GALOP 27» IS VOOR KENNERS EffiÉÉEa Radicalen eensgezind over stembusakkoord Uit de Haagse hof geplukt Kernbewapening nog twistpunt Ian Smith valt devi,Engeland aan Ultra-rechtse NPD kiest Von Thadden tot partijvoorzitter Scooter botst op bus, dode en 7 gewonden MAANDAG 13 NOVEMBER 19«T indag ki De nol SALISBURY Do Rhodesiche pre- ootmidd mier Ian Smith heeft Engeland zater- guldi dag beschuldigd van schimpscheuten ;n beledigingen jegens zijn land en an een ongelofelijk kwaadaardige laarna gf houding. In een rede ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de eenzijdig uitgeroepen onafhankelijkheid zei >1 1 haai hij, dat de Britse regering een tak- negenit tiek van de koude oorlog volgt, welke lijkt op die van de Sowjetunie van schepd enkele jaren geleden, tong ai Smith wekte de Rhodesiërs op hun inspanningen nog te verdubbelen tot top vJ de blokkade gebroken is. De felle woorden van de premier grote vej wekten verbazing na de ogenschijn- De een lijk vriendschappelijke, zij het zon- een hoo der tastbaar resultaat gebleven l rekeni besprekingen die hij enkele dagen later b «^rder voerde met de Britse mi- 5.50 we nister van gemenebestzaken, koersvef Thomson. BOMAANSLAGEN IN BONN BONN Gisterochtend vroeg zijn in Bonn op verschillende tijden ex plosieve ladingen ontploft die de in gangen van de Griekse en Bolivi aanse ambassade beschadigden. In beide gevallen werden de trap penhuizen en woningen aan de ande re kant van de straat beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de jubileumbijeenkomst van de Europese Beweging, za terdagmiddag in de Ridderzaal te Den Haag gehouden, werd professor Walter Hallstein derscheiden met de hoogste derscheidingdie Nederland kent: het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Koningin Juliana was de eerste, die hem met deze onderscheiding geluk wenste. •0 klein -lesje !5 kli schelvk ie ki»te n ?ul. Leden Huis van Savoy gedagvaard ROME De naaste familieleden van de Italiaanse prinses Maria Bea trice zijn gedagvaard om op 21 decem- I bet in Rome voor de rechter te verschijnen naar aanleiding van het verzoek dat de ouders van de prinses, ex-koning Umberto en ex-koningin Marie-José, bij de rechtbank hebben ingediend om haar huwelijk met de acteur Maurizio Arena te verbieden. Het proces zal constitutionele pro blemen oproepen daar Umberto, die in Portugal woont, en zijn van hem gescheiden in Genève wonende vrouw Italië niet binnen mogen ko men. Mogelijk zal de rechter zich naar het buitenland moeten begeven om hen te horen. DEN HAAG Het congres van de christen-radicalen heeft zich zaterdag met een overwel digende meerderheid uitgespro ken voor een stembusakkoord van de drie (in vooruitstreven de geest om te vormen) christe lijke partijen met andere pro gressieve groeperingen (PvdA, D'66). Uit bet langdurig en enthousiast applaus waarmee dit programvaorstel werd goedgekeurd, bleek wel dat de congresgangers dit stembusakkoord, alias samenwerkingsverband, als het kernpunt van de christen-radicale ac tie wensten te besahouwen. Dat was eigenlijk een verrassing, omdat vrij dagavond tijdens voorbereidende gesprekken in werkgroepen was ge bleken, dat lang niet alle christen-ra dicalen ingenomen waren met een concreet stembusakkoord. Maar in de plenaire vergadering schrompelde het aantal opponenten plotseling ineen tot een onbetekenende minderheid M eningsverschillen Het was overigens niet allemaal koek en ei op dit tweedaagse congres, dat door prof. mr. W. F. de Gaay Fortman voortreffelijk werd geleid. Met name over de programvoorstel- len betreffende de buitenlandse poli tiek en het defensiebeleid traden me ningsverschillen aan de dag, die zich concentreerden op het vraagstuk van de kernbewapening. Met de algemene doelstellingen, o.a. het atoomvrij-ma- ken van West-Europa, leek de meer derheid het wel eens te zijn, maar belangrijke minderheden wensten de samenwerking in Europees en NA- VO-verbana daarvoor op geen enkele wijze in de waagschaal te stellen. Trouwens, ook over de kernbewape ning als zodanig liepen de meningen nogal uiteen, hetgeen prof- De Gaay Fortman in zijn slotwoord nog eens onderstreepte. Besloten werd dan ook de paragraaf over buitenlandse politiek en de fensie opnieuw te gaan bestuderen en in discussie te brengen. Hetzelfde besluit werd genomen ten aanzien van andere punten, waarover geen volledige overeenstemming kon wor den bereikt: woningbouw, kiesstelsel, kunst en cultuur, openbaar vervoer en regionale en locale bestuursvor men. Per resolutie droeg het congres het bestuur vein de werkgroep Christen-Radicalen, de zg. Commissie van Negen, op van deze onderwerpen nadere studie te maken. Uiterlijk eind mei 1968 zal een nieuw congres worden gehouden om een definitief program op te stellen. Bij die gelegenheid zal, ,,op grond van de dan bekende relaties der di- In mei '68 weer congres parlementsredactie Oproep met een oproep tot vredesonderhan delingen. Zonodig op een neutraal schip in neutrale wateren. Bij zal niet verwachten dat Hanoi ditmaal op zijn verzoek ingaat. Blijkbaar had hij desondanks reden tot een vredesoproep. Zijn politieke tegenstanders zullen menen, dat het bij een beroep op Noord-Vietnam niet mag blijven en dat Amerika desnoods eenzijdig een eerste stap moet doen. Hanoi zal de stap van Johnson mo gelijk als een teken van zwakte be schouwen, gezien de protesten tegen zijn Vietnampolitiek. Zolang overleg wordt afgewezen kan geen eind komen aan de strijd. De verantwoordelijkheid voor een nieuwe afwijzing is wel groot. Beloning na de viering revolutie demonstratief laten zien, dat zij zich geen Illusies behoeven te maken. Dit blijkt uit de onderscheiding (met de orde van Lenin) van de rechter die vorig jaar de schrijvers Sin- jawski en Daniel tot zware dwang arbeid veroordeelde. De rechter ontving de hoogste on derscheiding voor burgers „wegens zijn verdiensten voor de verster king van het rechtsbestel in de Sowjetunie". De geestelijke wapenstilstand Is dus weer voorbij. De strijd tegen de vrijheidsdrang Ishervat. Deze kan echter niet blijvend wor den onderdrukt. De mannen in het Kremlin weten dat. Zij zullen er op den duur rekening mee moeten hou- HANNOVER De West- duitse ultra-rechtse nationaal- democraten, van wie velen oud nazi's zijn, hebben zaterdag op hun congres in Hannover de 46- jarige Adolf von Thadden tot partijvoorzitter gekozen. Hij kreeg 1293 van de 1384 uitge brachte stemmen. Twee tegen kandidaten hadden zich voor de stemming teruggetrokken. Von Thadden volgt Fritz Thielen op, die al eerder uit de partij is ge stoten. Von Thadden, het „brein" achter diverse opeenvolgende uiterstrecht- se bewegingen in het naoorlogse Duitsland, appelleerde in een vaak door luid appaus onderbroken rede aan het „nationale bewustzijn", wees vreemde overheersing zowel van Amerika als van Rusland van de hand, noemde het veraad als Duit ser aanvaarding van de verdeling van Duitsland te bepleiten, gaf te kennen dat Oostenrijk rechtens bij een Duits blok behoort en betuigde steun aan de Duits-sprekende min derheid in Zuid-Tirol die zich tegen het Italiaanse bestuur verzet. Noodtoestand99 Hij sprak verder van een nationale „noodtoestand", die o.a. veroorzaakt werd door een „golf van criminali teit en seks die misschien in de Ver. Staten vanuit het Wilde Westen traditioneel verklaarbaar is, maar in Europa alleen daarom al onduldbaar is omdat wij direct met het commu nistische oosten geconfronteerd zijn". De nieuwe voorzitter, die zelf nooit lid is geweest van de nazi-partij en wiens politieke carrière pas na de oorlog begon, vond voorts dat het tijd werd het verleden te begraven. Hij vroeg zich af waarom ..iemand, die zich als 30-jarige in 1930 in het par lement van Saksen voor een Duitse Sowjet-renubliek uitsprak nu minis ter mag zijn, terwijl een SA-man die destijds 20 jaar was voor zijn leven politiek met een Kainsteken gemerkt moet blijven". Deze toespeling op de toenmalige jonge communist en hui dige SPD-minister Herbert Wehner ontloktp de zaal luid applaus. Von Thadden verzekerde op he» congres dat de nationaal-democraten bij de algemene verkiezingen in 1969 in het federale parlement in Bonn zouden komen. De zaal bracht hem een donde rend applaus toen hij zijn rede be sloot met de kreet „Wij zullen onze plicht doen". Marsmuziek en het Deutschland über ailes uit luid sprekers droegen nog bij tot het la- Buiten de zaal demonstreerde een groepje vakbondsmensen studenten waarop leuzen als „weg met de na zi's". Ongeregeldheden deden zich niet voor. verse politieke partijen", worden uit gesproken welke weg de christen-ra dicalen zullen opgaan. Intussen zal het bestuur van de werkgroep het voorlopige program gaan aanbieden aan de voorzitters van KVP, ARP en CHU. Het stuk zal worden gepresenteerd als „het christen-radicale uitgangspunt tot vernieuwing van deze partijen, opdat daardoor tevens een vruchtbare sa menwerking tot stand gebracht kan worden met andere vooruitstrevende partijen", aldus de resolutie. Met andere woorden: in de peri ode tot mei volgend jaar zullen de radicalen in hun eigen partijen in wendige zending gaan bedrijven aan de 'hand van het voorlopig program. Over de vraag welke consequenties zij zullen trekken als de drie christe lijke partijen zich niet tot het radica lisme zouden bekeren, werd tijdens dit congres niet meer gesproken. Stembusakkoord De aanvaarde programvoorstellen over het stembusakkoord en de daarmee samenhangende problema tiek luiden als volgt: 1. Een snelle hervorming van de hui dige christelijke partijen tot orga nisaties met een radicaal en voor uitstrevend program. 2. Samenwerking tussen dergelijke herschapen partijen en andere par tijen of groeperingen, die zich radi caal en vooruitstrevend tonen. 3. Gezamenlijke presentatie van al deze partijen en groeperingen tegen over de kiezers, met een ge meenschappelijk ontwerp-rege- ringsprogram en een lijst didaat-ministers. Onder grote bijval werd daaraan de volgende toelichting gevoegd: „Het congres is van mening dat dit betekent dat vooropstaat de formule ring van een duidelijk radicaal pro gram, en de poging om in ARP, CHU, KVP hier een meerderheid voor te krijgen. Indien deze poging slaagt kunnen echter deze groeperingen een dergelijk program slechts waarma ken, wanneer met andere groeperin gen die een soortgelijk program heb ben, wordt samengewerkt". „Met welke partijen en groeperin gen deze noodzakelijke samenwer king wordt nagestreefd, moet voor de verkiezingen duidelijk kenbaar wor den gemaakt. Tevens moet worden aangegeven, welk beleid de samen werkende partijen in de komende re geringsperiode samen wensen te voe- „Er is geen zekerheid dat het tot een dergelijke samenwerking zal ko men. Dat hangt van allo partners af. De toekomst van de Nederlandse poli tiek eist dat het wordt gepro- Het woord stembusakkoord komt in het voorlopig program niet voor. „Wij spreken liever van samenwer kingsverband", zei de CH-radicaal B. Buddingh' op een persconferentie na afloop van de bijeenkomst. KVP-radi- caal drs. M. van Hulton zei, dat bij een samenwerkingsverband de coöpe rerende partijen sneller gaan integre ren dan bij een stembusakkoord, maar hij gaf t.oe, dat het in feite op hetzelfde neerkomt. De programvoorstellen, voorzover definitief vastgesteld, ondergingen over het algemeen geen sensationele wijzigingen meer. Bepaalde punten werden wat verzwakt, andere iets verscherpt. Zo uitte het congres de wens, dat het begrotingsbedrag voor ontwikkelingshulp in 1968 met niet minder dan ƒ350 miljoen wordt ver hoogd boven de 525 min. die de regering al voor volgend jaar heeft uitgetrokken. Interessant was voorts de ding van een amendement werd uitgesproken, dat „men zich in vele gevallen positief zal moeten opstellen ten opzichte van revolutio naire bewegingen, welke rechtvaardi ge maatschappelijke veranderingen beogen in de ontwikkelingslanden". Het voorstel tot instelling van een kernkabinet werd zonder slag of stoot aanvaard, maar het denkbeeld I om „beleidsambtenaren in algemene I dienst" aan te stellen moest worden teruggewezen naar de studiecommis- sie. Een amendement om de Eerste Kamer af te schaffen haalde de eindstreep niet. Over een voorstel om het „onaanvaardbaar" uit te spreken over de bestaande praktijk dat bur gers boven de 65 jaar niet meer tot volksvertegenwoordiger e.d. worden I gekozen, staakten de stemmen. Het volgend congres zal die knoop moe ten doorhakken. Hetzelfde geldt voor het vraagstuk van de verdeling van de woningbouw. Twee stromingen Dat alles bij elkaar nogal wat moest blijven liggen voor nadere stu die, vond congresvoorzitter prof. De Gaay Fortman helemaal niet zo erg. „U hebt", zei hij in zijn slotwoord, „een program opgesteld, waarin u misschien niet alles terugvindt waar u aan hechtte, maar waaruit bij alle meningsverschillen die zich overi gens niet ernstig hebben gemani festeerd één belangrijk ding naar voren springt: de wil om te komen tot structuurveranderingen vèn staat en maatschappij". Prof. De Gaay Fortman noemde de kernbewapening „het aangrijpendste vraagstuk in de hele wereld". „Op dat punt hebben zich in het congres duidelijk twee stromingen afgete kend. Ik zou hen dringend willen aan raden elkaar zo goed mogelijk te kan- j verstaan op het uitgangspunt, dat de atoomtijger hoe dan ook terug moet in zijn hok". „Wij hebben", zo besloot prof. De Gaay Fortman, „veel gesproken over christelijke inspiratie en dat is een goede zaak. Maar die inspiratie is niet iets wat men heeft of kan grij pen. Ze moet ons geschonken worden door de Heer van de wereld". Galopeen Ritmeester van onmiskenbaar ras. Galop - een sigaar voor mannen die zuiver ras kunnen herkennen! Ongelukken op de weg TOLBERT Gistermiddag zijn op rijksweg 43 ter hoogte van Tolbert een scooter en een busje op elkaar gebotst. De duo-passagiere van de scooter, mevrouw T. R. van der Wal- Woldring uit Tolbert werd zeer ernstig gewond naar een Gro nings ziekenhuis vervoerd. Daar is zij vannacht overleden. Ze ven inzittenden van het busje werden min of meer gewond vervoerd naar ziekenhuizen in Groningen en Drachten. Vijf personenauto's reden kort daarop als gevolg van de botsing op elkaar. Deze kettingbotsing gaf slechts overigens aanzienlijke mate riële schade. Op dezelfde plaats gebeurde 's morgens een ongeluk met dodelijke afloop. De 75-jarige M. K. Kuyper uit Leek die de rijksweg overstak, werd door een personenauto aan gereden en gedood. HELLEVOETSLUIS In de nacht van zaterdag op zondag is Een stel muizen heeft het pak a een ziekenhuispatiënt grondig ver- nge ziel is, aat nij zo opgaat in zijn nield. Een paar weken geleden zou ik heel hard: „Hoe bestaat het", ge roepen hebben. Na echter ontdekt te kend smakken, geen jagend kloppen. hebben wat optreden van een groep knagers desgewenst huizen kan afbreken. presteert niets kan hem meer naar bov solidair ren, als hij niet wil. Hij is als e indelijk rust Sinds ik op de dierminnende gedach- den heeft en wie nu de wijdte te ben gekomen muis Alan mijn mensheid niets meer interesseren, gronds komt. Met starre ogen •bloembakken ter beschikking te stel len zijn ongelooflijke dingen ge- In de drukte van het leven ont komt de kleine kriebelaar meestal wereldreiziger, die ook n°K aan je waarneming. Alleen eigen huis gevon- P°es Jeroen merkt elk geritsel, soms de zelfs nog voor het muisje boven- beurd. Mijn huiselijke bloeiende em groeiende gaarde is een afgekloven woestenij geworden. Wat aan groen bleef staan is volkomen ondermijnd door onderaardse voorraadschuren, Baas in huis Zo ja. dan begint dè ellende hem pas goed. Zijn aangeboren lui heid en constante doorvoedheid weerhouden hem van serieuze maat regelen, zijn poezenaard echter ge- genoeg aan het plekje bij eigen biedt hem de muis te haten. hele kolven mais opgetast moe- haard. Somber staart hij bloembak- Dolgraag zou ik willen weten hoe waarts. er daar onder de zwarte aarde Alans paleis uitziet. En ook hoe muis in de duisternis zijn ver- Maar de vreselijkste ontdekking maak vindt Het grootste huishoudelijke pro bleem is hoe de overlevendp plan ten liggen. Slap en triest bruinomrand han gen de ijle bladeren aan bleke ste- bracht. Muishoog en dat is men van zo'n klein beestji moeden, de lengte bakken afgeknaagd. Geen snippertje papier was echter te vinden, zodat ik vermoed, dat Alan zijn salon keu rig behangen heeft met zijn buit. dan tjes van vocht te Als een V.N.-waarnemer obser veer ik de vijandige partijen, nooit wetend wie te veroordelen. De uitda gende Alan of de dreigende Jeroen. Alleen maar wakend, dat het niet i. Zomaar tot een uitbarsting komt. Maar als ik eerlijk ben moet ik gieten is uitgesloten, want ik-weet het behang over heel nooit in welk kamerhol Alan op dat toegeven dat huis en bloembak de belendende bloem- ogenblik verblijft. En evenmin of Jeroen en lk erbij geregeerd worden een muis zo zwemvaardig is, dat hij door de nietigste van ons allemaal, aan een watersnood ontkomen kan. die vingerlange eigengereide vernie- Nu kan ik ook niet dag en nacht Ier. veelvraat en levensgenieter oplettend zijn en van de gelegenheid Alan. hier een personenauto die in de richting Den Briel reed, met hoge snelheid uit de bocht gevlogen en in een sloot terechtgekomen. Van de drie inzittenden kwam de 21-ja- rige R. Bekker uit Rotterdam door verdrinking om het leven. Twee anderen bleven ongedeerd. HAARLEM Zaterdagmiddag is bij een frontale botsing op de Am sterdamse vaart in Haarlem de 33- jarige leraar J. Hogervorst uit Haarlem om het leven gekomen. BUNNIK Op de rijksweg Arn hemUtrecht is zaterdagnacht een personenauto met vier inzittenden tijdens een inhaalmanoevre, waar bij met hoge snelheid werd gere den, geslipt en over de kop gesla gen. De bestuurder, de 20-jarige J. der Kinderen overleed ter plaatse. EINDHOVEN Bij een autobot sing op het kruispunt in het stads deel Woensel te Eindhoven kwam zaterdagmiddag een der wagens door de klap op de linkerweghelft, waar op dat moment een jongen en een meisje achter elkaar fietsten. Het meisje werd zwaargewond, de jongen, de 19-jarige P. Pijnenburg, overleed later in het ziekenhuis. DEN BOSCH Gisteravond is op de hoek van de Gestelseweg en de Hildebrandstraat de 53-jarige tech nisch hoofdambtenaar van gemeen tewerken H. Sluiter als gevolg van een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij had met zijn auto geen voorrang verleend. Soldaat overleed in douchecel MAASTRICHT Gistermorgen werd in de keuken van zijn ouder lijke woning te Wolder nabij Maastricht de 20-jarige dienstplichti ge militair Jo Thijssens dood aange troffen. Hij was zaterdagavond laat thuisgekomen en gaan douchen in een douchecel nabij de keuken. Waarschijnlijk is hij het slachtoffer geworden van zuurstofgebrek. Zendeling gewond DJAKARTA De zendeling Hel- muth Benz van de Rheinische Mis sion is vorige maand door drie pijlen ernstig gewond bij een bezoek aan de Bileam-vallei op West-Irian, schrijft het protestantse blad Sinar Harapan te Djakarta. De zendeling werd vergezeld door leden van de Apalapsih-stam, die werden aangevallen door leden van de Pong-stam ondanks een bestaande vredesovereenkomst. Vijf Apalapsihs werden gedood, twee anderen ontsnapten in het oerwoud. Bij dit gevecht werd de zendeling onopzettelijk door de pijlen getrof fen. Negen uur lang liep hij gewond door het oerwoud, geholpen door twee leden van een andere stam en een aantal Pong-mensen. Bij aan komst te Anggloek werd Benz met een vliegtuig naar een ziekenhuis in Australisch Nieuw-Guinea vervoerd. Legmechaniek In uw artikel „gewoon legmecha niek" staat: „Droefgeestig hokken de kippen in hun cellen, waarin ze zich wenden noch keren kunnen". Als ze zo droefgeestig waren, zouden ze dan zo veel eieren leggen? In batterijen leg gen ze nl. vaak méér dan bij loslopen. En als ze zich niet kunnen wenden of keren, zouden ze ook niet bij de voer bak en de drinkgoot kunnen. Voorts is het onjuist dat de dieren na 225 eieren versleten zijn. Ze kunnen heel goed voor een tweede legperiode gebruikt worden, maar omdat het (pre cies als bij op de grond lopende dieren) voordeliger is om jonge hennen te nemen, ruimt men ze op (net als- Wat tenslotte de vraag betreft of een legbatterij een kwelling is: dhr. Bins is bepaald geen dierenpsycholoog. Gemakshalve brengt hij de menselijk» noties van ruimte en tijd over op het dier. Dit leidt altijd tot misvattingen- Zo gezien moet het bijv. ook een enor me kwelling zijn dat ruim 90 pet. van onze koeien van oktober-april via een hangketting niet méér ruimte heeft dan om te liggen en op te staan. Overigens is het zinloos om in één land legen legbatterijen te ageren, daar ze economisch onvermijdelijk zijn. Zie de gang van zaken in Frank rijk. Alphen a.d. Rijn W. Geldof Adm. Ned. Veren, van Legpluimveehoudera Woonbelasting (2) Als men alle huurders met een inko men beneden 12.750 vrijstelt kan men toch moeilijk van een „woonbe lasting" of „extra inkomstenbelasting" spreken. Is het echter niet dringend noodzake lijk dat er een einde komt aan de a-sociale toestand, dat burgers met ho ge inkomens in woningwetwoningen wonen tegen lage huren omdat d» staat er ten koste van de belasting betalers grote bedragen op toelegt? Laat men zijn woongenot zelf betalen inplaats van goedkoop te wonen op kosten van anderen. Loosduinen, H. Vlaardingerbroek Zegt H het maar (4) Mevrouw Marijs vindt het een on hebbelijke gewoonte om door een ver koopster te worden aangesproken met de woorden: „Zegt u het maar". Zelf ben ik ruim elf jaar ver koopster geweest en nog nooit heb ik gemerkt, dat deze uitspraak iemand heeft geërgerd. De klant heeft natuur lijk geen toestemming nodig van d» verkoopster om te zeggen wat zij wenst. Maar wel moet dat „juffertje" soms stapels goed opzoeken om dan eindelijk te horen: „Ik kijk eerst eens even verder". Met een vriendelijk „Dag mevrouw" (en soms een zucht van verlichting) wordt dan ook nog de deur voor me vrouw open gehouden! Lage Zwaluwe C. de Graaf-Ev«l»»ai

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5