PTT BLIJFT LIEF Montgomery - de generaal met de baret - 80 jaar VELDPOST UIT VIETNAM ■£2imCJX Schilderachtigste figuur uit de oorlog Nimmer als veldheer verslagen IMAN LICHT BEJAARDEN OP PvdA ziet noodzaak van stembusakkoord Soldaten vertellen hun wel en wee: „Toestand in Vietnam zeer bemoedigend" Rose en gele giro-enveloppen gratis ChrConvent verdeeld over sociaal congres feestje houwen? schenk de slijter®! uw vertrouwen! 13 PONPKRDAG 16 NOVEMBER 1967 (Van een onzer redacteuren) MORGEN hoopt veldmaar schalk Bernard L. Viscount Montgomery of El Alamein and Hindhead zijn tachtigste ver jaardag te vieren en duizenden Tommies, die in de jongste we reldoorlog onder hem hebben gevochten zullen die dag in het bijzonder aan hem denken, want Monty, de generaal met de baret, eens de schilderachtigste Britse bevelhebber te velde genoemd, bezat een populariteit als bijna geen ander. Die populariteit kreeg hij vooral in de donkerste dagen van 1942 toen hij zijn belofte aan zijn soldaten: „Ik zal Rommel uit Afrika jagen", gestand had gedaan. Hij had hun een zware strijd voorspeld, maar eraan toege voegd, dat zij tot de beste soldaten ter wereld behoorden en de beste uit rusting bezaten om de vijand vernieti gend te verslaan. Tijdens de veldtocht, die in El Ala mein begon, was hij overal. Hij schuwde het gevaar niet en dat wek te vertrouwen. Zijn overwinning op Rommel leidde ertoe dat hij de grootste Britse veldheer na Welling ton werd genoemd. Een feit is, dat hij nimmer als veldheer werd versla gen. Montgomery werd geboren in Ier land als zoon van een Anglicaanse geestelijke. Het was de bedoeling, dat hij in de voetsporen van zijn vader zou treden, maar hij verkoos een mili taire carrière. Voor de oorlog voerde hij het bevel over een divisie in Pa lestina, doch hij keerde tijdig genoeg naar Engeland terug om in 1939 een De gehele oorlog was hij daar waar de grote slagen werden gevoerd. Hij was erbij toen de geallieerden in Frankrijk landden en hij speelde een rol bij de slag om Arnhem, waarvan hij later heeft gezegd dat hij een tactische fout heeft gemaakt. Na de oorlog werd hij chef van de Britse imperiale generale staf en daarna plaatsvervangend opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrach ten in Europa. In 1958 trok hij zich uit de aktieve dienst terug. Jammer is, dat hij zich na de oor log heeft laten verleiden tot het leve ren van kritiek op daden van zijn voormalige wapenbroeders. Ander zijds hebben zij ook hem niet met hun kritiek gespaard. Zo werd hem onder meer verweten, dat hij zo ijdel was. dat hij geen andere mening naast de zijne dulde. IJdel was hij ook wel. maar dit doet aan zijn grootheid als veldheer niets af. Hij was, heeft Winston Chur chill eens gezegd, „een Cromwelli- aanse figuur, sober, streng, talentvol, onvermoeibaar, een man, die zijn le ven heeft gewijd aan de studie van de krijgskunde en zich in ongewone mate het vertrouwen en de toewij ding van zijn leger heeft verworven". DEN HAAG Met de arrestatie van de 37-jarige loswerkman L. T., j die sedert 17 september voortvluchtig was, heeft de Haagse politie gisteren een rasopllchter gegrepen. Hij wordt ervan verdacht bejaarde dames te hebben opgelicht. T. heeft een gedeel- 1 telijke bekentenis afgelegd. De loswerkman. die ter beschik king van de regering is gesteld na veroordeeld te zijn geweest wegens oplichtingen, keerde van een proef verlof niet terug in de Rekkense In richtingen. In Den Haag maakte hij oude dames wijs voor plaatsing in een bejaardentehuis te kunnen zor gen als ze alvast enige honderden guldens betaalden. Twee zusters. 82 en 76 jaar, betaalden samen ƒ900. Een 83-jarige vrouw telde ƒ400 neer. Experimenteel vliegtuig in YS verongelukt BASIS EDWARDS/VS Een van de drie experimentele X-15 vliegtui gen van de NASA is gisteren tijdens een proefvlucht verongelukt. De pi loot, Michael Adams, is omgekomen, j Hij heeft al elf vluchten met het ver- J ongelukte toestel gemaakt. I Een woordvoerder van de NASA zei dat de X-15 een hoogte van 79 .'kilometer had bereikt en dat tijdens ,de daling moeilijkheden waren ont staan. De piloot heeft om onbekende redenen geen gebruik gemaakt van zijn schietstoel. De X-15, die door raketten wordt aangedreven, kwam neer ten noorden van de basis in de Mojave-woestijn. De X-15's worden normaal door een i B-52 bommenwerper losgelaten, i waarna zij met een scherpe hoek op- I stijgen. Wanneer de raketmotor uit- gewerkt is beschrijft de X-15 een boog door de op die hoogte zeer ijle luchtlaag, bij terugkeer in de dichte- re lagen wordt de romp soms rood- I gloeiend van wrijving. Tijdens de periode moet het nu verongelukte j exemplaar in moeilijkheden zijn gekomen. Verlengde Friendship maakte proefvlucht SCHIPHOL De eerste verlengde i Fokker Friendship, de F-27 mark 500, heeft gisteren zijn eerste proefvlucht I gemaakt. De F-27 mark 500 is ander halve meter langer dan de Friendships van voorgaande uitvoe ringen. heeft een grotere vrachtdeur en biedt plaats aan maximaal 56 personen in plaats van aan 48. Gezag- j voerder S. R. Wolters, die de proef vlucht met twee man maakte, is zeer tevreden over de eigenschappen van I het vliegtuig. In boekje „Tans of nooit": DEN HAAG De PvdA ziet de noodzaak van een stembus akkoord terdege in. Maar dan niet met een christen-radicale KVP onder leiding van Schmel- zer en Aalberse. Wij zijn bereid naar alle partners die vóór een stembusakkoord zijn, toe te stappen. Dit schrijft de voorzitter van de PvdA, dr. J. G. H. Tans, in het zo juist verschenen boekje Tans of nooit, dat is samengesteld door H. A. van Wijnen en Jan Nagel. De PvdA zou het eenvoudig niet meer nemen als we nog eens de oude weg opgingen rhet mensen die ons de nacht van Schmelzer hebben bezorgd. Voor het scheppen van nieuwe perspectieven is het onvermijdelijk vandaag nog nieuwe wegen te zoe- Het stembusakkoord ziet de heer Tans als een overgangsfase. Hierdoor kunnen we van de ene situatie naar de andere groeien. Christen-radicalen De noodzaak van een stembusak koord hangt samen met het stand punt van de christen-radicalen om in eigen kring te willen blijven. Hun program loopt in veie opzichten sa men niet dat van de PvdA. Toch zeg gen ze het in hun eigen partij niet te kunnen waarmaken. Waarom is een directe fusie tussen PvdA en christen-radicalen desondanks niet mogelijk? Over Schmelzer schrijft de PvdA-voorzitter: „Deze blijft de man van het midden die hij altijd is ge weest. De man van het compromis tussen links en rechts in één partij. Dat betekent dat van deze figuur aan duidelijkheid nooit iets kan worden verwacht." „De politieke belangstelling, ook in de PvdA, is in 1967 nog te gering. Ik heb het gevoel dat de PvdA sneller had kunnen reageren toen de eerste vernieuwingsgolven op ons strand rol den, maar gezien de ontwikkeling van de laatste tijd heeft ze toch niet te laat gereageerd", aldus de heer Tans. Het zal volgens de PvdA-voorzitter niet aan het partijbestuur liggen als Nieuw Links onvoldoende kansen krijgt in de beleidsinstanties door te dringen. Dat moet op het komende congres (eind deze maand) het geval zijn. Verzaken De PvdA heeft haar program in de afgelopen, jaren steeds voor een be paald deel moeten verzaken, omdat zij compromissen heeft moeten slui ten met conservatieve groeperingen in een regeringscombinatie. Dat heeft de geloofwaardigheid van de partij ernstig schade gedaan. We zullen in elk geval ons best doen de partij van morgen geloof- waardig te maken. Het ziet er echter niet naar uit dat de PvdA op korte termijn een zodanige geloofwaardige partij kan worden dat zij de verloren gegane positie op stel en sprong kan terugwinnen, aldus dr. Tans. Drie pogingen mislukten. Bij de laatste kreeg een PTT-ambtenaar arg waan, toen een 70-jarige vrouw ƒ2000 wilde opnemen om te betalen voor opname in een bejaardentehuis. De politie werd er in gekend. Zij slaagde erin de man aan te houden, nadat hij nog een paar keer wist te ontkomen. De politie veronderstelt dat nog meer bejaarden in Den Haag zijn op gelicht, die dit evenwel nog niet beseffen en nog geen aangifte deden. Jean Fournet gewond bij auto-ongeluk HILVER SUM De dirigent van het Radio Philharmo- nisch Orkest en toekomstig dirigent van het Rotter dams Philhar- monisch Or kest heeft dinsdag tengevolge van een auto-onge luk ernstig letsel opgelopen waardoor hij voorlopig niet zal kunnen optreden. Jean Fournet was onderweg van zijn woonplaats Parijs naar Nederland maar raakte in Brasschaet betrokken bij een ongeluk. Hii brak zijn linkerbeen en I liep inwendige kneuzingen op. Fournet is te Brasschaet in een ziekenhuis op genomen. Bij het concert, dat het Radio Phil- harmonisch Orkest zaterdagmiddag in 1 het Concertgebouw te Amsterdam zal I geven, zal de Italiaanse dirigent Fran cesco Manderer de plaats van Jean Fournet (Van een onzer redacteuren) WE VERTROKKEN in konvooi en na een minuut of twintig kwamen we op een vlak open terrein en toen gebeurde het. De voorste truck met geschut reed op een elektrische mijn die alle tien inzittenden doodde omdat de munitie ontbrandde en de truck in duizend stukken uiteen spatte. Het konvooi werd daarom stop ge- (uitgave Hollandia, Baarn. 200 blz zet en toen begonnen onder 9,50), „brieven (Charlie, zo noemen de soldaten de in de jungle, over hun angsten, hun Vietcong, had een goed plekje voor hinderlaag uitgezocht), zodat we alleen maar plat op de grond kon den gaan liggen en terugschieten. •erlangens. hun heimwee, hun woord over Vietnam of oorlogen ho- afschuw over deze oorlog, ook over ren. hun vertrouwen in de zaak. waar- In de kranten lees je over de- voor zij zijn ingezet. monstranten en al die andere on zin... ze vragen waarom we hier Kenneth WBagby^ sohreef na de zjjn rnouden het communisme Dat duurde zo'n vijftien minuten - - en toen kwamen de helikopters met slag in de la-Drang Vallei, een van hjer tegen jn piaats van ln hun ach- Sky Raidera en Phantom Jets en de felste mm V1 Jt ruimden het zootje op... .„Aanstaande woensdag worden Chester, Virginia: we voor zes dagen naar het oor- .De vele logstoneel in de „D"-zone gestuurd zijn, en daar zal het er behoorlijk van lucht van bloed en rottende hcha- langs gaan. Ik zit in Bien-Hoa 4 acht kilometer van de „D"-zone. De temperatuur hier schommelt tussen de 38 en 56 graden. Vandaag is het nooit 47 graden en het is heet. Iedere nacht heb ik twee uur wachtdienst. Veel slaap krijg je dus niet Laatst op een nacht probeerden een paar Vietcong-soldaten een van de Australiërs uit het kamp te ha len. Ze probeerden hem weg te sle pen, maar hij schoot twee tertuintjes in de Verenigde Staten. En we verrichten hier een goed stuk je werk en zullen dat blijven doen". On Ir oorend Ontroerend is de brief van Emil Kruistocht ,Toen we de stad binnentrokken, was er maar één levend wezen: een jongetje dat ernstig gewond was... Zijn vader en moeder waren ge- Voor vele briefschrijvers is de oor- dood.... Er zijn duizenden oorlogswe- log in Vietnam zonder meer immo- zen en als hij hier blijft, wat zal er reel, voor anderen een kruistocht van hem terechtkomen? Zodat er voor de vrede. Een sergeant der maar een alternatief is: Hem meene- marlniers schreef aan zijn zuster in men naar de Verenigde Staten", erhoop en "de anderen namen de New-York: „Offeren wij ons leven Emil Spadaforas heeft de jongen benen. We slapen in bunkers, die van zandzakken naast onze hou witsers zijn gebouwd...". Citaten Twee citaten uit brieven, die kor poraal John O'Halloran uit Brook lyn, New-York, vanuit Vietnam aan zijn vader schreef. Zij maken deel uit van een serie brieven, door de Amerikaanse schrijver Bill Adler ge bundeld in „Veldpost uit Vietnam" impasse of voor de over- in Amerika op een kostschool ge winning? Ik heb me die vraag vaak daan en zijn moeder heeft de verant- gesteld. maar er nog geen behoorlijk woordelijkheid voor opvoeding en antwoord op kunnen vinden. Mis- onderhoud op zich genomen, totdat schien zal ik het antwoord nooit we- de jongen in staat zal zijn voor zich ten. maar ik zal volhouden tot het zelf te zorgen. „Veldpost uit Vietnam" Is geen op- En marinier Joe Pais aan zijn moe- wekkend boek. Het is hard, zeer der in Raton, Nieuw-Mexico: „Ik hard. Maar uit de brieven spreekt kan zelfs niet meer glimlachen en beter dan waaruit ook wat de Ameri- vind niets meer grappig, alles is nu kaanse soldaat in Vietnam heeft te bittere ernst. Als ik hier eenmaal doorstaan en hoe de klappen, die hij vandaan ben, wil ik nooit meer een geestelijk krijgt, opvangt. Voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal dit inciden geen gevolgen hebben daar de dirigent eerst met het komende seizoen zijn taak officieel zal beginnen. Biafra: federaal schip tot zinken gebracht ENOEGOE De marine van Biaf ra heeft gisteren ter hoogte van Bon ny een Nigeriaans schip tot zinken gebracht, zo is uit Biafraanse militai re kring vernomen. De 50 opvarenden zouden daarbij zijn gedood. Julien Kuypers overleden BRUSSEL De voormalige direc- teur van de Belgische radio- en televi sie-omroep, de letterkundige Julien Kuypers. is gisteren 75 jaar oud te Brussel overleden. Van 1946-1949 was hy voorzitter van de Internationale Radio-Uie. Vooral de banden met Nederland gingen hem ter harte. Hij was erelid van de Neder landse Penclub en van de Nederlandse vereniging van letterkundigen. Hij schreef romans, een vijfdelige bloemlezing „De gouden poort" en een literaire atlas. Samen met Theo de Ronde verzorgde hij een beknopte ge schiedenis van de Nederlandse letter kunde voor het middelbaar onderwijs. Hij is secretaris-generaal geweest van het ministerie van openbaar onderwijs en kabinetschef van een aantal minis- Zivare aanval op VS-basis in Dak To tmmtrn.ar* MEDEZEGGENSCHAP STRUIKELBLOK ïggfU&pi-.m M'.Uf Vip (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De discussies over de wenselijkheid van een christelqk-sociaal congres duren op het ogenblik nog voort. De afgelopen zomer deed drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Ne derlandse Christelijke boeren- en tuindersbond, de suggestie een dergelijk congres bijeen te roepen om in een open gesprek als christenen te zoeken naar een gemeenschappelijke basis voor de oplossing van de so ciaal-economische vraagstuk ken voor de toekomst. Deze sug gestie is thans nog steeds in be spreking binnen het Convent van chr.-sociale organisaties. De CBTB is van mening, dat er geen grote hindernissen zijn om een dergelijk congres te organiseren. Het CNV .wil echter van tevoren weten, dat een dergelijk congres geen fiasco wordt en daarom wil het over bepaal de punten thans reeds een ge meenschappelijk uitgangspunt formu leren. Zo"n punt is bijv. de medezeg genschap. Op een studieconferentie van het CNV zijn enige tijd geleden door prof. Roscam Abbing en dr. De Gaay Fortman Jr. echter dingen gezegd, die bij het Verbond van prot. chr. werkgevers in het verkeerde keelgat geschoten zijn. Dit werkgeversver- bond wil zich nu eerst nog in eigen j kring bezinnen op het vraagstuk van de medezeggenschap. Vandaag en morgen komen de Ie- j den van het verbond In het conferen tieoord De Bilderberg te Oosterbeek bijeen. Hier zal prof. dr. A. Troost, hoogleraar aan de Vrije Universiteit j van Amsterdam spreken j over „Dc ethiek van macht, gezag en eigendom in de economische verhou- dingen". De werkgevers gaan hiero ver eerst praten in discussiegroepen cn later in een plenaire zitting. De vergadering draagt een strikt beslo ten karakter. Op 8 december vergadert opnieuw i het Convent van chr.-sociale organisa- j ties over de mogelijkheden om te ko- j men tot een chr.-sociaal congres. Een aantal commissies van de Soci- aal-Economische Raad is inmiddels reeds vergevorderd met het uitbren- j gen van adviezen over de medezeg- genschap. De rapporten over het en- I quêterecht voor de vakorganisaties I en de publicatieplicht voor de onder- j nemingen zijn al uit. Thans wordt nog beraadslaagd over uitbreiding van de bevoegdheden van onderne- j mingsraden en over de wenselijkheid van werknemerscommissarissen in de I onderneming. 1 - f j\ (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Tante Pos blijft aardig. Nu heeft zij de rose en gele enveloppen van de Postchequeen Girodienst gratis ter beschikking gesteldzij het ook met een miximum van hon derd stuks tegelijk. Alle zogenaamde één-cents- formulieren, verkrijgbaar aan de loketten van de post kantoren zijn dus nu gratis. Want gratis zijn reeds de stortingskaarten van de giro, de pakketpostkaarlen, de post wisselformulieren en de douaneverklaringen voor ver zending van pakketten via de post naar het buitenland. Tante Pos ziet in deze maatregel wel voordelen. In de eerste plaats voor zichzelf. Het aantal lokethande lingen wordt belangrijk verminderd. Immers, de ambtenaar, die de één-centsformulieren verkoopt, moet het aantal verkochte formulieren ook verantwoorden, en dat kost tijd.... en natuurlijk ook geld. Einde narigheid Maar daarnaast bewijst Tante Pos met de maatregelen het publiek een grote dienst. Het kon gebeuren, dat men om bijvoorbeeld per girostor- tingsbiljet een rekening te betalen, tweemaal in een soms lange rij moest staan: een keer voor het kopen van het formulier, een keer voor het stor ten van het geld. Aan al deze narigheid voor het pu bliek is nu een eind gekomen. De één-centsformulieren liggen in afzon derlijke bakjes bij de loketten zo maar voor het pakken. Het Staatsbedrijf der PTT, wat Tante Pos officieel is, verleent meer service, De Giro-rekeninghouder behoeft geen administratiekosten meer te be talen voor het opnemen van geld per kascheque. Als hij geld op eigen re kening stort is zijn stortingsformu lier portvrij. En misschien krijgt hij ook straks de zg. blauwe boekjes gratis. Hel laatste nieuwtje is, dat de re kening-houders bij de Postchèque- en Girodienst tot een bedrag van 25.- maximaal debet mogen staan. Het verlenen van meer service aan het publiek gaat ook meer en meer •ingang vinden bij de Nederlandse Spoorwegen. Zo is het al mogelijk een aantal stations te betreden zon der in het bezit te zijn van een per ronkaartje. Maar Tante Pos is wel het verst gegaan. WASHINGTON De toe stand in Vietnam is bemoedi gender dan de afgelopen vier jaar het geval is geweest, zi ge neraal Westmoreland, de bevel hebber van de Amerikaanse troepen in Vietnam, gisteren bij zijn aankomst in Washington. (Vandaag zou president John son een belangrijk gesprek heb ben met zijn militaire en politie ke raadgevers). Militairen hebben de Noord- vietnamezen dit jaar in het zuiden geen enkele overwinning kunnen behalen. Zij hebben zware verlie zen geleden in de strijd. Ook de Vietcong-guerrillastrij- ders zijn zware slagen toegebracht. Hun werving is teruggelopen tot 4000 man per maand, de helft van het aantal in 1966. Op politiek gebied geeft Zuid- Vietnam een belangrijke vooruit gang te zien. Na vijf verkiezingen in de afgelopen veertien maanden kon een constitutionele regering worden gevormd, aldus de generaal. Adviseurs President Johnson zal van zijn adviseurs een gedetailleerd ove- zicht krijgen van de ontwikkelingen in Vietnam. Ook zal een definitieve beslissing moeten worden genomen over een pauze in de bombardementen tij dens de komende feestdagen. On- Gevaarlijke oversteekplaats Ouders willen hun kinderen thuis houden BEEKBERGEN De ouders van 77 kinderen van de openbare lager school in Beekbergen hebben het ge meentebestuur van Apeldoorn ge dreigd hun kinderen op maandag 20 en dinsdag 21 november van school thuis te houden, wanneer niet onmid dellijk maatregelen worden genomen ter beveiliging van het oversteek- kruispunt nabij Smittenberg aan de Arnhemseweg. Deze 77 kinderen moeten dagelijks de Arnhemseweg oversteken om de school te bezoeken. Sinds enige tijd is de Arnhemseweg daar een drie- baansweg en de oversteek is bijzon der gevaarlijk. De ouders vrezen dat er dodelijke ongelukken zullen voor komen. Het gemeentebestuur heeft onmid dellijk op het telegram van de bezorg de ouders gereageerd. Er zal worden onderzocht of er een andere veilige oversteekplaats kan worden gevon den waar de jeugd dan onder begelei ding kan oversteken. Maatregelen zul len in elk geval voor maandag 20 november worden genomen, verzeker de het gemeentebestuur. Ook zal op korte termijn naar een definitieve op lossing met verkeerslichten worden gezocht. danks beweringen van het tegendeel meent men dat de militaire leiders ertegen gekant zijn. Minister Mc- Namara is er evenwel vóór. Dak To De Amerikaanse basis in Dak To is gisteren zwaar getroffen door een ontploffing van een van de munitie depots ten oosten van het vliegveld. Tienduizenden granaten gingen de lucht in. Bij de strijd om de basis zijn zeker zeshonderd Noordvletna- mezen om het leven gekomen. Het vliegveld van Dak To is geheel on bruikbaar geworden. ONTDEKKER VITAMINE OVERLEDEN BALTIMORE De beroemde voedseldeskundige dr. Elmer Verner McCpilum is gisteren op 88-jarige leeftijd in Baltimore overleden. Hij ontdekte in 1913 het bestaan van vitamine a, twee jaar later vitamine b en zijn onderzoekingen op het ge bied van rachitis leidden tot de ont dekking van vitamine d. SPD verzet zich krachtig tegen neo-nazisme BONN De Sociaal-democraten zul len zich met al hun krachten verzetten tegen een wedergeboorte van het na- tionaal-sociallsmc. De vice-voorzitter van de SPD, Her- bert Wehner, nam gisteren op deze wijze alle twijfels weg over de houding van zijn partij ten opzichte van de neo-nazistische partij NPD, die een steeds grotere aanhang krijgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13