het eind van de maand hun hart basthouden als de telefoon rekening betaald moet worden. Woensdagavond reageerden duizen- BREMEN Voor wie helemaal te- levisieziek is heeft de Duitse firma Nordmende een nieuw ontvangtoestel gedemonstreerd. Dit apparaat heeft een beeldscherm waarop men vier programma's tegelijk kan optvangen. De bovenste strook is voor1 kleuren televisie en daaronder is de buis ver deeld in drie parten van elk 12 cm breed, die drie verschillende zwart- wit-programma's kunnen doorgeven. Is het toestel helemaal in werking, dan moet men drie van de vier uit zendingen via oortelefoons beluiste ren. Het apparaat is natuurlijk heel duur en wij twijfelen eraan, of het ooit in een huiskamer zal staan. Wel is het geschikt voor tv-demonstraties door de handel. den tieners op een advertentie waarin de popzanger Mark Lindsay uit Los Angeles zijn fans opriep een paar minuten met hem te praten. Natuurlijk vielen er weer vele meisjes flauw bij het horen van Marks stem. Bijna twee uur lang blokkeerden gesprekken uit Londen, Tokio, Rome, Australië en vele andere plaatsen en landen het internatio nale telefoonverkeer. Iemand van de telefooncentrale zed na afloop dat zij ook bijna flauw waren geval len. Maar niet vanwege de stem van De scheeps jongens Bontekoe

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9