PUZZELBOEK Onder een dak brok ouderwetse realiteit de stad en dokter Moore en EMOTIES PU „Van der Zee niet gewenst" Cycli moderne kamermuziek Vara - documentaire over zelfmoord DONDERDAG 16 NOVEMBER 196T HOMMAGE AAN DE POPULAIRE AUTEUR JAK FABRICIUS MAATSCHAPPELIJKE MISSTANDEN AAK DE KAAK GESTELD Bij de NTS was gisteravond onder leiding van Bob Spaak heel veel te doen over de kwestie met voetballer Piet Keizer. Het voor en tegen van de maatregel tegen hem getroffen als straf voor natrappen en de gevolgen daarvan werden druk besproken door sportlieden en sportjournalisten, zo dat ieder er nu het zijne van kan weten. Intussen liet de TROS zien hoe Max Tailleur opnieuw een ernstige rheumapatiënt, een Amsterdamse beeldhouwer, gelukkig maakte met een gemakkelijk te bedienen auto, zo dat deze niet meer van de hulp van een ganse schare vrienden, in de uit zending ter verrassing aanwezig, af hankelijk is. Max Tailleur maakte er weer een hele opvoering van en die eindigde zoals hij het zich had voor gesteld: met een diep-ontroerde en heel dankbare begunstigde. De schen king werd gedaan ter ere van het jubilerende rheumafonds en mogelijk gemaakt door bijdragen van vele Ne derlanders. De TROS besloot haar uitzendin gen met haar eerste dramatische pro- duktie, een oorspronkelijke eenacter van Jan Keja „Een pianostemmer". Wij hebben het geval met verbazing bekeken. Misschien was het bedoeld als absurdistische kunst, maar het kwam niet verder dan een kruising tussen een klucht en een goedkope sex-uitstalling. Tussen twee gefrustreerde dames die helemaal opgingen in het spel (Marja Habraken en Elisabeth Versluys) bleef Herbert Joeks voort reffelijk de nette, wat verschrikte burgerman, die later achter de keu kendeur de verkeerde kant greep. Verder waren alle ijzers in het vuur gebrachtschelden, vloeken, heel veel sex, geestelijke verwrongenheid. een leeg decor en onmogelijke situaties, maar helaas, daarmee alleen bereikt men nog geen kunst en daarom bleef het een weinig aansprekend stuk maakwerk. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. voorwerp ter ver lichting, 4. plaats in Over, 9. bid (Lat), 10. bosgod, 11. vaarwel, 12. jon gensnaam, 14. zijtak Elbe, 15. rund, 16. vruchtje, 17. bijwoord, 19. plaats in N.-Brab.. 22. bedorven, 24. voor zetsel, 25. wiel, 27. plaats in Gelderl., 30. trustc-3 (afk), 32. oude lap, 33. rivier in Engeland, 35. haarvlecht, 37. plaats in Over, 39. bijrivier van de Rhöne, 40. lijkvaas, 41. zangstem, 42. plaats in Italië, 43. vriendin (Fr.). Verticaal. 1. vaartuig. 2. vlakte maat, 3. vreemde munt, 4. huisdier, 5. meisjesnaam, 6. tekengereedschap, 7. gem. in Gelderl., 8. zichtbare ader van een blad, 10. schrander, 13. stok, 14. niet dicht open staande, 16. öndër, 18. platvis, 20. jongensnaam, 21. door weekt, 23. aanleg, 26. provincie van Nederi., 28. sporeplant, 29. meisjesnaam, 31. vast deel van een boom, 34. plaats in N.-H., 36. meisjesnaam, 37. spoedig. 38. hoge priester te Silo, 40. plaats in de oud- OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Opperdoes, 2. Ores- tes-nl, 3. teil-Massa, 4. men-aar- dig, 5. a'kker-si-ne, 6. rein-koter, 7. slot-i.l.-del., 8. uil-Ee-sine, 9. ma-Ars-test. Verticaal: 1. Ootmarsum, 2. preek-Elia, 3. p.e.-ink-i.o.-la. 4. Esla-enter, 5. R.T.-markies. 6. de-Ars (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond eens geen absurdisme noch psy chologische karakter-uitrafelin- gen op de buis, maar een lekker zwart-wit, recht-toe recht-aan stuk ouderwetse realiteit, dat men op z'n gemak kan zien en dat voor velen een goede her innering zal betekenen. Een hommage aan de eenmaal zeer populaire schrijver Jan Fabri- cius (niet te verwarren met zijn zoon, de letterkundige Johan Fabricius)de vertoning van zijn volksstuk „Onder één dak", waarbij men overduidelijk krijgt te zien wat goed en wat slecht is. Jan Fabricius, die in 1871 in Assen werd geboren, schreef zijn eerste to neelstukken kort na de eeuwwisse ling en deze speelden zich voorname lijk af in het toen zo kokkende Ned. Indië. Ze werden druk opgevoerd, maar raakten later in de vergetel heid. Plotseling echter, in 1914, verscheen een heel anders geaard spel: het Drentse boerendrama „On der één dak" .Hièrmee stelde Fabri cius zich ineens op naast zijn tijdge noot, de 7 jaar oudere sociale voor vechter Herman Heijermans, want ook hij ging maatschappelijke mis standen te lijf. In dit stuk (dat voornamelijk en overvloedig is gespeeld door amateur gezelschappen, vooral in de noordeij- ke provincies waar het door de jaren heen repertoire heeft gehouden) gaat het om liefdeloosheid jegens een ou de vader, die overigens ook niet voor de poes is. Fabricius brengt vader en kinderen van wie er drie zijn getrouwd en de vierde. Liesbeth. nog thuis is. sa men op de begrafenisdag van moe- Loten De vraag is: wat moet er nu met vader gebeuren? Tja, hij moet maar bij een van de getrouwde kinderen in huis. Maar bij wie? De oudste zoon. Wolter, is de aardige jongen uit het gezin. Hij is een keuterboer, maar trouwde in Dora (Kitty Janssen) een meisje uit de stad en vader is wel zo gp?d haar als een stuk onbruikbaar vüil te beschouwen. Dan heb je Ja cob, de „geleerde" zoon: eenstarré onderwijzer, getrouwd met de zure en hebzuchtige Lena (Els Bouwman) en verder de mistroostige dochter An- tie, wier man een vrolijke smid is, In feite wil niemand vader hebben, want de oude benepen boer zal geen cadeautje zijn, voor welk gezin ook. Dan moet er maar geloot worden, de harde matras met alle comfort Tan eea zachte! HILVERSUM De omroepvereni gingen hebben de AVRO laten we ten dat zij Siebe van der Zee als per sona non grata beschouwen. Zij wil len hem niet meer zien in de pro gramma-coördinatiecommissie van de NRU en de NTS. Morgen komen de benoemingen en aanwijzingen voor functies in deze commissie aan de orde. Siebe'van der Zee, televisie-direc teur van de AVRO, zal door deze omroepvereniging opnieuw kandi daat worden gesteld. De raad van vrije kerken in Hon garije heeft het boek „Gevangene en toch..." van Corrie ten Boom in het Hongaars uitgegeven. Het was de be doeling, dat de Nederlandse evange- liste daar zelf bij tegenwoordig zou Olst, 7. Oss-dit-die, 8. Ens-ineens, 9.C[ zijn, maar haar werd een visum ge- 1 weigerd. TELEVISIE VAK WOYD wie vader „mag" (of liever: moet) huisvesten. De toeschouwer, die vanzelf al gauw zijn sympathieën en antipa thieën plaatst, zal niet verbaasd zijn wanneer tenslotte alleen Wolter en Dora bereid zijn, hun huis open te stellen, want goed staat tegenover kwaad in dit stuk. Er moet echter nog heel wat gebeu ren, eer vader het hoofd buigt voor de toewijding van zijn miskende, toch zo zachtaardige schoondochter. Het slot is blij en het was oorspronke lijk heel sentimenteel. Willy van He- mert, die het stuk, waarin Jan Lemai- re de grimmige oude boer en Frits Butzelaar de zorgelijke notaris, regis seerde, heeft het teveel aan zoetig heid er wat afgeschept voor de tele visie-opvoering. Vrolijk Dit wat dikke drama is niet ken merkend voor de persoon van de schrijver, want hij was verre van grimmig, hij was een vrolijk en gezel lig man. U zult zich hem waarschijn lijk nog herinneren uit een van Bert Garthoffs tv-uitzendingen „Anders dan anderen", toen hij 90 jaar was geworden. Stralend en vertellend zat hij toen tussen zijn vele gasten. Maar gespeend van sentimenten was Fabri cius zeker niet: hij had een gevoelig hart en heeft met „Onder één dak" wezenlijk willen bijdragen tot de roep om sociale gerechtigheid, welke men in „de jaren tien" overal ver- Zijn dank was een groot en en thousiast publiek, hoewel dit in de eerste tijd meer in Denemarken, Onassis ontkent huwelijk Callus LONDEN Een woordvoerder van de Griekse reder Onassis heeft giste ren in Londen gezegd, dat het bericht in het Milanese blad Oggi, volgens hetwelk Onassis veertien dagen gele den met de Italiaanse zangeres Maria Callas in het huwelijk is getreden, volkomen onjuist is. Noorwegen en langs de west-grenz van Duitsland was te vinden. Fabricius' stukken zijn veel in het buitenland opgevoerd, ook in Vlaan deren. Merkwaardig is, dat zijn laatste stuk dat hij in hoge ouderdom schreef en dat getiteld is „Hare ma jesteit de vrouw", wel met succes in de Vlaamse Schouwburg in Antwer pen is opgevoerd, maar nog nooit naar Nederland kwam. Jan Fabricius is in 1965, 94 jaar oud, overleden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NRU meent tal van luisteraars te dienen door het produceren van twee cycli heiden- daagse kamermuziek. Voor studie en uitvoering daarvan Is het Radio Ka merorkest deze maand geheel vrij ge maakt en ook de maand februari 1968 zal hieraan worden besteeU. Aangezien de vaste dirigent Roelof Krol langdurig ziek is, zullen Paul Hupperts en Francis Travis als gastdi- rigenten optreden. Bij dit initiatief heeft de gedachte voorgezeten, dat radio-orkesten min der afhankelijk zijn van de populari teit van bepaalde muziekgenres dan landelijke orkesten, en dat de radio als cultureel instituut bij uitstek de taak heeft, op deze uitzonderlijke wij ze bij te dragen tot de vertolking van hedendaagse muziek. Men heeft daar bij het oog op werken welke om verschillende redenen in de concertza len minder vaak of zelfs in 't geheel niet kunnen worden uitgevoerd. Ongeveer de helft van het repertoi re zal bestaan uit premières voor Ne derland, enkele werken worden ook voor 't eerst in Europa uitgevoerd. De diverge omroeporganisaties zullen de concerten op nader te bepalen da ta uitzenden. De Wereldomroep zal een keuze doen voor uitzending naar andere landen via de transcriptie- dienst en de Stichting Donemus zal enkele uitvoeringen opnemen in de audio-visuele serie grammofoonpla ten met Nederlandse werken. Maandag op televisie (Van c e radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VARA-actuali- teitenrubrlek Achter het Nieuws zal maandagavond a.s. (20 november) om 9.50 uur de 40 minuten durende docu mentaire over zelfmoordproblematiek uitzenden. Dit programma is onder supervisie en op initiatief van Her man Wigbold samengesteld door Joke van Bommel en Bas Roodnat en is bedoeld als openlijk doorbreken van Er is veel over te doen geweest ook wij hebben U onze mening ken baar gemaakt dat de VARA deze zaken zo publiek mogelijk heeft aan gepakt. Enkele weken geleden heeft de VARA enige dagbladen een adver tentie aangeboden, waarin personen, die hebben gepoogd zich van het le ven te beroven dan wel zulk een poging van nabij meemaakten, wer den opgeroepen om aan dit program ma mee te werken. Sommige bladen hebben de advertentie geweigerd. Achter het Nieuws heeft niettemin geen bedoeling gehad hiermee sensa tie te scheppen, men zag eenvoudig geen andere kans om met gewénste medewerkers in aanraking te komen. Er kwamen ongeveer 80 brieven binnen op de advertentie. Een aantal daarvan was afkomstig van allerlei mensen, die probeerden op deze ma nier hun persoonlijke ellende af te reageren, vele anderen wilden wel 19.30 Nieuws. IKOR: IS veraf en dichtbij. 19. en Bijbel, radiocatechese. AVRO: 20.05 Kunstkroniek. nlsch orkest. 21.35 De terug- 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 22.50 Salzburger Festsplele 1967: I. Bas en plano; II. Mez zo-sopraan en piano. 23.55-24.00 christelijke erganisa- n 30 Kerkorgeiconcert 0 Wekelijkse interna- 20.10 Muzi kaal klankbeeld i king. 22.50 Sti 19.53 Uitzending één dak, TV-spel. 22.20 Brood en Spelen Arbeid en vrije tijd nu en morgen, docu mentaire. NTS; 23.00-23.03 Jour- Nederland II. NTS: 18.53 Pi- po de_ Clown. 19.00 Journaal. 19.25 De voorbereidingen orga nisatie Olympische Spelen 1968 In Mexico City. 19.45 Openbaar IKOR/RKK: 26 Reclame. NTS: Journaal. Nederlands progr. ka- Zórro: Garcia's ge- 7.00 Nws. 7.10 Het levci woord. 7.15 Licht V pi.progr. (I). (7.30 Nws; Act.). 7.55 Overw. 8.00 Nws Licht pl.progr. (II). 8.30 Schoolrad. 10.00 Stereo: K pl .progr. 11.00 Nws. 11.02 Nws. 16.02 Act 16 30 Voor tieners. 17.15 Stereo: Jazztrio met zangsol. 17.30 Sportkompas. 17.50 Act NCRV: i£ 00 Kerkorge'co^f (opn FM-kanalen. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Licht pl.progr. (10.00 Nws). NRU: 11.00 Nws. 11.02 Licht pl.progr. VPRO: 12.00 Nws. 1.02 Ons kent ons. (13.00 Nws). 13.30 Gevar. pl.progr. TROS: Nieuw pl.progr. AVRO: 15.00 Nws. 16.02 Operette-Varla. 17.00 Nws. 17.02 Sport. 17.05-18.00 fTELE VISIE I, MORGEN Dit echter was een van de voor waarden waarop men aan de uitzen ding zou kunnen meewerken. Er moet een taboe worden doorbroken en het filmen van vertellers die als schim men dan wel met hun rug naar de eamera op het scherm komen, zou het geheimzinnig-doen slechts in stand houden. Tenslotte bleven er vier briefschrijvers over, die bereid zijn openlijk en zonder schroom over hun zelfmoordpoging te praten. Nadat met hen is gesproken, zullen twee hoogleraren hun inzicht op de problematiek geven. Deze gesprekken zullen reactie op de uitzending zijn en direct worden uitgezonden. De samenstellers hopen te bereiken (vertellen zij ons) dat dit grote en zorgwekkende vraagstuk wordt aan vaard zoals het is en dat het niet langer wordt doodgezwegen. „Wij we ten dat er naar schatting tienduizend Nederlanders levensmoe zijn en met zelfmoordplannen rondlopen. Mis schien kan deze uitzending hen duide lijk maken, dat zij het hun eenzaam heid, de belangrijkste reden voor zulk een wanhoop, niet alleen zijn maar dat die begrepen wordt en er kend, want dit is een uitzending uit naastenliefde geboren". Jan Lemaire, die nog altijd geen afscheid hoeft te nemen van zijn lange loopbaan, vond in de rol van de oude, weduwnaar geworden boer een rol naar zijn hart. U ziet hem hier samen met Els Bouwman (tegenwoor dig goed bekend uit de serie ,JBen zekere Jozefien"), die optreedt als zijn naregierige schoondochter Lena. Els Bouwman, die heus wel vrolijk kan kijken en zijn, wordt nogal eens uitgekozen voor rollen, waarin ze haar befaamde pruimenmondje kan trekken en lelijk doen tegen de mensen om haar heen. Arme Els, maar doet ze het ook zo goed? In elk geval past zij uitstekend in het boerendrama „Onder één dak", t vanavond op Ned. 1 kan zien. VANAVOND TE ZIEN Ned. I VARA Fenklup, direct en in kleur. Achter het Nieuws spel van Jan Fabricius „Onder één dak" en documentaire over vrijetijdsbesteding nu en later. Ned. 2 NTS en VPRO 9.00 uur de zangeres Eartha Kitt in haar wereldsuc cessen en daarna een documentaire over de positie van de vrije kunstenaar. 9.56 uur (kerkel. zendgemachtigden) Kenmerk-laat. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.40 uur (IKOR) Radiocatechese. 8.25 uur conpert door het Radio filharmonisch: Mozart en R. Strauss. 9.35 uur hoorspel „Dé terugkeer van Don Juan". Hilversum II NCRV 7.30 uur orgelconcert uit 's-Gravenmoer: Willem Talsma. 8.30 uur amusementsprogramma Stekker. 11.00 uur Studio 2300, gevarieerd programma. de harde matras met alle comfort van een zachte! j door Affathu 5 tut inf „Dat zou niet verstandig zijn. Het is beter..." „Denk maar niet aan mij...." „Je moet goed begrijpen, Ianthe, dat hij nu kan gaan lijden, en dat lijden kan in het ziekenhuis verminderd wor den". De telefoon rinkelde en Moore zei: „Ik neem wel aan. Dat zal Edna zijn. Ze lichtte me in over de kamer". Hij liep vlug naar de hal, zij draaide zich om naar de tafel, zette haar ellebogen erop en steunde haar hoofd in- haar handen. Toen Moore in de keuken terug was, kwam zij overeind. Moore zei: „De kamer is klaar. Geen uitstel, Ianthe. Maak hem klaar en rijd hem naar het ziekenhuis. Ik zie Je daar Zij stond een ogenblik roerloos alsof zij de betekenis van de woorden niet begreep, daarna liep zij naar de hal. Toen zij langs hem liep, klopte hij zacht op haar schouder. Zij draaide haar hoofd om, maar bleef doorlopen. Hij kwam er zelf wel uit. stapte in zijn jeep en reed weg. Ianthe ging naar boven, zij stond in de deuropening en keek naar haar man, zij zag dat hij over een open bureaula gebogen stond er. er een hemd uit haalde. Haar hele leven zou zij zijn blik niet vergeten. „O, Nat...." Zij liep op hem toe. Hij legde het hemd neer en stak zijn armen naar haar uit. Zij verborg haar gezicht aan zijn schouder en hij hield haar stevig vast. Zijn kin rustte op haar haar; zijn lippen bewogen zonder geluid te geven, telkens opnieuw, en hij bracht zijn gezicht dicht bij het hare. Zij voelde dat hij beefde. Na een poosje duwde hij haar zacht weg en hield zijn gezicht verborgen. Hij pakte het hemd en legde het op het bed, vouwde het langzaam en onzeker open, alsof hij niet meer wist hoe het moest. Zij keek naar hem en een stem in-haar schreeuwde, zonder geluid. Na een poosje zei ze met zachte, verstikte stem: „Laat me je helpen, Nat". Hij schudde zijn hoofd en lachte zwak naar haar en zij begreep dat hij dit zelf 'wilde doen, omdat het de laatste keer was. Hij trok zijn hemd aan en zijn verdere kleren, zelfs zijn horloge deed hij aan en elke beweging kostte hem moeite, het leek wel alsof alles wat hij aanvatte door hem niet afgemaakt kon worden. Hij keek niet om zich heen, zelfs niet toen hij klaar en aangekleed was. Hij vermeed naar da voorwerpen in de kamer te kijken, ook al was het de laatste keer. Hij liep zo vlug mogelijk weg en zij volgde hem. Beneden in de hal opende hij de kast onder de trap en haalde zijn jas eruit, maar hij kon hem niet aankrijgen en zij hielp hem, haar hand voelde hoe mager zijn schouders was geworden. De jas hing als een zak om zijn lichaam. Zij zag het en vond het verschrikkelijk, want nu pas besefte zij dat hij meer was veranderd dan zij had vermoed. De afstand tussen hen was intussen ook groter en groter geworden. Zij huilde nog steeds inwendig, voelde dat zij te kort waa geschoten Hij haalde zijn hoed van de plank en zette hem op. Zij keek naar wat hij deed, alsof het niet anders was dan andere keren dat hij het huis verliet, rpaar zij wist dat hij haar ogen ontweek. Met zijn arm om haar schouders verliet hij het huis. Het was alsof hij haar leidde. De heer Whitall van de gezondheidsorganisatie, zette zijn aktentas neer op de grond van Armstrongs kantoor en stak vriendelijk een hand uit, terijl hij met zijn andere zijn lange, kromme pijp uit zijn zak haalde. Hij keek glimla chend om zich heen, met smalle lippen, alsof hij de kamer keurde. David keek naar hem, hij voelde zich geprikkeld en geamuseerd tegelijk, ofschoon hij buitengewoon op Harry leek, het konijn van de Rotary. Er was dezelfde peinzend# uitdrukking, dezelfde neiging om zijn gemak ervan te ne men, met even weinig gevoel voor de omgeving. De traag heid en de stompzinnigheid van deze vergrote Harry veront rustte hem'toch wel een beetje. Whitay was geen aantrekkelijk persoon, beslist niet, hij maakte 'direct al een ongunstige •tiiöruk op anderen. David zat achter zijn bureau en keek hem aan. Er was misschien iets in het gezicht dat je door de afstotendheid ervan niet direct zag. Intelligentie bijvoorbeeld. Als je hem rechtstreek® aankeek, zag je dat duidelijk. Maar bij een persoon als Whitall zou de intelligentie gedwarsboomd, verijdeld en af gestompt kunnen zijn, voor het doel bereikt was, het simpel# doel ervoor te zorgen dat de mensen hem mochten. Hij was een pathetische figuur, of nog eerder tragisch.Hij moest verbergen dat hij begreep dat de mensen hem niet mochten, maar toch droeg hij dat gevoel altijd met rich mee. Zijn vertrouwen in zijn pijp en de vertoning van de Phi Beta Kappa sleutel gaven hem toch weer iets zelfverzekerds, dl# deze theorie logenstrafte. (Wordt vervolgd) Wintersport gJ0Tge^nvad^ in Israël de Israëlisch- Arabische oor log is dat on langs in Israël een ski-vereniging is opgericht. In de zesdaagse oorlog wisten Israëlische troepen hellingen van de berg Hermon aan de Sy- risch-Libanese grens tot een hoogte van 2.200 meter te bezetten. Er be staan plannen om op de berghel ling, die het grootste deel van het jaar met sneeuw is bedekt, een ski station met liften te bouwen. BeADFoeo, HEBT V'AF MI NUTEN OM AF - «SCHEID VAM DE VI DEN TE NEMEN, ZD GAAN TB ZOO NAAB DE AASDE Met Velpon zie je er geen barst van. CElaiüK!' Velpon De scheeps var FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15