Toekomst-studie van verkeer en vervoer Enquête bewijst steun voor KVP-radicalen Eredoctoraat voor prof. R. Likert Kamer nogal sceptisch tegenover volkslening Miss een stuk kaas uit het I I vuistje I Hulp niet ïmhoog Morgenmiddag Sinterklaas Triumph met nieuw elegant front Austin-taxi in opmars Gulf test band met stikstof VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Neder lands Economisch Instituut in Rotterdam heeft van het mi nisterie van verkeer en water staat de opdracht gekregen een verkeers- en vervoersstudie uit te voeren. De opdracht is de in vesteringsplannen voor verkeers- en vervoersvoorzieningen op te stellen zoals die in 1980. 1990 en 2000 nodig zullen zijn. Prof. L. H. Klaassen, drs. E. H. Mulder en drs. J. A. Bourdrez zul len vermoedelijk drie en een half jaar nodig hebben om tot een eindresultaat te komen. Het is voor het eerst dat een dergelijk onderzoek wordt uitgevoerd, zo meldt het Algemeen Dagblad. Alle vervoer zal bij het onderzoek worden betrokken, zowel de spoor wegen, het wegtransport, de bin nenscheepvaart en zelfs de pijplei dingen evenals een binnenlands luchtnet. Het NEI verwacht niet dat het re sultaat van het onderzoek een eindstadium zal zijn. De regering (Van onze onderwijsredactie) TILBURG Ter gelegenheid van de veertigste dies natalis van de Ka tholieke Hogeschool te Tilburg is be halve aan drs. A. C. J. Rottier, presi dent-directeur van de Staatsmijnen, een eredoctoraat in de sociale we tenschappen verleend aan de direc teur van het Institute for Social Research van Michigan, prof. dr. R. Likert. Als promotor trad op prof. dr. A. Oldendorf. Hij motiveerde de toekenning van het eredoctoraat door te wijzen op het onderzoek van prof. Likert op het gebied van attituden en eliminatie van vooroordelen. Hij noemde ook het door Likert gevoerde pleidooi voor het interdisciplinaire onderzoek. Prof. Likert is gastheer, inspirator en raadgever geweest voor vele niet- Amerikanen, waaronder vele Neder landers, die hulp zochten in het boei ende veld van sociaal- wetenschap pelijk onderzoek. In zijn diesrede zei prof. dr. R. A. de Moor onder meer dat de organisa tie van een universiteit niet die van een produktiebedrijf mag zijn. Aan de andere kant kan men hervor mingsmaatregelen echter ook niet al tijd verwerpen, omdat zij aan de be drijfsorganisatie zijn ontleend. Als men gaat hervormen, dient men wel te beseffen, dat een sociaal systeem een even ingewikkeld me chanisme is als de meest gecompli ceerde machine, aldus prof. De Moor. LEEUWARDEN De 61-jarige E. Haantjes uit Leeuwarden is gister morgen op 'n onbeveiligde spoorweg overgang met zijn bromfiets door een rangeerlocomotief overreden en op slag gedood. Vermoedelijk heeft het slachtoffer de locomotief niet ho ren aankomen. zou er van alles mee -kunnen doen. Het NEI zal diverse instanties, bu reaus en organisaties inschakelen bij het veelomvattende werk. Men hoopt zo geen dubbel werk te doen. De resultaten van onderzoekingen die andere op dit gebied hebben verricht kunnen namelijk ook ge bruikt worden. Dat de Nederlandse Spoorwegen een belangrijk onderdeel zullen vor men is wel duidelijk. De enorme verliezen die het bedrijf leidt nood zaken dat. Er bestaan enkele mo gelijkheden zoals het sluiten van onrendabele lijnen dat alleen mo gelijk is als de NS worden onthe ven van hun vervoersplicht, of net nadelig saldo op die lijnen door het rijk laten vergoeden. De verliezen die de NS leiden heb ben vele oorzaken zoals de afname van het kolentransport, de stijging van het aantal particuliere auto's en vooral de stijging van de lonen die bij een arbeidsintensief bedrijf als de NS een groot deel van de uitga ven omvatten. Draaiers hebben Europese primeur DEN HAAG De „draaiers" heb ben in de Europese gemeenschap een primeur. Hun beroep is het eerste dat door de Europese commissie geclassi ficeerd is, d.w.z. dat er een ge meenschappelijke lijst is opgesteld van de kennis en vaardigheden die tijdens de opleiding tot dit beroep moet worden. Als een draaier voldoet aan de in deze lijst genoemde kennis en vaar digheid kan hij er zeker van zijn te voldoen aan de eisen van welke on derneming in welke van de zes lidsta ten dan ook. Door gebruik van deze lijst wordt „spraakverwarring" voorkomen over wat het beroep van „draaier" in- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is niet waarschijnlijk dat het plan van de regering een volkslening uit te schrijven voor steun aan particuliere organisaties op het terrein van de ontwikkelings hulp zal slagen. Dat kan volgens minister Udink alleen als de particuliere organisaties er achter staan. Tot nu toe heeft de minister er met de betrokken organisaties informele bespre kingen over gevoerd. In de vaste commissie voor buiten landse zaken vond het denkbeeld van een volkslening tegen lage rente met overheidsgarantie alleen enthousiaste steun bij de vrije boer mr. Kronen burg. De oppositiepartijen waren tegen. De heren Van der Spek (pac. soc.), Ruygers (soc.) en Van Mierlo (D'66) noemden de ontwikkelingshulp een te belangrijke zaak om op deze ma nier een oplossing te zoeken. Deze hulp moet uit de algemene middelen gefinancierd worden. Bovendien wa- VOEDZAAM MAK^ w 2 n ^HVW HVVZÜ30A a* ren zij bang dat door een volkslening op onjuiste manier het beleid van diverse particuliere organisaties die zich met ontwikkelingshulp bezig houden (zoals de kerken en de NO VIB) wordt doorkruist. Ook de regeringspartijen stelden zich nogal gereserveerd op. De heer Zijlstra (a.r.) vroeg zich af of er wel voldoende interesse zou zijn voor een lening tegen lage rente. De heer Van der Mei (c.h.) meende dat de lening in ieder geval door een gerichte pro- paganda-actie moet worden begeleid. En de heer Mommersteeg (kath. v.) zei de indruk te hebben dat dit plan nog niet voldoende is uitgewerkt. Niet te veel middelen Minister Udink antwoordde dat de lage rente bedoeld is om niet te veel middelen aan de kapitaalmarkt te onttrekken. Het regeringsbeleid ten aanzien van de ontwikkelingshulp staat echter volledig los van het al of niet slagen van een eventuele lening. De minister gaf toe dat tijdens in formele besprekingen gebleken was dat de particuliere organisaties ook nog niet goed weten wat zij met deze volkslening aan moeten. De gedach ten zijn uitgegaan naar het oprichten van een fonds, dat door overheid en particuliere organisaties beheerd zal worden. De bedoeling van dit fonds is om geld te verstrekken om kleine I uitgaven mogelijk te maken. Bij voorbeeld de aanschaf van een ploeg door een landbouwer in de ontwikke- I lingslanden. Minister Udink beloofde deze hele zaak nog nauwkeurig met de betrokken organisaties te bespre- en Bellingwolde in Kamer DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om de Groningse gemeenten Belling wolde en Wedde op te heffen en een nieuwe gemeente Bellingwedde te vormen, alsmede wijziging van de grens van de gemeente Vlagtwedde. Bellingwolde en V/edde hadden tien jaar geleden respectievelijk 6.105 en 3.944 inwoners. Thans is het aan tal tot 5.158 en 3.659 gedaald. Eindelijk weten we het. Made leine Hartog-Bel, een 21-jarigé Peruviaanse brunette, is het mooiste meisje van heel de we reldEen jury van deskundigen heeft dat gisteren te Londen uit gemaakt- Voor wie er belang in stelt: haar maten zijn 88-57-S8, en zij is 1.67 meter lang. Rechts van Miss Wereld Maria Sapaliauskas uit Argentinië, die tweede werd, en links Shkaria Baksh uit Guyana, die op de derde plaats in de sthoonheids- wedstrijd eindigde. De Nederlandse deelneemster was al in de voorronde afgeval- (Vervolg pagina 1) In een tweede motie vroeg de heer Ruygers een Nederlandse bijdrage van 3 miljoen voor het onlangs door de VN opgerichte Capital Develop ment Fund, dat is bedoeld voor spe cifieke taken bij de vredestaken van de VN. Minister Udink zei dat Nederland achter de doeleinden van dit fonds staat. Er wordt echter door de do nor-landen verschillend over dit fonds gedacht. De bewindsman achtte het niet juist door een gift aan het fonds op dit moment de discussie hierover wellicht ongunstig te beïnvloeden. De minister zonder portefeuille ging voorts uitvoerig in op de totale ang en de besteding van de gel voor ontwikkelingshulp. Het streven naar een bijdrage van 1 pet van het nationaal Inkomen in 1971 vond hij een aanvaardbare zaak. Het begrotingsbedrag voor 1968 vormt daarin een evenwichtige stap, waar bij de prioriteiten goed zijn gesteld. Drs. Udink beklemtoonde dat men niet zonder meer een bedrag voor ontwikkelingshulp op de begroting kan uittrekken. De wijze van beste ding van deze gelden geeft talloze neveneffecten. Daarom is het noodza kelijk bij de programmering van de ontwikkelingshulpbijdrage met de bestedingen rekening te houden. „Met geen enkel rapport komt men uit de spanning der prioriteitenkeu ze", aldus de minister. Omvangrijk Het hele vraagstuk der ontwikke lingshulp is zo omvangrijk dat het vooral voor kleine landen haast on grijpbaar lijkt. Bij grote donorlanden is zelfs een fase aangebroken dat men enigszins moedeloos wordt en zich afvraagt: „Wanneer komt er nu eens succes"? De kleine landen verhogen hun Castelijns opvolger van Rengelink (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vandaag zou, in een vergadering van omroepbestuur- ders, de beslissing vallen om de heer J. J. A. Castelijns, KRO's tv-program- maleider, te benoemen tot opvolger van de heer J. W. Rengelink als pro- jrammacommissaris van de NTS. Men acht dit algemeen een gelukkige oplossing, omdat de heer Castelijns niet minder ervaren is in binnen- en buitenlandse televisiezaken dan de heer Rengelink. Voor de KRO betekent dit echter een hele stap, want men weet dat men zich niet in dezelfde perikelen kan steken als de VARA deed en de programmaleider tevens in zijn huidi ge functie handhaven, zodat deze we gens drukke werkzaamheden bij de NTS zich niet of nauwelijks meer kan bemoeien met de eigen omroepbe- langen. De KRO zal daarom de heer Caste lijns vrijstellen en naar een opvolger voor hem omzien. Genoemd is de KRO-tv-medewerker mr. B. A. Schmitz, maar hierover is nog niets beslist. De heer Castelijns werkte al bij Philips aan de experimentele tele visie mee. In 1951, toen de omroepen proefuitzendingen gingen maken, kwam hij bij de KRO in dienst. Sindsdien heeft hij, ook in NTS-ver band, gefungeerd in diverse binnen- en buitenlandse commissies met be trekking tot de televisie-ontwik- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM U den'kt er toch wel aan, dat het morgenmiddag om 1 uur kijken geblazen is voor alle kin deren plus volwassenen, die hun kin derlijk hart tegen 5 december warm voelen kloppen? Want dan komt Sin terklaas officieel aan in de haven van Medemblik, waar hij wordt opge wacht door Mies Bouwman aan het hoofd van vele kleuters en schoolkin- In optocht, „met de hele hofhou ding" die er steeds moderner gaat uitzien en nu zelfs majorettes telt, gaat het dan naar het gerestaureerde kasteel Radboud, waar burgemeester mr. J. G. Norbert, ook al omringd door een massa kinderen, de brave bisschop verwelkomt en hem huisvesting aanbiedt tot na 5 decem- Op de middag van de 5e zal er een kinderfeest in het kasteel zijn, en ook daarvan geeft de NTS een directe uitzending. Wat morgen betreft: dat wordt de eerste buitenreportage in kleuren die de NTS verzorgt. Span ning dus aan alle kanten. Effectenhandel niet onder staatstoezicht (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Witteveen (financiën) gelooft niet dat er reden is om staatstoezicht op de effecten handel in te voeren. Hij vindt de controle, die de Vereeniging van den Effectenhandel van plan is voor te schrijven en waarbij de boeken door register-accountants worden nage zien, voldoende. De minister zei dit gisteravond bij de begrotingsbehandeling in de Tweede-Kamercommissie voor finan ciën. Hij herinnerde eraan, dat er een voorzieningsfonds komt om de schade als gevolg van fraudes te dekken. De kwestie van het staatstoezicht kwam in de commissie aan de orde naar aanleiding van de onlangs ont dekte fraude bij het makelaarskan toor De V. De minister zei, dat sinds 1945 zich drie van zulke gevallen hebben voorgedaan. Dat is betrekke lijk weinig. 9 Het nieuwe model van Triumph, dat sinds de Londense Motor Show op de markt is: de Triumph 13/60 Saloon. De wagen onderscheidt zich uiterlijk van zijn voorganger, het 1200-modeI. voornamelijk door een andere motorkap, die eveneens in zijn geheel naar voren kan worden geklapt. De motor heeft nu 1296 cc in plaats van 1147 cc en ontwikkelt 27 procent meer vermogen. De topsnel heid bedraagt, volgens de fabriek, 137 km per uur. Voor is de wagen uitgerust met schijf- en achter met trommelremmen. ELEKTRISCHE BMC-AUTO Ook de Britse BMC werkt thans aan het ontwerp van een elektrische personenauto, die hoofdzakelijk in het stadsverkeer zal worden ge bruikt. De fabriek doet dit in samen werking met Crompton Parkinson Ltd, die thans de helft van alle elek trische bestelwagens van Engeland fabriceert. Crompton heeft onlangs een overeenkomst gesloten met de Amerikaanse Leeson Corporation om de zink/lucht-accu's van deze fa briek te vervaardigen en te verko- HOVERCRAFT VOOR 609 PASSAGIERS KRIJGT ZEEDOOP Volgende maand ondergaat de grootste Hovercraft de SRN-4 zijn zeedoop bij het eiland Wight. Het gevaarte kan 254 passagiers en 30 auto's vervoeren of wel 609 passa giers zonder auto's. Vier 3400 pk Bristol Siddeley gasturbinemotoren drijven de reus, die 15 miljoen gul den heeft gekost, voort. De topsnel heid bedraagt 142 km per uur. In februari en maart zal het voer tuig enkele proeftochten over het Kanaal maken. Nieuw bord: Veilig Spelen Het Amsterdamse Buitenveldert is een nieuw verkeersbord rijker: „Attentie, spelende kinderen, lang zaam rijden". Het kwam er op ini tiatief van de bewoners- van Oud- Ehrenstein, die er het gevaar voor de kinderen op straat mee wilden beperken. Het bord rust op een betonblok met drie wielen. Elke avond wordt het van de openbare weg (de Van Boshuizenstraat) wegge haald en 's morgens legt men het aan de ketting weer vast op de hoek van de straat. De resultaten? In Bui tenveldert heeft men al geconstateerd, dat vele automobilisten bij het zien van het bord de voet van nemen „Fluisterfiets" uit Italië De Italiaanse Piaggio-fabrieken (waar o.m. de Vespa-scooter wordt gemaakt) brengt binnenkort een fiets met „fluistermotor" uit, die in de volksmond al tot „fluisterfiets" is gedoopt. De fabriek kwam tot dit initiatief naar aanleiding ven klach ten over het vele lawaai van brom- Volgens de Haagse importeur is in de nieuwe fiets een vrijwel ge ruisloos overbrengsysteem aange bracht alsmede een aantal andere technische vindingen. Twaalfde station van Wegenwacht De ANWB-Wegenwacht heeft haar twaalfde station in gebruik ge nomen: aan de E9, tussen Eindhoven en Weert bij de kruising Leen- de-Valkenswaard. Het is bereikbaar onder telefoonnummer 04996 - 424. De bekende Londense Austin-taxi's hebben ondanks hun eerbiedwaardige leeftijd nog niets van hun populariteit verloren. De Londense onderneming Mann Overton Ltd. heeft er onlangs weer ruim 1000 besteld (voor een bedrag van 12,5 miljoen gulden). Deze onderneming is de enige dea ler in groot-Londen voor de Austin-taxi. In totaal telt Londen nu ongeveer 7500 speciaal als taxi gebouwde voertuigen, waarvan 90 procent is gebouwd door' BMC. Inmiddels begint ook buiten Enge land de belangstelling voor de Austin-taxi's steeds meer te groeien. Aanvankelijk bestond er in Amerika een probleem omdat de autoriteiten er niet mee konden instemmen, dat vier personen zo dicht tegenover el kaar zitten, dat de knieën elkaar kunnen raken. Daaraan blijken zij nu geen aanstoot meer te nemen met het ge volg, dat in New York en Chicago de eerste wagens al op de weg zijn. Ook in Nederland bestaat er be langstelling voor de bij uitstek voor de stad geschikte taxi. Een van de problemen, die er hier zijn, is ech ter, dat een taxi fiscaal als een nor male personenauto wordt beschouwd met all.2 gevolgen van dien voor de prijs. Nieuwe Rebel De Reliant Motor Company, de grootste Britse fabrikant van auto's met kunststof carrosserieën, heeft een nieuiv combinatie-model van de Re bel op de markt gebracht. Daarmee doet de fabriek een nieuwe poging vaste voet te krijgen op het conti- Zoals bekend, introduceerde zij enige tijd geleden de driewieler en de Scimitar. Tot nu toe blijken deze modellen in Nederland echter wei nig ingang te vinden. De nieuwe Rebel is uitgerust met een 700 cc-motor, die een top geeft van 100 km per uur. Groot voordeel van de wagen is, volgens de fabriek, het gunstige benzineverbruik: 1 op De oliemaatschappij Gulf is op een groot aantal servicestations be gonnen met het testen van autoban den door ze met stikstof op span ning te brengen. Hiermee wil zij bewijzen, dat de levensduur van zo'n band wordt ver lengd. Zij beweert, dat de 20 procent zuurstof, die normaal in de lucht zit waarmee banden op spanning wordt gebracht, vaak hoofdoorzaak is van bandendefect en slijtage. Volgens experts komt dit door in wendige oxydatie, die wordt veroor zaakt door de inwerking van zuurstof op rubber en canvas. Bij een stijging van de tempera tuur komt dit nog meer voor. AUTOBI AN CHI NAAR FIAT Fiat heeft de personenwagenfa- briek Autobianchi en de bedrijfswa- genfabriek OM geheel overgenomen. Autobianchi, die bijna 3 procent van de Italiaanse personenwagenpro- duktie voor zijn rekening neemt, werd in 1955 opgericht met 50 pet. Fiat- en 50 pet. Pirelli-kapitaal. In hetzelfde jaar nam Fiat ook het Pi- relli-aandeel over, zodat er in feite niet zoveel is veranderd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit een door de Gelderlander Pers gehouden enquête blykt, dat de aanhang van de radicalen onder de rooms-katholieken ongedacht groot is. Van elke tien onder vraagden zeggen er vier dat de KVP moet proberen met groe pen uit ARP, CHU, PvdA en D'66 een samenwerkingsver band te vormen. Bijna een der de wil verder gaan, namelijk één grote party. Los van dit samenwerkings verband spreken de rooms- katholieken van alle leeftijden een grote voorkeur uit voor bijdrage maar bij de grote landen gaat de bijdrage achteruit. Zo heeft het Amerikaanse Congres voor 1968 een bedrag van 600 miljoen dollar minder toegestaan dan vcrig jaar, al dus de bewindsman. een samenwerkingsverband met de andere grote christe lijke partijen: bijna 70 procent. In iets mindere mate (64 pro cent) wil men één grote chris telijke party. De enquête is gehouden onder 4192 lezers van De Gelderlander die vrij willig een enquêteformulier invul den. Daarnaast werd een steekproef gehouden onder 243 willekeurig ge kozen rooms-katholieken. Deze uit slagen bewijzen dat de enquête on der de lezers verrassend representa tief is voor wat leeft in de r.k. be- volkingsproep. Niet zo verrassend, maar niet min der onthuüend was het onderzoek, gehouden onder 137 r.k. studenten. De daaruit verkregen cijfers wij ken in meer opzichten af van de an dere twee onderzoeken en wel meer in de richting van de radicale denk wijze. Zo bijvoorbeeld op de vraag, of men meer dan tot nu toe bereid is financiële offers te brengen met het oog op de toekomst, ook al zou dat belastingverhoging kunnen beteke nen: 71 procent van de studenten zegt ja. De cijfers voor de andere groepen zijn respectievelijk 56 en 52 procent. Slechts een derde van de jongeren houdt vast aan de overtuiging, dat een partij op levensovertuiging ge baseerd moet zijn. Daarentegen ant woordde 70 procent van de lezers op deze vraag bevestigend en 57 pro cent van de geselecteerden. Een kwart van alle geënquêteerde meent, dat dit niet het geval hoeft te zijn. Wat het uitspreken van voorkeur voor de verkiezingen betreft, meent bijna tweederde van alle onder vraagden. dat de KVP zich moet uit spreken met welke partij (en) zij een kabinet wil vormen. Ongeveer een kwart zoekt zoekt het in de richting van de PvdA en een vijfde bij de VVD. Opvallend zijn de grote tegenstellingen onder de jongere kiezers: bijna een derde van de jongeren zou voor de VVD als kabinetspartner kiezen en tweeder den tegen. Voor de PvdA zijn die cijfers 27 procent en 70 procent. Voor de KVP van groot belang is het antwoord op de vraag, of de partij moet blijven wat zij is. Zeven tig procent wil de KVP hoe dan ook veranderd zien; 21 procent vindt van Dat de aanhang van de huidige leiding van de KVP toch ook niet te verwaarlozen is blijkt uit het ant woord op de vraag, of de partij met groepen (radicale) uit andere par tijen een samenwerkingsverband, of een partij moet vormen. De bevesti gende antwoorden hebben wij al geciteerd. Maar respectievelijk vijf van de tien en zes van de tien rooms-katholieken vinden dit niet noodzakelijk. Ook heeft men zich uitgesproken over de trouw aan de KVP, onge acht wat de partij beslist. Bij de ge- enquêteerden blijft 31 procent trouw (onder degenen die sympathie heb ben voor de radicalen is dat percen tage altijd nog ruim 20 procent), bij de steekproef bleef 46 procent trouw, maar bij de studenten slechts 2 pro cent. Van de ondervraagde studen ten stemt dan ook 57 procent nu niet op de KVP tegen slechts 33 procent Over het algemeen kan gezegd worden, dat de radicale ideeën zowel jongeren als ouderen aanspreken, dat de aanhang van de radicalen gelijkmatig over stad en platteland is verdeeld en dat het opleidings niveau in de keuze bijna geen rol speelt. Onder de radicale sympathi santen is voorkeur voor de PvdA zeer sterk en hun offerbereidheid is groter dan by de overige geënquê teerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13