lasten zware Aftrek niet zo ongunstig OLGA YVONNE BANG VOOR BETOGING Reorganisatie in Zuid-Vietnam Commentaar Ruilhandel in Kamer: Omzetbelasting hoger ZIEKENFONDSGIDS: VEEL MEDICIJNEN ONNODIG DUUR Oude kunst geroofd Koekoek een „tiran" Kerken vragen 20 miljoen Generaal in Zuid-Vietnam omgekomen Woensdag 15 november 196"— 48ete jaargang De aftrekregeling voor bijzondere lasten ziet er voor het volgend jaar wat gunstiger uit. De Tweede Kamer heeft dit gisteren bij minister Witteveen we ten te bereiken. Maar de balans moet in evenwicht blijven en daarom wordt de omzetbelasting op enkele artikelen nog meer verhoogd. Slapen is een uitstekende manier om naar een opera te luisteren. STEPHENS (Van onze parlementsredactiell DENHAAG De door de regering voorgestelde belastingver hoging op frisdranken, bier, wijn, chocolade- en suikerwerken en bromfietsen wordt in 1968 nog verdubbeld. Daartegenover staat, dat de ongunstiger regeling voor de belastingaftrek van buitengewone lasten er volgend jaar wat minder onaantrekke lijk komt uit te zien dan het kabinet aanvankelijk voor ogen stond. Deze ruil heeft de Tweede Kamer gisteravond en vannacht bewerkstel ligd bij de behandeling van het dek kingsplan 1968, dat het rijk volgend jaar een bedrag van 473 min. aan extra belastinginkomsten moet ople- Na een lange discussie, die vanmor gen om even over half twee eindigde, ging de Kamer tenslotte akkoord met het gewijzigde dekkingsplan. Dit ziet er nu als volgt uit: De tijdelijke verhoging van de benzineaccijns met 4 cent wordt per 1 januari a.s. definitief gemaakt. 2. De omzetbelasting op frisdran ken, bier, wijn, bromfietsen en chocolade- en suikerwerken wordt verhoogd van 10 tot 14 pet in plaats van tot 12 pet. Deze extra-verhoging geldt alleen voor 1968. 3# Eveneens alleen in 1968 wordt het bedrag waarboven ziekte kosten e.d. als bijzondere lasten af trekbaar zijn op de loon- en in komstenbelasting. verhoogd van 500 (of 2.5 pet. van het inkomen) tot 750 (of 5 pet.). De aftrek voor bejaarden en invaliden wordt met 104 verhoogd. De aanslaggrens voor de inkomstenbelasting zal per 1 janu ari a.s. worden opgetrokken van 12.000 tot 15.000. Dit gaat gepaard met een aanpassing van het loonbe lastingtarief voor bijzondere belonin- De vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen Feijenoord en Arsenal, die een vol stadion trok en duizenden TV-kijkers heeft geboeid, werd na goed voetbal in de eerste helft een spektakelstuk in de tweede speelperiode. Er werden zelfs enorme vreugdevuren ontstoken, die overigens niet door iedereen op prijs werden gesteld door de grote rookontwikkeling. TOM PAUKA GELOOFT IN KRACHT VAN DE RADIO - PAG. RADIO TV HIT vstm DE BILT Een bij Schotland gelegen depressie vult op en ver plaatst zich in oostelijke richting. Een bijbehorend front bereikte gisteravond met regen ons land. Het front verplaatst zich naar het oosten, maar storingen waren er de oorzaak van dat het van daag even ten oosten van Neder land vrijwel stil kwam te liggen. Aangezien na het voorbijtrek ken van storingen het front zich weer naar het oosten zal gaan verplaatsen, kunnen morgen in het gehele land opklaringen voorkomen. Deze zullen door en kele buien worden afgewisseld. DE BILT Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. In het binnen land hier en daar nachtvorst, overigens weinig verandering in temperatuur. Om de overgang naar het om zetbelastingstelsel van de „toege voegde waarde" soepel te doen verlo pen, zullen in '68 enkele voorzienin gen voor de teruggave van de omzet belasting bij uitvoer en de heffing van omzetbelasting bij invoer worden getroffen (zie voor het Kamerdebat elders deze krant). 9 Voor vervolg zie pag: 11 UTRECHT De buitengewone marktpositie van de ge neesmiddelen industrie maakt veel medicijnen onnodig duur. De gebruiker heeft geen verweer. Hij moet wel geneesmiddelen gebruiken. Het recht van de sterkste, de monopoliepositie van de farmaceutische industrie moet worden ingedamd, bijvoorbeeld door prijsmaatregelen. Dit bepleit mr. M. G. J. M. Kortmann in het maandblad De Ziekenfondsgids van de Federa tie van door verzekerden en medewerkers bestuurde zieken fondsen. Hij is hiervan gedele- MATRASSEN AERDENHOUT Maandag avond hingen ze nog in de eet kamer van de familie Schultz van Haegen: twee kostbare schilderijen een winterlandschap van Aart van der Neer (waarde twee ton) en een vrouwenportret van Gerard Terborgh (drie ton). Terwijl man 37 jaar, directiese cretaris te Amsterdam), vrouw, dochtertje en dienstmeisje rustig sliepen, sloegen dieven een ruit in met gebruik van een hark. De Van der Neer werd uit de lijst gewipt met behulp van een zilveren sui kerstrooier, die ook vermist wordt. Vreemd genoeg lieten de inbrekers andere kostbare doeken en antiek ongemoeid. De schilderijen waren verzekerd. Interpol en de kunsthandel geloven niet dat de gestolen schilderijen in de bonafide kunsthandel verkoopbaar zijn. Vijf jaar geleden verdwenen vier schilderijen uit een andere villa in Aerdenhout, die van jhr. mr. J. H. Loudon, president-directeur van de Shell. De daders, drie Duitsers, werden tot hoge straffen veroordeeld. Het gebruik van het ..inbrekersgereedschap" bij deze tweede Aerden- houtse kunstroof hark en suikerstrooier doet aan amateurswerk denken. ONDERZOEK Dat de grote industrieën zich met tal van patenten omringen, vindt hij op zichzelf niet verontrustend. De mo gelijkheid. het alleenrecht te verwer ven op een produkt of op een berei dingswijze van een belangrijke stof be vordert het onderzoek. Men kan ver wachten dat er gespeurd wordt naar goedkopere produktiemethoden. Anders wordt het volgens mr. Kort mann, als octrooi wordt verleend op het brengen van ene stof in een the rapeutisch geschikte toedieningsvorm. Dan kan de stof weliswaar vr(j worden nagemaakt, maar mag niemand buiten de octrooihouder er een geneesmiddel van maken. Dit betekent voor de apo theker een beperking van z(jn be voegdheid. TEGENSTANDER Hij vindt de farmaceutische industrie een voor de algemene bezuiniging niet te onderschatten tegenstander. Ter il lustratie noemt hij enkele preparaten, waarbij hij d ekostprijs vergelijkt met het tarief dat aan de ziekenfondsen wordt berekend. Zo kost bisacodylum (inclusief spil lage» op de wereldmarkt 183,75 per kilo. Voor het laxeermiddel Dulcolax. dat ervan wordt gemaakt, betalen de ziekenfondsen 46.600 per kilo. Canberra verloor oefenbom LEEUWARDEN Maandag, tegen het einde van de middag, heeft een Canberra-straalbommenwerper van de Britse luchtmacht, ergens tussen Leeuwarden en Roermond, een oefenbom verloren. De bom is een zogenaamde 25 ponder „smoke-flare" en alleen aan het ontstekingsmecha nisme van explosieven voorzien. Voor de rest is hij gevuld met cement. Het vliegtuig vloog van de vlieg basis Leeuwarden naar Roermond en in de omgeving van Roermond miste de bemanning het projectiel, dat vijftien centimeter lang is en een diameter heeft van tien centimeter. Tot op heden is de oefenbom niet gevonden. Man gestikt in benzined a m pen EINDHOVEN De 60-jarige gewe zen magazijnschef J. van der Zanden uit Eindhoven is gistermiddag door verstikking in benzinedampen om het leven gekomen. Het slachtoffer had als liefhebberij het onderhouden van auto's van fami lie en kennissen. Daartoe had hij in een schuur een soort garage inge richt. Toen hij zich onder een defecte auto in de primitieve smeerput had begeven om de benzine van de wagen af te tappen, raakte hij vermoedelijk bedwelmd door de dampen. In zijn val heeft hij waarschijnlijk nog een jerrycan met opgevangen benzine omgegooid zodat zijn kleding geheel doordrenkt werd. Enkele uren later werd de man gevonden. In het Binnenziekenhuis waarheen hij ijlings werd overgebracht, werd vastgesteld dat hij door benzinedam- pen was gestikt. Schip omgeslagen Gevolgen van oorlog beperken ANTWERPEN Het 561 ton metende Britse schip Militance is gisteren in de haven van Antwerpen tijdens het lossen omgeslagen. De lading bestond uit vismeel. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken De Secretaris-generaal Oe-Thant I heeft gisteren een afscheidslunch ge geven voor de Nederlandse vertegen woordiger bij de V.N., J. G. de Beus, die is benoemd tot ambassadeur in West-Duitsland. Yvonne Paul was niet bijzonder gelukkig met de demonstratie van de Rotterdamse studenten. Letter lijk distancieerde zij zich van de SAIGON De strijdkrachten zullen worden gereorganiseerd, meer vrijheid voor pers en po litieke partijen en de corruptie zal van hoog tot laag krachti ger worden aangepakt. Dat zijn enkele maatregelen die de Zuidvietnamese regering gaat nemen om de gevolgen van de oorlog in Vietnam zo klein mogelijk te hou- Enkele andere punten uit het pro gramma van de Zuidvietnamese re gering zijn: betere verdeling van de landbouwgrond; ruim 100.000 boeren krijgen een eigen stuk grond en de pacht van een half miljoen boeren zal worden verlengd. Er zal een onafhankelijke recht spraak komen en het analfabetisme zal worden bestreden. De vluchte lingen er wonen er twee miljoen in Zuid vietnam krijgen meer hulp. Afwijzing SCHIPHOL Een tiental studenten van de Eco nomische Hogeschool in Rotterdam heeft gisteravond in de vertrekhal van Schiphol een vreedzame demon stratie gehouden ten gunste van de uit de VS gede porteerde Yvonne Paul, die al vijf weken in de hal van onze nationale luchthaven bivakkeert. Potsierlijk uitgedost met een om het lichaam ge drapeerd wit laken, een takkenkrans fier omhoog geheven, wandelde één van hen als studentikoos vrij heidsbeeld door de hal, geflankeerd door de andere studenten, die alleen een klein Amerikaans vlaggetje in de hand hielden. De 38-jarige Yvonne Paul wilde er zelf niets van weten uit a-gst, dat dit haar nieuwe aanvrage voor toelating ongunstig zou beïnvloeden, en vluchtte daar- •nj de hal uit. Zy blijft met grote volharding en een geleende blau we regenjas en in steeds dezelfde gebloemde japon op hooggehakte schoentjes in de hal bivakkeren, slaapt op de daar opgestelde grote zitbanken en eet af en toe iets uit het vuistje of aan een koffiebar. Haar schoenen beginnen de strijd op te geven. Zij vertonen bij de punten aan beide zijden barsten. Yvonne werd in het voormalige Nederlands Indië geboren uit Armeense ouders en kreeg na de oorlog een Nederlands paspoort. Vanaf 1958 heeft ze in New York gewerkt, de eerste 5 jaar als secretaresse op het Nederlandse consulaat. Wegens enkele persoonlijke moeilijkheden wordt zij door de Amerikaanse immi gratiedienst als ongewenst vreemdelinge beschouwd, reden waarom haar aanvrage tot immigratie werd afge.wezen. Yvonne wenst echter tot iedere prijs naar Amerika terug te keren. foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 123 - Amerika heeft gisteren Oostduitse beschuldigingen van spionage tegen de Amerikaanse leraar Ronald Wie- denhoeft van de hand gewezen. Wie- denhoeft woonde met zijn vrouw in West-Berlijn waar hij aan een proef schrift over architectuur van Berlijn werk:e. Op 5 september werd hij in Oost-Berlijn gearresteerd. om onderhandelingen te beginnen aan boord van een neutraal schip in neutrale wateren van de hand ge wezen. „De vrede zal terugkeren als de Amerikanen de bombardementen op Noord-Vietnam definitief en on voorwaardelijk stopzetten en als zy al hun troepen en die van hun satel- lietlanden uit Zuid-Vietnam hebben teruggetrokken", schreef het partij blad Nhan Dan gisteren. 9 In New York is het gisteravond tot ernstige botsingen gekomen tus sen politie en enkele duizenden men sen die demonstreerden tegen mi nister Rusk, die een toespraak hield voor het genootschap voor buiten landse politiek. De politie werd met stenen, eieren en verfbommen be kogeld. Een agent, die in het oog werd getroffen, is er ernstig aan toe. Er zijn vijftig arrestaties verricht. Ho Tsjih-niinh President Ho Tsji-minh van Noord-Vietnam heeft geweigerd de hem toegekende Orde van Lenin thans in ontvangst te nemen. Hij heeft de Russische communistische partij gevraagd de uitreiking uit te stellen „totdat het Vietnamese volk de Amerikaanse aanvallers zal heb ben verjaagd en het gehele land zal zijn bevrijd." Ds. Lewis, die zondag in een preek de nodige kritiek leverde op president Johnson met de presi dent onder zijn gehoor heeft zelf ook de wind van voren gekregen. Een democraat uit het Huis van afgevaardigden zei: „Het is de eerste keer in onze geschiedenis dat de president wordt aangevallen, terwijl hij moeilijk weg kon lopen." „Het zal geen ramp zijn als niemand ooit meer van deze predikant hoort," zei een andere afgevaardigd». Een ander voorbeeld is librium, een veel gebruikt kalmeringsmiddel, waar voor de industrie 30.600 berekent, terwijl de prijs van de grondstof chlordiazepoxydum 162 per kilo is. Xylometazolinum kost op de wereld markt 1050 per kilo: de neusdruppels Otrivin die ervan worden gemaakt 366.000. DVVR Uit deze voorbeelden, en er zijn nog andere te noemen, krijgt men de indruk dat het een uiterst kostbare aangelegen heid is om de grondstoffen in een ge schikte toedieningsvorm te brengen, aldus mr. Kortmann. Dit ook. als men de kosten van re search tien procent van de omzet aftrekt en rekening houdt met een ze kere winstmarge voor de groothandel. Volgens hem kan de apotheker z(jn medicijnen veel goedkoper bereiden uit de grondstoffen. Maar zodra h(j dat wil doen, wordt h(j gehinderd door octrooien. (Van onze parlementsredactie.) DEN HAAG Voor het eerst sinds lange tyd heeft de Tweede Ka mer gisteren weer eens hartelijk ge lachen om „boer" Koekoek. De leider van de vrije boeren kwam met enkele kistjes sigaren de Kamer in. De sigaren werden uitgedeeld, tot genoegen en verbazing van de leden. Al gauw verdween de verbazing toen bleek dat op het bandje de beeltenis van de boerenleider prijk te. De hilariteit van de Kamer werd echter opgewekt door de achterkant van het sigarenbandje. Daar stond namelijk te lezen: „Serie grote man nen en tirannen". Willen we het? TYE Nederlandse kerken hebben el- kaar gevonden om samen een actie te organiseren voor zending en werelddiakonaat. Zij gaan de Neder landse christenen vragen, volgend jaar hun gaven voor dit doel te ver dubbelen. Behalve de twintig mil joen gulden die de Nederlandse kerken per jaar op tafel leggen, vragen z(j nog eens 20 miljoen gul den. Wie het bedrag ziet. schrikt even. Maar gaven we een aantal jaren ge leden niet méér voor de bouw van eigen kerken? Gaven we ruim een jaar geleden niet evenveel voor hon gerend India? De tien kerken die aan de actie deelnemen tellen sa men rond 4,5 miljoen leden. Dat wil dus zeggen, dat van hen, afgerond, gevraagd wordt per hoofd 4.50 ex tra te geven. Dat is eigenlijk niet zo'n geweldig groot bedrag. Daar komt iets b»i. Toen de Ant- w oord-actie gehoi.Jen werd voor kerkbouw is er van sommige vooral jongere kant kritiek ge weest. Dat geld had beter besteed kunnen worden voor internationale hulpverlening, zei men. Deze actie geeft hun nu de kans te bewijzen dat zij het menen. Van christelijke zijde Is herhaalde lijk gezegd, dat ons land zeker één procent van het nationale inkomen moet bestemmen voor ontwikke lingshulp. Tijdens deze actie kan be- wezen worden, dat dat inderdaad gemeend is. Maar spannen de christenen zich dan niet reeds bijzonder in voor zending en werelddiakonaat? Wordt er al niet veel gegeven? Er wordt goed gegeven, de collecten stijgen nog steeds. Maar de nood is zo groot. En nu in Indonesië de jonge kerken op ongekende wijze groeien, staan zij maar zij niet alleen voor ontzaglijke problemen. Zij kunnen die nieuwe verantwoor delijkheid niet alleen dragen. Zou den wij hen dan niet kunnen hel pen? Het is niet de vraag of we het kunnen; de vraag is of we het willen. „Kom over de brug" AMSTERDAM „Kom over de brug" heet de grote actie, die tien Nederlandse kerken plus de Neder landse Zendingsraad en de Stichting Oecumenische Hulp volgend jaar februari en maart gaan houden. Deze eenmalige actie moet naast de gewone collectes voor zending en werelddiakonaat twintig miljoen gulden extra opbrengen. Hiermee wil men 139 projecten financieren, die in het gewone budget niet kunnen worden ingelast. (Zie pagina Kenmerk.) DA NANG De 56-jarige Ame rikaanse generaal-majoor Bruno A. Hochmuth, commandant van de Derde Mariniersdivisie, is gisteren om het leven gekomen toen zijn he likopter boven de „Straat zonder vreugde" in Zuid-Vietnam explo deerde. Hij is de eerste generaal die in deze oorlog is omgekomen. Jongens nagelen meisje aan boom MIAMI Twee leden van een ben de Amerikaanse ..motorduivels" zijn gearresteerd omdat zij het 18-jarige meisje Christine Deese. die deel uit maakte van de bende, hebben „ge kruisigd" omdat zij zich niet aan de „spelregels" had gehouden. Deese werd door de jongens aan een boom genageld. Haar voeten rustten echter op de grond waardoor het letsel van niet al te ernstige aard was. CKataalt: per kwartaal per maand O hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1