halve prijs Weekagenda Gouden dokter J. Brandon neemt dinsdag afscheid Van officier van gezondheid tot huidarts GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Juwelier v. d. WATER Slechts één dag Helanca-broeken Kinder Nachthemdjes 3.95 Scholieren genoten van prachtig toneelspel Paddenpoel te Leiden nu nader gesitueerd Nappa heren Handschoenen ƒ11.50 "vv? v Oud-Leidenaar is in Perth nachtwerker Slechts één dag i nieuwe leidse courant vrijdag 17 november 1967 Vrijdag (17 nov.) L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tie nersociëteit, Sailors' Beat. Centrum Koningskerk (Willem de Zwijgerlaan-hoek Koningstraat), 2 tot 11 uur: bazaar. Volkenkundig 1: mej S. Paul Korea". De Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, dr. Tj. de Haan over „Het schrijven een dorpsmonografie". Micro-theater Imperium, Vestestraat 40. 8 uur: „De herbergierster". Loge-gebouw Steenschuur, 8 u.: afd. centrum Christenvrouwenbond, bureau Voorlichting Levensverzekering, „wat de overheid doet en wat u zelf moet Auto Bierman N.V., Stationsweg H-17: Simca-show, 19-22 uur LEIDERDORP Garage Kamsteeg, hoek v.d. Valk Boumanweg- Persant Snoepweg, 8 uur precies: grote algeme ne veiling ten bate van restauratie hervormde kerk. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Yerma". SCHEVENINGEN Circus-theater, 8.15 uur: Amsterdams Volkstoneel met „Rooie Sien". SCHEVENINGEN Paviljoen-thea ter, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „Het treurig lied van het triest café". Zaterdag (18 nov.) Muziekschool Rapenburg 22, 3.30 tot 5 uur: receptie directeur Henk Geir- naert t.g.v. 40-jarig jubileum als piano- L.IJ.J.-gcbouw, Lcvendaal 101: mid densociëteit en ouderensociëteit, night club met floorshow en café culturelle. Micro-theater Imperium, Vestestraat 40. 8 uur: „De herbergierster". Den Burcht, 8 uur: toneelavond Ons Gr u nnegerlaand Afd. Leiden Natuurhist. Ver.: strand- «xcursie te Noordwijk aan Zee. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Zachtjes met de deuren". Boshuis, achter Hoflaan 74, 8 u.: e.J.V. Jong-Leiden, kennismakings- ond met Goernie's groep. Auto Bierman N.V., Stationsweg 11-17: Simca-show, 10-18 uur. OEGSTGEEST Lijtweg 9, 10.30 uur: opening dienstverleningscentrum voor zelfstandig wonende bejaarden en gehandicapten door prof. dr. J. P. van Praag. OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 tot 5.30 uur: schaaksociëteit Palame- DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Yerma". DEN HAAG Diligentia, 2.15 uur: Arena met „Het laatste loverbos", 8.15 uur: Albert Vogel met „Om en over Couperus". SCHEVENINGEN Circus-theater, 8 uur: Ned. Operastichting, „Madame Butterfly". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-orkest, met Martha Ar- gerich, piano. SCHEVENINGEN Paviljoen-thea ter, 8.15 ur: De Nieuwe Komedie met „Het treurig lied van het triest café". Dinsdag (21 nov.) Huiskamer Diaconessenhuis, 4 tot 5 u.: afscheidsreceptie dokter J. Bran- |don. Stadhuis, 7 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Breestraat 9, 7 uur: spreekuur Chr. Emi gratiecentrale. Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: K. en 0.-filmclub. Zuiderkerk. 2,30 uur: jeugdconcert Toonkunst, Ned. Kamerorkest, 8 uur gewoon concert. Begin van de middag: intocht Sinter- OEGSTGEEST Groene of Willi- brordkerk. 8 uur: concert K. en O., Pleijel-kwartet. Woendag (22 nov.) Groene Kruis-gebouw, Middelweg 38: half 9, ledenvergadering Het Groene Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 u.: spreekuur soc. raadsvrouw. Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Gehoorzaal, 8 u.: invitatieconcert De Burcht. Schouwburg, 8 uur: toneelavond Lit teris Sacrum. Camera, 7 en 9.15 uur: K. en O., film van de maand. Vestestraat 40. 8 uur: micro-theater Imperium, De Herbergierster. Donderdag (23 nov.) Gehoorzaal, 8 uur: Meesterserie K. en O., Residentie-Orkest met Leonard Rose, violoncel. Kleine zaal Gehoorzaal, 2 uur: afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, voor lichting veilig verkeer door Leidse ver keerspolitie. Breestraat 85. 8 uur: Ver. voor Peda gogiek. mej. C. J. van Reenen over jeugd en litteratuur. Den Burcht. 7.45 uur: Tuinbouw en Plantkunde, prijsuitreiking Geef uw gevel een corsage. Vrijdag (24 nov.) Mare 43, 5 tot 6.30 uur: afdeling Leiden E.H.B.O., receptie 35-jarig bestaan. Feestavond om 8 uur. Lakenhal, 8.15 uur: opening ten toonstelling boekverzorging, grafiek en tekeningen. Stationsweg 35, 8 uur: kynologenver. Rijnland. Boshuis, achter Hoflaan 74. 7 uur: ruilavond voor verzamelaars. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tie nersociëteit. LEIDERDORP Dorpshuis, 8 uur: afd. Leiderdorp K. en O., lezing Jan Wolkers. LEI DE IS Aanstaande dinsdag viert dokter J. Brandon (76) zijn gouden jubileum als arts. Het bestuur van het Diaconessenhuis biedt hem dan 's middags van 4 tot 5 uur een receptie aan in de huiskamer van het Diaconessenhuis. Dokter Brandon, die al voor de oorlog als huidarts aan dit ziekenhuis was verbonden, legt tijdens die receptie tevens zijn functie neer. Hij wordt opgevolgd dóór dokter J. JI7. van Waveren Hogervorst. Dokter Brandon studeerde medi cijnen aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, waar hij op 26- jarige leeftijd het artsdiploma be haalde. Als officier van gezondheid vertrok hij in dienst van het voor malige K.NJ.L. na zijn huwelijk naar het voormalig Nederlands-In- dië, na zich te hebben bekwaamd in tropische ziekten. Tijdens zijn Indi sche jaren specialiseerde hij zich in Amsterdam, Parijs en Wenen als huidarts. Australië Na 17 jaar dn Nederla nds-Inddë te hebben gewerkt hij was hieT ook belast met de medische verzorging van de burgerbevolking werd dokter Brandon als majoor gepen sioneerd. Hij vestigde zich toen in Leiden, waar hij al spoedig aan het Diaconessenhuis werd verbonden. In de oorlogsjaren werkte dokter Brandon vanuit Atastralië als offi cier van gezondheid op de „Oranje" en als waarnemend hoofd van de Militair Geneeskundige Dienst. Hij verliet daarna voor de tweede keer de militaire dienst, nu als kolonel. Zaterdag (25 nov.) Vestestraat 40. 8 uur: micro-theater Imperium. De Herbergierster. Schouwburg, 8 uur: toneelavond Lit teris Sacrum. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid den- en ouderensociëteit. OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 tot 5.30 uur: schaaksociëteit Palame- WELKE APOTHEEK? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek C. Kok, Rapenburg 9, te). 24807. Op zaterdag 18 november is in Lei den, voor spoedeisende gevallen, des morgens van 8 tot 12 uur, bovendien geopend: apotheek Tot Hulp der Mens heid, Hooigracht 48, tel. 21060. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp en Apotheek Voor schoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op zon dag 19 november gesloten van 8 tot 24 uur. DOKTERSDIEN ST plege men de eigen huisarts. Daarna, tot zondagnacht 24 uur, de dokterstele foon. 5 maal 2. Camera (2.30. 7 en 915 uur): Barie- ra (18 jaar). Lido (2.15 en 7.30 uur): Dr. Zhiiva- go (14 jaar). Luxor (2.30 7 en 9.15 uur): De on tembare Angelique (18 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Zeven tien (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): You are a big boy now (14 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Wat deed jij nou in de oorlog pappie? (14 Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. Molenmnseum Molen De Valk: geopend dinsdag toi i met zaterdag van 10 tot 5 uur zon dags van 1 tot 6 uui. Maandags geslo- H" MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: od werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 uu ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Sted. museum De Lakenhal, Oude Singel: op werkdagen van 10 tot 6 u zondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): ob werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot a Kassen zaterdags en zondags ge- BadinrlebttngeD De gemeentelijke Dahinnchtinges zUd .p de volgende tijder geopend Lindestraat lb maandag gesloteL -lingrlag 911J5 U. Ol 13 30—17-15 U. woensdag gesloten, donderdag 13-30— .15 u. vrijdag 911J5 u. en 13.3018.45 zaterdag 811-15 u. en '3.3016.30 Van der Werfstraat 39: maandag en unsdag gesloten. woen«dag 611J5 en 13.30—17.15 u.. donderdag 8.30—11J5 -r 13.30—1815 u.. vrijdag 8.30—11.15 u et 1.-.30—18.45 u_ zaterdag 7.30—11J5 en 13.30—16 30 u TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: tentoonstelling boekver zorging, grafiek en tekeningen Kurt Löb. van 25 nov. tot 7 jan., dag. 10 tot 16 uur, zondags 13 tot 16 uur. Botermarkt 3, galerie Van der Vlist. grafiek van Sees Vlag, van 4 tot 23 nov., dinsd. t.e.m. zat. 10 tot 6 u„ vrij dagavond 8 tot 10 uur. De Lakenhal: tentoonstelling Spelen en Lezen, antiek kinderspeelgoed uit de verzameling Caljé-van Gulik en oude kinderboeken en kinderprenten uit de verzameling J de Koning. 25 okt. tot 10 dec., dagelijks 10 tot 4 uur zondags 1 tot 4 uur Rapenburg 73: tentoonstelling Poolse affiches. Leids Academisch Kunstcen trum. van 3 tot en met 22 november, maandags tm. vrijdags van 9 tot 18 Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg: te keningen van Ronald Tolman, tot 8 dec., dagelijks van 2 tot 6 uur, behal ve zondag en maandag. WASSENAAR kunstzaal Heufl Hoflaan 7: tentoonstelling schilderijen en aquarellen van Jacq. Mels en dr oogboeketten van mej. A. C. Hen- ny, van 6 tot en met 22 nov., maan dags tot en met zat 10 tot 5 uur ook dinsdagavond 8 tot 10 uur; zondags Dokter Brandon keerde terug naar Leiden om zich hier definitief als huidarts te vestigen. Een belangrijk deel van zijn werk verrichtte hij in het Diaconessenhuis. Met zijn vrouw woont dokter Brandon sinds kort op de negende verdieping van de Cronesternflat, vanwaar zij een prachtig uitzicht hebben op Scheveningen en Den Haag en (met de kijker) zelfs op de Europoort in Rotterdam. Constant - Love - Anjer - Desiree - Martimshof ook met briljant. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kosten verhoging. ALTIJD VOORDELIG lAi6 8.85 voor jongens en meisjes leuk model, vanaf NATUURLIJK BIJ: Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA Engeken in Leidse schouwburg academische examens LEIDEN Geslaagd: doet ex Ned recht de heer R W A Zweer* (Den Haag), P P de Reuver (Leiden): kand ex NW socio logie de heer H J Ruiter (R'dam). BASF: De omzet was in de eerste 9 maanden in miljoenen DM 3762 (vorig jaar 3384), AG 2651 (2568), binnenland 1408 (1447), buitenland 1243 (1121), do winst 195 (188). LEIDEN De rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek heeft een archeologisch onderzoek ingesteld naar De Paddenpoel. De Paddenpoel was een versterkt huis van de Van Wassenaars, geleg&n ten westen van Leiden, enige honder den meters zuidelijk van de weg naar Oegstgeest. Tot straf voor het Wassenaarse aandeel in de moord op jonkvrouw Aleida en de hofmeester Willem Cu- ser, liet hertog Albredht in 1393 het huis afbreken. Nadat de Van Wassenaars zich met de hertog hadden verzoend-, werd er omstreeks 1400 een nieuw huis gebouwd. Dit echter vliel in 1420 bij de belegering van Leiden aan de oorlogshandelingen ten offer. De ruïnes en de grond werden afgestaan aan een kloosterorde, die er sedert 1431 het klooster Mariënpoel deed ontstaan. Verwoest Dit klooster heeft ook maar een betrekkelijk kort bestaan gekend: het werd verwoest even voor of tij dens het bekende Spaanse beleg van Leiden. Door het terugvinden van funderingen bij het bouwen van het huis van prof. van Eysinga verkeer de men in de mening, dat dit huis praktisch op dezelfde plaats stond als het voormalige kasteel. Tijdens het uitgraven van de bouwputten van de geprojecteerde studentenflats (zomer 1966) kwa men middeleeuwse fundamenten voor de dag, die kennelijk tot het huis Paddenpoel en/of tot het kloos ter Mariënpoel hadden behoord. Regelmatig werden waarnemin gen gedaan en de heer C. P. Roden burg heeft, dankzij de grote wel willendheid van de aannemer en de hulp van gemeentewerken Lei den, het beloop van veel muur werk kunnen vaststellen. Zo ontstond de mogelijkheid een plattegrond op te meten, waarin hoofdburcht en voorburcht uit de 2de periode duidelijk te herkennen vielen. Toen bij de afwerking van de terreinen om de flats een gelegen heid ontstond een beperkt onder- Bridgeclul» De Sleutels gedegradeerd: 1 Klinkenberg—Si e huishoude- ïrg—de Jongh 885; 2 SUgter—v d Ende 729: echtpaar Tijssen 719; 12 Groep C: gepro tnburg— Seller—Duiser 1051; blijven in de C-grocp: 4 Middelham—Beugelsdljk 1015; 5 v d Heyden—Nijweide 996. 6 Vreeburg—Bieg- straaten 984. 7 de VriesOudshoorn 924; 8 Poot—Lansbergen 923 9 Robbers—Lepe laar 911: 10 mevr. Vroom—Foppen 906: 11 mevr. Winkler Prins—Rlel 865; 12 echtpaar mooie sortering, vanaf VINYL 6.50 NATUURLIJK BIJ: Haarlemmerstraat 172-174-179 MIDZA zoek in te stellen naar de oudste periode, heeft de ROB deze kans be- Een profiielsleuf kwam op een uitermate gelukkige plaats te liggen De oudste periode werd inderdaad doorsneden, praktisch onder een hoek van 90 graden. Uit het profiel viel af te leiden, dat de oudste pe riode uit een woontoren of een rechthoekig gebouw heeft bestaan. De funderingssleuven waren door veen en klei tot op het zand uitgegraven en met zand opge vuld. In dit zand waren de eerste baksteenlagen van de fundering gevleid. Het werkvlak binnen de toren tekende zich duidelijk af. De voet van het gebouw heeft niet onmiddellijk in het water gelegen. Tussen de gracht en de toren bevond zich een brede berm met een flauw hellend talud. De buitenmuur van de 2e periode (omstreeks 1400) is dui delijk waarneembaar in de oude gracht gezet. Het privaat van de woontoren, gedeeltelijk nog intact, leverde wat aardewerk uit de eerste be wo ningsperiode afgesloten in 1393- Bij verdere afwerking van het terrein hoopt men nog enkele aanvullende waarnemingen te doen. LEIDEN Dankzij K. en O. en L. J. A. konden leerlingen van het V.H.M.O. gistermiddag en -avond een opvoering bijwonen van Harold Pinter's „The Birthday Party", door een groep van het Theatre Royal, York. Vijf jaar geleden werd dit stuk gespeeld door „Centrum", bij welke gelegenheid er bijna evenveel interpretaties als recensenten waren. We geloven, dat het onmogelijk is een afdoende en in alle opzichten waterdichte verklaring te geven. Dat is ook de bedoeling van de schrijver niet. Hij laat juist zien, dat de zaken niet zo simpel zijn. In het programma schrijft Pinter „Er zjjn geen duidelijke onderschei dingen tussen wat werkelijk en wat niet werkelijk is, evenmin als tussen wat waar en wat vals is. Iets is niet noodzakelijk waar of vals; het kan beide zijn waar én vals." Algemeen gesteld is dat natuurlijk waar. Het hangt er van af van welke kant men de zaak bekijkt en onder welke belichting ze gezet wordt Pinter zet de zaak in schemer licht, waardoor er veel in het duister blijft. Wat heeft Stanley, die zich schuil houdt in en volkspensionnetje in een plaats aan de zee op zijn gewe ten? Twee wonderlijke heren Gold berg en Mc Cann die daar plotseling komen binnen vallen, beschuldigen hem van moord en doodsslag. Het zijn diabolische figuren. Met satani sche wellust bijna, wordt de man ge kraakt. Hij is volkomen ontluisterd en kapot. Ze hebben zijn bril stuk gemaakt Wat wel symbolisch zal moeten) betekenen, dat hij geen doorzicht en inzicht meer heeft. Hij kan niet meer motivèren, hij kan zelfs niet eens meer spreken. Ze ne men hem mee, voeren hem af. Lulu weet, na een nacht bij hem geweest te zijn, er nog aan te ont komen door een grotere innerlijke LEIDEN De huis-aan-huis-col- lecte ten bate van het geestelijk ge handicapte kind, die gehouden is van 30 oktober t.m. 4 november, heeft f 4932,61 en de straatcollecte f 1490,22 opgebracht. PERTH In Perth, hoofdstad van West-Australië, is de melkbezorger een nachtwerker. In verband met het sub-tropische klimaat begint de melkboer zijn wijk omstreeks middernacht en eindigt ongeveer 7 uur s morgens, omdat het dan te warm wordt om met zijn snel bedervende lading op de weg te zijn. Hij is meestal gekleed in korte broek en over hemd en draagt een zaklantaarn aan een riem om zijn middel. De huis vrouwen (uien nun briefjes met bestellingen met de lege flessen op de stoep ven hun huis. en de melkboer die midden in de nacht komt, laat de volle flessen achter. Ook het geld en wisselgeld worden op dezelfde wijze achtergelaten. Desondanks komt het slechts sporadisch voor, dat melk of geld wordt gestolen. De melk wordt uitsluitend verkocht in flessen en verkoop van losse melk komt niet voor. De trucks van de melkboeren zijn uitgerust met een speciaal lichtje, werkend op de accu van de wagen, waardoor de melkbezorgers gemakkelijk de (plastic) kratten op hun wagens kun nen overzien en verplaatsen. Veel immigranten zijn als melkbezorger werkzaam. De man op de foto is de uit Leiden afkomstige Nederlandse immigrant Johan van Kampen, wonend in de Pangbournestreet in de Perth voorstad Wembley. De melkvoorziening in West-Australië is in handen van slechts enkele grote „dairy industries" en de melkboeren werken over het algemeen als zelf standige „sub-contractors"die elk hun eigen wijk hebben. kracht dan Stanley had. De zielig® pensionhoudster, bezorgen ze een mooie feestavond, maar haar terug slag moet nog komen als heit doek voor de laatste keer valt. De Engelsen hebben er een voor treffelijke opvoering van gegeven in een doorzichtige, zeer duidelijk de bedoeling weergevende regie. De moeilijke rol van Stanley werd prachtig gespeeld. Wat ons opviel, en wat we bij Nederlandse opvoe ringen vaak missen, was dat men de tijd nam om elke scène tot in de finesses uit te spelen. Veel stil spel dus, maarr met prachtige expressie, waardoor de jeugd die de Schouw burg geheel vulde toch geboeid Men durfde de humor ook tot haar recht te doen komen. Door deze tra- gi-komische scènes kreeg het ge heel, een bij Pinter passende wran ge inslag. Men beloonde de opvoerenden met een o<va tiioneel-applaua. Een prachtige avond! A. C. BOUWMAN Eén van de vele modellen v Grote verscheidenheid in modellen (zowel kort als lang) in velours, tweed, mohair enz. 129^, v&r-, Jszr-, Sen, 2 79.75 Seri. 3 89.75

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3