VERKEERDE ZUINIGHEID OMFFim-/* mmoop I De Nederland gaat ook olie zoeken Rennies Bijl aan rechtspositie ambtenaren V oor j aar saardappelen nu reeds bestellen Raadslid zegt burgemeester de huur op Aardgas voor tuinders goedkoper Kamerleden zeer kritisch Opvarenden beschermen Minister belooft nota over krotopruiming Uit de Haagse Subsidie: kaasmaken één dag DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 55 55 Een scène uit de film. Love in Amsterdam, een thriller naar de gelijk namige novelle van Nicolaas Freeling, waarvoor op het Amsterdamse Remhrandtplein opnamen worden gemaakt. Hoofdrolspelers zijn de Engelsman William Marlon en de Amerikaanse actrice Catherine von Schell (van links naar rechts). Idee van de minister (Van o s parlementsredactie) DEN HAAG Minister Lardinois meent, dat de consument zelf iets kan doen aan het te hoog oplopen van de aardappelprijzen in het voor jaar. Bij de behandeling van zijn be groting in de Tweede-Kamercom missie voor landbouw opperde hij gistermiddag het denkbeeld, dat groe pen consumenten al aan het begin van de winter de benodigde hoeveel heid aardappelen voor april en mei bestellen. Zij zijn dan zeker van de aflevering en weten ook welke prijs zij straks moeten betalen. De hoge voorjaarsprijzen voor aard appelen werden in de landbouwcom- missie weer ter sprake gebracht door mevrouw Brautigam (soc.), die er vo rige week bij de begrotingsbehande ling van economische zaken ook al over had gesproken. Zij wees op nieuw de termijnhandel in aardappe len als de schuldige aan. De minister voelde er niets voor in te grijpen in de prijsvorming, omdat dan elk jaar meer moeilijkheden zijn te verwachten. Alleen in uitzonder lijke gevallen zal de overheid maatre gelen moeten nemen. Oplossing Een betere oplossing biedt het sys teem van vooruitbestellen. De klein handel in aardappelen zou in de win ter al moeten weten hoeveel de consu ment in de maanden april en mei nodig denkt te hebben. Het zelf opslaan van aardappelen, zoals dat op het platteland nog wel gebeurt, is MELICK Het raadslid M. Bec kers heeft burgemeester M. Fey van Melick en Herkenbosch (L.) de huur van zijn woning opgezegd. De burge meester woont al vijf jaar in een huis van het raadslid. De heer Bec kers heeft deze stap gedaan na een geschil met de burgemeester. De beer Fey heeft nu de kanton rechter van Roermond gevraagd om een ontruimingsbescherming, die voor één jaar kan worden verleend. Tegelijkertijd heeft de heer Fey een verzoek tot de raad gericht een ambtswoning te bouwen. Volgens B. en W. vormt de financiering hiervan geen probleem. Maandag bespreekt de raad het voorstel. Kamervraag over benoeming Baeten Advies van raad niet opgevolgd DEN HAAG Mejuffrouw Goudsmit (D '66) heeft minister Beernink (binnenlandse zaken) ge vraagd waarom bij de benoeming van de burgemeester van Maastricht niet het advies van de raad is opge volgd. Zoals bekend hadden de raadsfrac ties in Maastricht geadviseerd een fi guur te benoemen die een dgelijke kennis heeft van economische zaken. (De benoemde, rhr. Baeten. is vooral deskundig op het gebied van het on derwijs - red.). In zijn begroting had minister Beer nink geschreven „dat het raadsadvies van grote betekenis is". voor de stedeling niet goed mogelijk, maar er is volgens de minister in ons land voldoende osplagcapaciteit om de consumenten in de steden op deze manier te bedienen. De vooruitbestelling bij de aardap pelhandelaar moet groepsgewijze ge organiseerd worden. Hier ligt een taak voor de huisvrouwenorga nisaties, de vakbonden en de consu mentenorganisaties. „Er zijn heus wel 'genoeg vooruitstrevende klein handelaren, die de consument zeker heid willen geven over de afname in de moeilijke periode: eind april, be gin mei", aldus de minister. Ministers buigen zich over voedselproblemen DEN HAAR Minister Lardinois (landbouw) en minister Udink (ont wikkelingshulp) hebben een werk groep voor het voedsel vraagstuk in gesteld. De werkgroep moet voor het midden van het volgend jaar aan de beide ministers rapport uitbrengen over alle aspecten van het internatio nale voedselvraagstuk, en met name over de rol die Nederland kan spelen om hierin een activerende functie te vervullen. (Van c e parlementsredactie) DEN HAAG Als alle tuinders in het Westland voor hun produktie wil len overschakelen van stookolie op aardgas, kunnen ze aanspraak maken op de goedkopere industriële aard- gastarievcn. Dit heeft minister Lardi nois gistermiddag meegedeeld in de Tweede- Kamercommissie voor land bouw. Op het ogenblik neemt de glastuinbouw 16 pet. van het totale stookolieverbruik voor z'n rekening. De KVP-er mr. Brouwer vroeg de minister hoe hij denkt over een sti muleringspremie aan tuinders voor de overschakeling op aardgas. De be windsman antwoordde, dat thans in terdepartementaal overleg gaande is over de vraag of aardgas op grote schaal in de Westlandse tuinbouwcul- tuur kan worden toegepast. Het is voornamelijk een kwestie van prijs. Als ertoe besloten wordt, moet er voor het Westland een ringleiding worden aangelegd om de levering ren dabel te maken en ononderbroken te doen plaatsvinden. Dat betekent een investering van ongeveer 50 mil joen. De Gasunie heeft over deze zaak al advies aan het ministerie van landbouw gevraagd. Als de West landse tuinders zich er collectief voor interesseren, hebben zij kans op de goedkopere industriële tarieven. Verdere uitbreiding Dow Chemical (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het chemisch be drijf van Dow Chemical in Terneu- zen zal zich in westelijke richting mo gen uitbreiden. Minister Schut deed deze mededeling woensdag in de vaste commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, in antwoord op een vraag van de heer C. F. van der Peijl (c.h.). De commissie toonde zich zeer verheugd over dit voor de Zeeuwse industrie zo belangrijke besluit (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vaste com missie van binnenlandse zaken heeft zich gisteravond uiterst kritisch uitgelaten over het plan van de regering om de rechts positie van de ambtenaren op enkele punten te wijzigen. Het gaat hier met name om het voornemen de kinderbijslag voor ambtenaren in vier jaar af te bouwen en een wijziging van het verplaatsingskostenbesluit. De bijeenkomst kreeg een tragisch einde door het overlijden van de heer W. van der Gevel, waarvan wij el ders melding maken. Deze socia listische afgevaardigde had juist tevo- Termijn gesloten DEN HAAG De afgelopen nacht om nul uur is de termijn afgesloten waarbinnen gegadigden aanvragen bij de minister van Economische Za ken konden indienen voor toewijzing van een of meer blokken in de Noord zee om aardgas en olie op te sporen. Behalve de Shell en andere groten komt onder de concessie-aanvragers de stoomvaartmaatschappij Neder land voor, die samen met de Union Oil Company of the Netherlands de winning in een deel van het continen tale plat ter hand wil nemen. De bedoeling van de maatschappij Nederland is meer spreiding te bren gen in haar activiteiten. De Union Oil is de tiende in grootte van de Amerikaanse oliemaatschappijen. Vooral qua vervoer heeft de Neder land belang bij dit project. Vrijdag zullen alle aanvragers in de Staatscourant worden gepubli ceerd. Men kon inschrijven op een of meer van de ongeveer 200 blokken waarin het Nederlandse deel van de Noordzee is verdeeld. Elk blok is on geveer 20 x 20 km groot. Na vrijdag is gedurende 30 dagen gelegenheid bezwaren tegen de aan vragen in te dienen. Vervolgens vraagt de minister advies van de Mijnraad over de toewijzing. Begin volgend jaar kan de toewijzing tege moet worden gezien. Het proefboren kan vervolgens beginnen. In totaal, zo bleek vanmorgen, zyn 20 aanvragen binnengekomen, waarbij 66 aanvragers zijn betrokken (combinaties). Van de bijna 200 blokken (elk gemiddeld 20x20 km groot) zyn op iets meer dan 100 aanvragen ingediend. Hiervan en kelvoudige aanvragen op 30 blokken en twee of meer aanvragen op de overige 70. Op een kleine 100 blok ken is dus niet „ingetekend". Van die meerdere aanvragen per blok is er een aantal met meer dan tien aanvragen. Dit betreft die blok ken, welke het dichtste bij de Ne derlandse kust liggen en grenzen aan het Britse deel van het conti nentale plat (o.m. de blokken P, Q, K en B). Morgen zullen alle aanvra gers in de Staatscourant worden ge publiceerd. ren in een motie gevraagd deze besluiten niet uit te voeren alvorens de Kamer over de besprekingen in het Centraal overleg voor ambtena renzaken is ingelicht. De motie zal op een later tijdstip in behandeling ko- In de commissie rezen ernstige be zwaren tegen deze voornemens van de regering. De heer Weijters (kath.v.) meende dat de regering de rechtspositie van de ambtenaren aan tast om haar budgettaire positie te kunnen verbeteren. Het gaat hier om een bezuiniging van f 15 min die men op de ambtenaren wil verhalen. Hij achtte dit een „leggen van de bijl aan de rechtspositie van de ambtenaren". De overheid wordt op die manier een bedreigster in plaats van een beschermster van de ambtenaren, al dus de heer Weijters. Mr. Scholten (c.h.) vroeg zich af of de overheid wel voldoende haar ver antwoordelijkheid voor de ambtena ren beseft, die zij als werkgeefster De heer Kieft (a.r.) informeerde of in het overleg nog wel voldoende speelruimte is om een andere rich ting in te slaan. Mr. Boot (kath.v.), voorzitter van de r.k. ambtenarenbond, zei te over wegen een motie in te dienen, waarin hij wilde vragen om de resultaten van het overleg met de ambtenaren over deze kwestie aan de Kamer mee te delen. De communist Bakker zei dat hij zijn vragen niet klemmender had kunnen stellen dan een „benauw de KVP'er". De heer Van der Gevel meende dat het georganiseerd overleg in feite voor een voldongen feit wordt gesteld. Hij vroeg de staatssecretaris of er beslist 15 min in deze sfeer bezuinigd moet worden. De heer Boot sloot zich hierbij aan. Niet duidelijk Staatssecretaris Van Veen antwoord de dat er in ieder geval 15 min be zuinigd moet worden. Op welke wijze dit gebeurt zal in het overleg worden bekeken. Hij gaf geen duidelijk ant woord op de vraag of de beslissing in feite reeds volledig vast ligt. Minister Beernink bestreed de zienswijze dat de ambtenaren als sluitpost voor de begroting gebruikt worden. De rechtspositie wordt niet in haar fundamenten aang3tast, be toogde hij. Ook keerde hij zich tegen de mening dat de beslissing in feite reeds was genomen. Hierop diende de heer Van der Ge vel zijn motie in. Het was zijn laatste daad als parlementariër. DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthu mus heeft, in schriftelijke vragen over de veroordeling van de opvaren den van de Jozina, geïnformeerd naar de waarborgen die de overheid kan verschaffen tegen „een zodanig optreden van Nederlandse reders" dat opvarenden worden blootgesteld aan „exorbitante" straffen. Ir. Posthumus vraagt de ministers Bakker en Luns nadere mededelin gen te doen over de wapenversche ping. in het bijzonder de herkomst en de bestemming van de wapens die aan boord van de Jozina werden ver- Is er aanleiding te veronderstellen dat dit niet het enige geval is van een wapentransport door een Neder lands vrachtschip? Het liberale Tweede Kamerlid H. Wiegel wil weten of de Nederiandse ambassade in Lagos de opvarenden voldoende rechtskundige bijstand heeft verschaft, en of gratie kan wor den bepleit zodra het vonnis tien jaar dwangarbeid en 60.000 gulden subsidiair twee jaar hechtenis on herroepelijk is geworden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut heeft de Kamercommis sie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een nota over de krotopruiming beloofd. De heren Lankhorst (pac.soc.) Wieringa (soc.) hadden hierom gevraagd. Zij herinnerden de minister er aan dat hij van plan was na 1970 als de woningnood zo goed als voorbij is de krotopruiming krachtig aan te pakken. Het is dan ook noodzakelijk tijdig voorbereidingen te treffen en financiële plannen op te stellen. De commissie verwierp met 12 te gen 1 stemmen een motie van de Er wordt een complete, zij het on bloedige veldslag geleverd om het meest begeerde wezen van deze tijd: de toerist. Ieder land. iedere stad, elk dorp werpt zijn wapens in de strijd. Stralende zonnen, blonde stranden, bloeiende heiden, barre rotsen, denderend vermaak of onver- broken stilte worden beloofd. En nog veel meer. Zo juist is een aardig tijdschrift uit Athene naar me overgevlogen met blijde plaatjes van zonnende lieden voor riante bun galows aan een blauwe zee. Tot 1 april kan een ieder zo'n bungalow, één tweepersoonskamer, betrekken, er een ontbijt bij krijgen voor ƒ45 per nacht plus een dag. Bovendien staat bij aankomst met vliegtuig of boot een aardig autootje klaar, dat geheel ter beschikking van de vakan tieganger is. Spanje bouwt behalve bungalows ook torenflats voor wie de kille win ter wil ontvluchten in eigen land. En voor wie juist de ijle lucht en pittige kou zoekt staan reeds hon derdduizenden bedden gespreid in Midden-Europa. En wij in de lage grijze landen bij de zee doen ook mee. Wat moeizaitfer, wat somber der, wat meer rekenend en minder wagend, maar we doen mee. Er moeten nieuwe hotels komen met badkamers, douches, liften Best. best, maar ervaring van veel nachtjes slapen in veel hotels heeft mij geleerd, dat er iets veel belang- rijkers in een goed hotel moet zijn. Eigenlijk zou elke hotelier eens zwaar vermomd zijn eigen gast moe ten zijn. En dan ontdekken, hoe ver velend het is als een prullemand in de kamer ontbreekt. Eens een slape loze nacht doorworstelen op een ver keerde matras. Op een morgen on der de douche gaan staan en dan in een ijskoude regen terechtkomen. Al- Toeristenslag lemaal dingen, die mij wel overko men zijn. Eens ervaren hoe dom het is, dat in „het" hotel van een in dustriestad, waar de fabrikanten hun belangrijke gasten onderbren gen, niet anders interlokaal getelefo neerd kan worden dan via de por tier. Die draait het nummer, vertelt dat hotel zus en zo aan de lijn is en of men maar even wachten wil; dan wordt de gast gewaarschuwd en als die aan de lijn is, kan er pas gespro ken worden. Gevolg: het gesprek duurt minuten langer dan nodig, kost extra geld. En.... de portier heeft controle op elk gesprek, wat voor een zakenman wel eens onge wenst kan zijn. De hotels klagen. Slechte zaken, lastige klanten. In Amsterdam heb ik een hotelle tje van minimumprijs, waar nooit een kamer vrij is. Indien men niet tijdig bespreekt. Er is geen luxe. maar we! staat er een gemakkelijke stoel op elke kamer en een tafel, waaraan je prettig zit Het ontbijt is een koningsmaal, de koffie heet en sterk. Het beddelampje bruikbaar en een vriendelijk woord krijg je als extra. Een jong echtpaar runt het saam pjes en zij vertelde me, dat toen ze begonnen in september de stille tijd kwam met de lege kamers. Maar nu blijven de toeristen heel het laar komen en de zakenmensen, die van maandag tot vrijdag in de stad zijn. Ze zijn er wat verbaasd over, want ze trokken, nu drieëneenhalf jaar geleden, in een matig bedrijf. Knappen het rustig op, elke keer een stukje. Gaan om tien uur naar bed en geven de hotelsleutel aan de gasten mee. Om half acht 's ochtends geurt de koffie al, dan is hun dag weer begon nen. Met een glimlach, die de gasten van harte beantwoorden. En dat is meer luxe dan men in menig hotel ontwaart. heer-Nypels (D'66), waarin om specia le financiële voorzieningen voor de woningbouwcorporaties werd ge vraagd. Minister Schut meende dat aan deze voorzieningen geen behoefte bestaat. Wel was hij bereid met de betrokken gemeenten overleg te ple gen wanneer er woningbouwcorpora ties zijn die vinden dat de gemeente hun onvoldoende armslag biedt Heffing De heren Van der Peijl (c.h.), Wie ringa (soc.). Wiegel (lib.) en Andries- sen (kath.v.) Informeerden of het wel juist is dat bewoners van woningwet woningen met een inkomen boven 12.750 een heffing zullen moeten be talen, terwijl de inkomensgrens voor het in eigendom overnemen van wo ningwetwoningen op 20.000 is gesteld. Minister Schut antwoordde dat hier twee zaken om voorrang stre den de besparingen voor eigen wo- ningbezit moeten gestimuleerd wor den en aan de andere kant is de woningwetwoning bestemd voor personen met een inkomen beneden de loongrens. De aspirant kopers van woningwetwoningen met een inko men boven 12.750 moeten meer be talen voor de grond, hebben minder aftrek voor stichtingskosten en ont vangen minder subsidie. Hierdoor kunnen prijsverschillen van 2.000 tot 5.000 ontstaan. Voorts beloofde minister Schut een studie te zullen maken over de behui zing van de gehandicapten. Tevens zal hij een nota opstellen over de ontwikkeling van de bouwresearch. Dynamiet ontploft in centrum van stad in Italië UDINE In het centrum van de stad Udine in noordoost-Italië is gisteren een opslagplaats van dyna miet ontploft. Vier mensen kwamen om het leven en 110 werden gewond. Een honderdtal personen werd dak- Tegen de eigenaar van het maga zijn en zijn zoon is een arrestatiebe vel uitgevaardigd wegens onzorgvul digheid en het wederrechtelijk in be zit hebben van explosieven. Een eerste onderzoek heeft uitgewe zen dat de explosie is veroorzaakt door een brand ln een huisje dat tegen het magazijn was aangebouwd. Binnen een straal van 500 meter rond om de plaats van de ramp zijn alle gebouwen beschadigd. Een dertigtal woningen werd opengescheurd. Onge veer ve?rtig auto's zijn vernield. m (Van O izc parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse Bond van Boerenkaasproducenten heeft subsidie aangevraagd voor een procédé, dat het produktieproces van kaas verkort. Door gebruik te maken van een dagkaasapparaat kan een be paalde produktiefase van twee ar beidsdagen tot één dag worden terug gebracht. Het ministerie van landbouw zal de subsidie waarschijnlijk verlenen, waardoor de ontdekking op 500 boer derijen in de buurt van Gouda kan worden beproefd. De subsidie zal eerst in Brussel moeten worden aan gevraagd. In de kringen van de zelf- kazers bestaat voor de uitvinding gro te belangstelling. Dit deelde minister Lardinois gister middag mee bij de begrotingsbehan deling in de Tweede- Kamercommis sie voor landbouw. Hij kondigde voorts aan, dat de Europese Commis sie binnenkort in de EEG- minister raad met voorstellen zal komen met betrekking tot het probleem van de Th. J. Lensen, jarenlang tex tielwinkelier in de Jordaan, gaat zijn zaak opheffen met een uit verkoop. Maar hij had nog een aantal wanbetalers, samen goed voor een bedrag van vijf mille. „Ze krijgen nog tien dagen om te betalen", kon men op de win kelruit lezen. „Daarna worden de wanbetalers met naam en toenaam op een lijst in de etala ge gepubliceerd". Lensen ving om te beginnen tweeduizend. De zwarte lijst met de overblijvende wanbetalers werd gisteren op gehangen, compleet met achter de namen de data van aankoop en de bedragen. Nu is de winke lier druk bezig met het weg knippen van namen, want telkens komt een wanbetaler alsnog z\jn schuld voldoen. Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! Regering leent tegen 6^ pet. DEN HAAG De regering heeft bij het Algemeen burgerlijk pensioen fonds ƒ600 miljoen geleend tegen 1/4 procent Deze onderhandse lening betekent geen nieuw beroep op de kapitaalmarkt. Het gaat om gelden die het fonds in de Schatkist heeft gestort ter deelneming ln nog uit te geven staatsleningen. Hoe lang nog? Men heeft voor de radio kunnen ho ren hoe dieren voor de vivisectie wor den gemarteld, m.i. onnodig. Wat te denken van de hond die werd ont hoofd, maar waarvan enkele zenuwen met het lichaam bleven verbonden zo dat hij niet stierf, om te zien hoelang het dier nog kon leven? Of de aapjes, op een raam gespan nen, wie de tranen van pijn uit de ogen drupten? En de herdershond die de kop van een schoothondje erbij kreeg om na te gaan of beide koppen evengoed functioneerden? Welk een duivels sadisme, toegepast op onschuldige dieren! Heeft God de dieren hiertoe aan de mens toever trouwd? Waarom wordt hier niet inge grepen? We leven toch in een beschaafd land? Rotterdam Mej. M. W. E. Neuteboom Geestelijk lied (2) Als M. de Jonge te Spijkenisse schrijft dat 't een vreemde stelling is: „Het geestelijk lied wordt verkondi ging. wanneer het ontroert en door dringt tot het hart", vraag ik: waar om zou dit niet kunnen? En nog vreemder is het als hij de verkondi ging van de Bijbelse boodschap „ver talen" noemt. Zulk een kolder heb ik ook nog nooit gehoord. Voor het overige, waarin hij geeste lijke liederen aanhaalt, zonder de be doeling en betekenis daarvan weer te geven of te parafraseren en de wijze waarop is dit een kwetsende spot, om bekende geestejijke liederen te be titelen met „tophit". Iedere „gereformeerde" weet dat er gevoel kan zijn zonder geloof, maar geloofsfunctionering nooit zonder ge voel! Gods Woord staat er vol van. Bijzonder ook de geestelijke liederen door de Heilige Geest geïnspireerd. Hoofddorp Ds. J. G. van Minnen nog steeds toenemende melkproduk- tie. Zorgwekkend vond minister Lardi nois het, dat ondanks de teruggelo pen boterproduktie in ons land de botervoorraad hier niet verminderde. Dit wijst erop. dat we met de boter- consumptie in ons land moeilijk zit ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5